ελληνική μουσική
    614 online   ·  210.851 μέλη

    Ας σταματήσει επιτέλους η κοροϊδία τόσων χρόνων.

    dramerman
    23.10.2006, 20:36
    Ως ποτέ επιτέλους θα τρώμε την «κρύα σούπα»που σερβίρουν οι πολιτικοί?
    Εσείς δεν βαρεθήκατε τα ίδια και τα ίδια κάθε τετραετία, που τάζουν λαγούς με πετραχήλια και δεν πραγματοποιούν τίποτα. Την ώρα που πολλές οικογένειες λιμοκτονούν
    και πολλές βιοτεχνίες να καταφεύγουν στο εξωτερικό για να ζήσουν.
    Ας σταματήσει πια η κοροϊδία και ο εξευτελισμός σε μια χώρα τον βολεμένων όπου
    Μόνο αυτοί επιβιώνουν κατά 90% ενώ κάποιοι δουλεύουν μέρα νύχτα για ένα κομμάτι ψωμί. Και όταν πολίτες πασχίζουν να κρατήσουν της περιούσιες τους πχ( πρόσφατα με τις πλημμύρες οι παλιότερα με τους σεισμοπαθείς), βάζουν την μάσκα τις υποκρισίας
    Και του θλιμμένου και συμπαραστέκονται στις οικογένειες κιόλα αυτά για να θάψουν το αντίπαλο κόμμα.
    Ας σταματήσει οι κοροϊδία και ας αρχίσουν αληθινά έργα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Εσείς συμφωνείτε???????????????

    maspa
    23.10.2006, 20:45
    Παράθεση:

    Το μέλος dramerman στις 23-10-2006 στις 20:36 έγραψε...


    Εσείς δεν βαρεθήκατε τα ίδια και τα ίδια κάθε τετραετία, που τάζουν λαγούς με πετραχήλια και δεν πραγματοποιούν τίποτα.

    Ας σταματήσει οι κοροϊδία και ας αρχίσουν αληθινά έργα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Εσείς συμφωνείτε???????????????




    Γενικότερα έχεις δίκιο. Όμως φταίμε κι εμείς που τους ψηφίζουμε. Αν ο άλλος δε σου τάξει δε θα τον ψηφίσεις, ενώ αν σου πει ειλικρινέστατα "αυτό που μου ζητάς δε μπορώ να το κάνω" ή έμμεσα "θα κάνω ό,τι μπορώ" θα τον ψηφίσεις; Δυστυχώς, είμαστε ένας λαός που επιδιώκει να ακούει αυτά που θέλει. Μερικές φορές είμαστε υπερβολικά απαιτητικοί, δε προσέχουμε τις δυνατότητες....
    Τέλος πάντων, για να μη βιαστείτε να με βρίσετε(!) για τα παραπάνω που γράφω ξεκαθαρίζω τη θέση μου. Ναι, συμφωνώ, αλλά μερίδιο ευθύνης έχουν και οι πολίτες...Αυτά.
    rory166
    23.10.2006, 20:48
    Ελληνικε λαε,μη σκυβεις το κεφαλι...η μονη λυση ειναι..ΒΕΝΖΙΝΗ ΚΑΙ ΜΠΟΥΚΑΛΙ!!

    ρε παντου κολλαει αυτο λεμεεεεεεεεε
    jorge
    23.10.2006, 20:59
    Εγώ ανησυχώ περισσότερο όταν βλέπω δημοσιογράφους να παραιτούνται επειδή τα αφεντικά τους τους λογοκρίνουν...
    maspa
    23.10.2006, 21:06
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 23-10-2006 στις 20:59 έγραψε...

    Εγώ ανησυχώ περισσότερο όταν βλέπω δημοσιογράφους να παραιτούνται επειδή τα αφεντικά τους τους λογοκρίνουν...




    Επίκαιρο....Πάντως λογοκρισία υπήρχε πάντα στη δημοσιογραφία....
    rockatzou
    23.10.2006, 21:27
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 23-10-2006 στις 20:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dramerman στις 23-10-2006 στις 20:36 έγραψε...


    Εσείς δεν βαρεθήκατε τα ίδια και τα ίδια κάθε τετραετία, που τάζουν λαγούς με πετραχήλια και δεν πραγματοποιούν τίποτα.

    Ας σταματήσει οι κοροϊδία και ας αρχίσουν αληθινά έργα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Εσείς συμφωνείτε???????????????




    Γενικότερα έχεις δίκιο. Όμως φταίμε κι εμείς που τους ψηφίζουμε. Αν ο άλλος δε σου τάξει δε θα τον ψηφίσεις, ενώ αν σου πει ειλικρινέστατα "αυτό που μου ζητάς δε μπορώ να το κάνω" ή έμμεσα "θα κάνω ό,τι μπορώ" θα τον ψηφίσεις; Δυστυχώς, είμαστε ένας λαός που επιδιώκει να ακούει αυτά που θέλει. Μερικές φορές είμαστε υπερβολικά απαιτητικοί, δε προσέχουμε τις δυνατότητες....
    Τέλος πάντων, για να μη βιαστείτε να με βρίσετε(!) για τα παραπάνω που γράφω ξεκαθαρίζω τη θέση μου. Ναι, συμφωνώ, αλλά μερίδιο ευθύνης έχουν και οι πολίτες...Αυτά.



    simfwnw!!!!
    poison_girl
    23.10.2006, 21:54
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 23-10-2006 στις 20:48 έγραψε...

    Ελληνικε λαε,μη σκυβεις το κεφαλι...η μονη λυση ειναι..ΒΕΝΖΙΝΗ ΚΑΙ ΜΠΟΥΚΑΛΙ!!

    ρε παντου κολλαει αυτο λεμεεεεεεεεε



    mouaxaxaxaxaxaxaxaxa!!!!!
    megaloserwtikos
    23.10.2006, 22:45
    Δύσκολο να αλλάξει η κατάσταση αγαπητέ Ντράμερμαν. Διότι και εμείς που τους ψηφίζουμε είμαστε σαν αυτούς. Οικογένειες φυτοζωούν, όπως λες κι εσύ, αλλά ψηφίζουν μονοκούκι τα δύο μεγάλα κόμματα. Ποιός τους φταίει;
    Και να πεις να ψηφίσουμε κάποιο άλλο. Είναι κανένα ικανό να κυβερνήσει;
    Αλλά αυτά δεν μπορούν να αλλάξουν. Ολα κατευθύνονται από την χώρα της οποίας είμαστε υπόδουλοι, με τρόπο που μόλις και δια βίας φαίνεται.
    Και ο φτωχός θα γίνεται φτωχότερος και ο πλούσιος πλουσιότερος, όπως άλλωστε γινόταν σε όλη την διάρκεια της ιστορίας...

    Δυστυχώς.
    Lansetris
    24.10.2006, 00:53
    Κάπου έχετε δίκιο, μιλάτε όμως πολύ για πολιτικούς (γενικώς) και για ψήφους. Εκτός από τους πολιτικούς υπάρχουν και οι πολίτες ή μάλλον ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ και η δράση τους δεν μπορεί να περιορίζεται μόνο στις εκλογές. Ξεκινάει από την πολιτική συνείδηση ,με προβληματισμό, αμφισβήτηση, έλεγχο και συμμετοχή, όσο και όπου μπορούμε.
    Χειρότερα δε νομίζω ότι μπορούν να γίνουν τα πράγματα. Μόνο καλύτερα.
    St_Anger
    24.10.2006, 01:12
    Αυτό το θέμα με την πολιτική πιστεύω πως δεν έχει κάποια, άμεση τουλάχιστον, λύση! Ναι! Έχουμε και εμείς ένα μεγάλο μερίδιο ευθύνης αλλά έχουν και αυτοί! Βασικά πιστεύω πως είναι στην φύση του Έλληνα όταν έχει εξουσία στα χέρια του να κάνει ότι γουστάρει χωρίς να δίνει λογαριασμό σε αυτούς που του την δώσανε! Ο καθένας όταν μας χρειάζεται κάθε 4 χρόνια βγαίνει και λέει ένα ωραίο παραμυθάκι γιατί απλά θέλουμε να το ακούσουμε και μετά κάνει τον ψόφιο κοριό! Επίσης σημαντικό ρόλο παίζουν και τα ΜΜΕ που μας κάνουν μία ωραιότατη πλύση εγκεφάλου με την χρήση κάποιων "εικόνων" οπότε καταλήγουμε και πάλι να τρώμε κουτόχορτο! Όλη μέρα βλέπω (ή μάλλον έβλεπα μέχρι που βαρέθηκα) τι κάνουν οι πολιτική (ο ένας έφαγε εκεί, ο άλλος έκλασε εκεί...) χωρίς να μου δείχνουν αυτό που πραγματικά συμβαίνει στην Ελλαδίτσα μας εκτός από κάποια μικρά περιστατικά και αυτά επειδή έτυχε να είναι κάποιος πολιτικός εκεί κοντά (έστριβε δεξιά ο άνθρωπος)! Δεν είδα ποτέ κανένα μέσο μαζικής ενημέρωσης να πάει σε κάποιο νοσοκομείο για να δείξει στον κόσμο ότι πεθαίνει κόσμος εκεί μέσα λόγο ανύπαρκτης ιατρικής υποστήριξης (αλήθεια το ξέρατε ότι κάθε μέρα πεθαίνουν τουλάχιστον 100 άνθρωποι?) ώστε να μπορέσουμε και εμείς να συγκρίνουμε και να αποφασίσουμε βάση λογικής και πραγματικών δεδομένων!

    Ένας ακόμα παράγοντας αυτής της κατάντιας είναι οι επιλογές μας (μιας και πιστεύω πως όλα είναι θέμα επιλογών)! Δηλαδή! Κατά πλειοψηφία ο Ελληνικός λαός ψηφίζει αυτόν που ψηφίζει μόνο και μόνο επειδή έτσι τον μάθανε να κάνει! Δεν έχει δηλαδή το δικαίωμα της επιλογής και αυτομάτως χάνει αυτό που υποτίθεται ότι έχει......την Δημοκρατία!

    Έτσι λοιπόν φτάνουμε και στην λογοκρισία! Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω μέσα στην βουλή και να τους βρίσω! Θα με κλείσουν φυλακή! Συγνώμη που πεινάω επειδή έχασα την δουλεία μου για να μπει ο ανιψιός σας στην θέση μου ο οποίος δεν ξέρει ακόμα να γράφει το όνομά του και δεν ξέρω να πατάει και καμιά φορά στο γραφείο του! Συγνώμη και πάλι κύριε πολιτικέ που στα χώνω και προσπαθώ να πω την αλήθεια, που οι τράπεζες είναι γεμάτες με χρήμα και ο λαός έξω δεν έχει στον ήλιο μοίρα! Ζητώ ταπεινά συγνώμη κύριε πρόεδρε που σας διέκοψα από την αφήγηση του ανεκδότου σας όπου μετά θα μας πείτε ότι λέγατε για το μέλλον της χώρας! Ζητώ συγνώμη κύριοι γιατί σας βαρέθηκα να με δουλεύετε μια ζωή για μια ζωή καλύτεροι που δεν υπάρχει ούτε σαν όνειρο! Συγχωρέστε με που πονάω για κάποιους οι οποίοι πεθαίνουν για κάτι καλύτερο και εσείς τους δίνετε κάτι ακόμα χειρότερο από αυτό που μπορείτε να τους δώσετε!
    Ζητώ και από εσένα λαέ συγνώμη γιατί μόνο λόγια είσαι και είμαι και τίποτα δεν κάνουμε....

    ...απλά συμφωνούμε...!

    XeniaRodo
    24.10.2006, 11:05
    Tους έχω γραμμένους κανονικά. Eκτιμώ ελάχιστους εώς κανένα.
    Στις επόμενες εκλογές θα ψηφίσω Λεβέντη που τους βρίζει όλους γιατί καλά τους κάνει.
    dijo
    24.10.2006, 11:35
    Συντρόφισσα, κι εγώ μαζί σου είμαι! Ενώ όλοι οι υπόλοιποι γλείφουν τον "Κυρίαρχο Λαό", Ο Λεβέντης είναι ο μόνος που μας αποκαλεί ζώα. Και δίκιο έχει. Πιστεύω απόλυτα αυτό που λένε, ότι κάθε λαός έχει την κυβέρνηση που του αξίζει. Αυτούς επιλέγουμε, αυτούς ψηφίζουμε, αυτοί μας αξίζουν.
    29 (στους 30) Έλληνες συνιστούν ΠΑΣΟΚ-ΝΔ. Αυτοί ξέρουν!
    XeniaRodo
    24.10.2006, 11:46
    Xαίρομαι.

    Kαι ότι λέω από πάνω το εννοώ.
    Kαλημέρα.
    bon_scott
    28.10.2006, 19:49
    eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeetsi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pesta re valanti!!(dramerman) den katalavainoun apo tipota oi #@%@$s........
    AlmaNegra
    28.10.2006, 22:32
    Ωραία τα λέμε, ωραία πάντα διαφωνούμε αλλά δεν πρέπει να κάνουμε και κάτι μια φορά?


    Παράθεση:
    Ένας ακόμα παράγοντας αυτής της κατάντιας είναι οι επιλογές μας (μιας και πιστεύω πως όλα είναι θέμα επιλογών)! Δηλαδή! Κατά πλειοψηφία ο Ελληνικός λαός ψηφίζει αυτόν που ψηφίζει μόνο και μόνο επειδή έτσι τον μάθανε να κάνει! Δεν έχει δηλαδή το δικαίωμα της επιλογής και αυτομάτως χάνει αυτό που υποτίθεται ότι έχει......την Δημοκρατία!


    Σωστός! Έκανα και στο blog μια σχετική αφιέρωση!!





    >
    http://blogs.musicheaven.gr/almanegra




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlmaNegra στις 29-10-2006 03:19 ]


    margo
    29.10.2006, 02:08
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 24-10-2006 στις 11:05 έγραψε...

    Tους έχω γραμμένους κανονικά. Eκτιμώ ελάχιστους εώς κανένα.
    Στις επόμενες εκλογές θα ψηφίσω Λεβέντη που τους βρίζει όλους γιατί καλά τους κάνει.






    darvick
    03.11.2006, 10:54
    Αχ μικρή μου Ελλαδίτσα!!
    Πόσο μικρή είσαι και εσύ και οι πολιτικοί σου!!