ελληνική μουσική
    466 online   ·  210.845 μέλη

    Το καλύτερο τραγούδι της τελευταίας 20ετίας;

    Aranios
    24.10.2006, 10:16
    Έμενα αυτό το τραγούδι που με άγγιξε περισσότερο ίσως από κάποια άλλα, (εξίσου καλά) και γι΄αυτό το θεωρώ το καλύτερο της 20ετίας, είναι το «Μυρωδιά καλοκαιριού» του Μάνου Ξυδούς σε εκτέλεση της Ελένης Τσαλιγοπούλου.

    ...Στοιχειά του ουρανού γλεντάνε το κορμί μου
    και το ποτίζουν ερμαφρόδιτη ηδονή,
    με ένα κασόνι ταξιδεύουν την ψυχή μου
    πάνω σε κύματα του πρέπει και του μη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 24-10-2006 11:29 ]


    alterhoh
    24.10.2006, 11:08
    Τί άκυρη ερώτηση είναι αυτή;;;;;;;;;;;;;;;
    SOKRATISKARAVIDAS
    24.10.2006, 12:25
    ειπαμε η μαλακια παει συνεφο εδω μεσα..........αλλα μερικοι δεν το βαζουν κατω!!!!"οι ηλιθιοι ειναι αητητοι"
    xanthoulak
    24.10.2006, 13:01
    Δεν ηρεμείτε λίγο; Καταρχήν δεν υπάρχει ερώτηση! Είναι φανερό ότι αντί να κάνει σχόλιο σε άλλο άρθρο, άνοιξε νέο θέμα. Εσείς έχετε πρόβλημα;
    megaloserwtikos
    24.10.2006, 13:27
    Γενικόλογο εντελώς, θα πρεπει να ασχοληθείς αρκετά για να πεις ένα τραγούδι καλύτερο σε μια 20ετία.

    (ασχετο: xanthoulak, τέλειο το αβατάρ σου. Εχω δε την αίσθηση ότι αυτά που γραφεις τα λεει το γατάκι αυτό και λιώνω απ' το γέλιο)
    megaloserwtikos
    24.10.2006, 13:32
    Ορφέα, μόλις τώρα άνοιξα και είδα το προφίλ σου, καλώς όρισες στο σάιτ, είσαι καινούριος και όλα δικαιολογούνται.
    Υπάρχουν διάφορα θέματα, που μπορεί κανείς να μιλήσει για τα αγαπημένα του τραγούδια.
    Μην το παρεις προσωπικά, που σου μίλησαν κάπως...
    ούτε να στεναχωρηθείς.
    Καλώς όρισες και καλά να περάσεις με την παρέα του ΜΗ.(musicheaven)
    spiroos
    24.10.2006, 13:55
    Ανεπίτρεπτη συμπεριφορά από μέλη της κοινότητας. Ντροπή.
    xanthoulak
    24.10.2006, 14:06
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 24-10-2006 στις 13:27 έγραψε...

    (ασχετο: xanthoulak, τέλειο το αβατάρ σου. Εχω δε την αίσθηση ότι αυτά που γραφεις τα λεει το γατάκι αυτό και λιώνω απ' το γέλιο)



    Δεν είμαι σίγουρα γατούλα πάντως...
    Δε μου άρεσε το ύφος των προηγούμενων και έτσι αναγκάστηκα να το σχολιάσω. Αν ήμουν γάτα θα έβγαζα νύχια!
    jorge
    24.10.2006, 14:20
    Διαβάζω καλά; Τι συμπεριφορά είναι αυτή;

    Ο άνθρωπος ρωτάει ποιό είναι "Το καλύτερο τραγούδι της τελευταίας 20ετίας;", όπως αναγράφεται στον τίτλο. Λέει τη δική του προτίμηση και σας προτρέπει να πείτε τη δική σας.

    Και αν νομίζετε οτι υπάρχουν άλλα παρόμοια θέματα, δώστε τα links τους.

    Συγχαρητήρια για την άψογη συμπεριφορά.
    SOKRATISKARAVIDAS
    24.10.2006, 14:46
    Παράθεση:
    Ανεπίτρεπτη συμπεριφορά από μέλη της κοινότητας. Ντροπή.
    Ενταξει λοιπον λιθοβοληστε μας......
    Και να βγουνε μεθαυριο παλι τα μελη της αγιας "Κοινοτητας"..........να ρωτανε ποιο ειναι το καλυτερο της 10ετιας,της 15ετιας,της 5ετιας,της 32,1/2ετιας και παει λεγοντας.
    Μαζεψα μια πολυ μικρη συλλογη απο θεματα κατα καιρους που ανοιγονται εδω μεσα,που ουδεμια σχεση με μουσικη εχουν.Απλως καποιοι σκοτωνουν την ωρα τους,αλλοι προσπαθουν να προβληθουν,καποιοι αλλοι αλληλογλυφονται και συμπερασματικα γεμιζουν αυτη την οσια κοινοτητα με ηλιθιες συζητησεις κι οτι αλλο βρουνε και ξεπατικωσουν απο αλλες ιστοσελιδες.
    Ιδου λοιπον ενα μικρο δειγμα του επιπεδου των οπαδων της οσιας κοινοτητας:
    ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ:
    Δεν μπορώ να το ξανακούσω!!!!
    Η ...συγχώρεση. Εσείς τι θα κάνατε σε ακραίες καταστάσεις; Θα συγχωρούσατε;
    Day by ....day!!!
    Σε ποιά πόλη/χωριό είστε;
    Avatar - Τι σημαίνει για σας το εικονίδιο που συνοδεύει το nickname σας ;
    Τα δυνατότερα δαγκώματα στον κόσμο!
    Μπορείτε να κρίνετε εύκολα τους άλλους;
    Τι είδους θρίλερ σας αρέσουν;
    Τι δουλεια κανει ο καθενας απο εμας..??
    Χαιρεστε που εισαστε Έλληνες;
    Στο Παρα Πέντε: Σχόλια & εντυπώσεις !
    Παιχνιδια η/υ που σας εχουν συγκινησει
    Ποια σειρά νομίζετε ότι θα πρωταγωνιστήσει φέτος στην tv;
    Σε δημοπρασία ζωγραφικά έργα του Χίτλερ
    Lost-οι αγνοουμενοι το βλεπετε???
    survivor ! ποιά η γνώμη σας για το παιχνίδι αλλά και για τους παίκτες
    Ποια είναι η αγαπημένη σας ατάκα;
    Ολλανδία: Νομιμοποίηση του Κόμματος των Παιδοφίλων !
    Σε ποια τοποθεσία θα αγοράζατε/κτίζατε το ιδανικό σας σπίτι?
    Αγαπημένη ξένη σειρά
    Πού θα πάτε το Πάσχα;
    Ξεπέρασε την Ελένη Μενεγάκη η Τζούλια Αλεξανδράτου
    Πώς ήταν το φεγγάρι ...όταν γεννηθήκατε ;
    Τα ήπια πάλι
    Τι γνωμη εχετε για τις μηχανες???
    Δύσκολες ώρες για τον Απόστολο Σουγκλάκο
    Αγαπημένη ταινία κινουμένων σχεδίων??
    Το πρώτο σας φετινό μπάνιο!
    Τι σας κάνει να μελαγχολείτε;;;
    έχει τύχει να δείτε την ίδια ταινία την ίδια μέρα τουλάχιστον 2 φορές?
    H ιστοσελίδα της Αλεξανδράτου σε 7 γλώσσες
    Ποια είναι η αγαπημένη σας ταινία?
    Ποιό τραγούδι σας έχει κολλήσει σήμερα;;;
    Πείτε έναν καλό λόγο για τον προηγούμενο !!
    Τι υπάρχει μέσα στο δωμάτιό σας?
    Ποια είναι η πιο τρελή στιγμή που έχετε ζήσει?
    Ποιο ειναι το αγαπημενο σας χρωμα??!!
    Πού ζήσατε στην προηγούμενη ζωή;;;
    Η πιο ξεκαρδιστική ατάκα , που έχετε ακούσει απο κάποιο διάσημο πρόσωπο
    Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας!
    Αγαπημένο Τραγούδια για τοπωνύμια παγωτό
    Βέρα Λάμπρου.
    Ποιοι μπορουν να εχουν τον τιτλο του Τραγουδιστη


    Συνεχιστε ακαθεκτοι
    maspa
    24.10.2006, 14:55
    Αν θυμάμαι καλά SOKRATISKARAVIDAS έχεις ξαναμιλήσει άσχημα σε άλλο topic. Συγκεκριμένα της georgianoua(αν το γραφω σωστα) με θέμα "τα videoclips της Παπαρίζου". Ο καθένας έχει τις δικές του προτιμήσεις και μέσα από αυτό το site μας δίνεται η δυνατότητα να τις εκφράσουμε.΄Μπορείς να πεις αυτό που θες με πιό ευγενικό τρόπο. Χαλάρωσε!

    Aranios καλώς μας ήρθες!
    dimitrapan
    24.10.2006, 14:56
    κ. Καραβίδα, μία μικρή παρατήρηση... Στην φράση "οι ηλίθιοι είναι αήτητοι", αν θέλετε βάλτε δυο "τ" στο αήττητοι...

    Επίσης, μου κάνει τρομερή εντύπωση πώς διαθέσατε τόσο από τον πολύτιμο χρόνο σας για να μας αναφέρετε τους τίτλους από τις "ηλίθιες" συζητήσεις που γεμίζουν το φόρουμ... Είμαι σίγουρη πώς ένας άνθρωπος σαν εσάς έχει και σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθεί.

    Τέλος, συνεχίστε κι εσείς ακάθεκτος... Μου φτιάχνετε τη μέρα...
    xanthoulak
    24.10.2006, 14:58
    Σωτήρη, η πρώτη σελίδα θα δεις ότι προσκαλεί σε forum πέρα από μουσικά θέματα: ανάλαφρα, ανέκδοτα, φιλοσοφικά κλπ. Οποιος ενδειαφέρεται μπαίνει εκεί. Οποιος όχι....μάντεψε!
    jorge
    24.10.2006, 15:08
    Δεν καταλαβαίνω γιατί απαιτείς από την κοινότητα να βρίσκει ενδιαφέρον οτι θεωρείς ενδιαφέρον ΕΣΥ. Νομίζεις οτι βοηθάς με αυτή τη συμπεριφορά;

    Όσον αφορά όσα παρέθεσες, να σου επισημάνω πως:

    α) στο site αυτό δεν κουβεντιάζουμε μόνο για μουσική
    β) τα περισσότερα απ οσα αναφέρεις βρίσκονται στην κατηγορία "Ανάλαφρα" και ούτε καν εμφανίζονται στην πρώτη σελίδα. Κάναμε λοιπόν μια προσπάθεια (ύστερα από διάλογο) και απομονώσαμε τα "ανάλαφρα".
    γ) για την ψυχική σου υγεία και επειδή βλέπω πως ενοχλείσαι με κάποια πράγματα (σεβαστό), γιατί δε σκέφτεσαι να πας αλλού;


    Ozzakos
    24.10.2006, 15:34
    φίλε SOKRATISKARAVIDAS με όλον τον σεβασμό αν δεν σου αρέσουν τα θέματα για τα οποία εμείς συζητάμε και μας αρέσουν να μην τα διαβάζεις ή ακόμη να μην επισκέπτεσαι το site αν προσβάλει τόσο πολύ την αισθητική και την νοημοσύνη σου.......δεν έχεις κανένα δικαίωμα να μιλάς άσχημα σε κανέναν εδω μέσα εδώ μπαίνουμε να ανταλλάξουμε απόψεις και να συζητήσουμε για ποικίλα θέματα....αν δεν σου αρέσει.....μη μας προτιμάς....


    spiroos
    24.10.2006, 21:57
    Α ρε Σωκράτη είσαι και πατριώτης...Για γράψε μας μουσικά διαδικτυακά περιοδικά που κατά τη γνώμη σου αξίζουν για να πάμε και να φύγουμε από΄εδώ που είναι υποκουλτούρα; Διαφώτισέ μας προστάτη της κουλτούρας!!! Σώσε μας από τα σκοτάδια που ζούμε! Χίλιες φορές να γράφω και να διαβάζω για την Βέρα Λάμπρου παρά κάποιον αγενή που βρίζει χωρίς να προσφέρει τίποτα και χωρίς λόγο. Άντε γειά είσαι.
    airflow
    25.10.2006, 02:32
    Θα απαντησω λοιπον στον φιλτατο χρηστη "Aranios" του οποιου το ερωτημα καθολου παραλογο δεν μου φανηκε.Πιστευω πως το καλυτερο τραγουδι της 20ετιας θα μπορουσε να ειναι "Το φιλαρακι" της Σοφιας Βοσσου.Ισως να μην ταιριαζει με τα γουστα μερικων αλλα κανεις δεν μπορει να αρνηθει οτι εχει "μιλησει" στις καρδιες χιλιαδων ανθρωπων,εχει τραγουδηθει αμετρητες φορες απο ολους μας,με καποια παρεα στην παραλια με κιθαρες,στην κατασκηνωση,στο σχολειο,στο πανεπιστημιο,ειναι ενα ακρως μελαγχολικο τραγουδι,με ξεκαθαρα μηνυματα που αναφερεται στη μοναξια και στην αναγκη του ανθρωπου για αγαπη,παρεα,συμπαρασταση.Ειναι ενα διαχρονικο πλεον τραγουδι και θεωρειται απο τα κλασσικα του ειδους του.
    Aranios
    25.10.2006, 07:54
    Καλημέρα σε όλους σας!

    Δεν θα απολογηθώ για το θέμα που έβαλα και για το αν και κατά πόσο στέκει ή όχι.
    Σαν νέο μέλος στην παρέα, και φυσικά χωρίς να ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί το όλο forum, θέλησα να κάνω ας πούμε μια αρχή.
    Δεν περίμενα τέτοια αντίδραση και η αλήθεια είναι πως μου φάνηκε κάπως υπερβολική.

    Τέλος πάντων……μην πυροβολείτε τους «καινούριους»

    SOKRATISKARAVIDAS
    25.10.2006, 13:27
    Παράθεση:
    Α ρε Σωκράτη είσαι και πατριώτης...Για γράψε μας μουσικά διαδικτυακά περιοδικά που κατά τη γνώμη σου αξίζουν για να πάμε και να φύγουμε από΄εδώ που είναι υποκουλτούρα; Διαφώτισέ μας προστάτη της κουλτούρας!!! Σώσε μας από τα σκοτάδια που ζούμε! Χίλιες φορές να γράφω και να διαβάζω για την Βέρα Λάμπρου παρά κάποιον αγενή που βρίζει χωρίς να προσφέρει τίποτα και χωρίς λόγο. Άντε γειά είσαι.


    1ο: Δεν ειμαι πατριωτης σου.
    2ο:Αν εδω μεσα παραδεχεσαι οτι ειναι υποκουλτουρα,σεβομαι τη γνωμη σου.....
    3ο:Δεν ισχυριστηκα πως ειμαι προστατης κανενος.
    4ο:Γραφε και διαβαζε για οποιον θελεις,αυτο αλλωστε κανω κι εγω.


    ΥΓ:Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μ..........α
    maspa
    25.10.2006, 13:35
    Παράθεση:

    Το μέλος SOKRATISKARAVIDAS στις 24-10-2006 στις 12:25 έγραψε...

    ειπαμε η μαλακια παει συνεφο εδω μεσα..........αλλα μερικοι δεν το βαζουν κατω!!!!"οι ηλιθιοι ειναι αητητοι"



    Τελικά είσαι αήττητος!!



    (Στου κουφού τη πόρτα όσο θέλεις βρόντα....)