ελληνική μουσική
    430 online   ·  210.839 μέλη

    Τα τραγούδια που ακούμε σήμερα είναι ελληνικά;

    zabetistas
    05.11.2006, 13:29
    και αν ναι ποιά είναι αυτά?

    Τι άραγε μπορούμε να πούμε οτι είναι ελληνικό?
    sindy-windy
    05.11.2006, 16:02
    ελληνικα, θεωρουνται τα τραγουδια , που εχουν ελληνικους στιχους....αλλα δεν μπορω να πω το ιδιο και για τ μουσικη.....οι τραγουδιστριες σε στυλ βανδη κοκκινου κτλ ( χωρις να εχω καποιο προβλημα με τ μουσικη τους απλως λεω την αποψη μου) εχουν υιοθετησει , το τροπο αλλα κ τ μουσικη καποιων γνωστων ξενων τραγουδιστριων οπως η μαντονα για παραδειγμα...απο αυτη την αποψη τοτε σιγουρα τα τραγουδια δεν ειναι ελληνικα..εχουνν ελληνικους στιχους αλλα οχι ελληνικη μουσικη
    tolaruba
    05.11.2006, 17:02
    kateme elinika tragoydia 8eoroynte pio poli ayta p ebneonte apo dika mas palia 8emata xoris na apoklio ta nea idi.Prosopika pisteyo oti eliniko tragoydi ine to dimotiko k paradosiako kai opiosdipote allos epitiximenos sindiasmos me ayta ta dio.Den arki o elinikos stixos-p bori apla na ine apomimisi i metafrasi.

    sunny_girl
    05.11.2006, 17:11
    Παράθεση:

    Το μέλος sindy-windy στις 05-11-2006 στις 16:02 έγραψε...

    ελληνικα, θεωρουνται τα τραγουδια , που εχουν ελληνικους στιχους....αλλα δεν μπορω να πω το ιδιο και για τ μουσικη.....οι τραγουδιστριες σε στυλ βανδη κοκκινου κτλ ( χωρις να εχω καποιο προβλημα με τ μουσικη τους απλως λεω την αποψη μου) εχουν υιοθετησει , το τροπο αλλα κ τ μουσικη καποιων γνωστων ξενων τραγουδιστριων οπως η μαντονα για παραδειγμα...απο αυτη την αποψη τοτε σιγουρα τα τραγουδια δεν ειναι ελληνικα..εχουνν ελληνικους στιχους αλλα οχι ελληνικη μουσικη


    συμφωνω απολυτως!
    rompa
    05.11.2006, 21:11
    Δυστυχώς - όπως ήδη είπατε - σχεδόν μόνο ο στίχος παραμένει ελληνικός ... Η επιρροή δεν είναι απαραίτητα κακό φαινόμενο αλλά όταν γίνεται εμμονή και μίμηση είναι.
    zabetistas
    05.11.2006, 21:16
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 05-11-2006 στις 21:11 έγραψε...

    Δυστυχώς - όπως ήδη είπατε - σχεδόν μόνο ο στίχος παραμένει ελληνικός ... Η επιρροή δεν είναι απαραίτητα κακό φαινόμενο αλλά όταν γίνεται εμμονή και μίμηση είναι.



    δεν μπορώ παρα να συμφωνήσω.....
    sea_like_eyes
    06.11.2006, 01:21
    ...χμμμμ τα παραδοσιακα ισως....αν και αυτα απο καπου θα εχουν ερθει....δεν ξερω....ασε που βαριεμαι να ψαξω