ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.833 μέλη

    Όταν τα 16χρονα δίνουν τροφή στα κανάλια....

    semplice
    07.11.2006, 15:38
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 07-11-2006 στις 00:27 έγραψε...

    καθηκον μιας κοινωνιας είναι να εξασφαλίζει την επιβιωση της.

    οι κοινωνιες της παρτουζας σε καμμια ιστορική περιοδο δεν ειχαν προοπτικη ακι ασφαλως δεν προκειται να εχουν ούτε σήμερα ......

    το κακό δεν είναι που οι κοινωνίες ακολουθούν τους φυσικούς νόμους της φθοράς..το κακό είναι ότι μέχρι να σαπίσουν και ν ανακυκλωθουν σε κάτι φρέσκο και υγιές έχουν παρασύρει στη σήψη τους τις ελπίδες και τις προσδοκίες εκατομμυρίων νέων ανθρώπων....

    αγαπητοί μου φίλοι δεν τους χρησιμεύετε σε τίποτα παρά μόνο ως λίπασμα....

    έως ότου αντιληφθείτε πως έχετε μία και μόνη επιλογή:

    την προσωπική νοητική και αισθητική αντίσταση.






    Θα συμφωνήσω και θα μου επιτρέψετε σας παρακαλώ,να κάνω αναφορά σε έναν άνθρωπο που κάνει τέτοιου είδους αντίσταση ,κατά την άποψη μου.
    Είναι ο Καθηγητής Φιλοσοφίας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο Χρήστος Γιανναράς.
    Παραθέτω ένα μικρό δείγμα γραφής του.

    "Ακραία κατάληξη είναι η ανεπαίσθητη διαμόρφωση ενός ανέραστου ψυχισμού, ανθρώπων ανίκανων να αυθυπερβαθούν... Αποτελεί τυπικό γνώρισμα της νεωτερικής εποχής ο περιορισμός της σημασίας των λέξεων 'έρωτας' και 'ερωτικός' σε μόνη τη σεξουαλική σχέση (και στις ευρωπαϊκές γλώσσες σε μόνη την πορνογραφία)..."

    Πόσο μεγαλύτερη σαφήνεια και ακρίβεια μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος για τα περιγράψει τα φαινόμενα που ζούμε;











    Παρακάτω θα προσπαθήσω να φλυαρήσω ,θα γίνω κουραστικός
    αλλά όποιος το θελήσει καλές αντοχές:)

    Ο έρωτας λοιπόν που δεν συνδυάζεται με την συνουσία μοιάζει αστείος και γραφικός.Ας μην μιλησω για τη φράση "make love".Πως λέμε "Αντε ,φτιάξε καφέ!" ..κάτι τέτοιο.
    Αλλά και "Ι love you" Σ'αγαπώ δηλαδή.Την αγάπησαν την 16χρονη κοπέλα,ναι.Kαι αυτη το ίδιο.
    Πάντα αναρωτιόμουν γιατί δεν υπάρχει ξεχωριστή λέξη στα Αγγλικά για τον έρωτα και ξεχωριστή για την αγάπη.Φαίνεται όμως πως δεν έχουν μπερδέψει μόνο αυτές αλλά έχουν βάλει και την σεξουαλική πράξη, αυτή καθ'αυτή μέσα.
    Ερωτας,αγάπη ,σεξουαλική πράξη -όλα μια λέξη !!!Το ίδιο είναι όλα!!!
    Αχταρμάς δηλάδη λεκτικός ,νοηματικός,συναισθηματικός...."οτι να ναι"...


    Η γλώσσα είναι άμεσα συνδεδεμένη με την σκέψη και τη ζωή μας.Πως είναι δυνατόν λοιπόν να έχεις εικόνα για κάτι,να το καταλαβαίνεις χωρίς να υπάρχει λέξη να το περιγράφει;Πολύ δύσκολο..
    Και εμείς που έχουμε διαφέρουμε?Σε λίγο καιρό δεν θα διαφέρουμε αισθητά θα έλεγα αν συνεχίσουμε έτσι..Αλλά δεν παύουμε να εiμαστε τυχεροί πιστευω που μπορούμε να διαβάζουμε τέτοια κείμενα όπως αυτό του Γιανναρά,τυχεροί που μπρορούμε να κάνουμε σκέψεις για το τι μπορεί να σημαίνει "αυθυπέρβαση"(δεν ξέρω αν στα Αγγλικά υπάρχει καν αλλά ουτε και με νοιάζει) τυχεροί που μπορούμε να πούμε τη φράση "Ξαφνικός έρωτας" να την κάνουμε τραγούδι(Σπανουδάκης-Βιτάλη) και όχι την "Ξαφνική αγάπη".
    Ειμαστε τυχεροί που μπορουμε να πούμε "αυτός έχει έρωτα με τη μουσική"
    αλλά και το "η αγάπη όλα τα υπομένει η αγάπη όλα τα ελπίζει ,δίνει ζωή στην οικουμένη και η γη γυρίζει και η γη γυρίζει"


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 07-11-2006 15:40 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 07-11-2006 16:08 ]


    AlmaNegra
    07.11.2006, 22:55
    Είναι λυπηρό πως ορισμένοι άνθρωποι βλέπουν τα πάντα στην κοινωνία άσχημα. Είναι λυπηρό πως έχουν εμμονές με τις "παλιές καλές εποχές", αδυνατώντας να παραδεχτούν πως απλά νοσταλγούν τα νιάτα τους. Είναι λυπηρό και συνάμα επικίνδυνο εαν αυτοί οι άνθρωποι είναι αυτοί που γέννησαν τα σημερινά παιδιά και τη σημερινοί κοινωνία (γονείς,παππούδες κλπ) για την οποία κατηγορούν τα παιδιά τους.
    Κύριοι η σημερινή νεολαία δεν είναι ένα μάτσο χαζόπαιδα που δε ξέρουν τι γιορτάζουμε την 25η Μαρτίου, ούτε διεστραμμένοι αλήτες. Δεν είναι αποπολιτικοποιημένα πλουσιόπαιδα ούτε φυσικά πρωταγωνιστές σε τσόντες.
    "Κοινωνία της παρτούζας" είναι βαριά έκφραση και δείχνει άγνοια της σημερινής νεολαίας, η οποία αντιστέκεται σε όλα αυτά.
    semplice κατάλαβα το συλλογισμό αλλά μην κολλάμε στις λέξεις. Στα Αγγλικά λένε και have sex, λένε και let's F... λένε και άλλα, όχι μόνο make love.
    Επιπλέον,η (λεκτική και μη) ένωση αγάπης και sex δεν εφτελίζει την αγάπη, αντίθετα την ολοκληρώνει...Αυτή η λογική του κακού πράγματος (sex) μας φτάνει εδώ που μας έφτασε.
    Οι εποχές αλλάζουν, το ίδιο και οι ανάγκες των ανθρώπων. Άρα και η παιδεία που πρέπει να τους παρέχεται..Ο έρωτας και το sex (χωριστά αυτά τα δύο) είναι πολύ σημαντικά πράγματα για να μείνουν έξω από αυτήν.

    Υ.Σ. Εντάξει πάω πάσο.. Και τα δύο παιδιά που έδειξε ο Χατζηνικολάου σήμερα ήταν ανίδεα και προκλητικά. Σίγουρα όλα έτσι θα είναι στον κόσμο. Και στο ένα από τα 1000 σχολεία της χώρας, 4 απο τους 200 μαθητές έκαναν ομαδικό sex (όργιο είναι άλλη μια αισχρή βλαχοδημοσιογραφική έκφραση). Άρα όλα έτσι θα είναι..
    Υ.Σ. Συγνώμη για το ύφος απλά ξέρω ότι εδώ σηζητάμε δεν παρεξηγούμε ο ένας τον άλλον Συγγνώμη επίσης αν έφυγα από το θέμα..
    eneni
    08.11.2006, 00:40
    Παραθέτω εδώ το σημερινό εξώφυλλο της Ελευθεροτυπίας. Όποιος δε το έχει δει ηδη, αξίζει, νομίζω, ν ατο διαβασει.

    Ακούει κανείς;

    Του ΘΩΜΑ ΤΣΑΤΣΗ

    Ο Αλέξανδρος πηγαίνει στην πρώτη Γυμνασίου, μαθαίνει αγγλικά, παίζει μπάσκετ και τένις. Διαβάζει αρκετά και γράφει ακόμη περισσότερο. Χαμογελαστός και ευγενικός. Μόλις τελείωσε τα μαθήματά του χθες το βράδυ κάθισε στον δερμάτινο καναπέ στο καθιστικό του σπιτιού του απέναντι από τη μητέρα του και απαντούσε στις ερωτήσεις:

    Αλέξανδρος Ανδρικόπουλος, μαθητής της Α' τάξης Γυμνασίου Βουλιαγμένης: Δεν βλέπω τηλεόραση
    «Εγραψα την επιστολή γιατί θα ήθελα να αφυπνίσω τους γονείς. Τους γονείς που πρέπει να μιλάνε περισσότερο με τα παιδιά τους, τους γονείς που αφιερώνουν λίγο χρόνο στα παιδιά τους, τους γονείς που όταν τα παιδιά ζητάνε να βγούνε μια βόλτα απαντούν: "Δεν έχω χρόνο να πάμε βόλτα, μπορώ όμως να σου κάνω ένα δώρο". Σ' αυτούς τους γονείς γράφω την επιστολή μου».

    Τα ερεθίσματα για όσα γράφει στο γράμμα που έστειλε στην «Ε» τα έλαβε από τη μητέρα του. «Δεν βλέπω τηλεόραση. Πολλά απ' όσα μεταδίδονται, η μητέρα μου λέει ότι είναι απαγορευμένα για την ηλικία μου. Οσα έμαθα για τον Αλεξ στη Βέροια ή όσα έγιναν πρόσφατα στην Εύβοια τα πληροφορήθηκα μέσω της μητέρας μου», εξηγεί ο ίδιος. Από όσα μας περιέγραψε δεν γνωρίζει λεπτομέρειες. Εμαθε πολλά όμως για τον περίγυρο. Αναρωτήθηκε γιατί όλα όσα κουβεντιάζει με τους φίλους του δεν συμβαίνουν στο σπίτι του.

    Και όλα τ' άλλα που γράφεις, για τα παιδιά και την παραβατικότητα πώς τα σκέφτηκες;

    «Αυτό ήθελα να τονίσω. Μιλάω με τους συμμαθητές μου και τους φίλους μου στο σχολείο. Αρχισαν τώρα όλοι να μιλούν για παραβατικότητα. Αυτό που θέλω να πω και γράφω κιόλας είναι ότι οι γονείς είναι εκείνοι που είναι παραβατικοί. Δεν είναι τα παιδιά». Και ξεδιπλώνει με δικά του λόγια τους γονείς που «δεν μιλούν με τα παιδιά τους» ή τα δωροδοκούν για να μην τα πάνε βόλτα.

    Η ημέρα του 13χρονου μαθητή της πρώτης Γυμνασίου είναι συνηθισμένη. Σχολείο και στη συνέχεια σπίτι για διάβασμα. Από φροντιστήριο πάει μόνο αγγλικά. Σε κανένα άλλο μάθημα. «Δεν μου χρειάζεται φροντιστήριο. Το μάθημα στο σχολείο είναι αρκετό», λέει. Η μονοτονία σπάει από το μπάσκετ και το τένις που αγαπάει και μαθαίνει.

    Οταν μεγαλώσει θέλει να ασχοληθεί με την αρχαιολογία ή γιατί όχι να γίνει συγγραφέας. «Σκέφτομαι διάφορα», λέει με την παιδική αμηχανία ενός παιδιού της ηλικίας του.

    Η εικόνα που έχει σχηματίσει ο Αλέξανδρος απ' όσα διαβάζει, ακούει και συζητάει εδώ και μήνες για άλλα παιδιά που πρωταγωνιστούν σε υποθέσεις που τα μέσα ενημέρωσης έχουν αναδείξει, είναι ότι οι γονείς ευθύνονται. Οχι τα παιδιά - «πρωταγωνιστές».

    Η επιστολή αποπνέει την αθωότητα ενός παιδιού 13 χρόνων, έχει ορθογραφικά και συντακτικά λάθη που διορθώθηκαν, είναι όμως γεμάτη αλήθειες που θα φέρουν σε δύσκολη θέση όλους εκείνους στους οποίους ο Αλέξανδρος απευθύνεται. Ο μικρός περιγράφει μ' έναν δικό του τρόπο τις αιτίες που τον οδήγησαν να γράψει αυτό το γράμμα που περιγράφει τον «άρρωστο κόσμο που κατοικεί στο ελληνόφωνο κρατίδιο με χαμένη μνήμη». Χρειάστηκε μία εβδομάδα να τελειώσει το κείμενο που έστειλε στην «Ε». «Είμαι παιδί και χρειάζομαι χρόνο. Γράφω ένα κομμάτι κάθε ημέρα», λέει αφοπλιστικά.




    Αναμφισβήτητα σε ό,τι αφορά την πιο συγκλονιστική είδηση από τον Τύπο και την τηλεόραση μέσα στο 2006 πρέπει να είναι η εξαφάνιση του συνομήλικού μου και συνονόματού μου Αλέξανδρου από τη Βέροια και η ιστορία με τον βιασμό μιας μαθήτριας της Αμαρύνθου.

    Τα μαντάτα δυσάρεστα. Οι εμπλεκόμενοι, παιδιά της δικής μου ηλικίας, και τα σενάρια εφιαλτικά.

    Οι συναισθηματικές διαταραχές μέσα στην ελληνική οικογένεια μεγάλες, και μια μανία να ανακαλύψουν συμπτώματα παραβατικά στα παιδιά τους.

    Η νέα λέξη που πιπιλίζουν σαν καραμέλα οι μεγάλοι είναι η παραβατικότητα.

    Η νέα μόδα που κατασκευάζουν οι επιστήμονες για να φωτογραφίσουν ένα παιδί άτακτο, κακό, είναι η λεξοπαραβατική.

    Ξαφνικά, κρίνονται - απορρίπτονται παιδιά που μέχρι σήμερα ήταν λίγο πιο ζωηρά ή παιδιά από ξένες χώρες με άλλη κουλτούρα.

    Ολα αυτά συμπληρώνονται με εκφράσεις υποτιμητικές και με πολύ πολύ μυστήριο. Σε ερώτηση που θα θέσουμε εμείς οι μικρότεροι: Γιατί τόση υστερία έτσι ξαφνικά; Τόση ευαισθησία; Σπεύδουν να μας απαντήσουν ότι το κάνουν από ενδιαφέρον ουσιαστικό και αγάπη.

    Ας μην τρελαθούμε, αγαπητοί μου γονείς, ανεκπαίδευτοι κατά τα άλλα. Από εσάς ξεκινά το πρόβλημα.

    Ναι, σε σας μιλάω. Δεν γεννιέται κανείς έτσι ξαφνικά παραβάτης, ούτε μας χτύπησε ίωση παραβατικότητας από τη μια στιγμή στην άλλη.

    Εσείς μας την εισάγετε μαζί με τα επώνυμα ρούχα - τα ακριβά αυτοκίνητα - τα σπίτια με τις πισίνες. Μέσα από την τηλεόραση - τα ηλεκτρονικά παιχνίδια που μας επιβραβεύουν με μπόνους, με έναν όρο, να σκοτώσουμε όλο και πιο πολλούς. Τέλος, μέσα από την αλλοδαπή ανεκπαίδευτη προβληματική baby sitter.

    Θα σας θέσω κάποιες ερωτήσεις και αν έχετε θάρρος απαντήστε μας.

    Πείτε μου, αν έχετε Θεό, πότε καθήσαμε στον δερμάτινο καναπέ με παρατεταμένη αγκαλιά και χωρίς την πίεση του χρόνου του στρες σαν οικογένεια να μιλήσουμε για τους προβληματισμούς μας;

    Να μιλήσουμε για ανθρώπους του πνεύματος και για την πρόοδο της επιστήμης;

    Να τρέξουμε στη φύση;

    Αφήστε, εγώ θα σας πω, γιατί από τρελό και από παιδί μόνο ακούς την αλήθεια.

    Ποτέ. Με ακούτε. Ποτέ. Κάποτε όμως γινότανε. Τότε που υπήρχε το απόλυτο μέτρο σύγκρισης. Κάποτε, που συμβιβαζόσαστε με τη φτώχεια, αλλά ήσαστε ευτυχισμένοι γιατί ήσαστε τίμιοι. Αξιοπρεπείς. Δεν απορρίπτατε αξίες καθημερινές και η ζωή σας είχε χρώμα, γράφατε ποιήματα, διηγήματα την ώρα της δουλειάς.

    Χωρίς να έχετε τίποτα, τα είχατε όλα.

    Σήμερα παραβιάσατε τη συνείδηση, παύσατε μέσα σας να υποκαθιστάτε το θαυμαστικό με το ερωτηματικό.

    Σήμερα εγκλωβιστήκατε στην καταλυτική αποχαύνωση.

    Οι ανάγκες σας είναι άλλες. Τα θέλετε όλα χωρίς να μετράτε την τσέπη σας, αλλά τον εγωισμό σας.

    Και να τα ακριβά αυτοκίνητα, τα ακριβά ρούχα. Και να τα δάνεια και οι λογαριασμοί.

    Ψέματα λέω; Αν λέω, να με κάψει ο Θεός.

    Αλήθεια δεν είναι πως όπου βρεθείτε μιλάτε για μια Λάμπρου, μια Μπεζαντάκου και ένα νινί που σέρνει καράβια; Αλήθεια δεν είναι πως μιλάτε για παρανομίες και για εύκολο χρήμα; - ναρκωτικά - σεξ - αδικία - όπλα - θάνατο - fame story; Αυθάδεια και όλα αυτά μπροστά μας; Αυτό για σας λέγεται παιδεία, κουλτούρα;

    Αχ άρρωστε κόσμε, που κατοικείς στο ελληνόφωνο κρατίδιο με χαμένη μνήμη. Αχ! γονείς εσείς, ανεκπαίδευτοι και σαλταρισμένοι, ξύλο που σας χρειάζεται. Πέστε μου, για να μην τα πάρω, πότε είχαμε γονική παρουσία εμείς τα παιδιά του 21ου αιώνα; Πότε καθήσαμε ήρεμα στα γόνατά σας, έτσι, για να γνωριστούμε καλύτερα, να ανοίξουμε ένα βιβλίο του Καβάφη, του Ρίτσου, έναν Καζαντζάκη; Σαν εκείνο να δεις που διάβαζε η γιαγιά μας σε σας, «Ενα παιδί μετράει τα άστρα». Ποτέ. Ναι, ποτέ. Μας ακούτε νεοέλληνες και τσιφτετέλληνες γονείς; Ποτέ. Μας εκπαιδεύσατε να ζούμε σε έναν κόσμο χωρίς αισθητική. Σε έναν κόσμο που κερδίζετε με τη δύναμη της υποταγής, του φόβου, του όπλου, τη μαγκιά και την πνευματική μιζέρια.

    Αλλά όταν έρθει η ώρα να δείτε κατάμουτρα το δημιουργικό σας χάλι, την κατάντια σας, αντί να προσπαθήσετε να επανορθώσετε, λέτε πως δεν μας αναγνωρίζετε.

    Προς Θεού τόσο εγωισμός, μα τόσο...

    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΣ

    13 ετών

    Μαθητής Α'τάξη Γυμνασίου

    Βουλιαγμένης


    semplice
    08.11.2006, 01:10
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 07-11-2006 στις 22:55 έγραψε...

    Είναι λυπηρό πως ορισμένοι άνθρωποι βλέπουν τα πάντα στην κοινωνία άσχημα. Είναι λυπηρό πως έχουν εμμονές με τις "παλιές καλές εποχές", αδυνατώντας να παραδεχτούν πως απλά νοσταλγούν τα νιάτα τους. Είναι λυπηρό και συνάμα επικίνδυνο εαν αυτοί οι άνθρωποι είναι αυτοί που γέννησαν τα σημερινά παιδιά και τη σημερινοί κοινωνία (γονείς,παππούδες κλπ) για την οποία κατηγορούν τα παιδιά τους.
    Κύριοι η σημερινή νεολαία δεν είναι ένα μάτσο χαζόπαιδα που δε ξέρουν τι γιορτάζουμε την 25η Μαρτίου, ούτε διεστραμμένοι αλήτες. Δεν είναι αποπολιτικοποιημένα πλουσιόπαιδα ούτε φυσικά πρωταγωνιστές σε τσόντες.
    "Κοινωνία της παρτούζας" είναι βαριά έκφραση και δείχνει άγνοια της σημερινής νεολαίας, η οποία αντιστέκεται σε όλα αυτά.
    semplice κατάλαβα το συλλογισμό αλλά μην κολλάμε στις λέξεις. Στα Αγγλικά λένε και have sex, λένε και let's F... λένε και άλλα, όχι μόνο make love.
    Επιπλέον,η (λεκτική και μη) ένωση αγάπης και sex δεν εφτελίζει την αγάπη, αντίθετα την ολοκληρώνει...Αυτή η λογική του κακού πράγματος (sex) μας φτάνει εδώ που μας έφτασε.
    Οι εποχές αλλάζουν, το ίδιο και οι ανάγκες των ανθρώπων. Άρα και η παιδεία που πρέπει να τους παρέχεται..Ο έρωτας και το sex (χωριστά αυτά τα δύο) είναι πολύ σημαντικά πράγματα για να μείνουν έξω από αυτήν.

    Υ.Σ. Εντάξει πάω πάσο.. Και τα δύο παιδιά που έδειξε ο Χατζηνικολάου σήμερα ήταν ανίδεα και προκλητικά. Σίγουρα όλα έτσι θα είναι στον κόσμο. Και στο ένα από τα 1000 σχολεία της χώρας, 4 απο τους 200 μαθητές έκαναν ομαδικό sex (όργιο είναι άλλη μια αισχρή βλαχοδημοσιογραφική έκφραση). Άρα όλα έτσι θα είναι..
    Υ.Σ. Συγνώμη για το ύφος απλά ξέρω ότι εδώ σηζητάμε δεν παρεξηγούμε ο ένας τον άλλον Συγγνώμη επίσης αν έφυγα από το θέμα..



    Αγαπητέ Βαγγέλη προσωπική μου άποψη είναι πως οι σημερινοί νέοι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ
    αλήτες και διεστραμμένοι.ΚΑι φυσικά οι μεγαλύτεροι λίγο σε ηλικία (εγώ είμαι 35)
    ή οι ακόμα μεγαλύτεροι δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα -σύμπλεγμα για το οποίο μιλάς.
    Ο σκοπός μου ήταν να αποτελέσει το κείμενο του Καθηγητή Χρήστου
    Γιανναρά αφορμή για να συζητήσουμε πάνω σε αυτά που έγραψε.
    Τα πιο κάτω που έγραψα ήταν απλά σκέψεις που έκανα όταν έγραφα και ήθελα
    να τις μοιραστώ μαζί σας.Πρόχειρα γραμμένες και όχι σε ύφος δοκιμίου.
    Ισως να έκανα λάθος και να έπρεπε να μεταφέρω μόνο το κείμενο του καθηγητή.
    Αρα αν έχεις κάτι να πεις πάνω στο κείμενάκι αυτο θα το άκουγα με ευχαρίστηση.

    Εάν τώρα θέλεις να μου πεις πως η Αγγλική γλώσσα είναι πιο πλούσια και πιο ερωτική από τη δική μας ,σ'αυτο απλά θα διαφωνήσω....Αν μου πεις πως
    διαχωρίζουν με λέξεις τον έρωτα από την αγάπη και πάλι με ενδιαφερον θα
    ακούσω ποια λέξη ειναι αυτή διότι δεν την γνωρίζω.
    Στις λέξεις ,ναι κολλάω διότι ΣΚΕΨΗ-ΕΚΦΡΑΣΗ ειναι άρρηκτα δεμένες.
    Και η γλώσσα είναι σπουδαίο εργαλείο έκφρασης.Οταν δεν μπορείς να διατυπώσεις
    κάτι το πιο πιθανό είναι πως δεν μπορείς ΚΑΝ να το σκεφτείς.....
    Εκτός λοιπόν εκτός από την "αγωγή" (τύπου Microsoft) που δινουν οι δυτικοευρωπαίοι στα παιδιά τους δεν τους αφηνουν κανένα περιθώριο να ξεχωρίσουν εάν η γενετήσια ορμή τους είναι κάτι διαφορετικό απο την αγάπη.Τους εμποδίζει μάλιστα και η γλώσσα τους να το καταλάβουν αυτό.Αυτό ήθελα να πω.

    Πιστεύω λοιπόν για να μην κολλάμε σε αυτο το θεμα , πως η "επικοινωνία" π.χ των σύγχρονων Αγγλοσαξόνων με κώδικες τύπου "Let's fuck" δεν είναι το πιο ευγενικό πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό.Δεν τους θεωρώ "παρακατιανούς" απλά έχω τελείως διαφορετική άποψη για το τι είναι ωραίο και τι όχι ,για το τι είναι χρήσιμο και τι όχι, για το τι είναι πολύτιμο και τι όχι.Ασχετα αν πολλές φορές ,τις περισσότερες δεν το ακολουθώ από αδυναμία.Ελπίζω και εύχομαι να έχω δηλαδή
    μια ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ για το τι σημαίνει ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
    Εγω δεν είμαι σίγουρα πάντως.

    Φοβάμαι λοιπόν μήπως μοιάσουμε στους νέους της Αγγλίας,των Ηνωμένων
    Πολιτειών,της Ολλανδίας ..Εχω ζήσει από κοντά αυτά που φοβάμαι ..δεν λέω
    ότι λέω μέσα απο βιβλία.
    Ναι ,αυτό αλήθεια σου λέω το φοβάμαι.
    Αυτές οι κοινωνίες έχουν διαμορφωθεί σε "κοινωνίες της παρτούζας" και
    το σύγχρονο lifestyle μέσω πολλαπλών πλύσεων εγκεφαλου κάνει
    ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ να επιβάλλει συγκεκριμένη αισθητική και τρόπο ζωής και στην
    δική μας.Δεν θέλουν να έχουμε καμία διαφορά με κανέναν(βλ.παγκοσμιο/ση)
    Είναι πολύ δύσκολο και θέλει μεγάλο αγώνα να ξεφύγει κάποιος όταν
    μάλιστα έχει απέναντι του να αντιμετωπίσει αντιδράσεις ....
    Για αυτό πολύ εύστοχα και πολύ εποικοδομητικά κατά τη γνώμη μου χρησιμοποιήθηκε η συγκεκριμένη έκφραση.


    Φυσικά όπως γράφεις στο ΥΓ σου συζητάμε καλοπροαίρετα.Το ωραίο
    είναι πως εσύ μέσα απο αυτά που γράφεις μπορείς να μου δώσεις τη δική σου
    οπτική την οποία εγώ να μην είχα σκεφτεί και το αντίστροφο και αυτο ειναι ωραίο.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 08-11-2006 01:19 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 08-11-2006 01:25 ]


    prosilios
    08.11.2006, 01:50
    Παράθεση:

    Αφήστε, εγώ θα σας πω, γιατί από τρελό και από παιδί μόνο ακούς την αλήθεια.

    Ποτέ. Με ακούτε. Ποτέ. Κάποτε όμως γινότανε. Τότε που υπήρχε το απόλυτο μέτρο σύγκρισης. Κάποτε, που συμβιβαζόσαστε με τη φτώχεια, αλλά ήσαστε ευτυχισμένοι γιατί ήσαστε τίμιοι. Αξιοπρεπείς. Δεν απορρίπτατε αξίες καθημερινές και η ζωή σας είχε χρώμα, γράφατε ποιήματα, διηγήματα την ώρα της δουλειάς.

    Χωρίς να έχετε τίποτα, τα είχατε όλα.

    Σήμερα παραβιάσατε τη συνείδηση, παύσατε μέσα σας να υποκαθιστάτε το θαυμαστικό με το ερωτηματικό.

    Σήμερα εγκλωβιστήκατε στην καταλυτική αποχαύνωση.

    Οι ανάγκες σας είναι άλλες. Τα θέλετε όλα χωρίς να μετράτε την τσέπη σας, αλλά τον εγωισμό σας.

    Και να τα ακριβά αυτοκίνητα, τα ακριβά ρούχα. Και να τα δάνεια και οι λογαριασμοί.

    Ψέματα λέω; Αν λέω, να με κάψει ο Θεός.

    Αλήθεια δεν είναι πως όπου βρεθείτε μιλάτε για μια Λάμπρου, μια Μπεζαντάκου και ένα νινί που σέρνει καράβια; Αλήθεια δεν είναι πως μιλάτε για παρανομίες και για εύκολο χρήμα; - ναρκωτικά - σεξ - αδικία - όπλα - θάνατο - fame story; Αυθάδεια και όλα αυτά μπροστά μας; Αυτό για σας λέγεται παιδεία, κουλτούρα;

    Αχ άρρωστε κόσμε, που κατοικείς στο ελληνόφωνο κρατίδιο με χαμένη μνήμη. Αχ! γονείς εσείς, ανεκπαίδευτοι και σαλταρισμένοι, ξύλο που σας χρειάζεται. Πέστε μου, για να μην τα πάρω, πότε είχαμε γονική παρουσία εμείς τα παιδιά του 21ου αιώνα; Πότε καθήσαμε ήρεμα στα γόνατά σας, έτσι, για να γνωριστούμε καλύτερα, να ανοίξουμε ένα βιβλίο του Καβάφη, του Ρίτσου, έναν Καζαντζάκη; Σαν εκείνο να δεις που διάβαζε η γιαγιά μας σε σας, «Ενα παιδί μετράει τα άστρα». Ποτέ. Ναι, ποτέ. Μας ακούτε νεοέλληνες και τσιφτετέλληνες γονείς; Ποτέ. Μας εκπαιδεύσατε να ζούμε σε έναν κόσμο χωρίς αισθητική. Σε έναν κόσμο που κερδίζετε με τη δύναμη της υποταγής, του φόβου, του όπλου, τη μαγκιά και την πνευματική μιζέρια.

    Αλλά όταν έρθει η ώρα να δείτε κατάμουτρα το δημιουργικό σας χάλι, την κατάντια σας, αντί να προσπαθήσετε να επανορθώσετε, λέτε πως δεν μας αναγνωρίζετε.

    Προς Θεού τόσο εγωισμός, μα τόσο...


    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΣ

    13 ετών

    Μαθητής Α'τάξη Γυμνασίου




    Aφιερωμενο εξαιρετικά σε όσους πιστευουν πως "δεν τρέχει τίποτα"....γονείς και παιδιά,δασκάλους και μαθητάδες...


    Ελληνόφωνοι (?) μου ,όνειρα γλυκά...καλό ξημέρωμα....

    "της Δικαιοσύνης Ηλιε νοητέ και Μυρσίνη Εσύ δοξαστική μη ,παρακαλώ Σας, μη λησμονάτε ...."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prosilios στις 08-11-2006 01:52 ]


    AlmaNegra
    08.11.2006, 02:43
    Φίλε μου prosilios το διάβασα το πρωί στην εφημερίδα και είμαι ήσυχος με αυτό το κείμενο. Γιατί έτσι είναι και έτσι σκέφτεται Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των νέων σήμερα. Και με τέτοια παιδιά, η κοινωνία σε 20-30 χρόνια θα είναι καλύτερη απ'ότι σήμερα, σε πείσμα όλων αυτών που τρέφονται από την τηλεοπτική (κανιβαλική) κουλτούρα, και έχουν σχηματίσει μια λάθος εικόνα για τους νέους μας. Όλων αυτών που δημιούργησαν την τωρινή κατάσταση και τώρα ώς υπέρτατοι υποκριτές μένουν έκπληκτοι από "την κατάντια της νεολαίας" και της κοινωνίας.
    Κωνσταντίνε έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες. Σε καμιά περίπτωση δε δικαιολογώ τους Άγγλους και τη γλώσσα τους, την οποία θεωρώ γλώσσα καθαρά συννενόησης και όχι επικοινωνίας. Πάντως, όπως θα έχεις παρατηρήσει κι εσύ αφού έχεις ζήσεις στο εξωτερικό, η διαφορά μας με τους "έξω" είναι ακόμα αρκετά μεγάλη. Στο λέω και από προσωπικές εμπειρίες που δεν υπάρχει λόγος τώρα να καταθέσω εδώ. Και γενικά ο τρόπος ζωής μας εδώ, πιστεύω ότι αντέχει...

    ΥΣ Τίποτα δεν είναι μια χαρά, ούτε τέλειο. Ούτε ήταν, μήτε ποτέ θα γίνει. Όταν όμως βλέπεις το λάθος, το καθήκον είναι να δεις τι μπορείς να κάνεις για να το διορθώσεις και όχι να κάθεσαι μπροστά του φωνάζοντας, απλά και μόνο για να δείξεις ότι ξέρεις.





    >
    http://blogs.musicheaven.gr/almanegra





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlmaNegra στις 08-11-2006 02:55 ]


    null

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlmaNegra στις 08-11-2006 03:01 ]


    Zefuros
    08.11.2006, 13:56
    Θα συμφωνήσω πως αυτά τα περιστατικά υπήρχαν και παλιότερα. Νομίζω όμως πως τα τελευταία χρόνια τα πράγματα έρχουν αρχίσει να ξεφεύγουν, με την έννοια πως αποκτούν μαζικότερη και γενικότερη μορφή΄. Παλίότερα μιλάγαμε για εξαιρέσεις, πλέον σήμερα αρχίζει να γίνεται - αν όχι κανόνας - τουλάχιστον μία τάση. Δεν θέλω βέβαια να τα ισοπεδώσω όλα, αλλά η κατασταση ειναι ανησυχητική. Θα μπορούσα να γραψω σελίδες αιτιών που οδηγούν σε αυτή τη κατασταση, αλλά δεν εχει νόημα - λίγο πολύ όλα έχουν αναφερθεί εδώ μέσα (και δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα POst). Νομίζω πάντως πως όλα έχουν ξεκινήσει από την οικογένεια, ή μάλλον καλύτερα από την διάλυση του θεσμού της οικογένειας

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 03-11-2006 στις 23:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 03-11-2006 στις 21:37 έγραψε...

    ε,και ασφαλως ...μερικά χρονια πριν τα φαινομενα δεν είχαν αυτη την έκταση!!!

    ουτε παιδικές συμμορίες υπήρχαν,ούτε εμπόριο ναρκωτικών γινόταν στα σχολεία ,ούτε ομαδικά όργια.....

    ο εφησυχασμός και ο στρουθοκαμηλισμός είναι βολικός σαν τον Αγγελο Εξαγγελο του Σαββοπουλου..



    Μόνο εφησυχασμένος δεν είμαι. Απλά δε μπορώ την υπερβολή και όλες αυτές τις μέρες έχω πήξει από δαύτη. Σίγουρα υπάρχει πρόβλημα, αλλά μην τα μηδενίζουμε όλα πια. Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις και μπορείς και συγκρίνεις τα τότε με το τώρα (ίσως είσαι στη Στατιστική Υπηρεσία, ίσως είσαι καθηγητής), όμως δυστυχώς και τότε υπήρχαν παρόμοια φαινόμενα. Τουλάχιστον στα Δυτικά Προάστεια.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 03-11-2006 23:40 ]




    qanun
    08.11.2006, 14:03
    Βρε παιδια, πιστευετε οτι αυτη την επιστολη την εστειλε ενα 13χρονο παιδακι? Καποιες λεξεις και φρασεις δε μου κολλανε...
    AlmaNegra
    08.11.2006, 14:36
    To ζητούμενο πιστεύω ότι είναι να τα έχει σκεφτεί το παιδί αυτά που γράφει. Το πως είναι εκφρασμένα δε μας ενδιαφέρει τόσο. Ας είναι αυτό το παράπονο δικό του κι ας το έχει γράψει άλλος..
    jorge
    08.11.2006, 17:30
    Νάτος και ο έτερος:

    -----------------
    (το ΕΣΡ κάλεσε τα κανάλια, πηγη: in.gr)
    ...
    Ο Νίκος Χατζηνικολάου προσήλθε ως εκπρόσωπος της Ένωσης Ιδιοκτητών Τηλεοπτικών Σταθμών εθνικής εμβέλειας και δήλωσε ότι «πρέπει να δοθεί έπαινος και όχι ψόγος στα κανάλια που αποκάλυψαν τον κοινωνικό ρατσισμό, αφύπνισαν την κοινωνική συνείδηση και κινητοποίησαν την πολιτική ηγεσία και τον πνευματικό κόσμο. Η στάση περί διαρροής των δικογραφιών είναι υποκριτική. Τα κανάλια δεν μετέδωσαν κάτι που δεν είχε δημοσιευθεί πριν. Το ΕΣΡ δεν παρενέβη στη διαρροή των δικογραφιών σε υποθέσεις όπως αυτή της 17 Νοέμβρη και του μικρού Αλεξ. Η τηλεόραση λειτουργεί πιο υπεύθυνα από τον Τύπο, που δημοσίευσε στοιχεία» είπε ο κ. Χατζηνικολάου.
    ...
    ----------------------------------------------------


    Πόση υποκρισία θα δούμε πια; Έλεος...
    semplice
    08.11.2006, 18:07
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 08-11-2006 στις 14:36 έγραψε...

    To ζητούμενο πιστεύω ότι είναι να τα έχει σκεφτεί το παιδί αυτά που γράφει. Το πως είναι εκφρασμένα δε μας ενδιαφέρει τόσο. Ας είναι αυτό το παράπονο δικό του κι ας το έχει γράψει άλλος..





    semplice
    08.11.2006, 18:11
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 08-11-2006 στις 17:30 έγραψε...

    Νάτος και ο έτερος:

    -----------------
    (το ΕΣΡ κάλεσε τα κανάλια, πηγη: in.gr)
    ...
    Ο Νίκος Χατζηνικολάου προσήλθε ως εκπρόσωπος της Ένωσης Ιδιοκτητών Τηλεοπτικών Σταθμών εθνικής εμβέλειας και δήλωσε ότι «πρέπει να δοθεί έπαινος και όχι ψόγος στα κανάλια που αποκάλυψαν τον κοινωνικό ρατσισμό, αφύπνισαν την κοινωνική συνείδηση και κινητοποίησαν την πολιτική ηγεσία και τον πνευματικό κόσμο. Η στάση περί διαρροής των δικογραφιών είναι υποκριτική. Τα κανάλια δεν μετέδωσαν κάτι που δεν είχε δημοσιευθεί πριν. Το ΕΣΡ δεν παρενέβη στη διαρροή των δικογραφιών σε υποθέσεις όπως αυτή της 17 Νοέμβρη και του μικρού Αλεξ. Η τηλεόραση λειτουργεί πιο υπεύθυνα από τον Τύπο, που δημοσίευσε στοιχεία» είπε ο κ. Χατζηνικολάου.
    ...
    ----------------------------------------------------


    Πόση υποκρισία θα δούμε πια; Έλεος...



    Ακου τι λέει ο Χατζηνίκ και το συνάφι του..
    E ρε βούρδουλα που θέλουν...
    Βίτσα...

    Για να δούμε τι θα αποφασίσει το ΕΣΡ..



    eneni
    08.11.2006, 21:55
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 08-11-2006 στις 17:30 έγραψε...

    Νάτος και ο έτερος:

    -----------------
    (το ΕΣΡ κάλεσε τα κανάλια, πηγη: in.gr)
    ...
    Ο Νίκος Χατζηνικολάου προσήλθε ως εκπρόσωπος της Ένωσης Ιδιοκτητών Τηλεοπτικών Σταθμών εθνικής εμβέλειας και δήλωσε ότι «πρέπει να δοθεί έπαινος και όχι ψόγος στα κανάλια που αποκάλυψαν τον κοινωνικό ρατσισμό, αφύπνισαν την κοινωνική συνείδηση και κινητοποίησαν την πολιτική ηγεσία και τον πνευματικό κόσμο. Η στάση περί διαρροής των δικογραφιών είναι υποκριτική. Τα κανάλια δεν μετέδωσαν κάτι που δεν είχε δημοσιευθεί πριν. Το ΕΣΡ δεν παρενέβη στη διαρροή των δικογραφιών σε υποθέσεις όπως αυτή της 17 Νοέμβρη και του μικρού Αλεξ. Η τηλεόραση λειτουργεί πιο υπεύθυνα από τον Τύπο, που δημοσίευσε στοιχεία» είπε ο κ. Χατζηνικολάου.
    ...
    ----------------------------------------------------


    Πόση υποκρισία θα δούμε πια; Έλεος...



    το ακουσα το μεσημερι στο ραδιοφωνο και νόμιζα πως παράκουσα!
    κι όμως το είπε!
    Ε ναι αφού τους αδικήσαμε να επανορθώσουμε!
    Μπράβο λοιπόν στους εγκυρους και σοβαρούς δημοσιογράφους - λειτουργους! Ευτυχως που υπάρχουν και αυτοί! Ευτυχως...
    Και να μην ξεάσουμε και ενα μεγαλο ευχαριστω στον Ευαγγελατο για όσα έχει προσφερει με την ερευνα του (με κορυφαία στιγμή το μικρομπερδεματακι πακισταν-αφγανισταν) !!!
    Ευτυχως, ευτυχως...
    margo
    08.11.2006, 22:01
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑ

    *ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΑΝΤ1*

    (..για γέλια,ή για κλάματα..?)
    eneni
    08.11.2006, 22:17
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 08-11-2006 στις 22:01 έγραψε...


    (..για γέλια,ή για κλάματα..?)



    για (πολύ) ξύλο!!

    Lansetris
    08.11.2006, 23:26
    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Χόρχε και τον Άστρον. Φτάνει πια η κινδυνολογία ρε παιδιά! Κι αυτή η φράση που δε μπορώ με τίποτε: «αναρωτιέμαι που πάμε», λένε, σαν να τρέχουμε χωρίς φρένο στον κατήφορο. Καλά πάμε και θα πάμε καλύτερα. Όλη μέρα με νέα παιδιά είμαι, λόγω επαγγέλματος. Μια χαρά είναι τα παιδιά κι ας έχουν περισσότερα προβλήματα απ’ όσα είχαμε εμείς μικροί. Υπάρχει βέβαια το ζόρι ότι μεγαλώνουν σε πιο δύσκολη εποχή αλλά το παλεύουν.
    Πάντα υπήρχε αλητεία και βιασμός αλλά παλιότερα συνοδευόταν και από περισσή υποκρισία και «καθωσπρεπισμό».
    Και μέσα σε όλα βλέπω να διαμορφώνεται μια θαυμαστή σε μέγεθος και ποιότητα μερίδα νέων ανθρώπων που στο μέλλον θα κάνει σπουδαία πράγματα.
    Όσο για τις κρυφές κάμερες που ανθούν σήμερα, ποιος άραγε ήταν ο πρώτος διδάξας, αυτός που έκανε «επιστήμη» την κρυφή κάμερα και ό,τι κατέγραφε το έκανε ΠΡΩΤΟ ΘΈΜΑ;

    meltica
    08.11.2006, 23:48
    Θα μπορούσα να πω και γω πολλά σχετικά με το θέμα, αλλά να μην επαναλαμβάνομαι. Συμφωνώ με τον jorge και τον astron.
    semplice
    08.11.2006, 23:56
    Παράθεση:

    Το μέλος Lansetris στις 08-11-2006 στις 23:26 έγραψε...

    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Χόρχε και τον Άστρον. Φτάνει πια η κινδυνολογία ρε παιδιά! Κι αυτή η φράση που δε μπορώ με τίποτε: «αναρωτιέμαι που πάμε», λένε, σαν να τρέχουμε χωρίς φρένο στον κατήφορο. Καλά πάμε και θα πάμε καλύτερα. Όλη μέρα με νέα παιδιά είμαι, λόγω επαγγέλματος. Μια χαρά είναι τα παιδιά κι ας έχουν περισσότερα προβλήματα απ’ όσα είχαμε εμείς μικροί. Υπάρχει βέβαια το ζόρι ότι μεγαλώνουν σε πιο δύσκολη εποχή αλλά το παλεύουν.
    Πάντα υπήρχε αλητεία και βιασμός αλλά παλιότερα συνοδευόταν και από περισσή υποκρισία και «καθωσπρεπισμό».
    Και μέσα σε όλα βλέπω να διαμορφώνεται μια θαυμαστή σε μέγεθος και ποιότητα μερίδα νέων ανθρώπων που στο μέλλον θα κάνει σπουδαία πράγματα.
    Όσο για τις κρυφές κάμερες που ανθούν σήμερα, ποιος άραγε ήταν ο πρώτος διδάξας, αυτός που έκανε «επιστήμη» την κρυφή κάμερα και ό,τι κατέγραφε το έκανε ΠΡΩΤΟ ΘΈΜΑ;




    Φίλε μου Θανάση πολύ θα ήθελα να συμφωνήσω μαζί σου και κάθε μέρα
    που περνάει να βλέπω πως έχουν βελτιωθεί πολλά!
    Αυτή τη θαυμαστή σε ποιότητα σίγουρα(σε μέγεθος δεν ξέρω) των νέων ανθρώπων
    την βλέπουν ακόμα και όσοι βαράνε καμπανάκια ,όπως μπορεί ο καθένας.
    Δεν κινδυνολογούν.Απλά βλέπουν το τι γίνεται και εκφράζουν την ανησυχία τους!
    Αν βρουν /βρούμε όλοι μαζί και το τι ΑΚΡΙΒΩΣ πρέπει να κάνουμε εκτός
    από το να διαμαρτυρόμαστε ΄και προτείνουμε συγκεκριμένες εφαρμόσιμες
    λύσεις για το κάθε τι, θα είναι ακόμα καλύτερα.Προς το παρόν όμως αυτό
    το μέσο έχουμε το ΙNternet to MH για να εκφραστούμε και δεν διακρίνω εγώ τουλάχιστον απαισιοδοξία!!!Θυμό ίσως αλλά απαισιοδοξία όχι!

    Χαίρομαι πάρα πολύ μέσα απο την καρδιά μου που έχεις τέτοια επικοινωνία
    με τα παιδιά η οποία σε κάνει να διαπιστωνεις απο την εμπειρία σου αυτή και από αυτά τα παιδια πως πάμε καλά.Είναι εξαιρετικά ελπιδοφόρο αυτό!Και είμαι σίγουρος από όσο σε έχω διαβάσει πως θα τους μεταδίδεις ασφαλώς και τα βασικά συστατικά της ελληνικότητας ,του πνευματικου ανθρώπου και παράλληλα της μεγαλοσύνης της αμφισβήτησης που είναι βάση της κάθε επιστημονικης σκέψης.Κυρίως όμως και πάνω από όλα Ηθος.Διότι και αυτό διδάσκεται όχι τόσο με τα γραπτά όσο με τη φυσική παρουσία κάποιου και την αγάπη του.

    Η προσωπική μου άποψη είναι πως υπάρχει πολυμέτωπη επίθεση σε όλα
    αυτά τα οποία εσύ μπορεί να θεωρείς δεδομένα στο μυαλό σου από συγκεκριμένασυμφέροντα.(και δεν λέω φυσικά με αυτό πως μπορεί να είσαι ανυοψίαστος για αυτα ε!)Ο Μικης Θεοδωράκης σε μια εξαιρετική δληλωση του μιλησε για αυτά σήμερα και έχει ανοίξει και σχετικό τόπικ.Απλά για να το δεις στο αναφέρω και να δεις τι έχει γραφεί εκεί.





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 09-11-2006 00:08 ]


    Hastaroth
    09.11.2006, 00:09
    Ισως οι πιό παλιοί να θυμούνται κάποιες ασπρόμαυρες ταινίες τού Φώσκολου καί λοιπών τής δεκαετίας τού '60 μέ τίτλους όπως "Κοινωνία ώρα μηδέν","Νόμος 4000" κλπ κλπ,όπου το σενάριο περιέγραφε τίς περιπέτειες νεανικών παρεών σέ "πάρτυ τής ακολασίας" καί άλλα τινά,μέ τον Κούρκουλο (συνήθως) αλλά και άλλους ηθοποιούς σέ ρόλους εισαγγελέων και λοιπών κρατικών λειτουργών να αναρωτιούνται "που πάει η κοινωνία μας μέ τέτοια νεολαία;".

    Σάς θυμίζει τίποτε αυτό;

    Συνεπώς ψυχραιμία,παιδιά (που λέει κι'ό Κηλαηδόνης).Δεν πήραμε ως κοινωνία την κατηφόρα επειδή τέσσερεις μαθητές και μιά μαθήτρια ενέχονται σέ μιά υπόθεση βιασμού και άλλη μιά μαθήτρια τό έπαιζε οπερατέρ...........
    semplice
    09.11.2006, 00:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 09-11-2006 στις 00:09 έγραψε...

    Συνεπώς ψυχραιμία,παιδιά (που λέει κι'ό Κηλαηδόνης).Δεν πήραμε ως κοινωνία την κατηφόρα επειδή τέσσερεις μαθητές και μιά μαθήτρια ενέχονται σέ μιά υπόθεση βιασμού και άλλη μιά μαθήτρια τό έπαιζε οπερατέρ...........



    Φίλε μου Αλβέρτο sorry που θα πιαστώ απο αύτό και μόνο από αυτό όμως
    ο αγαπημένος μου Κηλαηδόνης (αυτον άκουγα όταν είμουν μπόμπιρας) θεωρώ πως έβλεπε και βλέπει τη μουσική με τα ματζόρε του κλπ σαν γιορτή αλλά ακόμα
    και τη ζωή σαν ένα πάρτυ.Και στη μελωδία του και στους στίχους του.
    Αυτό που κάνει βέβαια τον Κηλαηδόνη ξεχωριστό είναι ο απίστευτος ρομαντισμός
    του ..έφερε 2-3 γενιές μαζί να αγαπιούνται και να γίνονται παιδιά το 80-85 και έδειξε πολλά.Αυτήν την συγκεκριμένη στιγμή δεν πιστευω πως θα του ερχόταν απλά ηέμπνευση για τέτοια τραγουδια.Ουτε θα μπορούσε τωρα να έγραφε το "ψυχραιμια παιδια"
    Εχει χαθεί ο ρομαντισμός -και ΔΕΝ ειναι γκρίνια.Ειναι αυτό που βλέπω εγω.
    Πήγα στη "Βουλιαγμένη του"τις προάλλες και είδα κάτι Ρωσίδες να χορεύουν τέκνο...πάνω σε ένα μπαρ.Και οι άλλοι από κάτω και "καλά"ερωτευονται" κάποια
    από την παρέα που έχουν βγει μαζί.Για αυτο στο λέω.

    Και νομίζω πως η έλλειψη ρομαντισμού έχει να κάνει άμεσα με την κατηφόρα που
    λέμε.Δεν μιλάω για ολοκληρωτική έλλειψη αλλά σίγουρα τον ψάχνεις με το κυάλι!
    Οπως και το humor το ίδιο αραιώνει.Η ξενερωσιά και η σοβαροφάνεια χτυπάνε limit up.Πολλά ειπα πάλι ..μόνο για τον διαστημικο σταθμο των Ινδων δεν μίλησα ..και
    το πήγα και μέσω ..Παλαιοκαστρίτσας αλλά δεν μπορούσα διαφορετικά!)))