ελληνική μουσική
    546 online   ·  210.834 μέλη

    Άμμος- Πρωτοψάλτη

    maspa
    26.10.2006, 14:01
    Πρόσφατα είδα στο δισκοπωλείο ένα νέο δίσκο με τίτλο "ΑΜΜΟΣ" στον οποίο συμμετέχει η Άλκιστης Πρωτοψάλτη. Δε κατάλαβα περί τίνος πρόκειται..... Είναι κανένα καινούριο συγκρότημα; (σκέτο "άμμος" χωρίς όνομα καλλιτέχνη....αυτό μου έδωσε να καταλάβω....) Δεν έχω ιδέα! Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με αυτό το cd ας απαντήσει.
    Emaki
    26.10.2006, 16:23
    Οι Άμμος δημιουργήθηκαν το 1992 από τους Γιώργο Μπουσούνη και Γιώργο Γκίνη.
    Κυκλοφόρησαν τους δίσκους "Γέφυρα πρώτη" το 1998 και "Μάρμαρο και Πέτρα το 2001.
    Η καινούργια τους δισκογραφική δουλειά κυκλοφόρισε στις 18/10.

    Ακολουθεί το Δελτίο Τύπου!

    Σαν παιδικό γέλιο, σαν παιχνίδι στην άμμο, εκεί όπου γεννιέται ο έρωτας
    σαν φθινοπωρινό beach party…
    Η νέα δισκογραφική δουλειά
    των ΑΜΜΟΣ
    ήρθε να τρυπώσει στα cd players μας!
    Με τη συμμετοχή της Άλκηστης Πρωτοψάλτη



    Τα beach parties δεν θα έπρεπε να είναι αποκλειστικότητα του καλοκαιριού…φανταστείτε ένα φθινοπωρινό beach party…είναι σούρουπο, έντονα πορφυρά χρώματα βάφουν τον ουρανό, η ατμόσφαιρα αποπνέει νοσταλγία αλλά παράλληλα μια ανανεωτική ηρεμία, ξεγνοιασιά και ελαφρότητα και η άμμος, μετά την πολιορκία της από τους καλοκαιρινούς επισκέπτες, έχει παραδοθεί στη μητέρα φύση και ετοιμάζεται να ξαναγεννηθεί από την αρχή … το φυσικό σκηνικό έχει στηθεί…όσο για τη μουσική του επένδυση, βρίσκεται αυτήν την στιγμή στα χέρια σας!

    Οι μελωδίες του Γιώργου Μπουσούνη, οι στίχοι του Γιώργου Γκίνη και η φωνή της Αποστολίνας Μάη είναι τα τραγούδια της άμμου, ή μάλλον των ΑΜΜΟΣ. Ένα κράμα από δυνατές ‘ψαγμένες΄ μελωδίες, με σύγχρονο δυτικό ροκ ήχο αλλά και επιρροές από μεσογειακούς ρυθμούς και στίχους που μιλούν από καρδιάς, με χαρακτήρα και ποιητική διάθεση.

    Βάζεις το cd στο cd player, πατάς το play, τα τραγούδια σε έχουν ήδη βάλει σε μια ονειροπόλα διάθεση και στο track 5 σε περιμένει μια έκπληξη. «Κάλεσε με να ΄ρθω άγια μου ομορφιά…» Η καθηλωτική φωνή της μοναδικής Άλκηστης Πρωτοψάλτη τραγουδάει για τα όνειρα της άμμου προσφέροντας μια μοναδική στιγμή ηχητικής απόλαυσης!

    Σε αυτήν τη δισκογραφική δουλειά, η κορυφαία ερμηνεύτρια συμμετέχει, με την ερμηνεία 2 τραγουδιών-«Όνειρα της άμμου» και «Για την καρδιά που κλαίει», το πρώτο trip-hop ζεϊμπέκικο στην Ελλάδα -αλλά κυρίως με την ενέργεια και το πάθος της σε ολόκληρη την παραγωγή, την οποία συνυπογράφει, συστήνοντας τους Άμμος και συμπαρασύροντάς μας στον ήχο και τους στίχους τους.



    Από ένα πρώτο άκουσμα που έκανα στο cd χωρίς να έχω ακόμα ολοκληρωμένη άποψη μια και δεν το έχω "μελετήσει" κάλα, οι εντυπώσεις μου ήταν αρκετά θετικές.
    Οι ερμηνείες τις Πρωτοψάλτη δεν μπορούσαν να είναι κάτι λιγότερο απ' αυτό που μας έχει συνηθίσει, δηλαδής υπέροχες!

    Πολύ περισσότερα για τους "ΑΜΜΟΣ" μπορείτε να μάθετε στην ιστοσελίδα τους (από όπου προμηθεύτηκα και εγώ το παραπάνω υλικό)

    www.ammosmusic.gr
    beatlus
    26.10.2006, 16:29
    Οι Μπουσούνης - Γκίνης έκαναν ενορχηστρώσεις, νομίζω έδωσαν και στίχους, με τη σειρά τους, στον τελευταίο δίσκο της Αλκηστις. Υπάρχει εδώ και καιρό, δηλαδή η συνεργασία...
    Από τους "Αμμος" μπορεί να γνωρίζετε το πολύ καλό "Ταξίδι ξανά"...
    Γενικά είναι ένα συγκρότημα που ψάχνει πολύ τον ήχο του
    maspa
    26.10.2006, 16:47
    Γκίνης.... Όντως γνωστό όνομα. Δεν ήξερα τίποτα από τα παραπάνω! Η αλήθεια είναι πως πρόσεξα το cd μόνο από τη συμμετοχή της Πρωτοψάλτη κι αυτό μου κίνησε την περιέργεια. Σίγουρα θα το ακούσω....

    Ευχαριστώ!
    maspa
    28.10.2006, 01:02
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 28-10-2006 στις 00:51 έγραψε...

    Άκουσα το ένα...Κάτι με άμμο λέει...Εκείνη είναι πολύ καλή, ευτυχώς!!! Αλλά το τραγουδάκι, ψιλοαδιάφορο, λίγο βαρετό μου φάνηκε...Τα τραγούδια τους που είχε στο δικό της cd μου άρεσαν περισσότερο....



    Ποιά τραγούδια τους έχει πει η Άλκιστης?
    maraki24
    05.11.2006, 19:23
    Επανέρχομαι διότι άκουσα και το δεύτερο που λέει η Άλκηστις και έπαθα ένα εγκεφαλικό...Είναι ΥΠΕΡΟΧΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(προσωπική άοψη αυτό, έτσι?)
    Λοιπόν απ' την αρχή...λέει δύο κομμάτια, το "Όνειρα της Άμμου", που δε μου έκανε και τίποτε, και το "για την καρδιά που κλαίει"....εκεί τρελάθηκα...μου αρέσει πάρα πολύ!!! Τόσο, πολύ που μόλις το έπαιξε ο Μελωδία πήγα και πήρα το δίσκο, δεν άντεχα χωρίς αυτό...είναι ένα ιδιότυπο ζειμπέκικο, έχει στοιχεία αμανέ, υπέροχη μελωδία η δε Άλκηστις μου θύμισε γιατί την αγαπώ τόσο πολύ...Είναι πάρα πολύ καλή!! Είναι άριστη!!! Με ωραία, ήσυχη φωνή, πολύ ώριμη, με πάθος όταν πρέπει, με μερικά διακριτικά λαϊκά τσακίσματα, και ένα λυγμό σαν αμανέ στο τέλος...
    Παραθέτω και το στίχο:

    Έβλα όρκο στις πληγές
    να καίω τ' αγιοκέρι
    να χεις στιγμές θαυματουργές
    να σε ξυπνούν οι χαραυγές
    να είναι καλοκαίρι

    Πώς γίνεται να μην πονάς
    πώς γίνεται να αντέχεις
    πόσο σ'αγάπησα ξεχνάς και
    από δίπλα μου περνάς
    χωρίς να με προσέχεις

    Πάντα για σένα θα είμαι εδώ
    μακριά σου δε θα φύγω
    κι όλου του πόθου μου το αχ
    σ' ένα ζειμπέκικο σαμπάχ
    τα βράδια θα το πνίγω

    Ο μερακλής ο άνθρωπος
    πονάει και δεν το λέει
    μα αν τον κοιτάξεις θα στο πουν
    τα δυό του μάτια που μιλούν
    για την καρδιά που κλαίει.

    Μέσα από μέρες αδειανές
    κι απ' τα δικά σου χάδια
    γεννήθηκε ένας αμανές
    που τραγουδούν οι χριστιανές
    στου κόσμου τα σκοτάδια

    Πάντα για σένα θα είμαι εδώ
    μακριά σου δε θα φύγω
    κι όλου του πόθου μου το αχ
    σ' ένα ζειμπέκικο σαμπάχ
    τα βράδια θα το πνίγω

    Ο μερακλής ο άνθρωπος
    πονάει και δεν το λέει
    μα αν τον κοιτάξεις θα στο πουν
    τα δυό του μάτια που μιλούν
    για την καρδιά που κλαίει.

    των Γ. Μπουσούνη και Γ. Γκίνη....τώρα, χωρίς να θέλω να φανώ κακιά, τα υπόλοιπα τραγούδια του δίσκου δε μου λένε και τίποτε...σαν να μην τα έγραψαν οι ίδιοι άνθρωποι...Αλλά, για μένα, και μόνο γι' αυτό το τραγούδι, ο δίσκος αξίζει...

    Η Πρωτοψάλτη, για μένα, είναι η ωραιότερη γυναικεία φωνή που έχουμε...Και απ' τα 8 μου χρόνια, είναι η αγαπημένη μου...Τα τελευταία χρόνια, νιώθω λίγο να την έχω χάσει...δεν μου πολυαρέσαν οι δύο τελευταίοι δίσκοι και δε μου πολυαρέσει και η ίδια στα live...δεν ξέρω γιατί...Αλλά μ' αυτό εδώ το τραγούδι, νιώθω να την ξαναβρίσκω...Είναι τέλεια!!!! Ζητήστε το από τα ραδιόφωνα, ο Μελωδία το παίζει σίγουρα...

    aggeliki
    05.11.2006, 21:09
    Λοιπόν....
    Το τραγούδι "Όνειρα της άμμου είναι άνα τραγούδι σχολής Χατζηγιάννη,που κατα την ταπεινή μου άποψη η Άλκηστις δεν το απογείωσε!Δεν μ'άρεσε και πολύ.
    Το δεύτερο τραγούδι,όπως αναφέρει και η Μαρία,είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!Τραγούδι με έναν επιτέλους νέο ήχο που καιρό ψάχνω!!Και η Αλκηστις τέλεια!
    maspa
    05.11.2006, 22:39
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 05-11-2006 στις 19:23 έγραψε...

    Η Πρωτοψάλτη, για μένα, είναι η ωραιότερη γυναικεία φωνή που έχουμε...Και απ' τα 8 μου χρόνια, είναι η αγαπημένη μου...Τα τελευταία χρόνια, νιώθω λίγο να την έχω χάσει...δεν μου πολυαρέσαν οι δύο τελευταίοι δίσκοι και δε μου πολυαρέσει και η ίδια στα live...δεν ξέρω γιατί...





    rompa
    27.11.2006, 12:33
    Σήμερα στις 17:00 ο Θέμης Γεωργαντάς υποδέχεται τους 'Αμμος και την 'Αλκηστη Πρωτοψάλτη στο OK.