ελληνική μουσική
    614 online   ·  210.826 μέλη

    Διασκέδαση μια λέξη τόσο ίδια και τόσο διαφορετική

    KostasDjss
    27.10.2006, 10:28
    Η διασκέδαση-ψυχαγωγία επιτυγχάνεται διαφορετικά από άνθρωπο σε άνθρωπο. Στην εποχή μας υπάρχουν διάφοροι τόποι και τύποι μουσικής ψυχαγωγίας. Οι όπερες, οι μουσικές σκηνές, οι συναυλίες, τα μπουζούκια, τα club, τα ρεμπετάδικα κ.α. Εσείς ποιόν τρόπο προτιμάτε....???
    Aranios
    27.10.2006, 11:53
    Τα συμπόσια
    numlock
    27.10.2006, 11:57
    Διασκέδαση για μένα είναι οτιδήποτε με κάνει να νιώθω ευχάριστα!!!
    Ανάλογα με την διάθεση………..

    filothei
    27.10.2006, 12:11
    Η διασκεδαση ειναι οντως διαφορετικη για τον καθ΄ενα απο εμας.
    Οταν εχω καλη διαθεση οπου και αν βρεθω διασκεδαζω.
    ΥΓ ακομη και στην Φιλοθεη

    KIT_KAT
    27.10.2006, 12:22
    Το "Παλέρμο" με καλή παρέα είναι που μου έχει λείψει εδώ στα ξένα... λολ
    Και η κιθαρίτσα φυσικα...
    filothei
    27.10.2006, 12:23
    [Τα συμποσια???? φορας και χλαμηδα?
    numlock
    27.10.2006, 12:31
    Συμπόσια….
    Ελληνικότατος τρόπος διασκέδασης!
    Προς τι η ειρωνεία με τις χλαμύδες……;;;;;;;;;;

    Aranios
    27.10.2006, 12:31
    Μόνο όταν χρειάζεται
    rompa
    27.10.2006, 12:35
    Οι μουσικές σκηνές και οι καφετέριες που μπορείς να ανταλλάξεις και καμμιά κουβεντούλα.Επίσης το σινεμά - θέατρο (ανάλογα τα γούστα )
    rompa
    27.10.2006, 12:35
    Και το λούνα πάρκ....Χαζεύεις , εκτονώνεσαι

    ....cause I'll never be with you.......

    Is this so hard to believe our hearts are made to be broken??

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 27-10-2006 12:36 ]


    filothei
    27.10.2006, 12:36
    Ελληνικοτατος και Σημερινος!!!
    Aranios
    27.10.2006, 12:41
    Διαχρονικός
    filothei
    27.10.2006, 12:50
    Παράθεση:

    Το μέλος Aranios στις 27-10-2006 στις 12:41 έγραψε...

    Διαχρονικός



    Οποτε γινει καποιο συμποσιο αν γινεται να με ενημερωσετε εχω κατι αιωνες να ακουσε γι΄αυτα
    __ilias__
    27.10.2006, 15:44
    για μενα δεν παιζει και μεγαλη σημασια το μερος.. η παρεα ομως.. τι στην παραλια με φωτιτσα τα μαγικα καλοκαιρια στην αμοργο τι στο κλαμπ αν ειναι η παρεα καλη περναμε τελειααα!!
    meltica
    27.10.2006, 16:23
    Έχω την εντύπωση ότι μερικοί μπαίνουν εδώ μέσα για να εκτονώσουν τις ειρωνικές τους διαθέσεις. Ας είναι.

    Συμπόσιο: 1) Η συνεστίαση στην οποία προσφέρονται κυρίως ποτά στους μετέχοντες, 2) συνεδρίαση ή σύσκεψη για την συζήτηση συγκεκριμένου θέματος κυρίως με τη συμμετοχή ειδικών ή επιστημόνων ομιλητών, οι οποίοι εκθέτουν τις απόψεις του μπροστά σε κοινό.

    (Μπαμπινιώτης)

    Στις μέρες μας γίνονται και από τα δύο. Μάλλον ο φίλτατος aranios εννοούσε το πρώτο. Και συμφωνώ μαζί του. Εκτός από τα συμπόσια λοιπόν, μου αρέσουν επίσης και οι συνεστιάσεις και πάσης είδους συναθροίσεις γενικότερα, που τις διέπει ήρεμος χαρακτήρας.

    Χωρίς πλάκα όντως μου αρέσουν οι ήρεμες καταστάσεις, όπως είναι να μαγειρεύω για τους φίλους μου, γενικά τα τραπέζια. Ο συνδυασμός δηλαδή του φαγητού και της κουβέντας. Δηλαδή ταβέρνες, ρεμπετάδικα- εκεί έχει φαί και μουσική και όχι τόσο κουβέντα, αλλά ok- και τελοσπάντων you get to the point. Κινηματογράφος απαραίτητα. Θέατρο δεν τυχαίνει, αλλά αν τύχαινε ευχαρίστως. DVD αναγκαία. Club, μπουζούκια, σκυλάδικα, χορευτάδικα κ.τ.λ. αναγκαστικά- αν και τυχαίνει να περνάω καλά μερικές φορές. Ε, αυτά νομίζω.

    Γενικά οτιδήποτε ήρεμο, με μουσική που να προϋποθέτει κουβέντα, είναι ευχάριστο.


    valia1984
    28.10.2006, 11:53
    Προτιμώ τις μουσικές σκηνές και τις συναυλίες..
    Θα πάω όμως και σε κλαμπ με την παρέα αν τύχει..
    Επίσης μου αρέσουν και τα ρεμπετάδικα...
    tolaruba
    28.10.2006, 16:14
    Προσφατα ειπαμε στα αρχαια οτι η λεξη διασκεδαζω ειναι στην ουσια το διασκορπιζω.
    Ετσι θα σας πω τους τροπους που μου αρεσει να ψυχαγωγουμαι(διοτι δεν εχω καταλαβει ακομα τη διαφορα!!!!)

    Μου αρεσουν απιστευτα οι μουσικες σκηνες(σιχαινομαι τα μπουζουκια),τα κλαμπακια,τα ταβερνακια,το σινεμα,μια βολτα,ενας καφες στη κοντινη καφετερια και φυσικα οι συναυλιες.
    maspa
    28.10.2006, 17:18
    Παράθεση:

    Το μέλος tolaruba στις 28-10-2006 στις 16:14 έγραψε...

    Προσφατα ειπαμε στα αρχαια οτι η λεξη διασκεδαζω ειναι στην ουσια το διασκορπιζω.
    Ετσι θα σας πω τους τροπους που μου αρεσει να ψυχαγωγουμαι(διοτι δεν εχω καταλαβει ακομα τη διαφορα!!!!)

    Μου αρεσουν απιστευτα οι μουσικες σκηνες(σιχαινομαι τα μπουζουκια),τα κλαμπακια,τα ταβερνακια,το σινεμα,μια βολτα,ενας καφες στη κοντινη καφετερια και φυσικα οι συναυλιες.



    Η λέξη διασκέδαση προέρχεται από τη λέξη διασκεδάνυμι(αν θυμάμαι καλά.... ) που σημαίνει διασκορπίζομαι. Τρόποι διασκέδασης είναι αυτοί που μας κάνουν να "διασκορπιζόμαστε" με την έννοια χαλαρώνω, δε σκέφτομαι, δεν ωφελεί ο τρόπος διασκέδασης σε προβληματισμούς κλπ. Ψυχαγωγία είναι τρόπος ευχαρίστησης από τον οποίο αποκομίζουμε κάτι θετικό.... Τα μπέρδεψα λίγο ε? Ας πούμε για παράδειγμα, διασκέδαση είναι τα club, τα cafe, και γενικότερα ότι αδρανεί το μυαλό. Ψυχαγωγία είναι πχ το διάβασμα ενός βιβλίου, μια κουβεντούλα(με ουσία)... Συγχέουμε συχνά αυτές τις δύο έννοιες κι όμως είναι πολύ διαφορετικές....
    tolaruba
    29.10.2006, 00:21
    thanks maspa!!!Μα τι τη 8ελω τη φιλολογο???εχω εσενα!!!
    maspa
    29.10.2006, 01:20
    Παράθεση:

    Το μέλος tolaruba στις 29-10-2006 στις 00:21 έγραψε...

    thanks maspa!!!Μα τι τη 8ελω τη φιλολογο???εχω εσενα!!!