ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.833 μέλη

    Ειμαι αρκετά άσχετη αλλα εχω μεγάλη αγάπη! Αγορά Ηλεκτρικής Κιθάρας.

    vouliakis
    07.12.2006, 22:55
    Παράθεση:

    Το μέλος dimko στις 07-12-2006 στις 22:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Ecrew στις 24-11-2006 στις 16:46 έγραψε...

    Μάλλον εννοεί οτι εχει σταθεροποιήσει τo bridge.


    Ακριβώς. Έτσι κι αλλοιώς πάντα αντιπαθούσα τα υπερβολικά dives.


    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 02-12-2006 στις 22:31 έγραψε...


    To ότι το είδος του ξύλου δέν επηρεάζει τον ήχο της ηλεκτρικής είναι πολύ λανθασμένη άποψη.Σε κιθάρες κάτω των 400 ευρώ δεν υπάρχει τρομερή διαφορά αλλά παρ όλα αυτά το ξύλο επιρεάζει ΤΡΟΜΕΡΑ τον ήχο.Ευκαιρία για ένα μικρό μάθημα.

    1ον, το ξύλο του σώματος.Το μαόνι κλασικο ξύλο για κιθάρες τύπου Les Paul δίνει ζεστασιά στον ήχο και τονίζει ιδιαίτερα τα μπάσα.Το καπάκι από Flamed Maple τονόζει ακόμα περισσότερο τα μπάσα(άλλος ένας παράγοντας που δίνει στην Les Paul το βαθύ της ήχο).Το καπάκι από Quilted Maple τονίζει τα πρίμα.Το Ξύλο Alder είναι πιό κατάλληλο για κιθάρες με μονούς μαγνήτες ( Stratocaster,Telecaster) .To Basswood είναι ηχητικά ανάμεσα στο μαόνι και στο Alder.

    2ον, το ξύλο της ταστίερας και του μανικιού.Το Rosewood είναι το πιο διαδεδομένο ξύλο και δίνει τον γνωστό κλασσικο Rock ήχο.Το Maple τονίζει πιο πολύ τα Mid και για αυτό το προτιμούν οι ΄παίκτες Rhythm και Blues.

    3ον, τα πάντα επιρεάζουν τον ήχο της ηλεκτρικής και της κιθάρας γενικότερα. Από το πάχος του μανικιού μέχρι το βάρος των κλειδιών(και δεν κάνω πλάκα).



    Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι όλα τα παραπάνω είναι αυθαίρετα, αναπόδεικτα και, ίσως, αποτέλεσμα κάποιου hype που κυκλοφορεί ευρέως στους gear freaks.

    Αυτό που μετρά αποδεδειγμένα είναι μαγνήτες - χορδές - ενισχυτής, και φυσικά ένα καλό σετάρισμα στο όργανο.

    Και πλαστική που λέει ο λόγος να είναι η κιθάρα πάλι θα παίζει χωρίς κανείς να καταλάβει τη διαφορά.



    Δημήτρη, πιστεύω πως η αλήθεια βρίσκεται κάπου ανάμεσα... Σίγουρα, με όλα τα ηλεκτρονικά "μπλιμπλίκια" που κυκλοφορούν μπορεί κάποιος να βγάλει "ήχο" ακόμα και από σκουπόξυλο, αλλά όταν παίζω με τη Fender μου (stratοcaster του '62, maple ταστιέρα κλπ), το σκέφτομαι ξανά...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 07-12-2006 22:56 ]


    KAKOFONIKS
    08.12.2006, 13:06
    Αχ αυτή η Feder. Ειναι ο λόγος που έκοψα ένα διάστημα το μποζούκι για να μάθω κιθάρα (καλά και η gibson) τελικά όμως έμεινα στην ηλεκτροακουστική! Και τώρα πάλι μπουζούκι.

    Ουπς off topic συμφωνώ με τον vouliakis!
    odis13
    08.12.2006, 17:32
    Παράθεση:


    Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι όλα τα παραπάνω είναι αυθαίρετα, αναπόδεικτα και, ίσως, αποτέλεσμα κάποιου hype που κυκλοφορεί ευρέως στους gear freaks.

    Αυτό που μετρά αποδεδειγμένα είναι μαγνήτες - χορδές - ενισχυτής, και φυσικά ένα καλό σετάρισμα στο όργανο.

    Και πλαστική που λέει ο λόγος να είναι η κιθάρα πάλι θα παίζει χωρίς κανείς να καταλάβει τη διαφορά.




    Από αυτό το πλευρό να κοιμάσαι.Πήγαινε σε ένα μαγαζί και ρώτα.Πανε μελέτα κανένα Site ή καμιά εγκυκλοπαίδεια.
    Δηλαδή όταν πληρώνεις 5000 για μια Huber ή 15000 για μια Pagelli , Ruokangas πληρώνεις τις χορδές?
    Ρώτα να μάθεις και ΨΑΞΕ

    dimko
    08.12.2006, 22:54
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 08-12-2006 στις 17:32 έγραψε...

    Παράθεση:


    Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι όλα τα παραπάνω είναι αυθαίρετα, αναπόδεικτα και, ίσως, αποτέλεσμα κάποιου hype που κυκλοφορεί ευρέως στους gear freaks.

    Αυτό που μετρά αποδεδειγμένα είναι μαγνήτες - χορδές - ενισχυτής, και φυσικά ένα καλό σετάρισμα στο όργανο.

    Και πλαστική που λέει ο λόγος να είναι η κιθάρα πάλι θα παίζει χωρίς κανείς να καταλάβει τη διαφορά.




    Από αυτό το πλευρό να κοιμάσαι.Πήγαινε σε ένα μαγαζί και ρώτα.Πανε μελέτα κανένα Site ή καμιά εγκυκλοπαίδεια.
    Δηλαδή όταν πληρώνεις 5000 για μια Huber ή 15000 για μια Pagelli , Ruokangas πληρώνεις τις χορδές?
    Ρώτα να μάθεις και ΨΑΞΕ





    Και εγώ σε αγαπάω...
    odis13
    09.12.2006, 08:13
    Παράθεση:



    Και εγώ σε αγαπάω...




    Και εγώ σε αγαπάω ρε χαζέ για αυτό σου τα λέω αυτά.Ολα όσα έγραψα τα πήρα από συζητήσεις με τεχνίτες,με κιθαρίστες από περιοδικά όπως το Guitarist ή από Site κατασκευαστών.Και όλα παίζουν ρόλο στον ήχο(εννοείται και μαγνήτες κάνουν τη διαφορά)
    Πάντως Dimko αν έβαζες εσύ τους μαγνήτες και εγώ τα υπόλοιπα θα φτίαχναμε ένα πολύ γα.....το κιθαρόνι:)
    Abaddon
    13.04.2009, 17:01

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Ξεθάβω αυτό το θέμα καθώς ενδιαφέρομαι για αγορά ηλεκτρικής κιθάρας. Είχα κάνει παλιά μαθήματα κλασσικής κιθάρας για 2.5 χρόνια, τα σταμάτησα πριν 6 7 χρόνια για πανελλήνιες πανεπιστήμια κλπ, έπαιζα που και που αλλά όχι συστηματικά, και ξανάπιασα την κιθάρα λίγο πριν τα Χριστούγεννα.Αποφάσισα να πάρω μια ηλεκτρική για να ασχοληθώ. Μόνο που είμαι παντελώς άσχετως από ηλεκτρικές.

     

    Σκέφτομαι να δώσω μέχρι 400 ευρώ για κιθάρα κι ενισχυτή (βασικά το μπάτζετ μου φτάνει ως εκεί, άντε 450 αν τεντωθώ :P ). Eίμαι ανάμεσα σε Epiphone LP και Ibanez. To ξέρω ότι δεν έχουν μεγάλη σχέση, αλλά διάβασα ότι π.χ. οι Ibanez είναι Ιαπωνικές ενώ Epiphone κατασκευάζονται και στην Κίνα. Από την άλλη σε πρώτη φάση δε μ ενδιαφέρει να χει floyd (στο κόστος που κοιτάω μάλλον δεν έχει και νόημα). Μ ενδιαφέρει περισσότερο για classic rock, hard rock (led zeppelin Π.χ.). αλλά και τίποτα πιο distorted (π.χ. για metallica). Καμμιά φορά και κάνα blues. Πάντως μετράει πολύ και η ποιότητα κατασκευής μια και μέχρι την πρώτη αλλαγή σε οτιδήποτε θα περάσει αρκετός καιρός, και αν εμφανιστούν κακοτεχνίες νωρίς θα είναι πρόβλημα. Απ ότι έψαξα λίγο στο net η epiphone lp 100 που χα στο μυαλό μου έχει βγάλει τέτοια προβληματάκια σε κάποιους.

    Είχα και τη σκέψη να δώσω για κιθάρα περισσότερα λεφτά και να την περάσω στο pc μου μέσα από το Mic in (έχω μόνο Laptop, το Desktop έχει πεθάνει πριν κάνα μήνα) ή με κάνα USB adaptor και με χρήση αντίστοιχου λογισμικού, να μην πάρω δηλαδή ενισχυτή (σε πρώτη φάση τουλάχιστον και να πάρω τον ενισχυτή σε κάνα δίμηνο). Mε αυτόν τον τρόπο θα χω τελικά και καλύτερη κιθάρα και καλύτερο ενισχυτή και μέχρι να πάρω τον ενισχυτή θα χω κάτι να εξασκούμαι. Έχει νόημα μια τέτοια κίνηση;

    Επιπλέον θα ήθελα να ξέρω για κάποια καλά μαγαζιά για αγορά με την έννοια του να είναι περισσότερο εντάξει προς τον πελάτη. Τέλος κάποιες οδηγίες με το τί να προσέξω στην αγορά μια και όπως είπα είμαι άσχετος από ηλεκτρική.

     

    Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.


    -----------------
    Ήμουνα μεταλάς κι έγινα ρεμπετάς, τώρα στα τάστα μου στενάζει ο Τσιτσάνης.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Abaddon στις 13-04-2009 17:03 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Abaddon στις 13-04-2009 17:09 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Abaddon στις 13-04-2009 17:15 ]


    Abaddon
    13.04.2009, 18:38

    Για κάτι τέτοιο δηλαδή; Απ' ότι βλέπω έχει εισπράξει καλές κριτικές κιόλας.

     

    Παράθεση:
    Οι Ιαπωνικές Ibanez δεν έχουν 400 ευρώ.

    Παραήταν καλό για νά ναι αληθινό.


    -----------------
    Ήμουνα μεταλάς κι έγινα ρεμπετάς, τώρα στα τάστα μου στενάζει ο Τσιτσάνης.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Abaddon στις 13-04-2009 18:43 ]


    Abaddon
    13.04.2009, 20:01

    Ναι για Αθήνα. O Tρίμης δεν είναι αντιπρόσωπος;

     

    Μην το πάρεις προσωπικά, απλά έχω ένα κόλλημα με τα μεταχειρισμένα γενικά, σε όσο καλή κατάσταση και αν είναι. {#emotions_dlg.blush} Ευχαριστώ πάντως.


    -----------------
    Ήμουνα μεταλάς κι έγινα ρεμπετάς, τώρα στα τάστα μου στενάζει ο Τσιτσάνης.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Abaddon στις 13-04-2009 20:02 ]


    JULIOS
    15.04.2009, 16:21

    κάνε ένα τσέκ και σε αυτές:

     

    http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/michael-kelly-valor-x.html

     

    http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/michael-kelly-hourglass-limited.html

     

    Είναι καλές για τα λεφτά τους.

     

    και με 60 ευρώ παραπάνω η προτασή μου:

     

    http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/michael-kelly-patriot-custom.html

     

    Κάνε μια έρευνα στο net να δείς τι γράφουν για αυτές.

    {#emotions_dlg.thumbup}

     

     


    purplehaze
    16.04.2009, 00:25

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 02-12-2006 στις 22:31 έγραψε...


    Παράθεση:

    Μην παραμυθιάζεσαι με τα ξύλα της κιθάρας, δεν έχουν καμιά απολύτως συμβολή στον ήχο της ηλεκτρικής.






    To ότι το είδος του ξύλου δέν επηρεάζει τον ήχο της ηλεκτρικής είναι πολύ λανθασμένη άποψη.Σε κιθάρες κάτω των 400 ευρώ δεν υπάρχει τρομερή διαφορά αλλά παρ όλα αυτά το ξύλο επιρεάζει ΤΡΟΜΕΡΑ τον ήχο.Ευκαιρία για ένα μικρό μάθημα.

    1ον, το ξύλο του σώματος.Το μαόνι κλασικο ξύλο για κιθάρες τύπου Les Paul δίνει ζεστασιά στον ήχο και τονίζει ιδιαίτερα τα μπάσα.Το καπάκι από Flamed Maple τονόζει ακόμα περισσότερο τα μπάσα(άλλος ένας παράγοντας που δίνει στην Les Paul το βαθύ της ήχο).Το καπάκι από Quilted Maple τονίζει τα πρίμα.Το Ξύλο Alder είναι πιό κατάλληλο για κιθάρες με μονούς μαγνήτες ( Stratocaster,Telecaster) .To Basswood είναι ηχητικά ανάμεσα στο μαόνι και στο Alder.

    2ον, το ξύλο της ταστίερας και του μανικιού.Το Rosewood είναι το πιο διαδεδομένο ξύλο και δίνει τον γνωστό κλασσικο Rock ήχο.Το Maple τονίζει πιο πολύ τα Mid και για αυτό το προτιμούν οι ΄παίκτες Rhythm και Blues.

    3ον, τα πάντα επιρεάζουν τον ήχο της ηλεκτρικής και της κιθάρας γενικότερα. Από το πάχος του μανικιού μέχρι το βάρος των κλειδιών(και δεν κάνω πλάκα).


    Όσο για εσένα Bestgirl στα λέφτα που διαθέτεις δε θα δεις μεγάλη διαφορά ούτε και πολλύ ποικοιλία,αλλά καλό είναι να ξέρουμε και κάποια πράγματα παραπάνω.


    Φίλε odis πολύ καλά τα λες και συμφωνώ με τα περισσότερα που λες αλλά στην ηλεκτρική το σώμα της κιθάρας αν είναι από ξύλο η οτιδήποτε άλλο υλικό καθόλου δεν επειρίαζει το ήχο της κιθάρας ,γιαυτό όλα αυτά τα χρόνια έχουμε δει τόσα διαφορετικά στυλ κιθάρας ,τσεκούρια ,φίδια, πριόνια ,καλασνίκοφ ,τι θέλεις να μας πεις πως μόνο η Les Paul παίζει μουσική . Ο Clapton με strato παίζει τα τελευταία χρόνια. Το σώμα Les paul είναι καθαρά διαχρονικό bad managment της GIBSON . Δηλαδή τι εννοώ αθάνατο σκαρί . Το μαόνι είναι σκληρό ξύλο και αντέχει στο χρόνο και τη φθορά και δεν χαράζεται καιδεν  σκαύεται εύκολα , άρα ασύμφορο στη κατασκευή του . αλλά έπειτα από 30 χρόνια αντέχει . Το maple curly καπάκι ούτε μπάσα βγάζει ούτε πρίμα απλώς ο κατασκευαστής βάζει αυτό το πανάκριβο ξύλο σωστά να πέσουν τα νερά γιά να το περάσει πατίνα και να το λουστράρει και να βγάλει μιά υπέροχη αισθητικά κιθάρα(και οχι ηχητικἀ) και αφήνει τη δουλειά του ήχου να την κάνουν οι humbuckers. Τότε χρησιμοποιούσαν το μαόνι που είναι από τα πιό σκληρά ξύλα και τα όργανα ήταν πολύ βαριά αλλά αθάνατα τώρα χρησιμοποιούνε το basswood και είναι ελαφριά και εύκολη γιά τους κιθαρίστες ,και ακόμη πιό εύκολα γιά τους luthiers που δεν χαλάνε ούτε χρόνο πολύ αλλά ούτε τα εργαλεία τους γιατί όσο πιό σκληρό το ξύλο καίγεται και το router. Aλήθεια έχεις δει κιθάρα από basswood έπειτα από ένα χρόνο και όσο καλά βαμμένη και αν είναι. Γενικά αυτή η Les Paul γιαυτό ακόμη είναι πανάκριβη( 1974)  και μπορεί να μην παίζει αλλά πληρώνεις μαόνι . Οσο γιά τις ταστιέρες συμφωνώ απόλυτα και παίζουν το 80 % μιάς κιθάρας,αλλά όχι το κορμί της κιθάρας γιαυτό λέγεται ηλεκτρική. Είναι κάτι αναγκαίο γιά να μεταφέρει τα ηλεκτρικά ,να βολεύει το κιθαρίστα ,και αποτελεί το νούμερο 1 στο design μιας κιθάρας.Το τι είναι ηλεκτρική κιθάρα καθαρά ταλαντώσεις των χορδών που μετατρέπονται σε ηλεκτομαγνητικά σήματα και μέσω του   ενυσχυτή μεταφρἀζονται σε ήχους .Απλά το λέω !!ΑΡΑ ΧΟΡΔΕΣ , ΤΑΣΤΙΕΡΑ, ΜΑΓΝΗΤΕΣ,ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΚΥΚΛΩΜΑ?  αυτο και αν παίζει ρόλο. Τοτε τι πυκνωτές χρησιμοποιούσαν??

     


    odis13
    16.04.2009, 15:32

    Συμφωνουμε σε αρκετα...

     

    Περι basswood, ιστευω εχει αποκτησει τοσο κακη φημη 9οτι καταστρεφεται κλπ) λογω του οτι πολλες εταιρειες χρησιμοποιουν πολυ φτηνες ποιτητες σε entry level οργανα τους. Προσωπικα εχω μια cort x2 με basswood σωμα, 200 ευρω κιθαρα την οποια εχω εδω και σχεδον μια πενταετια και εχει φαει πολυ χρηση και χτυπημα, και ειναι σαν καινουργια, δεν εχει παθει τιποτα το σωμα.

     

    Επισης σε μια ηλεκτρικη κιθαρα παιζουν ρολο τα ξυλα αλλα πολυ πολυ λιγοτερο απο οτι σε ενα ακουστικο οργανο, αυτο φανταζομαι ειναι αυτονοητο. Αυτο που παιζει το μεγαλυτερο ρολο δεν ειναι τοσο το ειδος του ξυλου αλλα το βαρος/σκληροτητα κλπ. Καποια ειδη ξυλου (τα περισσοτερα) εχουν ομως τρομερες διακυμανσεις στα χαρακτηριστικα αυτα απο δεντρο σε δεντρο. Οποτε κανονας δεν υπαρχει, υπαρχουν αυτοι οι καποιοι γενικοι μπουσουλες που στα ηλεκτρικα οργανα σχεδον δεν χρησιμευουν στις περισσοτερες περιπτωσεις{#emotions_dlg.biggrin}

     

     

    Οσο για τους πυκνωτες κλπ, αυτοι και αν δεν επηρεαζουν...