ελληνική μουσική
    587 online   ·  210.848 μέλη

    Ήμουνα κι εγώ εκεί: Συναυλίες που σας άρεσαν

    rompa
    30.10.2006, 22:54
    Από Έλληνες έχω δει 6 φορές τους Πυξ Λαξ με κορυφαία την τελευταία τους , τον Κότσιρα , τον Πορτοκάλογλου , το Χατζηγιάννη και τη συναυλία του Μελωδία με Μάλαμα , Ιωαννίδη , Αλεξίου που ήταν ξεχωριστή.Όσο για τις συναυλίες ξένων έχω γράψει στο αντίδτοιχο θέμα
    trooper_206
    31.10.2006, 00:14
    Αν καποιες μου εχουνε μεινει αξεχαστες ειναι οι εξης 2: Ιron Maiden live at Donington Park 2003, και Judas Priest στο Rockwave.Μετα απο αuτες τις δυο...Ε προσωπικα,δεν ζηταω κατι αλλο απο την ζωη μου..



    επισυναπτόμενα: maiden castle donington.jpg 
    pltk
    01.11.2006, 11:22
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 23-10-2006 στις 08:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dver17 στις 23-10-2006 στις 02:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 22-10-2006 στις 21:37 έγραψε...

    Ο,τι μπορώ να θυμηθώ χωρίς να κυττάξω στά κιτάπια μου:
    Stephane Grappeli στόν Πειραιά
    Wayne Shorter Quartet στό γήπεδο τού Παναθηναίκού
    Duke Ellington (στό αυτό μέρος)
    Talking Heads καί Tom-Tom Club (ομοίως)
    Nick Gravenitis Πρωτοχρονιά τού 1988 στο ΡΟΔΟΝ
    κλπ κλπ.

    Γενικά δέν θυμάμαι να υπήρξε κάποια συναυλία που να μήν μού άρεσε.Ακόμα και μία που είχα δεί στο Πεδίον τού Αρεως μέ τίς Τρύπες (μετά θά έβγαινε και κάποιο ξένο πολύ γνωστό συγκρότημα αλλά τώρα δέν θυμάμαι ποιό) καί κατέληξε σέ επεισόδια από φανατικούς θεατές που ήθελαν να σκαρφαλώσουν στη σκηνή.Τελικά φύγαμε όλοι άρον-άρον υπό την επίβλεψη τών ΜΑΤ......



    Αναφέρεσαι στη συναυλία που ανοίξαν οι "Τρύπες", μετά ο Σιδηρόπουλος, μετά οι Triffids και θα τελείωνε με τον Johnny Lydon (κάποτε "Rotten", βλέπε Sex Pistols). Ήταν -νομίζω- φθινόπωρο του 1988, στο Πεδίο του Άρεως. Ήμουνα εκεί και έφυγα- ευτυχώς- μόλις τελείωσαν οι Triffids!



    Ναί,σ'αυτήν αναφέρομαι.Ηταν αρχές Σεπτεμβρίου 1988.Νομίζω οτι μόλις τελείωσαν οι Triffids τελείωσε και η συναυλία διότι μέσα στην αναμπουμπούλα επωφελήθηκαν δύο λύκοι και πήραν την κονσόλα υπό μάλης κι'έφυγαν

    Νά σημειώσω επίσης οτι τους Triffids τούς είχα δεί καί στην πρώτη μου επίσκεψη στό ΡΟΔΟΝ.



    Ημουν κι εγω σε αυτη τη συναυλια στο Ροδον. Αξεχαστη!
    Giorgos_arazei
    01.11.2006, 12:13
    Αξεχαστη μου εμεινε η συναυλια Μ.Πασχαλιδη και Β.Σκουλα στο θεατρο Ηλιουπολεως τον Σεπτεμβρη που περασε.
    Melissanthi
    07.11.2006, 20:41
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 30-10-2006 στις 22:54 έγραψε...

    Από Έλληνες έχω δει 6 φορές τους Πυξ Λαξ με κορυφαία την τελευταία τους , τον Κότσιρα , τον Πορτοκάλογλου , το Χατζηγιάννη και τη συναυλία του Μελωδία με Μάλαμα , Ιωαννίδη , Αλεξίου που ήταν ξεχωριστή.Όσο για τις συναυλίες ξένων έχω γράψει στο αντίδτοιχο θέμα




    Ρε rompa, πού την είδες τη συναυλία?? Δεν ήταν αυτή που θα γινόταν 18-19/09 στον Λυκαβηττό κι ακύρώθηκε λόγω ..."βροχών και καταιγίδων"? Μη μου πεις, ότι έγινε κι εγώ την έχασα!

    Franzliszt
    12.11.2006, 23:17
    Guns n Roses 10/7/2006
    SUPER
    capone69
    13.11.2006, 11:29
    Οι TOTO φετος το καλοκαιρι και να χορευω στους ρυθμους τους ξημερωνοντς τα γενεθλια μου......




    houlina
    13.11.2006, 17:01
    Η τελευταία που παρακολούθησα ήταν προχτές με Μαχαιριτσά, Νταλάρα, Καζούλη, Κίτρινα Ποδήλατα, Ζορμπαλά...!!! Ήταν υπέροχαααααααααα!!!
    megali_mpougatsa
    13.11.2006, 17:04
    Παράθεση:

    Το μέλος houlina στις 13-11-2006 στις 17:01 έγραψε...

    Η τελευταία που παρακολούθησα ήταν προχτές με Μαχαιριτσά, Νταλάρα, Καζούλη, Κίτρινα Ποδήλατα, Ζορμπαλά...!!! Ήταν υπέροχαααααααααα!!!



    Που έγινε αυτο;;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megali_mpougatsa στις 13-11-2006 17:04 ]


    houlina
    13.11.2006, 17:19
    Παράθεση:

    Το μέλος megali_mpougatsa στις 13-11-2006 στις 17:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος houlina στις 13-11-2006 στις 17:01 έγραψε...

    Η τελευταία που παρακολούθησα ήταν προχτές με Μαχαιριτσά, Νταλάρα, Καζούλη, Κίτρινα Ποδήλατα, Ζορμπαλά...!!! Ήταν υπέροχαααααααααα!!!



    Που έγινε αυτο;;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megali_mpougatsa στις 13-11-2006 17:04 ]





    Στη Κύπρο!!!
    megali_mpougatsa
    13.11.2006, 19:06
    Α ναι! Είχα ακούσει γι αυτή τη συναυλία, αλλα το ξέχασα!
    Frusciante
    15.11.2006, 07:56
    Iggy and The Stooges - 12/7/2006


    mavroula
    16.11.2006, 21:14
    Δεν θυμάμαι χρονολογίες. αλλά μου έχουν μείνει σαν αίσθηση:

    Κατσιμίχα (όταν ήταν και οι δύο μαζί).... (πολύ παλια..) μαγεία!!
    Αλκινοος στο Κηποθεατρο Παπαγου.
    Η συναυλία για τα 10 χρόνια μελωδια (θέατρο βράχων πριν 4 χρονια νομιζω)
    Ο ΙΑΝ Αnderson στην Πάτρα (φέτος)
    Αρβανιτάκη - Αλκίνοος Ιωαννίδης τότε που είχε βγάλει το δυνατά στην παλιά του μορφή
    Μάλαμας, οπουδήποτε και οποτεδήποτε..
    Ξύλινα Σπαθιά στο Γκαγκάριν
    Αγγελάκας και Επισκέπτες... πάλι στο Γκαγκαριν...

    σίγουρα κάτι ξεχναω αλλα θα τα θυμηθώ και θα βάλω !!!

    Δύσκολο να διαλέξει κανείς συναυλία όταν τη συνδέει και με καταστάσεις, με προσωπικές στιγμές, με μοναξιές ίσως... Καλά τα λέει η Χαρούλα... (στο τραγούδι συναυλία που έχω πιο κάτω...)

    ------------------------------------------------

    Δώσ’ μου ένα τσιγάρο, Να σταθώ να πάρω εισιτήριο
    Δίπλα στα ζευγάρια, Τα δεκαοχτάρια, τι μυστήριο
    Ίδια είν’ η χαρά, Όπως μια φορά
    Δεν υπάρχει άλλο, Τι να βγάλω, ποιο διάζωμα
    Να ’μαι εγώ με σένα, Κι όλα ανεβασμένα, παιδομάζωμα
    Θέλω να στο πω, Πόσο σ’ αγαπάω
    Και να με κρατάς, Όπως θα κοιτάς
    Εγώ στα νιάτα μου ξημέρωνα, Ελλάδα, Ευρώπη, Αμερική
    Ό,τι αγαπούσα τ’ αποθέωνα, Αρκεί να ήσουνα εκεί
    Τραγούδια, στάδια, συγκροτήματα, Καρδιά μου αγάπη μου γλυκιά
    Μας φάγαν όλα μας τα χρήματα, Αλλά μας έμεινε η ροκιά
    Σ’ έβλεπα απ’ το πλάι, Κι έλεγα γελάει και σήμερα
    Τ’ άγρια ξεγελάει, Που ‘ρθανε να διώξουν τα ήμερα
    Θέλω να στο πω(σ’ αγαπώ, σ’ αγαπώ), Και θα στο χρωστάω
    Που ό,τι μου ζητάς, Είναι έρωτας
    Εγώ στα νιάτα μου ξημέρωνα...
    ektoseauton
    17.11.2006, 09:11
    River Party, Νεστόριο 2006!
    Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Μωρά στη Φωτιά και Θάνος Μικρούτσικος, Γιάννης Κούτρας, Διονύσης Τσακνής, Ελεονώρα Ζουγανέλη, Ζακ Στεφάνου...
    Τέλειο τοπίο, απίστευτος κόσμος (πάνω από 25.000 την ημέρα), δυνατό πρόγραμμα...
    billy_cobham_2005
    17.11.2006, 20:09
    Παράθεση:

    Το μέλος ektoseauton στις 17-11-2006 στις 09:11 έγραψε...

    River Party, Νεστόριο 2006!
    Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Μωρά στη Φωτιά και Θάνος Μικρούτσικος, Γιάννης Κούτρας, Διονύσης Τσακνής, Ελεονώρα Ζουγανέλη, Ζακ Στεφάνου...
    Τέλειο τοπίο, απίστευτος κόσμος (πάνω από 25.000 την ημέρα), δυνατό πρόγραμμα...



    File mou eilikrina se zhlevw!!! Htan na eimai kai gw ekei alla h parea teleftaia stigmh apofasise oti den einai kalh idea na pame kai to dialisan... Emeina ksekremastos kai monos sthn athina!
    evonni
    18.11.2006, 23:45
    1) George Michael 13/11/2006 στο Koln Arena στη Γερμανία. Ό,τι και να πει κανείς γι'αυτόν τον άνθρωπο θα είναι λίγο... Απλά ΦΩΝΑΡΑ!!! Και υπερθέαμα... 20 με 25 χιλιάδες άτομα όρθια να χορεύουν και να τραγουδάνε όλα τα τραγούδια απ'έξω. Δεν έχω ξαναζήσει κάτι παρόμοιο.
    2) Raining Pleasure 23/02/2002 στο Ρόδον στην Αθήνα. Όταν ο Vassilikos τραγούδησε ακαπέλα το Inderlude του Morrissey, κόντεψα να λιποθυμήσω! Για να μην πω για τη διασκευή στο Superstar των The Carpenters. Απλά φανταστική.
    3) Tim Booth στο Principal Club Theatre στη Θεσσαλονίκη. Αυτό το Five-O των James ακόμη το έχω στο μυαλό μου... κ.ό.κ. (θα επανέλθω όταν θα έχω περισσότερο χρόνο )
    MARIAXANIA
    06.12.2006, 11:57
    ΑΛΛΚΙΝΟΟΣ!!!! ΥΠΕΡΟΧΟΣ, ΑΠΛΟΣ, ΠΡΟΣΙΤΟΣ... ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΤΟΥ ΠΕΡΝΑΩ ΤΕΛΕΙΑ! ΗΡΘΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΡΑΠΕΖΙ ΤΟΥ ΕΒΑΛΕ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ. ΕΛΕΓΕ ΑΣΤΕΙΑ, ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ. ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΤΟΣΟ ΨΗΛΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΕΝΤΕΧΝΟΥ; ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ; ΠΩΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟΣ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ?
    alex3
    06.12.2006, 12:15
    Η πρώτη μου...

    Rory Gallagher, κρεμαστή εξέδρα γήπεδο ΑΕΚ, 1983...

    γ..α τα...
    πολλά τα χρόνια
    houlina
    08.12.2006, 00:53
    ψες...Μικρούτσικος, Πλιάτσικας, Μητσιάς, Θηβαίος, Παπακωνσταντίνου, Τσαλιγοπούλου, Κούτρας, Φαραντούρη, Τσακνής...!!! (ελπίζω να μη ξέχασα κάποιο!!)...ήταν ειλικρινά Υ-Π-Ε-Ρ-Ο-Χ-Α !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    alicia0
    08.12.2006, 02:45
    Πριν 2 εβδομαδες... Αλκινοος Ιωαννιδης, Χαρουλα Αλεξιου και Σωκρατης Μαλαμας.
    Καθως επισης και το Σαββατο στους Οναρ στο Cafe Americain.
    Αυριο θα παω στον Παπακωσταντινου και θα σας πω εντιπωσεις... αν και ειμαι σιγουρη πως θα περασω πολυ ομορφα οπως και στις παραπανω συναυλιες!