ελληνική μουσική
    627 online   ·  210.830 μέλη

    Ψάχνω Μεταπολεμικα,Μεσοπολεμου,Cabaret, Fados,Θεατρικα και άλλα

    elissavet
    07.11.2006, 11:11
    Σας παρακαλώ αν εχετε να μου προτεινετε τραγουδια μοναδικα και που εχουν μεσα τους το θεατρικο στοιχειο, γερμανικα, γαλλικα, ισπανικα, πορτογαλικα, αγγλικα, ακομα και ελληνικα, και οχι μονο το θεατρικο στοιχειο αλλα και άλλα με μελωδιες απιστευτες ή συγκλονιστικους στιχους. Τραγουδια που να θελουν ψυχη και ερμηνευτικες ικανοτητες για να τα βγαλεις...
    θελω αν γινεται ονοματα δισκων, συνθετων, ερμηνευτων,τιτλους, στιχους, ημερομηνιες...οτι πληροφοριες εχετε. Αν εχετε και τα τραγουδια τα ιδια αυτο θα ειναι θαυμα!!!

    Προσπαθω να φτιαξω ενα project που ειναι μεσα στο μυαλο μου σκορπιο και θελω τη βοηθεια σας.
    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Ελισσαβετ


    EvdokiaPreka
    07.11.2006, 20:43
    Aγαπητή Ελισσάβετ,
    Υπάρχουν ποικίλες συλλογές με τραγούδια μεσοπολέμου αρκεί να τις ζητήσεις από κεντρικά μαγαζιά (Μετρόπολις, Virgin, Patsas κα.) Ενδεικτικά σου προτείνω τις παρακάτω:
    - Cafe Berlin (2cd)
    -Caberet songs of Berlin and Vienna
    -Ute Lemper:Berlin Cabaret songs
    -Banned:20 Risque songs from the 20s &30s
    -Cafe de Paris: 1930-1941
    -Cabaret (soundtrack)
    -Latin Divas 1926-1954 (2cd)
    -Ghetto Tango, Traditional Crossroads
    Προς το παρόν αυτές μου έρχονται στο νου, θα επανέλθω δριμύτερη, αν όντως σε ενδιαφέρει πολύ. Καλή τύχη...

    Υ.Γ Μπορείς να μπεις και στο www.allmusic.com και μέσω του είδους που θα αναζητήσεις θα σου προταθούν διάφορα σιντάκια...