ελληνική μουσική
    567 online   ·  210.834 μέλη

    Νέος δίσκος από τον Σταμάτη Κραουνάκη

    maraki24
    05.11.2006, 18:53
    Κυκλοφόρησε πριν 2-3 μέρες το τελευταίο cd του Σταμάτη Κραουνάκη, που περιλαμβάνει μουσική και τραγούδια που έγραψε για μια ταινία, με τίτλο "Πεθαίνοντας στην Αθήνα". Πρόκειται για 7 τραγούδια και 2 ορχηστρικά κομμάτια. Τα τραγούδια ερμηνεύουν η Ερωφίλη και ο Νίκος Κουρουπάκης απ’ το Τρίφωνο, η Βικτωρία Ταγκούλη και η Ρίτα Αντωνοπούλου απ’ τη Σπείρα, η Νατάσσα Μποφίλιου απ’ τη Μικρή Άρκτο και ένα λέει ο ίδιος ο Κραουνάκης…Οι στίχοι σε 4 απ’ αυτά είναι του ιδίου, τα δύο είναι σε ποίηση του Γιώργου Μακρή και ένα της Μυρτιώτισσας.
    Νομίζω ότι αυτός ο δίσκος είναι ό,τι πιο υπέροχο, ατμοσφαιρικό και τρυφερό έχει κάνει ο Κραουνάκης …αλλά και ό,τι πιο ερωτικό και σπαρακτικό έχει κυκλοφορήσει τα τελευταία χρόνια….έχω μαγευτεί πραγματικά…δεν έχω δει την ταινία, αλλά έχω φύγει τελείως με τα τραγούδια….τα συνοδεύει ορχήστρα εγχόρδων και ένα υπέροχο πιάνο…Οι ερμηνευτές είναι όλοι εξαιρετικοί…νομίζω δε θα μπορούσαν να γίνουν καλλίτερες επιλογές…
    Η δύο κορυφαίες στιγμές είναι κατά τη γνώμη μου:
    το τραγούδι "Φεγγάρια" σε στίχους του Κραουνάκη που ερμηνεύει μοναδικά ο ίδιος:

    Φεγγάρια σκοτεινά θερίζουνε ξανά
    τους έρωτες των δρόμων
    Κι απ’ εκεί μια ώρα διαρκεί
    ο βίος των εντόμων

    Σ’ αγαπάω και βυθίζομαι
    στη ρωγμή κι απελπίζομαι
    Έπεται, γιατί ντρέπεται
    η κραυγή του θηρίου
    Σ’ αγαπάω σαν οτιδήποτε
    κόσμε μου έρημε κι αλύτρωτε
    Τα τρωτά απορρίπτονται
    στα υπόγεια του κτιρίου

    Χαμένη κιβωτός ο μέσα εαυτός
    που δεν ολοκληρώνει
    Κι από δω αυτά μπορώ να δω
    και τη ζωή σαν χιόνι


    και η "Μυρτιώτισσα" που ερμηνεύει ιδανικά η Ερωφίλη:

    Έρωτας να ’ναι ή συμφορά
    πού κάποιου αγγέλου τα φτερά έχει φορέσει
    κι έρχεται ακόμα μια φορά
    με τέτοια δώρα τρυφερά να με πλανέσει

    Έρωτας να ΄ναι ή σιωπή
    πού όταν σε βλέπω μου το κλει γλυκά το στόμα
    κι όταν μένω μοναχή
    στέκω βουβή κι εκστατική ώρες ακόμα
    Μα ό,τι και να ’ναι το ποθώ
    και καλώς να ’ρθει το κακό
    που είναι από σένα
    θα γίνει υπέρτατο αγαθό
    στα πόδια σου αν θα σωριαστώ
    τ’ αγαπημένα

    Έχω χαρεί πάρα-πάρα πολύ μ’ αυτό το έργο…είναι δραματικό, αλλά όχι μελό....βαλαντώνω όταν το ακούω, αλλά περνάω καλά…

    semplice
    05.11.2006, 19:17
    Δυνατοί οι στίχοι... ...και οι μελωδίες του Κραουνάκη είναι υπέροχες συνήθως..
    Πολύ όμορφες και τα περισσότερα ραδιόφωνα σα να έχουν τσακωθεί με τις γλυκιές μελωδίες....θα πρέπει να τις ψάχνουμε μόνοι μας δυστυχώς.
    Αντε πάλι στα δισκάδικα θα τρέχουμε
    megaloserwtikos
    05.11.2006, 19:20
    Ετσι... και το ρισκάρεις και λίγο... κι αν το πάρω και δεν μου αρεσει τελικά;
    eneni
    05.11.2006, 20:28
    Το ακουσα προχθές αυτό για την περιορισμενη κυκλοφορία . Αλήθεια, ξερει κανείς γιατί γινεται αυτό;
    aggeliki
    05.11.2006, 20:45
    Ε! Το δεύτερο και ο μελωδία το παίζουν,το δισκάκι κανονικά!
    Είναι καλά αλλά δεν έπεσα και ξερή..1-2 είναι ωραία!
    Αν και έτσι όπως τα είχαν "χώσει" στην ταινία δεν μ'άρεσε καθόλου!
    Aiolos_m
    06.11.2006, 01:22
    Φοβερός δίσκος αλλά...το χαλασε το καημένο το τραγουδάκι με τη φωνή του...
    maraki24
    06.11.2006, 23:54
    Νομίζω ότι ειδικά αυτό το ένα τραγούδι που λέει ο ίδιος δε θα μπορούσε να το πει κανένας άλλος και να αποδώσει τέτοιο συναίσθημα...Πιστεύω ότι είναι ορισμένα κομμάτια που δεν μπορούν να ερμηνευτούν από κανέναν άλλον εκτός απ' τον δημιουργό τους, δεν είναι θέμα φωνής...Δεν ξέρω...αυτή την αίσθηση έχω...την ταινία δεν την έχω δει...
    Melissanthi
    07.11.2006, 23:19
    Έεεετσι!