ελληνική μουσική
    523 online   ·  210.846 μέλη

    Συνέντευξη της Μελίνας Κανά

    ageras
    20.10.2006, 11:32
    Mια συνέντευξη που παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον έδωσε η Μελίνα Κανά στο musiccorner.Σας παραθέτω ένα απόσπασμα.


    Music Corner: Η τελευταία σας δουλειά που κυκλοφόρησε πρόσφατα, είναι αρκετά διαφορετική απ' ότι μας έχετε συνηθίσει και προϊόν μίας συνεργασίας με πολύ αξιόλογους συντελεστές.
    Μελίνα Κανά: Πράγματι, η δουλειά αυτή κυκλοφόρησε στις 29 Μαΐου που είναι και τα γενέθλια μου. Δουλέψαμε αρκετό καιρό με τον Χρήστο Νικολόπουλο, περίπου ένα χρόνο από τη στιγμή που είπαμε ότι θα συνεργαστούμε, δηλαδή τον προηγούμενο Σεπτέμβρη, κάναμε κάποια ραντεβού μες το χειμώνα, μου έφερε τα τραγούδια, ψάχναμε στιχάκια, μετά τα έμαθα και ξαναβρεθήκαμε να τα τραγουδήσω...

    Music Corner: Πως έγινε αυτή η συνάντηση;
    Μελίνα Κανά: Η συνάντηση είχε γίνει πολλά χρόνια πριν. Είχαμε γνωριστεί σε μία συναυλία του Γιώργου Νταλάρα που συμμετείχα εγώ. Εκεί με είχε ακούσει ο Χρήστος και είπε ότι ενδιαφέρεται να κάνουμε κάτι μαζί. Αυτή τη φορά όμως τον βρήκα εγώ, επειδή ένοιωσα ότι είχε έρθει ο χρόνος να κάνω κάτι πιο λαϊκό.

    Music Corner: Υπάρχουν τραγούδια πάντως που έχετε πει και έχουν πιο λαϊκό ύφος, όπως αυτά του Μάλαμα.
    Μελίνα Κανά: Αυτά τα τραγούδια του Θανάση Παπακωσταντίνου και του Σωκράτη του Μάλαμα εγώ τα τραγούδησα με τον τρόπο που προσέγγιζα και τα λαϊκά τραγούδια.

    Music Corner: Μικρή τραγουδούσατε τραγούδια από το ραδιόφωνο;
    Μελίνα Κανά: Κυρίως ναι, τα λαϊκά της εποχής. Όμως εγώ ήμουν της γενιάς που μεγάλωσε με τις φωνές του Γιώργου Νταλάρα και της Χαρούλας Αλεξίου. Με αφορμή αυτές τις φωνές πήγα προς τα πίσω και τις μνήμες που είχα από την οικογένεια μου. Μπιθικώτση, Καζαντζίδη, Μοσχολιού, Αγγελόπουλο, Λοΐζο, Χατζή, Χατζιδάκη, Θεοδωράκη... Στις παρέες που κάναμε στο σπίτι αυτά τα τραγούδια πήγαιναν από στόμα σε στόμα. Αυτά τραγουδούσαν στα γλέντια, σε αυτά που ξέρουμε όλοι σαν ελληνικά γλέντια. Μετά αυτά που έπαιζε το ραδιόφωνο, ταυτόχρονα με ξένη μουσική.

    Music Corner: Τότε υπήρχε μόνο η κρατική ραδιοφωνία...
    Μελίνα Κανά: Ναι αλλά τότε είχε αρχίσει να προκύπτει και η πειρατική ραδιοφωνία που μετά έφερε την ελεύθερη. Υπήρχαν πειρατικοί σταθμοί, με κακό σήμα αλλά ωραία τραγούδια πιο καινούργια. Άρχισε και το ρεύμα με τις κομπανίες, το ρεμπέτικο, πολύ Σαββόπουλος και βέβαια αυτά τα τραγούδια μας ακολούθησαν, μας μεγάλωσαν. Αρκετά παραδοσιακά, κυρίως ηπειρώτικα, τραγούδια της Χαλκιδικής, (η μητέρα από την Φλώρινα, ο πατέρας από τη Χαλκιδική) και για ένα μυστήριο λόγο μου αρέσουν πολύ και τα παραδοσιακά της Κρήτης.

    Music Corner: Πως φτάσατε τελικά στο λαϊκό τραγούδι;
    Μελίνα Κανά: Το λαϊκό ήταν ένα βίωμα, άκουσμα από τα παιδικά μου χρόνια, ήταν και είναι ένα μεγάλο κομμάτι της ελληνικής μουσικής. Έτσι εγώ συνδέθηκα με το πιο λαϊκό κομμάτι από τους τραγουδοποιούς που συνεργάστηκα.

    Music Corner: Και με πολύ μεγάλη επιτυχία. Όπως ήταν τα "μεταξωτά" που ήταν ένα τραγούδι που ακουγόταν συνέχεια παντού.
    Μελίνα Κανά: Από αυτό το δίσκο πρώτα έγινε επιτυχία το "λένε" και το "μοιραία" κι ύστερα ακούστηκαν τα "μεταξωτά". Πάντως είναι ένα τραγούδι που ακόμα μου κρατάει συντροφιά και νομίζω ότι έχει κερδίσει τη μάχη με το χρόνο.....

    Όλη η συνέντευξη...εδώ


    www.manpas.musicheaven.eu


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 20-10-2006 11:33 ]


    KwnstantiaDouka
    20.10.2006, 20:09
    Agaphte agera.....polu kalh h sunenteu3h. Einai mia apo ths megales fwnes tou ellhnikou entexnou kai la'i'kou tragoudiou.(8a mporouse polu aveta na tragoudisei kai paradosiaka tragoudia). H parousia ths panw sth skhnh einai polu kalh kai isws arketa 8eatrikh.Einai omws ligo psuxrh alla isws epeidh einai arketa semnh kai ntropalh..Proswpika mia apo tis agaphmenes mou...Einai kai apo Makedonia..
    movflower
    20.10.2006, 20:53
    trexw kai paw na diavasw thn synenteuxh!!!!!!
    trellainomai me thn fwnh ths kana.