ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.823 μέλη
    KAKOFONIKS
    30.10.2006, 18:19
    Για μένα το νόημα της ζωής είναι καθώς και ο σκοπός της είναι η λύτρωση μέσο της επίτευξης των στόχων που ο καθένας έχει θέσει κατά την διάρκειά της!!!!!!
    flogeritsa
    30.10.2006, 19:37
    Φίλε Κανένα,
    έγραψες ότι σκοπός της ζωής είναι η θέωση.
    Συμφωνώ, αν και αυτή καθεαυτή η λέξη "θέωση" μου φαίνεται αρκετά απόμακρη, ειδικά για έναν άνθρωπο που ζει μέσα στον κόσμο.
    Μπορείς να μας το πεις πιο απλά και απαλά;
    Εμένα πάντως η λέξη μου θυμίζει ένα μονοπάτι με το Χριστό μπροστά να μας ζητά να τον ακολουθήσουμε, λέγοντας τα λόγια "ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ Η ΖΩΗ".


    okanenas
    02.11.2006, 18:29
    Λοιπόν flogeritsa
    πρώτον σωστά θυμήθηκες αυτά τα λόγια του Χριστού "ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ Η ΖΩΗ". μέσα σε αυτά τα λόγια βρίσκεται και η λέξη θείωση-Αγιότητα, γιατί αν ακολουθήσεις την αλήθεια του Χριστού μόνο τότε μπορείς να την φτάσεις.
    δεύτερον εγώ λέω ότι πρέπει να έχουμε σκοπό ζωής την θείωση-Αγιότητα, μπορεί να μη φθάσουμε ποτε σε αυτό το σημείο η γνώμη μου είναι ας ξεκινήσουμε το δρόμο αυτό και όπου φτάσει ο καθένας σύμφωνα με τις δυνατότητες του δηλαδή να έχουμε στόχο το ανώτερο και έτσι με ταπείνωση να κάνουμε τα ποιο μικρότερα χωρίς υπερηφάνεια (δηλαδή όχι να κάνουμε μια καλοσύνη και να νομίζουμε ότι κάναμε το τέλειο) με αλλά λόγια να τηρούμε τις εντολές του θεού ώστε στην άλλη ζωή να μετέχουμε στην ουράνια Βασιλεία του Χριστού το λεγόμενο Παράδεισο
    όλα όμως αυτά σύμφωνα με την Ορθοδοξία.

    αυτά....κατά την άποψη μου φυσικά

    πάντως μη νομίσεις πως έχω και πολλές γνώσης αλλά αυτά τα θέματα μου αρέσουν

    punkster
    04.11.2006, 18:21
    Δεν πιστευω οτι υπαρχει απαντηση σε αυτη την ερωτηση.
    Ο καθενας βλεπει το σκοπο της ζωης διαφορετικα.
    Για καποιον μπορει ο σκοπος της ζωης να ειναι να πλουτισει και να απολαμβανει τους καρπους των κοπων του. Για καποιον αλλον μπορει να ειναι να κανει οικογενεια, να αγαπησει και να αγαπηθει. Για καποιον αλλο ο σκοπος της ζωης μπορει να ειναι να θυσιαστει για τους συνανθρωπους του, για καποιον αλλο να κυβερνησει τον κοσμο, για καποιον αλλο να πλησιασει τον Θεο, ενω για καποιους η ζωη πολυ απλα δεν εχει κανενα σκοπο και αιτια.
    Εξαρταται απ το πως το βλεπει καθενας το πραγμα.
    Για παραδειγμα αν ησουν μπακαλιαρος σιγουρα δε θα καθοσουν καν να αναρωτηθεις.

    Δεν υπαρχει σωστη και λαθος απαντηση. Γραψε οτι νομιζεις και κανεις δεν μπορει να σου πει οτι εχεις αδικο, ποσο μαλλον να σου το αποδειξει....
    sindy-windy
    05.11.2006, 16:29
    κανεις δεν μπορει να απαντησει με ακριβια σε αυτη την ερωτηση , διοτι ο καθενας εχει το δικο του σκοπο στη ζωη ...
    StavmanR
    29.06.2007, 23:02
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 25-10-2006 στις 03:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 24-10-2006 στις 23:04 έγραψε...

    Ο Σκοπός της ζωής είναι το ποτάμι.....




    Θα διαφωνήσω εντελώς. Σκοπός της ζωής είναι το βουνό.



    Χαχαχα, καλά είστε απίθανοι, γελάω μόνος μου μπροστά στο PC.

    StavmanR
    29.06.2007, 23:17
    Παρεπιπτόντως, η ερώτηση από ότι κατάλαβα δεν ήταν "ο σκοπός της ζωής ΣΑΣ" αλλά "ο σκοπός της ζωής". Η ζωή είναι ένα φαινόμενο που δεν περιορίζεται σε ένα σώμα, μία κοινότητα, ένα είδος, έναν πλανήτη, ένα γαλαξία κλπ. Θυμίζει διαίρεση με παρονομαστή το άπειρο και αυτό είναι που κάνει την ερώτηση αόριστη (χωρίς συγκεκριμένη λύση στα μαθηματικά). Πρόσφατα είδα την ταινία The Matrix όπου δίνεται η απάντηση "Σκοπός της ζωής είναι να παύσει"... όποιος κατάλαβε κάτι ας βοηθήσει...
    Πάντως πιστεύω ότι αν ο άνθρωπος αρχίσει να κατανοεί την παραπάνω ερώτηση από το μέρος προς το όλο, δηλαδή ποιος α)είναι ο σκοπός της δικής μου ζωής β) ποιος είναι ο σκοπός της οικογενειακής ζωής γ) ποιος είναι ο σκοπός της ανθρώπινης ζωής δ) κλπ. κλπ. έχει κάνει ένα βήμα να κατανοήσει το πλέον ακατανόητο.
    Επίσης για να γνωρίζουμε ποιος ο σκοπός ενός φαινομένου, πρέπει να γνωρίζουμε τη φύση του. Έχει κανείς ιδέα τί μπορεί να είναι η ζωή και αν περιορίζεται σε συγκεκριμένες λειτουργίες (τροφή, αναπαραγωγή κλπ).;
    Tren
    29.06.2007, 23:43
    Ο σκοπος της ζωης ειναι η επιβιωση.
    blacksheep
    30.06.2007, 00:00
    Ο σκοπος της ζωης ειναι να ζεις τη ζωη.Καθημερινα φευγουν ανθρωποι που ενω ζουσαν δεν ειχαν ζησει.Το νοημα της ειναι να μαζεψεις εμπειριες,ηχους μουσικες και εικονες.Η ζωη εχει τελος κανε πραγματα για σενα πριν το δεις να πλησιαζει....
    Dracula
    05.07.2007, 11:48
    Σκοπος της ζωης! Ενα τεραστιο κεφαλαιο που μπορει να αλλαζει απο μερα σε μερα, απο ωρα σε ωρα και απο στιγμη σε στιγμη.
    Ενας αυτοσκοπος που μας επιρρεαζει απο τη στιγμη που εχουμε προβληματιστει για το παραμικρο που βλεπουμε και μπορει, αμεσα να καταληξει σε τετοιου ειδους φιλοσοφικες αναζητησεις.
    Νομιζω οτι ο σκοπος της ζωης εχει ξεχωριστο νοημα για τον καθενα μας και ετσι παραδεχομαι την πολυπλοκοτητα ενος τετοιου ερωτηματος..
    Τελικα και να μην υπαρχει τελικος σκοπος της ζωης ως τελικο συμπερασμα η φυσικο αποτελεσμα οσο χρειαζεται να υπαρχει το ερωτημα μονο, ωστε να βοηθησει τον ανθρωπο να εχει αυτο το ατελειωτο ''ταξιδι'' στις σκεψεις του και μεσα απο τη φυσικη του εξεληξη και την κριτικη σκεψη να μπορει να αυξανει τις δυνατοτητες του ως νοημων ον!
    Κοινωνικα και Θρησκευτικα εχουν προσεγγισει αρκετοι αυτο το θεμα και δημιουργησαν ενα πλαισιο ΄΄τυπικων υποχρεωσεων'' ωστε ο σκοπος της ζωης να κατακτηθει! Προσωπικα με βρισκουν αντιθετο μιας και θεωρω οτι σε τετοιου ειδους αξιωσεις, κανεις δε μπορει να εχει μια συμπερασματικη διαδικασια ωστε να ''σωσει'' τους υπολοιπους και να τους προσφερει μια απαντηση!
    Ο δρομος που περπατα ο καθενας στη φιλοσοφικη του αναζητηση ειναι μοναδικος, ειναι μοναχικος και τελικα αν εχει αποτελεσμα, ισως βρει τη γαληνη και την αρτιοτητα της ψυχικης ισορροπιας.
    Ισως να μην ειναι ο σκοπος της ζωης αυτος ομως σιγουρα ειναι σκοπος ζωης.....!
    Liza32
    06.07.2007, 09:35
    Για μένα σκοπός της ζωής είναι να πραγματοποιήσω μια μέρα τα όνειρα και τις ελπίδες που έιχα απο παλιά. Παρόλο που έχω πολλά εμπόδεια στο δρόμο μου, εγω δεν το βάζω κάτω, και επιμένω σ΄αυτά τα οποία έχω καταθέσει τη ζωή μου. Δεν πιστέυω με τίποτα οτι ενας άνθρωπος δεν μπορεί να πραγματοποιήσει τα θέλω του. Απλά, στην περίπτωση που μένει άπραγος, απλά δεν θέλει! Εγω είμαι σίγουρη όσον αφορά εμένα, οτι μια μερα θα πετύχω αυτό που θέλω, και παρόλο που πέρασα πάρα πολλά για να φτάσω εδω που είμαι σήμερα, αλλά πρός το παρόν <ξεκουράζομαι> για να αντλήσω δυνάμεις για παρακάτω, κάποια μέρα θα φτάσω στην ολοκλήρωση των στόχων μου. Και παροτρείνω και τους υπόλοιπους να κάνουν το ίδιο. Μην ξεχάσετε τα όνειρα σας επειδή το θέλουν κάποιοι! Να επιμένετε σε αυτά που υποστηρίζετε και να τα πραγματοποιήσετε! Η ζωή είναι δική σας, και δεν έχει το δικαίωμα κανένας να σας στερήσει την πραγματική ευτυχία που θα νιώσετε μετά την ολοκλήρωση του στόχου σας!
    SOPHIA-MX-4EVER
    05.08.2007, 21:46
    Καλη ερωτηση
    Αλλα ποιος μπορει να απαντησει???
    Καλα δεν το πιστευω τι θεματα τους βαζουν

    Λοιπον κι εγω αναρωτιεμαι ποιος ειναι ο σκοπος της ζωης
    Η λεξη σκοπος με παραπεμπει στο τελος καποιος "διαδρομης"
    Οτι δηλαδη αγωνιζομαι, προπονουμαι με σκοπο να.... βγω πρωτος στους αγωνες (π.χ.)
    Ενω ολη μας την ζωη, οι περισσοτεροι, περναμε δυσκολιες, στενοχωριες και συνεχως προσπαθουμαι για κατι...
    Ειναι δηλαδη οπως ο στιβος (αυτο μου ηρθε τωρα. Τι να κανω?...αφου πηγαινω στιβο)
    Και τελικα ποιος ο λογος?
    Αφου απ την αρχη γνωριζουμε οτι θα ερθει το τελος
    Και οτι εχουμε καταφερει μεχρι εκεινη την στιγμη θα γκρεμιστουν...
    (Πωπω... Τελικα ειμαι παρα παρα πολυ απαισιοδοξη)
    asxetos
    06.08.2007, 00:03
    The Meaning of Life ....Monty Python's ωραια ερμηνεία ...για το "νόημα" της ζωής.





    επισυναπτόμενα: 393px-Meaningoflife.jpg 
    niceday1808
    06.08.2007, 11:34
    Παράθεση:

    Το μέλος dijo στις 24-10-2006 στις 14:11 έγραψε...

    Πριν από λίγο ρωτήθηκα από μια φοιτήτρια του 1ου εξαμήνου στο Τμήμα Ιχθυοκομίας & Αλιείας, ποιός είναι ο σκοπός της ζωής. Αφού απόρησα με την ερώτηση, μου εξήγησε πως πρόκειται για εργασία η οποία τους ανατέθηκε, στο μάθημα της γενικής βιολογίας. Και ενώ η ερώτηση της κοπελιάς ξεκίνησε με τη φράση: "Εσύ που ξέρεις τα πολλά κι ο νους σου κατεβάζει", τελικα ο νους μου δεν κατέβασε και πολλά πράγματα. Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν το βιβλίο του Πωλ Λαφάργκ "Δικαίωμα στην τεμπελιά" που διάβασα μόλις χθες.

    Θα παρακαλούσα λοιπόν, όποιος έχει άποψη επί του θέματος, είτε σε βιολογικό είτε σε θρησκευτικό είτε σε φιλοσοφικό κλπ επίπεδο, ας τη διατυπώσει μήπως και βοηθηθούν κάπως τα παιδιά, που αυτή τη στιγμή ψάχνουν στη (μικρή και άθλια) βιβλιοθήκη του Τ.Ε.Ι. να βρουν το σκοπό της ζωής.



    Δυστυχώς αγαπητέ φίλε τα παιδιά αυτά όπως και τα παιδιά των παλαιότερων χρόνων και φυσικά των χρόνων που έρχονται θα μείνουν με την απορία.Ότι και να τους πει κανείς και ότι και να διαβάσουν δεν πρόκειται να ικανοποιήσει αυτήν τους την απορία.
    Είναι η μοίρα του ανθρώπου να μην γνωρίζει το που ήταν πριν "γεννηθεί",τι είναι αυτό που βρίσκετε τώρα,που θα πάει μετά,πόσο θα διαρκέσει αυτό που ο κοινός νους ονομάζει ζωή και φυσικά τί είναι η ζωή.Οπότε πόσο μάλλον εύκολο είναι να εξηγήσεις και ποιός ο λόγος ύπαρξής της και σκοπός της.
    Σε αυτό κατά την γνώμη μου έρχονται να βοηθήσουν οι θρησκείες που ένα από τα μεγαλύτερά τους "ατού" είναι που δίνουν απαντήσεις σε αυτά τα αναπάντητα ερωτήματα.
    Αυτοί όμως που δεν πιστεύουν(είμαι ένας από αυτούς) και ψάχνουν για πιο "επιστημονικές" απαντήσεις που η λογική τους μπορεί να επιβραβεύσει...δεν θα βρουν απάντηση.
    Προσωπικά πάντως πιστεύω οτι αν τελικά υπάρχει σκοπός σε αυτό που λέμε ζωή τον εκπληρώνουμε ήδη και πολύ απλά όλες μας οι σωματικές και πνευματικές λειτουργείες έχουν δημιουργηθεί(υπάρχουν) για να εκπληρώνουμε αυτόν τον σκοπό.
    Για παράδειγμα ενώ όλοι ξέρουμε οτι θα πεθάνουμε κάποια μέρα και θα συμβεί σίγουρα!..."φοβόμαστε" όλοι τον θάνατο και θα κάναμε το παν για να τον αποφύγουμε.(Μιλάω για το ένστικτο της επιβίωσης).
    Μετά έχουμε το ένστικτο της αναπαραγωγής.Πολύ απλά αν το αρσενικό δεν είχε την κάβλα να γαμήσει το θυληκό και το αντίστροφο φυσικά...δεν ξέρω κατα πόσο θα είμασταν σήμερα όλοι εδώ για να κάνουμε αυτήν την κουβέντα.
    Θα αναφέρω επίσης την περιέργια.Αυτή η λειτουργεία που έχει προστεθεί στο ανθρώπινο είδος το κάνει συνεχώς να εξελίσεται και να δημιουργεί πράγματα.
    Τα συναισθήματα επίσης.Το συναίσθημα χαράς όταν πετυχαίνουμε κάτι,το συναίσθημα να πρέπει να ικανοποιήσουμε τις ανάγκες μας(σωματικές και πνευματικές) κτλ.κτλ.
    Όπως καταλαβαίνεις αγαπητέ φίλε τα παραδείγματα αυτά είναι σχεδόν άπειρα και οδηγούν στην σκέψη οτι υπάρχουν για να μας κάνουν να πετύχουμε τον άγνωστο αυτόν σκοπό για τον οποίο υπάρχουμε αυτήν την στιγμή.
    Συνεπώς ο δρόμος για την απάντηση αυτού του ομολογουμένως πολύ δύσκολου ερωτήματος που τέθηκε στην φοιτήτρια είναι να κατανοήσουμε τις δυνατότητες και ρυθμήσεις που έχουν δωθεί στο ανθρώπινο είδος.
    Όπως για παράδειγμα για να καταλάβει κανείς
    (ο οποίος πχ έρχεται απο μια χώρα χωρίς αυτοκίνητα) ποιός είναι ο σκοπός ύπαρξης του αυτοκινήτου πρέπει να δει πρώτα τί κανει αυτό και σε τί ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα αντικείμενα.
    Συγχαρητήρια πάντως από μένα στον άγνωστο αυτόν καθηγητή που έβαλε μια τέτοια εργασία.Σίγουρα θα αποτέλεσε τη μίζα στα νεαρά μυαλά των φοιτητών του πρώτου εξαμήνου που είναι γεμάτα καύσιμα και έχουν τρελή "ιπποδύναμη" να βάλουν μπροστά τη μηχανή της σκέψης και του προβληματισμού.
    Panos72
    06.08.2007, 13:58
    Θα μου επιτρέψετε να μην πιστεύω σε Θεούς και Δαίμονες. "Θεός" είναι η εύκολη λύση να εξηγήσεις το ανεξήγητο και "Δαίμονας" οι κακόβουλες σκέψεις και πράξεις που κρύβουμε μέσα μας και δεν τολμάμε να αναλάβουμε τις συνέπειές τους. Ο σκοπός της ζωής όπως έχω αναφέρει στο blog μου και παραθέτω μέρος του:

    Την αγάπη... Ο σκοπός του ανθρώπινου είδους. Η αιτία που γεννιέται, ζει και πεθαίνει.
    Ο λόγος για τον οποίο υπάρχει σε αυτόν τον πλανήτη. Η αγάπη. Που δεν κρύβεται σε σεξιστικές ιδεολογίες. Που δεν ανασταίνεται από απρόσωπα κρεβάτια και συνουσίες...
    Που για να τη νοιώσεις ΠΡΕΠΕΙ να κοιτάξεις κάτω από την λαμπιρίζουσα επιφάνεια μιας φεγγαρόλουστης ακρογιαλιάς...
    Κατω από το ΣΩΜΑ, πίσω από την ΥΛΗ, βαθειά στην ΨΥΧΗ του έτερου...

    ΣΗΜ: Εκφράζω προσωπικές απόψεις... και δεν το παίζω ειδήμων.
    gexrag
    06.08.2007, 14:45
    Ο σκοπός της ζωής δεν μπορεί παρά να είναι η ίδια η ζωή.
    Να ζεις λοιπόν, αλλά πως να ζεις.
    Ορισμένοι θέλουν να ζουν σαν παράσιτα και να θρέφονται από τους διπλανούς τους. Να πίνουν το αίμα των φίλων τους στο βωμό της απόκτησης όλο και περισσοτέρων χρημάτων ή υλικών αγαθών. Άλλοι να ζουν φροντίζοντας να προκαλούν πόνο στον διπλανό τους και να θαυμάζουν τον εςαυτό τους όταν πετυχαίνουν τον σκοπό τους. Άλλοι πάλι βλέποντας τα παραπάνω επηρεάζονται και κάνουν τα ίδια για να ανταποδώσουν ή για να πάρουν ότι έχουν χάσει. Κάποιοι ζουν σαν θύματα μην θέλοντας να κάνουν κακό πουθενά και πληγωμένοι κρύβονται μερικές φορές ακόμη και σε Μοναστήρια(Οι περισσότεροι εκεί έχουν αφιερώσει την ζωή τους απλά στον θεό και στην προσευχή αν πρόκειται για κάποιους που πήγαν να μονάσουν λόγω μετανοίας). Κάποιοι άλλοι απλά ΑΓΑΠΟΥΝ. Αυτοί ζουν για να αγαπούν όπως ζουν οι περισσότερες ψυχές που βρίσκονται στα διάσπαρτα μοναστήρια σε όλη τη γη και ειδικότερα στην Ελλάδα μας. Είναι ανάμεσά μας και χαρακτηρίζονται από μεγάλες ευαισθησίες.
    Εσείς πως διαλέγεται να ζείτε, γιατί ο σκοπός της ζωής είναι ΝΑ ΖΕΙΣ.
    MyNameIsDo
    06.08.2007, 15:53
    Συμφωνώ κι εγώ gexrag. Σκοπός της ζωής ουσιαστικά είναι η ζωή, κι όπως είπε κι η tren, η επιβίωση. Η επιβίωση της ύπαρξης, της ζωής. Μεχρι να επιτευχθεί η πολυπόθητη τελική ισορροπία της ύπαρξης, της ζωής! Άντε επιτέλους..
    Jimy
    06.08.2007, 16:19
    Ο σκοπός της ζωής για κάθε έναν είναι άλλος θα έλεγα ιδιαίτερος
    περισσότερο δε όταν ο κάθε ένας έχει διαφορετικές ανάγκες και λόγους
    για κάθε σκοπό του!
    Πιστεύω ένας απο τους πολλούς πολλούς σκοπούς της ζωής είναι το να μοιράζεσαι
    ο,τι μπορείς βέβαια γιατί κάπου χρειάζεται και κάποιο μέτρο
    Δεν είναι εύκολο διότι χρειάζεται ένα περίεργο ζύγισμα μεταξύ στο τί θές να δώσεις να μοιραστείς και στο τί μπορείς
    Απο εκεί και πέρα αλλάζει η οπτική γωνία και τα πράγματα είναι καλύτερα αν
    σκέφτεσαι με αυτή τη λογική περισσότερο αν πράττεις



    gexrag
    06.08.2007, 22:58
    Οι περισσόρερες των περιπτώσεων που περιγράφεται φίλοι μου είναι φαινόμενα ΑΓΑΠΗΣ.
    ΝΑΙ φίλοι μου σκοπός της ζωής είναι η ΑΓΑΠΗ όπως κι αν εκφράζεται.
    Πως μπορεί να ζει κανείς χωρίς ΑΓΑΠΗ!!!
    GEORB
    06.08.2007, 23:10
    Επειδη η ζωη ειναι μικρη δημιουργειστε,χαρειτε,αγαπηστε,διασκεδαστε.

    ΧΟΡΕΨΕΤΕ ΧΟΡΕΨΕΤΕ ΤΑ ΝΙΑΤΑ ΝΑ ΧΑΡΕΙΤΕ
    ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟΝ ΝΤΟΥΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΒΡΕΙΤΕ

    ΔΩΣΤΕ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟΥΤΗ Η ΓΗ ΘΑ ΜΑΣ ΕΦΑΕΙ
    ΤΟΥΤΗ Η ΓΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΤΟΥΜΕ ΟΛΗ ΜΕΣΑ ΘΕ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ

    ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑΚΤΙΚΑ ΓΛΕΝΤΟΥΝΕ
    ΜΟΝΑΧΑ ΑΥΤΗ ΤΟΝ ΨΕΥΤΙΚΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΧΑΡΟΥΝΕ

    ΧΟΡΕΨΕΤΕ ΧΟΡΕΨΕΤΕ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΗΝ ΛΥΠΑΣΤΕ
    ΜΑ ΕΚΕΙΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΣΤΕ

    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡΙΟΣ