ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.833 μέλη

    Erasmus-Πείτε τις εμπειρίες σας

    rompa
    24.10.2006, 19:27
    Διάλεξα αυτή τη χώρα γιατί μου αρέσει η κουλτούρα των Σκανδιναβών.Είμαι κρυουλιάρα αλλά πρόβλημα δεν έχω τόσο με το κρύο όσο με την έλλειψη φωτός γι'αυτό θέλω να πάω την περίοδο που χει συνέχεια φως.Μουσική δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάρω αν πάω.Το μελαγχολικό στυλ αυτής της χώρας μου ταιριάζει γιατί είμαι έντονα μελαγχολικό άτομο και λειτουργώ λίγο σα Φινλανδή.Το αγαπημένο μου συγκρότημα είναι Φινλανδοί...Οπότε καταλαβαίνεις γιατί.

    ....cause I'll never be with you.......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 24-10-2006 19:27 ]


    XeniaRodo
    24.10.2006, 21:18
    Για να έχεις συνέχεια φως πρέπει να πας καλοκαίρι κάτι που νομίζω δεν γίνεται.
    Εκτός κι αν πας για 3 μήνες στην αρχή της χρονιάς ή στο τέλος.
    Θα τα δεις αυτά, θα στα πούνε...

    Οι Φιλανδοί δεν είναι μελαγχολικοί, ο καιρός τους είναι. Μόλις πιούνε λίγο γίνονται άλλοι άνθρωποι... χαχα

    για τους ΗΙΜ λες? είχα πετύχει τον τραγουδιστή τους μέσα σε ένα μαγαζί με μουσικά όργανα...
    rompa
    25.10.2006, 08:22
    Παράθεση:
    είχα πετύχει τον τραγουδιστή τους μέσα σε ένα μαγαζί με μουσικά όργανα...


    Πλάκα μου κάνεις!!!!Τυχερούλα..Αν μου τύχει κάτι τέτοιο απλά θα λυποθυμήσω...Ναι για τους ΗΙΜ λέω..

    Παράθεση:
    Οι Φιλανδοί δεν είναι μελαγχολικοί, ο καιρός τους είναι. Μόλις πιούνε λίγο γίνονται άλλοι άνθρωποι... χαχα



    Το ξέρω..Το θέμα όμως είναι να μην πίνεις και να χεις κέφια..



    Παράθεση:
    Εκτός κι αν πας για 3 μήνες στην αρχή της χρονιάς ή στο τέλος.


    Για 3 μήνες ενδιαφέρομαι.Δεν ξέρω αν γίνεται βέβαια.
    XeniaRodo
    25.10.2006, 09:56
    Nομίζω ότι το ελάχιστο είναι 3 μήνες. Eξαρτάται και τη σχολή....
    Kαλύτερα να πας στην αρχή της χρονιάς νομίζω. Eγώ πήγα Iανουάριο, Mάρτιο είχα ακόμα χιόνια αν θυμάμαι καλά.

    Oι Φιλανδοί αν δεν πιούνε σπάνια... έχουν κέφια....
    -αυτό που λέμε Mεσογειακό ταμπεραμέντο... ισχύει-

    Aν δεν είσαι στο Eλσίνκι δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να δεις κάποιον από τους HIM....
    rompa
    25.10.2006, 13:59
    Παράθεση:
    Aν δεν είσαι στο Eλσίνκι δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να δεις κάποιον από τους HIM....


    To ξέρω...Πραγματικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!
    XeniaRodo
    25.10.2006, 18:46
    τίποτα...


    rompa
    25.10.2006, 20:02
    Είσαι τέλεια...Σα φανατική θαυμάστρια όμως τα χω όλα τα βίντεο κλίπ.Ευχαριστώωωωωωω

    Δεν είναι κούκλος??
    rompa
    27.10.2006, 12:50
    Κανένας άλλος δεν έχει πάει κάπου αλλού??
    manos_p
    28.10.2006, 21:59

    geia sas paidia

    manos legomai kai spoudazw se ena uni stin agglia...

    eimai edw 4 xronia kai auta ta xronia exw gnwrisei para pollous ellines oi opoioi erxontai me auto to programma...pou legetai erasmus i exchange programme..
    osoi pragmatika ellines exoune erthei den theloun na fugoun kai skeftontai kai polu sobara to endexomeno master stin agglia....

    opoios mporei na to kaneis auto dil na erthei me auto to programma na to kanei paidia...to sunistw anepifilakta...tha sas meinei aksexasto....

    --------------------------------------------------

    rompa
    29.10.2006, 02:07
    Ευχαριστούμε πολύ
    Fler
    29.10.2006, 12:57
    Ο αδερφός μου πήγε Παρίσι πέρυσι και έμεινε 6 μήνες και μέχρι το τέλος δεν ήθελε να φύγει..Ήταν οι ωραιότεροι μήνες της ζωής του και ακόμη και τώρα που επέστρεψε Θεσ/νίκη ψάχνει να βρει τρόπους να ξαναγυρίσει..Πάντως, ανεξαρτήτως από το που θα επιλέξει να πάει κανείς, το σημαντικό είναι να εκμεταλλευτεί την μεγάλη ευκαιρία, ρουφώντας όσο πιο πολλά μπορεί από τον αέρα του διαφορετικού πολιτισμού..(Μια από τις δύο συγκατοίκους του αδερφού μου ήταν όλη την ώρα μέσα στο σπίτι και σκότωνε την ώρα της βλέποντας τηλεόραση.. )
    purplebutterfly
    06.12.2007, 12:34
    αααχχχχχχχχχχχ και εγω θελω να παω στη Φιλανδια!!!
    Rompa μου το πανεπιστημιο που εχεις τη δυνατοτητα να πας ειναι οκ αλλα εχω ακουσει καλυτερα λογια για την jyvaskyla που θελω να παω!ειναι κατι σαν την θεσσαλονικη που ειναι η φοιτητουπολη της ελλαδας!ενω το joensuu ειναι μικροτερη πολη...
    φετος περασα αγγλικη φιλολογια στη θεσσαλονικη και γνωρισα μια φιλανδη απο εκει!κανουμε πολυ παρεα και μου μαθαινει και φιλανδικα τα οποια παρεπιμποντως ειναι πολυ δυσκολα!
    μου ειπε οτι οντως η φιλανδια ειναι κρυα χωρα αλλα υπαρχει καταλληλος εξοπλισμος για αυτο!
    σιγουρα το ΕΡΑΣΜΟΥΣ ειναι φοβερη εμπειρια!!!!το λενε οοοολοι........θα κανω δηλωση να παω του παραχρονου γιατι μπορεις να πας στο τριτο ετος......
    σου ευχομαι να πας και να περασεις τελεια και μην ανησυχεις που δεν βρισκεις κανεναν να πας μαζι(ουτε εγω οσο και αν ψαχνω!)θα γνωρισεις εκει κοσμο και θα γυρισεις με υπεροχες εμπειριες!!!!!!Believe me
    rompa
    07.12.2007, 08:03
    Σε ευχαριστώ πολύ . Τι κρίμα να μην είναι στην ίδια πόλη τα Erasmus των σχολών μας
    renabill
    07.01.2008, 12:36
    Εγώ θέλω να πάω στη Γερμανία!!!Αλλα θέλει πολύ ψάξιμοοοοο!
    sylviaki
    07.01.2008, 14:13
    γεια σας.εγω εψαξα για να παω μεσω της σχολης μου αλλα ηταν μονο ενα το αγγλοφωνο πανεπιστημιο που μπορουσα να παω. δεν θυμαμαι σε ποια χωρα, νομιζω φιλανδια, νορβηγια κατι τετοιο. Και αποφασισα να μην παω γιατι δεν ηξερα αν θα μπορουσα να συνηθησω τις κλιματικες συνθηκες. Οι φοιτητες ομως εχουν τη δυνατοτητα να πανε και μεσω του μεταπτυχιακου ή διδακτορικου. Οποτε σκεφτηκα να το αφησω για αργοτερα. Παντως πρεπει να ειναι πολυ καλη εμπειρια.
    εχω κατι συμφοιτητριες που θα πανε, οι οποιες ομως ταλαιπωρηθηκαν αρκετα για να κανονισουν για τα μαθηματα και τη διαμονη τους. θα δω τι θα μου πουν μετα την επιστροφη τους..
    renabill
    19.05.2008, 11:48

    Εγώ είχα μια φίλη που πήγε πέρσι Πολωνία και μου είπε τα καλύτερα.Κατ'αρχάς γύρισε όλη την Ευρώπη με τρένο.

    Και έτσι το σκέφτηκα και απο Οκτώβρη θα πάω Γερμανία!