ελληνική μουσική
446 online   ·  204.187 μέλη

Άλκηστις Πρωτοψάλτη

frogaki
Περαστική Νότα
Chat
02.11.2007, 09:58
Φίλε Soiram θα συμφωνήσω σχεδόν απόλυτα μαζί σου, γιατί όταν αγαπάς κάτι θέλεις να το βλέπεις καλύτερο και όχι χειρότερο.
Και επειδή έχουμε και σε άλλες συζητήσεις μιλήσει και ξέρω το ότι εσύ και μερικοί άλλοι από όλους εμάς που ακολουθούμε την Άλκηστη σε όλες τις ευκαιρίες μας δίνει να την ακούμε ή να την βλέπουμε τη θέλουμε ένα πήχη ποιο πάνω από την προηγούμενη εμφάνιση της ή δισκογραφική της δουλεία. Θέλω να πω και εγώ ότι βλέπω την Άλκηστη να έχει ένα άλλο target group λίγο ποιο νεανικό και ίσως «εμάς» μας δυσαρεστεί και σίγουρα κάποιους άλλους τους χαροποιεί.
Δεν μπορώ να πω ότι δεν άκουσα ή δεν ακούω το cd αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι καλύτερο από το παρελθόν της.

Φιλε amethystos θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου ως προς τους μίσους Έλληνες που τραγουδούν και τους άλλους μίσους που κρίνουν, γιατί την τελευταία φορά που κάποια κίνηση της Άλκηστης δεν μου άρεσε όπως π.χ. την διαφήμιση της MILLENNIUM BANK δεν είχα πρόβλημα να της το πω και της ίδιας. Πρώτα μίλησα μαζί της και μετά πόσταρα το mail που της έστειλα στο forum αυτό. Δεν μπορώ να δεχθώ ότι όλοι εμείς που τρέχουμε σε κάθε συναυλία που γίνεται στην πόλη που μένουμε και πολλές φορές ταξιδεύουμε για να την δούμε εκτός της πόλης μας ή εμείς που τρέχουμε από δισκοπωλείο σε δισκοπωλείο με βινιλια ή παλιά cd να βγούμε όλη της την δισκογραφία για να την «τιμήσουμε» θέλουμε να της κάνουμε κακό.

Η φωνή της Άλκηστης δεν μπορεί να αλλάξει γενικά, το τι τραγουδάει όμως μπορούμε να το αλλάξουμε. Δεν είπαμε εμείς να γίνουμε παραγωγοί ούτε μάνατζερ κανενός…… Εξάλλου η κριτική σε κάνει καλύτερο όχι χειρότερο.

Σας ευχαριστώ

Υ.Γ. Soiram keep writing

apopsilosi
Περαστική Νότα
Chat
02.11.2007, 13:43
Αν ήξερα πως ο ενθουσιασμός μου για το φρέσκο άλμπουμ της Πρωτοψάλτη θα έξυνε τόσο τα πνεύματα δε θα έγραφα λέξη.Από τις αντιδράσεις και μόνο το αγάπησα ακόμα περισσότερο γιατί δε με έπεισαν καθόλου μα καθόλου.Αν είναι έγκλημα ότι μου γεννάει εικόνες τότε να το πληρώσω.Αλλά χωρίς να αρνηθώ τα χρώματα και τα αρώματα που μου βγάζει αυτή η ονειρεμένη δουλειά.Οι αναλύσεις και κριτικές χαλάνε το ταξίδι.
Soiram
Συγχορδία Μινόρε
Chat
02.11.2007, 13:44
Παράθεση:

Το μέλος kioski στις 01-11-2007 στις 14:17 έγραψε...

Λοιπόν προτείνω όσοι από μας γουστάρουμε αυτή τη δουλειά να αυτομαστιγωθούμε και να μπούμε σε δίαιτα κάνα εξάμηνο μπας και στρώσουμε.Άκου να μας αρέσει αυτή η χάλια Πρωτοψάλτη και αυτά τα δαιμονισμένα τραγούδια!ηρεμία παιδιά,χαμογελάστε,και αν θέλετε αφήστε μας να ζούμε την ουτοπία μας.Αν όχι τί να κάνουμε αφού θα τα ακούμε έτσι κι αλλιώς κι αλλιώτικα.

Έγω έχω μια ακόμη καλύτερη ιδέα...μπορούμε εμείς που απογοητευτήκαμε από αυτό το cd να μαστιγώσουμε εσάς που σας ενθουσίασε... Σαφώς καλύτερη και πιο fun η ιδέα μου νομίζω

Πέραν της πλάκας, κανείς δεν είπε σε κανέναν να αυτομαστιγωθεί...και εγώ ακούω το cd (όχι όλο, 4-5 τραγούδια) και εγώ τραγουδάω μαζί του και άμα μπορέσω (διότι είμαι Γερμανία) θα πάω και στις εμφανίσεις της Άλκηστης, αλλά όπως εσύ υποστηρίζεις το δικαίωμα σου να σου αρέσει, όμοια κι εγώ έχω κάθε δικαίωμα να κρίνω και να λέω τι δεν μου αρέσει. Επέτρεψε μου όμως, έχοντας μια αίσθηση της συνολική πορείας της Άλκηστης, να μπορώ να λέω ότι η τελευταία (τελευταίες) τις δουλειές την αφήνουν στάσιμη και δεν την προχωρούν σαν καλλιτέχνη...Προφανώς αυτό θέλει να κάνει αυτή τη στιγμή στη ζωή της, κάτι πιο light. Οκ, αλλά όταν η Αρβανιτάκη συνεργάζεται με τον Ξυδάκη και βγάζει δίσκους σαν τον τελευταίο της, η Χαρούλα τραγουδάει Λοίζο και η Δήμητρα κάνει δίσκο με την Λίνα (ο οποίος δεν ήταν τέλειος αλλά είχε μερικές πολύ καλές στιγμές), ζηλεύω λίγο και θυμώνω που η δική μου αγαπημένη ερμηνεύτρια διαλέγει τον δρόμο της εμπορικότητας...

Και τώρα...θέλω τόπο και ώρα για το μαστίγωμα! Έχω ένα μαστίγιο με 7 ουρές, μούρλια...καμτσικιά και συγχώριο που θα έλεγε και ο Μαμαλάκης !
fegariaroz
Περαστική Νότα
Chat
02.11.2007, 14:07
Μετά από 10 μέρες αυτή η Πρωτοψάλτη μου βγάζει πιο θετικά ακόμη συναισθήματα και ιδιαίτερα μια υγεία που δεν την είχα αισθανθεί τα τελευταία χρόνια.Υγεία,φως,οξυγόνο.
Ξεχώρισα το Έλα για λίγο τις Ανάποδες στροφές το Τελευταία φορά,τα κορμιά,το Ρέγγε τηυ διασκευή του Τζάκσον και το Στο ωραιότερο σημείο.Γεμάτο άλμπουμ.
peroni
Περαστική Νότα
Chat
02.11.2007, 18:40
Εγώ πάντως το λοιώνω.Έχει κολλήσει το σιντί μεταξύ 4 και 11 και δε το κουνάει ρούπι.Μάλλον ξέρω λίγα για τη μουσική και ειδικά για την Άλκηστη Πρωτοψάλτη το ομολογώ.Μπορεί και να μη μπορώ να καταλάβω τα παραμέσα νοήματα που λένε.Μπορεί τέλος να υστερώ.Αλλά τη λατρεύω όπως λέει αυτά τα τραγούδια.Όσο τα ακούω τόσο περισσότερο.
Termite
Φθασμένος
Chat
03.11.2007, 12:37
Εχω σχηματίσει μέτρια εντύπωση για το cd. Μου έχει φανεί "ρηχό" μουσικά. Ίσως ελάχιστα ψαγμένο. Κάτι που δεν ταιριάζει στην Άλκηστη.

Το παραπάνω αποτελεί προσωπική γνώμη!
vikvott
Περαστική Νότα
Chat
04.04.2008, 12:50
Καλημέρα. Και εγώ είμαι φαν της Άλκηστης. Παρακολουθώ χρόνια και εγώ τη πορεία της η οποία αξίζει να πούμε ότι όσο περνάνε τα χρόνια η Αγαπημένη σε όλους μας Άλκηστη ανεβάζει συνεχώς τον πήχη. Η καριέρα της έχει εκτοξευτεί στα ύψη. Ότι και να κάνει προσωπικά εμένα με εκφράζει και πιστεύω και σε άλλους. Όσο για αυτό που λές οτι δεν ήταν εκφραστική κάποιες στιγμές μήπως να τη δικαιολογήσουμε; Η Άλκηστη είναι άνθρωπος όπως και εμείς δεν ξέρουμε τι μπορεί νά της είχε τύχει εκείνη τη μέρα και τι ανειλημένες υποχρεώσεις είχε. Όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος οι αντοχές μειώνονται. Ο νέος δίσκος πως σας φαίνεται; εμένα μου αρέσει φουλ. Δεν χορταίνω να την ακούω και να βλέπω τις Live Εμφανίσεις της. Η Άλκηστη είναι σουπερ. ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΑΛΚΗΣΤΑΡΑ!!!!!!ΝΑ ΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ!!!!!!!!
alkyoni
MusicHeaven Guru
Chat
04.04.2008, 22:28
Μια ενδιαφερουσα συνεντευξη της αγαπημενης μας Αλκηστις θα βρειτε εδω:
FAQ - TEYXOS 27-3-2008 στις σελιδες 34-37.

F_ANGEL
Σολίστ
Chat
04.04.2008, 22:37
Φωνάραααααααα
rompa
Βετεράνος
Chat
05.04.2008, 10:08
Καταφέρνει και διατηρείται τόσα χρόνια στην επικαιρότητα και μάλιστα στην πρώτη γραμμή .
vikvott
Περαστική Νότα
Chat
29.05.2008, 11:22

Αχ ότι και να πώ για την Άλκηστη είναι λίγα.Όσα και να πεις δεν φτανουν. Είναι φοβερός άνθρωπος. Έχει προσφέρει πολλα στον πολιτισμο της χώρας μας, έχει πει πάνω απο 6000 τραγουδια που πιστευω μας εκφράζουν απόλυτα. Εχει βγάλει έξω απο  τα σύνορα της χώρας μας την ελληνική μουσική, την ελληνική γλώσσα και πρέπει να είμαστε περήφανοι για αυτο το χαρισματικό πλάσμα. Στις 23 Ιουνίου έχει συναυλία στο τεχνόπολις στο γκάζι και θα λειτουργήσει εκθεση με φωτογραφίες της Άλκηστης απο το Γκάζι του 1992. Η Άλκηστη ανακάλυψε ή αν θέλετε δημιουργησε και διαμόρφωσε το Γκάζι. Μέχρι πριν πάει η Άλκηστη δεν το ήξερε κανείς και δείτε τώρα την διαμόρφωσή του. Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξτε στο επίσημο site της www.alkistisprotopsalti.com. Για την είδηση βέβαια του Τεχνόπολις τη βρήκα απο αναζήτηση στο google. Είναι στη σελίδα του Αθήνα 984.Smile

kifa
Φθασμένος
Chat
29.05.2008, 12:15

Παράθεση:

Το μέλος Termite στις 03-11-2007 στις 12:37 έγραψε...

Εχω σχηματίσει μέτρια εντύπωση για το cd. Μου έχει φανεί "ρηχό" μουσικά. Ίσως ελάχιστα ψαγμένο. Κάτι που δεν ταιριάζει στην Άλκηστη.

Το παραπάνω αποτελεί προσωπική γνώμη!

Συμφωνώ και επαυξάνω !!!

:)

frogaki
Περαστική Νότα
Chat
29.05.2008, 12:24

Παράθεση:

Το μέλος vikvott στις 29-05-2008 στις 11:22 έγραψε...

Αχ ότι και να πώ για την Άλκηστη είναι λίγα.Όσα και να πεις δεν φτανουν. Είναι φοβερός άνθρωπος. Έχει προσφέρει πολλα στον πολιτισμο της χώρας μας, έχει πει πάνω απο 6000 τραγουδια που πιστευω μας εκφράζουν απόλυτα. Εχει βγάλει έξω απο  τα σύνορα της χώρας μας την ελληνική μουσική, την ελληνική γλώσσα και πρέπει να είμαστε περήφανοι για αυτο το χαρισματικό πλάσμα. Στις 23 Ιουνίου έχει συναυλία στο τεχνόπολις στο γκάζι και θα λειτουργήσει εκθεση με φωτογραφίες της Άλκηστης απο το Γκάζι του 1992. Η Άλκηστη ανακάλυψε ή αν θέλετε δημιουργησε και διαμόρφωσε το Γκάζι. Μέχρι πριν πάει η Άλκηστη δεν το ήξερε κανείς και δείτε τώρα την διαμόρφωσή του. Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξτε στο επίσημο site της www.alkistisprotopsalti.com. Για την είδηση βέβαια του Τεχνόπολις τη βρήκα απο αναζήτηση στο google. Είναι στη σελίδα του Αθήνα 984.Smile

μπραβο μπραβο ευχαριστω για την ενημερωση...

το site ακομα ενημερωνεται αν και εχει αναφερθει σε συναβλιες του Ιουλιου σε Καβαλα και Ροδο!

GeoMo
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
16.07.2008, 16:06
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΑΥΛΙΩΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2008

9 Ιουλίου 2008 - Αλυκές Χαλκίδας, Bouka Beach Club
10 Ιουλίου 2008 - Ηλιούπολη, Κεντρική Πλατεία
16 Ιουλίου 2008 - Βόλος, Εθνικό Στάδιο Βόλου
17 Ιουλίου 2008 - Κιλκίς, Θέατρο Λόφου
19 Ιουλίου 2008 - Χαλκιδική, Ανοιχτό Αμφιθέατρο Νέων Μουδανιών
20 Ιουλίου 2008 - Καβάλα, Festival Cosmopolis, Λιμενοβραχίωνας - Τελωνείο
22 Ιουλίου 2008 - Σέρρες, Στρατόπεδο Εμμανουήλ Παππά
23 Ιουλίου 2008 - Λάρισα, Αλκαζάρ
28 Ιουλίου 2008 - Έδεσσα, Υπαίθριο Θέατρο Γαβαλιώτισσα
30 Ιουλίου 2008 - Νέα Κίος, Γήπεδο Νέας Κίου
1 Αυγούστου 2008 - Ζάκυνθος, Υπαίθριο Δημοτικό Θέατρο
4 Αυγούστου 2008 - Ρέθυμνο Κρήτης, Γήπεδο Ρεθύμνου Σοχωρας
5 Αυγούστου 2008 - Χανιά Κρήτης, Θέατρο Ανατολικής Τάφρου
6 Αυγούστου 2008 - Ηράκλειο Κρήτης, Παγκρήτιο Στάδιο
8 Αυγούστου 2008 - Ολυμπία, Φεστιβάλ Αλφειού
9 Αυγούστου 2008 - Λευκάδα, Κάστρο Λευκάδας
11 Αυγούστου 2008 - Κέρκυρα, Αγ. Ιωάννης, Musicland
13 Αυγούστου 2008 - Ξυλόκαστρο, Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής
14 Αυγούστου 2008 - Αράχωβα, Δημοτικό Στάδιο
16 Αυγούστου 2008 - Νέος Μαρμαράς Χαλκιδικής, Porto Καρρας
17 Αυγούστου 2008 - Τυχερό Έβρου, Φεστιβάλ Τυχερού
3 Σεπτεμβρίου 2008 - Τρίκαλα, Μύλος Ματσοπούλου
5 Σεπτεμβρίου 2008 - Χρυσούπολη, Δημοτικό Στάδιο
6 Σεπτεμβρίου 2008 - Βέροια, Δημοτικό Στάδιο
8 Σεπτεμβρίου 2008 - Πέραμα, Γήπεδο Περάματος
10 Σεπτεμβρίου 2008 - Μαρούσι, Parking Αμαλιείου Οικοτροφείου
12 Σεπτεμβρίου 2008 - Θεσσαλονίκη, Μύλος
14 Σεπτεμβρίου 2008 - Κύπρος

kwstasagas
MusicHeaven Guru
Chat
16.07.2008, 19:47

Η αγπημένη μου Άλκηστις Πρωτοψάλτη [Άλκηστις Σεβαστή Αττικιουζέλ το πρραγματικό της όνομα, το "Πρωτοψάλτη" τής το βρήκε ο ΠΑΜΜΕΓΙΣΤΟΣ Δήμος Μούτσης] είναι αυτή της δεκαετίας 1975 - 1985 .... Δηλαδή η περίοδός της πριν το "ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΚΙ ΟΠΛΟΦΟΡΩ" .... Τότε που 17 χρονών κοριτσάκι την ανακάλυψε ο Δήμος Μούτσης και .... την έστειλε να κολυμπήσει κατευθείαν στα βαθειά νερά τραγουδώντας μελοποιημένο Σεφέρη και Καβάφη στην "ΤΕΤΡΑΛΟΓΙΑ" του .... Τότε που τραγουδούσε με συγκλονιστικό και σπαρακτικό τρόπο το λυρικό μέρος του "Γεννήθηκα στη Σαλονίκη" στη ΡΕΖΕΡΒΑ του Σαββόπουλου .... Τότε που τραγουδούσε τραγούδια συνθετών της τελευταίας "φουρνιάς" του έντεχνου λαϊκού, ήτοι των Ηλία Ανδριόπουλου ["θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες, τρεις του Σεπτέμβρη να περνάς" ...] Χρήστο Γκάρτζο, Γιώργο Γιαννουλάτο [ακούστε το καταπληκτικό "Στάθηκ' απόψε το φεγγάρι" σε μουσική Γιαννουλάτου και στίχους Μιχάλη Μπουρμπούλη] κλπ κλπ .... Τότε που τραγουδούσε Κηλαηδόνη ["αχ να 'ταν η Αθήνα Πασχαλιά, κι η Ελευσίνα κόκκινο γεράνι"], τα "Μανιάτικα" του [πολύ - πολύ παρεξηγημένου] Μιχάλη Τερζή κλπ κλπ ... Τότε που ντυνόταν απλά, σαν μια καθημερινή κοπέλα της διπλανής πόρτας ... Τότε που εμφανιζόταν στους δίσκους ή σε μουσικές σκηνές μόνο για να τραγουδήσει, καθόσον οι λέξεις "σόου", "υπερθέαμα" κλπ ήταν εντελώς ξένες με αυτό που τότε έκανε .....

Από τα μισά των 80ς, οπότε και συνεργάστηκε με το δίδυμο Κραουνάκης - Νικολακοπούλου, η κ. Πρωτοψάλτη τα κατάφερε περίφημα να προσαρμοσθεί με τα νέα δεδομένα του ελληνικού τραγουδιού. Απέδειξε ότι εκτός από εξαιρετική τραγουδίστρια είναι και εξαιρετική σόου - γούμαν, κάνοντας, χάρις στο γυμνασμένο σώμα της και στην άριστη φυσική της κατάσταση, πολλά πράγματα επάνω στη σκηνή. Σε αυτό, βέβαια, βοήθησε και η ενασχόλησή της με τον αθλητισμό [αν δεν είχε γίνει τραγουδίστρια, πιθανότατα θα είχε κάνει πολύ καλή σταδιοδρομία σαν αθλήτρια].

Τα δε τελευταία χρόνια, και αφού έκλεισε και ο κύκλος της με τις συνεργασίες της με Κραουνάκη, Αντύπα, Νικολακοπούλου .... έχω την εντύπωση ότι μάλλον περνάει φάση "καλλιτεχνικής αμηχανίας". Όσο κι αν το "Θωμά είσαι σπίτι" σημειώνει επιτυχία και ακούγεται παντού, δεν νομίζω ότι είναι από τις καλές στιγμές της Πρωτοψάλτη .....

Έτσι, προτιμώ να τη θυμάμαι από την πρώτη της περίοδο, η οποία συνέπεσε με την παιδική μου ηλικία [όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, τόσο θυμάμαι το "Θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες"]. Αν μη τι άλλο, εκείνη η περίοδός της χαρακτηριζόταν από αγνότητα και αθωότητα, πράγματα που σήμερα σχεδόν τα έχουμε ξεχάσει ........

Sokratis121974
Συγχορδία Μινόρε
Chat
17.07.2008, 14:48

Υποκλινομαι ταπεινα στο ονομα της........Ενα ονομα μια ιστορια......

Αν και εδω που τα λεμε με αυτη την Χαβαη τελευταια αρχιζω να βγαζω σπυρακια......

vikvott
Περαστική Νότα
Chat
20.07.2008, 18:56

Παράθεση:

Το μέλος kwstasagas στις 16-07-2008 στις 19:47 έγραψε...

Η αγπημένη μου Άλκηστις Πρωτοψάλτη [Άλκηστις Σεβαστή Αττικιουζέλ το πρραγματικό της όνομα, το "Πρωτοψάλτη" τής το βρήκε ο ΠΑΜΜΕΓΙΣΤΟΣ Δήμος Μούτσης] είναι αυτή της δεκαετίας 1975 - 1985 .... Δηλαδή η περίοδός της πριν το "ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΚΙ ΟΠΛΟΦΟΡΩ" .... Τότε που 17 χρονών κοριτσάκι την ανακάλυψε ο Δήμος Μούτσης και .... την έστειλε να κολυμπήσει κατευθείαν στα βαθειά νερά τραγουδώντας μελοποιημένο Σεφέρη και Καβάφη στην "ΤΕΤΡΑΛΟΓΙΑ" του .... Τότε που τραγουδούσε με συγκλονιστικό και σπαρακτικό τρόπο το λυρικό μέρος του "Γεννήθηκα στη Σαλονίκη" στη ΡΕΖΕΡΒΑ του Σαββόπουλου .... Τότε που τραγουδούσε τραγούδια συνθετών της τελευταίας "φουρνιάς" του έντεχνου λαϊκού, ήτοι των Ηλία Ανδριόπουλου ["θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες, τρεις του Σεπτέμβρη να περνάς" ...] Χρήστο Γκάρτζο, Γιώργο Γιαννουλάτο [ακούστε το καταπληκτικό "Στάθηκ' απόψε το φεγγάρι" σε μουσική Γιαννουλάτου και στίχους Μιχάλη Μπουρμπούλη] κλπ κλπ .... Τότε που τραγουδούσε Κηλαηδόνη ["αχ να 'ταν η Αθήνα Πασχαλιά, κι η Ελευσίνα κόκκινο γεράνι"], τα "Μανιάτικα" του [πολύ - πολύ παρεξηγημένου] Μιχάλη Τερζή κλπ κλπ ... Τότε που ντυνόταν απλά, σαν μια καθημερινή κοπέλα της διπλανής πόρτας ... Τότε που εμφανιζόταν στους δίσκους ή σε μουσικές σκηνές μόνο για να τραγουδήσει, καθόσον οι λέξεις "σόου", "υπερθέαμα" κλπ ήταν εντελώς ξένες με αυτό που τότε έκανε .....

Από τα μισά των 80ς, οπότε και συνεργάστηκε με το δίδυμο Κραουνάκης - Νικολακοπούλου, η κ. Πρωτοψάλτη τα κατάφερε περίφημα να προσαρμοσθεί με τα νέα δεδομένα του ελληνικού τραγουδιού. Απέδειξε ότι εκτός από εξαιρετική τραγουδίστρια είναι και εξαιρετική σόου - γούμαν, κάνοντας, χάρις στο γυμνασμένο σώμα της και στην άριστη φυσική της κατάσταση, πολλά πράγματα επάνω στη σκηνή. Σε αυτό, βέβαια, βοήθησε και η ενασχόλησή της με τον αθλητισμό [αν δεν είχε γίνει τραγουδίστρια, πιθανότατα θα είχε κάνει πολύ καλή σταδιοδρομία σαν αθλήτρια].

Τα δε τελευταία χρόνια, και αφού έκλεισε και ο κύκλος της με τις συνεργασίες της με Κραουνάκη, Αντύπα, Νικολακοπούλου .... έχω την εντύπωση ότι μάλλον περνάει φάση "καλλιτεχνικής αμηχανίας". Όσο κι αν το "Θωμά είσαι σπίτι" σημειώνει επιτυχία και ακούγεται παντού, δεν νομίζω ότι είναι από τις καλές στιγμές της Πρωτοψάλτη .....

Έτσι, προτιμώ να τη θυμάμαι από την πρώτη της περίοδο, η οποία συνέπεσε με την παιδική μου ηλικία [όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, τόσο θυμάμαι το "Θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες"]. Αν μη τι άλλο, εκείνη η περίοδός της χαρακτηριζόταν από αγνότητα και αθωότητα, πράγματα που σήμερα σχεδόν τα έχουμε ξεχάσει ........

Να σας πω φίλοι μου. Και εγώ την πορεία της Άλκηστης τη παρακολουθω απο μικρο παιδι. Ειμαι πολύ φαν της. Με αυτα που λετε περι εμπορικοτητας θα διαφωνησω. Όπου και να πάω σε οποιο μερος και να μαι θα ακουω τραγουδια της Αλκηστης απο ολους τους δισκους της και τα καινουργια και τα παλια πχ να σε βλέπω να γελας. Κάθε που θα βγάλει αλμπουμ η Αλκησταρα γίνεται χαμος συζητειται παντου και εντος των τοιχων της Ελλαδας και εκτος των Τειχων. Ισως τη Χαβαη δεν περίμενε η ίδια οτι θα γινει τοσο μεγαλη επιτυχια. Αλλα να σου πω ποιο ειναι το μυστικο της Χαβάης. Αν προσέξεις τους στίχους του τραγουδιού θα δεις οτι δεν ειναι και τοσο τυχαιοι. Μιλαει για τα σημερινα προβληματα της κοινωνιας μας. Ο κοσμος το αγκαλιασε αυτο το τραγουδι γιατι αντικατοπτριζει τη καθημερινοτητα ολων μας και εκτος απο αυτο ειναι ενα χορευτικο και ελαφρυ διασκεδαστικο τραγουδι που λεει μεσα ομως πολλες αληθειες. Και οχι μονο αυτο. Και άλλα τραγούδια του αλμπουμ μεσα αν προσεξεις τους στιχους περναει πολλα κοινωνικα μηνυματα. Και να σου πω και αλλο ενα επιχειρημα. Το τραγούδι πορτοκαλι στο ηφαιστειο εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε καθολου.Συμπαθητικο τραγουδι αλλα οχι για τη κλάση της Άλκηστης.  Η αν ακουσετε τη μακαροναδα που ειχε και ενα πολυ  ωραιο βιντεοκλιπ εχει μεσα αστειους στιχους και χαιρεσαι να το ακουσεις. Με αυτο θελω να πω οτι και στο παρελθον εχει τέτοια τραγουδια στους δισκους της επι εποχης Κραουνακη και Αντύπα. Και στις Live εμφανίσεις της συνεχιζει και ειναι η φοβερη Άλκηστις Πρωτοψάλτη αυτη που ξερουμε ολοι απο τα πρώτα της βήματα.

Όσο για τους μεγαλους Συνθέτες πιστευω οτι ο Κραουνάκης ότι είχε να δώσει στην Άλκηστη το εχει δώσει. Δεν τον βλέπω να ασχολειται με δισκογραφια και νεα τραγουδια.Όλο του το βάρος είναι στη σπείρα σπείρα. Ο Νίκος Αντύπας πιστεύω οτι και αυτος οτι ωραία τραγούδια είχε να δωσει τα έδωσε. Παρακολουθω του Αντύπα καινούργια τραγουδια που βγαζει κατα καιρους αλλα δεν ειναι τα τραγουδια που ειναι για τη Κλάση της Άλκηστης ή της Αλεξίου. Τώρα για τη Λίνα Νικολακοπούλου πιστεύω οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση η Άλκηστη έπρεπε να γυρίσει σελίδα και να συνεργαστεί και με άλλους στιχουργούς. Πχ αν τώρα συνεργαζόταν μεχρ ι τώρα η Νικολακοπουλου με την Άλκηστη θα λεγαμε ολοι γιατι δεν συνεργαζεται και με αλλους στιχουργους να δουμε κατι καινουργιο. Θα αποζηταγαμε ολοι το καινουργιο. Πριν κατι μερες πετυχα μια συνεντευξη της Άλκηστης στο Πατρα tv και ελεγε οτι θελω να δωσω ευκαιρια σε νεα παιδια συνθετες νεους στιχουργους και για μενα καλα κανει και ταυτοχρονα ελεγε οτι οι Μεγάλοι συνθέτες εχουν σιωπησει πια. Πάνε οι καλες εποχες με τους συνθετες που διναν πολλα και ομορφα τραγουδια Κραουνακης Αντυπας Μουτσης Σπανος.

Αλκηστάρααααααααααααααααααααααα συνεχισε ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ!!!!!!!

Θα πάω να δώ την συναυλία στην Ζάκυνθο και είμαι πολύ χαρουμενη

Γεια σας παιδια φιλια

musicathy
Σολίστ
Chat
28.07.2008, 14:40

Σε γενικές γραμμές μου είναι αδιάφορη...Έχω ξεχωρίσει ελάχιστα κομμάτια ...

Και δεν μου λέει και πολλά η φωνή της...Δεν ξέρω δεν μου κάνει κλικ...

Αυτά...

GeoMo
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
13.01.2009, 14:55
Το Σαββατοκύριακο 17 & 18 Ιανουαρίου θα προβληθεί το αφιέρωμα στην Άλκηστη Πρωτοψάλτη που ήταν αρχικά προγραμματισμένο για τις 20 και 21 Δεκεμβρίου, αλλά αναβλήθηκε με πρωτοβουλία της ίδιας, λόγω του δυσάρεστου κλίματος που επικρατούσε.

Αποκλειστικά για το Mad TV η Άλκηστις Πρωτοψάλτη αφηγείται την 30χρονη πορεία της στο μουσικό στερέωμα χρησιμοποιώντας μεταξύ άλλων σπάνιο ανέκδοτο φωτογραφικό υλικό από το προσωπικό της αρχείο αλλά και αρχεία των συνεργατών της.

Επίσης, υλικό από τις εμφανίσεις της στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά και από γυρίσματα γνωστών video clip της. Αγαπημένοι φίλοι και συνεργάτες μιλούν στην κάμερα του Mad για την μοναδική ερμηνεύτρια του ελληνικού πενταγράμμου. Ανάμεσά τους οι: Διονύσης Σαββόπουλος, Δήμητρα Γαλάνη, Στάματης Κραουνάκης, Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Στέφανος Κορκολής, Αντώνης Ρέμος, η Λίνα Νικολακοπούλου σε μια ιδιαίτερη αφήγηση και πολλοί άλλοι αξιόλογοι καλλιτέχνες.

Στο MAD TV, το Σάββατο στις 18:00 και την Κυριακή στις 12:00.
freakhood
Σολίστ
Chat
14.01.2009, 02:31

Παράθεση:

Το μέλος GeoMo στις 13-01-2009 στις 14:55 έγραψε...

Το Σαββατοκύριακο 17 & 18 Ιανουαρίου θα προβληθεί το αφιέρωμα στην Άλκηστη Πρωτοψάλτη που ήταν αρχικά προγραμματισμένο για τις 20 και 21 Δεκεμβρίου, αλλά αναβλήθηκε με πρωτοβουλία της ίδιας, λόγω του δυσάρεστου κλίματος που επικρατούσε.

Αποκλειστικά για το Mad TV η Άλκηστις Πρωτοψάλτη αφηγείται την 30χρονη πορεία της στο μουσικό στερέωμα χρησιμοποιώντας μεταξύ άλλων σπάνιο ανέκδοτο φωτογραφικό υλικό από το προσωπικό της αρχείο αλλά και αρχεία των συνεργατών της.

Επίσης, υλικό από τις εμφανίσεις της στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά και από γυρίσματα γνωστών video clip της. Αγαπημένοι φίλοι και συνεργάτες μιλούν στην κάμερα του Mad για την μοναδική ερμηνεύτρια του ελληνικού πενταγράμμου. Ανάμεσά τους οι: Διονύσης Σαββόπουλος, Δήμητρα Γαλάνη, Στάματης Κραουνάκης, Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Στέφανος Κορκολής, Αντώνης Ρέμος, η Λίνα Νικολακοπούλου σε μια ιδιαίτερη αφήγηση και πολλοί άλλοι αξιόλογοι καλλιτέχνες.

Στο MAD TV, το Σάββατο στις 18:00 και την Κυριακή στις 12:00.

Αξιόλογοι καλλιτέχνες...όλοι τους! Και η Πρωτοψάλτη...της διαφήμισης.

υγ: η ανυπαρξία ζει και βασιλεύει