ελληνική μουσική
    773 online   ·  210.850 μέλη

    «Αποποιούμαι την κυβερνητική ελεημοσύνη» διαμηνύει ο Μίκης Θεοδωράκης

    margo
    11.11.2006, 11:34
    Μovflower,τα είχα γράψει και παραπάνω,αλλά δεν έγινα μάλλον κατανοητή.
    Αυτά τα απλά πράγματα προσπαθώ να πω απο χθες αλλά λόγω παρερμηνειών των λεγομένων του Κωνσταντίνου,πάμε να βγούμε...εθνικιστές!!

    Είχα γράψει..

    <Για τον Μίκη δεν εννοώ ότι πρέπει να παίρνει 500.000 το χρόνο "επειδή πήρε τα παράσημα".
    Αλλά πως να στο πω...δεν θα γκρινιάξω για το Μίκη αν αναλογιστώ το έργο του
    και την προσφορά του σ αυτή τη χώρα(και όχι μόνο σ αυτή).
    Είναι άσχημο να πικραίνεται έτσι ένας άνθρωπος που έφτασε σ αυτή την ηλικία,ζώντας ουσιαστικά για την μουσική και την Ελλάδα,δημιούργησε πολιτισμό και ιδανικά που θα μείνουν στον κόσμο τεράστια κληρονομιά ακόμα κι όταν εκείνος φύγει.
    Έστω ότι είναι παραδόπιστος ή εγωιστής,όπως ειπώθηκε από αρκετά μέλη.
    Μου φαίνεται αστείο να τον κατηγορήσω για τόσο κοινές αδυναμίες που έχουμε σχεδόν όλοι οι άνθρωποι.

    Αλλά θα γκρινιάξω για τα "ευρά"που ρέουν κατά εκατομμύρια στις τσέπες όσων έχουν άλλα,πολύ χειρότερα ελλατώματα-βλέπε εκμετάλλευση,απανθρωπιά,υποκρισία ωωω..απίστευτη υποκρισία ότι προσφέρουν κιόλας στην Ελλάδα.>

    Συμφωνώ με όσα είπες Μοvflower
    semplice
    11.11.2006, 11:36
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 11-11-2006 στις 11:19 έγραψε...

    Ρωτήστε τους ξένους καθηγητές πανεπιστημίων, τί θα πει ελληνικότητα, αφού εμείς είμαστε μικροί για να την νοήσουμε. ή ένα απλό θνητό που ακούει Ξαρχάκο, που λατρεύει την Μούσχουρη και δακρύζει με την Κάλλας.



    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 10-11-2006 στις 18:53 έγραψε...

    Δεν υπάρχει καλύτερη αντίσταση κατά της παγκοσμιοποίησης από την διάδοση και ενσάρκωση του ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΥ (δεν μιλαω μόνο για το αρχαίο) ελληνικού πνεύματος.Δεν είναι η μόνη φυσικά -κάτω τα καλάμια ναι-απλά οι αρχές και οι αξίες και το ήθος που εισηγείται είναι θεμελιώδη για την ανθρωποτητα.
    Σκεφτείτε όλους αυτούς τους άνθρωπους και δεν είναι λίγοι που λατρεύουν την ελληνική μουσική και την κάνουν κομμάτι του εαυτού τους(και δεν ενοοώ ως ακροατές φολκλορ) ,που διαβάζουν χρόνια και χρόνια με απίστευτο πάθοςκαι σεβασμό ιστορία και φιλοσοφία και θέατρο και τα διδάσκουν ακόμα και αν η μητρική τους γλώσσα είναι τα Ταιβανέζικα..Προσωπικα τους θεωρώ Ελληνες.Θα τους έδινα μάλιστα, αν είχα τη δυνατότητα, όχι μόνο, cd αλλά πολύ πολύ ευχαρίστως την Ελληνική υπηκοότητα και διαβατήριο και πλήρη δικαιώματα και θα ντρεπόμουν μάλιστα να τους κοιτάξω στα μάτια.



    Φανατικ(ά)ή Μoveflower αν και όπως φαίνεται διαφωνούμε----->
    movflower
    11.11.2006, 11:41
    μα η διαφωνία είναι αρεστή στην πραγματική ελληνικότητα. στην εμπορική παγκοσμιοποίηση είναι που τιμωρείται με τοποθέτηση στο περιθώριο.


    α και κάτι γιατί το κάνεις συνέχεια λάθος. είναι movflower, όχι moveflower!!!!

    Melissanthi
    11.11.2006, 11:53
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 11-11-2006 στις 00:34 έγραψε...

    Είσαι σίγουρη Μελισσάνθη..?
    Συμφωνείς και με το προ-προ-προηγούμενο-επόμενο ποστ του?
    Και με τις διάφορες ερμηνείες που δίνονται στα λεγόμενά του?

    (συγνώμη κιόλας,ρωτάω για να μην μπερδευτούμε πάλι όπως λίγο πιο πάνω)




    Όχι, όχι Margo!Συμφωνώ ΜΟΝΟ με το απόσπασμα που παρέθεσα από το κείμενο του semplice. Ξαναδιάβασέ το, αν θέλεις! Κατά τα άλλα δεν έχω κυττάξει καν τις άλλες απαντήσεις, απλά όπως άνοιξα το topic διάβασα αυτό που έγραψε για Eurovision και Χατζιδάκι - Θεοδωράκη και το βρήκα σωστό.

    semplice
    11.11.2006, 12:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 11-11-2006 στις 11:53 έγραψε...

    Όχι, όχι Margo!Συμφωνώ ΜΟΝΟ με το απόσπασμα που παρέθεσα από το κείμενο του semplice. Ξαναδιάβασέ το, αν θέλεις! Κατά τα άλλα δεν έχω κυττάξει καν τις άλλες απαντήσεις, απλά όπως άνοιξα το topic διάβασα αυτό που έγραψε για Eurovision και Χατζιδάκι - Θεοδωράκη και το βρήκα σωστό.




    Oχι ,Οχι Melissanthi!Διάβασε τα όλα και θα καταλάβεις πως o semplice
    είναι φανατισμένος με τους παπάδες και Ελληνάρας τυφλωμένος.Κάποιες
    φορές μάλιστα μας πετάει στάχτη στα μάτια γράφοντας για τη Eurovision
    για να τον συμπαθήσουμε!!!Και μερικές φορές μάλιστα αυτοσαρκάζεται
    πάλι για τον ιδιο λόγο!!!Καλά έκανες που έγραψες ΜΟΝΟ.Πρόσεχέ τον!!!


    dimitrapan
    11.11.2006, 13:13
    Παράθεση:

    Το μέλος dijo στις 11-11-2006 στις 06:34 έγραψε...
    Είχα κι εγώ την εντύπωση πως μόνο τα τελευταία χρόνια γίνεται αυτή η υπερπροβολή του Θεοδωράκη, μέσα από συναυλίες, τιμητικές εκδηλώσεις, συνεντεύξεις, αφιερώματα κλπ. Διαβάζοντας όμως το βιβλίο του Νέρχου Γεωργιάδη «Ο Μάρκος όπως τον Γνώρισα - Ο Βαμβακάρης από το Α ως το Ω», είδα πως ο συγγραφέας, ήδη από το 1965, θεωρούσε ανούσιες τις συνεχείς τιμητικές εκδηλώσεις - συναυλίες προς τιμήν του Θεοδωράκη (δυστυχώς δεν έχω κοντά μου το βιβλίο για να παραθέσω τα ακριβή του λόγια). Δεν είναι λοιπόν φαινόμενο των τελευταίων ετών, κάθε τρεις και λίγο (απ' όποιον θυμάται και χαίρεται) να γίνονται εκδηλώσεις τιμής στο πρόσωπο του Μίκη.


    Να σημειωθεί δε ότι είναι ο μόνος καλλιτέχνης -απ' όσο γνωρίζω, αν κάνω λάθος διορθώστε με- για τον οποίο γίνονται τιμητικές εκδηλώσεις όχι για τα χρόνια παρουσίας του και προσφοράς του στο ελληνικό τραγούδι αλλά για τα γενέθλιά του...


    Παράθεση:

    Μπορεί να γκρίνιαξα λίγο παραπάνω, αλλά συνήθως γκρινιάζω σε αυτούς από τους οποίους περιμένω κάτι παραπάνω, και όχι σε αυτούς από τους οποίους δεν περιμένω τίποτα.


    Είχα την τύχη και την τιμή να γνωρίσω από κοντά τον Μ. Θεοδωράκη όταν πάλι κατά τύχη είχα πάρει μέρος στα γυρίσματα ενός βίντεο κλιπ που είχε κάνει για ένα παιδικό τραγούδι που είχε γράψει (κι όμως ναι, και ο Μίκης έχει γυρίσει βίντεο κλιπ για τραγούδι του!!!). Μου είχε κάνει εντύπωση η απλότητα και η σεμνότητα αυτού του σπουδαίου καλλιτέχνη. Ο τρόπος που μου μίλησε, ο τρόπος που μου είχε σφίξει το χέρι... Ποιος? Ο Μίκης Θεοδωράκης σε μένα!!! Είχα σκεφτεί ότι έτσι είναι οι σπουδαίοι άνθρωποι. Δεν έχουν κανένα σημείο έπαρσης! Έχουν κάνει ένα βήμα μπροστά από όλους εμάς τους υπολοίπους... Έχουν συνομιλήσει με το "θείο" και έχουν βρει τι είναι αυτό που πραγματικά έχει σημασία στη ζωή...

    Ο λόγος που κι εγώ γκρινιάζω, λοιπόν, είναι αυτός. Με τις πράξεις του τα τελευταία χρόνια μου ανατρέπει αυτή την εικόνα! Δεν θέλω να ανατραπεί αυτή η εικόνα, πώς να το κάνουμε... Θέλω να μείνει στο μυαλό μου ως πρότυπο! Όχι ως πρότυπο καλλιτέχνη -το έργο του δεν μπορεί να αμφισβητεί από κανέναν- αλλά ως πρότυπο Ανθρώπου!

    Υ.Γ.: Συγγνώμη αν ξέφυγα από το θέμα αλλά μου βγήκε το παράπονο...




    "Δεν είμαστε τίποτα, ας γίνουμε τα πάντα!"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimitrapan στις 11-11-2006 13:13 ]


    semplice
    11.11.2006, 13:23
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 11-11-2006 στις 11:34 έγραψε...

    Μovflower,τα είχα γράψει και παραπάνω,αλλά δεν έγινα μάλλον κατανοητή.
    Αυτά τα απλά πράγματα προσπαθώ να πω απο χθες αλλά λόγω παρερμηνειών των λεγομένων του Κωνσταντίνου,πάμε να βγούμε...εθνικιστές!!



    Μargo αν ξαναπείς οποιαδήποτε λέξη που να αρχίζει από εθν-
    θα σου βάλω πιπέρι να ξέρεις!!!
    Ειδικά αν χρησιμοποιήσεις τη λέξη "εθνοφοβικός" .
    Και αυτό διότι εαν ψάξεις στο google θα δεις πως την έχει χρησιμοποιήσει
    κάποιος κάποιου πολιτικού κόμματος.Αν λοιπόν την χρησιμοποιήσεις σημαίνει πως θα σε κατατάξουν αμέσως εκεί!
    Και ας μην έχεις καμία σχέση εσύ με αυτό και καταδικάζεις κάθε φαινόμενο
    που να δείχνει έλλειψη σεβασμού για αντίθετες απόψεις!!!

    Υ.Γ Το μόνο από εθν- που επιτρέπεται ανώδυνα και χαλαρά είναι να βρίσεις κάποιον -να τον πεις Εθνικιστή(φασίστα δηλαδή) -συμφωνόντας έτσι με την ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑ "trendy"" άποψη που θέλει την ιερή αγάπη για την πατρίδα να λέγεται εθνικισμός.Θα κερδίσεις έτσι μάλιστα την εκτίμηση πολλών(ανεκτίμητης μόρφωσης).

    movflower
    11.11.2006, 13:29
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 11-11-2006 στις 13:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 11-11-2006 στις 11:34 έγραψε...

    Μovflower,τα είχα γράψει και παραπάνω,αλλά δεν έγινα μάλλον κατανοητή.
    Αυτά τα απλά πράγματα προσπαθώ να πω απο χθες αλλά λόγω παρερμηνειών των λεγομένων του Κωνσταντίνου,πάμε να βγούμε...εθνικιστές!!



    Μargo αν ξαναπείς οποιαδήποτε λέξη που να αρχίζει από εθν-
    θα σου βάλω πιπέρι να ξέρεις!!!
    Ειδικά αν χρησιμοποιήσεις τη λέξη "εθνοφοβικός" .
    Και αυτό διότι εαν ψάξεις στο google θα δεις πως την έχει χρησιμοποιήσει
    κάποιος κάποιου πολιτικού κόμματος.Αν λοιπόν την χρησιμοποιήσεις σημαίνει πως θα σε κατατάξουν αμέσως εκεί!
    Και ας μην έχεις καμία σχέση εσύ με αυτό και καταδικάζεις κάθε φαινόμενο
    που να δείχνει έλλειψη σεβασμού για αντίθετες απόψεις!!!

    Υ.Γ Το μόνο από εθν- που επιτρέπεται ανώδυνα και χαλαρά είναι να βρίσεις κάποιον -να τον πεις Εθνικιστή(φασίστα δηλαδή) -συμφωνόντας έτσι με την ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑ "trendy"" άποψη που θέλει την ιερή αγάπη για την πατρίδα να λέγεται εθνικισμός.Θα κερδίσεις έτσι μάλιστα την εκτίμηση πολλών(ανεκτίμητης μόρφωσης).








    φτάσαμε να απολογούμαστε που αγαπάμε την πατρίδα μας......

    margo
    11.11.2006, 13:32
    Δημητρούλα μου,
    πολύ ενδιαφέρον έχουν τα όσα είπες.
    Για μένα,μόνο,δεν ανατρέπεται εύκολα η εικόνα του προτύπου που λες.
    Είπαμε να είναι "πρότυπο ανθρώπου"εκτός από τεράστιος καλλιτέχνης,μα αυτό που ζητάμε είναι μάλλον θεϊκό πρότυπο.
    Κανένας δεν είναι τέλειος που λέει και το κλισέ.
    Αν δε θέλουμε να μας ανατραπεί αυτή η εικόνα-πρότυπο όπως λες,την κρατάμε στο μυαλό μας όπως ήταν και ας μην την σπιλώνουμε με τις μικρότητές μας γύρω απο τα ευρά.
    Κι αν καταφέρουμε να ωφεληθούμε από τα όσα έχει προσφέρει αυτός ο άνθρωπος(και πολλοί άλλοι βέβαια)και να τα συνεχίσουμε καλό θα είναι.
    Μακάρι στα 80 μας να μπορούμε να πούμε ότι κάναμε λιγότερα λάθη,μείναμε σταθεροί και ακέραιοι στις ιδέες μας περισσότερο απο ότι εκείνος.




    margo
    11.11.2006, 13:38
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 11-11-2006 στις 13:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 11-11-2006 στις 11:34 έγραψε...

    Μovflower,τα είχα γράψει και παραπάνω,αλλά δεν έγινα μάλλον κατανοητή.
    Αυτά τα απλά πράγματα προσπαθώ να πω απο χθες αλλά λόγω παρερμηνειών των λεγομένων του Κωνσταντίνου,πάμε να βγούμε...εθνικιστές!!



    Μargo αν ξαναπείς οποιαδήποτε λέξη που να αρχίζει από εθν-
    θα σου βάλω πιπέρι να ξέρεις!!!
    Ειδικά αν χρησιμοποιήσεις τη λέξη "εθνοφοβικός" .
    Και αυτό διότι εαν ψάξεις στο google θα δεις πως την έχει χρησιμοποιήσει
    κάποιος κάποιου πολιτικού κόμματος.Αν λοιπόν την χρησιμοποιήσεις σημαίνει πως θα σε κατατάξουν αμέσως εκεί!
    Και ας μην έχεις καμία σχέση εσύ με αυτό και καταδικάζεις κάθε φαινόμενο
    που να δείχνει έλλειψη σεβασμού για αντίθετες απόψεις!!!

    Υ.Γ Το μόνο από εθν- που επιτρέπεται ανώδυνα και χαλαρά είναι να βρίσεις κάποιον -να τον πεις Εθνικιστή(φασίστα δηλαδή) -συμφωνόντας έτσι με την ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑ "trendy"" άποψη που θέλει την ιερή αγάπη για την πατρίδα να λέγεται εθνικισμός.Θα κερδίσεις έτσι μάλιστα την εκτίμηση πολλών(ανεκτίμητης μόρφωσης).





    εθνικός αστέρας
    semplice
    11.11.2006, 13:39
    Y.Γ 2(στο προηγούμενο post μου που απευθύνομαι στο μέλος Margo)

    με λίγα λόγια...
    οι λεξεις -φράσεις με ΠΡΩΤΟ "συνθετικό" τους τη λέξη "εθνος"
    όπως:
    εθνος ,εθνική ταυτότητα
    εθνική συνείδηση ,εθνική υπερηφάνεια,
    είναι ήδη σε Black list ή τουλάχιστον
    σημαίνουν κάτι ΥΠΟΠΤΟ.. (χμ.....)


    Αντίθετα οι λέξεις με ΔΕΥΤΕΡΟ συνθετικό τους το εθνος είναι απόλυτα επτρεπτές και ξεκάθαρες!!!Παράδειγμα:

    Πολυεθνικός/η/ο όπως λεμε Πολυεθνικές (δυνάμεις κυρίως αλλά και εταιρίες)
    Διεθνής (ή ακόμα και ο διεθνισμός αν και μετά το
    90 αποφασίστηκε πως ήταν νεολογισμός)

    semplice
    11.11.2006, 13:44
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 11-11-2006 στις 13:38 έγραψε...


    εθνικός αστέρας




    Nαι Margo!!!
    Aυτό ειναι οκ!!Είναι εκτός black list!

    Εννοείται η ΟΜΑΔΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ φυσικά!

    A! Nα μην ξεχάσω!Ας μην πίνουμε πολλές μπύρες ..και ούτε πολλά
    χαμόγελα.Υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο να "μας κοπούν "
    Ελπίζω με το τελευταίο να μην σας χάλασα τη διάθεση Σαββατιάτικα μέρα
    που είναι

    movflower
    11.11.2006, 13:46
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 11-11-2006 στις 13:13 έγραψε...

    Ο λόγος που κι εγώ γκρινιάζω, λοιπόν, είναι αυτός. Με τις πράξεις του τα τελευταία χρόνια μου ανατρέπει αυτή την εικόνα! Δεν θέλω να ανατραπεί αυτή η εικόνα, πώς να το κάνουμε... Θέλω να μείνει στο μυαλό μου ως πρότυπο! Όχι ως πρότυπο καλλιτέχνη -το έργο του δεν μπορεί να αμφισβητεί από κανέναν- αλλά ως πρότυπο Ανθρώπου!



    να μου επιτρέψεις να λυπηθώ με αυτό το που λες. αλλά ένας άνθρωπος,όσο μεγάλος και τρανος αν είναι, δικαιούται να κάνει λάθη και δικαιούται να γεράσει. για αυτό και πρότυπο παραμένει μόνο στις καλές του εποχές. όχι κατά τη διάρκεια ολόκληρης της ζωής του.

    margo
    11.11.2006, 13:47
    ΟΚ,προτείνω να επιστρέψουμε στο θέμα τώρα,βγήκαμε εκτός λίγο
    jorge
    11.11.2006, 13:49
    Για μένα πάντως "άνθρωπος-πρότυπο" σημαίνει τον Ανθρωπο που ήταν πάντα σταθερός στις ιδέες και τις αξίες του. Και ο Θεοδωράκης δεν ήταν.

    Παρόλ' αυτά είναι μεγάλος. Όχι όμως πρότυπο.
    margo
    11.11.2006, 13:51
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 11-11-2006 στις 13:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 11-11-2006 στις 13:13 έγραψε...

    Ο λόγος που κι εγώ γκρινιάζω, λοιπόν, είναι αυτός. Με τις πράξεις του τα τελευταία χρόνια μου ανατρέπει αυτή την εικόνα! Δεν θέλω να ανατραπεί αυτή η εικόνα, πώς να το κάνουμε... Θέλω να μείνει στο μυαλό μου ως πρότυπο! Όχι ως πρότυπο καλλιτέχνη -το έργο του δεν μπορεί να αμφισβητεί από κανέναν- αλλά ως πρότυπο Ανθρώπου!



    να μου επιτρέψεις να λυπηθώ με αυτό το που λες. αλλά ένας άνθρωπος,όσο μεγάλος και τρανος αν είναι, δικαιούται να κάνει λάθη και δικαιούται να γεράσει. για αυτό και πρότυπο παραμένει μόνο στις καλές του εποχές. όχι κατά τη διάρκεια ολόκληρης της ζωής του.




    Συμφωνώ,δεν ξέρω αν το είδε η Δήμητρα πιο πάνω..




    Astron
    11.11.2006, 13:52
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 11-11-2006 στις 11:34 έγραψε...

    Αλλά πως να στο πω...δεν θα γκρινιάξω για το Μίκη αν αναλογιστώ το έργο του
    και την προσφορά του σ αυτή τη χώρα(και όχι μόνο σ αυτή).
    Είναι άσχημο να πικραίνεται έτσι ένας άνθρωπος που έφτασε σ αυτή την ηλικία,ζώντας ουσιαστικά για την μουσική και την Ελλάδα,δημιούργησε πολιτισμό και ιδανικά που θα μείνουν στον κόσμο τεράστια κληρονομιά ακόμα κι όταν εκείνος φύγει.
    Έστω ότι είναι παραδόπιστος ή εγωιστής,όπως ειπώθηκε από αρκετά μέλη.
    Μου φαίνεται αστείο να τον κατηγορήσω για τόσο κοινές αδυναμίες που έχουμε σχεδόν όλοι οι άνθρωποι.


    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την Μαργαρίτα.
    Για τον Μίκη Θεοδωράκη νιώθω τεράστιο σεβασμό και δέος. Ναι σίγουρα δεν είναι τέλειος. Αλλά δεν με απασχολεί και τόσο να ψάξω να βρω αδυναμίες. Όλοι οι μεγάλοι καλλιτέχνες είχαν και έχουν αδυναμίες, εγωισμούς, ιδιοτροπίες. Πάντως όποτε παρακολουθώ συνέντευξη του Θεοδωράκη στην τηλεόραση συνήθως με συνεπαίρνει με τον πνευματικό πλούτο του και το μυαλό του που δουλεύει καλύτερα από πολλούς ακόμα και σε αυτήν την ηλικία.
    Και τέλος, το σπουδαιότερο, ακόμα και αν δεν αρέσει ο Θεοδωράκης ως άνθρωπος σε κάποιους, μικρό το κακό. Άλλωστε είναι τέτοια η προσφορά του στον πολιτισμό της Ελλάδας που τα τραγούδια του θα τα θυμόμαστε για ...αιώνες!
    Τώρα το αν ζήτησε πολλά ή λίγα λεφτά απ' το υπουργείο για 5 ή 15 συναυλίες, ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

    Πραγματικά μόνο και μόνο στην ιδέα του πώς θα ήταν η Ελληνική μουσική χωρίς τον Μίκη Θεοδωράκη με πιάνει τρόμος...
    movflower
    11.11.2006, 13:52
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 11-11-2006 στις 13:49 έγραψε...

    Για μένα πάντως "άνθρωπος-πρότυπο" σημαίνει τον Ανθρωπο που ήταν πάντα σταθερός στις ιδέες και τις αξίες του. Και ο Θεοδωράκης δεν ήταν.

    Παρόλ' αυτά είναι μεγάλος. Όχι όμως πρότυπο.



    ίσως. αλλά τι γίνεται όταν ανακαλύψεις πως οι ιδέες και τα πρότυπα που είχες τόσο καιρό ήταν λάθος; θα κολλήσεις σε αυτές; δεν πρέπει να έχεις την δυνατότητα αναγνώρισης του λάθους και να προχωρήσεις; δεν μιλώ για τον παππού τώρα, αλλά γενικά. για όλους μας.
    εγώ τρέφω περισσότερο σεβασμό στους ανθρώπους που μένουν πιστοί στην συνείδηση τους. και που έχουνε την δυνατότητα να πούνε, συγγνώμη, έσφαλλα.


    margo
    11.11.2006, 13:54
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 11-11-2006 στις 13:49 έγραψε...

    Για μένα πάντως "άνθρωπος-πρότυπο" σημαίνει τον Ανθρωπο που ήταν πάντα σταθερός στις ιδέες και τις αξίες του. Και ο Θεοδωράκης δεν ήταν.

    Παρόλ' αυτά είναι μεγάλος. Όχι όμως πρότυπο.



    Αν είχε πεθάνει πριν γεράσει όμως θα ήταν και για σένα πρότυπο δηλαδή?
    Αν δηλαδή δεν είχε προλάβει να κάνει τα λάθη.
    Ο ίδιος άνθρωπος θα ήταν ,η ίδια μοναδική ψυχή..
    semplice
    11.11.2006, 14:03
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 11-11-2006 στις 13:52 έγραψε...

    Για τον Μίκη Θεοδωράκη νιώθω τεράστιο σεβασμό και δέος. Ναι σίγουρα δεν είναι τέλειος. Αλλά δεν με απασχολεί και τόσο να ψάξω να βρω αδυναμίες. Όλοι οι μεγάλοι καλλιτέχνες είχαν και έχουν αδυναμίες, εγωισμούς, ιδιοτροπίες. Πάντως όποτε παρακολουθώ συνέντευξη του Θεοδωράκη στην τηλεόραση συνήθως με συνεπαίρνει με τον πνευματικό πλούτο του και το μυαλό του που δουλεύει καλύτερα από πολλούς ακόμα και σε αυτήν την ηλικία.
    Και τέλος, το σπουδαιότερο, ακόμα και αν δεν αρέσει ο Θεοδωράκης ως άνθρωπος σε κάποιους, μικρό το κακό. Άλλωστε είναι τέτοια η προσφορά του στον πολιτισμό της Ελλάδας που τα τραγούδια του θα τα θυμόμαστε για ...αιώνες!
    Τώρα το αν ζήτησε πολλά ή λίγα λεφτά απ' το υπουργείο για 5 ή 15 συναυλίες, ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

    Πραγματικά μόνο και μόνο στην ιδέα του πώς θα ήταν η Ελληνική μουσική χωρίς τον Μίκη Θεοδωράκη με πιάνει τρόμος...



    Mε κάλυψε ο Astron.
    Aυτά που έγραψες Astron φάνηκαν πολύ καλά ΄και στην εκπομπή του
    Παπαδόπουλου "Στην Υγειά μας" όπου η κάμερα έκανε κάτι zoom στο πρόσωπο
    του Θεοδωράκη που μόνο γερασμένο δεν ήταν.Και αυτή η λαμπερή ματιά του..
    Οποιος έτυχε να παρακολουθήσει την εκπομπή δεν θα ασχολούταν με τίποτε
    άλλο παρά με αυτό και με τον τρόπο που η Καλλίοπη Βέττα ερμήνευσε το "παιξε Τσιτσάνη μου το μπουζουκάκι" .(άσχετο ίσως αλλά προσωπικά να πω πως μαγεύτηκα με αυτήν -κουκλάρα και φωνάρα)
    βλέποντας την.