ελληνική μουσική
    488 online   ·  210.840 μέλη

    Ο υγιής άνθρωπος δεν έχει ανάγκη από τέχνη

    tina15
    02.08.2007, 22:51
    Η τέχνη εκφράζει συναισθήματα....Και πολλά ακόμη.Άλλα το κυριότερο είναι αυτό!!!Ένας ζωγράφος, ζωγραφίζει κάτι που άγγιξε την ψυχή του,ένας μουσικός γράφει ένα επαναστατικό τραγούδι,ένας ποιητής γράφει για τον έρωτα και άλλες μορφές τέχνης που δε θα αναλύσω τώρα...Όμως όλα έχουν αφετηρία τα συναισθήματα!!!Δεν είναι δυνατό να επιβιώσουμε χωρίς αυτά...Ο υγιής άνθρωπος τα κατέχει και δεν μπορεί να τα αποβάλει γιατί πολύ απλά έτσι δημιουργήθηκε, υπάρχουν μέσα του...Έτσι δεν μπορούμε να ισχυριστούμε αυτό που αναφέρεις...Ακόμη και ο πιο κακός ή ''άδειος'' ανθρωπος σίγουρα έχει συγκινηθεί από κάτι...Απλά δεν το ξέρουμε γιατί δεν αφήνει τον εαυτό του να το φανερώσει!!!
    petroukios
    03.08.2007, 01:54
    Θέτεις ένα πολύ ωραίο προβληματισμό όπου χωράνε .μάλλον, όλες οι απόψεις. Πιστεύω πως ο καλλιτέχνης προσπαθεί μέσα από την τέχνη που πρεσβεύει να φτάσει στην προσωπική του λύτρωση και ενδεχομένως στην Θέωση που αναζητεί. Είναι αυτό δείγμα υγείας;
    Καλλιτέχνης .όμως ,δεν είναι κι αυτός που προσπαθεί να κάνει τέχνη τη ζωή;
    Αυτός είναι σίγουρα υγιέστατος!!
    neerie
    03.08.2007, 10:03
    Το απλοποίησα πολύ για να μπορέσω να κατανοήσω τη εννοούσε ο ποιητής. Ε δε μπορώ αν δεν ξέρω ο ίδιος τι σκεφτόταν για τους τεχνίτες ή καλλιτέχνες. Επίσης, πρέπει να επεξηγηθεί ο όρος "υγιής" και αν η λέξη-κλειδί είναι η "ανάγκη". Όπως και να έχει, εγώ το αντιλαμβάνομαι ως εξής:

    Α)
    Αν ο Τσαρούχης θεωρούσε τον εαυτό του υγιή (και όχι καλλιτέχνη) τότε προφανώς θεωρούσε ότι οι υγιείς άνθρωποι δεν έχουν ανάγκη την τέχνη για να εκφραστούν ή να δημιουργήσουν, επειδή διοχετεύουν την ενέργεια και "υγεία" τους κάπου αλλού (στη δουλειά, στην οικογένεια, στο σπίτι, στον αθλητισμό κλπ). Οι υγιείς άνθρωποι είναι και πολυάσχολοι (;) επομένως δεν έχουν καν χρόνο να σκεφτούν για την τέχνη. Πιθανώς!

    Εύλογο ερώτημα: Οι υγιείς άνθρωποι που ασχολούνται με την τέχνη, ασχολούνται απλά αλλά δεν την έχουν ανάγκη; Ή μήπως είναι τελικά "άρρωστοι" κι αυτοί;

    Β)
    Αν το Τσαρούχης θεωρούσε τον εαυτό του τεχνίτη ή καλλιτέχνη και επομένως όχι υγιή τότε μπορώ να φανταστώ ότι κάτι του έλειπε για να είναι πλήρης κι αυτό αποζητούσε μέσα από την τέχνη. Ίσως και να μην αποζητούσε κάτι συγκεκριμένο αλλά ήθελε απλά να εκφράσει την ανάγκη του για πληρότητα. Σε αυτό το πλαίσιο πάλι η δήλωση του γίνεται αποδεκτή.

    Εύλογο ερώτημα Νο 2 (ρητορικό): Κάποιος που δεν είναι πλήρης, δεν είναι υγιής;

    Και ο καθένας σχολιάζει τη δήλωση από τη δική του θέση. Εγώ πάντως δηλώνω άρρωστη! :)

    pol-gt
    23.08.2007, 19:28
    Παράθεση:
    Ο υγιής άνθρωπος δεν έχει ανάγκη από τέχνη


    Διάβασα ορισμένα σχόλια και πραγματικά προβληματίστηκα εν μέρει, όχι για την ορθότητα ή μη των απόψεων, εν σχέση με την παραπάνω δήλωση, μα αν πραγματικά μπορεί να ισχύει αυτή. Αν πραγματικά ισχύει θα πρέπει να ξεπεράσω την ανάγκη να δώσω άλλοθι στον εαυτό μου γιατί οπωσδήποτε, δεν θέλω, δια της ασθένειας μου, να κάνω την τέχνη θεραπευτικό σκοπό ώστε να βρω την υγειά μου.

    Γιατί το λέω; Ίσως γιατί, το ίδιο ασθενής είναι και η ανάγκη που με σπρώχνει, τις στιγμές αυτές, να γράψω λίγα σχετικά με την παραπάνω δήλωση. Κι αυτό διότι, αναρωτιέμαι, και στη συνέχεια κατανοώ, πως τα λόγια μου αυτά, δεν με ωφελούν ούτε σε ένα μικρό ελάχιστο. Το κάνουν μήπως; Σε τί; Σε τίποτε. Είναι όμως αυτό απόδειξη για το αν είμαι ασθενής ή όχι; Υγιής ή όχι;

    Το βέβαιο είναι πως η δήλωση του Τσαρούχη δεν έχει καθολική ισχύ ως προς τη Φύση της Τέχνης και των Θιασωτών της. Ο Θιασώτης της Τέχνης είναι προικισμένος με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, με ιδιαίτερα ψυχοπνευματικά αισθητήρια τα οποία στην όξυνση της έντασής τους τον σμπρώχνουν στην ανάγκη της εξόδου από την ένταση αυτή, δια του δημιουργεικού του έργου. Τα ερεθίσματα, τώρα, τα οποία προκαλούν την ένταση αυτή, την εσωτερική των αισθητηρίων του ένταση, είναι πολυποίκιλα και σε εξάρτηση από πολλούς και διάφορους παράγοντες. Νομίζω πως οι καλλιτέχνες του παρόντος χώρου, κατέχουν τα παραπάνω πολύ καλύτερα από μένα κι έτσι δεν υπάρχει κάποιος λόγος να σταθώ περισσότερο.

    Ένα παράδειγμα όμως, θέλω να το αναφέρω. Τα παραπάνω λόγια μου φέρνουν στο νου, την ανάγκη του Έρωτα, την έντασή του και τα συνακόλουθα, όταν ανταμώνουν τα πρόσωπα της σχέσης, του ερωτικού δεσμού δηλαδή. Κάτι παρόμοιο, νομίζω, αφορά και την Τέχνη.

    Αν τα δυό τους είναι ασθένεια, ή αλλοιώς, φανερώνουν μία μή υγιή προσωπικότητα, τότε θέλω μέχρι το τέλος μου, να μη δω ποτέ υγεία.

    ΖΗΤΩ Ο ΕΡΩΤΑΣ!


    ΥΓ. Γαμώτη μου, ήθελα δεν ήθελα, ξαναμουέδωσα άλλοθι...

    ΥΓ.2 ΖΗΤΩ Ο ΕΡΩΤΑΣ


    tsarasjoint
    24.08.2007, 13:54
    ....πριν πολλα πολλα χρονια,οι ανθρωποι φτιαχναν ομορφα βαζακια,στολιζαν ομορφα τα βραχακια,τα ρουχαλακια,τα κορμακια τους....τραγουδουσανε,χορευανε...κανεις ομως αυτα και αλλα πολλα καλλοι μου ανθρωποι της τωρινης μας εποχης,δε τα ονομασε τοτε τεχνη και να της αποδωσει τα υψιστα,απλα εκφραζανε τα δρωμενα και χαιροντουσαν σε κατι στιγμες,τι να σας πω! σα μικρα παιδια...τωρα κανουμε επανασταση αρχικα μεσω της τεχνης,και αργοτερα διαφημιζουμε εσωρουχα στην τηλεοραση....βλεπε τον μεεεεγααααααααααααλο ντυλαν....ταμπουριν μεν...μα'ι' ας!!!!!!