ελληνική μουσική
    441 online   ·  210.833 μέλη

    Όταν τα 16χρονα δίνουν τροφή στα κανάλια....

    Tsouxtra-is-back
    03.11.2006, 15:07
    Δεν ξέρω αν ο βιασμός της 16χρονης απο την Βουλγαρία είναι γεγονός, δεν ξέρω αν οι 4 συμμαθητές της που κατηγορούνται είναι αθώοι ή ένοχοι, δεν ξέρω αν οι camerawomen συμμαθήτριες απόλαυσαν το "θέαμα"!!!
    Οι καθηγητές τους ουσιαστικά υιοθέτησαν την άποψη των τεσσάρων, αποβάλλοντας "θύτες" και "θύμα" για πέντε ολόκληρες μέρες (!) προς γνώση και παρα-μόρφωση.
    Οι γονείς βίαστικαν να ενημερώσουν την κοινή γνώμη για παρελθόν της κοπέλας...και ούτε λίγο ούτε πολύ είπαν οτι τον μόνο που δεν "πήρε" ήταν ο Αζόρ του κυρ-Θανάση.
    Τα κανάλια...πήραν δουλειά για το βράδυ.

    Αυτό που ξέρω είναι οτι η Ελλάδα παρακολουθεί το σήριαλ (μια που αυτό της Βέροιας μας τελείωσε) και πιστεύει οτι τα δικά της "βλαστάρια" δεν υπάρχει περίπτωση να να γίνουν...νούμερα τηλεοπτικά.

    Είναι μια ακόμα καλη ευκαιρία (ας μου συγχωρεθεί ο όρος "καλη ευκαιρία" )να καταλάβουν οι γονείς οτι αφήνοντας τα παιδιά τους στο έλεος τηλεόρασης, κινητών και ιντερνετ, θα λουστούν με το ίδιο σαμπουάν. Με πίτσα, μπύρα και θέαμα δεν μεγαλώνεις παιδιά.

    Μου κάνει εντύπωση δε που εμείς εδώ μέσα ούτε που θίξαμε το θέμα (αν έχει γίνει ήδη συζήτηση και εγώ δεν την έχω δεί...ζητώ συγνώμη για την επανάληψη)


    Πάντα φιλικά







    FREEDOM IS ANOTHER WORD FOR NOTHING LEFT TO LOSE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tsouxtra-is-back στις 03-11-2006 15:11 ]


    prosilios
    03.11.2006, 15:20
    Παράθεση:


    Είναι μια ακόμα καλη ευκαιρία (ας μου συγχωρεθεί ο όρος "καλη ευκαιρία" )να καταλάβουν οι γονείς οτι αφήνοντας τα παιδιά τους στο έλεος τηλεόρασης, κινητών και ιντερνετ, θα λουστούν με το ίδιο σαμπουάν. Με πίτσα, μπύρα και θέαμα δεν μεγαλώνεις παιδιά.




    ετσι ακριβώς ...και τα χειρότερα έπονται...

    η λατρεία της οικονομίας της ελευθερης αγοράς και του κερδους αποφέρει τους πρωτους της καρπούς.
    ακολουθουν σφαγές συμμοριών,δολοφονίες δασκάλων στην τάξη από ενοχλημένους μαθητές και τα υπόλοιπα "καλουδια" του πολιτισμικου βοθρου που μας φιλευουν οι "πολιτισμένοι" δυτικοι....

    κυρίες και κύριοι ,αν δεν το έχετε καταλάβει η κοινωνία του MAD MAX ξεπροβάλλει...

    "πάρτε τα μετρα σας πριν σας τα πάρουμε εμείς" εγραφε παλιότερα σ ενα τοιχο στα Εξαρχεια ο ανώνυμος αντιεξουσιαστής

    ποσο δικιο είχε....
    Emilia_
    03.11.2006, 16:12
    Πραγματικα αυτα που ακουγαμε χροοονια πριν για τα αμερικανακια και λεγαμε "πω πω βρε παιδι μου,ειδες πως τα μεγαλωνουν τα παιδια τους εκει?!" μπικαμε στο ιδιο ολοιδιο τριπακι......Και το μονο σιγουρο ειναι,οτι αφου μπικαμε εμεις,σιγουρα μετα απο χρονια εξελιξης του πολιτισμου στις τριτες χωρες θα ερθει κ η σειρα τους εκει..(προς το παρων οι..."πολιτισμενοι" ακριβως επειδη ειναι αμαθεις οι υπολοιποι τους εκμεταλλευονται...με ολους τους πιθανους τροπους!)

    semplice
    03.11.2006, 17:30
    "οι γονείς οτι αφήνοντας τα παιδιά τους στο έλεος τηλεόρασης, κινητών και ιντερνετ, θα λουστούν με το ίδιο σαμπουάν. Με πίτσα, μπύρα και θέαμα δεν μεγαλώνεις παιδιά. ""


    "η λατρεία της οικονομίας της ελευθερης αγοράς και του κερδους αποφέρει τους πρωτους της καρπούς. ακολουθουν σφαγές συμμοριών,δολοφονίες δασκάλων στην τάξη από ενοχλημένους μαθητές και τα υπόλοιπα "καλουδια" του πολιτισμικου βοθρου που μας φιλευουν οι "πολιτισμένοι" δυτικοι.... "

    ""σιγουρα μετα απο χρονια εξελιξης του πολιτισμου στις τριτες χωρες θα ερθει κ η σειρα τους εκει""

    Συμμερίζομαι απόλυτα τις ανησυχίες σας παιδιά-είναι και δικές μου-επιτρέψτε μου να σας λέω "φίλους" μου διότι από τέτοιες σκέψεις έχουμε απόλυτη ανάγκη.

    Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν γκρίνιες όλα αυτά ,ούτε απαισιοδοξία
    ούτε ηττοπάθεια ούτε μοιρολατρεία.Και χαίρομαι διότι έστω και από μέσα
    από εδώ διαπιστώνω πως υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να σκέφτονται ακόμα
    με υγιή νου.
    Υπάρχει ανάγκη να γράφετε.Είναι σίγουρο πως θα σας λένε όλο και περισσότεροι γραφικούς αφού αυτή η νέα δυτικόφερτη κουλτούρα -"ο πολιτισμικός
    βόθρος" όπως πολύ σωστά την αποκάλεσε ο prosilios -θα τους έχει πνίξει
    και δεν θα βλέπουν στο ένα μέτρο μπροστά τους.

    Στην μικρή Ελλάδα σε αυτό τον τόπο δεν υπήρξε ποτέ Θεός το χρήμα.Και αν
    συνδεονταν τις περισσότερες φορές με την εξουσία ,ΠΑΝΤΑ στην συνείδηση του
    λαού ήταν συνδεδεμένο με την έλλειψη ήθους και αξιοπρέπειας.
    Για όσους δεν το καταλαβαινουν αυτό που λέω αρκεί να δουν(ταινίες ) να
    ακούσουν (μουσική των δεκαετιών 60,70,80) ή να συζητήσουν με λίγο πιο
    παλιούς για το πως ήταν η ζωή στην Ελλάδα πριν από 15--20 χρόνια και πιο πριν.

    Θεωρώ σχετικά πρόσφατο "επίτευγμα"των Δυτικών Χαβουζων(και των περίφημων "δεξαμενών σκέψης" που διαθέτουν) αυτόν τον υπερσύγχρονο οδοστρωτήρα συνειδήσεων(ΑΤΟΜΙΚΩΝ,ΕΘΝΙΚΩΝ,ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ,ΓΛΩΣΣΙΚΩΝ,ΑΤΟΜΙΚΩΝ)
    Ο στόχος του,είναι ξεκάθαρος, είναι να μην ξέρουμε σε λίγο που πατάμε και που βρισκόμαστε.Να μην πιστεύουμε σε τίποτα απολύτως και να μην αγωνιζόμαστε για
    τίποτα απολύτως εκτός από την συγκέντρωση επιπλέον euro.

    Ο στόχος του είναι να αμφισβητούμε τα πάντα ,να μην υπάρχει τίποτα ιερό και
    όλα να είναι υπό "συζήτηση" υποτίθεται καθότι πρέπει να είμαστε Δημοκρατικοί
    (κατά την Bush-ια εκδοχή της Δημοκρατίας).

    Από το τόπικ όμως έως τώρα μόνο χαρά παίρνω ,παρά την αγανάκτηση μου
    για το συμβάν αλλά και τον τρόπο που το χειριστήκαμε συνολικά.
    prosilios
    03.11.2006, 17:44
    Αγαπητέ semplice
    κι επειδή ειναι μουσικό φόρουμ εδώ
    βαζω ένα τραγούδι του Νιόνιου (με αφορμη δικές σου κουβέντες),που ώρες ώρες έχει κάτι απιστευτες εμπνεύσεις σαν την παρακάτω:

    "Ελλασόνα, Λιβαδεια,Μελβουρνη, Μοναχο, Βελεστινο, Αγιοι Σαραντα,Εσκι Σεχιρ, Κώστας, Κώστας, Μανόλης, Πέτρος, Γιάννης, Τάκης
    Πλατεία Ναυαρίνου, Διοικητηρίου και Εξαρχείων. Αλέκος, Βασίλης, Άγγελος
    Μπιζανίου κι Αναλήψεως, Αγίας Τριάδας κι 25ης Μαρτίου



    Η Ελλάδα που αντιστέκεται, η Ελλάδα που επιμένει
    κι όποιος δεν καταλαβαίνει δεν ξέρει που πατά και που πηγαίνει


    Καλώς όρισες πουλί μου, μοναξιά ελληνική μου
    Από αγάπη φεύγεις, έρχεσαι, πηγαινοέρχεσαι σαν την πνοή μου
    Κι απ' τη έρμη την απόσταση παίρνει υπόσταση κάθε γιορτή μου
    Απ' τους δυο μας ποταμούς θα γευτεί μια μέρα η έρημος καρπούς"

    δεν κοιμόμαστε ,δεν εφησυχάζουμε..αντιστεκόμαστε με το λόγο και την καθημερινότητα μας στη χαβουζα της παγκοσμιοποίησης (οπως πολυ καλα λες) αν και γνωρίζουμε υπαρξιακά πως η νομοτέλεια των πραγματων είναι με το μέρος μας...


    rigas
    03.11.2006, 18:15
    "πάρτε τα μετρα σας πριν σας τα πάρουμε εμείς"

    Πολύ καλό όσο κι αληθινό. Εγώ όταν πήγαινα σχολείο δεν μας περνούσαν από το μυαλό αυτά που συμβαίνουν σήμερα.

    Έχω ένα γιο 2 χρονών κι ένα ακόμη που είναι στο δρόμο. Άραγε να τα στείλω στο σχολείο "αύριο", ή να ψάξω από τώρα να τους βρω τέχνη;
    incomplete_angel
    03.11.2006, 18:21
    Δε θέλω να μπω στο τρυπάκι αυτό όσον αφορά το τι ακριβώς έγινε...Δυστυχώς -δεν θέλω να φανώ υπερβολική- αλλά τι έμεινε άλλο να γίνει?Σε λίγο θα αρχίσουν και τα περιστατικά με τα όπλα. Δεν νομίζω ότι είμαστε και πολύ μακριά.Και το κράτος μας τι κάνει?Αντί να προστατέψει τα παιδιά του τα τρώει όπως και σε άλλες περιπτώσεις. Πάμε από το κακό προς το χειρότερο και αντί να το αναγνωρίσουμε και να βρούμε μια λύση σταδιακά μπας και διορθώσουμε το πρόβλημα οδεύουμε προς την καταστροφή. Βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας!!!
    incomplete_angel
    03.11.2006, 18:26
    Επίσης να παραθέσω την ερώτηση κάποιου υπουργού (που-συγνώμη-αλλά αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει το όνομά του) ο οποίος έθεσε το εξής ερώτημα: "Αν το περιστατικό αφορούσε 4 αλλοπδαπούς μαθητές και το θύμα ήταν μια Ελληνίδα, θα είχε την ίδια μεταχείριση από τους δασκάλους κτλ και την ίδια αντιμετώπιση από τα ΜΜΕ, τους πολίτες και γενικά αυτό που ορίζουμε κράτος?"

    Νομίζω πως την απάντηση την ξέρουμε όλοι λίγο πολύ....
    prosilios
    03.11.2006, 18:46
    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 03-11-2006 στις 18:26 έγραψε...

    Επίσης να παραθέσω την ερώτηση κάποιου υπουργού (που-συγνώμη-αλλά αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει το όνομά του) ο οποίος έθεσε το εξής ερώτημα: "Αν το περιστατικό αφορούσε 4 αλλοπδαπούς μαθητές και το θύμα ήταν μια Ελληνίδα, θα είχε την ίδια μεταχείριση από τους δασκάλους κτλ και την ίδια αντιμετώπιση από τα ΜΜΕ, τους πολίτες και γενικά αυτό που ορίζουμε κράτος?"

    Νομίζω πως την απάντηση την ξέρουμε όλοι λίγο πολύ....




    φιλη incomplete_angel δεν μας αφορά η νομική διασταση του συμβαντος,αλλα αυτό καθαυτό το συμβάν....

    παιδιά που μετέχουν σε όργια στα 16 τους έχουν γεράσει και πεθάνει πριν την ώρα τους άσχετα αν δε είναι μέσα σε περιβολο νεκροταφείου...

    στο νετ και στα κινητα κυκλοφορούν οργια με μαθητριούλες,οι οποιες καθε άλλο παρά διαμαρτύρονται...μάλλον πολύ ευχαριστημένες δείχνουν...

    κι αν το σχολείο που ειναι περιφραγμένος και φυλασσόμενος χώρος εχει γίνει οίκος ανοχής και τεκές,τι να υποθέσει κανείς για τη σαπίλα των οικογενειών που μεγαλώνουν τα παιδιά που φοιτουν(ή μήπως φυτούν;) στα σχολεία;;;;
    incomplete_angel
    03.11.2006, 19:04
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 03-11-2006 στις 18:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 03-11-2006 στις 18:26 έγραψε...

    Επίσης να παραθέσω την ερώτηση κάποιου υπουργού (που-συγνώμη-αλλά αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει το όνομά του) ο οποίος έθεσε το εξής ερώτημα: "Αν το περιστατικό αφορούσε 4 αλλοπδαπούς μαθητές και το θύμα ήταν μια Ελληνίδα, θα είχε την ίδια μεταχείριση από τους δασκάλους κτλ και την ίδια αντιμετώπιση από τα ΜΜΕ, τους πολίτες και γενικά αυτό που ορίζουμε κράτος?"

    Νομίζω πως την απάντηση την ξέρουμε όλοι λίγο πολύ....




    φιλη incomplete_angel δεν μας αφορά η νομική διασταση του συμβαντος,αλλα αυτό καθαυτό το συμβάν....

    παιδιά που μετέχουν σε όργια στα 16 τους έχουν γεράσει και πεθάνει πριν την ώρα τους άσχετα αν δε είναι μέσα σε περιβολο νεκροταφείου...

    στο νετ και στα κινητα κυκλοφορούν οργια με μαθητριούλες,οι οποιες καθε άλλο παρά διαμαρτύρονται...μάλλον πολύ ευχαριστημένες δείχνουν...

    κι αν το σχολείο που ειναι περιφραγμένος και φυλασσόμενος χώρος εχει γίνει οίκος ανοχής και τεκές,τι να υποθέσει κανείς για τη σαπίλα των οικογενειών που μεγαλώνουν τα παιδιά που φοιτουν(ή μήπως φυτούν;) στα σχολεία;;;;



    δεν διαφωνούμε αλλά μην τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι. Πιστεύω και νομίζω πως το έχεις δει και το έχεις ζήσει πολύ περισσότερο από μένα ότι αν το "κράτος" θέλει όλα διορθώνονται. Μπορούμε πολύ έυκολα να αυτοκαταστραφούμε αν το θέλουμε.. και δυστυχώς νομίζω ότι το κάνουμε και πολύ συνειδητά μάλιστα.Απλώς πιστεύω πως σ' ένα βαθμό εθελοτυφλούμε....
    Όσον αφορά την τελευταία σου ερώτηση δυστυχώς την έχω κι εγώ απορία....

    …Μπλέκουμε στις χίλιες σφαίρες της σιωπής…
    …Ανοίγουμε τα φτερά μας για να χαθούμε στο πουθενά…
    …Κάπου εκεί ίσως να βρούμε ένα άλλο χρώμα για την ψυχή μας…

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : incomplete_angel στις 03-11-2006 19:05 ]


    maspa
    03.11.2006, 19:13
    Και για αυτό το γεγονός ποιός φταίει; Και νομίζετε πως είναι το μόνο που έχει συμβεί; Ξέρετε πόσα παρόμοια γεγονότα υπήρξαν στον παρελθόν αλλά εμείς δεν τα μαθαίνουμε γιατί δε δημοσιοποιούνται; Και δε δημοσιοποιούνται πολλά από αυτά επειδή δεν τολμούν να τα καταγγείλουν. Κατ'αρχήν, η απόφαση του συμβουλίου του σχολείου ήταν ΓΕΛΟΙΑ. Ναι, γελοία γιατί επιβεβαιώνουν όλα όσα ακούγονται. Προδικάζουν ότι ο βιασμός δεν ήταν βιασμός! Αλίμονο! Μη λασπωθούν οι προσωπικότητες των γονιών των τεσσάρων αγοριών, που τυχαίνει να είναι αξιωματικοί αστυνομίας, καθηγητές του εν λόγω σχολείου. Ρατσισμός σε όλες του τις μορφές. Πρώτον είναι κοπέλα, δεύτερον αλλόδαπή.....τρίτον, τέταρτον και πάει λέγοντας.... Η μόνη ανθρώπινη στάση που υπήρξε απέναντι στην κοπέλα ήταν αυτή του προέδρου της δημοκρατίας. Οι δημοσιογράφοι κάνουν την τρίχα τριχιά κι εκμεταλλεύονται ο,τιδήποτε υποθεί για να πουλήσουν την είδηση, γονείς και καθηγητές τα κουκουλώνουν.... Πόσο πίσω έχουμε μείνει.....
    Κι επιτέλους, πάρτε τα κινητά από τα χεριά των 10χρονών!! Τώρα πιά παίρνουν κινητά τηλέφωνα στα παιδιά προτού μάθουν να μιλήσουν!!
    Κι απομακρύνετε τα από το χαζοκούτι επιτέλους. Αυτό κάνει όλη τη ζημιά! Από το μεσημέρι κιόλας προβάλλουν προγράμματα με ακαταλληλες σκηνές και λεξιλόγιο. Παραθέτω κάτι που είχα γράψει στο blog:
    "Μικρά εμείς, στο δημοτικό, η χειρότερη βρισιά που λέγαμε ήταν το «χαζός-η» και «ηλίθιος-α», κι αυτές τις λέξεις τις σκεφτόμασταν πολύ πριν τις ξεστομίσουμε. Και αναφέρομαι τώρα σε ηλικία ε’ με στ’ τάξης δημοτικού. Πριν λίγο καιρό, πέρασα έξω από το δημοτικό που πήγαινα. Στην αυλή ήταν δυο πιτσιρίκια το πολύ τρίτης τάξης, να γυρνάει το ένα και να λέει στο άλλο: «γ******* μ****α». Πιστεύω πως είναι προφανές τι θέλω να πω. Έμεινα άφωνη και απογοητευμένη….."
    Όχι πείτε μου, αν ένα 8χρονο μιλάει με αυτό τον τρόπο, και ακόμα χειρότερα ξέρει(πιθανόν) και τι σημαίνουν οι λέξεις αυτές στα 16 λογικό δεν είναι να κάνει πολύ χειρότερα;
    Γονείς λάβετε τα μέτρα σας.... Οι πράξεις των παιδιών σας είναι απόρροια της ανατροφής που τους δίνετε.....Έλεος πια.......


    MSo
    03.11.2006, 19:36
    Επειδή τυχαίνει να είμαι κι εγώ κάτω των 18, θέλω να πω ότι δεν είναι όλα έτσι όπως εμφανίζονται...
    Βλέπω είστε όλοι σας ώριμοι άνθρωποι... Ξέρετε πώς λειτουργούν τα μέσα μαζικής ενημέρωσης! Υπάρχουν πολλά γεγονότα που αποσιωπούνται και άλλα που προβάλλονται για ευνόητους λόγους...

    Είναι αλήθεια -και το παραδέχονται και πολλοί συνομήλικοί μου- ότι από άποψη "ηθικής" πηγαίνουμε από το κακό στο χειρότερο. Και δεν είναι μόνο το αν το ήθελε η συγκεκριμένη ή όχι... Πλέον θεωρείται δεδομένο και για τα αγόρια και για τα κορίτσια. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό (μάλλον κακό) όμως οι γονείς θα έπρεπε να δίνουν μεγαλύτερο θάρρος στα παιδιά τους για συζήτηση... Αν είχαν οι έφηβοι την οικιότητα να μιλάνε με τους γονείς τους για τέτοια θέματα (χωρίς να φοβούνται ότι θα τους αποπάρουν ή να παρεξηγηθούν) θα είχαν αποφευχθεί πολλά τέτοια γεγονότα...
    prosilios
    03.11.2006, 19:49
    Παράθεση:
    Κι επιτέλους, πάρτε τα κινητά από τα χεριά των 10χρονών!! Τώρα πιά παίρνουν κινητά τηλέφωνα στα παιδιά προτού μάθουν να μιλήσουν!!
    Κι απομακρύνετε τα από το χαζοκούτι επιτέλους. Αυτό κάνει όλη τη ζημιά! Από το μεσημέρι κιόλας προβάλλουν προγράμματα με ακαταλληλες σκηνές και λεξιλόγιο. Παραθέτω κάτι που είχα γράψει στο blog:
    "Μικρά εμείς, στο δημοτικό, η χειρότερη βρισιά που λέγαμε ήταν το «χαζός-η» και «ηλίθιος-α», κι αυτές τις λέξεις τις σκεφτόμασταν πολύ πριν τις ξεστομίσουμε. Και αναφέρομαι τώρα σε ηλικία ε’ με στ’ τάξης δημοτικού. Πριν λίγο καιρό, πέρασα έξω από το δημοτικό που πήγαινα. Στην αυλή ήταν δυο πιτσιρίκια το πολύ τρίτης τάξης, να γυρνάει το ένα και να λέει στο άλλο: «γ******* μ****α». Πιστεύω πως είναι προφανές τι θέλω να πω. Έμεινα άφωνη και απογοητευμένη….."
    Όχι πείτε μου, αν ένα 8χρονο μιλάει με αυτό τον τρόπο, και ακόμα χειρότερα ξέρει(πιθανόν) και τι σημαίνουν οι λέξεις αυτές στα 16 λογικό δεν είναι να κάνει πολύ χειρότερα;
    Γονείς λάβετε τα μέτρα σας.... Οι πράξεις των παιδιών σας είναι απόρροια της ανατροφής που τους δίνετε.....Έλεος πια.......


    εξαιρετική κι ελπιδοφόρα τοποθέτηση!

    ειδικα οι πρακτικες συμβουλές είναι ότι ακριβώς πρέπει να γίνει αυτή τη στιγμή...

    κι ας αφήσουμε "τι κάνει το κράτος" κλπ δικαιολογίες που τις λέμε απλώς για να μη κάνουμε τίποτα.

    κινητά και τηλεόραση στο κουβα της ανακυκλωσης σε οσα σπίτια θέλουν να μεγαλώσουν ανθρώπους και όχι ανθρωποειδή.
    maspa
    03.11.2006, 20:01
    Παράθεση:

    Το μέλος MSo στις 03-11-2006 στις 19:36 έγραψε...
    Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό (μάλλον κακό) όμως οι γονείς θα έπρεπε να δίνουν μεγαλύτερο θάρρος στα παιδιά τους για συζήτηση... Αν είχαν οι έφηβοι την οικιότητα να μιλάνε με τους γονείς τους για τέτοια θέματα (χωρίς να φοβούνται ότι θα τους αποπάρουν ή να παρεξηγηθούν) θα είχαν αποφευχθεί πολλά τέτοια γεγονότα...



    Σωστά!

    Επείσης έχετε προσέξει πως και στη υπόθεση της Βέροιας και της Χαλκίδας οι "επιθέσεις", αν μπορώ να το πω έτσι, έγιναν από παρέες; Δε νομίζω αυτά τα παιδιά να έκαναν τίποτα αν ήταν μόνα τους. Εκμεταλλεύονται τη δύναμη της παρέας και της ομαδοποίησης που έχει ανάγκη κάθε άνθρωπος.... Φταίνε και οι "κακές" παρέες που λένε. Το λέω από την άποψη του "κακού συνδυασμού"....
    maspa
    03.11.2006, 20:07
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 03-11-2006 στις 19:49 έγραψε...

    Παράθεση:
    Κι επιτέλους, πάρτε τα κινητά από τα χεριά των 10χρονών!! Τώρα πιά παίρνουν κινητά τηλέφωνα στα παιδιά προτού μάθουν να μιλήσουν!!
    Κι απομακρύνετε τα από το χαζοκούτι επιτέλους. Αυτό κάνει όλη τη ζημιά! Από το μεσημέρι κιόλας προβάλλουν προγράμματα με ακαταλληλες σκηνές και λεξιλόγιο. Παραθέτω κάτι που είχα γράψει στο blog:
    "Μικρά εμείς, στο δημοτικό, η χειρότερη βρισιά που λέγαμε ήταν το «χαζός-η» και «ηλίθιος-α», κι αυτές τις λέξεις τις σκεφτόμασταν πολύ πριν τις ξεστομίσουμε. Και αναφέρομαι τώρα σε ηλικία ε’ με στ’ τάξης δημοτικού. Πριν λίγο καιρό, πέρασα έξω από το δημοτικό που πήγαινα. Στην αυλή ήταν δυο πιτσιρίκια το πολύ τρίτης τάξης, να γυρνάει το ένα και να λέει στο άλλο: «γ******* μ****α». Πιστεύω πως είναι προφανές τι θέλω να πω. Έμεινα άφωνη και απογοητευμένη….."
    Όχι πείτε μου, αν ένα 8χρονο μιλάει με αυτό τον τρόπο, και ακόμα χειρότερα ξέρει(πιθανόν) και τι σημαίνουν οι λέξεις αυτές στα 16 λογικό δεν είναι να κάνει πολύ χειρότερα;
    Γονείς λάβετε τα μέτρα σας.... Οι πράξεις των παιδιών σας είναι απόρροια της ανατροφής που τους δίνετε.....Έλεος πια.......


    εξαιρετική κι ελπιδοφόρα τοποθέτηση!

    ειδικα οι πρακτικες συμβουλές είναι ότι ακριβώς πρέπει να γίνει αυτή τη στιγμή...

    κι ας αφήσουμε "τι κάνει το κράτος" κλπ δικαιολογίες που τις λέμε απλώς για να μη κάνουμε τίποτα.

    κινητά και τηλεόραση στο κουβα της ανακυκλωσης σε οσα σπίτια θέλουν να μεγαλώσουν ανθρώπους και όχι ανθρωποειδή.



    Το κράτος είμαστε εμείς κατά μια έννοια. Δηλαδή, αν τώρα όλα τα παιδιά μεγαλώνουν με αυτόν τον απαράδεχτο τρόπο σε μερικές δεκαετίες που αυτο το ριμαδοκράτος φτάσει στα χέρια τους πως θα το στηρίξουν;
    semplice
    03.11.2006, 20:28
    Παράθεση:

    Το μέλος rigas στις 03-11-2006 στις 18:15 έγραψε...

    "πάρτε τα μετρα σας πριν σας τα πάρουμε εμείς"

    Πολύ καλό όσο κι αληθινό. Εγώ όταν πήγαινα σχολείο δεν μας περνούσαν από το μυαλό αυτά που συμβαίνουν σήμερα.

    Έχω ένα γιο 2 χρονών κι ένα ακόμη που είναι στο δρόμο. Άραγε να τα στείλω στο σχολείο "αύριο", ή να ψάξω από τώρα να τους βρω τέχνη;


    Θα εκλάβω ως πραγματικό το ερώτημα γιατί έχω αναρωτηθεί και εγώ αν και δεν
    έχω παιδιά.
    Ισως λοιπόν φίλε Βασίλη μια λύση θα ήταν να πάρεις τους δασκάλους και τις δασκάλες στο σπίτι σου μια μέρα ,έναν έναν, για μία συνέντευξη ""Εφ'όλης της ύλης""..Το πιο σημαντικό φυσικά που είμαι σίγουρος πως θα διαπιστώσεις θα είναι το ήθος τους και η όρεξη και η αγάπη τους.
    Δεν χρειάζεται να έχουν διδακτορικά από την Αγγλία.

    Θα δεις αν σου κάνουν και είναι πολύ καλό ,αν καταστεί εφικτό, να γίνετε και φίλοι..Είναι πραγματικά πολύ σοβαρό θέμα και απόλυτα δικαιολογημένη η ανησυχία σου.
    Σου έγραψα τι φαντάζομαι πως θα έκανα εγώ χωρίς να έχω ιδέα αν αυτό είναι
    εφαρμόσιμο καν.Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι τρόποι.Καλή επιτυχία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 03-11-2006 20:29 ]


    SPURIDOULA
    03.11.2006, 20:30
    Συμφωνώ ότι έχουμε γίνει αμερικανάκια. Σήμερα τα 16χρονα, δεν σκέφτονται τίποτα, δεν τους ενδιαφέρει τι γίνεται δίπλα τους. Και το πιο σημαντικό δεν αιαθάνονται τίποτα, έβλεπα μια παρέα και η κοπέλα είχα κάνει δεσμό με όλα τα αγόρια της παρέας της. Ε Λ Ε Ο Σ !!! το φταίξιμο ξεκινάει από την ίδια, τα αγοράκια το κέφι τους θα κάνουν, οι κοπέλες χρεώνονται. Αν έχουν ξεκινήσει να κάνουν αυτά από τώρα για να "δοκιμάσουν" καινούρια πράγματα, στα 18 θα έχουν πέσει στα ναρκωτικά, θα βγουν να σκοτώνουν όποιν δεν γουστάρουν κοκ.
    Εχουμε χαλάσει πάρα πολύ σαν σύνολο, από την οικογένεια, από τις παρέες, από την κοινωνία...
    Ο φίλος μου, μου έλεγε αν μπορούσαν τα κανάλια αφού τα έχουν τα στοιχεία θα μπορούσαν να μη δείξουν τίποτα από τα video, μόνο και μόνο για τηλεθέαση!!
    αλλά έτσι είναι κανείς την μ...... εκτίεις και την ποινή σου.

    jorge
    03.11.2006, 21:15
    Το πρόβλημα είναι πως:

    α) κρίνουμε χωρίς να ξέρουμε από πρώτο χέρι τις λεπτομέρειες της υπόθεσης (τις οποίες έχει η δικαιοσύνη)

    β) γενικεύουμε από ένα μεμονωμένο περιστατικό.

    γ) δίνουμε βάση σε εκπομπές εκτρώματα όπως αυτή του Ευαγγελάτου που στο όνομα της δήθεν "ευαισθητοποίησης" και "προστασίας των παιδιών" βάζει ιδέες σε άλλα πιτσιρίκια να κάνουν το ίδιο και περνάει το μήνυμα πως όλα τα 16χρονα έχουν πάρει το στραβό το δρόμο.

    δ) ξεχνάμε τα τυπάκια και τις "τσούλες" (έτσι δεν τις λέγαμε;) που όλοι είχαμε στο σχολείο μας, που γέμιζαν τις τουαλέτες, που έπαιρναν πρέζα, που έσπαγαν στο ξύλο συμμαθητές μας. Πάντα υπήρχαν τέτοια περιστατικά (είτε ήταν βιασμός, είτε όχι), απλά δεν υπήρχαν τότε η ιδιωτική TV και τα κινητά για να τα μάθουμε.
    prosilios
    03.11.2006, 21:37
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 03-11-2006 στις 21:15 έγραψε...

    Το πρόβλημα είναι πως:

    α) κρίνουμε χωρίς να ξέρουμε από πρώτο χέρι τις λεπτομέρειες της υπόθεσης (τις οποίες έχει η δικαιοσύνη)

    β) γενικεύουμε από ένα μεμονωμένο περιστατικό.

    γ) δίνουμε βάση σε εκπομπές εκτρώματα όπως αυτή του Ευαγγελάτου που στο όνομα της δήθεν "ευαισθητοποίησης" και "προστασίας των παιδιών" βάζει ιδέες σε άλλα πιτσιρίκια να κάνουν το ίδιο και περνάει το μήνυμα πως όλα τα 16χρονα έχουν πάρει το στραβό το δρόμο.

    δ) ξεχνάμε τα τυπάκια και τις "τσούλες" (έτσι δεν τις λέγαμε;) που όλοι είχαμε στο σχολείο μας, που γέμιζαν τις τουαλέτες, που έπαιρναν πρέζα, που έσπαγαν στο ξύλο συμμαθητές μας. Πάντα υπήρχαν τέτοια περιστατικά (είτε ήταν βιασμός, είτε όχι), απλά δεν υπήρχαν τότε η ιδιωτική TV και τα κινητά για να τα μάθουμε.



    εξ όνυχος τον λέοντα αγαπητε Χόρχε...

    δε χρειαζεται ουτε λεπτομέρειες ,ουτε περιπτωσιολογία ..ειναι τόσο εμφανη τα πραγματα που αν βαλεις μια καμερα στο πετο ενος οποιουδήποτε εφήβου σε δημόσιο σχολείο ,θα δεις αυτα κι άλλα τόσα να διαδραματίζονται...


    ο Εισαγγελάτος έκανε οτι ξερει καλά κι αυτός κι η γυναικα του:χρησιμοποιει τσοντες και πιπερατες αφηγησεις δηθεν για να τα καταγγείλει,στην ουσία για να διεγειρει σεξουαλικά τους τηλεθεατές και ν ανεβάσει τα νουμερα του στην AGB.


    ε,και ασφαλως ...μερικά χρονια πριν τα φαινομενα δεν είχαν αυτη την έκταση!!!

    ουτε παιδικές συμμορίες υπήρχαν,ούτε εμπόριο ναρκωτικών γινόταν στα σχολεία ,ούτε ομαδικά όργια.....

    ο εφησυχασμός και ο στρουθοκαμηλισμός είναι βολικός σαν τον Αγγελο Εξαγγελο του Σαββοπουλου..


    "Άγγελος εξάγγελος μας ήρθε από μακριά
    γερμένος πάνω σ' ένα δεκανίκι
    δεν ήξερε καθόλου μα καθόλου να μιλά
    και είχε γλώσσα μόνο για να γλείφει

    Τα νέα που μας έφερε ήταν όλα μια ψευτιά
    κι ακούγονταν ευχάριστα στ' αυτί μας
    γιατί έμοιαζε μ' αλήθεια η κάθε του ψευτιά
    κι ακούγοντάς τον ησύχαζε η ψυχή μας

    Έστησε το κρεβάτι του πίσω απ' την αγορά
    κι έλεγε καλαμπούρια στην ταβέρνα
    μπαινόβγαινε κεφάτος στα κουρεία και στα λουτρά
    και χάζευε τα ψάρια μες στη στέρνα

    Και πέρασε ο χειμώνας κι ήρθε η καλοκαιριά
    κι ύστερα πάλι ξανάρθανε τα κρύα
    ώσπου κάποιο βραδάκι βρε τι του 'ρθε ξαφνικά
    κι άρχισε να φωνάζει με μανία

    Τα πόδια μου καήκανε σ' αυτή την ερημιά
    η νύχτα εναλλάσσεται με νύχτα
    τα νέα που σας έφερα σας χάιδεψαν τ' αυτιά
    μα απέχουνε πολύ απ' την αλήθεια

    Αμέσως καταλάβαμε τι πήγαινε να πει
    και του 'παμε να φύγει μουδιασμένα
    αφού δεν είχε νέα ευχάριστα να πει
    καλύτερα να μη μας πει κανένα"





    jorge
    03.11.2006, 23:40
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 03-11-2006 στις 21:37 έγραψε...

    ε,και ασφαλως ...μερικά χρονια πριν τα φαινομενα δεν είχαν αυτη την έκταση!!!

    ουτε παιδικές συμμορίες υπήρχαν,ούτε εμπόριο ναρκωτικών γινόταν στα σχολεία ,ούτε ομαδικά όργια.....

    ο εφησυχασμός και ο στρουθοκαμηλισμός είναι βολικός σαν τον Αγγελο Εξαγγελο του Σαββοπουλου..



    Μόνο εφησυχασμένος δεν είμαι. Απλά δε μπορώ την υπερβολή και όλες αυτές τις μέρες έχω πήξει από δαύτη. Σίγουρα υπάρχει πρόβλημα, αλλά μην τα μηδενίζουμε όλα πια. Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις και μπορείς και συγκρίνεις τα τότε με το τώρα (ίσως είσαι στη Στατιστική Υπηρεσία, ίσως είσαι καθηγητής), όμως δυστυχώς και τότε υπήρχαν παρόμοια φαινόμενα. Τουλάχιστον στα Δυτικά Προάστεια.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 03-11-2006 23:40 ]