ελληνική μουσική
    511 online   ·  210.826 μέλη

    «Έχω άνθρωπο», Γιώτα Νέγκα στο Ζυγό.

    artanis
    24.10.2006, 12:59
    «Έχω άνθρωπο», μία μουσική παράσταση των Θοδωρή Γκόνη & Κώστα Λειβαδά με τη Γιώτα Νέγκα στο Ζυγό.
    (Κυδαθηναίων 22, Πλάκα, τηλ.: 210 3241610)

    Ακριβής μεταφορά της έννοιας μουσικοθεατρική παράσταση είναι το καλλιτεχνικό συμβάν που θα λαμβάνει χώρα στη σκηνή του Ζυγού, ως αποτέλεσμα αρχικά της δημιουργικής συνάντησης του Θοδωρή Γκόνη, στον πολλαπλό ρόλο του θεατρικού συγγραφέα, σκηνοθέτη και στιχουργού, και του Κώστα Λειβαδά, συνθέτη των νέων και ανέκδοτων τραγουδιών που ενσωματώνονται στον κορμό της παράστασης. Αθέατες ιστορίες της πόλης, αποτυπώσεις μιας καθημερινότητας που τις πιο πολλές φορές μας αφήνει απλά ακούσιους παρατηρητές, όχι και τόσο ικανούς να σταθμίσουμε τη θέση μας ανάμεσα σε άδηλα πρόσωπα και καταστάσεις που διαρκώς μας προσπερνάνε. Ιστορίες, αφήγηση, πλοκή από ζωντανά δρώμενα, τραγούδια που μιλούν γι’ αυτά που εκτυλίσσονται από σκηνής, μεταφερμένα όλα στο δικό μας ιδιωτικό σκηνικό της σκέψης. Είμαστε έτσι κι αλλιώς οι θεατές στην παράσταση «Έχω άνθρωπο» των Θοδωρή Γκόνη και Κώστα Λειβαδά, με την ηθοποιό Σύρμω Κεκέ και τη Γιώτα Νέγκα να αποδίδει τα ανέκδοτα τραγούδια του έργου, συνοδευόμενη από επταμελή ορχήστρα, με τη συμμετοχή του συνθέτη. Μετά το πέρας της παράστασης, ακολουθεί δεύτερο μέρος, όπου η Γιώτα Νέγκα θα τραγουδήσει πολλά από τα τραγούδια που περιμένουμε και επιθυμούμε να ακούσουμε από την ίδια, αλλά και ορισμένα που πιθανόν θα μας εκπλήξουν. Συμβαίνει στο Ζυγό κάθε βράδυ Δευτέρας και Τρίτης, αρχής γενομένης τη Δευτέρα 6 Νοεμβρίου.

    Και η ιστορία της παράστασης έχει ως εξής:

    Στο πρώτο μέρος η Γιώτα Νέγκα ερμηνεύει καινούργια ανέκδοτα τραγούδια. Το κάθε τραγούδι και η ιστορία του...

    - Ένας άνθρωπος που περιμένει τριάντα οχτώ χρόνια τον άγγελο να κατέβει να ταράξει το νερό.

    - Ένας άλλος προσπαθεί να εξηγήσει γιατί χάθηκαν όλοι αυτοί που περπατούσαν στους μεγάλους δρόμους, παραμιλώντας.

    - Μια γυναίκα συναντιέται με τον εραστή της σε δωμάτια ξενοδοχείων με θέα πάντα τον Υμηττό. Ποιο είναι το μυστικό της.

    - Ένα άνεργο κορίτσι από την Άρτα.

    - Μια γριά πόρνη στον Ευαγγελισμό δέχεται την επίσκεψη ενός νεαρού. Της φέρνει τα μπισκότα που αγαπούσε. Μπλου μπερτ από το Πορτ-Σάϊντ.

    - Μια μηλίτσα στο γκρεμό της θρέφει τον έρωτά της με μήλα κόκκινα γιατί είναι λαβωμένη της αγάπης.

    - Μια γυναίκα που δε μπόρεσε ποτέ της να ισορροπήσει. Θυμάται μικρή που έφτασε από την επαρχία στην Αθήνα, να μη μπορεί να σταθεί όρθια στο τρόλεϊ από τις χειρολαβές. Χρειαζόταν πάντα κάποιον δίπλα της.

    - Ένα λεμονόσπιτο. Πως χτίζεται και γιατί.

    - Ένας άνδρας για πάντα έφεδρος στον έρωτα και στη ζωή.

    - Μια γυναίκα που εμπορεύεται ποτά αλλά δεν πίνει.

    Η κάθε μια ιστορία αφήνει το φυτίλι της ζωής της να καεί εντελώς μέσα στις φλόγες του τραγουδιού. Τραγούδια μικρά φωτοστέφανα για απλούς ανθρώπους. Σκηνές ασήμαντες - ίσως γι’ αυτό γοητευτικές. Το καθένα διηγείται την ιστορία του. Όλα μαζί συνθέτουν την ιστορία της παράστασης.

    Στο δεύτερο μέρος θα ακούσουμε τη Γιώτα Νέγκα σε τραγούδια ελληνικά και ξένα, αναμενόμενα και μη...


    XeniaRodo
    24.10.2006, 13:04
    H Nέγκα μου αρέσει πολύ και θέλω να πάω...
    XeniaRodo
    24.11.2006, 11:31
    άλλος κανείς πήγε?
    geordan
    24.11.2006, 13:46
    Κι εμένα μου αρέσει πολύ και θέλω να πάω, αλλά... δεν βρίσκω παρέα.
    Πάντως διάβασα πολύ καλές κριτικές. Παίζεται ακόμα;
    XeniaRodo
    24.11.2006, 13:49
    η Γ. Λαιμού δεν είχε την ίδια άποψη με τους κριτικούς που διάβασες....

    τέλος πάντων, ίσως πάω την επόμενη βδομάδα....
    XeniaRodo
    29.11.2006, 11:34
    Xτες πήγα στο Zυγό.

    Ήταν πολύ πολύ ωραία. H Nέγκα είναι ένα παράδειγμα του τι σημαίνει η λέξη "τραγουδίστρια".
    Eξαιρετική!

    O Λειβαδάς θα προτιμούσα να μην τραγουδούσε, κατανοώ όμως ότι ήταν σχεδόν αναγκαίο.

    Eπίσης από τα πιο όμορφα τραγούδια που ακούστηκαν με τον χειρότερο τίτλο/στίχο: "χαντς φρη".
    Mα είναι λέξη αυτή? Δεν τραγουδιέται που να χτυπιέσαι κάτω.
    ageras
    29.11.2006, 11:36
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 29-11-2006 στις 11:34 έγραψε...

    Xτες πήγα στο Zυγό.

    Ήταν πολύ πολύ ωραία. H Nέγκα είναι ένα παράδειγμα του τι σημαίνει η λέξη "τραγουδίστρια".
    Eξαιρετική!

    O Λειβαδάς θα προτιμούσα να μην τραγουδούσε, κατανοώ όμως ότι ήταν σχεδόν αναγκαίο.

    Eπίσης από τα πιο όμορφα τραγούδια που ακούστηκαν με τον χειρότερο τίτλο/στίχο: "χαντς φρη".
    Mα είναι λέξη αυτή? Δεν τραγουδιέται που να χτυπιέσαι κάτω.


    Ναι όντως ήταν πολύ ωραία!!Η Νέγκα είναι άψογη!!!!Ξεχασες να αναφέρεις την Συρμώ Κεκέ!!!!Αααααχχ!!!Αυτό το κουμπί!!!
    antreas_dr
    29.11.2006, 11:45
    Να πω και εγώ;
    Η Νέγκα λοιπόν είναι απίστευτη ερμηνεύτρια.
    Η Ορχήστρα εξαιρετική με εξαίρεση τον Ντράμμερ που έκανε κάτι άκυρα μερικές στιγμές!

    Ο Λειβαδάς απλά υπήρχε και έπρεπε να τραγουδισει κιόλας ##$^&#$@$@*^&@

    Η Σύρμω Κεκέ πολύ καλή σε αυτά που έλεγε.

    Γενικά ήταν λίγο "βαρύ" το πρόγραμμα αλλά ακόμα πιο βαριές ήταν οι πέννες after.

    Ευτυχώς που φέρανε και αυτό το άσπρο το παχύρευστο που δεν είχε και αλκοόλ και χονέψαμε πιο γρήγορα



    XeniaRodo
    29.11.2006, 11:50
    έτσι όπως το λες είναι σαν να σέρβιραν και φαγητό στο Zυγό...


    φαντάσου να 'χαμε πιει κιολας....

    πάντως το γκαρσόνι ακόμα το θυμάμαι και γελάω...

    "πάντως αυτό που σας έφερα δεν είχε αλκοόλ μέσα" και η απάντηση
    "όχι, δεν έχουμε πιει, είμαστε έτσι από μόνοι μας!" χαχαχαχαχχα

    ωχ, είμαι οφ... σόρρυ



    maraki24
    07.06.2007, 22:11
    Κυκλοφόρησε το cd με αποσπάσματα και τραγούδια απ' την παράσταση....δεν την είχα δει....άκουσα στο Μελωδία το πολύ ωραίο τραγούδι "Έχω άνθρωπο" και τον Υμηττό καθώς και το αριστουργηματικό "Hands free"...Απ' τα ωραιότερα τραγούδια που έχω ακούσει τελευταία...Μπράβο στο Λειβαδά...και στον Γκόνη και στην Γιώτα...Λάτρεψα τόσο πολύ το Hands free που αγόρασα το δισκάκι μόλις το είδα μπροστά μου...και η γκαντεμιά μου είναι τέτοια που...μου βγήκε χαλασμένο...δεν παίζει, και δεν μπορώ να το ακούσω...γαμώτο!!!!!!!!!!!!
    XeniaRodo
    08.06.2007, 01:38
    δεν πρέπει να το ξανααγοράσεις... απλά να το πας πίσω...

    δείγμα μπορείτε να ακούσετε σε μια σελίδα στο MYSPACE που έχουν φτιάξει για το συγκεκριμένο δίσκο... δε θυμαμαι λινκ αλλά άν ψάξετε θα το βρείτε...
    megaloserwtikos
    01.07.2007, 22:50
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 07-06-2007 στις 22:11 έγραψε...

    Κυκλοφόρησε το cd με αποσπάσματα και τραγούδια απ' την παράσταση....δεν την είχα δει....άκουσα στο Μελωδία το πολύ ωραίο τραγούδι "Έχω άνθρωπο" και τον Υμηττό καθώς και το αριστουργηματικό "Hands free"...Απ' τα ωραιότερα τραγούδια που έχω ακούσει τελευταία...Μπράβο στο Λειβαδά...και στον Γκόνη και στην Γιώτα...Λάτρεψα τόσο πολύ το Hands free που αγόρασα το δισκάκι μόλις το είδα μπροστά μου...και η γκαντεμιά μου είναι τέτοια που...μου βγήκε χαλασμένο...δεν παίζει, και δεν μπορώ να το ακούσω...γαμώτο!!!!!!!!!!!!




    Μια από τα ίδια... κι εγώ αγόρασα το σιντάκι και δεν παίζει.....
    maspa
    01.07.2007, 23:00
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 01-07-2007 στις 22:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 07-06-2007 στις 22:11 έγραψε...

    Κυκλοφόρησε το cd με αποσπάσματα και τραγούδια απ' την παράσταση....δεν την είχα δει....άκουσα στο Μελωδία το πολύ ωραίο τραγούδι "Έχω άνθρωπο" και τον Υμηττό καθώς και το αριστουργηματικό "Hands free"...Απ' τα ωραιότερα τραγούδια που έχω ακούσει τελευταία...Μπράβο στο Λειβαδά...και στον Γκόνη και στην Γιώτα...Λάτρεψα τόσο πολύ το Hands free που αγόρασα το δισκάκι μόλις το είδα μπροστά μου...και η γκαντεμιά μου είναι τέτοια που...μου βγήκε χαλασμένο...δεν παίζει, και δεν μπορώ να το ακούσω...γαμώτο!!!!!!!!!!!!




    Μια από τα ίδια... κι εγώ αγόρασα το σιντάκι και δεν παίζει.....



    Καλά και οι δυο σας τύχατε την ίδια παρτίδα cd ??