ελληνική μουσική
    582 online   ·  210.848 μέλη

    Ήμουνα κι εγώ εκεί: Συναυλίες που σας άρεσαν

    despina-kurt-angel
    16.01.2008, 21:08
    ενα επισεις μαγικο θεαμα , ηταν Scorpions - Joe Cocker μια πανεμορφη καλοκαιρινη βραδια στις 18 Ιουνιου του 2007... ο Κlaus , κλασσικα ... τελειος!!!!! αλλα και ο Cocker, συγκινιθηκε, δακρυσε και αρχισανε ολοι να φωναζουν το ονομα του...


    emilie
    19.01.2008, 14:59
    Νομίζω πως δύο είναι η συναυλίες που αγάπησα περισσότερο
    Η μία ήταν με το Σωκράτη Μάλαμα και τη Μαρία Λούκα στο εξαιρετικά μικρό θεατράκι των Μαχαιρών (ένα χωριό έξω από τα Χανιά). Ήταν καλοκαίρι και η συναυλία άρχισε ακριβώς τη στιγμή που έβγαινε το φεγγάρι από το απέναντι βουνό! Η κορυφαία στιγμή ήταν όταν έκλεισαν τα μεγάφωνα, ήρθαν όλοι οι μουσικοί και ο μάλαμασ στη μέση του θεάτρου και τραγουδούσαμε όλοι μαζί με τους "φυσικούς" ήχους των οργάνων. Μυσταγωγία...
    Η επόμενη ήταν από τα αγαπημένα Διάφανα Κρίνα στον Αέρα. Θυμάμαι ήταν Κυριακή των Βαίων τότε... Αλλά αυτό που δε θα ξεχάσω ποτέ ήταν η ερμηνεία του "Βάλτε να πιουμε" όχι μόνο από τον Ανεστόπουλο αλλά και από όσους ήταν εκεί...
    "Πεσ μασ που πάει ο άνθρωπος τον κόσμο σαν αφήνει;
    Πες μας, που πάει ο άνεμος, που πάει η φωτιά σαν σβήνει;
    Σκιές ονείρων είμαστε, σύννεφα που περνούμε...
    -Βάλτε να πιούμε!"
    janis
    20.01.2008, 00:03
    Η συναυλία των Χαΐνηδων στον Αγ.Δημήτριο Ραχών της Ικαρίας, τον Αύγουστο του 2007...
    blackdragon
    24.01.2008, 22:53
    Για μένα η κορυφαία συναυλία ήταν του Roger Waters στη Μαλακάσα που έγινε πρόπερσι το καλοκαίρι(στο Terravibe). Ο ήχος εκπληκτικός και, σε συνδυασμό με τα οπτικά εφέ κ τα κομμάτια που παίχτηκαν από pink floyd, τι να πω...Μοναδικές στιγμές!!!
    Panosfloyd
    25.01.2008, 16:33
    Παράθεση:

    Το μέλος blackdragon στις 24-01-2008 στις 22:53 έγραψε...

    Για μένα η κορυφαία συναυλία ήταν του Roger Waters στη Μαλακάσα που έγινε πρόπερσι το καλοκαίρι(στο Terravibe). Ο ήχος εκπληκτικός και, σε συνδυασμό με τα οπτικά εφέ κ τα κομμάτια που παίχτηκαν από pink floyd, τι να πω...Μοναδικές στιγμές!!!


    Και γω πήγα.Ήταν τέλεια ειδικά στο comfortably numb.
    dimi589
    25.01.2008, 18:57
    !Nouvelle Vague!
    Kάνουν απίστευτες διασκευές σε ρυθμούς New Wave - Lounge
    Nick-the-GreeK
    26.01.2008, 13:51
    whitesnake to 2006 εκαναν ιποστηριξη στους scorpions.....
    ευχαριστο το θεο που μου εδωσε τη χαρα να δω τον coverdale......
    ειδικα η αρχη με τη διασκευη του burn και του stormbringer ηταν ALL THE MONEY.....

    Kotsiraki
    21.02.2008, 18:34
    Όλες οι συναυλίες του Σωκράτη Μάλαμα και του Αλκίνοου Ιωαννίδη , το καλοκαίρι που μας πέρασε .... Γιατί τις απόλαυσα παρέα με την αγαπούλα μου ... αγκαλίτσα .... κάθε τραγούδι , ακόμη και ο παραμικρός στίχος ήταν η αφορμή για μια ζεστή αγκαλιά ... ένα γλυκό φίλί ... γιατί πολύ απλά ο κάθε στίχος είχε να θυμίζει κάτι από το πανέμορφο παραμυθάκι μας!

    Σ' αγαπώ πολύ ματάκια μου!!! Σ' ευχαριστώ για όλα τα όμορφα που ζούμε και μοιραζόμαστε και να ξέρεις πως ανυπομονώ για τα επόμενα που μας περιμένουν!
    kikioni
    21.02.2008, 22:35
    Έχω πάει σε αρκετές συναυλίες αλλά αυτές που ξεχωρίζουν μέσα μου ειναι:


    WHITESNAKE - SCORPIONS στο καυτατόγλειο
    DEEP PURPLE στην ΔΕΘ
    W.A.S.P. στο Μύλο
    BLIND GUARDIAN στο fuzz club
    CAMEL στην Υδρόγειο
    και URIAH HEEP στην αποθήκη στο λιμάνι

    redviolin
    22.02.2008, 20:30
    παρ' όλο που παρακολουθώ πολλές συναυλίες στην Αθήνα και στα Γιάννενα, αυτή που μου άρεσε περισσότερο ήταν η μουσική βραδυά που μας χάρισε ο Γιάννης Χαρούλης στις 20/02/2008 στο off the record στα Γιάννενα.
    rompa
    24.02.2008, 19:30
    Πήγα προχθές και είδα τους Puressence unplugged στο Club22 . Ηταν πάρα πολύ καλοί και περάσαμε πολύ ωραία!!!
    SouLRocK
    25.02.2008, 01:36

    Θα πάω λίγο πίσω αλλά οι Blind Guardian στις 25/10/2003 στον Πειραιά ήταν φανταστικοί...Πορωτική συναυλία 2+ ώρες καιπολύ χτύπημα.Μακάρι να ήταν λίγο καλυτερος ο χώρος...

    Καταπληκτική ήταν και η συναυλία των Metallica στο terravibe περυσι το καλοκαίρι!

    {#emotions_dlg.rockon}
    -----------------
    Μαζί σας On-Air @ Musicheaven Ράδιο (http://listen.musicheaven.gr) κάθε Κυριακή 12.00-14.00, κάθε Τετάρτη 16.00-18.00 και κάθε Παρασκευή 01.00-02.00 με ότι θέλετε ν' άκουσετε απ' όλο το φάσμα της rock μουσικής!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 26-05-2008 12:21 ]


    maro-0
    08.03.2008, 23:35
    21-7-2007 μουσικη παρασταση ''Τα προσωπα του ερωτα'' Μιλτοs Πασχαλιδηs-Πεμη Ζουνη στο αρχαιο θεατρο Αργουs.Φυγαμε απο Αθηνα για να παμε να τουs δουμε και γυρισαμε χαραματα πισω.Οτι και να πω θα ειναι λιγο!Απλα μαγεια!!!
    antonakis2310
    19.04.2008, 20:55
    xatzigiannis
    dale
    17.05.2008, 15:10

    HIM 15 σεπτεμβριου 2007...η καλυτερη εμπειρεια της ζωης μου...ηταν απλως ΓΑΜΑΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ


    dale
    17.05.2008, 15:12

    HIM 15 σεπτεμβριου 2007...η καλυτερη εμπειρεια της ζωης μου...ηταν απλως ΓΑΜΑΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ


    VoodooChild
    17.05.2008, 15:15

    ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ για μενα ηταν τα τρια συνεχομενα rockwave

    2005 Black Sabbath - Velvet Revolver - Black Label Society - Wastefall

    2006 Guns N Roses

    2007 Metallica - Mastodon


    Moonchild92
    17.05.2008, 23:24

    Μμμμμ... Πέρσι, 18 Ιουνίου, ένα δροσερό καλοκαιρινό βραδάκι, πήγα στο στάδιο Καραϊσκάκη να ακούσω δύο μουσικούς θρύλους: Joe Cocker & Scorpions!

    Όταν βγήκε ο Cocker συγκινήθηκα, δεν το κρύβω... Μετά από τόσα χρόνια και τόσες επιτυχίες, αυτός ο άνθρωπος βρισκόταν μπροστά μου και τραγουδούσε όλες τις επιτυχίες του... Απίστευτη αίσθηση!

    Όσο για τους Scorpions, τι να πω... Το συγκρότημα που με μύησε στην ροκ, ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα και από τα πιο δημοφιλή στην ιστορία... Η σκηνή που μου έχει μείνει: Η ώρα να έχει πάει κοντά 1 τα ξημερώματα, ο Klaus να μας ευχαριστεί και να κλείνει με το αγαπημένο μου τραγούδι από Scorpions, When the smoke is going down... Εκείνη την ώρα μπορεί και να δάκρυσα...

    Μάλιστα, μου έχει μείνει και ένα επεισόδιο από εκείνη την μέρα: Είχα πάει στην συναυλία με έναν κολλητό μου, ο οποίος μάλλον ήταν λίγο ανυπόμονος να ακούσει όλες τις επιτυχίες του γκρουπ, και έτσι βαρέθηκε και έφυγε κοντά στις 0:30, δηλαδή την ώρα που άρχισε το καλύτερο κομμάτι της συναυλίας!!!


    Moonchild92
    17.05.2008, 23:26

    Παράθεση:

    Το μέλος Nick-the-GreeK στις 26-01-2008 στις 13:51 έγραψε...

    whitesnake to 2006 εκαναν ιποστηριξη στους scorpions.....
    ευχαριστο το θεο που μου εδωσε τη χαρα να δω τον coverdale......
    ειδικα η αρχη με τη διασκευη του burn και του stormbringer ηταν ALL THE MONEY.....


    Πώς θα ήθελα να ήμουν εκεί!!!!! David Coverdale... Ένα όνομα, μία ιστορία.........


    panosbousalis
    18.05.2008, 06:28

    1995 Νίκος Παπάζογλου στο Θέατρο Δάσους, Θεσ/νίκη

    1997 Πυξ Λαξ, Μονεμβασιά

    2001, Μίλτος Πασχαλίδης, έντεχνο - Θεσ/νίκη

    2004 Θανάσης Παπακωνσταντίνου,  Μύλος  - Θεσ/νικη

    2007 Ορχήστρα Μίκη Θεοδωράκη, Νίκαια

    Σίγουρα μου άρεσαν κι άλλες συναυλίες, απλά αυτές για διαφορετικούς λόγους η καθεμία μου έχουν μείνει περισσότερο.