ελληνική μουσική
    516 online   ·  210.830 μέλη
    YrIazz
    15.05.2007, 07:39
    Τελικα κατι πρεπει να κανω με αυτο το nick...


    Ναι πας εκει που λεει Baixar cd (μερικα για καποιο χαζο λογο στο extract σου ζητανε password αυτο συνηθως σου το γραφουνε "Usar senha/password: supersonic" καπως ετσι... κατω απο το cd). To λινκ σε βγαζει σε καποια σελιδα που η οπως εδω πατας free κ περιμενεις κανενα λεπτο μεχρι να σου βγαλει ενα κωδικο για να γραψεις κ να πατησεις το κουμπι download η που γραφεις κατευθειαν τον κωδικο και πατας download...

    Συνηθως σε αυτες τις σελιδες μπορεις να κατεβασεις Free με τον μονο περιορισμο οτι το ενα αρχειο απο το αλλο θα πρεπει να "απεχουν " χρονικα περιπου 45 λεπτα.. Δηλ. μετα απο 45 λεπτα θα κατεβασεις το επομενο αρχειο.. Κατα τα αλλα ειναι εντελως δωρεαν...
    Steppenwolf
    18.05.2007, 17:11
    Βάλτε με και μένα δειλά δειλά γιατί πρόσφατα ξεκίνησα να ακούω...
    Είμαι λίγο χαμένη είναι η αλήθεια αλλά πού θα πάει θα τη βρω την άκρη...
    andy76
    22.05.2007, 09:06
    Καλημερα παιδακια, θα θελα να παραθεσω site καποιων Jazz festival το καλοκαιρι στην Ευρωπη με συμμετοχη ονοματων υπερανω καθε κριτικης. Απλα κορυφαια!! Για οποιον δεν εχει παει σε ενα τετοιο φεστιβαλ, απλα τον ενημρερωνω οτι πραγματικα αξιζει τον κοπο να θησιασει εστω και μια φορα τις διακοπες του σε ενα Ελληνικο νησι για να γευθει με τετοια εμπειρια. Αν και απο προσωπικη εμπειρια να ειστε σιγουροι οτι αν πατε σε ενα μετα απο αυτα, μετα θα κυνηγατε να πηγαινετε καθε χρονο. Ειδικα αυτο του Antibes στη Ν.Γαλλια συνδιαζεται και με μπανακια στη θαλασσα αφου γινεται πανω στη παραλια μιας απιστευτης πολης στη Γαλλικη Ριβιερα.

    Εχουμε λοιπον:
    www.umbriaJazz.com, Περουτζια, Ιταλια
    www.antibesjuanlespins.com, Αntibes,N. Γαλλια
    www.northseaJazz.nl, Rotterdam, Ολλανδια
    www.Jazzinmarciac.com, Marciac, Γαλλια
    www.Jazzaldia.com.com, San sebastian, Ισπανια
    www.montreuxJazz.com, Montreux, Ελβετια
    www.Jazzvitoria.com, Vitoria, Ισπανια
    www.niceJazzfest.com, Nice, Ν.Γαλλια


    YrIazz
    24.05.2007, 18:13
    Καλησπερα!....
    Θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι την Τεταρτη στις 30 Μαϊου, 11 το βραδυ, θα παιξουν οι NICKOS KAPILIDIS & THE Jazz UTOPIA... Ενα ελληνικο συγκροτημα που μπορειτε να ακουσετε την δουλεια τους εδω

    Η εισοδος ειναι ελευθερη....

    Επισης να ενημερωσω-γιατι μετα θα το ξεχασω- για την τετραημερη γιορτη μουσικης.... μπορειτε να διαβασετε περισσοτερα εδω...

    Σάββατο 19 Ιουνίου
    Jazz
    Χώρος διεξαγωγής: Τεχνόπολις, Γκάζι
    * Black Jack (Eλλάδα)
    * Take the Money and Run (Eλλάδα)
    * Buzz Sextet (Eλλάδα)
    * Happy Dog (Eλλάδα)
    * Julien Loureau Quintet (Γαλλία)
    * Τάκης Μπαρμπέρης
    * Wise (Γαλλία)
    ogyon21
    05.06.2007, 18:54
    Πικρα σου Yriazz που δεν καταφερες να πας σε κανενα απο αυτα τα lives... χεχε!

    Τεσπα.. Ας προσπαθησω να δηλωσω κι εγω μελος, μιας και τωρα πια αρχισα να παιζω κιολας..(πηρα και το αταστο το μπασακι και να δουμε που θα μας βγαλει...) Οσον αφορα την krall , η μουσικη της ειναι φοβερη με best σε ηχιτικο επιπεδο το live της στο παρισι... Πηραμε κι απο κει να παιξουμε και το κομματι του Waits - temptation, ετσι (κατα μεγιστη προσεγγιση) οπως το επαιξε η krall με την υπερ-μπαντα της στο λαιβ που προανεφερα... Και θα ελεγα οτι η Yriazz οσο συνεσταλμενη κι αν το παιζει ;P το τραγουδαει θαυμασια!

    CU!
    YrIazz
    09.06.2007, 10:49
    Τελικα πηγε κανενας σας? Γιατι οπως ειπε κ ο ogyon δεν καταφεραμε να παμε
    Πειτε μας αν ηταν καλο....

    odis13
    15.06.2007, 19:57
    Μέσα και εγώ! Νομιζα πως ήμασταν λίγοι, γιατί σε εκείνο το ποστ με τα μουσικά video μόνο εγώ βρέθηκα να βάλω ένα Miles-Coltraine.....
    Miles 4 ever ειδικά το bitches brew το αλμπουμ δε παιζεται..Και Weather Report..

    Nα 2 links: ένα του καθηγητή μου και ένα του Jaco Pastorius για όσουw δεν έχουν ακούσει το Teen Town..


    Zαχαριάδης



    Jaco
    asxetos
    16.06.2007, 00:24
    καλα μιλαμε οτι ειμαι τελειως στραβος......

    Μια ειναι αυτη η κοινοτητα και δεν υπαρχει περιπτωση να λειψω και εγω.....σαν Jazzεμενος ανθρωπος και μουσικος που ειμαι.....

    Να προσφερω και εγω....αν και εχω βαλει αυτους τους σταθμους κατω κατω στην πρωτη σελιδα, στα μουσικα σαιτ, στους ραδιοφωνικους σταθμους, στο MH (ΜusicHeaven), απο την απαρχη της υπαρξης μου εδω........

    Βουαλα....και καλη ακροαση....συντεχνιτες/τριες....

    http://www.Jazzandblues.org/programming/listen/

    http://www.wbgo.org/default.asp?gclid=CJDQ5oDrg4kCFR5BEgodnBASdQ


    στο κλαμπ....
    deathminor88
    16.06.2007, 03:06
    Egw dn trelenomai me thn Jazz, alla proteimw th Jazz-rock-fusion (px frank gamballe) kai auto giati paraeinai eleu8erh auth h mousikh gia ta gousta, kai wntas latrhs ths klassikhs kai genikotera ths eurwpaikhs mousikhs me 3enizei arketa... Wstoso 8a mporousa na akouw epi wres Jazz piano giati einai apla apisteuto... Fusika dn thn vazw panw apo thn klassikh, alla thn sevomai apoluta kai 8aumazw tous mousikous ths... Ray forever...!!!
    kontras
    16.06.2007, 17:31
    Kι εγώ προτιμώ λίγο πιό fusion καταστάσεις, Spyro Gyra, Return to Forever, Billy Cobham και πολλού πολλούς άλλους. Είναι τεράστια μουσική η τζαζ...Εξαιρετική
    asxetos
    25.06.2007, 01:42
    Αλλη μια προσφορούλα. Ενα κομμάτι της τουρκικής καταγωγής τραγουδίστριας και πιανίστα Aziza Mustafa Zadeh που οτι νότα παίζει στο πιάνο τραγουδάει συγχρόνως.....

    Αφιερωμένο εξαιρετικά.....
    Get this widget | Share | Track details

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 25-06-2007 03:02 ]


    YrIazz
    25.06.2007, 10:09
    Υπεροχο κομματι... Θα κατεβασω album της...
    deathminor88
    25.06.2007, 13:50
    A - P - I - S - T - E - Y - T - O
    newside
    23.09.2011, 20:43

    Μέσα κι εγώ! Και κάτι κλασικό για αρχή:

     


    tasosxenofos
    23.09.2011, 21:48

    Απο το κλασσικο αλμπουμ "True Blue".Απαραιτητο οχι μονο για τους φιλους της Blue Note αλλα και για καθε Jazz fan


    Argyp
    24.09.2011, 12:36

    Πολύ ενδιαφέρον θέμα! +1!


    vasilisbSax
    24.09.2011, 13:12

    Οι επιμέρους κοινότητες, τελικά, είναι αυτές που κάνουν τον Παράδεισο και όχι ο Θεός και οι περί αυτόν "άγγελοι".
    Να φανταστείς ότι όντας παραδεισοκάτοικος και με δικιά του εκπομπή, στην οποία μάλιστα εξέχουσαν θέσιν κατείχε το εν λόγω μουσικόν είδος, δεν είχα καν αντιληφθεί την ύπαρξην της Jazz κοινότητας, παρά μόνον κάποιων μεμονωμένων, λιγότερο ή περισσότερο φανατικών, ακροατών της εκπομπής μου και της Jazz μουσικής γενικώς, με τους οποίους μάλιστα ανταλλάσαμε, συχνά, ακουστικές εμπειρίες και εντυπώσεις επί του θέματος.
    Εκτός Παραδείσου, ουσιαστικά, και χαρακτηρισμένος από μερικούς, ως δαίμων (καθόλου δεν με ανησυχεί η γνώμη τους) κάτοικος, πλέον, της κόλασης, επισκέπτομαι αραιά και που τον Παράδεισο και να σήμερα που ανακάλυψα την ύπαρξη της εν λόγω κοινότητάς!
    Δηλώνω παρών και υπόσχομαι στις προσεχείς επισκέψεις μου στον Παράδεισο να περνάω απ' το Jazz χωριό και να φέρνω και το κάτιτίς μου...


    -----------------
    "Τα κουρέλια τραγουδάνε ακόμα..." κάθε Τετάρτη βράδυ 11 με 1, http://wqww.mindradio.gr/uplaysched.php

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasilisbSax στις 24-09-2011 13:17 ]


    tasosxenofos
    24.09.2011, 13:51

    Leszek Mozdzer Πολωνός, εξαιρετικός πιανίστας σε ένα tribute στις μουσικές του συμπατριώτη του Krzystof Komeda.Μια από τις καλύτερες δισκογραφικές δουλειές του 2011 με τίτλο "Komeda"


    vasilisbSax
    25.09.2011, 19:57

    Καλησπερίζω τη Jazz κοινότητα του ΜΗ και φέρνω δωράκι.
    Τον πρώτο ελληνικό Jazz δίσκο!!!
    SPHINX - sphinx.
    Κκυκλοφόρησε πριν 32 χρόνια ακριβώς (24/09/1979) και όποιος ενδιαφέρεται μου στέλνει με ΠΜ e-mail και του στέλνω το ψηφιοποιημένο βινύλιο!!!





    επισυναπτόμενα: front.jpg 
    tasosxenofos
    27.09.2011, 00:06

    Ένα κλασσικό τζαζ κομμάτι και μια μεγάλη φωνή