ελληνική μουσική
    504 online   ·  210.845 μέλη

    Φωνές σε λάθος μουσικό χώρο;

    megaloserwtikos
    31.10.2006, 17:12
    Εχω παράδειγμα και δεν έχω μόνο ένα. Τραγουδιστές με μέτρια φωνή και δυνατότητες αν τραγουδούν προσεγμένο η ''έντεχνο'' ρεπερτόριο δεν τους κρίνουμε άσχημα.
    Εχω ακούσει τραγούδι από λαική-ποπ τραγουδίστρια και το ίδιο από ποιοτική που εκτιμώ αρκετά, (Χατζιδακική μάλιστα) και έμεινα.... δεν μπορούσα να πιστέψω ότι ήταν μετριότατη μπροστά στην τραγουδιστρια της παραλιακής.
    Αλλά δεν είναι η πρώτη φορά. Πολλές φορές το έχω διαπιστώσει.

    Οσο αφορά το σχόλιο του Χόρχε... τι να πω. Πιστεύεις ότι στα λαικά μαγαζιά τραγουδούν play back; Σαν λιγάκι τραβηγμένο. Ισως υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις, ίσως κάπου να γίνεται για συγκεκριμένους λόγους.
    jorge
    31.10.2006, 17:19
    Όχι, δε λέω για τα λαϊκά μαγαζιά. Εκεί είναι όλα live, εννοείται... Μιλάω για playback σε τηλεοπτικές εκπομπές, βραβεύσεις, παρουσιάσεις δίσκων κλπ.
    karelia
    31.10.2006, 17:26
    Εδώ βρε παιδιά έντεχνη πολύ αγαπημένη ερμηνεύτρια,
    τραγουδούσε κάποιες βραδυές playback.
    Kαι δεν εννοώ την Αλεξίου,την Αρβανιτάκη,τη Πρωτοψάλτη,τη Γαλάνη,τη Τσαλιγοπούλου,τη Κανά,τη Γλυκερία,τη Βιτάλη,τη Πασπαλά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 31-10-2006 17:28 ]


    margo
    31.10.2006, 22:23
    Ε,τότε θα εννοείς.......την Άντζελα.....????????
    antreas_dr
    31.10.2006, 22:53
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 31-10-2006 στις 17:19 έγραψε...

    Όχι, δε λέω για τα λαϊκά μαγαζιά. Εκεί είναι όλα live, εννοείται...



    Τίποτα δεν εννοείται............!
    -Angel-
    01.11.2006, 10:37
    Νομίζω ότι το να τραγουδάει "play back" ένας τραγουδιστής σίγουρα είναι ΕΝΑ θέμα που από μόνο του σηκώνει ολόκληρη συζήτηση , αλλά εδω το θέμα μας είναι άλλο...
    Το "Αν ο μουσικός χώρος (κατηγορία/είδος τραγουδιού) που ακούγεται είναι ο κατάλληλος ή έστω ο πιό ταιριαστός για τη χροιά και τη 'φυσιογνωμία' γενικότερα της φωνής που διαθέτει".

    Δύο τραβηγμένα παραδείγματα για να καταλάβουμε τη διαφορά μεταξύ των δύο παραπάνω :

    1. Μιά καταπληκτική φωνή (που κάλλιστα θα ταίριαζε σε κλασσικό ρεπερτόριο) για τον α β λόγο βρίσκεται στο χώρο του ... ρεμπέτικου τραγουδιού

    2. Η ίδια καταπληκτική φωνή αποφασίζει να τραγουδήσει κλασσικό ρεπερτόριο και ενώ βρίσκεται σε ένα χώρο όπως πχ στο Ηρώδειο , τραγουδάει ... αριες σε play back !!!

    Στην πρώτη περίπτωση λέμε ".... βρίσκεται σε λάθος μουσικό χώρο ( θα της ταιριαζε καλλίτερα να ήταν αλλού , ανεξάρτητα του αν μας αρέσει ή όχι το ρεμπέτικο σαν είδος !)

    Στη Δεύτερη περίπτωση όμως θα μπορούσαμε να κάνουμε κουβέντα ΟΧΙ για το αν το είδος που τραγουδάει ταιριάζει στη φωνή αλλα μάλλον για το ΗΘΟΣ του τραγουδιστή σχετικά με το πως αντιμετωπίζει το κοινό του ... (= τους πουλάει 'προϊον" κονσέρβα ή κατεψυγμένο ενώ πλήρωσαν για .... φρέσκο .. !)


    jorge
    01.11.2006, 11:48
    Έχεις δίκιο Angel, ξεφύγαμε...

    Και για να επανέλθουμε, θεωρώ πως ο Γεράσιμος Ανδρεάτος δεν ταιριάζει στο λαϊκό, αλλά στο κλασικό. Επίσης ο Δάντης θα ήθελα πολύ να τραγούδαγε μόνο ροκ. Τέλος, θα ήθελα πολύ ν' ακούσω την Τσαλιγοπούλου να τραγουδά ορχηστρικά κομμάτια.
    Astron
    01.11.2006, 12:02
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 01-11-2006 στις 11:48 έγραψε...
    Τέλος, θα ήθελα πολύ ν' ακούσω την Τσαλιγοπούλου να τραγουδά ορχηστρικά κομμάτια.



    Σου αρέσει ο τρόπος που αναδεικνύει τον στίχο ε;

    dimitrapan
    01.11.2006, 12:12
    Συμφωνώ απόλυτα για τον Δάντη με τον Χόρχε!!!

    Επίσης, αν η Τσαλιγοπούλου αποφάσιζε να ακολουθήσει τη συμβουλή του Χόρχε θα ήθελα αποκλειστικά ο Λέκκας να κάνει ντουέτα μαζί της...
    ageras
    01.11.2006, 16:21
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 01-11-2006 στις 12:12 έγραψε...



    Επίσης, αν η Τσαλιγοπούλου αποφάσιζε να ακολουθήσει τη συμβουλή του Χόρχε θα ήθελα αποκλειστικά ο Λέκκας να κάνει ντουέτα μαζί της...


    Δημητρουλίν μου,μη γίνεσαι κακια!!!!
    antreas_dr
    01.11.2006, 16:31
    Αν το Τοπικ άλλαζε σε "Λάθος φωνές στο Μουσικό χώρο" μήπως ήταν πιο εύκολο για όλους μας....;
    Να σου πω ένα σωρό....
    XeniaRodo
    01.11.2006, 18:57
    με προκαλείτε με τα ορχηστρικα.....
    dijo
    07.11.2006, 03:25
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 01-11-2006 στις 12:12 έγραψε...

    Επίσης, αν η Τσαλιγοπούλου αποφάσιζε να ακολουθήσει τη συμβουλή του Χόρχε θα ήθελα αποκλειστικά ο Λέκκας να κάνει ντουέτα μαζί της...



    Θα συμφωνήσω κι εγώ για την Τσαλιγοπούλου. Όσο για τον Λέκκα, μπορεί να είναι από τους αγαπημένους μου, αλλά είμαι κι εγώ της γνώμης ότι είναι καλύτερα να "τραγουδάει" ορχηστρικά, παρά να λέει τραγούδια που δεν ταιριάζουν καθόλου στη φωνή του όπως τα λαϊκά. Τον έχει ακουσει κανείς να τραγουδάει το "Είμαι αητός χωρίς φτερά"; Είναι αυτό που λένε, μη σου τύχει!
    iemmanouil
    07.11.2006, 12:21
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 01-11-2006 στις 12:12 έγραψε...

    Συμφωνώ απόλυτα για τον Δάντη με τον Χόρχε!!!

    Επίσης, αν η Τσαλιγοπούλου αποφάσιζε να ακολουθήσει τη συμβουλή του Χόρχε θα ήθελα αποκλειστικά ο Λέκκας να κάνει ντουέτα μαζί της...


    Συμφωνώ τόσο πολύ μαζί σας που θέλω να φωνάξω!!!!!!!!!!!!!
    GeoMo
    15.02.2007, 13:52
    Eγω πιστεύω, οτι μια φωνή που θα έπρεπε να είναι σε εντελώς διαφορετικο χώρο και έχει χαραμίσει και το ταλέντο της και τη φωνή της, ειναι η Βίσση!
    katerina229
    15.02.2007, 16:51
    Εγώ θα αναφερθώ σε ένα πρόσωπο δικό μας, εννοώντας πολύ γνώριμο ειδικά σε αυτό το site. Δε θα πω ασφαλώς πως είναι σε λάθος μουσικό χώρο, σε καμία περίπτωση, αλλά θα πω πως θα μπορούσε να είναι ΚΑΛΛΙΣΤΑ και σε ΕΝΑΝ ΑΚΟΜΗ μουσικό χωρό, πέραν αυτού που είναι και εννοώ την Νεκταρία Καραντζή (γνωστή εδώ ως gate). Στα παραδοσικά και στα βυζαντινά είναι στ' αλήθεια υπέροχη, αλλά την έχω ακούσει ζωντανά να ερμηνεύει έντεχνα κομμάτια όπως το "Παράπονο" που λέει η Αρβανιτάκη ή το "Αεράκι" και έχω μαγευθεί! Μήπως θα έπρεπε να την ακούγαμε πιο εκτεταμένα και σε κάτι τέτοιο;
    Sapios_is_back
    17.02.2007, 00:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Aranios στις 31-10-2006 στις 12:45 έγραψε...

    Εγώ πιστεύω πως μια φωνή όπως της Έλενας Παπαρίζου,
    Με τέτοια ένταση , έκταση, χροιά και μπρίο ,
    Θα έπρεπε να βρίσκεται σε πιο «ποιοτικούς» μουσικούς χώρους.




    Αυτή διάλεξε να τραγουδάει αυτά που τραγουδάει, οπότε τί κουράζεσαι;