ελληνική μουσική
    786 online   ·  210.833 μέλη

    Ήμουνα κι εγώ εκεί: Συναυλίες που σας άρεσαν

    kozanitis
    09.12.2006, 00:19
    πριν δυο εβδομαδες....gazarde...γκαζι....σαββοπουλος...κιουρτσογλου και λάντσιας...τρία οργανα και ένα ροκ πνευμα να πλαναται.....
    απιθανοι και οι τρεις......
    πρώτο τραπεζι Μαχαιρτισας,ανδρεου,θαλασσινος και Αλεξίου...
    Μπορει ο καθενας τους να ειχε πιει ένα μπουκαλι ουισκι κοιτωντας και δακρυζοντας μπροστα στον δασκαλο.....
    απιστευτη συναυλια...
    απιστευτα συναισθηματα
    το μονο που φωναζαν απο κατω απο διπλα απο πανω..
    "σας αγαπάμε, μπραβο...."
    Melissanthi
    09.12.2006, 13:40
    Παράθεση:

    Το μέλος kozanitis στις 09-12-2006 στις 00:19 έγραψε...

    πρώτο τραπεζι Αλεξίου...




    Μόνο υπό αυτήν την προυπόθεση θα πήγαινα και στον Πετρέλη
    alicia0
    09.12.2006, 22:16
    Yπεροχος ο Βασιλης...και ειχε τρομερη επικοινωνια με τον κοσμο. Δεν περιμενα να περασω τοσο καλα και να μελαγχολησω κιολας...
    Χαλαλι ενα πακετο τσιγαρα που εκανα εκει (και ακομα ενα που εκανα σπιτι)!
    Πολυ καλοι ηταν και οι 1550, που δεν τους ηξερα προηγουμενως... και οι κοπελες που τραγουδουσαν μαζι τους ειχαν καταπληκτικες φωνες!

    Οι εμφανισεις συνεχιζονται στην αποθηκη του Μυλου...



    επισυναπτόμενα: Εικόνα 004...JPG 
    ANASTASIA_KOZI
    27.12.2006, 18:28
    14 Σεπτεμβρίου 2006 στο θέατρο Γης...
    Μια συναυλία με τους Νταλάρα,Μελίνα Ασλανίδου,Ολυμπίου,Τζουγανάκη...
    Μια μαγική νύχτα που μόνο δέος μπορούν να σε προκαλέσουν...Οι φωνές τους σε ταξίδευαν σε τόπους νοσταλγίας...
    Τι φωνές ρε παιδιά...................................................................
    Nafpaktos___
    28.12.2006, 01:20
    Αλκινοος-Σωκρατης-Χαρουλα στο Παλαι της Θες/νικης

    Όλες του Αλκίνοου που έχω πάει

    Μ.Πασχαλιδης στο ρεκ της Πατρας φεβρ.2006
    Φ.Δεληβοριας στο ρεκ της Πάτρας πρωταπριλια 2006(ως πρωταπριλιατικο αστειο ειπε την κοσμοθεωρια της Κοκκινου )
    Πυξ Λαξ Αντιρριο 2004 στην τελευταια περιοδεια τους(δεν γραφω αλλα θα συγκινηθω)

    stratovarius
    29.12.2006, 11:35
    Έχω σχεδόν δέκα χρόνια να δω καμιά συναυλία της προκοπής. Η τελευταία φορά ήταν τα καλοκαίρι του 1999 στο Ηρώδειο, με τον Δήμο Μούτση, τον Δημήτρη Μητροπάνο, την Δήμητρα Γαλάνη, την σοπράνο Τζούλια Σουγλάκου και την Στέλλα Χροναίου. Ο συνθέτης θέλησε με την συναυλία αυτή να δώσει στο κοινό ένα μικρό δείγμα από την 30χρονη πορεία του στο ελληνικό τραγούδι. Είναι πάντως αλήθεια ότι ο Δήμος Μούτσης είχε επηρρεαστεί έντονα από τρεις κορυφαίους καλλιτέχνες της rock και της blues μουσικής, τον Eric Clapton, τον Jeff Beck και τον Bob Dylan. Η ενασχόλησή του με την σύγχρονη blues/rock μουσική ουσιαστικά ξεκίνησε από τις αρχές των 1980s: albums σαν το "Φράγμα", το "Ενέχυρο", το "Να!", ο "Ταξιδιώτης" (ο δίσκος αυτός, που ήταν αποτέλεσμα της συνεργασίας του με την Νάνα Μούσχουρη το 1990 σηματοδότησε μια σύντομη επιστροφή στις "λαϊκές" ρίζες του) και το "Για πούλημα λοιπόν" περιλαμβάνουν μια σειρά από μοναχικές rock μπαλάντες που εκφράζουν ένα νέο μουσικό στυλ, μακριά από την κλασσική παράδοση του έντεχνου λαϊκού τραγουδιού, από την οποία ο μεγάλος συνθέτης έκανε δειλά-δειλά τα πρώτα του βήματα στην ελληνική δισκογραφία στα μέσα των 1960s......
    tsibitos
    25.01.2007, 23:03
    Η καλυτερη συναυλια που πηγα ποτε ηταν Το καλοκαιρι που μας περασε.. Rockwave festival Πρωτη μερα.. και το ονομα αυτών.. Guns n' Roses.. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ!!
    οποιος θελει παραλέιπομενα, φωτογραφιες κλπ. ας μου στειλει προσωπικο μυνημα...
    swkraths
    26.01.2007, 01:09
    μια απίστευτη αίσθηση...
    καλοκαίρι 2006 η βραδιά με το μεγαλύτερο φεγγάρι της χρονιάς...
    τοποθεσία Μαχαιροί Χανίων
    Σ ένα κατάμεστο ανοιχτό θέατρο στην πλαγιά ενός βουνού εμφανίζεται ο Σωκράτης Μάλαμας...
    Μετά από καμιά ώρα συναυλίας ο Μάλαμας ζητάει να κατεβούν όλοι οι διακόπτες...!!!! Κι έρχεται στη μέση του θεάτρου (στεκόταν από πάνω μου!!! ) κι έπαιζε χωρίς μικροφωνική χωρίς τίποτα!!! Δεν νομίζω να έκαναν πολλοί μια τέτοια κίνηση...
    Σίγουρα η καλύτερή μου συναυλία...και σίγουρα η απόδειξη ότι ο Μάλαμας δεν είναι απλά καλλιτέχνης...




    επισυναπτόμενα: P8111817a.jpg 
    sistro
    26.01.2007, 13:08
    Παράθεση:

    Το μέλος ANASTASIA_KOZI στις 27-12-2006 στις 18:28 έγραψε...

    14 Σεπτεμβρίου 2006 στο θέατρο Γης...
    Μια συναυλία με τους Νταλάρα,Μελίνα Ασλανίδου,Ολυμπίου,Τζουγανάκη...
    Μια μαγική νύχτα που μόνο δέος μπορούν να σε προκαλέσουν...Οι φωνές τους σε ταξίδευαν σε τόπους νοσταλγίας...
    Τι φωνές ρε παιδιά...................................................................



    συμφωνω! τελειοι
    giourkas17
    26.01.2007, 15:03
    Εγώ.νομίζω πριν από 3 χρόνια,είχα πάει διακοπές στη Ρόδο και κάνανε συναυλία εκεί οι ΠΥΞ ΛΑΞ!!!Για να καταφέρω να τους παρακολουθίσω ανέβηκα σε κάτι δέντρα και έβλεπα όλο το χώρο όπο γινόταν η συναυλία.....
    Ήταν μαγευτικά.....!!!!!



    giourkas

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giourkas17 στις 26-01-2007 15:04 ]


    alagi_katestimenou
    27.01.2007, 17:28
    εγώ παιδιά την προηγούμενη εβδομάδα παρακολούθησα μια συναυλεία του Αλκίνοου Ιωανίδη και μου άρεσε πάρα πολύ..και εκτός απο τον Αλκίνοο εχω πάθει πλάκα και με τον ντράμερ του(φοβερός) και αυτος ο Αλκίνοος τι χάλια φωνή ρε παιδιά ειναι σαν να ακούς το cd ακριβώς ι ίδια κριστάλινι φωνή!!!!!τέλοιος..

    και πριν λίγο καιρό άκουσα τον Μιλτιάδη Πασχαλίδη στην Κρήτη στα Χανιά...και αυτός τέλειος δεν το σιζιτάμε ...

    Υ.Γ Το να γίνεσαι και εσύ μέλος σε μία συναυλεία (γιατί μέλη γινόμαστε οταν τις παρακολουθούμε) ειναι ότι καλίτερο για να σε κάνει να ξεφίγεις απο την μονοτονία και την πλήξη τις καθημερινότιτας!!!!!
    Aparat
    06.03.2007, 20:01
    Οι εξής 3:

    1. Iggy Pop πριν καμια δεκαριά χρόνια στο ROCK OF GODS (ρην επόμενη χρονιά ονομάστηκε Rockwave). Το καλοκαίρι στο Βύρωνα δεν με εντυπωσίασε τόσο.
    2. Nick Cave πριν έξι περίπου χρόνια στο Rockwave
    και
    3. Rage Against The Machine στην Πετρούπολή, πάλι πριν αρκετά χρόνια, λίγο πριν διαλυθούν.

    Από εγχώριες, η πιο πρόσφατη που πέρασα υπέροχα ήταν Πασχαλίδης - Χαρούλης στη Νομική πριν 3 χρόνια.

    Τελευταία δεν έχω ενθουσιαστεί με κάτι, ίσως επειδή πάω όλο και λιγότερο σε συναυλίες...
    roubas
    06.03.2007, 23:42
    Ορφεας Περιδης στο νησακι στη Βονιτσα τον Αυγουστο του 2005!
    Εκπληκτικος ηχος τελεια βραδυα που ειχε να το λεει μετα και ο Ορφεας!
    Ηταν καταπληκτικα!!!
    rigas
    07.03.2007, 14:00
    Χαίρομαι για την ανταπόκριση.

    Συνεχίστε L I V E !!!
    LilithTheFirst
    20.03.2007, 00:01
    Γουστάρω συναυλίες...
    The Gathering (04/02/2007)
    Tool (16/12/2006)
    Pain of Salvation (12/11/2004)
    Fates Warning (20/02/2006)
    Blind Guardian (25/10/2003)
    Rockwave Festival (25/06/2005)
    Steve Vai (25/11/2005)

    Trigger (live Underworld)
    YrIazz
    22.03.2007, 13:54
    Solomone Burge και Blues Brothers!!!

    Τελεια!!!
    john1987
    22.03.2007, 15:24
    Ειχα την τιμη να παρεβρεθω στις συναυλιες των 2 μεγαλυτερων metal συγκροτηματων.Των 2 μεγαλυτερων φωνων στο heavy metal.

    20/6/2004 Rockwave Festival JUDAS PRIEST
    (+queenryche+nightwish)

    11/3/2007 IRON MAIDEN
    GL
    22.03.2007, 15:53
    Ετσι απλα......



    επισυναπτόμενα: Pink Floyd Ticket.jpg 
    train
    22.03.2007, 17:49
    στις αρχές του ΄80 στην Καλογρέζα με Σαββόπουλο
    μετά:
    Τangerine Dream, John Mayall, Eric Clapton, Uriah Heep, Wishbone Ash, Santana, Chris De Burgh, Al Di Meola - Paco De Lucia, Pink Floyd, Plazzas(socrates), Rolling Stones, Stranglers, Peter Green + splinter group, Camel, Paul Rodgers, Mick Taylor, Arvin Lee, violent femes, doors, seeds, patti smith, iggy pop, massive attack....σίγουρα θα έχω ξεχάσει πολλά live που έχω δει.

    από ελληνικά
    ..................................................................................................................
    Μουσικές Ταξιαρχίες και Ζιόγαλας στο σινεμά ΕΡΜΗΣ στην Δάφνη
    Παύλο Σιδηρόπουλο, Πουλικάκο, Σταύρο Λογαρίδη, Νικόλα Άσιμο, Ηρακλή κ΄Λερναια Υδρα, S.O.S, Kάπταιν Νέφος, Αίολος, Σπυριδούλα, poll, Aγάπανθος (tifanis), Συμπληγάδες, Λύτης + Τρυκ, Βαγγέλης Γερμανός, Libito Blume, no mans land, Tερμίτες, Scraptown, villa 21, anti troppau council, reporters στην σοφίτα(πλάκα), scoria, tresspas....................


    swkraths
    απίστευτη αίσθηση...
    καλοκαίρι 2006 η βραδιά με το μεγαλύτερο φεγγάρι της χρονιάς...
    τοποθεσία Μαχαιροί Χανίων
    Σ ένα κατάμεστο ανοιχτό θέατρο στην πλαγιά ενός βουνού εμφανίζεται ο Σωκράτης Μάλαμας...
    Μετά από καμιά ώρα συναυλίας ο Μάλαμας ζητάει να κατεβούν όλοι οι διακόπτες...!!!! Κι έρχεται στη μέση του θεάτρου (στεκόταν από πάνω μου!!! ) κι έπαιζε χωρίς μικροφωνική χωρίς τίποτα!!! Δεν νομίζω να έκαναν πολλοί μια τέτοια κίνηση...
    Σίγουρα η καλύτερή μου συναυλία...και σίγουρα η απόδειξη ότι ο Μάλαμας δεν είναι απλά καλλιτέχνης... null

    αξέχαστη η βραδιά στους Μαχαιρούς, όπως και η βραδιά με τον Αγγελάκα και τους επισκέπτες στα Χανιά
    trooper_206
    22.03.2007, 21:42
    (χεχεχε) Παλι θα πω Maiden...Αν και τους ειδα στον Λονδινο τα χριστουγεννα του περασμενου ετους,μπορω να πω οτι στην συναυλια φετος στην Ελλαδα ητανε δυο φορες καλυτεροι,απιστευτο show,που μονο οι Maiden ξερουν παντα να κανουνε! Up the Irons



    επισυναπτόμενα: Maidenaliveinathens2007.jpg