ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.851 μέλη

    Όταν τα 16χρονα δίνουν τροφή στα κανάλια....

    prosilios
    03.11.2006, 23:50
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 03-11-2006 στις 23:40 έγραψε...

    Μόνο εφησυχασμένος δεν είμαι. Απλά δε μπορώ την υπερβολή και όλες αυτές τις μέρες έχω πήξει από δαύτη. Σίγουρα υπάρχει πρόβλημα, αλλά μην τα μηδενίζουμε όλα πια. Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις και μπορείς και συγκρίνεις τα τότε με το τώρα (ίσως είσαι στη Στατιστική Υπηρεσία, ίσως είσαι καθηγητής), όμως δυστυχώς και τότε υπήρχαν παρόμοια φαινόμενα. Τουλάχιστον στα Δυτικά Προάστεια.




    αύριο,μεθαύριο κάποιο ωραίο μεσημεράκι θα ακουσουμε στα δελτία της τηλε-αποβλάκωσης για καποιο 10 χρονο που σκότωσε τη δασκάλα του επειδή δεν του έβαλε Α στον έλεγχο...

    και θα το συνηθίσουμε,όπως συνηθίζουμε στις παιδικές συμμορίες που κλέβουν κινητά,στα ομαδικά όργια στις wc των σχολειών,στη χρήση και εμπόριο ουσιών από ανήλικους,στη "δοκιμή" μολότωφ στις σχολικές αυλές...


    ισως να μην αποκαλείται εφησυχασμός και στρουθοκαμηλισμός αυτο κι εγώ να επέλεξα λάθος λέξεις...

    ίσως να λέγεται μιθριδατισμός....


    σςςςςςςςςςς το έθνος καθεύδει.....
    jorge
    04.11.2006, 00:09
    Όπως θες. Εγώ θα έλεγα απλά πως βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο. Μήπως τελικά όσο μεγαλώνουμε ξεχνάμε τις δικές μας εποχές;

    Και για να μην παρεξηγηθώ... Θεωρώ πραγματικά επικίνδυνα όσα συμβαίνουν και έχω κι εγώ πάθει σοκ από τα βίντεο που έχω δει σε κινητά. Όμως δε μ' αρέσει να κατηγορούν τη νέα γενιά τόσο εύκολα.

    ΥΓ. Είχες περάσει ποτέ Σάββατο βράδυ από την πλατεία Μέμου στον Κορυδαλλό το '90; Να έβλεπες τι μαχαίρια και τι τραμπουκισμοί γίνονταν, χώρια οι ουσίες που κυκλοφορούσαν;
    semplice
    04.11.2006, 00:37
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 03-11-2006 στις 21:37 έγραψε...



    "Άγγελος εξάγγελος μας ήρθε από μακριά
    γερμένος πάνω σ' ένα δεκανίκι
    δεν ήξερε καθόλου μα καθόλου να μιλά
    και είχε γλώσσα μόνο για να γλείφει

    Τα νέα που μας έφερε ήταν όλα μια ψευτιά
    κι ακούγονταν ευχάριστα στ' αυτί μας
    γιατί έμοιαζε μ' αλήθεια η κάθε του ψευτιά
    κι ακούγοντάς τον ησύχαζε η ψυχή μας

    Έστησε το κρεβάτι του πίσω απ' την αγορά
    κι έλεγε καλαμπούρια στην ταβέρνα
    μπαινόβγαινε κεφάτος στα κουρεία και στα λουτρά
    και χάζευε τα ψάρια μες στη στέρνα

    Και πέρασε ο χειμώνας κι ήρθε η καλοκαιριά
    κι ύστερα πάλι ξανάρθανε τα κρύα
    ώσπου κάποιο βραδάκι βρε τι του 'ρθε ξαφνικά
    κι άρχισε να φωνάζει με μανία

    Τα πόδια μου καήκανε σ' αυτή την ερημιά
    η νύχτα εναλλάσσεται με νύχτα
    τα νέα που σας έφερα σας χάιδεψαν τ' αυτιά
    μα απέχουνε πολύ απ' την αλήθεια

    Αμέσως καταλάβαμε τι πήγαινε να πει
    και του 'παμε να φύγει μουδιασμένα
    αφού δεν είχε νέα ευχάριστα να πει
    καλύτερα να μη μας πει κανένα"






    Δεν τα τόνισες όσο έπρεπε τα γράμματα φίλε μου.....

    Πόσο πιο καθαρά άραγε μπορούμε να δούμε το τι συμβαίνει
    από τη ματιά που προσφέρει αυτό το τραγούδι;
    Tην ελάχιστη προσοχή μας χρειάζεται,το ελάχιστο ενδιαφέρον.
    Και εγω έμεινα να τους διαβάζω και να τους ξαναδιαβάζω και να τους ξαναδιαβάζω
    και πάνω στην ανάγνωση τους, έκανα τους σχετικούς δικούς μου συνειρμούς..
    Διότι το τραγούδι το είχα ακούσει αρκετές φορές όμως ποτέ δεν είχα δώσει
    τόσο βάση στους στίχους του.Στους στίχους που λένε βασικά αυτήν
    την τόσο μεγάλη αλήθεια "ΑΚΟΥΜΕ ότι μας ευχαριστεί και ότι ΜΑΣ ΧΑΙΔΕΥΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑι είτε σε ατομικό είτε σε συλλογικό επίπεδο"


    Το να μιλάει κανείς με τραγούδια ,με στίχους,είτε εντός είτε εκτός ΜΗ είναι ένας από τους καλύτερους τρόπους.΄
    Δεν θα χαιδέψω λοιπόν ούτε εγώ αυτιά..
    Διότι θυμήθηκα τώρα ένα τραγούδι του Μαρκόπουλου σε στίχους του Γιώργου Σκούρτη με τη φωνή του Νίκου Ξυλούρη.Επίκαιρο πιστεύω και αυτό όσο επίκαιρο παρά ποτέ είναι και το προηγούμενο του Νιόνιου.





    "Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί"


    Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
    τις πόρτες σπάσαν οι οχτροί
    και 'μεις γελούσαμε στις γειτονιές
    την πρώτη μέρα


    Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
    αδέρφια πήραν οι οχτροί
    και μεις κοιτούσαμε τις κοπελιές
    την άλλη μέρα

    Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
    φωτιά μας ρίξαν οι οχτροί
    και μεις φωνάζαμε στα σκοτεινά
    την τρίτη μέρα

    Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
    σπαθιά κρατούσαν οι οχτροί
    και μεις τα πήραμε για φυλαχτά
    την άλλη μέρα

    Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
    μοιράσαν δώρα οι οχτροί
    και μεις γελούσαμε σαν τα παιδιά
    την πέμπτη μέρα

    Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
    κρατούσαν δίκιο οι οχτροί
    και μεις φωνάζαμε ζήτω και γεια
    σαν κάθε μέρα


    Προσωπική μου άποψη είναι πως οι "Οχτροί" δεν είναι ούτε οι Τούρκοι
    ούτε οι Αμερικανοί ούτε οι Σκοπιανοί ούτε οι Αλβανοί.Δεν κινδυνεύουμε
    από αυτούς.Κατά η διάρκεια αιώνων ακόμα και όταν είμασταν υπόδουλοι
    η φλόγα υπήρχε.Εκαιγε.

    "Οχτροί" είναι οι κοιμισμένες αποχαυνωμένες συνειδήσεις.Αυτές που
    επιτρέπουν και θα επιτρέψουν στον κάθε έναν τυχοδιώκτη ανιστόρητο
    λύκο ,όπως και αν αυτόν τον λένε , να κάνει πλιάτσικο σε αυτά τα χώματα που έχουν ποτιστεί και μυρίζουν ακόμα αίμα των παππούδων μας.
    Αυτές που δεν διακρίνουν πλεον πως το μαύρο είναι μαύρο και το άσπρο
    άσπρο.Ανάλογα με την παρουσίαση πείθονται πως έτσι είναι.

    Μένω όμως σε αυτά που είπε πριν ο prosilios και διακρίνω και εγώ την ελπίδα στα πρόσωπα όλων αυτών που έχουν αρχίσει να ταράζονται μέσα τους και να προβληματίζονται για το τι πραγματικά συμβαίνει γύρω μας.




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 04-11-2006 00:49 ]


    megaloserwtikos
    04.11.2006, 01:17
    ''όταν τα κανάλια παίρνουν τροφή από τα 16χρονα'' νομίζω ο τίτλος θα ήταν καλύτερα έτσι.

    Βία υπήρχε πάντα. Από τότε που υπήρξαν στον πλανήτη ζωντανοί οργανισμοί. Δεν είναι καινούριο. Μπορεί να άλλαξαν οι τρόποι, οι άνθρωποι, αλλά η βία είναι βία.

    Το ίδιο βίαιο είναι κι αυτό που κάνει ο δημοσιογράφος. Πουλάει κανονικότατα το θέμα...

    Τα παιδιά μιμούνται συμπεριφορές. Βγαίνουν και βλέπουν γύρω τους και εντάσσονται σε αυτό. Οταν βλέπουν τόση τσόντα στις διαφημίσεις ακόμα, το να δείξουν το στήθος τους, γιατί να είναι κακό;

    Ετσι τα μάθαμε εμείς που ''στην γενιά μας αυτά δεν τα ξέραμε!'' (άκου υποκρισίες!)

    Απλά άλλαξε ο τρόπος. Είναι τα κινητά... και τι έγινε με αυτό; Επειδή τα καταγράφουν σε βιντεάκι; Σιγά το θέμα, αυτό μας πείραξε;

    Αν τα καταδικάζω.... σίγουρα τα καταδικάζω. Αλλά τι να καταδικάσω δεν ξέρω, την ανθρώπινη φύση; Την ανθρώπινη δίψα;
    Οποιος δεν τα θέλει αυτά, μπορεί πάντως κάπως να προστατευτεί.
    (Οι κοπελιές ας πούμε, ας μην φοράνε το απόλυτο μινάκι στο σχολείο... είναι σαν να προκαλούν και την μοίρα τους)
    (παρόλο που αν είδα καλά το απολάμβαναν μια χαρά... οπότε περί ορέξεως...)
    megaloserwtikos
    04.11.2006, 01:20
    Σοφός και ο Νιόνιος, αλλά και οι λαικοπόπ σκύλοι - παίδες της παραλιακής έχουν ένα τραγούδι που ταιριάζει ...

    τον χαρακτήρα μου τον φτιάξανε τα έργα σου...


    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 04-11-2006 01:34 ]


    AlmaNegra
    04.11.2006, 01:37
    Παράθεση:
    Ετσι τα μάθαμε εμείς που ''στην γενιά μας αυτά δεν τα ξέραμε!'' (άκου υποκρισίες!)

    Απλά άλλαξε ο τρόπος. Είναι τα κινητά... και τι έγινε με αυτό; Επειδή τα καταγράφουν σε βιντεάκι; Σιγά το θέμα, αυτό μας πείραξε;


    Συμφωνώ απόλυτα Πέτρο. Είμαστε δυστυχώς βουτηγμένοι στην υποκρισία.
    Όσο για την παρουσίαση του θέματος στο πλατύ κοινό από την τηλεόραση, αντί να "κράζουμε" συνέχεια, ας πετάξουμε τα χαζοκούτια από το παράθυρο...
    Τι άλλο πια περιμένουμε να δούμε για να το κάνουμε; Τα κανάλια όσο βλέπουν ότι περπατάν με τέτοια θέματα, δεν πρόκειται να αλλάξουν..
    Και αφού δεν τα ελέγχει κανείς, ας τα απορρίψουμε εμείς..
    Είναι ο μόνος τρόπος "διαδήλωσης" έναντι στην τέταρτη εξουσία..

    Υ.Σ. Εγώ πάντως την έδιωξα την τηλεόραση..
    altamira
    04.11.2006, 08:50
    του Νίκου Μπογιόπουλου δημοσιογράφου.

    Η τραγική (από κάθε άποψη κι όποια κι αν είναι τα πραγματικά περιστατικά) υπόθεση στην Αμάρυνθο έγινε αφορμή για να ξαναδώσουν εξετάσεις οι κύριοι των τηλεοπτικών καναλιών. Για μια ακόμα φορά «αρίστευσαν»!
    «Αρίστευσαν» στις εξετάσεις στη βλακεία, την κούφια ηθικολογία, την τάχα μου κοινωνική ευαισθησία, την τηλεσκηνοθετημένη, «ποπουλίστικη» και δήθεν καταγγελτική ρητορεία, την υποκρισία του συρμού και, τελικά, του διασυρμού. Του διασυρμού της κοπέλας, του διασυρμού των κατηγορούμενων ως δραστών, του διασυρμού της έννοιας «ενδιαφέρον» για ένα περιστατικό που ο τρόπος με το οποίο οι καναλάνθρωποι το έχουν κρεμάσει στα τσιγκέλια της AGB, υποβιβάζει την ενασχόληση με φλέγοντα ζητήματα, όπως η βία, ο ρατσισμός, η αλλοτρίωση, ο σεξισμός, ο κοινωνικός αποκλεισμός, και τόσα άλλα που αναδεικνύει αυτή η ιστορία, σε επίπεδο φτηνού κουτσομπολιού.
    Ενα φτηνό κουτσομπολιό που συσκοτίζει τα αίτια αυτών των αποβλήτων και απαλλάσσει τους υπαίτιους, αφού η λογική της κλειδαρότρυπας που διαμορφώνουν στην κοινή γνώμη οι «ΤιΒιαστές», μετατρέποντας τις εκδηλώσεις των κοινωνικών προβλημάτων σε «ριάλιτι», καλλιεργεί μια κοινωνική ψυχολογία που δεν επιτρέπει να φανεί ότι «το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι».



    Είπε ο Χόρχε....

    " Όπως θες. Εγώ θα έλεγα απλά πως βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο. Μήπως τελικά όσο μεγαλώνουμε ξεχνάμε τις δικές μας εποχές;

    Και για να μην παρεξηγηθώ... Θεωρώ πραγματικά επικίνδυνα όσα συμβαίνουν και έχω κι εγώ πάθει σοκ από τα βίντεο που έχω δει σε κινητά. Όμως δε μ' αρέσει να κατηγορούν τη νέα γενιά τόσο εύκολα.

    ΥΓ. Είχες περάσει ποτέ Σάββατο βράδυ από την πλατεία Μέμου στον Κορυδαλλό το '90; Να έβλεπες τι μαχαίρια και τι τραμπουκισμοί γίνονταν, χώρια οι ουσίες που κυκλοφορούσαν;"



    συμφωνώ απόλυτα.
    και βέβαια δεν κολυμπάει η νέα γενιά στον βούρκο, όπως βολεύει τους υπαλληλίσκους μεγαλοδημοσιογράφους (αν αυτό είναι δημοσιογραφία) να διατυμπανίζουν.Μήπως εκτός απ' τα νούμερά (όχι δεν αποκαλώ αυτούς νούμερα)στα άλλα της AGB αναφέρομαι, είχαν και άλλο στόχο?Μήπως είχαν στόχο και τις καταλήψεις?Γιατί εγώ κάτι τέτοιο κατάλαβα.Βίντεο σε κινητά με ανάλογο περιεχόμενο κυκλοφορούν χρόνια, τώρα το ανακάλυψαν οι δαιμόνιοι ρεπόρτερ?και τι κάνουν για να δώσουν μια άλλη κατεύθυνση στη νεολαία, που κατά τη γνώμη τους "νοσεί βαρέως"?Οχι κύριοι(χαχα)των καναλιών..η νέα γενιά δεν είναι όπως μας την παρουσιάζεται.Οι νέοι έχουν ανησυχίες,έχουν διάθεση να δημιουργήσουν,έχουν οράματα...εσείς θέλετε να τους οδηγήσετε αλλού. να ξέρετε όμως αυτό.Οσα τείχη και να χτίσετε , θα τα γκρεμίσουν..και θα τους βρείτε μπροστά σας...να το περιμένετε.Και τότε θα δώσετε λόγο για τον "βιασμό" που καθημερινά δεχόμαστε απ' τις εκπομπές σας.

    Υ.Γ.
    το ζητούμενο AlmaNegra δεν είναι να πετάξουμε τα "χαζοκούτια" απ' το παράθυρο.
    Το ζητούμενο είναι να πετάξουμε τους χαζούς απ' τις τηλεοράσεις,ώστε να γίνουν όπως λέει ο ποιητής....
    "ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΣΤΗ ΛΙΑΚΑΔΑ"


    null
    sindy-windy
    04.11.2006, 10:00
    Εγω ενα πιστευω... αν και ειμαι 16χρονο.....πως για οτι γινει καποιος στη ζωη του , ευθυνονται αποκλειστικα οι γονεις....Τωρα ειναι σοβαρα αυτα τα πραγματα , να βγαινουν οι γονεις των μαθητριων και των μαθητων στα καναλια , σε καθε λαμπιρη και σε καθε τατιανα, να ριχνουν ευθυνες σε οποιον θελουν και με 2 λογια να ξεκατινιαζονται???? Τα παιδια τους οταν τα βλεπουν ολα αυτα , τι παραδειγματα θα παρουν και ποια θα ειναι το προτυπα τους?? Γενικα το ολο νοημα που βγαινει , ειναι πως οσο περνανε τα χρονια τσο πιο πολλα περιστατικα με θεμα τους βιασμους μαθητων , η οτι το ιδιο το παιδι σκοτωσε τ μανα θα ακουμε και θα βλεπουμε και ενα ειναι σιγουρο πως δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα για αυτο!!!
    mariza18
    04.11.2006, 10:53
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 04-11-2006 στις 00:09 έγραψε...



    ΥΓ. Είχες περάσει ποτέ Σάββατο βράδυ από την πλατεία Μέμου στον Κορυδαλλό το '90; Να έβλεπες τι μαχαίρια και τι τραμπουκισμοί γίνονταν, χώρια οι ουσίες που κυκλοφορούσαν;




    δυστυχως το φαινομενο αυτο συνεχιζεται μεχρι και σημερα....Θα συμφωνησω σε αυτο που ειπε η sinty-windy..Οι υπαιτιοι για τη κατασταση αυτη ειναι αποκλειστικα και μονο οι γονεις!Λογω του οτι εχουν αλλαξει οι εποχες δεν σημαινει πως τα παιδια πρεπει να τα αφηνουμε ελευθερα να κανουν οτι εκεινα επιθυμουν μονο και μονο επειδη-οπως πολλοι υποστηριζουν-''ετσι ειναι τα σημερινα παιδια''.Μεγαλο λαθος!!!!!ισως ξεφευγω καπως απο το θεμα αλλα ειναι κατα τη γνωμη μου απαραδεκτο να κατηγορουν τη σημερινη γεννια για τη κατασταση που εχει επελθει.Αντι να καθονται και να τη κατηγορουν οι φορεις,δηλ. τα ΜΜΕ, οικογενεια,ας κατσουν και να αναλογιστουν γιατι τα παιδια εχουν φτασει σε αυτο το σημειο.Μηπως ευθύνονται αυτοι σε ενα μεγαλο βαθμο??Και αν ναι,γιατι δε κανουν κατι για να το σταματησουν?Ειναι αδικο να μιλουν ετσι βαρβαpα για τη γεννια μας οταν υπευθυνοι για ολα αυτα ειναι εκεινοι!!!
    KAKOFONIKS
    04.11.2006, 11:35
    Εγώ συμφωνώ με τον Jorge έχει απόλυτο δίκιο!

    Αυτά συνέβαιναν πάντα απλά σήμερα λόγο της τεχνολογίας βγαίνουν πιο εύκολα προς τα έξω.

    Επίσης είτε καλώς είτε κακώς τα παιδιά σήμερα έχουν άλλη σχέση με την τεχνολογία πιο άμεση .

    Τα επηρεάζουν αφάνταστα και αυτά που βλέπουν στην τηλεόραση και σε συνδυασμό με την ελειπή παιδεία -σεξουαλική ή γενικότερα παιδεία- απο την οικογένεια αλλα ΚΑΙ απο το σχολείο συμβαίνουν όλα αυτά. Ίσως να νομίζουν οτι αυτό είναι σεξουαλική απελευθέρωση βλακειά βέβαια.

    Επειδή είναι μόνο 4 χρόνια που τελείωσα το σχολείο συναίβεναν και τότε αυτά.
    Θυμάμαι οτι όταν μας έπερναν τα κινητά οι καθηγητές λέγαμε ότι είναι βλάκες
    τώρα βλέπω ότι είχαν απόλυτο δίκιο.

    Πραγματικά το παιδί μου θέλω να μεγαλώσει στην επαρχία όπως εγώ!

    Τέλος θέλω να πω ότι βεβαιότατα καταδικάζω όλα αυτά , είναι αδιανόητο να συμβαίνουν και πρέπει να βρεθεί μια λύση, ΑΜΕΣΑ.Όσο για το συγκεκριμένο γεγονός πρέπει να το αφήσουμε στην δικαιοσύνη άσχετα όμως αν είναι βιασμός ή όχι είναι καταδικαστέο απο εμένα.

    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 04-11-2006 12:33 ]


    altamira
    04.11.2006, 12:11
    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 04-11-2006 στις 10:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 04-11-2006 στις 00:09 έγραψε...



    ΥΓ. Είχες περάσει ποτέ Σάββατο βράδυ από την πλατεία Μέμου στον Κορυδαλλό το '90; Να έβλεπες τι μαχαίρια και τι τραμπουκισμοί γίνονταν, χώρια οι ουσίες που κυκλοφορούσαν;




    δυστυχως το φαινομενο αυτο συνεχιζεται μεχρι και σημερα....Θα συμφωνησω σε αυτο που ειπε η sinty-windy..Οι υπαιτιοι για τη κατασταση αυτη ειναι αποκλειστικα και μονο οι γονεις!Λογω του οτι εχουν αλλαξει οι εποχες δεν σημαινει πως τα παιδια πρεπει να τα αφηνουμε ελευθερα να κανουν οτι εκεινα επιθυμουν μονο και μονο επειδη-οπως πολλοι υποστηριζουν-''ετσι ειναι τα σημερινα παιδια''.Μεγαλο λαθος!!!!!ισως ξεφευγω καπως απο το θεμα αλλα ειναι κατα τη γνωμη μου απαραδεκτο να κατηγορουν τη σημερινη γεννια για τη κατασταση που εχει επελθει.Αντι να καθονται και να τη κατηγορουν οι φορεις,δηλ. τα ΜΜΕ, οικογενεια,ας κατσουν και να αναλογιστουν γιατι τα παιδια εχουν φτασει σε αυτο το σημειο.Μηπως ευθύνονται αυτοι σε ενα μεγαλο βαθμο??Και αν ναι,γιατι δε κανουν κατι για να το σταματησουν?Ειναι αδικο να μιλουν ετσι βαρβαpα για τη γεννια μας οταν υπευθυνοι για ολα αυτα ειναι εκεινοι!!!

    Οπως και παραπάνω λέω,τηνευθύνη δεν την έχουν οι νέοι.....την έχουμε όλοι εμείς οι ..κάπως(χαχαχαχ) μεγαλύτεροι,που δεν αφουγκραζόμαστε τις ανάγκες τους.Εμείς που επαναστατούμε μόνο όταν μας πετάνε στα μούτρα τη "σούπα" που τους σερβίρουμε για να ζήσουν.Εμείς οι..ξερόλες που έχουμε τ' αυτιά και τα μάτια κλειστά,που δεν θέλουμε να βγούμε απ' την αποχαύνωση του καναπέ.Που μας αρέσει να κοιτάμε απ' την "κλειδαρότρυπα" τους άλλους,που δεν σκύβουμε στο πρόβλημα αλλά στρέφουμε το βλέμα αλλού,εμείς που έχουμε κάνει ινδάλματά μας ανθρώπους χωρίς προσωπικότητα αλλά με τέλειες καμπύλες.... ιλλουστρασιόν φάτσες....δημιουργήματα πλαστικών χειρουργών...πανούργων μάνατζερ...εμείς που ο ορίζοντάς μας φτάνει μέχρι το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης.Το κακό δεν είναι να φτάσεις στον πάτο...το κακό είναι να μην κάνεις προσπάθεια ν' ανέβεις....το κακό είναι να μην ελπίζεις πως μπορούν ν' αλλάξουν.......και τελικά να παραμένεις όμηρός τους.
    Τώρα είναι η Αμάρυνθος.....ξεχάσαμε για λίγο την Βέροια......σε λίγο κάπου αλλού θα μας οδηγήσουν...μα ποτέ στην καρδιά του προβλήματος.....γιατί εκεί καίει...τους καίει...γιατί όταν πάψουν να υπάρχουν οι αιτίες που δημιουργούν....γεγονότα σαν αυτά που είναι τώρα στα κανάλια, τότε θα χάσουν κι αυτοί τα προνόμια οικονομικά η άλλα,που με την ανοχή μας απολαμβάνουν.
    Τώρα βέβαια στο όλο θέμα κολλάει και το σχολείο και πως /τι διδάσκει στα παιδιά...αλλά είναι μεγάλη συζήτηση........και λέω να μείνω σ' αυτά...

    Πάντως μια συγγνώμη στα παιδιά νομίζω πως την οφείλουμε.....αρκεί να μην μείνουμε σ' αυτή.
    punkster
    04.11.2006, 17:46
    Εγω σαν απαντηση σας παραθετω δυο διαφορετικες αποψεις που γραφτηκαν στο 7ο τευχος του μαθητικου περιοδικου Schooligans που κυκλοφορει με την κυριακατικη Ελευθεροτυπια και αφορα το θεμα των οργιων στα σχολεια και της βιντεοσκοπισης αυτων. Αν και το τευχος εκδοθηκε τον Ιουνιο, ειναι ανατριχιαστικα επικαιρο.


    "ΜΙΑ ΠΙΠΑ, ΔΥΟ ΑΠΟΨΕΙΣ"

    Σκανδαλο! Μαθητες που χαμουρευονται, μαθητες που βιντεοσκοπουν, βιντεακια που κυκλοφορουν στα σχολεια... Ενω η συζητηση στα καναλια εχει αναψει, παρουσιαζουμε δυο πιο ψυχραιμες αποψεις.

    1. Η αποψη του Old Boy

    Ελαβα με mail δυο βιντεακια. Το ενα φαινεται να ειναι μεσα σε σχολικη ταξη, το δευτερο καπου εξω. Πρωταγωνιστες και στα δυο μαθητες Λυκειου. Αυτο στην ταξη δειχνει μια κοπελα να παιρνει πιπα απο εναν συμμαθητη της. Αυτο εξω δειχνει δυο κοπελες να χαμουρευονται. Και στα δυο ακουγεται μπουγιο απο πισω, αλλοι συμμαθητες που γελανε, αποθεωνουν (στα ελληνικα) κτλ.
    Ειναι ισως η πρωτη φορα που νιωθω να ειμαι απο την αλλη πλευρα του λοφου, απο την πλευρα των "μεγαλων", απο τη πλευρα αυτων που σοκαρονται.
    Τα ξαναβλεπω. Υπαρχει μια αθωοτητα στο ολο σκηνικο. Παραμενω σοκαρισμενος, αλλα δεν βρισκω προστυχια σε αυτο που βλεπω -εκτος ισως απο την προστυχια της αθωοτητας. Το αντιμετωπιζουν ως παιχνιδι, με μια φυσικοτητα που μαλλον ειναι πολυ πιο κοντα στην αληθεια, απ οτι ο δικος μου σκανδαλισμος. Τι να ειναι τοσο σκανδαλωδες τελικα; Ενα κοριτσι γλειφει το πουλι ενος αγοριου. Απο την αλλη βεβαια, ο,τι κερδιζεται σε φυσικοτητα, μπορει να χανεται σε απομαγευση, σε μυστηριο: τα ταμπου παντα πυροδοτουν την λαγνεια.
    Ξαναβλεπω τα βιντεο, κι οσο κι αν το σοκ απλα υποχωρει χωρις να με εγκαταλειπει εντελως, σκεφτομαι οτι ειναι προτιμοτερο αυτο που παρακολουθω απο εφηβικα χρονια πηχτρα στα βρεγμενα σλιπακια, στις ενοχικες ονειρωξεις και το ενοχικο χειρογλυκανο.


    2. Η αποψη των μισων Schooligans (οι αλλοι μισοι συμφωνουν με τον Old Boy)

    Δυστυχως δεν υπαρχει καμια αθωοτητα στο ολο σκηνικο. Το προβλημα, εννοειται, δεν ειναι οι πιπες και τα χαμουρεματα. Το προβλημα ειναι "το μπουγιο απο πισω". Οι συμμαθητες που παρακολουθουν και βιντεοσκοπουν, εν γνωσει των πρωταγωνιστων. Δεν ειναι φυσικοτητα αυτο. Ειναι τσοντα live. Τα παιδια του 2006 εχουν μεγαλωσει με τα ιδια ταμπου με τα παιδια του '76, του '86, του '96. Μπορει να κανουν σεξ πιο ευκολα, αλλα τα περισσοτερα το αντιμετωπιζουν παντα σαν κατι προστυχο. Το κοριτσι που το κανει συχνα ειναι παντα η πουτανα του σχολειου. Το αγορι ο γαμιας. Και το "αντε γαμησου" ειναι παντα βρισια, ποτε ευχη.
    Απλως τα παιδια του 2006 εχουν μεγαλωσει και με Big Brother και Fame Story. Η καμερα τα ερεθιζει -ισως πιο πολυ και απο το πουλι που χαιδευουν. Ειναι το κουτσομπολιο τους, το απαραιτητο συμπληρωμα στην αδεια τους σχολικη ζωη. Επιτελους το πρωινο στο σχολειο αποκτα και λιγο ενδιαφερον, λιγη προστυχια. Μονο που η προστυχια βρισκεται ολη στην καμερα.





    Νομιζω οτι αυτο τα λεει ολα.......
    Τα εχουμε ισοπεδωσει ολα..... Ηθικες αξιες, σεβασμο, σεξουαλικοτητα.....

    Αυτα.
    theotita
    06.11.2006, 00:29
    Συμφωνώ με όλους και χαίρομαι που βλέπω ότι δεν ανησυχώ μόνο εγώ για το που πάμε.

    Jorge δεν διαφωνώ ότι γίνονταν πάντα τέτοια και άλλα περιστατικά που αναφέρεις, το θέμα όμως είναι, τί κάναμε εμείς που τα ξέρουμε ότι γίνονται. Κάναμε κάτι ως γονείς, μεγαλύτερα αδέρφια ή εκπαιδευτικοί για να μειώσουμε τα περιστατικά ή κάναμε το ακριβώς αντίθετο, να αφήσουμε τις νέες γενεές χωρίς καμία καθοδήγηση παρά μόνο αυτή του χαζοκουτιού;

    Το κείμενο των schooligans τα λέει πράγματι όλα. Το θέμα είναι γιατί όσοι συμφωνούν δεν κάνουν κάτι;

    Η θέση μου είναι διατυπομένη και στο blog μου. Ελπίζω αυτά όλα που λέμε να είναι όντως η συνειδητοποίηση του τι γίνεται και τι έκταση έχει πάρει. Γιατί μπορεί να γίνονταν και πριν, αλλά οι νέοι σήμερα είναι μουδιασμένοι ηθικά και όχι μόνο σε οτιδήποτε έχει σχέση με τη βία και το σεξ, επειδή εμείς που ξέραμε τι γινόταν ήδη το διδάξαμε αντί να το σταματήσουμε.

    Λέω ελπίζω να το συνειδητοποιούμε, γιατί συνήθως μετά τη συνειδητοποίηση ενός - ας το θέσω έτσι - προβλήματος, έρχεται η λύση του.

    Ελπίζω, λοιπόν, και όποτε μπορώ αρχίζω να δρω...
    -Angel-
    06.11.2006, 00:48
    ... Αν έπρεπε να πω κάτι σ΄αυτούς τους 'όψιμους' επαγγελματίες 'άβανταδόρους' των ειδήσεων που τάχα κόπτονται για την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης για τα όσα συμβαίνουν γύρω μας ....

    για όλους αυτούς που βγάζουν΄τίμια΄το ψωμί τους (=παντεσπάνι τους) πουλώντας ΄δημοσιογραφική αδεία' ΤΗΛΕΘΕΑΣΗ και ΑΚΡΟΑΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ανεβάζοντας τα νούμερά τους με τα ΄κροκοδείλια΄δάκρυα της (δήθεν) κοινωνικής ευαισθησίας τους ...

    θάθελα μόνο να τους θυμήσω ένα στίχο του Ελύτη ...
    "τη Συμφορά που ΣΥΜΦΕΡΕΙ , λογάριαζέ τη για ΠΟΡΝΗ" !!!!

    ... Κι αυτή η "Συμφορά" της Αμάρυνθου φαίνεται οτι πολύ τους συμφέρει !!!

    Στ΄αλήθεια , πολύ κουράστηκα πιά !
    .. λέω να κόψω τις ... (κατ επιφαση) Ειδήσεις γιατι βλάπτουν ΣΟΒΑΡΑ την υγεία ...
    rompa
    06.11.2006, 08:35
    Κάποτε ήθελα να γίνω δασκάλα ή καθηγήτρια γιατί θεωρούσα ότι η συναναστροφή μου με αυτές τις ηλικίες λόγω της αθωότητας , της χαράς και της ανεμελιάς που τις χαρακτηρίζει θα με αναζωογονούσε . Τώρα που ετοιμάζομαι να μπω στο χώρο βλέπω ότι μάλλον θα μου είναι δύσκολο να ανταπεξέλθω. Λυπάμαι που βλέπω πως παιδιά γυμνασίου που είναι 8-10 χρόνια μικρότερα από εμένα μεγαλώνουν σε έναν τελείως διαφορετικό κόσμο.Και με εξοργίζει που βλέπω μαθητές μου να μην παίζουν , να μην χαίρονται αυτά που η ηλικία τους τους επιτρέπει παρά να ασχολούνται με το ποιός θα πάρει το καλύτερο κινητό... Και αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο είναι ότι έχω αρχίσει να το συνηθίζω..
    altamira
    06.11.2006, 11:48
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 06-11-2006 στις 08:35 έγραψε...

    Κάποτε ήθελα να γίνω δασκάλα ή καθηγήτρια γιατί θεωρούσα ότι η συναναστροφή μου με αυτές τις ηλικίες λόγω της αθωότητας , της χαράς και της ανεμελιάς που τις χαρακτηρίζει θα με αναζωογονούσε . Τώρα που ετοιμάζομαι να μπω στο χώρο βλέπω ότι μάλλον θα μου είναι δύσκολο να ανταπεξέλθω. Λυπάμαι που βλέπω πως παιδιά γυμνασίου που είναι 8-10 χρόνια μικρότερα από εμένα μεγαλώνουν σε έναν τελείως διαφορετικό κόσμο.Και με εξοργίζει που βλέπω μαθητές μου να μην παίζουν , να μην χαίρονται αυτά που η ηλικία τους τους επιτρέπει παρά να ασχολούνται με το ποιός θα πάρει το καλύτερο κινητό... Και αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο είναι ότι έχω αρχίσει να το συνηθίζω..

    Ξέρω έναν δάσκαλο που διδάσκει στα παιδιά..Αξίες...κι έχει καταφέρει πολλά. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι σαν αυτόν...εγώ λέω να το προσπαθήσεις...αξίζει τον κόπο..δεν είναι όλα τα παιδιά "σάπια" και ένα είναι σίγουρο...
    ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΑ....εμείς τα οδηγούμε σε λάθος δρόμους..εμάς αντιγράφουν...εμείς αλλάζουμε τον κόσμο τους....ε όχι να τους ζητάμε και τα ρέστα.
    prosilios
    06.11.2006, 12:23



    και ασφαλώς δεν φταίνε τα παιδιά,που ειναι tabula rasa ,αλλά οι μεγάλοι που αδιαφορούν για το "ευ ζην" των παιδιων του ,αρκούμενοι να παρέχουν τα προς το"ζην".


    sex από τα 12,ναρκωτικά από την ίδια ηλικία,κινητά από το δημοτικό..


    και καποιοι λένε πως όλα ειναι μια χαρα...εμ δεν ειναι φιλοι μου...

    μακάρι να ήταν...
    jorge
    06.11.2006, 12:32
    Η Ελευθεροτυπία του περασμένου Σαββάτου έκανε μια έρευνα που βάζει τα πράγματα στη θέση τους.

    Ενώ λοιπόν κάποιοι φωνάζουν πως η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου και οτι οι βιασμοί, τα ναρκωτικά δίνουν και παίρνουν στα σχολεία, προκύπτει πως:

    - μόλις 1 στα 10 παιδιά δηλώνει πως έχει αντιληφθεί κάποιον να το πλησιάζει για να του δώσει ναρκωτικά. Στις εποχές που πήγαινα εγώ σχολείο, το ποσοστό ήταν σίγουρα συγκρίσιμο. Είχαμε 3-4 άτομα (στα 25-30 που είχε η τάξη), που ξέραμε οτι καπνίζουν χασίς συστηματικά.

    - μόλις 2 στα 10 παιδιά δηλώνουν πως έχουν δεχθεί σεξουαλική παρενόχληση. Θεωρώ πως σεξουαλική παρενόχληση θεωρείται και το "καμάκι", το οποίο στην καλή του μορφή είναι οτι πιο υγιές και φυσιολογικό.

    - 80% των ελλήνων μαθητών έχουν φίλους μετανάστες. Γιατί τα κανάλια δεν μιλάνε για αυτό το εντυπωσιακό ποσοστό και "κόπτονται" μόνο όταν υπάρχουν φαινόμενα ρατσισμού;


    Ας σταματήσουμε λοιπόν να δίνουμε τόση βάση σε γεγονότα που γιγαντοποιεί ένας γραβατομένος γιάπης μαζί με 3-4 συντάκτες του, όταν μοναδικό κίνητρό του είναι να περάσει στην πρώτη θέση της AGB για να βγάλει περισσότερα λεφτά.

    Ξαναλέω βέβαια πως η κατάσταση δεν είναι η ιδανική. Όμως να που αν κλείσουμε το χαζοκούτι και ακούσουμε τους νέους (μέσω της έρευνας), θα αντιληφθούμε από πρώτο χέρι οτι τα πράγματα σε καμία περίπτωση δεν είναι όπως μας τα παρουσιάζουν τα κανάλια.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-11-2006 12:39 ]


    Astron
    06.11.2006, 12:35
    Συμφωνώ 100% με τον Jorge.
    Εγώ απέναντι σε όλες αυτές τις συμπεριφορές βλέπω μία τεράστια υποκρισία. Ε λοιπόν όχι μόνο αυτά συνέβαιναν και παλιά, αλλά η σημερινή νεολαία είναι πολύ συντηρητική μπροστά σε κάποιες απ' τις παλιότερες.

    Θέλει μεγάλη προσοχή να δούμε τί ακριβώς είναι αυτό που κρίνουμε. Είναι τελείως διαφορετικό το να μαζεύονται οι νέοι και να κάνουν όργια (με την θέλησή τους) από το να πιάνουν μια κοπέλα και να την βιάζουν ομαδικά. Για το πρώτο όχι μόνο δεν μας πέφτει λόγος αλλά είναι και νομικά καλυμμένοι (εφ' όσον βέβαια δεν γίνεται στον σχολικό χώρο).
    Το δεύτερο είναι ένα ακραίο έγκλημα.

    Πάντως η ιστορία με τα ΜΜΕ πράγματι έχει καταντήσει γελοία. Εκείνα τα βιντεάκια με τις κοπέλες που φιλιούνται τί λόγο είχαν να βγουν στη δημοσιότητα; Έστω πχ ότι ήταν ομοφυλόφιλες, γιατί κύριε "δημοσιογράφε" επιλέγεις να τα παρουσιάσεις ως "ντοκουμέντα" για τον "στραβό δρόμο" που έχει πάρει η νεολαία; Η άλλη περίπτωση με το στοματικό σεξ μες την τάξη, νομίζετε ότι είναι κάτι καινούριο; Σας πληροφορώ ότι και σε υποτιθέμενα πολύ καλά ιδιωτικά σχολεία έχουν συμβεί τέτοια περιστατικά τουλάχιστον 10-12 χρόνια πριν αλλά και παλιότερα και μάλιστα σε μικρότερες ηλικίες. Απλά τότε δεν υπήρχε η καταγραφή του γεγονότος από κινητό, κάτι το οποίο γίνεται πλέον πανεύκολα πατώντας ένα κουμπί.

    Η όλη ιστορία μου θυμίζει το παραμυθάκι με το παιδί που φώναξε "ο βασιλιάς είναι γυμνός!" και μόνο τότε το συνειδητοποίησαν όλοι. Αυτό κάνουν τώρα τα ΜΜΕ. Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση αποδεικνύεται όχι η γύμνια της νεολαίας, αλλά η γύμνια και η απληστία των καναλιών που για να βγάλουν φράγκα πέφτουν σε πολύ μεγαλύτερα ηθικά παραπτώματα από αυτά που καταγγέλουν.
    Ρωτάω λοιπόν τον κάθε Ευαγγελάτο... Τί είναι πιο "κακό"; Να φιλιούνται δύο μαθήτριες και να το καταγράφει ένας φίλος τους για πλάκα ή να δημοσιεύεις αυτήν την προσωπική τους στιγμή για να το δει όλη η Ελλάδα προσάπτοντας στην νελαία τον τίτλο του "ανήθικου";

    Σχετικά όμως με το περιστατικό των 4 μαθητών που κατηγορούνται ότι βίασαν την κοπέλα, αδυνατώ να βρω το "κρυφό" κίνητρο της κοπέλας. Είναι αστείο που τόσο εύκολα κάποιοι την ενοχοποιούν απλά και μόνο επειδή δεν έχει ελληνική καταγωγή. Έχουμε καταντήσει ρατσιστική κοινωνία και αυτό το συναντώ καθημερινά.
    Επίσης η απόφαση των καθηγητών που δίχως απόφαση δικαστηρίου την έβαλαν στο ίδιο τσουβάλι με τους υπολοίπους ήταν απαράδεκτη και εντελώς αντιδεοντολογική αφού κανονικά πρέπει να ακουστεί και η γνώμη της κοπέλας στην συνέλευση (σύμφωνα με τον νόμο).
    dimitrapan
    06.11.2006, 12:43
    Θα συμφωνήσω κι εγώ απόλυτα με τον Σωτήρη, τον Γιώργο και τον Παύλο. Φτάνει πια με την καταστροφολογία! Νομίζω ότι είναι καιρός να σταματήσουμε να κρίνουμε και να κατακρίνουμε τους νέους, αντιθέτως οφείλουμε να σταθούμε δίπλα τους και να ακούσουμε τι έχουν να μας πουν... Τα παιδιά είναι τα μόνα που δεν φταίνε...

    Επίσης, είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει στον χώρο των ΜΜΕ. Άκουσα σήμερα -δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί- ότι ο ΑΝΤ1 έστειλε δελτίο τύπου σε όλα τα ΜΜΕ υποστηρίζοντας ότι η εκπομπή του Ευαγγελάτου αφύπνησε την ελληνική κοινωνία!!! Έλεος!!! Μα δεν μπορεί να βρεθεί κάποιος να τους σταματήσει???

    Για το συγκεκριμένο περιστάτικο δεν θα ήθελα να προσθέσω κάτι άλλο... Με κάλυψε απόλυτα ο Παύλος!