ελληνική μουσική
    694 online   ·  210.832 μέλη

    Γιάννης Μαρκόπουλος

    semplice
    20.10.2006, 21:31
    Melissanthi μου σε ευχαριστώ πολύ αλλά δεν έκανα τίποτα σπουδαίο.
    Οσο για τις φωτογραφίες..δεν ξέρω πως μου .."ήρθε" και τις έβαλα εδώ
    Της ..στιγμής ήταν



    Lansetris
    21.10.2006, 12:35
    Κι ένα σπουδαίο τραγούδι από το δίσκο "Αθέατος σφυγμός" (1997) με τη χαρακτηριστική, γεμάτη ευαισθησία, ερμηνεία του Βασίλη Λέκκα.
    ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΕΝΗ
    Προσανατολισμένη σ' ένα φωτεινό σημείο να διαβάζεις το μεγάλο βιβλίο της θάλασσας
    καθώς περνά στα χαλίκια εκείνος που ήμουν πριν μου κόψουν τα φτερά και πριν απομείνω ο μισός στο βυθό του Λιβυκού αντικρύζοντας ορμές μιας νιότης που φυσούσε ένας άλλος αγέρας, στα μικρά καφενεία στ' ανοιχτά παράθυρα και τα φεγγάρια, να βαδίζεις μόνη στο γιαλό και ν' αντικαθρεπτίζεσαι στα όνειρα να σε χάνω στα βράχια και να σε ξαναβρίσκω αναδυομένη σ' όλα τα οράματα.
    Μπαίνοντας στα μοναχικά σου βράδια, στις μοναχικές σου νύχτες, όπως κάποτε έμπαινα στα δάση και τα βραδινά πουλιά σκιρτώντας και τα ξαφνικά δεδελφίνια φτερουγίζοντας στο βυθό των δέντρων, ψηλαφώ άγνωστα τοπία αβάπτιστα σώματα μικρά έμβρυα φωνής.

    Η "ονειρική ποίηση του υποσυνείδητου" του Μανώλη Πρατικάκη μεταμορφώνεται σε ένα σπουδαίο τραγούδι, αλησμόνητο και είναι ένα μόνο από τα πολλά διαμάντια του δίσκου.
    aggeliki
    21.10.2006, 23:56
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 21-10-2006 στις 17:50 έγραψε...

    κάτι είχαν πει ότι ετοιμάζει νέα δουλειά, με Μητροπάνο...




    Αυτό είχε αναφερθεί και στην συναυλία που είχε κάνει ο Γιάννης Μαρκόπυλος το καλοκαίρι στο Βύρωνα....'Αρα αναμένουμε!
    Tropaiatissa
    10.04.2008, 11:57
    Την Τετάρτη 16/4, στις 20:30 θα γίνει συναυλία ευαισθητοποίησης για το περιβάλλον, με τραγούδια του Γιάννη Μαρκόπουλου, στο Ποδηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ.




    Περισσότερες πληροροφίες εδώ.


    fotini19
    10.04.2008, 16:50
    Πολύ μεγάλος δημιουργός. Τι να λέμε τώρα?
    Δεν υπάρχει τραγούδι του που να μην σε ανατριχιάζει...