ελληνική μουσική
    749 online   ·  210.832 μέλη

    Γάμος:Αιώνια αγάπη ή η μεγαλύτερη απάτη;

    darvick
    03.11.2006, 18:26
    Σήμερα παρακολουθώντας τις κουτσομπολίστικες μεσημεριανές εκπομπές(ξέρετε αυτές που πέρνει τηλέφωνο ο κάθε πικραμένος και λέει την πονεμένη του ιστορία),μιλούσε μια κυρία για την απιστία του άντρα της.Πως κατάλαβε ότι την απατά,πως εκείνος την παράτησε μόνη με τα δυο τους παιδια και έφυγε από το σπίτι κ.ο.κ.
    Αναρωτήθηκα τι είναι τελικά ο γάμος;Είναι η ευκαιρία που έχεις να περάσεις την υπόλοιπη ζωή σου με τον άνθρωπο που αγαπάς ή μήπως είναι η μεγαλύτερη απάτη που υπάρχει;
    Πόσο εύκολο είναι τελικά να απατήσεις τον/την σύζυγό σου και να εγκαταλείψεις την οικογένειά σου;Πόσο εύκολο είναι να σπάσεις και να πατήσεις τους όρκους που έδωσες ενώπιον Θεού κι ανθρώπου;Και προπαντώς πόσο εύκολο είναι να προδώσεις τον άνθρωπο που κάποτε ορκιζόσουν πως λατρεύεις;
    Ειλικρινά δεν ξέρω αν θέλω να παντρευτώ ποτέ!Βλέποντας την εικόνα των ανθρώπων γύρω μου οι πιθανότητες των απιστιών στο γάμο όλο και μεγενθύνονται(τραγικά θα έλεγα)και μάλιστα πρόσφατα το έζησα στο κοντινό μου οικογενειακό περιβάλλον..Και όχι μόνο για να μην απατηθώ,αλλά ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι μήπως εγώ απατήσω.Μέχρι τώρα δεν μου έχει συμβεί αλλά μότο μου είναι το "ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΕ".
    Θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας πάνω σε αυτό και να μπω στην αδιακρισία να σας ρωτήσω:"Εσείς θα απατούσατε τον/την σύζυγό σας;"(Αν βέβαια δεν το έχετε κάνει ήδη)!!

    incomplete_angel
    03.11.2006, 18:34
    Ανέκαθεν δε μου άρεσε η λέξη γάμος...την έχουμε συνδέσει λανθασμένα με ένα τρόπο ζωής. Με κάποια πράγματα τα οποία ίσως πολλές φορές να φτάνουν τον άνθρωπο στο αμήν ώστε να μη μπορεί να ξεφύγει. Βέβαια το να ερωτευθείς κάποιον άλλο από αυτόν που έχεις ορκιστεί ότι θα αγαπάς αιώνια είναι κάτι που συμβαίνει. Το θεωρώ ανθρώπινο αρκεί να κρατήσει ξεκάθαρη στάση απέναντι στο "αιώνια ορκισμένο) του έτερον ήμισυ.
    Είμαι την φιλοσοφίας που έχει επιλέξει να κάνει πράξη πχ ο Johnny Depp και η δική μας Μαρία Σολωμού. Που είναι μαζί με τον σύντροφό της, έχει ένα παιδάκι αλλά δεν είναι παντρεμένη. Κάτι τέτοιο φαντάζομαι και εγώ αλλά όχι για να έχω την ελευθερία και να χρησιμοποιώ σαν άλοθι ότι δεν είμαι παντρεμένη για να μπορώ να απατάω τον σύντροφό μου. Είναι λίγο ταμπού αυτή η φιλοσοφία σ' αυτή τη χώρα...
    rompa
    03.11.2006, 19:13
    Παράθεση:
    Σήμερα παρακολουθώντας τις κουτσομπολίστικες μεσημεριανές εκπομπές(ξέρετε αυτές που πέρνει τηλέφωνο ο κάθε πικραμένος και λέει την πονεμένη του ιστορία),μιλούσε μια κυρία για την απιστία του άντρα της.Πως κατάλαβε ότι την απατά,πως εκείνος την παράτησε μόνη με τα δυο τους παιδια και έφυγε από το σπίτι κ.ο.κ.
    Αναρωτήθηκα τι είναι τελικά ο γάμος;Είναι η ευκαιρία που έχεις να περάσεις την υπόλοιπη ζωή σου με τον άνθρωπο που αγαπάς ή μήπως είναι η μεγαλύτερη απάτη που υπάρχει;


    Και γω είδα την εκπομπή και άλλαξα κατευθείαν κανάλι.Έχω βαρεθεί να τα ακούω όλα αυτά.Προτιμώ την ειλικρίνεια και την εντιμότητα.Να μου πεις θα διαλύσεις την οικογένειά σου??Αν ο ένας σύζυγος είναι αλλού τότε δεν υπάρχει οικογένεια αλλά καταπίεση..Τα πράγματα είναι δύσκολα όταν υπάρχουν παιδιά.Θεωρώ πάντως ότι ο γάμος είναι η επισημοποίηση μιας σχέσης που είναι ξεχωριστή από κάποιες προηγούμενες και όχι ο συμβιβασμός : Είμαι 30 , πρέπει να κάνω παιδιά άντε να τον παντρευτώ μη μείνω στο ράφι...Ίσως το βλέπω έτσι γιατί δεν έχω φτάσει ακόμα σε αυτή την ηλικία αλλά προτιμώ να βλέπω τη ρομαντική όψη του πράγματος. (Μάλλον εθελοτυφλώ)
    PANDAZIS
    03.11.2006, 19:52
    Αυτές οι εκπομπές κανονικά θα έπρεπε να ελέγχονται ποικιλοτρόπως από τους αρμόδιους φορείς,καθ όσον πράγματι μόνον κακό κάνουν στήν κοινωνία,ειδικά στα νεαρά μέλη της,που ετοιμάζονται να αρχίσουν την ζωή τους,να δημιουργήσουν οικογένειες, να ζήσουν......Αλλά, εδώ είναι Ελλάς....!
    Αλλάξτε κανάλι παιδιά! Δέν είναι έτσι τα πράγματα! Και να θυμάσθε πάντα πώς αν ποτέ απατηθούμε από τον σύντροφό μας, αποκλειστικά υπεύθυνοι θα είμαστε ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ!

    darvick
    03.11.2006, 20:29
    Παράθεση:

    Το μέλος PANDAZIS στις 03-11-2006 στις 19:52 έγραψε...

    Αυτές οι εκπομπές κανονικά θα έπρεπε να ελέγχονται ποικιλοτρόπως από τους αρμόδιους φορείς,καθ όσον πράγματι μόνον κακό κάνουν στήν κοινωνία,ειδικά στα νεαρά μέλη της,που ετοιμάζονται να αρχίσουν την ζωή τους,να δημιουργήσουν οικογένειες, να ζήσουν......Αλλά, εδώ είναι Ελλάς....!
    Αλλάξτε κανάλι παιδιά! Δέν είναι έτσι τα πράγματα! Και να θυμάσθε πάντα πώς αν ποτέ απατηθούμε από τον σύντροφό μας, αποκλειστικά υπεύθυνοι θα είμαστε ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ!




    Ναι μπορώ να αλλάξω κανάλι,άλλωστε δεν ήμουν ποτέ υποστηρικτής τέτοιου είδους εκπομπών.Ακόμα και να αλλάξω όμως κανάλι δεν σημαίνει ότι όλα αυτά θα σταματήσουν να συμβαίνουν!Και αυτό είναι που με τρελένει!Μακάρι με το πάτημα ενός κουμπιού όλα να άλλαζαν!...
    KAKOFONIKS
    04.11.2006, 10:43
    Εμένα προσωπικά μου αρέσει η ιδέα της οικογένειας, πιστεύω πως ο καθένας απο εμάς είναι προορισμένος για αυτό .

    Δεν θα απατούσα ποτέ την σύντροφό μου γιατί πρώτον δεν θέλω να συμβεί σε εμένα και μετά δεν μου αρέσει το θεωρώ μεγάλη προδωσία και ασέβεια προς τον άλλο!

    Επίσης θέλω να θίξω και ένα παρεμφερές θέμα, όταν δεν είμαστε καλά σε μία σχέση δεν περιμένουμε να βρούμε αντικαταστάτη για να χωρίσουμε είναι ακριβώς το ίδιο με το να απατήσουμε τον άλλο.

    Τελειώνοντας , θα μου πείτε ότι μπορεί να μην απατήσεις εσύ, αλλά που ξέρεις τι θα κάνει ο άλλος . Όπως μου το λένε πολλοί φίλοι μου τότε εγώ απαντώ και λέω πως αν το κάνει με γειά της με χαρά της βεβαιότατα θα πονέσω και θα πληγωθώ αλλά θα έχω την συνείδησή μου καθαρή και το κεφάλι ψηλα!

    Αυτά! Α, να μην ξεχάσω Απατάτε αλλήλους....ΕΕΕ αγαπάτε εννοούσα (να ευθυμήσουμε και λίγο)



    darvick
    04.11.2006, 12:04
    lol....
    Giorgos_arazei
    04.11.2006, 13:49
    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 04-11-2006 στις 10:43 έγραψε...

    Εμένα προσωπικά μου αρέσει η ιδέα της οικογένειας, πιστεύω πως ο καθένας απο εμάς είναι προορισμένος για αυτό .

    Δεν θα απατούσα ποτέ την σύντροφό μου γιατί πρώτον δεν θέλω να συμβεί σε εμένα και μετά δεν μου αρέσει το θεωρώ μεγάλη προδωσία και ασέβεια προς τον άλλο!

    Επίσης θέλω να θίξω και ένα παρεμφερές θέμα, όταν δεν είμαστε καλά σε μία σχέση δεν περιμένουμε να βρούμε αντικαταστάτη για να χωρίσουμε είναι ακριβώς το ίδιο με το να απατήσουμε τον άλλο.

    Τελειώνοντας , θα μου πείτε ότι μπορεί να μην απατήσεις εσύ, αλλά που ξέρεις τι θα κάνει ο άλλος . Όπως μου το λένε πολλοί φίλοι μου τότε εγώ απαντώ και λέω πως αν το κάνει με γειά της με χαρά της βεβαιότατα θα πονέσω και θα πληγωθώ αλλά θα έχω την συνείδησή μου καθαρή και το κεφάλι ψηλα!

    Αυτά! Α, να μην ξεχάσω Απατάτε αλλήλους....ΕΕΕ αγαπάτε εννοούσα (να ευθυμήσουμε και λίγο)






    Καταπληκτικα!

    Ειναι αναλογα με πια οπτικη γωνια το κοιταμε το θεμα. Προσωπικα πιστευω πως το κυριοτερο προβλημα των ανθρωπων ειναι η μικρη ηλικια που διαλεγουν να βιωσουν κατι τετοιο,οπως ο γαμος ενω οι ιδιοι ακομα ειναι παιδια! Εκει εγω εντοπιζω το προβλημα και απο κει ξεκινουν ολα,οπως τσακωμοι κλπ με αποκορυφωση τον χωρισμο. Οταν ξερουμε τι ειναι αυτο που θελουμε στη ζωη μας,δεν προκειται να απατησουμε τον/την συντροφο μας.Αν το κανει ο αλλος τωρα ειναι μονο δικο του προβλημα.
    Αμα ξερουμε τους λογους που μπαινουμε σε μια σχεση ολα καλα πανε. Κατι μου λει ομως πως οι περισσοτεροι απο μας δεν ξερουμε τι θελουμε.Και θελουμε δεν θελουμε ξεκιναν τα προβληματα.

    Giorgos----->"Stamatiste na katastrefete to monadiko planiti pou exei sokolata"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Giorgos_arazei στις 04-11-2006 15:21 ]


    Giorgos_arazei
    04.11.2006, 15:19
    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 03-11-2006 στις 18:34 έγραψε...


    Είμαι την φιλοσοφίας που έχει επιλέξει να κάνει πράξη πχ ο Johnny Depp και η δική μας Μαρία Σολωμού. Που είναι μαζί με τον σύντροφό της, έχει ένα παιδάκι αλλά δεν είναι παντρεμένη. Κάτι τέτοιο φαντάζομαι και εγώ αλλά όχι για να έχω την ελευθερία και να χρησιμοποιώ σαν άλοθι ότι δεν είμαι παντρεμένη για να μπορώ να απατάω τον σύντροφό μου. Είναι λίγο ταμπού αυτή η φιλοσοφία σ' αυτή τη χώρα...



    Και ποια η διαφορα με το να σαι παντρεμενος?(αν το κοιταξουμε με την απλη και σκετη εννοια χωρις να υπολογιζουμε τον γαμο σαν ορο ενωσης Θεου κ ανθρωπου). Αμα θελεις να χωρισεις ειναι τοσο απλο στις μερες μας που εχει γινει ρουτινα(δυστυχως). Δεν νομιζω πως ειναι λυση ομως το να μην παντρευεσαι(γενικα μιλαω) γιατι εχει περασει η εννοια του γαμου με λαθος τροπο στην κοινωνια μας...οπως και να χει το θεμα που θιγεται εδω ειναι απιστευτα μεγαλο, και μονο στα τοπικ δεν λυνεται!
    antreas_dr
    04.11.2006, 16:34
    O Γάμος δημιουργήθηκε σάν θεσμός τότε που ο μέσος όρος της ζωής του ανθρώπου ήταν τα 40 χρόνια. Δεν προλάβαινες να βαρεθείς όπως και να έχει.

    Σήμερα που πιάνουμε τα 85 υπάρχει πρόβλημα!
    incomplete_angel
    04.11.2006, 18:03
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 04-11-2006 στις 15:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 03-11-2006 στις 18:34 έγραψε...


    Είμαι την φιλοσοφίας που έχει επιλέξει να κάνει πράξη πχ ο Johnny Depp και η δική μας Μαρία Σολωμού. Που είναι μαζί με τον σύντροφό της, έχει ένα παιδάκι αλλά δεν είναι παντρεμένη. Κάτι τέτοιο φαντάζομαι και εγώ αλλά όχι για να έχω την ελευθερία και να χρησιμοποιώ σαν άλοθι ότι δεν είμαι παντρεμένη για να μπορώ να απατάω τον σύντροφό μου. Είναι λίγο ταμπού αυτή η φιλοσοφία σ' αυτή τη χώρα...



    Και ποια η διαφορα με το να σαι παντρεμενος?(αν το κοιταξουμε με την απλη και σκετη εννοια χωρις να υπολογιζουμε τον γαμο σαν ορο ενωσης Θεου κ ανθρωπου). Αμα θελεις να χωρισεις ειναι τοσο απλο στις μερες μας που εχει γινει ρουτινα(δυστυχως). Δεν νομιζω πως ειναι λυση ομως το να μην παντρευεσαι(γενικα μιλαω) γιατι εχει περασει η εννοια του γαμου με λαθος τροπο στην κοινωνια μας...οπως και να χει το θεμα που θιγεται εδω ειναι απιστευτα μεγαλο, και μονο στα τοπικ δεν λυνεται!



    Δεν είναι το πρόβλημα μου η διαδικασία του διαζυγίου αλλά όλα αυτά που κρύβονται πίσω από τη λέξη γάμος και όλη αυτή η φιλοσοφία που πιστεύω το περισσότερο είναι υποσυνείδητο. Και φυσικά δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με τον ορισμό της οικογένειας. Αλλο το ένα άλλο το άλλο. Και είναι πάντα προσωπική άποψη και δεν λέω πως έτσι πρέπει να είναι γενικώς τα πράγματα.
    Περί Ορέξεως Κολοκυθόπιτα!


    Fler
    04.11.2006, 18:14
    Κατά τη γνώμη μου, αν εξαιρέσουμε το πρακτικό της υπόθεσης - καθώς, ως γνωστόν, τα οφέλη προς το ευτυχές ζεύγος είναι πολλά - ο γάμος δεν έχει καμία περαιτέρω σημασία..Καλή η οικογένεια, καλά και τα παιδιά και ,ναι , βεβαίως να μένεις πιστός στο σύντροφό σου, εφόσον μάλιστα ήταν και δική σου επιλογή, αλλά όλα αυτά μπορούν να γίνουν και εκτός γάμου..Το θέμα είναι καθαρά τυπικό και εξάλλου όποιος έχει την προδιάθεση για αταξίες θα τις πραγματοποιήσει πάραυτα, είτε εντός, είτε εκτός συζυγικής κλίνης..
    Αλλά, όπως και να το κάνουμε, τα ζευγάρια που αποφασίζουν να δημιουργήσουν οικογένεια παραβλέποντας τη γαμήλια τελετή γίνονται ''στόχοι'' από την κάθε Σάρα Μάρα που επιδίδονται σε ανευ ορίων κουτσομπολιό..Και τη..νύφη - που στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν την είδε μήτε παπάς μήτε δήμαρχος - την πληρώνουν συνήθως τα παιδιά..Και δεν είναι όλοι ωραίοι και διάσημοι έτσι ώστε να τη βγάζουν καθαρή και να τους αποκαλούν και ''προοδευτικούς''... Η κοινωνία μας δεν είναι απολύτως έτοιμη να δεχτεί τέτοιου είδους καταστάσεις..
    Zefuros
    08.11.2006, 14:40
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 04-11-2006 στις 16:34 έγραψε...

    O Γάμος δημιουργήθηκε σάν θεσμός τότε που ο μέσος όρος της ζωής του ανθρώπου ήταν τα 40 χρόνια. Δεν προλάβαινες να βαρεθείς όπως και να έχει.

    Σήμερα που πιάνουμε τα 85 υπάρχει πρόβλημα!




    Ενδιαφέρουσα άποψη
    Angel20
    08.11.2006, 15:26
    Εγώ θα χρησιμοποιήσω μόνο μία φράση του Όσκαρ Γουαϊλντ απο το βιβλίο Το πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέι.
    "Οι άντρες παντρεύονται επειδή είναι κουρασμένοι, οι γυναίκες από περιέργεια... και οι δύο απογοητεύονται!"
    KAKOFONIKS
    08.11.2006, 18:18

    sindy-windy
    08.11.2006, 19:27
    ποιος ξερει????????
    justin
    08.11.2006, 19:58
    ο γάμος σκοτώνει τον έρωτα!
    Desmar
    08.11.2006, 22:14
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 04-11-2006 στις 16:34 έγραψε...

    O Γάμος δημιουργήθηκε σάν θεσμός τότε που ο μέσος όρος της ζωής του ανθρώπου ήταν τα 40 χρόνια. Δεν προλάβαινες να βαρεθείς όπως και να έχει.

    Σήμερα που πιάνουμε τα 85 υπάρχει πρόβλημα!



    ...αναρωτιόμουνα και εγώ βρε Αντρέα τι φταίει και χωρίζουνε τόσοι ...


    meltica
    08.11.2006, 23:39
    Όταν ήμουν πιο μικρή, επηρεασμένη ίσως από τους γονείς μου, έλεγα πως εγώ δεν πρόκειται να παντρευτώ ποτέ, δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανοησία από τον γάμο...
    Μετά μεγάλωσα, έκανα την πρώτη μου "σοβαρή σχέση" και κατάλαβα μερικά πράγματα κάπως καλύτερα. Δεν θεωρώ τον γάμο κάτι σπουδαίο. Αλλά σίγουρα υπάρχουν άπειροι παράμετροι για να το ορίσεις αυτό. Είναι αναλόγως πως ορίζεις εσύ τι μπορείς να αντέξεις από τον άλλον.

    Οι παλιές θεωρούσαν την απιστία από τους συζύγους τους κάτι αναμενόμενο. Δεν τους πείραζε. Τώρα πια η αλήθεια είναι πως λίγοι άνθρωποι δεν απατούν τους συντρόφους τους. Έχει γίνει κάτι σαν μόδα πια. Και για μένα δεν διαφέρουμε και πολύ από τους χίπις. Λες και υπάρχει σύνθημα. Κάντε όσο πιο πολύ σεξ μπορείτε και όσους πιο πολλούς μπορείτε. Όλοι ασχολούνται με το σεξ. Αν λοιπόν δεν ανάγουμε το σεξ σε κάτι το συγκλονιστικό τότε ίσως να μην μας απασχολούσε τόσο πολύ η απιστία. Ίσως να μην μας απασχολούσανε και οι γκέι και οι λεσβίες και ότι έχει να κάνει με την σεξουαλική πράξη γενικότερα, αποδεκτό ή μη. Δεν ξέρω είναι μια σκέψη που την δουλεύω κάποιον καιρό τώρα, γιατί συνεχώς βλέπω να ασχολούνται με θέματα που έχουν να κάνουν με το σεξ και μόνο....

    Ξέφυγα λίγο από το θέμα του γάμου... λοιπόν η γνώμη μου είναι ότι ο γάμος είναι μια χαρά αρκεί να υπάρχουν δυο άνθρωποι που θέλουν να ανοίξουν ένα σπίτι, να είναι ώριμοι, να αγαπούν τα παιδιά, να θέλουν να προσφέρουν σε αυτά, να έχουν ενδιαφέροντα (εκτός από την δουλειά τους). Δεν τίθεται μόνο θέμα μονογαμίας ή όχι. Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι κολλάνε σε αυτό. Ας μην υπάρχει μονογαμία αν όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν μια χαρά- κατανόηση, εμπιστοσύνη, αγάπη, καλό οικονομικό επίπεδο... Αυτά περίπου. Αν και τώρα μου ήρθε ιδέα για το blog μου οπότε μάλλον λέω να το συνεχίσω εκεί.
    margo
    09.11.2006, 11:55
    Παράθεση:

    Το μέλος meltica στις 08-11-2006 στις 23:39 έγραψε...

    ...........

    Ξέφυγα λίγο από το θέμα του γάμου... λοιπόν η γνώμη μου είναι ότι ο γάμος είναι μια χαρά αρκεί να υπάρχουν δυο άνθρωποι που θέλουν να ανοίξουν ένα σπίτι, να είναι ώριμοι, να αγαπούν τα παιδιά, να θέλουν να προσφέρουν σε αυτά, να έχουν ενδιαφέροντα (εκτός από την δουλειά τους). Δεν τίθεται μόνο θέμα μονογαμίας ή όχι. Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι κολλάνε σε αυτό. Ας μην υπάρχει μονογαμία αν όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν μια χαρά- κατανόηση, εμπιστοσύνη, αγάπη, καλό οικονομικό επίπεδο... Αυτά περίπου. Αν και τώρα μου ήρθε ιδέα για το blog μου οπότε μάλλον λέω να το συνεχίσω εκεί.




    meltica η άποψή σου λίγο με μπερδεύει.
    Αυτοί οι δύο άνθρωποι που περιγράφεις,που θέλουν να ανοίξουν ένα σπίτι,έχουν αγάπη για τα παιδιά,ωριμότητα, κατανόηση,προσφορά,εμπιστοσύνη και όλα αυτά τα ωραία,είναι δυνατόν να έχουν και τις εξωσυζυγικές τους σχέσεις,τη δουλειά τους,τα ενδιαφέροντά τους και παράλληλα να έχουν χρόνο και διάθεση για μια σωστή οικογένεια και να προσφέρουν ανάλογα σ αυτήν?Χρειάζεται αφοσίωση νομίζω να πετύχεις ένα τόσο δύσκολο στόχο όπως η οικογένεια και η ανατροφή παιδιών.
    Άσε που,τέτοιοι άνθρωποι που κατέχουν τις αρετές που προανέφερες δεν φαντάζομαι να έχουν ανάγκη να αναλώνονται σε "απιστίες".
    Πως φαντάζεσαι να λειτουργεί αυτή η "φόρμουλα"που προτείνεις?
    -Στα κρυφά?(μυστικά,ψέμα,υποκρισία,άγχος,τύψεις-πιθανώς-,αποξένωση)
    -στα φανερά?(δεν μπορώ απόψε αγάπη μου,έχω ραντεβού με άλλον)

    Είναι λίγο πιό περίπλοκα λοιπόν,δεν είναι τόσο απλό να δουλεύουν όλα έτσι μια χαρά!Εξ άλλου πάντα υπάρχει και η επιλογή να μείνουμε ελεύθεροι αν ο γάμος δεν μας ταιριάζει,έτσι δεν είναι?
    Τα λέμε και στο blog σου στη συνέχεια(το έκανες θέμα?πάω να δω..)