ελληνική μουσική
    738 online   ·  210.851 μέλη

    Μπορείτε να κρίνετε εύκολα τους άλλους;

    melageorgiadoy
    19.10.2006, 13:25
    Μερικοί έχουν κάτι σαν ραντάρ που τους βοηθάει να ξεχωρίζουν τους "καλούς" από τους "κακούς", να κρίνουν αν το άτομο που έχουν απεναντί τους έχει καλές προθέσεις..Την έχω πατήσει αρκετές φορές στο παρελθόν και πλέον κρατάω πισινή!
    semplice
    19.10.2006, 13:51
    Τα ραντάρ είναι απολύτως απαραίτητα πιστεύω και πρέπει να τα κάνουμε όσο γίνεται μεγαλύτερης ευαισθησίας και εμβέλειας.
    Όλοι μας την έχουμε πατήσει ,το να μπορείς να σχηματίσεις εικόνα όμως
    για κάποιον είναι εξαιρετικά πολύτιμο ,αφού μπροστά και πισω από όλα αυτά
    που ζούμε υπάρχει ο παράγοντας άνθρωπος.
    Είναι λοιπόν θεμιτό πιστεύω .Και αναπόφευκτο βέβαια να την¨πατήσουμε"
    κάποιες φορές.("κοιτα ρε συ,λέμε καμιά φορά μέσα μας, και αυτόν τον είχα για καλο παιδί!")
    Η κριτική είναι άλλο πράγμα ,σαν έννοια νομίζω έχει να κάνει με την εξωτερίκευση αυτής της εικόνας που έχουμε σχηματίσει.



    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 19-10-2006 13:52 ]


    maspa
    19.10.2006, 13:57
    Όλοι μας την έχουμε πατήσει....Πιστεύω πως είναι θέμα εμπειριών. Μια του κλέφτη δυο του κλέφτη άντε τη τρίτη τον τσακώσαμε! Κάπως έτσι!
    sindy-windy
    19.10.2006, 21:25
    το να κρινεις τους αλλους χωρις να τους γνωριζεις ειναι κατι ασχημο γιατι πολλες φορες τα συμπερασματα σ ειναι λαθος!!!!
    Mesoxoritis
    19.10.2006, 21:48
    Αν δεν γνωρίσω κάποιον τότε δεν μπορώ να του ασκήσω κριτική! Αυτό που όμως γίνεται συνέχεια, και αυτό στο οποίο αναφέρεστε, είναι η 'πρώτη αντίληψη' που σου δίνει κάποιος ή κάποια με το που τον\την δεις! Κι εμένα μου έχει συμβεί πολλές φορές να βλέπω κάποιον ή κάποια και να μου αποπνέει κάτι συμπαθητικό! Ενώ άλλες φάτσες με κάνουν εξαρχής να τις αντιπαθώ!
    poison_girl
    19.10.2006, 21:55
    Παράθεση:

    Το μέλος sindy-windy στις 19-10-2006 στις 21:25 έγραψε...

    το να κρινεις τους αλλους χωρις να τους γνωριζεις ειναι κατι ασχημο γιατι πολλες φορες τα συμπερασματα σ ειναι λαθος!!!!



    πολυ σωστο αυτο!!!!το εχω παθει κ αισθανθηκα τοσο ασχημα γι αυτο!Ευτυχως καταλαβα νωρις οτι ειχα πεσει εντελως εξω!
    alexia-vicky
    19.10.2006, 21:59
    Νομίζω ότι είναι περισσότερο θέμα χρόνου. Μόνο αν περάσεις αρκετό χρόνο με κάποιον μπορείς να τον κρίνεις μετά! Δεν είναι τόσο εύκολο να καταλάβεις τον χαρακτήρα του άλλου τον πρώτο καιρό....Πάντως, όλοι κάποια στιγμή την πατάμε ! Το περίεργο με εμένα είναι πως συνήθως, για αυτους που συμπαθώ στην αρχή καταλήγω τελικα να αλλάζω γνώμη και το αντίθετο...
    meltica
    19.10.2006, 22:35
    Είναι λάθος να κρίνεις κάποιον χωρίς να τον έχεις γνωρίσει καλά. Είτε καλή είτε κακή η εντύπωση που μπορεί να σου δημιουργήσει μπορεί να μην είναι αληθινή. Παρόλ' αυτά κάνω συχνά αυτό το σφάλμα μόνο και μόνο γιατί με το να βάζω ''ταμπέλες'' αισθάνομαι μια σιγουριά για τον άλλο, ξέρω πως να κινηθώ. Ακόμα και αν τελικά τα κάνω όλα λάθος...
    AlmaNegra
    20.10.2006, 04:30
    Αυτό είναι το εύκολο. Το δύσκολο είναι να κρίνουμε (σωστά) τον εαυτό μας!
    marakiasteraki
    23.01.2009, 22:47

    Παράθεση:

    Το μέλος meltica στις 19-10-2006 στις 22:35 έγραψε...

    Είναι λάθος να κρίνεις κάποιον χωρίς να τον έχεις γνωρίσει καλά. Είτε καλή είτε κακή η εντύπωση που μπορεί να σου δημιουργήσει μπορεί να μην είναι αληθινή. Παρόλ' αυτά κάνω συχνά αυτό το σφάλμα μόνο και μόνο γιατί με το να βάζω ''ταμπέλες'' αισθάνομαι μια σιγουριά για τον άλλο, ξέρω πως να κινηθώ. Ακόμα και αν τελικά τα κάνω όλα λάθος...

    Θα συμφωνήσω στο ότι δεν κρίνω κάποιον, εάν δεν τον γνωρίζω, αλλά δε βάζω ταμπέλες καθώς το θεωρώ απελπιστικά δεσμευτικό από την άποψη ότι μπορεί κάποιον στην αρχή να τον συμπαθήσω και να πω πως είναι καλό παιδί  και μετά από λίγο διάστημα να μου βγει σκάρτος και να πω ''Μα...Γιατί...Αφού ήταν καλό παιδί..'' και να έχω παράπονα αμανάτα...


    anzelina
    25.02.2009, 00:51

      Κρίνω ανθρώπους κ καταστάσεις.

      Ξεχωρίζω τους αληθινούς απο τους ψεύτικους.Αλλά είμαι κ ο πιο αυστηρός

      κριτής του εαυτού μου.


    NikosRoman
    25.02.2009, 03:12

    Δεν κρινω κανεναν μεχρι να καταλαβω τι πρεσβευει.Και σχεδον παντα οχι απο μια η δυο φορες.
    Κρινω πολυ ομως εμενα και για λεπτομερειες.


    liopesiotis
    25.02.2009, 13:21

    Υπάρχει και η διαίσθηση με το που βλέπεις  κάποιον να κρίνεις αν είναι καλός ή κακός.  Είναι και η εμπειρία βέβαια να κατσεις και συζητήσεις με κάποιον για να βγάλεις τα συμπεράσματά σου.   Ολα θέλουν το χρόνο τους  και μακάρι για όλους να μην έχουμε δυσάρεστες συνέπειες  από τις συναναστροφές μας και να καταλαβαινουμε γρήγορα ποιόν έχουμε απέναντί μας.Wink


    rompa
    25.02.2009, 13:44

    Το να κρίνεις είναι πολύ εύκολο , το να κρίνεις σωστά είναι δύσκολο . Καλό θα ήταν πριν κρίνουμε κάποιον να λαμβάνουμε υπόψιν πολλές παραμέτρους . Να είμαστε ανοιχτόμυαλοι !


    Blackpearl
    25.02.2009, 18:30

    Ποτε μην κρίνεις ενα βιβλίο απο το εξώφυλλο του. Ο κάθε άνθρωπος δείχνει ενα εξώφυλλο στους γύρω του, μπορεί αυτό να είναι άσχημο, κακοβουλο, αλλα όταν το δεις απο μέσα να είναι χρυσος, και το αντίθετο αυτου. 

    Συμφωνώ μαζί σου φιλh rompa! πρεπει να λαμβάνουμε πολλες παραμέτρους υποψιν!!