ελληνική μουσική
    615 online   ·  210.843 μέλη
    AlmaNegra
    02.11.2006, 14:39
    Παράθεση:
    Με στενοχώρησε βέβαια η πλήρης διάλυση του Εν Λευκώ, τάχα μου για ανανέωση και επαναπροσδιορισμό μουσικού χαρακτήρα. Θα δούμε πώς θα εξελιχθεί αυτή η υπόθεση με τον Λυμπέρη του BEST.


    Evdokia άκουγα ότι κάτι δεν πάει καλά αλλά δεν το ήξερα αυτό.. Κρίμα γιατί λίγοι σταθμοί αντιστέκονται στα λεφτά των διαφημήσεων (άρα και στις έτοιμες playlists με τα super hits..). Πάντως δεν μου έκανε και εντύπωση γιατί δυστυχώς η Jazz δεν πουλάει, παγκοσμίως. Ή καλύτερα, πουλά πολύ λιγότερο από άλλα είδη. Να φανταστείς πως πέρσυ έκλεισε ο μεγαλύτερος σταθμός Jazz της Ευρώπης, ο Jazzfm του Λονδίνου! Και τώρα λέγεται smoothfm ή κάτι τέτοιο!

    Καλωσήρθες στη Jazz society!
    Υ.Γ. Πλάκα πλάκα, θα μαζευτούμε πολλοί!
    incomplete_angel
    02.11.2006, 20:21
    Παράθεση:

    Το μέλος beatlus στις 30-10-2006 στις 17:36 έγραψε...

    Οχι, δεν είστε οι μόνοι
    Σας αρέσει η Katie Melua...?
    Την ανακάλυψα το καλοκαίρι και είναι υπέροχη τζαζ τραγουδίστρια, αν και η καριέρα της την έχει φέρει σε πιο ποπ ύφος, μιας και τυγχάνει και μεγάλης αναγνωρισιμότητας σε διάφορες χώρες



    Όντως πολύ καλή φωνή..είχα δει κάποια στιγμή παλιότερα το Crawling Up A Hill και μου άρεσε πολύ.Πήρα το τελευταίο της γιατί δε βρήκα πουθενά το προηγούμενο!Είναι καλό πάντως!
    revekka
    02.11.2006, 20:58
    Jazz Μέχρι τελικής πτώσεως....let’s kick the beat!

    Η Diana krall δε μου αρέσει ιδιαίτερα.
    Αν σας αρέσει το σαξόφωνο υπάρχει ο chris potter που είναι καταπληκτικός

    beatlus
    02.11.2006, 22:49
    Παράθεση:

    Το μέλος EvdokiaPreka στις 02-11-2006 στις 13:35 έγραψε...

    Καλησπέρα κι από μένα,
    Χαίρομαι ιδιαίτερα που δημιουργείται δειλά δειλά μια Jazz κοινότητα. Πιστέψτε με, δεν είμαστε λίγοι και το γνωρίζω μιας και είμαι και dj σε μαγαζάκι με ανάλογα ακούσματα. Με στενοχώρησε βέβαια η πλήρης διάλυση του Εν Λευκώ, τάχα μου για ανανέωση και επαναπροσδιορισμό μουσικού χαρακτήρα. Θα δούμε πώς θα εξελιχθεί αυτή η υπόθεση με τον Λυμπέρη του BEST. Πάντως όποιος ενδιαφέρεται για περαιτέρω δισκογραφία, μουσικά περιοδικά και sites, εδώ είμαι εγώ, θα χαρώ να βοηθήσω σε τέτοιες μουσικές αναζητήσεις. Σύντομα θα προσφέρω μια πρώτη λίστα με βασικά ή και εναλλακτικά Jazz ακούσματα....



    Ευδοκία, θα χαιρόμασταν πολύ αν πρόσφερες κάποιο ανάλογο άρθρο στο e περιοδικό του musicheaven... Για λεπτομέρειες, στείλε πμ στον jorge ή αν θέλεις μπορώ να σε βοηθήσω κι εγώ
    jorge
    02.11.2006, 23:02
    Hastaroth
    02.11.2006, 23:28
    Δειλά-δειλά νά δηλώσω κι'εγώ την παρουσία μου,άν και τά τελευταία χρόνια δέν παρακολουθώ πολύ τά δρώμενα στό χώρο τής Jazz.Ημουν όμως τακτικός θαμών στό Jazz Club τού Γιώργου Μπαράκου (στην οδό Ραγκαβή,κάτω από την Ακρόπολη) όπου έπαιζαν διάφοροι πολύ καλοί (καί μερικοί από αυτούς άγνωστοι) μουσικοί,κυρίως ξένοι (Ούγγροι ώς επί το πλείστον) αλλά καί Ελληνες (που τότε βέβαια ήταν ελάχιστοι).Είχα επίσης την τύχη νά πάω σέ συναυλίες σημαντικών Jazz μουσικών (Dizzie Gillespi,Stephane Grapelli,Wayne Shorter κλπ) καί να γνωρίσω και κάποιους Ελληνες τζαζίστες.Βέβαια έχουν αναδειχτεί τώρα καινούργια ονόματα,τά οποία μού είναι άγνωστα αλλά θά παρακολουθώ τό θέμα και ελπίζω να "ξαναμπώ" στό κλίμα

    Είναι σίγουρο οτι υπάρχει θεός.Είναι επίσης σίγουρο οτι δέν είναι ο Θεός..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 02-11-2006 23:32 ]


    AlmaNegra
    04.11.2006, 22:14
    Hastaroth εσύ θα μας μάθεις τους παλιούς και εμείς τους καινούριους!

    Πάντως να πω την αμαρτία μου, δε μπόρεσα ποτέ να θυμάμαι ονόματα τραγουδιών και τραγουδιστών. Οπότε μην περιμένετε από μένα!
    Fler
    05.11.2006, 11:43
    Κι εγώ είμαι μέσα παιδιά!!Τον τελευταίο καιρό ενδιαφέρομαι πιο συστηματικά για τη Jazz και ψάχνω καλούς δίσκους και φωνές..Προς το παρόν ακούω Ella Fitzgerald που με τρελαίνει, Billie Holiday και διάφορους άλλους..Σταδιακά θα πλουτίσω τη συλλογή μου, λαμβάνοντας υπόψιν μου και τις δικές σας προτάσεις φυσικά..Επισης προσπαθώ να κάνω και κάποια βήματα στο πιάνο Jazz..Όποια βοήθεια, λοιπόν, είναι ευπρόσδεκτη..
    Soiram
    09.11.2006, 03:56
    Και εγώ, και εγώ μέσα!!!
    Τζαζ και ξερό ψωμί που λέμε! Diana Krall και ξερό ψωμί επίσης. Φοβερές εκτελέσεις κλασσικών κομματιών, φοβερή πιανίστα, φοβερή φωνή...οκ γενικά είναι φοβερή! Η Katie Melua επίσης πολύ καλή...μια πιο ψαγμένη έκδοση της Norah Jones! Από τις παλίες να σας συστήσω την Diana Schuur (έχω ακούσει το The man I love, το οποίο απροπό έχει τραγουδήσει και η δικιά μας Γαλάνη, και μου άρεσε πολύ). Από λίγο πιο καινούριες, θα σύστηνα Dee dee Bridgewater, πολύ ωραία φωνή, πολλά γαλλικά τραγούδια, μοναδικές ερμηνείες! Έχει έρθει και στην Ελλάδα, δύο φορές, αν δεν απατώμαι.
    Για αρχή φτάνουν αυτές οι πληροφορίες...θα επανέλθω αργότερα και με άλλες προτάσεις...

    Υ.Γ: Οκ, ας πω κάτι ακόμα. Υπάρχει μια σειρά CDs που τιτλοφορείται Jazz in Paris, είναι στην τιμή των 5 ευρώ το κάθε CD και έχει όλους τους μεγάλους τζαζιστες! Προσωπικά συνiστώ το Jazz in Paris: Sarah Vaughan, Vaughan and violins!
    Giorgos
    09.11.2006, 17:11
    Ποιος είπε ότι είμαστε λίγοι; Απλά στην Ελλάδα υπερισχύουν άλλες "φωνές" κι οι δικές μας δεν ακούγονται. Στο εξωτερικό που έπαιζα ως πιανίστας σε Jazz club στα φοιτητικα μου χρόνια αλλά και σε όσες συναυλίες Jazz έχω κάνει μέχρι σήμερα, γνώρισα πάρα πολλούς Έλληνες (σπουδαστές οι περισσότεροι), πολύ περισσότερους από ό,τι εδώ, που λατρεύουν αυτήν την πανέμορφη μουσική. Άντε λοιπόν να μαζευόμαστε και εδώ!


    capone69
    09.11.2006, 17:56
    χμμμμ!!!!!
    ΤΖΑΖ ε? να πω οτι σαν τζαζ τυπος που ειμαι ε δεν θα ακους και λιγο τζαζ?
    DJIANGO REIHARD πολυ καλος τζαζ κιθαριστας αυτη η εποχη με φτιαχνει!!!!!





    ginab
    22.11.2006, 22:27
    Γεια χαρα!!Δεν γνωριζω πολλα για την τζαζ αλλα θα ηθελα να μαθω πραγματα και γι'αυτο ζητω τη βοηθεια σας!!
    Ξερετε που μπορω να βρω πληροφοριες για το ξεκινημα της τζαζ και την εξελιξη της?και...
    Μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποιο δισκο ως χαρακτηριστικο του ειδους αυτου?
    Ευχαριστω ολους εκ των προτερων!!
    tsagkarousianos
    23.11.2006, 07:05
    Κάθε Πέμπτη απο τις 10 έως τις 12 κάνω εκπομπή στο ράδιο του ΜΗ με Jazz, AcidJazz και ;ethtnic μουσικές.. Εκεί προσπαθώ να αναφέρω όσα πιο πολλά μπορώ για τους Καλλιτέχνες της Jazz και να καλύψω όσο πιο μεγάλη γκάμα μπορώ.....
    Καλήμερίζω την κοινότητα της Jazz MH πλευράς............
    Παιδιά και γω μαζί σας..........
    Lets Jazz It......

    Εγώ θα φλέγομαι..θ'ανθίζω..θα γιορτάζω..θ'ανατέλλω..θα σε καίω.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsagkarousianos στις 23-11-2006 07:06 ]


    EvdokiaPreka
    23.11.2006, 16:14
    Θα ήθελα να αναφέρω ορισμένα ενδιαφέροντα βιβλία για τζαζ μουσική σε περίπτωση που κάποιος επιθυμεί να ασχοληθεί παραπάνω, εμένα με βοήθησαν πολύ.
    α) Κώστας Γιαννουλόπουλος "Jazz 1900-1990", εκδ Λιβάνη (βασικό)
    β) Marshall W. Stearns "Τζαζ", εκδ Γνώση ( καίριο & γνωστό)
    γ) Mervyn Cooke "Jazz", εκδ World of Art (αγγλικό)
    δ) Ηοward Mandel, John Scofield "The Illustrated Encyclopedia of Jazz & Blues" (αγγλικό, υπέροχο!)
    ε) "Η Iδανική Δισκοθήκη της Jazz", fnac (μόνο από το ομώνυμο κατάστημα, συνοπτικό και φθηνό)
    Ως προς το ξεκίνημα της τζαζ μουσικής για το μέλος ginab προτείνω ανεπιφύλακτα τα εξής: -Louis Armstrong & Ella Fitzerald "Porgy and Bess'', Universal/Verve
    -Duke Ellington ''Highlights from the Duke Ellington'', RCA
    -Sidney Bechet vol 1-2, Blue Note
    - "Louis Armstrong-Hot Five & Hot Seven 1925-1928" ή ''Τhe complete Hot Five & Hot Seven Recordings", Columbia
    - Bessie Smith "Empress of the Blues 1923-1933''
    - ''Count Basie and his rhythm section 1937-1943''
    -Coleman Hawkins (οποιαδήποτε ηχογράφηση σε Verve, Impulse, Prestige, όχι τα live του)
    -Fats Waller ''The Indespensable vol 1-2'', RCA
    -Django Reinhardt ( κυρίως με το Hot Club de France 1936-1938 )
    Άντε καλή αρχή και θα επανέλθουμε σύντομα, πάντως τα βιβλία αποτελούν γερό μπούσουλα!
    tsagkarousianos
    23.11.2006, 17:51
    Παράθεση:

    Το μέλος EvdokiaPreka στις 23-11-2006 στις 16:14 έγραψε...

    Θα ήθελα να αναφέρω ορισμένα ενδιαφέροντα βιβλία για τζαζ μουσική σε περίπτωση που κάποιος επιθυμεί να ασχοληθεί παραπάνω, εμένα με βοήθησαν πολύ.
    α) Κώστας Γιαννουλόπουλος "Jazz 1900-1990", εκδ Λιβάνη (βασικό)
    β) Marshall W. Stearns "Τζαζ", εκδ Γνώση ( καίριο & γνωστό)
    γ) Mervyn Cooke "Jazz", εκδ World of Art (αγγλικό)
    δ) Ηοward Mandel, John Scofield "The Illustrated Encyclopedia of Jazz & Blues" (αγγλικό, υπέροχο!)
    ε) "Η Iδανική Δισκοθήκη της Jazz", fnac (μόνο από το ομώνυμο κατάστημα, συνοπτικό και φθηνό)
    Ως προς το ξεκίνημα της τζαζ μουσικής για το μέλος ginab προτείνω ανεπιφύλακτα τα εξής: -Louis Armstrong & Ella Fitzerald "Porgy and Bess'', Universal/Verve
    -Duke Ellington ''Highlights from the Duke Ellington'', RCA
    -Sidney Bechet vol 1-2, Blue Note
    - "Louis Armstrong-Hot Five & Hot Seven 1925-1928" ή ''Τhe complete Hot Five & Hot Seven Recordings", Columbia
    - Bessie Smith "Empress of the Blues 1923-1933''
    - ''Count Basie and his rhythm section 1937-1943''
    -Coleman Hawkins (οποιαδήποτε ηχογράφηση σε Verve, Impulse, Prestige, όχι τα live του)
    -Fats Waller ''The Indespensable vol 1-2'', RCA
    -Django Reinhardt ( κυρίως με το Hot Club de France 1936-1938 )
    Άντε καλή αρχή και θα επανέλθουμε σύντομα, πάντως τα βιβλία αποτελούν γερό μπούσουλα!






    AlmaNegra
    23.11.2006, 18:18
    EvdokiaPreka σ'ευχαριστώ, πολύ χρήσιμες υποδείξεις!
    ginab
    23.11.2006, 19:14
    1000 ευχαριστω και απο μενα που με κατατοπιζετε!!!
    drakonikolis
    24.11.2006, 00:31
    Παιδιά και εγώ είμαι τζαζ.Ε,συγνώμη με την τζαζ εννοούσα,αλλά δυστυχώς δεν ξέρω πολλά πράγματα.Λοιπόν,περιμένω τα φώτα σας.

    Miles και τα μυαλά στα κάγκελα!!!!!
    XeniaRodo
    24.11.2006, 11:21
    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 05-11-2006 στις 11:43 έγραψε...

    Προς το παρόν ακούω Ella Fitzgerald που με τρελαίνει,


    Ella Fitzgerald rules....
    AlmaNegra
    12.02.2007, 21:25
    Μόλις ανακάλυψα μερικούς πολύ καλούς ραδιοφωνικούς διαδικτυακούς σταθμούς (όχι καλύτερους απο το musicheavenRadio φυσικά ) και σας τους παραθέτω!
    24 ώρες Jazz & blues !

    SmoothJazz Fm
    Radio Jazz
    1. Fm
    WJYC (Latin Jazz)

    Καλή ακρόαση!!