ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.830 μέλη

    Άλκηστις Πρωτοψάλτη

    Soiram
    09.11.2006, 13:00
    Σκέφτηκα να ξεκινήσω μια συζήτηση για την Άλκηστη, μιας και είναι η αγαπημένη μου Ελληνίδα τραγουδίστρια και παρακολουθώ τη πορεία της αρκετά χρόνια. Κατ'αρχάς θα ήθελα να παρακαλέσω όποιον έχει πληροφορίες σχετικά με τα μελλοντικά της σχέδια να τις μοιραστεί μαζί μας...

    Δυστυχώς το καινούριο της site είναι μάλλον φτωχό και οι πληροφορίες που μας δίνει για την Άλκηστη είναι πραγματικά με το σταγονόμετρο (σε αυτόν τον τομέα π.χ. το site της Αρβανιτάκη είναι αιώνες μπροστά!). Αλήθεια βρίσκεται κανείς εδώ από την παρέα του παλιού site της Πρωτοψάλτη; Εκεί είχαμε και forum και γινόντουσαν ενδιαφέρουσες συζητήσεις...μάλιστα θυμάμαι ότι είχαμε οργανώσει και chat με την Άλκηστη...Όλα αυτά βέβαια τώρα φαντάζουν μακρινό παρελθόν (συγκινίθηκα πάλι)

    Σχετικά τώρα με την δισκογραφία της. Ομολογουμένως δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος από τους δύο τελευταίους δίσκους της. Ο τελευταίος ήταν κάπως πιο ενδιαφέρον από το "Πες μου θάλασσα" τον οποίο βρήκα μάλλον αδιάφορο (με εξαίρεση κάποια κομμάτια βέβαια). Το "Να σε βλέπω να γελάς" είχε μια φοβερή ενέργεια και είχε και το φοβερό κομμάτι "Όλα αυτά που φοβάμαι", το οποίο προσωπικά με κέρδισε από τη πρώτη στιγμή που το άκουσα! Μαζί όμως με άλλα 2-3 κομμάτια, ήταν τα μόνα που άξιζαν στον δίσκο. Αυτό που παρατηρώ είναι μια ροπή της Άλκηστης προς το πιο εμπορικό και αυτό με στεναχωρεί λίγο. Για ένα άνθρωπο που έχει τραγουδήσει στίχους Νικολακοπούλου, θεωρώ μάλλον έκπτωση στη τέχνη της να τραγουδά κάποια από τα τραγούδια του τελευταίου της δίσκου. Από ότι είχε πει σε μια συνέντευξη της στη Στάη πέρσυ, ο επόμενος δίσκος της δεν θα είναι πολυσυλλεκτικός (ούύύύύφ) αλλά θα είναι αποκλειστικά με τραγούδια σε μουσική Κορκολή. Ελπίζω λοιπόν σε κάτι καλύτερο για το μέλλον. Το πόσο μέλλον βέβαια θα είναι αύτό δεν έχω ιδέα...

    Για τις ζωντανές εμφανίσεις της. Είναι γνωστό πως η Άλκηστη πάνω στη σκηνή είναι άπιαστη. Τόση ενέργεια (στην ηλικία της) είναι άγνωστο που την βρίσκει! Η τελευταία συναυλία που την είδα ήταν στη Γερμανία, στο Duesseldorf, και λυπάμαι που το λέω αλλά δεν την ευχαριστήθηκα όσο ήθελα. Μου άρεσε ότι δοκίμασε να αλλάξει τις ενορχηστρώσεις σε παλιά και κλασσικά κομμάτια της, αλλά όλο αυτό το beat που προσπαθεί να εισάγει στο στύλ της προσωπικά δεν με συγκινεί. Επίσης παρατήρησα μια βραχνάδα στη φωνή της...ελπίζω να ήταν της ημέρας και όχι γενικότερο. Πάντως τα τελευταία χρόνια έχω την αίσθηση πως οι ερμηνείες της τείνουν πιο πολύ προς τις υψηλές οκτάβες (στις οποίες έχει ομολογουμένως απίστευτό μέταλλο...) και έχει χάσει τις χαμηλές τις νότες, με αποτέλεσμα τα τραγούδια της να εμφανίζονται πιο σκληρά (και φωνακλάδικα μερικές φορές...βλέπε "Ο άγγελος μου") και λιγότερα συναισθηματικά. Ακόμα και στο Vox πέρσι και πρόπερσι με την Γαλάνη, όσο και αν μου άρεσε γενικά το πρόγραμμα, βρήκα την φωνή της να υστερεί σε εκφραστικότητα μερικές φορές. Να αρχίσω να ανησυχώ;;;;

    Τέλος για να πω και τι ελπίζω για το μέλλον (ούτε έκθεση να έγραφα ). Θα ήθελα να δω την Άλκηστη σε συναυλίες μικρότερης κλίμακας...πχ σαν τις συναυλίες που από προπερσι ξεκίνησε ο Νάκας (δύο πιάνα και η Άλκηστη ας πούμε... ). Επίσης θα ήθελα δίσκο με Κραουνάκη/Νικολακοπούλου αλλά οκ αυτό δεν πρόκειται να γίνει, εκτός και αν πια έρθουν τα πάνω κάτω...Τι κρίμα όμως, όταν αυτοί οι άνθρωποι (το μαγικό τρίο) πρόσφεραν τόσα φοβερά τραγούδια στην ελληνική μουσική, τώρα να μην μιλιούνται... (συγκινήθηκα...πάλι )

    Αν σας κούρασα... Περιμένω να ακούσω και τις δικές σας γνώμες!
    megaloserwtikos
    09.11.2006, 14:04
    Δεν θέλω να λέω ανακρίβειες, αλλά άκουσα ότι το επόμενό της θα είναι με στίχους Νικολακοπούλου...
    GeoMo
    09.11.2006, 16:40
    Παρακολουθώ την Άλκηστη απο το 1993! Είχα πάει τότε στην παράσταση Ανθρώπων Έργα στο Γκάζι και απο τότε την ακολουθώ πιστά!

    Είναι σίγουρο οτι μέσα σ΄αυτά τα χρόνια έχουν αλλάξει πολλά, και σε δισκογραφικό επίπεδο και σε επίπεδο εμφανίσεων και στην ποιότητα της φωνής της.
    Το να κάτσουμε να συζητήσουμε το γιατί, είναι πολύ μεγάλη κουβέντα η οποία δεν μπορεί να γίνει απο το foroum.

    Είναι δεδομένο οτι δίσκοι σαν το " Ανθρώπων Έργα " , το " Κυκλοφορώ και Οπλοφορώ", το "Παραδέχτηκα", το "Δικαίωμα", το "Ηφαίστειο" δεν θα κυκλοφορήσουν ξανά.
    Είναι επίσης βέβαιο οτι παραστάσεις σαν το "Ανθρώπων Έργα" και τα "Παιδιά της Πειραιώς" στο Γκάζι , η παράσταση στο ZOOM, η Λεωφόρος Β', η παράσταση του Ηφαιστείου στο Δημοτικό Πειραία, το "Μια βραδυά σαν παραμύθι" στο Διογένης Στουντιο δεν θα ανεβούν ξανά.

    Κρατάω ολα αυτά που μου χάρισε. Τις μαγικές βραδιές απο τις παραστάσεις της και τις συναυλίες της, την συντροφιά της σε προσωπικές στιγμές, τους δρόμους που μου άνοιξε στη μουσική, τη γνωριμία μου με μια πολύτιμη φίλη, την συντροφιά της στις εκδρομές και τις διακοπές.

    Σήμερα δεν μου δίνει αυτά που μου έδινε πρίν 14 χρόνια ή αυτά που μου έδινε πριν 5 χρόνια, οχι μόνο γιατι άλλαξε η Άλκηστις αλλά γιατι άλλαξα και εγώ.

    Πάντα όμως θα έχει μια πολύ καλή θέση στη σκέψη μου!

    Υ.Γ Και έγω θα ήθελα πολύ να τη δώ σε μία μικρή μουσική σκηνή να ερμηνεύει ολα τα τραγούδια της- απο την Τετραλογία μέχρι σήμερα!


    ageras
    09.11.2006, 16:49
    Eίχα την χαρά να τραγουδήσω μαζί της πριν 4 χρόνια στην θεσσαλονίκη για 40 εμφανίσεις σε ένα καταπληκτικό πρόγραμμα!Να είμαι ειλικρινης μέχρι τότε δεν μου άρεσε....Από εκείνη την συνεργασία όμως κατάλαβα το μεγαλείο της φωνής της!
    Στο Vox με την Γαλάνη ήταν υπέροχη!
    Από τις λίγες τραγουδίστριες που έχουμε!

    mousikofilh
    09.11.2006, 16:55
    Όποιος δεν την έχει δει live,χάνει.
    Μοναδική φωνή και εξαιρετική προσωπικότητα!!!

    vinias
    09.11.2006, 18:38
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 09-11-2006 στις 16:55 έγραψε...

    Όποιος δεν την έχει δει live,χάνει.
    Μοναδική φωνή και εξαιρετική προσωπικότητα!!!





    Συμφωνώ απόλυτα. είναι εξαιρετική στα live!!!!! απο τις καλυτερες φωνες στα Ελληνικά δρόμενα!!!!!
    maspa
    09.11.2006, 19:05
    Soiram, κατ'αρχάς χαίρομαι πολύ για το topic που άνοιξες!
    Η Άλκιστις για μένα είναι η καλύτερη φωνή που υπάρχει! Ok, υπάρχουν κι άλλες αξιόλογες τραγουδίστριες και φωνάρες(βλ. Αλέξίου, Γαλάνη). Την Πρωτοψάλτη όμως τη ξεχωρίζω..
    Τώρα τελευταία πολλοί τραγουδιστές του "έντεχνου" κάνουν μια στροφή προς το πιο εμπορικό(όπως κι ο Κότσιρας στον τελευταίο του δίσκο. Από ό,τι ακούγεται βέβαια, δυστυχώς ακόμα δεν άκουσα το τελευταίο του cd.... )
    Γενικότερα οι ερμηνείες της Πρωτοψάλτη είναι α π ι σ τ ε υ τ ε ς!! Όμως σας παραπέμπω στο τραγούδι " τρίτο στεφάνι" από το live cd με τη συμφωνική ορχήστρα της Πράγας. Όταν το πρωτοάκουσα έμεινα! Απόρησα με τις φωνητικές της επιδόσεις σε αυτό το κομμάτι.
    Όσον αφορά το τρίο Πρωτοψάλτη- Νικολακοπούλου- Κραουνάκης, δυστυχώς δε προβλέπεται κάτι τέτοιο στο μέλλον...
    Δε νομίζω να πρόκειται περί τσακωμού όπως ανέφερες. Είχα ακούσει σε συνέντευξη του Κραουνάκη πέρισυ πως θέλει να ασχοληθεί κυρίως με το θέατρο και συγκεκριμένα με την ομάδα "σπείρα- σπείρα". Οπότε συνεργασίες όπως τις παλιές δε βλέπω να υπάρξουν στο μέλλον.
    Πάντως μακάρι να ισχύσει αυτό που είπε ο megaloserwtikos. Οι στίχοι της Λίνας θα κάνουν σίγουρα τη διαφορά στο δίσκο της Πρωτοψάλτη.

    (Όσο για το δίσκο "να σε βλέπω να γελάς", θεωρώ πως δεν ήταν τόσο καλός όσο το "πες μου θάλασσα". Ο τελευταίος περιείχε κομμάτια από Γαλάνη, Ζιώγα, Κραουνάκη κ.α. που ως συλλογική δουλειά ήταν σαφώς καλύτερη σε σχέση με το τελευταίο cd).
    Soiram
    09.11.2006, 20:53
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 09-11-2006 στις 14:04 έγραψε...

    Δεν θέλω να λέω ανακρίβειες, αλλά άκουσα ότι το επόμενό της θα είναι με στίχους Νικολακοπούλου...



    Σοβαρά;;; Που το άκουσες αυτό; Θα είναι πολύ καλό αν ξανασυνεργαστούν, ακόμα και οι δύο από τους τρείς! Αν μάλιστα είναι μουσική Κορκολής και στίχοι Νικαλακοπούλου...θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον!

    GeoMo για τις παραστάσεις που λες, δυστυχώς ήμουν μικρός και δεν πρόλαβα να τις δω...και πολύ λυπάμαι για αυτό. Την Λεωφόρο και το Zoom τα άκουσα σε CD και είναι από τις πιο αγαπημένες μου παραστάσεις! Προσωπικά πιστεύω ότι θα υπήρχε κοινό για τέτοιου είδους παραστάσεις και σήμερα...Για να δούμε, θα εμφανιστεί πουθενά φέτος...?!

    Όσο για το κατά πόσο έχουν τσακωθεί, οι τρείς, μεταξύ τους, το λέω επειδή τελευταία σε διάφορες εκδηλώσεις, υπό την αιγίδα της Νικολακοπούλου, στις οποίες θα έπρεπε να βρίσκεται και η Άλκηστη (όπως στη συναυλία αφιέρωμα στη Μοσχολίου, ή στη φιλανθρωπική συναυλία που έγινε στην ιερά οδό για τα άτομα με ειδικές ανάγκες), αυτή έλειπε...Τι να πώ...

    By the way...έχω την αίσθηση πως από τους καινούριους καλλιτέχνες, η Ηρώ, φαίνεται να μοιάζει αρκετά στο χρώμα και στην ερμηνεία της Άλκηστης. Στη συναυλία που προανέφερα για τα άτομα με ειδικές ανάγκες, ήταν προφανές πως η Ηρώ αντικαθιστούσε την Άλκηστη, αφού είπε όλα τα τραγούδια της (απο Ηφαίστειο, Ανθρώπων Έργα κ.α.) και τα είπε και πολύ καλά μάλιστα! Περιμένω πολλά από την Ηρώ για το μέλλον!
    maraki24
    09.11.2006, 21:08
    Λοιπόν: στο Θέμα της Κυριακής που μας πέρασε έγραφε το εξής:

    "Επανασύνδεση για την Άλκηστη Πρωτοψάλτη και τη Λίνα Νικολακοπούλου...οι δρόμοι τους χώρισαν αλλά όχι για πάντα διότι αυτές τις μέρες η Πρωτοψάλτη μπαίνει στο στούντιο έχοντας στίχους της Νικολακοπούλου στο αναλόγιο. Πρόκειται για ένα τραγούδι σε μουσική Παναγιώτη Καλαντζόπουλου που θα ακούγεται στη νέα ταινία του Κώστα Καπάκα...οι πληροφορίες λένε ότι θα υπάρξει και συνέχεια στη συνεργασία Νικ και Πρω στον επόμενο δίσκο της τραγουδίστριας που όμως αργεί ακόμη...Να τον περιμένετε Οκτώβρη του 2007"

    Το υπογράφει το δημοσίευμα ο Νίκος Μωραίτης (ο γνωστός)...αυτός πρέπει να ξέρει τί λέει...Βασικά επειδή ενθουσιάστηκα τρελά με το κειμενάκι (την Κυριακή το διάβασα γύρω στις 900 φορές), τη Δευτέρα του έστειλα sms στην εκπομπή του και ρώτησα αν αυτό που έγραψε το ξέρει σίγουρα...Και απάντησε ότι "για αυτό που έγραψα και με ρωτά η Μαρία αν είναι σίγουρο, βεβαίως είναι διπλοτσεκαρισμένο και σίγουρο"...Άρα, τουλάχιστον τα περί τραγουδιού στην ταινία πρέπει να ισχύουν, τώρα για το δίσκο, έχουμε ένα χρόνο περίπου για να έρθει...
    Μακάρι να είναι αλήθεια παιδιά...ας προσευχηθούμε όλοι γι' αυτό...κι εγώ λατρεύω την Άλκηστη και κάπου έχω χαλαστεί τελευταία...θέλω πολύ να ξανασυνεργαστεί με τη Λίνα...και ο Καλαντζόπουλος νομίζω ότι είναι πολύ καλός...Ανυπομονώ!!!


    karelia
    09.11.2006, 21:14
    Να ρωτήσω κάτι που δε γνωρίζω?...
    Η Άλκηστις πότε αρχίζει να γίνεται γνωστή ? (όχι από πότε τραγουδάει,ή,από πότε δισκογραφεί)
    Ευχαριστώ.!
    maspa
    09.11.2006, 21:22
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 09-11-2006 στις 21:08 έγραψε...

    Λοιπόν: στο Θέμα της Κυριακής που μας πέρασε έγραφε το εξής:

    "Επανασύνδεση για την Άλκηστη Πρωτοψάλτη και τη Λίνα Νικολακοπούλου...οι δρόμοι τους χώρισαν αλλά όχι για πάντα διότι αυτές τις μέρες η Πρωτοψάλτη μπαίνει στο στούντιο έχοντας στίχους της Νικολακοπούλου στο αναλόγιο. Πρόκειται για ένα τραγούδι σε μουσική Παναγιώτη Καλαντζόπουλου που θα ακούγεται στη νέα ταινία του Κώστα Καπάκα...οι πληροφορίες λένε ότι θα υπάρξει και συνέχεια στη συνεργασία Νικ και Πρω στον επόμενο δίσκο της τραγουδίστριας που όμως αργεί ακόμη...Να τον περιμένετε Οκτώβρη του 2007"

    Το υπογράφει το δημοσίευμα ο Νίκος Μωραίτης (ο γνωστός)...αυτός πρέπει να ξέρει τί λέει...Βασικά επειδή ενθουσιάστηκα τρελά με το κειμενάκι (την Κυριακή το διάβασα γύρω στις 900 φορές), τη Δευτέρα του έστειλα sms στην εκπομπή του και ρώτησα αν αυτό που έγραψε το ξέρει σίγουρα...Και απάντησε ότι "για αυτό που έγραψα και με ρωτά η Μαρία αν είναι σίγουρο, βεβαίως είναι διπλοτσεκαρισμένο και σίγουρο"...Άρα, τουλάχιστον τα περί τραγουδιού στην ταινία πρέπει να ισχύουν, τώρα για το δίσκο, έχουμε ένα χρόνο περίπου για να έρθει...
    Μακάρι να είναι αλήθεια παιδιά...ας προσευχηθούμε όλοι γι' αυτό...κι εγώ λατρεύω την Άλκηστη και κάπου έχω χαλαστεί τελευταία...θέλω πολύ να ξανασυνεργαστεί με τη Λίνα...και ο Καλαντζόπουλος νομίζω ότι είναι πολύ καλός...Ανυπομονώ!!!






    Αναμένουμε πλέον με σιγουριά!
    maraki24
    09.11.2006, 21:37
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 09-11-2006 στις 21:14 έγραψε...

    Να ρωτήσω κάτι που δε γνωρίζω?...
    Η Άλκηστις πότε αρχίζει να γίνεται γνωστή ? (όχι από πότε τραγουδάει,ή,από πότε δισκογραφεί)
    Ευχαριστώ.!




    Ε πραγματικά γνωστή στο ευρύ κοινό το 1985 με το Κυκλοφορώ κι οπλοφορώ...εγώ ήμουν οκτώ χρονών τότε και θυμάμαι ακόμη και συνεντεύξεις της σε περιοδικά της εποχής...πρώτη φορά που την άκουσα ήταν στον Άδωνι...
    Πάντως πρωτοδισκογράφησε το 1974 (Τετραλογία-Μούτσης)
    trademark
    09.11.2006, 21:43
    Άρχισε να γίνεται σχετικά γνώστη με τη είσοδο της στη δισκογραφία στο δίσκο
    ''Τετραλογία'' του Μούτση το 1975 .Την μεγάλη επιτυχία και αναγνώριση θα την κερδίσει το 1984-85 με το ''κυκλοφορώ και οπλοφορώ''.Στο μεσοδιάστημα θα κάνει σημαντικές δουλειές αλλά με μικρότερη απήχηση .
    karelia
    09.11.2006, 21:49
    Οκ ευχαριστώ..!
    Αν και νομίζω ότι και ο δίσκος με το Σπανό είναι γνωστός,αλλά και το θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες με τον Καλογιάννη..ε?!
    α!και στο σοκάκι που μεγάλωσες Τασία!απτα αγαπημένα μου της άλκηστις
    από κει και πριν προσπαθώ να θυμηθώ...
    Παρεπιτπόντως η Άλκηστις θα τραγουδήσει στον Ιανό προσεχώς...μου διαφεύγει ημερομηνία τούτη τη στιγμή.

    aggeliki
    09.11.2006, 23:46
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 09-11-2006 στις 21:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 09-11-2006 στις 21:14 έγραψε...

    Να ρωτήσω κάτι που δε γνωρίζω?...
    Η Άλκηστις πότε αρχίζει να γίνεται γνωστή ? (όχι από πότε τραγουδάει,ή,από πότε δισκογραφεί)
    Ευχαριστώ.!




    Ε πραγματικά γνωστή στο ευρύ κοινό το 1985 με το Κυκλοφορώ κι οπλοφορώ...εγώ ήμουν οκτώ χρονών τότε και θυμάμαι ακόμη και συνεντεύξεις της σε περιοδικά της εποχής...πρώτη φορά που την άκουσα ήταν στον Άδωνι...
    Πάντως πρωτοδισκογράφησε το 1974 (Τετραλογία-Μούτσης)




    Το '85 ήμουν πολύ μικρή κι όμως είχα έρωτα με εκείνη την κασέτα.Εχω πολύ συγκεκριμένες αναμνήσεις από εκείνη την ηλικία...Μέσα σ'αυτές είναι και η κασέτα του "Κυκλοφορώ κι οπλοφορώ"....Η μόνη κασέτα που ακόμα έχω και ίσως η μόνη που κρατάω σαν φυλαχτό!
    maraki24
    10.11.2006, 00:21
    Μα εσύ Αγγελική, θα πρέπει να ήσουν....έμβρυο το 1985....ή έστω βρέφος....
    megaloserwtikos
    10.11.2006, 00:48
    Και την εποχή με τον Ανδριόπουλο την ακούγαμε αρκετά.
    ''Οταν τα κυπαρρίσια...'' κ.τ.λ.
    Το 84 με την ''έξοδο κινδύνου'' του Σπανού επίσης...
    Αλλά οι μεγάλες πωλήσεις ξεκινάνε με το ''κυκλοφορώ και οπλοφορώ'' σίγουρα.
    aggeliki
    10.11.2006, 00:52
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 10-11-2006 στις 00:21 έγραψε...

    Μα εσύ Αγγελική, θα πρέπει να ήσουν....έμβρυο το 1985....ή έστω βρέφος....


    Τριών για την ακρίβεια.....Αλλά το θυμάμαι!
    Soiram
    10.11.2006, 12:52
    maraki μου έφτιαξες την ημέρα!!! Μπράβο και πάλι μπράβο...καιρός ήταν να ξανασυναντηθούν αυτές οι δύο. Ας ελπίσουμε σε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα! Ο επόμενος δίκσος τον Οκτώμβρη του 2007? Κλαψ...ποιός περιμένει μέχρι τότε, αλλά δεν πειράζει, το καλό πράγμα αργεί να γίνει.

    Η Άλκηστη όντως θα εμφανιστεί στον Ιανό, στα πλαίσια των αφιερωμάτων που διοργανώνει το βιβλιοπωλείο σε διακεκριμένους έλληνες στιχουργούς. στις 20 Δεκεμβρίου και ώρα 7:30 το απόγευμα, οπότε και θα γίνει αφιέρωμα στον στιχουργό Νίκο Μωραίτη. Μαζί της θα τραγουδήσουν και ο Δημήτρης Μητροπάνος, Δέσποινα Ολυμπίου, Μιχάλης Χαντζηγιάννης και Ανδριάνα Μπάμπαλη. Για τον κ. Μωραίτη θα μιλήσουν η Δήμητρα Γαλάνη και ο Γιώργος Καπουντζίδης...! ΘΑ έχει σίγουρα ενδιαφέρον και σκοπεύω να είμαι εκει!

    Παραπάνω πληροφορίες σχετικά με τη σειρά αυτή αφιερωμάτων στο:
    Ιανός Πρόγραμμα

    Εγώ το 1985 ήμουν 1 χρονού και η μνήμη μου είναι κομματάκι...θολή Ευτυχώς όμως υπάρχουν και τα CDs για να μαθαίνουν και οι νεότεροι...Αλήθεια, δεν θα ήταν ενδιαφέρον να κυκλοφορήσουν σε DVD οι παραστάσεις της Άλκηστης, ειδικά αυτή από το Θέατρο Πειραιά ή στο Διογένη. Ξέρω πως σίγουρα έχουν βιντεοσκοπηθεί...κρίμα να κάθονται στα ράφια της δισκογραφικής και να σκονίζονται!
    Soiram
    10.11.2006, 23:52
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 10-11-2006 στις 18:33 έγραψε...

    Soiram για να μην κάνω παράθεση όλο το κείμενό σου, να σου πω ότι συμφωνώ απόλυτα, ως το τελευταίο ψηφίο, με όσα λες...εγώ, τους δύο τελευταίους δίσκους τους αγόρασα, αλλά μετά τους χάρισα...δεν ένιωθα και μεγάλη ανάγκη να τους κρατήσω...
    Μια ερώτηση μόνο, ήσουν Γερμανία?




    Για να απαντήσω στην ερώτηση σου, ναι ήμουν στη Γερμανια. Μάλιστα πριν φύγω ήθελα πολύ να πάω να δω την Άλκηστη στο Vox άλλη μια φορά...Όμως δύο φορές που πήγα να την δώ, δεν λειτούργησε το μαγαζί μια επειδή ήταν άρρωστη η Άλκηστη και μια δεν ξέρω για ποιόν λόγο. Έτσι έφυγα στεναχωρημένος...φτάνοντας στη Βόννη (εκεί πήγα...) μετά από μερικές βδομάδες ανοίγω το site της Άλκηστης και τι να δώ...ΠΕριοδεία της Άλκηστης στη Γερμανία!!! Μου ήρθε συγκοπή...και βέβαια προαγόρασα τα εισητήρια μου την πρώτη μέρα που ξεκίνησε η προπώληση (είμαι λίγο πωρωμένος ή μου ιδέα μου είναι...;)!

    Όσο για αυτό που είπες maraki ότι είπε ο Κραουνάκης για μιούζικαλ, αυτό το είχε πει και η Άλκηστη στη συνέντευξη της στη Στάη, ότι δηλαδή θα ήθελε να κάνει κάτι τέτοιο! Άντε μακάρι και πάλι μακάρι να κάνει κάτι καινούριο και ποιοτικό η Άλκηστη...στα στάνταρ που μας έχει συνηθίσει!

    Στον Ιανό όντως θα γίνεται πανικός. Αλήθεια γνωρίζει κανείς πότε είναι το νωρίτερο που μπορεί να πάρει κανεί για να κλείσει θέση. Βασικά μου είχαν πεί μια βδομάδα πριν, δηλαδή από την Δευτέρα ξεκινάνε και κλείνουν για την επόμενη Τετάρτη...Ο Ιανός τι ώρα ανοίγει το πρωί της Δευτέρας???? Εγώ για τον Παπαδόπουλο είχα πάρει 11 η ώρα Δευτέρας και είχε θέσεις πια μόνο για όρθιους!!!