ελληνική μουσική
    522 online   ·  210.821 μέλη

    Ο Γιάννης Χαρούλης και η Μαρία Λούκα στο Συρμό

    manblaz
    22.10.2006, 13:02
    Ο Γιάννης Χαρούλης και η Μαρία Λούκα συναντιούνται στη μουσική σκηνή ΣΥΡΜΟΣ.
    Μια ακόμη συνεργασία στο πνεύμα της ευκαιριακής συνεύρεσης που τόσο συνηθίζεται; Το αντίθετο!

    Ο Γιάννης Χαρούλης καταθέτει ήδη το δικό του στίγμα ως ερμηνευτής, πατώντας γερά στην ιδιαίτερη μουσική βαρύτητα της ερμηνευτικής του ρίζας, την Κρήτη και προσθέτοντας την ορμή και την ανησυχία της ηλικίας του, δοκιμάζοντας ηχοχρώματα ηλεκτρικά και μουσικό υλικό που συναντά τους λαϊκούς δρόμους, την ποιητικότητα της έντεχνης τραγουδοποιοίας και την αμεσότητα των τροβαδούρων της rock. Πλαισιωμένος από εξ ίσου ανήσυχους μουσικούς, ρισκάρει διαφορετικό βηματισμό σε μονοπάτια γνώριμα ενώ αναδεικνύει την οικειότητα που κρύβουν οι νέες μουσικές φόρμες.

    Μετά από σειρά εμφανίσεων σε μουσικές σκηνές κι ένα ταξιδιάρικο καλοκαίρι μουσικών συναντήσεων με πολλούς σταθμούς, νησιωτικούς και όχι μόνο, ο Γιάννης Χαρούλης καταθέτει τις μέρες αυτές τη δεύτερη προσωπική δισκογραφική του πρόταση σε παραγωγή του Μάνου Ξυδού.

    Η Μαρία Λούκα διαθέτει την ενέργεια και τον ενθουσιασμό εκείνο που απαιτείται για να αποσπάσει την προσοχή ενός ευρύτερου ακροατηρίου, σε μια εποχή υπερπροσφοράς νέων προσώπων στο μουσικό χώρο. Συνδυασμός δύναμης και ευαισθησίας, σκηνικής αμεσότητας και λιτής έκφρασης και - κυρίως - σαφήνεια αισθητικών επιλογών χαρακτηρίζουν την παρουσία αλλά και την πρώτη δισκογραφική της κατάθεση με τίτλο Καλημέρα, που ήδη κυκλοφορεί. Δεν είναι εξ άλλου τυχαία η μακροχρόνια συνεργασία της με τον κατ' εξοχήν επιλεκτικό τραγουδοποιό και ερμηνευτή Σωκράτη Μάλαμα.

    Ο Γιάννης και η Μαρία λοιπόν, μαζί και χώρια, στη σκηνή του ΣΥΡΜΟΥ από την Παρασκευή 27 και το Σάββατο 28 Οκτωβρίου και κάθε Παρασκευή και Σάββατο. Με διάθεση νοσταλγική και ανατρεπτική μαζί, για λίγες βραδιές που θα θυμόμαστε…


    ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΣΥΡΜΟΣ
    Κολωνού & Οδυσσέως 14, Πλατεία Καραϊσκάκη
    (δίπλα στο σταθμό του μετρό «ΜΕΤΑΞΟΥΡΓΕΙΟ» )
    Είσοδος: 15€ με ποτό
    Κρατήσεις - πληροφορίες: 210 5203661


    koini_maria
    22.10.2006, 15:14
    Πωπω !
    Πολύ καλό δίδυμο !
    Την Λούκα την συμπαθώ ιδιαιτέρως οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάω !

    Σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση !
    manblaz
    06.11.2006, 22:25
    Κατά 99% το Σάββατο θα βρεθώ στον Συρμό. Κανείς για παρέα???

    Υ.Γ την τεταρτη θα παρω τηλεφωνο να κλεισω τραπεζι

    Συνέχισε να προσπαθείς, χάνει μόνο όποιος σταματάει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : manblaz στις 06-11-2006 22:26 ]


    nefos
    07.11.2006, 01:42



    @ Επίσης σε λίγες μέρες κυκλοφορεί από την Emi ο "Χειμωνανθός" του Χαρούλη.

    (και ναι, κόλλησα με το δείγμα που άκουσα)
    nefos
    12.11.2006, 15:45


    @ Η ατμόσφαιρα που δημιουργεί ο Γιάννης Χαρούλης είναι συγκλονιστική.

    Η μουσική ομάδα μικρή, η ενορχήστρωση λιτή και ουσιαστική, τα όργανα κουρδισμένα (επιτέλους μουσικοί που σταματούσαν και κουρδίζανε όταν καταλαβαίνανε πως τα όργανα είχανε ξεφύγει), σε συνδυασμό με πολύ όμορφο φωτισμό και καλό ήχο, μου έφτιαξε τη διάθεση.

    Ο Γιάννης Χαρούλης καλέ είναι νέος! Δεν ξέρω τον περίμενα και καλά 35 αλλά αυτός είναι μικρός αμέ! Αγχωμένος αλλά με μια ηρεμία μαζί και ένα χαμόγελο να χωρά όλο τον κόσμο. Η φωνή του είναι συγκλονιστική (ε ναι το ξαναλέω) κι η ερμηνεία του επίσης.

    Η Μαρία Λουκά πιο σφιγμένη, με φωνή καθαρή και γλυκιά, ολόσωστη μουσικά (γιούπι γιούπι ταραρατατζούμ!) και χωρίς να έχει τα κομμάτια σε τόνο που δεν φτάνει, μια χαρά δηλαδή αν και τραγούδησε λίγο.

    Οι μουσικοί (Ε δεν θυμάμαι τα ονόματά τους) ενωμένοι, κάνανε και το κέφι τους στη σκηνή (πλην του πνευστού που ήταν κάπως ξεκομμένος), και έδινε ο ένας χώρο στον άλλον (π.χ. σε solo, κλπ). Ωραίες φάτσες, ο καθένας με το στυλάκι του, μοιάζανε να προέρχονται από διαφορετικούς μουσικούς κόσμους αλλά δέσανε άψογα!

    Η αλήθεια είναι πως ζήλεψα την θέση του πνευστού (καλέ κύριε Χαρούλη εμένα να πάρετε να παίξω πνευστά) αλλά ας είμαι αντικειμενική πως έπαιξε πολύ όμορφα τις ξύλινες φλογέρες.

    Γενικά μια βραδιά που κύλησε γρήγορα, μαζί με τον manblaz + 3, κρασί και τσιγάρα και μαγική μουσική. Ε θα ξαναπάω (Χρήστοοοοοοοο).

    Αυτά, να πάτε οπωσδήποτε το είπα;;;;;; Να πάτε!!!!!!!
    manblaz
    12.11.2006, 20:32
    Δεν θα πω τιποτα για την χθεσινη βραδια γιατι απλα δεν θα ειμαι αντικειμενικος...

    Σε οποιον θελει να παει αλλα εχει ενδοιασμους (μπορει να μην ξερει τον Χαρουλη ή την Λούκα) θα προτεινα να παρει το ρισκο και δεν θα το μετανειωσει...

    nefos
    11.12.2006, 11:14



    @ Ένα μήνα μετά και ξαναπήγα στον Χαρούλη.

    Με μάγεψε για δεύτερη φορά, οι μουσικοί πολύ πιο χαλαροί, ο Χαρούλης με την απίστευτη χροιά στη φωνή του και την ήρεμή του παρουσία σκίζει, η Λούκα σωστή μεν αλλά ολίγον βαρετή δε κι η παρέα σούπερ.

    Μου έκανε μεγάλη εντύπωση πως έχουνε γίνει αλλαγές στο πρόγραμμα, ωραίο πράγμα να μην βολεύονται σε ένα standard πρόγραμμα.

    Ο Συρμός γεμάτος με διαφορετικού ηλικίας κοινό, αλλά αυτή τη φορά πιο ήσυχο οπότε και η ατμόσφαιρα ιδιατέρως όμορφη.




    SIDCOS
    23.12.2006, 04:27
    Παράθεση:

    Το μέλος nefos στις 12-11-2006 στις 15:45 έγραψε...



    @ Η ατμόσφαιρα που δημιουργεί ο Γιάννης Χαρούλης είναι συγκλονιστική.

    Η μουσική ομάδα μικρή, η ενορχήστρωση λιτή και ουσιαστική, τα όργανα κουρδισμένα (επιτέλους μουσικοί που σταματούσαν και κουρδίζανε όταν καταλαβαίνανε πως τα όργανα είχανε ξεφύγει), σε συνδυασμό με πολύ όμορφο φωτισμό και καλό ήχο, μου έφτιαξε τη διάθεση.

    Ο Γιάννης Χαρούλης καλέ είναι νέος! Δεν ξέρω τον περίμενα και καλά 35 αλλά αυτός είναι μικρός αμέ! Αγχωμένος αλλά με μια ηρεμία μαζί και ένα χαμόγελο να χωρά όλο τον κόσμο. Η φωνή του είναι συγκλονιστική (ε ναι το ξαναλέω) κι η ερμηνεία του επίσης.

    Η Μαρία Λουκά πιο σφιγμένη, με φωνή καθαρή και γλυκιά, ολόσωστη μουσικά (γιούπι γιούπι ταραρατατζούμ!) και χωρίς να έχει τα κομμάτια σε τόνο που δεν φτάνει, μια χαρά δηλαδή αν και τραγούδησε λίγο.

    Οι μουσικοί (Ε δεν θυμάμαι τα ονόματά τους) ενωμένοι, κάνανε και το κέφι τους στη σκηνή (πλην του πνευστού που ήταν κάπως ξεκομμένος), και έδινε ο ένας χώρο στον άλλον (π.χ. σε solo, κλπ). Ωραίες φάτσες, ο καθένας με το στυλάκι του, μοιάζανε να προέρχονται από διαφορετικούς μουσικούς κόσμους αλλά δέσανε άψογα!

    Η αλήθεια είναι πως ζήλεψα την θέση του πνευστού (καλέ κύριε Χαρούλη εμένα να πάρετε να παίξω πνευστά) αλλά ας είμαι αντικειμενική πως έπαιξε πολύ όμορφα τις ξύλινες φλογέρες.

    Γενικά μια βραδιά που κύλησε γρήγορα, μαζί με τον manblaz + 3, κρασί και τσιγάρα και μαγική μουσική. Ε θα ξαναπάω (Χρήστοοοοοοοο).

    Αυτά, να πάτε οπωσδήποτε το είπα;;;;;; Να πάτε!!!!!!!



    Πραγματικά ο Γιάννης είναι απίστευτος στο Live! Φέτος τον είδα στο μπαράκι του Βασίλη και τρείς φορές στον Συρμό!!!

    Αλλά ενώ διανύει πλέον περίοδο αυξανόμενης δημοτικότητας (ο "Χειμωνανθός" είναι ήδη Νο 19) παραμένει το ίδιο απλός και προσιτός όπως τον γνωρίσαμε...

    Οι μουσικοί είναι οι
    Λάμπης Κουντουρόγιαννης (ηλεκτρική κιθάρα, έχει γράψει το "ΒΡΕΧΕΙ"),

    Γιώργος Μπουλντής (μπάσο) και

    Δημήτρης Χουντής (ή αλλιώς χουντίνι στα πνευστά ο οποίος είναι λέει καθηγητής στην Λυρική).

    Ο Γιώργος Γαρεφαλάκης είναι ο ... απαγγελτής(ή raper στα ξένα!) όπως τον αποκάλεσε ο Χαρούλης (το παληκάρι που τραγουδάνε μαζί το "ΔΥΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΛΗ")

    Δυστυχώς δεν θυμάμαι τον ντράμερ...

    Πάντως για τους πιστούς, εμφανίζεται στις 6 Ιαν με τους Χαίνηδες.

    manblaz
    30.12.2006, 16:57
    Παράθεση:

    Το μέλος SIDCOS στις 23-12-2006 στις 04:27 έγραψε...

    Πάντως για τους πιστούς, εμφανίζεται στις 6 Ιαν με τους Χαίνηδες.



    δεν υπαρχει περιπτωση να χασω αυτο το ανταμωμα...

    οποιος εχει διαθεση να περασει ενα καταπληκτικο βραδυ ειναι ευπροσδεκτος...