ελληνική μουσική
    808 online   ·  210.833 μέλη

    Ήμουνα κι εγώ εκεί: Συναυλίες που σας άρεσαν

    rigas
    22.10.2006, 11:19
    Με αφορμή τον τίτλο και το περιεχόμενο ενός πολύ καλού άλμπουμ για συναυλίες, (αν δεν με προλάβει κάποιο μέλος του ΜΗ θα σας το παρουσιάσω σε λίγο καιρό), θέλω να σας ρωτήσω σε ποια ή ποιες συναυλίες έχετε πάει που σας άρεσαν πολύ.

    Εγώ ήμουνα στη συναυλία των WhiteSnake το καλοκαίρι στο κάστρο στα Ιωάννινα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rigas στις 22-10-2006 11:19 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 22-10-2006 15:41 ]


    Aiolos_m
    22.10.2006, 11:51
    Πυξ Λαξ ΤΕΛΟΣ την ημέρα της ηχογράφισης με όλα τα καλά ονόματα...
    Δε θυμάμαι να έχω πάει σε καλύτερη συναυλία.
    rockatzou
    22.10.2006, 15:23

    poison_girl
    22.10.2006, 15:37
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 22-10-2006 στις 11:51 έγραψε...

    Πυξ Λαξ ΤΕΛΟΣ την ημέρα της ηχογράφισης με όλα τα καλά ονόματα...
    Δε θυμάμαι να έχω πάει σε καλύτερη συναυλία.



    κ γωωωωωωωωωωωωω ηταν πραγματικα πολυ καλη κ συγκινηθηκα κιολας
    tolaruba
    22.10.2006, 18:25
    Παντελης θαλασσινος -Γιαννης Νικολαου...Περασα τελεια
    Και σε μια του Παπακωνσταντινου!!!θεεικα!!!
    esta
    22.10.2006, 18:33
    πήγα στη συναυλία του Διφώνου πέρσι και πέρασα υπέροχα!Ήταν μαζεμένοι όλοι οι αγαπημένοι μου καλλιτέχνες!!Πάντως και η συναυλία με τα τραγούδια του Σταυρού του Νότου ήταν εξαιρετική!!
    dver17
    22.10.2006, 18:48
    Patti Smith, Ιούλιος 2006, Λυκαβηττός
    Loreena McKennitt, πριν μερικά χρόνια (αμνησία!), Λυκαβηττός
    Φοίβος Δεληβοριάς, 1999 (?- μα τί έχω πάθει?), Αίθριο Φιλοσοφικής Αθηνών
    Wim Mertens, Θέατρο Βράχων, πριν 10 χρόνια (μεγάλη ζημιά στη μνήμη μου!)
    Blackmore's Night, 20.. (θα βάλω τα κλάματα!), Λυκαβηττός
    movflower
    22.10.2006, 18:54
    πολύ ωραίο τόπικ!!!!!

    κρίμα γιατί διαβάζοντας το θέμα, δεν μου ήρθε καμιά συναυλία ντακ στο κεφάλι αμέσως. οι περισσότερες συναυλίες με συνεπαίρνουν..... χμ...... δεν μπόρεσα να ξεχωρίσω κάποια....
    ΄
    μάλλον συναυλία Τρύπες πριν αρκετά (εφτά μάλλον) χρόνια στην Λευκωσία.
    ΄
    και από συναυλίες σε μαζεμένο στέκι, μάλλον όλες του Μάλαμα.

    φιλιά!!!!

    tha hmouna mia numfh ths thalassas na methw me ta asteria tou patera ouranou kathws tha ferna ton afro sto upsos tou galaxia. kai tous nautikous swous sthn ithakh tous.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : movflower στις 23-10-2006 00:35 ]


    johnny_b
    22.10.2006, 21:05
    Στην συναυλία του Πάνου Κατσιμίχα πριν 2 χρόνια,εδώ στο Ηράκλειο και στων Μικρούτσικου,Τσακνή,Κούτρα,Ε.Ζουγανέλη φέτος.
    Αύτη που δεν μου άρεσε ήταν η συναυλία του Παπάζογλου...
    Hastaroth
    22.10.2006, 21:37
    Ο,τι μπορώ να θυμηθώ χωρίς να κυττάξω στά κιτάπια μου:
    Stephane Grappeli στόν Πειραιά
    Wayne Shorter Quartet στό γήπεδο τού Παναθηναίκού
    Duke Ellington (στό αυτό μέρος)
    Talking Heads καί Tom-Tom Club (ομοίως)
    Nick Gravenitis Πρωτοχρονιά τού 1988 στο ΡΟΔΟΝ
    κλπ κλπ.

    Γενικά δέν θυμάμαι να υπήρξε κάποια συναυλία που να μήν μού άρεσε.Ακόμα και μία που είχα δεί στο Πεδίον τού Αρεως μέ τίς Τρύπες (μετά θά έβγαινε και κάποιο ξένο πολύ γνωστό συγκρότημα αλλά τώρα δέν θυμάμαι ποιό) καί κατέληξε σέ επεισόδια από φανατικούς θεατές που ήθελαν να σκαρφαλώσουν στη σκηνή.Τελικά φύγαμε όλοι άρον-άρον υπό την επίβλεψη τών ΜΑΤ......
    drakonikolis
    22.10.2006, 23:56
    Καλοκαίρι 2004 συναυλία Θανάση Παπακωνσταντίνου Θεσσαλονίκη Μονή Λαζαριστών.Όλα τα λεφτά.Βέβαια μπορεί να με επηρέασε θετικά και ο χώρος,αλλά όπως και να το κάνουμε τα LIVE του Θανάση στη πλειοψηφία τους είναι φοβερά.
    Ozzakos
    23.10.2006, 00:10
    Παπακωνσταντίνου πριν κανα μήνα στην πλατεία Αριστοτέλους(η καλύτερη απο τις 15 συναυλίες του Βασίλη που έχς πάει)
    Iron Maiden(το ονειρευόμουν με τον κολλητό μου 10 χρόνια πριν και μας φένονταν απίστευτο)
    Roger Waters(ΩΩΩ...θεέ μου.......)

    BLACK SABBATH(OZZY ΣΑΓΑΠΩ)!!!!!!

    movflower
    23.10.2006, 00:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Ozzakos στις 23-10-2006 στις 00:10 έγραψε...

    Iron Maiden(το ονειρευόμουν με τον κολλητό μου 10 χρόνια πριν και μας φένονταν απίστευτο)




    συγγνώμη αλλά πρόσεξα την ηλικία και την ιδιότητα σου στο προφίλ που αναγράφεται δίπλα από το σχόλιο σου και μου κίνησες την περιέργεια..... άκουγες Iron Maiden από τα 6 σου;
    koini_maria
    23.10.2006, 01:43
    Η καλύτερη συναυλία , ε ;
    Χμ ....
    Δεν μπορώ να διαλέξω μονάχα μία ...

    Απλά , αυτή που θυμάμαι πάντα και μου αναγεννά πολλές αναμνήσεις , πολλές σκέψεις , πολλά συναισθήματα είναι η πρώτη συναυλία του Ιωαννίδη που είχα παρακολουθήσει τον χειμώνα του 2000 , στην Κομοτηνή , σε ένα μικρό μαγαζάκι που λεγόταν ''Τα αστέρια'' .

    Πολύ ιδιαίτερη συναυλία - συναισθηματικά κυρίως ...
    Νομίζω πως θα την θυμάται και ο ίδιος λόγω ενός συμβάντος που είχε ''ξεφύγει'' .

    Μελαγχολική , αληθινή βραδυά ...
    dver17
    23.10.2006, 02:07
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 22-10-2006 στις 21:37 έγραψε...

    Ο,τι μπορώ να θυμηθώ χωρίς να κυττάξω στά κιτάπια μου:
    Stephane Grappeli στόν Πειραιά
    Wayne Shorter Quartet στό γήπεδο τού Παναθηναίκού
    Duke Ellington (στό αυτό μέρος)
    Talking Heads καί Tom-Tom Club (ομοίως)
    Nick Gravenitis Πρωτοχρονιά τού 1988 στο ΡΟΔΟΝ
    κλπ κλπ.

    Γενικά δέν θυμάμαι να υπήρξε κάποια συναυλία που να μήν μού άρεσε.Ακόμα και μία που είχα δεί στο Πεδίον τού Αρεως μέ τίς Τρύπες (μετά θά έβγαινε και κάποιο ξένο πολύ γνωστό συγκρότημα αλλά τώρα δέν θυμάμαι ποιό) καί κατέληξε σέ επεισόδια από φανατικούς θεατές που ήθελαν να σκαρφαλώσουν στη σκηνή.Τελικά φύγαμε όλοι άρον-άρον υπό την επίβλεψη τών ΜΑΤ......



    Αναφέρεσαι στη συναυλία που ανοίξαν οι "Τρύπες", μετά ο Σιδηρόπουλος, μετά οι Triffids και θα τελείωνε με τον Johnny Lydon (κάποτε "Rotten", βλέπε Sex Pistols). Ήταν -νομίζω- φθινόπωρο του 1988, στο Πεδίο του Άρεως. Ήμουνα εκεί και έφυγα- ευτυχώς- μόλις τελείωσαν οι Triffids!
    Luthien
    23.10.2006, 02:52
    Ωωωωωω!!!!! Γιατι νομιζω οτι ημουν κι εγω σ'αυτη τη στοιχειωμενη συναυλια?? Τελικα ο Lydon δεν βγηκε ποτε και εγινε το ελα να δεις ... διαλυσαν τη σκηνη και αρπαζαν ο,τι εβρισκαν. Πανικος .. χαχαχαχαχα. Θυμαμαι να φωναζουν οι διοργανωτες: Κατεβειτε απο τα ικριωματα... αλλα που!
    Δεν νομιζω να εμεινε και τιποτα ορθιο...

    Βεβαια η συναυλια που θα μου μεινει εμενα αξεχαστη ειναι ο Peter Gabriel στο Λυκαβητο ..1987 η 88 I hooold the liiiiiight...ααααχχχχ ωραιες εποχες! Μπορουσα να ειμαι ορθια ατελειωτες ωρες
    Kkandral
    23.10.2006, 04:07
    1980 Police στο Σπόρτιγκ. Η πρώτη rock συναυλία ξένου συγκροτήματος που έγινε μετά τη μεταπολίτευση.
    Μια συναυλία ορόσημο για την Ελλάδα.

    Ενας Sting με τρελά κέφια...

    p.s Message in bottle
    Orfeus
    23.10.2006, 04:51
    Χμμμ...

    1) Jethro Tull στο γήπεδο του Απόλλωνα (1987) όπου μετά, δεν μπορούσα να κάνω ούτε "κιχ". Είχε κλείσει ο λαιμός μου ....εντελείως!!!

    2) Bob Dylan στην Πάτρα (1989) όπου έπαθα μία ταχυκαρδία ....ανεπανάληπτη!!!!

    3) Rolling Stones στο ΟΑΚΑ (έμεινα να κοιτάζω τα σημεία που .....πάταγε ο Mick!!! Τι παιδί κι αυτό....)


    tarkoulis
    23.10.2006, 05:09
    polu wraia sunavlia kai idiaiteri giati itan to TELOS alla den eipan kommatia pou eprepe,isws mporousan na itan kai kaluteri,protimisan na prwothisoun tis atomikes douleies tous apo to na teleiwsoun me ta tragoudia pou arxisan(me stelneis klp)
    parol'afta sigoura itan mia polu dinati sunavlia.....kai to oti itan i teleftaia tin ekane kai monadiki

    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 22-10-2006 στις 15:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 22-10-2006 στις 11:51 έγραψε...

    Πυξ Λαξ ΤΕΛΟΣ την ημέρα της ηχογράφισης με όλα τα καλά ονόματα...
    Δε θυμάμαι να έχω πάει σε καλύτερη συναυλία.



    κ γωωωωωωωωωωωωω ηταν πραγματικα πολυ καλη κ συγκινηθηκα κιολας


    Hastaroth
    23.10.2006, 08:40
    Παράθεση:

    Το μέλος dver17 στις 23-10-2006 στις 02:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 22-10-2006 στις 21:37 έγραψε...

    Ο,τι μπορώ να θυμηθώ χωρίς να κυττάξω στά κιτάπια μου:
    Stephane Grappeli στόν Πειραιά
    Wayne Shorter Quartet στό γήπεδο τού Παναθηναίκού
    Duke Ellington (στό αυτό μέρος)
    Talking Heads καί Tom-Tom Club (ομοίως)
    Nick Gravenitis Πρωτοχρονιά τού 1988 στο ΡΟΔΟΝ
    κλπ κλπ.

    Γενικά δέν θυμάμαι να υπήρξε κάποια συναυλία που να μήν μού άρεσε.Ακόμα και μία που είχα δεί στο Πεδίον τού Αρεως μέ τίς Τρύπες (μετά θά έβγαινε και κάποιο ξένο πολύ γνωστό συγκρότημα αλλά τώρα δέν θυμάμαι ποιό) καί κατέληξε σέ επεισόδια από φανατικούς θεατές που ήθελαν να σκαρφαλώσουν στη σκηνή.Τελικά φύγαμε όλοι άρον-άρον υπό την επίβλεψη τών ΜΑΤ......



    Αναφέρεσαι στη συναυλία που ανοίξαν οι "Τρύπες", μετά ο Σιδηρόπουλος, μετά οι Triffids και θα τελείωνε με τον Johnny Lydon (κάποτε "Rotten", βλέπε Sex Pistols). Ήταν -νομίζω- φθινόπωρο του 1988, στο Πεδίο του Άρεως. Ήμουνα εκεί και έφυγα- ευτυχώς- μόλις τελείωσαν οι Triffids!



    Ναί,σ'αυτήν αναφέρομαι.Ηταν αρχές Σεπτεμβρίου 1988.Νομίζω οτι μόλις τελείωσαν οι Triffids τελείωσε και η συναυλία διότι μέσα στην αναμπουμπούλα επωφελήθηκαν δύο λύκοι και πήραν την κονσόλα υπό μάλης κι'έφυγαν

    Νά σημειώσω επίσης οτι τους Triffids τούς είχα δεί καί στην πρώτη μου επίσκεψη στό ΡΟΔΟΝ.