ελληνική μουσική
    751 online   ·  210.833 μέλη

    Το καλύτερο τραγούδι της τελευταίας 20ετίας;

    semplice
    25.10.2006, 13:41
    Καραβίδας σου προτείνω να γράφεις μόνο στο τοπικ

    "Ξεκαρδιστικές ατάκες που ακούστηκαν από διάσημα πρόσωπα"

    απλά και μόνο τις σκέψεις σου- όπως πολύ σεμνά τις εκθέτεις εδώ.Ετσι θα ξέρουμε που και τι έγραψες και δεν θα ψάχνουμε να σε βρούμε σε όλα τα θέματα.

    Ετσι θα αναβαθμίσεις και το τόπικ στο οποίο αναφέρομαι το οποίο όπως είδα στη λίστα που έφτιαξες, δεν το έχεις σε υπόληψη.



    maspa
    25.10.2006, 13:49
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 25-10-2006 στις 13:41 έγραψε...

    Καραβίδας σου προτείνω να γράφεις μόνο στο τοπικ

    "Ξεκαρδιστικές ατάκες που ακούστηκαν από διάσημα πρόσωπα"

    απλά και μόνο τις σκέψεις σου- όπως πολύ σεμνά τις εκθέτεις εδώ.Ετσι θα ξέρουμε που και τι έγραψες και δεν θα ψάχνουμε να σε βρούμε σε όλα τα θέματα.

    Ετσι θα αναβαθμίσεις και το τόπικ στο οποίο αναφέρομαι το οποίο όπως είδα στη λίστα που έφτιαξες, δεν το έχεις σε υπόληψη.







    megaloserwtikos
    25.10.2006, 14:26
    Ο Σωκράτης εμένα μου είναι πολύ συμπαθής. Εκφράζεται γνήσια, λέει αυτό που σκέφτεται, με ελληνικές φράσεις που ακούμε κάθε μέρα (και ώρα μπορεί).
    Εξέφρασε την δυσαρεσκεια του, χωρίς διάθεση να πει ''συγνώμη, μήπως θα μπορούσες να απαντήσεις σε κάποιο άλλο σχετικό θέμα και παλι συγνώμη''.

    Είμαστε διαφορετικοί, αλλά τον πάω όπως είναι. Καλή συνέχεια και τον θεωρώ φίλο μου.

    Οπως επίσης και τον φίλο από την Βάρκιζα. Δεν σε πυραβολεί κανείς φίλε, καλή συνέχεια να έχεις, στα είπα και πιο πριν.

    Για να μην είμαι (εντελώς) εκτός τόπικ, ένα τραγούδι σπουδαίο που γράφτηκε από το ..86 (;), μπορώ να πω ότι είναι ο ''Αυγερινός'' του Ορφέα Περίδη. Αλλά κι άλλα πολλά...
    maspa
    25.10.2006, 14:58
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 25-10-2006 στις 14:26 έγραψε...

    Ο Σωκράτης εμένα μου είναι πολύ συμπαθής. Εκφράζεται γνήσια, λέει αυτό που σκέφτεται, με ελληνικές φράσεις που ακούμε κάθε μέρα (και ώρα μπορεί).
    Εξέφρασε την δυσαρεσκεια του, χωρίς διάθεση να πει ''συγνώμη, μήπως θα μπορούσες να απαντήσεις σε κάποιο άλλο σχετικό θέμα και παλι συγνώμη''.




    Καλή η ειλικρίνεια και η ευθύτητα, όμως άσχετα από τις βωμολοχίες είναι πολύ ειρωνικός. Δεν τον ξέρω, όμως μέσα από τις απαντήσεις του σε άλλα topic έχω προσέξει πως απαντάει παντού με τον ίδιο τρόπο, λες και το κάνει μόνο για να προκαλλεί. Δε μπορώ να πιστέψω πως ένας άνθρωπος μιλάει συνέχεια με το ίδιο προκλητικό ύφος. Το κάνει εσκεμμένα, πράγμα που δείχνει πως η ειρωνεία του και οι βρισιές του δεν αντιπροσωπεύουν την αυθεντικότητα. Ας μην αναφερθούμε άλλο σ'αυτό το θέμα (πράγμα που το κάνω κι εγώ παρορμητικά, αλλά παρασύρομαι!!)

    Καλη συνέχεια στο topic εντός θέματος πια!

    "Το να νικάς τον εαυτό σου είναι η πρώτη και η άριστη απ'όλες τις νίκες, ενώ το να νικιέσαι από τον εαυτό σου το χειρότερο και το πιο ατιμωτικό απ'όλα."
    Πλάτων

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 25-10-2006 15:01 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 25-10-2006 15:03 ]


    spiroos
    25.10.2006, 19:45
    Παράθεση:

    Το μέλος SOKRATISKARAVIDAS στις 25-10-2006 στις 13:27 έγραψε...

    Παράθεση:
    Α ρε Σωκράτη είσαι και πατριώτης...Για γράψε μας μουσικά διαδικτυακά περιοδικά που κατά τη γνώμη σου αξίζουν για να πάμε και να φύγουμε από΄εδώ που είναι υποκουλτούρα; Διαφώτισέ μας προστάτη της κουλτούρας!!! Σώσε μας από τα σκοτάδια που ζούμε! Χίλιες φορές να γράφω και να διαβάζω για την Βέρα Λάμπρου παρά κάποιον αγενή που βρίζει χωρίς να προσφέρει τίποτα και χωρίς λόγο. Άντε γειά είσαι.


    1ο: Δεν ειμαι πατριωτης σου.
    2ο:Αν εδω μεσα παραδεχεσαι οτι ειναι υποκουλτουρα,σεβομαι τη γνωμη σου.....
    3ο:Δεν ισχυριστηκα πως ειμαι προστατης κανενος.
    4ο:Γραφε και διαβαζε για οποιον θελεις,αυτο αλλωστε κανω κι εγω.


    ΥΓ:Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μ..........α




    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 25-10-2006 20:01 ]




    Ωραία πλευρά του στίχου. Ειλικρινά δεν την είχα σκεφτεί έτσι. Του πάει νομίζω καλύτερα. Σε ευχαριστώ όχι πατριώτη μου.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 25-10-2006 20:03 ]


    SOKRATISKARAVIDAS
    26.10.2006, 08:43

    aggeliki
    26.10.2006, 13:54
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 25-10-2006 στις 13:41 έγραψε...

    Καραβίδας σου προτείνω να γράφεις μόνο στο τοπικ

    "Ξεκαρδιστικές ατάκες που ακούστηκαν από διάσημα πρόσωπα"

    απλά και μόνο τις σκέψεις σου- όπως πολύ σεμνά τις εκθέτεις εδώ.Ετσι θα ξέρουμε που και τι έγραψες και δεν θα ψάχνουμε να σε βρούμε σε όλα τα θέματα.

    Ετσι θα αναβαθμίσεις και το τόπικ στο οποίο αναφέρομαι το οποίο όπως είδα στη λίστα που έφτιαξες, δεν το έχεις σε υπόληψη.







    Καλοοοοοοοο
    Lansetris
    26.10.2006, 21:47
    Μ' αρέσουν οι ευαισθησίες της κοινότητας και μπράβο!
    Και τελικά είναι μια πρόκληση να δει κανείς το τραγούδι της εικοσαετίας. Με δεδομένη τη δυσκολία και τη σχετικότητα του πράγματος... Λοιπόν θα δώσω δύο: "Δε χωράς πουθενά" από Τρύπες γιατί είναι ένα τραγούδι πολύ άμεσο και άγγιξε όλο τό νέο κόσμο μέχρι σήμερα. Το άλλο είναι το "Δι' ευχών" γιατί τραγουδιέται ακόμη πολύ από όλες τις ηλικίες.
    Και τα δύο βέβαια είναι πολύ καλά τραγούδια κι έχουν αυτό το "κάτι" που τα κάνει διαχρονικά.

    Paloukeze
    04.04.2007, 02:51
    Αρχικά θέλω να πω σε όσους έβρισαν τον φίλο που δημιούργησε το θέμα να πάρουν Λεξοτανίλ να τους περάσουν τα νευράκια και να είναι πιό ευγενικοί στο εξής, δε νομίζω ότι τους έδωσε κανείς το δικαίωμα να προσβάλουν άτομα αποκαλώντας τα μ@λ@κες. Όσο αφορά το θέμα, θα έλεγα πως το καλύτερο τραγούδι της 20ετίας (1987-2007 εννοείς προφανώς) είναι το Wind of Change των Scorpions, αν και είναι πάρα πολύ υποκειμενικό!