ελληνική μουσική
    554 online   ·  210.848 μέλη

    Όταν τα 16χρονα δίνουν τροφή στα κανάλια....

    faltsoo
    06.11.2006, 13:04
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

    ΑΦΥΠΝΗΣΤΙΚΑ..............











    sintorin
    06.11.2006, 13:29
    Ti ratsistiki kouto-xazo koinonia einai auti......tromero diladi......otan vlepeis mia elliniki efimerida na grafei "oi viastes mias Boulgaras".....diladi den einai anthropos, den einai gunaika, den exei dikaiomata....einai Boulgara......YPOKRITES.........kai se oses den aresoun ta greeklish mou.......

    kai se osous nomizoun oti prokalo.........nai......sas prokalo olous!!!!!!!!!!!!!!

    JE VOUS EMMERDE!!!!!!!!!!!!
    maspa
    06.11.2006, 13:50
    @prosilios
    Παράθεση:

    και ασφαλώς δεν φταίνε τα παιδιά,που ειναι tabula rasa ,αλλά οι μεγάλοι που αδιαφορούν για το "ευ ζην" των παιδιων του ,αρκούμενοι να παρέχουν τα προς το"ζην".

    Ο Μ.Αλέξανδρος είχε πει "ευχαριστώ τους γονείς μου για το "ζην" και τους δασκάλους μου για το "ευ ζην". Σαφώς μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν οι γονείς, το μεγαλύτερο σίγουρα, αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι έχουν και δάσκαλοι και καθηγητές από τη στιγμή που τα παιδιά περνάνε τη μισή τους μέρα στα σχολεία. Στο λύκειο, να σας πω κι εγώ προσωπικά κάποια παραδείγματα αφού η ηλικία των 16 και γενικότερα αυτής της μεταβατικής περιόδου είναι πολύ πρόσφατη για μένα, στο λύκειο λοιπόν, δεν είχαμε ιδιαίτερα προβλήματα. Δόξα τω Θεώ, είχαμε καθηγητές που ασχολούνταν με τους μαθητές ουσιαστικά.
    Στο δημοτικο, κάποια στιγμή απέξω εμφανίστηκε ένας επιδειξίας. Μάλιστα είχαμε κι ένα περιστατικό με ένα κοριτσάκι ευτυχώς τίποτα το σοβαρό. Λογικά, δε θα 'πρεπε να πάρουν τα μέτρα τους οι δάσκαλοι; Τίποτα....
    Πάλι στο δημοτικό, ακούσαμε πως υπήρξε βιασμός στις τουαλέτες. Αλήθεια ψέμματα θα σας γελάσω. Στο γυμνάσιο; Ο καθηγητής την έπεφτε σε όλες τις μαθήτριες. Και όλοι οι υπεύθυνοι του σχολικού χώρου δεν κάνουν τίποτα. Συγνώμη, αλλά παιδεία δεν είναι μόνο αρχαία, λατινικά κι έξω από την πόρτα. Τώρα με τις απεργίες και όλα αυτά των καθηγητών, σκέφτομαι "εντάξει, καλά κάνουν οι άνθρωποι εφόσον αδικούνται" αλλα΄όταν μου έρχονται όλα τα παραπάνω στο μυαλό λέω πως ο μισθός τους τους είναι πάρα πολύ μεγάλος για τις υπήρεσίες που παρέχουν και για τις ευθύνες που ΔΕΝ αναλαμβάνουν...

    @jorge
    Παράθεση:

    μόλις 1 στα 10 παιδιά δηλώνει πως έχει αντιληφθεί κάποιον να το πλησιάζει για να του δώσει ναρκωτικά. Στις εποχές που πήγαινα εγώ σχολείο, το ποσοστό ήταν σίγουρα συγκρίσιμο. Είχαμε 3-4 άτομα (στα 25-30 που είχε η τάξη), που ξέραμε οτι καπνίζουν χασίς συστηματικά.


    Δε ξέρω κατά πόσο διαφέρουν τα πράγματα από Αθήνα και επαρχία... Εμείς πάντως δεν είχαμε τέτοιες περιπτώσεις μαθητών. Μη σου πω πως μέχρι κάποια ηλικία στο λύκειο, βλέπαμε κάποιους να καπνίζουν και λέγαμε το κλασσικό"Α, κοίτα, αυτός καπνίζει!"....

    Ο ξάδερφος μου μάλιστα είχε ένα φίλο που τον είχε πρήξει να του δώσει να δοκιμάσει ναρκωτικά. Το είπε στη μητέρα του και φυσικά τον απέτρεψε να κάνει παρέα με αυτό το παιδί. Όταν εμπιστευόμαστε τους γονείς μας κι εκείνοι δεν αντιδρούν ακραία(γιατί υπάρχουν κι αυτές οι περιπτώσεις) νομίζω πως "κάτι" γίνεται...

    Παράθεση:


    Ας σταματήσουμε λοιπόν να δίνουμε τόση βάση σε γεγονότα που γιγαντοποιεί ένας γραβατομένος γιάπης μαζί με 3-4 συντάκτες του, όταν μοναδικό κίνητρό του είναι να περάσει στην πρώτη θέση της AGB για να βγάλει περισσότερα λεφτά.


    Χωρίς κανένα σχόλιο....


    @ Astron
    Παράθεση:
    Εγώ απέναντι σε όλες αυτές τις συμπεριφορές βλέπω μία τεράστια υποκρισία. Ε λοιπόν όχι μόνο αυτά συνέβαιναν και παλιά, αλλά η σημερινή νεολαία είναι πολύ συντηρητική μπροστά σε κάποιες απ' τις παλιότερες.


    Όπως προείπα, είμαι μόλις 19, πράγμα που σημαίνει ότι η περίοδος των 15-17 χρόνων μου είναι πολύ νωπή ακόμη.... Συγνώμη, αλλά θα διαφωνήσω από την άποψη ότι και στην καθημερινότητα βλέπω πως όσο περνάει ο καιρός τα πράγμτα αλλάζουν προς το χειρότερο... Επειδή συναναστρέφομαι με άτομα μικρότερα από μένα βλέπω τεράστιες διαφορές από τη δική μου γενιά! Τα πράγματα είναι πολύ ρευστά, και διαφορές παρατηρούνται ακόμα και μεταξύ γενεών με διαφορά μόλις έναν χρόνο.


    @ altamira
    Παράθεση:

    Ξέρω έναν δάσκαλο που διδάσκει στα παιδιά..Αξίες...κι έχει καταφέρει πολλά. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι σαν αυτόν...




    Πραγματικά υπάρχει; Αν ναι, πρέπει να μείνει στην ιστορία! Είδος προς εξαφάνιση! Στο γυμνάσιο, είχα κάποιον καθηγητή, της παλιάς σχολής που λένε, μες την αυστηρότητα.... Όμως ήταν πολύ γλυκός άνθρωπος. Κάτι σαν "μπαμπάς". Αυτός ο συνδυασμός μπορεί να φαίνεται παράξενος. Όμως είναι ένας λόγος που με κάνει να σκέφτομαι, μήπως τελικά αυτά περί ελαστικότητας και διαλακτικότητας μεταξύ δασκάλων και μαθητών δεν είναι η ιδανικότερη λύση πάντα; Κάπου χρειάζεται και η αυστηρότητα. Κάπου χάνουμε το μέτρο....


    Παράθεση:

    ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΑ....εμείς τα οδηγούμε σε λάθος δρόμους..εμάς αντιγράφουν...εμείς αλλάζουμε τον κόσμο τους....ε όχι να τους ζητάμε και τα ρέστα.


    Σαφώς κι έτσι γίνεται... Αλλά δεν αντιγράφουν τους γονείς.....
    Όταν έρχεται το παιδί σου και σου λέει "Μπαμπά, μαμά θέλω κι εγώ κινητό" και το ρωτήσεις γιατί, θα σου πει: "Μα κι ο Γιαννάκης έχει!"... Ε αφού έχει κι ο χ,ψ Γιαννάκης να του πάρουμε του παιδιού!! Κάπως έτσι....



    Astron
    06.11.2006, 14:19
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 06-11-2006 στις 13:50 έγραψε...
    Όπως προείπα, είμαι μόλις 19, πράγμα που σημαίνει ότι η περίοδος των 15-17 χρόνων μου είναι πολύ νωπή ακόμη.... Συγνώμη, αλλά θα διαφωνήσω από την άποψη ότι και στην καθημερινότητα βλέπω πως όσο περνάει ο καιρός τα πράγμτα αλλάζουν προς το χειρότερο... Επειδή συναναστρέφομαι με άτομα μικρότερα από μένα βλέπω τεράστιες διαφορές από τη δική μου γενιά! Τα πράγματα είναι πολύ ρευστά, και διαφορές παρατηρούνται ακόμα και μεταξύ γενεών με διαφορά μόλις έναν χρόνο.



    Δεν αναφερόμουν σε τόσο μικρή διαφορά. Λέγοντας παλιές νεολαίες μιλάω για 20-30 χρόνια πίσω και όχι για 2-3 χρόνια...
    Εδώ στο forum έχουμε αρκετούς παλιότερους που μπορούν ίσως να μας διαφωτίσουν.

    Άσε που η αλλαγή προς το χειρότερο είναι πράγμα υποκειμενικό... Πρέπει να ορίσουμε το "χειρότερο".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 06-11-2006 14:21 ]


    maspa
    06.11.2006, 14:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 06-11-2006 στις 14:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 06-11-2006 στις 13:50 έγραψε...
    Όπως προείπα, είμαι μόλις 19, πράγμα που σημαίνει ότι η περίοδος των 15-17 χρόνων μου είναι πολύ νωπή ακόμη.... Συγνώμη, αλλά θα διαφωνήσω από την άποψη ότι και στην καθημερινότητα βλέπω πως όσο περνάει ο καιρός τα πράγμτα αλλάζουν προς το χειρότερο... Επειδή συναναστρέφομαι με άτομα μικρότερα από μένα βλέπω τεράστιες διαφορές από τη δική μου γενιά! Τα πράγματα είναι πολύ ρευστά, και διαφορές παρατηρούνται ακόμα και μεταξύ γενεών με διαφορά μόλις έναν χρόνο.



    Δεν αναφερόμουν σε τόσο μικρή διαφορά. Λέγοντας παλιές νεολαίες μιλάω για 20-30 χρόνια πίσω και όχι για 2-3 χρόνια...
    Εδώ στο forum έχουμε αρκετούς παλιότερους που μπορούν ίσως να μας διαφωτίσουν.






    Αυτό περίπου ήθελα να πω. Από τη στιγμή που διαφορές υπάρχουν σε γενιες με διαφορά ενός έτους μόνο, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για 20-30 χρόνια πριν! Ειδικά σε αυτές τις δεκαετίες που αναφέρεις δε νομίζω να υπήρχαν τόσο ακραία γεγονότα...
    dimitrapan
    06.11.2006, 14:26
    Μαρίνα όπως είπε και ο Χόρχε, φαινόμενα σαν κι αυτά που αναφέρεις, υπήρχαν πάντα... Και μάλιστα αν ισχύουν αυτά που λες τότε τα πράγματα στην δική μας εποχή ήταν πολύ χειρότερα από τη σημερινή... Εκτός αν η Νίκαια και η ευρύτερη περιοχή του Πειραιά μπορεί να θεωρηθεί "γκέτο"...
    maspa
    06.11.2006, 14:29
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 06-11-2006 στις 14:26 έγραψε...

    Μαρίνα όπως είπε και ο Χόρχε, φαινόμενα σαν κι αυτά που αναφέρεις, υπήρχαν πάντα... Και μάλιστα αν ισχύουν αυτά που λες τότε τα πράγματα στην δική μας εποχή ήταν πολύ χειρότερα από τη σημερινή... Εκτός αν η Νίκαια και η ευρύτερη περιοχή του Πειραιά μπορεί να θεωρηθεί "γκέτο"...



    Δε ξέρω, εσείς είστε μεγαλύτεροι κάτι θα ξέρετε παραπάνω....
    Αλλα κι έτσι ας πούμε πως είναι, γίνονταν όλα αυτά με το θράσος που γίνονται σήμερα;
    altamira
    06.11.2006, 14:30
    @maspa
    Πραγματικά υπάρχει; Αν ναι, πρέπει να μείνει στην ιστορία! Είδος προς εξαφάνιση! Στο γυμνάσιο, είχα κάποιον καθηγητή, της παλιάς σχολής που λένε, μες την αυστηρότητα.... Όμως ήταν πολύ γλυκός άνθρωπος. Κάτι σαν "μπαμπάς". Αυτός ο συνδυασμός μπορεί να φαίνεται παράξενος. Όμως είναι ένας λόγος που με κάνει να σκέφτομαι, μήπως τελικά αυτά περί ελαστικότητας και διαλακτικότητας μεταξύ δασκάλων και μαθητών δεν είναι η ιδανικότερη λύση πάντα; Κάπου χρειάζεται και η αυστηρότητα. Κάπου χάνουμε το μέτρο....

    Υπάρχει Μαρίνα..και δεν μένει στην ιστορία....στα Πατήσια μένει..
    παρακολουθώ χρόνια τη δουλειά που κάνει στα παιδιά, και πίστεψέ με έιναι σπουδαία!ΔΕν αρκούν όμως οι λίγοι σωστοί πρέπει να γίνουν πιο πολλοί....κι αυτό είναι στο χέρι μας...

    AlmaNegra
    06.11.2006, 14:30
    Συγνώμη αλλά το εξώφυλλο της εφημερίδας "ΘΕΜΑ της Κυριακής" που είδα στην προηγούμενη σελίδα είναι απαράδεκτο και χαρακτηριστικό δείγμα βλαχοδημοσιογραφίας εντυπώσεων για να πουλάμε, αν όχι προσβλητικό για τη νοημοσύνη μας. Δεν είναι δυνατόν στην έρευνα όπου το 6,47% έχει την πρώτη του εμπειρία στα 12-14 χρόνια (όχι στα 12. στα 12-14..), να βάζει τίτλο "κάνουν έρωτα από τα 12"... Δηλαδή ρωτάω τώρα, αν σε μια παρέα 10 ατόμων ο ένας είναι μουσικός, είμαστε παρέα μουσικών;
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, τουλάχιστον όταν μας κοροιδεύουν εξώφθαλμα, ας μη τσιμπάμε!

    Παράθεση:
    Ti ratsistiki kouto-xazo koinonia einai auti......tromero diladi......otan vlepeis mia elliniki efimerida na grafei "oi viastes mias Boulgaras".....diladi den einai anthropos, den einai gunaika, den exei dikaiomata....einai Boulgara......YPOKRITES.........


    Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο...

    Παράθεση:

    το ζητούμενο AlmaNegra δεν είναι να πετάξουμε τα "χαζοκούτια" απ' το παράθυρο.
    Το ζητούμενο είναι να πετάξουμε τους χαζούς απ' τις τηλεοράσεις,ώστε να γίνουν όπως λέει ο ποιητής....
    "ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΣΤΗ ΛΙΑΚΑΔΑ"


    Αν και νομίζω πως η τηλεόραση θα είναι πάντα στα χέρια "χαζών", δε μπορώ να συμφωνήσω με τον ποιητή. Ανοιχτό παράθυρο στη λιακάδα είναι η παρέες, οι φίλοι και η ζωή. Η tv είναι μάλλον μισοχαλασμένη σόμπα που προσπαθεί(?) να ζεστάνει όσους δεν έχουν αυτό το παράθυρο...





    >
    http://blogs.musicheaven.gr/almanegra





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlmaNegra στις 06-11-2006 14:32 ]


    mariza18
    06.11.2006, 14:36
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 06-11-2006 στις 14:26 έγραψε...

    Μαρίνα όπως είπε και ο Χόρχε, φαινόμενα σαν κι αυτά που αναφέρεις, υπήρχαν πάντα... Και μάλιστα αν ισχύουν αυτά που λες τότε τα πράγματα στην δική μας εποχή ήταν πολύ χειρότερα από τη σημερινή... Εκτός αν η Νίκαια και η ευρύτερη περιοχή του Πειραιά μπορεί να θεωρηθεί "γκέτο"...





    μονο που σημερα δημητρουλα η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο!Σιγουρα η δικη σας η γεννια εχει ζησει παρομοιες καταστασεις,όμως με την συνεχη εξελιξη της τεχνολογιας τα πραγματα ολο και χειροτερευουν.Το τοπιο στις περιοχες που μενουμε εμεις(Κορυδαλλο,Νικαια και γενικοτερα η ευρυτερη περιοχη του Πειραια),δυστυχως,τοσα χρονια δεν λεει να αλλαξει και γι αυτο δεν ενδιαφερεται κανεις να κανει τπτ,αλλα αφηνουν τη νεολαια να καταστρεφεται....
    jorge
    06.11.2006, 14:45
    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 06-11-2006 στις 14:36 έγραψε...

    μονο που σημερα δημητρουλα η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο!


    Αυτό πως προκύπτει; Οι έρευνες δε δείχνουν κάτι τέτοιο.
    dimitrapan
    06.11.2006, 14:47
    Μαριζάκι μου, πάντα η κατάσταση ήταν πολύ πολύ δύσκολη για τους νέους... Η διαφορά με το σήμερα είναι ότι επειδή έχει αλλάξει το ύφος των ΜΜΕ (παλιά προέβαλαν κυρίως την είδηση, ενώ τώρα ουσιαστικά ασχολούνται με τον σχολιασμό και την σεναριογράφια γύρω από την είδηση & επιπλέον ο ανταγωνισμός μεταξύ των ΜΜΕ έχει γίνει πολύ σκληρός) αυτά γίνονται ευρύτερα γνωστά και προβάλλονται με τελείως διαφορετικό τρόπο...
    mariza18
    06.11.2006, 15:03
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 06-11-2006 στις 14:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 06-11-2006 στις 14:36 έγραψε...

    μονο που σημερα δημητρουλα η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο!


    Αυτό πως προκύπτει; Οι έρευνες δε δείχνουν κάτι τέτοιο.





    Χορχε,δεν αμφιβαλλω πως τα φαινομενα αυτα δεν τα συναντουσατε και τοτε,απλα πιστευω σημερα,λογω της προβολης τους τους απο τα ΜΜΕ,τα πραγματα εχουν γινει εκτος ελενχου..Πλεον πολλα παιδια πιστευουν-και το ξερω επειδη συναναστρεφομαι καθημερινα μαζι τους-πως το να τραβηξεις ενα βιντεο με αναλογο περιεχομενο δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο γιατι οπως μ λενε''ελα μωρε και η/ο ταδε εκανε και δεν εγινε και τπτ''!!!εκει καταντησαμε!Το θεμα δεν ειναι αν τοτε κανανε τα παιδια αυτα που κανουν σημερα οι δικοι μας ή οχι,το θεμα ειναι πως η κατασταση αντι να βελτιωθει διαρκως χειροτερευει και κανεις δεν κανει για να αλλαξει η κατασταση!!
    Astron
    06.11.2006, 15:18
    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 06-11-2006 στις 15:03 έγραψε...
    Πλεον πολλα παιδια πιστευουν-και το ξερω επειδη συναναστρεφομαι καθημερινα μαζι τους-πως το να τραβηξεις ενα βιντεο με αναλογο περιεχομενο δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο γιατι οπως μ λενε''ελα μωρε και η/ο ταδε εκανε και δεν εγινε και τπτ''!!!εκει καταντησαμε!


    Μήπως είμαστε εμείς εκείνοι που πρέπει να διδαχτούμε απ' τους νεότερους;
    Μπορεί και να χουν δίκιο. Το να τραβήξεις ένα βιντεάκι για πλάκα είναι πράγματι αθώο. Ή μήπως η πράξη γίνεται κατακριτέα ΜΟΝΟ από την στιγμή που καταγράφεται;

    Εκεί που το πράγμα χαλάει είναι όταν το παίρνει η τηλεόραση και ο κάθε δημοσιογραφίσκος και το προβάλλει σε όλη την Ελλάδα. Προβάλλει δηλαδή παντού κάτι που μερικοί φίλοι και φίλες ήθελαν να μοιραστούν μεταξύ τους.
    mariza18
    06.11.2006, 15:32
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 06-11-2006 στις 15:18 έγραψε...


    Εκεί που το πράγμα χαλάει είναι όταν το παίρνει η τηλεόραση και ο κάθε δημοσιογραφίσκος και το προβάλλει σε όλη την Ελλάδα. Προβάλλει δηλαδή παντού κάτι που μερικοί φίλοι και φίλες ήθελαν να μοιραστούν μεταξύ τους.





    κατα τη γνωμη μου καλα κανει και το προβαλλει για να μαθουν τα παιδια να μην εμπιστευονται ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!Όταν παρακολουθησα την εκπομπη του Εαυγγελατου,ενα πραγμα μου έμεινε΄΄δεν πρεπει να εμπιστευομαστε κανεναν,οτιδηποτε σχεση και αν εχουμε με το ατομο αυτο,ειτε φιλικη ειτε ερωτικη΄΄.Μπορει να το παρουσιασε σαν ασυδοσια των νεων,παρ'ολα αυτα πλεον πρεπει να προσεχουμε και να μαστε καχυποπτοι με τον διπλανο μας.Να και κατι που αποκομισαμε απο αυτην την ιστορια με τα βιντεακια...
    punkster
    06.11.2006, 23:06
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 06-11-2006 στις 15:18 έγραψε...

    Μήπως είμαστε εμείς εκείνοι που πρέπει να διδαχτούμε απ' τους νεότερους;
    Μπορεί και να χουν δίκιο. Το να τραβήξεις ένα βιντεάκι για πλάκα είναι πράγματι αθώο. Ή μήπως η πράξη γίνεται κατακριτέα ΜΟΝΟ από την στιγμή που καταγράφεται;

    Εκεί που το πράγμα χαλάει είναι όταν το παίρνει η τηλεόραση και ο κάθε δημοσιογραφίσκος και το προβάλλει σε όλη την Ελλάδα. Προβάλλει δηλαδή παντού κάτι που μερικοί φίλοι και φίλες ήθελαν να μοιραστούν μεταξύ τους.




    Το θεμα ειναι οτι αυτα τα βιντεο δεν ειναι κατι που "μερικοι φιλοι και φιλες ηθελαν να μοιραστουν μεταξυ τους" αλλα κατι που "ταξιδευει" απο το ενα κινητο στο αλλο και το βλεπουν οχι μονο οι φιλοι αλλα και παιδια απο ολες τις γυρω περιοχες και ο καθε αγνωστος και ασχετος.

    Δεν ειναι καθολου αθωο, ειναι τσοντα.

    Τα παιδια βλεπουν αυτα τα βιντεο και γελανε, ευχαριστιουνται, καμαρωνουν για τα "κατορθωματα" των φιλων τους ή των αγνωστων που πρωταγωνιστουν σε αυτα τα βιντεο. Αληθεια, υπαρχει τιποτα το ωραιο και το αξιο για να καμαρωνεις?? Εκανες σεξ, ωραια. Μπραβο σου. Ειναι αναγκη να το επιδεικνυεις και να ξεφτιλιζεσαι με τετοιο τροπο? Και εξαλλου καποια πολυ προσωπικα πραγματα, οπως το σεξ, δεν τα μοιραζεσαι ετσι με ολους...

    Το πιο τρομακτικο ειναι οτι αυτα τα βιντεο τα βλεπουν παιδια δημοτικου.....
    Δηλαδη, ΕΛΕΟΣ!!! Οταν εγω ημουν στο δημοτικο οι περισσοτεροι δεν ειχαν καν ξεκαθαρισει καλα καλα πως γινονται τα παιδια, ποσο μαλλον να βλεπουν τετοια πραγματα. Το σεξ φαινοταν αδιανοητο και κατι που ηταν καθαρα υποθεση των μεγαλων. Τωρα οχι μονο αντιλαμβανονται το σεξ με εναν φτηνο και προστυχο τροπο, αλλα εχουν τσοντες στα κινητα τους.

    Το σεξ δεν ειναι απλως ενα παιχνιδι. Και δεν εχω αντιρρηση να κανουν τα παιδια σεξ οποτε νιωσουν οτι θελουν να κανουν σεξ. Αλλα οχι να πηγαινουν με τον οποιοδηποτε, με τον καθε περαστικο και να κανουν παρτουζες στα σχολεια και μαλιστα σε μια τοσο ευαισθητη ηλικια. Δεν ειναι ανθρωπινο αυτο, ειναι ζωωδες. Μπορει να βρισκεται πιο κοντα στην πραγματικη φυση του ανθρωπου, αλλα ο ανθρωπως εδω και κατι χιλιετιες εχει παψει να ζει στις σπηλιες και εχει ενταχθει σε κοινωνιες που τις διεπουν ηθικες αξιες. Ειναι ατομικο το θεμα και ειναι επιλογη του καθενος αν θα ακολουθησει αυτες τις ηθικες αξιες ή θα τις ποδοπατησει. Απλως αυτο διαφοροποιει καποιους απο αυτους που εκτιμουν τον εαυτο τους και τους αλλους και πανω απ ολα τους σεβονται. Μπορει να ακουγομαι σαν την Ελενη Λουκα, αλλα πιστευω οτι ολη αυτη η ελευθερια, η αναρχια και η ταση να αδιαφορουμε για καποια θεμελιωδη στοιχεια της ανθρωπινης υποστασης επειδη θεωρουνται αυταρχικα και μεσαιωνικα και "της-εποχης-του-προπαππου-μου", εχει οδηγησει εδω που ειμαστε τωρα.




    Astron
    06.11.2006, 23:48
    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 06-11-2006 στις 15:32 έγραψε...
    Όταν παρακολουθησα την εκπομπη του Εαυγγελατου,ενα πραγμα μου έμεινε΄΄δεν πρεπει να εμπιστευομαστε κανεναν,οτιδηποτε σχεση και αν εχουμε με το ατομο αυτο,ειτε φιλικη ειτε ερωτικη΄΄


    ...κι εξακολουθείς να πιστεύεις ότι η εκπομπή ήταν χρήσιμη;

    Astron
    07.11.2006, 00:00
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 06-11-2006 στις 23:06 έγραψε...
    Δεν ειναι καθολου αθωο, ειναι τσοντα.


    Για αυτό είπα ότι είναι θέμα υποκειμενικό, εξαρτάται απ' την ηθική του καθενός. Προσωπικά δεν είμαι υπέρ της δημοσίευσης προσωπικών ερωτικών στιγμών, αλλά εάν ο άλλος θέλει δεν πρόκειται να αρχίσω και την καταστροφολογία και το "πού βαδίζουμε κύριοι".

    Παράθεση:
    Οταν εγω ημουν στο δημοτικο οι περισσοτεροι δεν ειχαν καν ξεκαθαρισει καλα καλα πως γινονται τα παιδια

    Αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα της συντηρητικής ελληνικής κοινωνίας που καλό είναι να αντιμετωπιστεί με την εισαγωγή του μαθήματος της σεξουαλικής αγωγής στα σχολεία. Έτσι τα παιδιά θα μαθαίνουν σωστά και ξεκάθαρα κάποια πράγματα τα οποία είναι τώρα ενοχοποιημένα και δεν θα χρειάζεται να ψάχνουν βιντεάκια για να καταλάβουν τί είναι το σεξ.


    Παράθεση:
    Το σεξ δεν ειναι απλως ενα παιχνιδι.

    Δεν είναι απλώς ένα παιχνίδι, είναι ΤΟ παιχνίδι. Το πιο απολαυστικό παιχνίδι που υπάρχει στην φύση.
    Αυτό που είναι ουσιαστικό και πρέπει να διδαχτεί στα νέα παιδιά είναι το τί πρέπει να κάνουν ώστε να μην καταλήξει το παιχνίδι αυτό να γίνει εφιάλτης (χρήση προφυλακτικών, ενημέρωση για το σώμα τους κλπ). Είναι χρέος μιας κοινωνίας να εξασφαλίζει την σεξουαλική υγεία των ατόμων που την αποτελούν και σε αυτόν τον τομέα η ελληνική κοινωνία είναι πάρα πολύ συντηρητική.


    prosilios
    07.11.2006, 00:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 07-11-2006 στις 00:00 έγραψε...

    Δεν είναι απλώς ένα παιχνίδι, είναι ΤΟ παιχνίδι. Το πιο απολαυστικό παιχνίδι που υπάρχει στην φύση.
    Αυτό που είναι ουσιαστικό και πρέπει να διδαχτεί στα νέα παιδιά είναι το τί πρέπει να κάνουν ώστε να μην καταλήξει το παιχνίδι αυτό να γίνει εφιάλτης (χρήση προφυλακτικών, ενημέρωση για το σώμα τους κλπ). Είναι χρέος μιας κοινωνίας να εξασφαλίζει την σεξουαλική υγεία των ατόμων που την αποτελούν και σε αυτόν τον τομέα η ελληνική κοινωνία είναι πάρα πολύ συντηρητική.





    καθηκον μιας κοινωνιας είναι να εξασφαλίζει την επιβιωση της.

    οι κοινωνιες της παρτουζας σε καμμια ιστορική περιοδο δεν ειχαν προοπτικη ακι ασφαλως δεν προκειται να εχουν ούτε σήμερα ......

    το κακό δεν είναι που οι κοινωνίες ακολουθούν τους φυσικούς νόμους της φθοράς..το κακό είναι ότι μέχρι να σαπίσουν και ν ανακυκλωθουν σε κάτι φρέσκο και υγιές έχουν παρασύρει στη σήψη τους τις ελπίδες και τις προσδοκίες εκατομμυρίων νέων ανθρώπων....

    αγαπητοί μου φίλοι δεν τους χρησιμεύετε σε τίποτα παρά μόνο ως λίπασμα....

    έως ότου αντιληφθείτε πως έχετε μία και μόνη επιλογή:

    την προσωπική νοητική και αισθητική αντίσταση.


    Astron
    07.11.2006, 03:50
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 07-11-2006 στις 00:27 έγραψε...
    καθηκον μιας κοινωνιας είναι να εξασφαλίζει την επιβιωση της.
    οι κοινωνιες της παρτουζας σε καμμια ιστορική περιοδο δεν ειχαν προοπτικη ακι ασφαλως δεν προκειται να εχουν ούτε σήμερα ......



    Γιατί το τραβάς τόσο πολύ;
    Είπα εγώ πουθενά να γίνουμε "κοινωνία της παρτούζας"; Αυτό που λέω είναι ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του και εφ'όσον δεν βλάπτει κανέναν δεν με αφορά.

    Υ.Γ. Ποιες είναι "οι κοινωνίες της παρτούζας" και θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις ιστορικά-με συγκεκριμένα παραδείγματα- το πώς οι σεξουαλικές τους συνήθειες τους οδήγησαν ...στον αφανισμό τους.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 07-11-2006 03:50 ]