ελληνική μουσική
    708 online   ·  210.848 μέλη

    Ανθρωποι και ιδέες!!!

    tsaboukos
    03.11.2006, 13:58
    Αυτη την ερώτηση την είδα στην ταινία V for Vendetta και μου άρεσε.Τι πιστεύετε λοιπον,πρεπει να πιστεύουμε στους ανθρώπους ή στις ιδέες τους???
    flogeritsa
    04.11.2006, 20:39
    Δεν έχω δει την ταινία, για να καταλάβω ακριβώς το πλαίσιο από αυτό που λες. Νομίζω όμως, ότι αν πιστεύεις στις ιδέες κάποιου πιστεύεις σ' αυτόν τον ίδιο. Θαυμάζοντας τις ιδέες, θαυμάζεις και το πρόσωπο. Για το αντίθετο μάλλον έχω κάποιες επιφυλάξεις. Αν το πρόσωπο είναι μόνο ένα κενό δοχείο με φτωχές ιδέες τότε δε θα υπάρχει λόγος να ασχολούμαι μαζί του ούτε να πιστεύω σε αυτόν. Και εμείς οι άνθρωποι εύκολα παρασυρόμαστε από έναν άνθρωπο, ο οποίος
    από την εμφάνιση και μόνο μας εκφράζει. Και για να το προχωρήσω κι αλλο δεν πιστεύουμε απλά σ' αυτούς, αλλά τους ερωτευόμαστε καμιά φορά, μέχρι να καταλάβουμε το αντίθετο και να πληγωθούμε.
    Έτσι πιστεύω πρώτα στις ιδέες - προσωπικότητα και ύστερα (μάλλον ταυτόχρονα) στον ίδιο τον άνθρωπο.
    Ελπίζω να μη ξέφυγα απ' το θέμα.

    sindy-windy
    05.11.2006, 16:16
    σε καποιους ανθρωπους πρεπει και ωφειλουμε να πιστευουμε, ομως αυτο δεν συνδεεται απολυτα και για τις ιδεες τους....
    oinoxoos
    05.11.2006, 22:44
    Παράθεση:

    Το μέλος sindy-windy στις 05-11-2006 στις 16:16 έγραψε...

    σε καποιους ανθρωπους πρεπει και ωφειλουμε να πιστευουμε, ομως αυτο δεν συνδεεται απολυτα και για τις ιδεες τους....




    Τι ακριβώς θες να πεις; Γιατι πρεπει να πιστευουμε σε καποιους ανθρώπους?
    beth
    07.11.2006, 04:26
    Εγώ με τις ιδεεσ μου κ σεισ με τα λεφτα σας που λεει κ η μεγαλη Σωτηρια Λεωναρδου
    τι τι ψασχνεισ ι ιδεεσ ειναι πανιο απ ολα κανεις δεν γεννηθηκε σα πεφωτισμενη προσωπικοτητα αυ\υτο αλλωστε ειναι μεταφυσικο να το πιστευει κανεισ.
    Απλα στις μερεσ μασ κανεισ δεν εχει ιδεεσ κ μειναν στην ιστορια μονο οτι εγινε παλια εκτοσ το οτι εχουν ειπωθει σχεδον ολα απο την αλλη οταν ολη μερα μου εισαι στο ιντερνετ κ στη τηλεοραση κ κανεισ σαν κοιμησμενοσ ε οχι δεν θα σου κατεβουν ιδεεσ σαφωσ αλλα επιδη κανεισ δεν υπογραψε συμβολαιο με την ιστορια ποιοσ ξερει μπορει κ να ανατραπει η υπαρχουσα φαση κενοτητας κ μυζεριασ



    ευχαριστω...

    sintorin
    07.11.2006, 11:19
    Den pisteuo se kanena anthropo kai se kamia idea.....sumfono me idees kai anthropous, ala mporo episis na diafoniso kai me tous idious anthropous.
    Isxuei gia olous tous anthropous, eite einai gnostos i agnostos, filosofos, kalitexnis, politikos i otidipote alo.