ελληνική μουσική
    387 online   ·  210.816 μέλη

    Korg PA 80 εναντίον Neko.

    Aris_Arkadia
    06.11.2006, 03:19
    Καλησπέρα σε όλους.Ύστερα απο αρκετό ψάξιμο, και σύμφωνα με το είδος της μουσικής που με ενδιαφέρει,κατέληξα στην αγορα του Κorg Pa80.Ξεκίνησα λοιπόν ένα πρωί, κατέβηκα στην αθήνα και πήγα σε ένα μεγάλο μαγαζι και το ακουσα.Ειλικρινά χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, το όργανο ειδικά για τα ελληνικά που με ενδιαφέρουν κυρίως για Live εμφανίσεις, μου φάνηκε πάρα πολύ καλό σε ήχους αλλά και ρυθμούς,τόσο σε πιστότητα όσο και σε ποιότητα.Το θέμα είναι οτι το θέλω όχι μόνο για live οπως είπα πιο πάνω αλλά θέλω να το συνδέσω στο σπίτι μου με pc.Θα μου πείτε τι να το κάνω? Θέλω απο το να παίζω και αλλα είδη μουσικής (για πάρτυ μου), μέχρι να κάνω και μουσικές παραγωγες.Το ερώτημα είναι οτι οταν είδα απο το website της Openlabs (www.Openlabs. com) το νέο Neko,έπαθα ταραχή...Βέβαια και οταν είδα την τιμή επίσης επαθα ταραχή($5995 )...όμως αυτό το όργανο δεν παυει να ειναι μια all in one λύση, που σου λείνει τα χέρια - καθως πας όπου θές έχοντας ουσιαστικά μαζι σου ενα ολόκληρο pc -!!!.Στο σημείο αυτο έρχεται και το μεγάλο ερωτημά...όταν ενας φιλος που ασχολειται με πλήκτρα,ακουσε για το Neko,μου είπε πως σε Live καταστάσεις θα είναι παντελός αχρηστο, διότι πολυ απλα δεν μπορει να συμπεριφερθεί σαν πλήκτρο....και οτι για να καταφέρεις να παίξεις με αυτό το πράγμα,θέλει τρελό προγραμματισμό απο το σπίτι, κατι που το καθιστά πολυ βαρετό!!!Εκει εχω κωλλήσει...και θέλω πραγματικά την βοήθεια σας.Τι απτα 2 ? Κοrg Pa 80+pc ?? η Νeko??? Επίσης ήθελα εδω να κανω και μία αλλη ερώτηση...Οταν ας πουμε πάιζεις με το Pa 80, ένα κομάτι που ο ρυθμός εχει κοψίματα ή σκασίματα ή παύσεις...δηλαδη τα τύμπανα και το μπάσο παίζουν διαφορετικά πράγματα απ το συγκεκριμένο style που έχεις βάλει στο όργανο....πως θα μπορέσεις να τα πάιξεις?Επίσης αν θές να βάλεις μέσα σε ένα style,διάφορα ριφάκια, οι αλλες μελωδίες απο πίσω οι γεμίσματα, και παράλληλα να παίζεις και το κομάτι...γίνεται??? Τα κάνει το όργανο??? θελω να πω...γιατί σε αυτον που ειχα παει στο μαγαζι δεν ήξερε να μου απαντήσει Α!! και κάτι τελευταίο, πέρνει απο οτι ξέρω κάρτες με ήχους...καλυπτεται κανεις γενικά στην rock μουσική? έχοντας υπόψη οτι μόνο ήχους θέλει...Αυτα...Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων....
    piterpiano
    20.11.2006, 19:52
    geia sou file ari tyxainei na exw to pa-80.2 xronies pou doulepsa me rithmous me evgale asproprwsopgia ta 2 erwtimata pou exeis exw mia thetikh k mia arnhtikh apantisi

    oi rithmoi exoun kapoia fills intro k endings alla den nomizw na simfwnoun me kapoio tragoudi pou thes na petixeis. dld to basso ta drums einai preset me to rithmo.

    twra an thes na petixeis akrivws kapoio tragoudi prepei na pas sto style edit kai na dimiourgiseis enan rithmo me ta riff pou thes esy h na epeksergasteis kapoion iparxonta.

    to meizon provlima mou otan epeza drum machine(twra eftixws paizw me drummer!!!!) itan ta zeibekika pou ine kommena.dld pou exoun 8/8 se kapoio metro.kolash....

    to ergaleio pou les den to kserw alla poly akrivw mou fenetai.

    me ta idia lefta k ligotera pairneis mother keyboard laptop kai apeira soft synths gia na fortwseis!!!!

    afta