ελληνική μουσική
    559 online   ·  210.848 μέλη
    airflow
    19.10.2006, 17:46
    Μπορείτε να μου πείτε πως ακριβώς λειτουργούν τα μουσικά σύνολα σε ένα ωδείο όταν ξεκινούν στα πλαίσια κάποιων μαθημάτων του ωδείου;Ποια είναι τα όργανα που συμμετέχουν,πως καθορίζεται το είδος της μουσικής και τα τραγούδια που θα παίζονται,λειτουργούν σαν μικρές μπάντες μέσα στο ωδείο,πόσο έμπειρος πρέπει να είναι ένας μαθητής για να λάβει μέρος;
    composer
    19.10.2006, 18:22
    Tα μουσικά σύνολα σε επίπεδο ωδείων έχουν διάφορες μορφές-λειτουργίες ανάλογα με το ωδείο. Π.χ σε ωδεία στην Ελλάδα μπορείς να βρείς από τα πιο μικρά σύνολα (duets, trios) μέχρι και συμφωνική ορχήστρα. Όσο αφορά το έιδος , και εκείνο επίσης καθορίζεται απο το ίδιο το ωδείο και τις λειτουργίες του (προγράμματα σπουδών) .Είναι λιγάκι δυσκολο στα μικρά συνοικιακά ωδεία να βρείς μεγάλα και εξεζητημένα σύνολα αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν έχουν αξιόλογα σύνολα. Για να λάβει ένας εκτελεστής μέρος σε ένα σύνολο πρέπει να έχει και το ανάλογο επίπεδο σπουδών για να μπορέσει να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του εκάστοτε συνόλου και επίσης ενασχόληση με όργανο που υπάρχει σε ένα σύνολο.Π.χ έναν σπουδαστής όμποε εκ των πραγμάτων δε μπορεί να λάβει μερός σε ενα σύνολο μπαρόκ μουσικής .
    Για τα όργανα που συμμετέχουν σε κάθε σύνολο απλά αυτό εξαρτάται αποτο ύφος του συνόλου όμως για να μην σε μπερδέψω θα σου πώ ότι κάθε όργανο μπορεί να λάβει μέρος σε ένα σύνολο.
    Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.....για άλλες τυχόν απορίες, εδώ είμαστε

    Morrows drums.........κολοκύθια τούμπανα!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : composer στις 19-10-2006 18:23 ]


    airflow
    20.10.2006, 01:56
    Kάνω μόνο ένα χρόνο αρμόνιο.Χθες μου τηλεφώνησε η γραμματέας του ωδείου και με ρώτησε αν θέλω να λάβω μέρος στα μουσικά σύνολα.Εγώ της εξέφρασα τις αμφιβολλίες μου αλλά εκείνη μου είπε να μην ανησυχώ,ότι θα παίζω συνοδευτικά και πως δεν θα μου ζητηθεί να κάνω κάτι που δεν έχω διδαχθεί και πως όλο αυτό είναι προς ώφελος μου ώστε να λάβω περισσότερη εμπειρία και γνώσεις.Συμφωνώ σε όλα αυτά απλά επειδή είναι κάτι πρωτόγνωρο για μένα,φοβάμαι οτι ίσως γίνω βάρος για τα υπόλοιπα παιδιά που μπορεί να έχουν μια παραπάνω πείρα από μένα.Δεν ξέρω κι όλας πως λειτουργεί όλο αυτό και δεν το έχω συζητήσει καν με τον δάσκαλο μου γιατί το επόμενο μάθημα για το αρμόνιο ειναι το Σάββατο και εγώ θα πάω αύριο για τα σύνολα.Μήπως φοβάμαι παράπανω απο όσο πρέπει και το έχω κάνει μεγάλο ζήτημα;
    composer
    20.10.2006, 18:13
    Να πάς....θα είναι καλή εμπειρία.Μην σε νοιάζει αν δεν έχεισ μεγαλη πείρα......θα τα πας μια χαρά
    All the best
    airflow
    20.10.2006, 20:19
    Πήγα τελικά.Δεν ένιωσα πάρα πολύ άνετα.Μου ζητήθηκε κάποια στιγμή να παίξω κάτι(οτιδήποτε) και απο το μεγάλο άγχος μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα ξέχασα ότι έχω μάθει μέχρι σήμερα,ούτε καν τις συγχορδίες που μου ζήτησε ο δάσκαλος δεν μπορούσα να βρώ εκείνη τη στιγμή.Σε τέτοιες καταστάσεις νιώθω ότι αγχώνομαι υπερβολικά και χωρίς λόγο και δεν θα ήθελα για την ώρα να πιεστώ.Kαλό θα μου έκανε να λειτουργήσω λιγάκι υπό πίεση απλά προτιμώ κάποια άλλη στιγμή που θα είμαι πιο σίγουρος για τον εαυτό μου.Του χρόνου εδώ είμαστε πάλι.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : airflow στις 21-10-2006 15:41 ]


    exotica
    05.12.2006, 08:53
    Καλημέρα σας.
    Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα μουσικά σύνολα και πώς μπορεί να ενταχθεί κανείς. Παίζω ακορντεόν, αλλά εδώ και λίγα χρόνια λόγω έλλειψης χρόνου δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με τα μουσικά πράγματα. Εδώ και αρκετό καιρό ενδιαφέρομαι να μπω σε κάποιο γκρούπ που να χρειάζεται το ακορντεόν. Έχω απευθυνθεί σε 1-2 μεγάλα ωδεία εδώ στην Αθήνα αλλά δε μπορώ να πω ότι έχω βρει άκρη. Ψάχνω λοιπόν να δω ποιο είναι το επόμενο βήμα!
    airflow
    11.12.2006, 02:35
    Noμιζω οτι για να μπεις σε μουσικα συνολα ενος ωδειου θα πρεπει να εισαι και μαθητης/μαθητρια σε αυτο.Εγω πριν ενα μηνα μπηκα στη χορωδια και περναω απιστευτα.Αφου ξεπερασα μεχρι και ντροπες και τα παντα και πλεον οποτε βρισκω ευκαιρια μεσα στο μαθημα τραγουδαω και solo. Ειναι απιστευτο το ποσο διαφορετικα τραγουδαω με ενα απλο ζεσταμα 5 λεπτων.