ελληνική μουσική
    826 online   ·  210.851 μέλη

    Πιατίνια Meinl

    tsagkarousianos
    26.10.2006, 21:08
    Γεια χαρά συμμετέχοντες στο φόρουμ τοy Μusicheaven.
    Σκοπεύω να αγοράσω πιατίνια και άκουσα οτι τα meinl είναι περίπου στο άκουσμα όμοια με τα Paiste και σε καλύτερη τιμή αγοράς.
    Αληθεύει αυτό????
    Θα ήθελα να δω τις απόψεις σας.
    Ευχαριστώ εκ'των προτέρων
    Hastaroth
    26.10.2006, 22:27
    Καλώς μάς ήρθες,ελπίζω νά σού αρέση η παρέα μας.

    Λοιπόν,έχουμε και λέμε:

    1.Τά Meinl είναι ηχητικά περίπου σάν τα "δευτεροκλασάτα" Paiste (δηλαδή όχι σάν τα 602 ή τά 2002,θά έλεγα περίπου σάν τά 505).

    2.Εχοντας υπ'όψιν τό παραπάνω,όι τιμές τών Meinl δέν διαφέρουν ιδιαίτερα από εκείνες τών αντίστοιχων Paiste.

    3.Εσχάτως (που λένε και οι φιλόλογοι),κυκλοφόρησαν μικρά Hi-hat τής Meinl (8 ιντσών) τά οποία είναι αρκετά καλά (και ιδανικά γιά μικρούς χώρους όπου εκτός από τά τύμπανα πρέπει να χωρά και ο ντράμμερ...) καί σχετικά φτηνά.Ειδικώς αυτά θά ήταν χρήσιμο να τά έχης.Γιά τά άλλα μεγέθη,θεωρώ καλύτερο να μαζέψης λίγα λεφτά ακόμα και να πάρης κάτι σέ Paiste ή Zildjan ή Istanbul (αυτά τά δύο τελευταία είναι "συγγενή" brand names),γιατί τά meinl σέ λίγο καιρό θά σού φαίνωνται κάπως φτωχά σέ ήχο (οπότε αναπόφευκτα θά προσφύγης στην ανωτέρω τριάδα...)
    tsagkarousianos
    26.10.2006, 22:58
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου Hastaroth. Μετά απο αρκετά χρόνια αποφάσισα να ξανασχοληθώ με τα τύμπανα και είμαι λίγο αποπροσανατολισμένος με το σπόρ.
    Μιας και όμως δεν σκοπεύω να ασχοληθώ επαγγελματικά μήπως έχεις να προτείνεις κάποιο αξιοπρεπές σετάκι σε προσιτή τιμή??
    Έκανα την χαζομάρα πρόσφατα και αγόρασα τα Planet Z (παραπλάνηθηκα απο ξενόγλωσσα φόρουμς) αλλά έτσι όπως μου ήρθε το πακέτο με τα πιατίνια έτσι και το έδιωξα. Ήταν απαράδεκτα.

    Hastaroth
    26.10.2006, 23:13
    Κατ'αρχήν,ούτε εγώ ασχολούμαι επαγγελματικά (άν καί μού έχουν τύχει περιπτώσεις που έπαιξα επ'αμοιβή).

    Ο όρος "προσιτή τιμή" είναι σχετικός,πάντως γιά ένα "αξιοπρεπές" σέτ πρέπει να υπολογίζης γύρω στά 800-900 ευρώ.Δέν νομίζω οτι μέ λιγώτερα θά βρής κάτι ικανοποιητικό.

    Σέ συμβουλεύω να ψάξης στά διάφορα μαγαζιά στην Αθήνα όμως - στον Πειραιά νομίζω είναι μόνο δυό-τρία καί μάλιστα το ένα από αυτά δέν φημίζεται γιά την ποιότητα τών προϊόντων που παρέχει (εδώ στο site είχε δημοσιευτεί πρό καιρού μιά λίστα μέ τά μαγαζιά μουσικών οργάνων σέ όλη την Ελλάδα,άν κάνης αναζήτηση στο forum θά την βρής).

    Κοίταξε γιά μικρά σέτ Yamaha ή Sonor,είναι καλές μάρκες καί μέ σχετικά προσιτές τιμές (στά επίπεδα που ανέφερα πιό πρίν).

    tsagkarousianos
    26.10.2006, 23:37
    Φίλτατε συνταξιδιώτη Hastaroth
    σετάκι πιατινιών ήθελα να πω.....
    ήδη κατέχω μια Sonor Force 3005....
    antreas_dr
    27.10.2006, 10:56
    Γιατρέ μου!
    Δυστυχώς για να πάρεις τα σερβίτσια και τα πιάτα που να είναι καλά και σε καλή τιμή πρέπει να πας στoν Καναδά να πάρεις Sabian που τα έχουν μισή τιμη....

    Σε κάποια άλλη σηζήτηση είχα αναφέρει τα UFIP τα οποία θεωρώ οτί είναι κλάσεις ενώτερα απο Meinl, Paiste κλπ και η τιμή τους είναι αρκετά προσιτή σε σχέση με Sabian ή Zildjian.

    Μπορείς να πάς να τα ακουσεις και μόνος σου σου στον ΤΡΙΜΗ (Χαρ. Τρικούπη 1)

    Εγώ έχω ένα setaki UFIP (Class Series) που πάντα το παίρνω μαζί όπου παίζω και πάντα με βγάζει ασπροπρόσωπο - εκτώς αν είμαι αξύριστος...)

    Βέβαια καλέ μου φίλε δεν μας είπες μέχρι πόσα χρήματα διαθέτεις
    billy_cobham_2005
    27.10.2006, 20:19
    Εξεραιτικά τα UFIP φίλτατε dr όποτε και αν έχω πάει στον Τρίμη κάθομαι και ακούω όλα όσα έχει φέρει!! Γιατρέ μου εγώ προσωπικά έκανα ένα μικρό ταξιδάκι στην Πόλη, πολύ λίγα έξοδα, και αγόρασα όλο μου το σετ από πιατίνια από το εργοστάσιο μέσω γνωστού... Το σετ μου:

    Istanbul

    8'' Sultan thin Splash
    10'' Onurhan Custom Splash
    12'' Mehmet China Splash
    14'' Mehmet Legend Hi Hat (fat botton)
    16'' Sultan Crash
    18'' Sultan Crash
    20'' Otoman Custon Jazz Ride
    20'' Mehmet China

    Το συνολικό κόστος ανήρθε σε 605 ευρώ και το κόστος του ταξιδιού γύρω στα 250 ευρώ. Το κόστος του συγκεκριμένου σετ στην Ελλάδα ξεπερνάει τα 1100 Ευρώ και ο ήχος τους δεν είναι εφάμιλος... Συνιστώ ανεπιφύλακτα αυτό το ταξίδι!!! περισεύουμ και χρηματα!
    Hastaroth
    27.10.2006, 22:37
    Αγαπητοί μου παθολογοανατόμοι,πέραν τού οτι είμαι εκ τών ολίγων εν Ελλάδι κατόχων δύο (2) κυμβάλων Sabian Rocktagon,έχω και κάμποσα από διάφορες άλλες μάρκες,μεταξύ τών οποίων και ένα αυθεντικό Zildjan που είχα βρεί πρό πολλών ετών στό δρόμο (ναί,στό δρόμο,έξω από μιά πολυκατοικία την οποία προφανώς είχε πρόσφατα εγκαταλείψει κάποιος drummer.Τό πιατίνι ήταν "στραβωμένο" αλλά κατά τέτοιο τρόπο που μέ μιά "γονατιά" επανήλθε στά ίσια του...).

    Τά UFIP τά έχω ακούσει κι'εγώ και τα βρίσκω αρκετά καλά και μέ καθαρό ήχο.Οταν οι περιστάσεις μέ ευνοήσουν,θά επιχειρήσω να προσθέσω κανα-δυό στην συλλογή μου.

    @Δόκτωρ Αντρέα,τά Paiste 602 προσωπικά τά θεωρώ ώς τά καλύτερα,μαζί μέ τά Zildjan "πρώτης γενιάς" χειροποίητα (αυτά που είχαν και την υπογραφή Avedis Zildjan-δέν ξέρω άν εξακολουθούν να την έχουν και οι νεώτερες σειρές).Εξ ού έχω ένα σέτ εξ εκάστου είδους.

    Τώρα βέβαια μέ όλα αυτά που λέμε ελπίζω να δώσαμε αρκετές πληροφορίες στον φίλτατο tsagkarousiano ώστε να κάνη μιά προσεκτική επιλογή ("σκέψου πρίν αγοράσης",κατά πως έλεγε και το γνωστό σλόγκαν την δεκαετία '70)..
    tsagkarousianos
    29.10.2006, 22:46
    Ευχαριστώ καλοί μου συνταξιδιώτες για τις πολύτιμες πλήροφορίες σας.
    Μεγαλέ Μάγιστρε των τυμπάνων, φίλτατε διδάσκαλε Ανδρέα περιμένω να μου τα πείς απο κοντά τις απόψεις σου για τα σερβίτσια. . Αμα είναι Βοημίας λέω να δώσω μέχρι 500 για ένα μέτριο σετάκι.


    ΥΓ: Συγνώμη για την καθυστέρηση του μηνύματος μου αλλά απουσίαζα εκτός Αθηνών στην ιδιαίτερη πατρίδα μου. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι παραπάνω ευπρόσδεκτη θα είναι η άποψη του. Ευχαριστώ και πάλι.

    Everyone who shit's on you, it's not necesary your enemy and everyone who gets you out of the shit it's not necesary your friend.........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsagkarousianos στις 30-10-2006 06:23 ]