ελληνική μουσική
    871 online   ·  210.851 μέλη

    Τι σημαίνει για σας μια εθνική γιορτή;

    sunwing
    28.10.2006, 00:23
    Αλήθεια τι είναι για τον καθένα μας μια εθνική γιορτή όπως η σημερινή; Πώς γίνεται άλλοι να ανατριχιάζουμε γι αυτήν κι άλλοι να σκεφτόμαστε σε ποιο μπαράκι θα τα πιούμε το βράδυ;
    semplice
    28.10.2006, 01:25
    Νεκταρία μου (sunwing)έτσι είναι όπως τα λες και πολύ χαίρομαι που αισθάνθηκες την ανάγκη να ανοίξεις αυτό το τόπικ.
    Ανατριχιάζει όποιος έχει ενστερνιστεί,τοέχει περάσει μέσα του αυτό το αρχαίο ρητό που έλεγε πως "πάνω από όλα και από σύντροφο και γονείς και από όλα στη ζωή σου πρέπει να αγαπάς και να τιμάς την πατρίδα σου".
    Δεν έχει να κάνει βέβαια με το πόσα αρχαία κείμενα από το πρωτότυπο έχει διαβάσει κάποιος,δεν έχει να κάνει με πόσες ιστορικές πηγές έχει ανατρέξει ,δεν έχει να κάνει με το πόσο "πειθαρχημένος" είναι ή ήταν τα προηγούμενα του χρόνια στη ζωή του διότι πιστεύω πως είναι πολύ βαθύ αίσθημα η αγάπη για την πατρίδα.

    Ενας συμπατριώτης μας λοιπόν ανεξαρτήτως του επιπέδου της μόρφωσης του μπορεί να αισθάνεται αυτήν την αγάπη έως κάτι πάρα πολύ συγκεκριμένο.

    Το δέσιμο αυτό είναι καθαρά συναισθηματικό και προσωπικό ,έχει πολλές
    ομοιότητες με την επαφή μας με το Θεό.Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι όσοι
    πιστεύουν ,συνήθως πιστεύουν και σε Θεό και σε Πατρίδα.

    Θεωρώ ΤΥΧΕΡΟΥΣ όσους στην ιδέα της πατρίδας μας και των όσων χάθηκαν
    ,δακρύζουν και νιώθουν την καρδιά τους να χτυπάει δυνατά από συγκίνηση.
    Αυτοί οι άνθρωποι που θέλω και εύχομαι να είμαστε ΟΛΟΙ μας δεν θα διστάσουν όταν πραγματικά η Ελλάδα τους χρειαστεί να δώσουν τα πάντα
    χωρίς να σκεφτούν τίποτα άλλο παρά αυτή την αγάπη που ζει μέσα τους.

    Η εθνική γιορτή είναι μία από τις ελάχιστες ευκαρίες να εκφράσουμε αυτή μας
    την αγάπη και είναι κάτι πολύ υγιές αυτό κατά την άποψη μου.
    Να τιμήσουμε όλους αυτούς στους οποίους οφείλουμε την ελευθερία μας
    αλλά ΚΥΡΙΩΣ μας έδωσαν εναν φωτεινό λαμπρό ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ,μια πυξίδα για όλη μας τη ζωή.Μας έδειξαν σε εμάς τους μεταγενέστερους και σε όλόκληρο τον κόσμο ποιες είναι οι πραγματικές αξίες ,για τις οποίες αξίζει κανείς ,να δίνει τά παντα.Ακόμα και τη ζωή του.Και μάλιστα να την δίνει με χαρά και ενθουσιασμό.Γιατί υπέρτατη Χαρά και Τιμή είναι αυτό και τίποτα άλλο.






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 28-10-2006 01:48 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 28-10-2006 17:39 ]


    alterhoh
    28.10.2006, 12:57
    Φίλτατε semplice είπες όλα αυτά που θα έλεγα κι εγώ. Πραγματικά, ανακουφίζομαι όταν ανακαλ΄θπτω μερικούς ανθρώπους εκεί έξω οι οποίοι ακόμα κρατούν στη καρδιά τους αξίες και ιδανικά που για πολλούς είναι ψιλά γράμματα, πλέον.
    Σ' ευχαριστώ για τη χαρά που μου χάρησες διαβάζοντας την άποψή σου.
    KAKOFONIKS
    28.10.2006, 13:13
    Μπράβο ρε παίδες συμφωνώ απόλυτα μαζί σας η πατρίδα είναι πέραν όλων και πάνω απο όλα αλλά έτσι και αλλιώς όλα αυτά που βάζουμε κάτω απο την πατρίδα την αποτελούν! Πίστευα ότι είναι πολλοί αυτοι που έχουν τις ίδιες απόψεις με εμένα και να που βγαίνω σωστός οι περισσότεροι με έλεγαν εθνικιστή δεν είμαι όμως εθνικιστής απλά αγαπάω την πατρίδα μου μα όλοι μας δεν αγαπάμε την πατρίδα μας άσχετα με αυτά που μπορεί να πούμε καμιά φορά.

    Χάρηκα πραγματικά!

    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 28-10-2006 13:51 ]


    gazakas
    28.10.2006, 13:19
    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 28-10-2006 στις 13:13 έγραψε...
    οι περισσότεροι με έλεγαν εθνικιστή "μα όλοι μας δεν είμαστε κατα βάθος "?





    Ο Χ Ι δεν είμαστε όλοι ούτε κατα βαθός ούτε κατά μήκος ούτε κατά πλάτος ούτε κατά διάνοια...
    megaloserwtikos
    28.10.2006, 13:22
    Το να κάνεις μια γιορτή για αυτούς που πολέμησαν κάποτε για μια ελευθερία, όταν εμείς καθόμαστε στο λαπ τοπ μπροστά και δεν έχουμε πάρει χαμπάρι ότι είμαστε υπό διεθνείς καταπιέσεις σαν χώρα, είναι θετικότατο. Οι πόλεμοι του 21 αλλά και του 40 είναι πρόσφατοι σχετικά, δεν μπορείς να τους αμελήσεις. Υπάρχουν άνθρωποι που πολέμησαν το 40 και ζουν γύρω μας. Και τους σέβομαι πάρα πολύ.


    Το θέμα είναι όμως αυτό να το αντιλαμβανόμαστε με συγκρατημένους τρόπους και όχι με εξάρσεις υπερεθνικιστικές που καλό δεν κάνουν κάτα την γνώμη μου. Πουθενά δεν οδηγούν οι φανατισμοί, μόνο σε άλλους φανατισμούς.
    KAKOFONIKS
    28.10.2006, 13:30
    Ίσως έχετε δίκιο παραφέρθηκα .

    Δεν χρησιμοποίησα σωστά την λέξη εθνικιστής εννοούσα ότι όλοι έχουμε την πατρίδα μας μέσα στην καρδιά μας και την αγαπάμε!
    dimitrapan
    28.10.2006, 13:40
    Η εθνική εορτή με την μορφή που της δίνουν σήμερα, προσωπικά δεν μου λέει τίποτα... Αδυνατώ ας πούμε να καταλάβω την έννοια της παρέλασης, όπως επίσης αδυνατώ να αντιληφθώ ποιος ο λόγος που υποχρεωτικά πρέπει να λαμβάνουν μέρος σε αυτήν οι μαθητές...

    Νομίζω πως με την καθημερινή μας στάση θα έπρεπε να τιμάμε αυτούς που πολέμησαν και θυσιάστηκαν για τα μεγάλα ιδανικά...
    semplice
    28.10.2006, 13:42
    Παράθεση:

    Το μέλος alterhoh στις 28-10-2006 στις 12:57 έγραψε...

    Φίλτατε semplice είπες όλα αυτά που θα έλεγα κι εγώ. Πραγματικά, ανακουφίζομαι όταν ανακαλ΄θπτω μερικούς ανθρώπους εκεί έξω οι οποίοι ακόμα κρατούν στη καρδιά τους αξίες και ιδανικά που για πολλούς είναι ψιλά γράμματα, πλέον.
    Σ' ευχαριστώ για τη χαρά που μου χάρησες διαβάζοντας την άποψή σου.




    Φίλε alterhoh και εγω χαίρομαι και πιστεύω και πάλι το λέω πως δεν υπάρχουν λιγότερο ή περισσότερο Ελληνες.Αυτό φαίνεται μόνο σε κρίσιμες ώρες όπως τέτοιες ώρες πριν 66 χρόνια...
    Το "ΟΧΙ" τότε δεν το είπαν ένας ,δύο ,πέντε,δέκα ..το είπε
    ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ο Ελληνικός λαός.Και μάλιστα με πρωτοφανή ενθουσιασμό όπως περιγράφουν τα μέσα της εποχής και οι μαρτυρίες!!Σαν να είχαμε να κάνουμε με γιορτή!
    Αυτοί που το δηλώνουν εδώ σήμερα απλά αισθάνονται την ανάγκη να εκφράσουν να καταθέσουν ένα κομμάτι από αυτά που νιώθουν..Υπάρχουν και άλλοι και είναι οι περισσότεροι ,που τα κρατάνε μέσα τους ίσως και από κάποιο φόβο.Εχει πάρει δυστυχώς τεράστιες διαστάσεις το φαινόμενο του να σημαδεύουμε με ταμπέλες "Ελληνάρας" "εθνικιστής" κλπ.Η σύγχυση που έχει επικρατήσει στη μεγάλη μάζα του λαού μας σε σχέση με την έννοια πατρίδα -μεθοδευμένη από συγκεκεκριμένα ξένα κέντρα να υπογραμμίσω εδώ-είναι ΑΝΕΥ προηγουμένου στην ιστορία.
    Κανένας δεν θελει Ελληνες με εθνική συνείδηση ,σίγουρους και περήφανους για το παρελθόν τους.Αυτοί μπορούν να πατήσουν γερά πάνω στην ιστορία τους ,στις παραδόσεις τους ,στα έθιμα τους σε όλα αυτά τα μεγάλα που διαχρονικά χαρακτηρίζουν τον Ελληνισμό.Αυτοί μπορούν να ατενίσουν με ελπίδα με δύναμη με αισιοδοξία και με Ελληνικό Ηθος το μέλλον!
    Είναι κάτι εξαιρετικά ζημιογόνο και επικίνδυνο αυτό σε μια παγκοσμιοποιημένη κοινωνία..Δεν είναι όμως μέρα ούτε για γκρίνιες ,ούτε για αντιπαραθέσεις.
    Αυτό το "ΟΧΙ" το δικό μας στη λαίλαπα που ζούμε θα πούμε και θα το συζητάμε από εδώ.
    Σήμερα να τιμήσουμε ,όπως μπορεί και επιθυμεί ο καθένας τους Ηρωες χάρη στους οποίους υπάρχουμε και ζούμε ελεύθεροι.
    Και αν πάμε και για ποτό το βράδυ ,δεν πειράζει ,απλά να τους σκεφτούμε έστω και μια στιγμή.
    semplice
    28.10.2006, 13:47
    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 28-10-2006 στις 13:13 έγραψε...

    Μπράβο ρε παίδες συμφωνώ απόλυτα μαζί σας η πατρίδα είναι πέραν όλων και πάνω απο όλα αλλά έτσι και α αλλιώς όλα αυτά που βάζουμε κάτω απο την πατρίδα την αποτελούν! Πίστευα ότι είναι πολλοί αυτοι που έχουν τις ίδιες απόψεις με εμένα και να που βγαίνω σωστός οι περισσότεροι με έλεγαν εθνικιστή "μα όλοι μας δεν είμαστε κατα βάθος "?

    Χάρηκα πραγματικά!




    Kakofoniks οι λέξεις εγω σε καταλαβαίνω τι θες να πεις όμως έπειδή μιλαμε
    Ελληνικά και οι λέξεις έχουν συγκεκριμένο νόημα θα σε παρακαλούσα να
    διορθώσεις αν θέλεις φυσικά.
    semplice
    28.10.2006, 13:51
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 28-10-2006 στις 13:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 28-10-2006 στις 13:13 έγραψε...
    οι περισσότεροι με έλεγαν εθνικιστή "μα όλοι μας δεν είμαστε κατα βάθος "?





    Ο Χ Ι δεν είμαστε όλοι ούτε κατα βαθός ούτε κατά μήκος ούτε κατά πλάτος ούτε κατά διάνοια...



    Αντώνη καλημέρα.Αντί για αυτό που έγραψες δεν θα ήταν πιο χρήσιμο
    να κάνεις απλά μια φιλική παρατήρηση σύσταση στον kakofoniks να ψάξει λίγο
    έστω και σε ερμεηνευτικό λεξικό την έννοια ?
    Φυσικά είναι έτσι όπως στο γράφεις αλλά δεν προάγεις τίποτα έτσι.
    Καταλαβαίνεις πιστεύω το πνεύμα μου.
    semplice
    28.10.2006, 13:52
    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 28-10-2006 στις 13:30 έγραψε...

    Ίσως έχετε δίκιο παραφέρθηκα .

    Δεν χρησιμοποίησα σωστά την λέξη εθνικιστής εννοούσα ότι όλοι έχουμε την πατρίδα μας μέσα στην καρδιά μας και την αγαπάμε!



    Εντάξει φίλε μου
    KAKOFONIKS
    28.10.2006, 13:55
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 28-10-2006 στις 13:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 28-10-2006 στις 13:13 έγραψε...

    Μπράβο ρε παίδες συμφωνώ απόλυτα μαζί σας η πατρίδα είναι πέραν όλων και πάνω απο όλα αλλά έτσι και α αλλιώς όλα αυτά που βάζουμε κάτω απο την πατρίδα την αποτελούν! Πίστευα ότι είναι πολλοί αυτοι που έχουν τις ίδιες απόψεις με εμένα και να που βγαίνω σωστός οι περισσότεροι με έλεγαν εθνικιστή "μα όλοι μας δεν είμαστε κατα βάθος "?

    Χάρηκα πραγματικά!




    Kakofoniks οι λέξεις εγω σε καταλαβαίνω τι θες να πεις όμως έπειδή μιλαμε
    Ελληνικά και οι λέξεις έχουν συγκεκριμένο νόημα θα σε παρακαλούσα να
    διορθώσεις αν θέλεις φυσικά.



    Εννοείτε οτι θα το αλλάξω! Δεν το διόρθωσα πριν γιατί το επόμενα μηνυμα που έστειλα εξηγούσε τι εννοούσα αλλα και πάλι φαινόταν έχεις δίκιο!

    που έκανα γκάφα ελπίζω έτσι να είναι καλύτερα!
    jorge
    28.10.2006, 13:56
    Πρόσφατα ανακάλυψα το ημερολόγιο του παππού μου από τον πόλεμο. Κάθε βράδυ έγραφε. Είναι συγκλονιστικό. Για τον παππού μου - που ποτέ δε γνώρισα - θέλω να νιώθω αυτή τη μέρα.
    jorge
    28.10.2006, 14:01
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 28-10-2006 στις 13:51 έγραψε...

    Αντώνη ...Αντί για αυτό που έγραψες δεν θα ήταν πιο χρήσιμο
    να κάνεις απλά μια φιλική παρατήρηση σύσταση στον kakofoniks?


    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 28-10-2006 στις 13:51 έγραψε...

    Kakofoniks ... έπειδή μιλαμε
    Ελληνικά και οι λέξεις έχουν συγκεκριμένο νόημα θα σε παρακαλούσα να
    διορθώσεις



    Παίδες από δω και στο εξής σας παρακαλώ να γράφετε όπως θέλει ο Semplice.
    megaloserwtikos
    28.10.2006, 14:02
    Το μήλο κάτω απ' την μηλιά...


    (χιούμορ κάνω)

    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 28-10-2006 14:13 ]


    semplice
    28.10.2006, 14:02
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 28-10-2006 στις 13:40 έγραψε...

    Η εθνική εορτή με την μορφή που της δίνουν σήμερα, προσωπικά δεν μου λέει τίποτα... Αδυνατώ ας πούμε να καταλάβω την έννοια της παρέλασης, όπως επίσης αδυνατώ να αντιληφθώ ποιος ο λόγος που υποχρεωτικά πρέπει να λαμβάνουν μέρος σε αυτήν οι μαθητές...

    Νομίζω πως με την καθημερινή μας στάση θα έπρεπε να τιμάμε αυτούς που πολέμησαν και θυσιάστηκαν για τα μεγάλα ιδανικά...



    Δήμητρα μου επέτρεψε μου αλλά εδώ θα διαφωνήσω.
    Υπάρχει ο συμβολισμός.Παρα πολλά πράγματα λειτουργουν στον άνθρωπο
    με εικόνες.Και είναι θεμιτό αυτό.Οπως η εικόνα της Γαλανόλευκης.
    Σε σχέση με τις ->μαθητικές παρελάσεις και το "ένα,δύο" είναι πράγματι
    λίγο "κάπως" αλλά υπάρχει άλλο τόπικ για αυτό.
    Απλά στο λέω αυτό- διότι
    η Νεκταρία έφτιαξε αυτό το τόπικ,αν την κατάλαβα καλά, όχι για να μιλησουμε για τις παρελάσεις ,ξεσηκώνοντας ενδεχομένως αντιπαραθέσεις,αλλά για να να πούμε
    5 πράγματα για αυτή τη Γιορτή και πως την βιώνει (ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΩΣ) ο καθένας μας.


    dimitrapan
    28.10.2006, 14:16
    Κωνσταντίνε μου φυσικά και σου επιτρέπω να διαφωνήσεις....

    Απλά κι εγώ εξέφρασα την άποψή μου, ότι δηλαδή προσωπικά η "εθνική εορτή" με το νόημα που της δίνεται σήμερα, δεν σημαίνει για μένα τίποτα.

    semplice
    28.10.2006, 14:25
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 28-10-2006 στις 14:16 έγραψε...

    Κωνσταντίνε μου φυσικά και σου επιτρέπω να διαφωνήσεις....

    Απλά κι εγώ εξέφρασα την άποψή μου, ότι δηλαδή προσωπικά η "εθνική εορτή" με το νόημα που της δίνεται σήμερα, δεν σημαίνει για μένα τίποτα.




    Δημητρούλα μου στο χέρι μας είναι να δώσουμε εμείς το νόημα ..δεν "δίνεται" λοιπόν το νόημα μόνο του.
    ΕΜΕΙΣ το δίνουμε λοιπόν με το να προσέχουμε κάποια πράγματα και να μην τα θεωρούμε λεπτομέρειες.Αν πάει κάποιος Δήμαρχος ,διευθυντής σχολείου ή οποιοσδήποτε τέλος πάντων εχει την ευθύνη και κάνει μια ΞΕΝΕΡΩΤΗ γιορτή(στην οποία θα κυριαρχεί ο χαβαλές και η βαρεμάρα και τίποτα ουσιαστικό) και την κάνει απλά και μόνο γιατί πρέπει γιατί δεν πάμε να του τα "χώσουμε"?????
    Αν το καταλάβαίνει ως αγγαρεία ,οκ ,απλά δεν πρέπει να ξαναδιοργανώσει τελετή.


    gazakas
    28.10.2006, 14:49
    Ο Χ Ι Κωνσταντίνε, δεν θα ήταν καλύτερο να κάνω σύσταση/παρατήρηση για την επίμαχη φράση. Θεωρώ ότι το σχόλιο μου ήταν απόλυτα εποικοδομητικό, Εξάλλου το πρόβλημα μου δεν είναι αν με τη λέξη "εθνικιστής" αναφέρεστε στο τάδε ή στο δείνα περιεχόμενο. Για μένα πάνω απ' όλα δεν είναι η πατρίδα.

    Για να απαντήσω όμως και στο ερώτημα που μας απασχολεί εδώ, μια εθνική γιορτή σημαίνει μνήμη. Προσωπικά όμως προσπαθώ να μην την αντιλαμβάνομαι ως "εθνική"...