ελληνική μουσική
    595 online   ·  210.844 μέλη

    Άλκηστις Πρωτοψάλτη

    rompa
    05.04.2008, 10:08
    Καταφέρνει και διατηρείται τόσα χρόνια στην επικαιρότητα και μάλιστα στην πρώτη γραμμή .
    vikvott
    29.05.2008, 11:22

    Αχ ότι και να πώ για την Άλκηστη είναι λίγα.Όσα και να πεις δεν φτανουν. Είναι φοβερός άνθρωπος. Έχει προσφέρει πολλα στον πολιτισμο της χώρας μας, έχει πει πάνω απο 6000 τραγουδια που πιστευω μας εκφράζουν απόλυτα. Εχει βγάλει έξω απο  τα σύνορα της χώρας μας την ελληνική μουσική, την ελληνική γλώσσα και πρέπει να είμαστε περήφανοι για αυτο το χαρισματικό πλάσμα. Στις 23 Ιουνίου έχει συναυλία στο τεχνόπολις στο γκάζι και θα λειτουργήσει εκθεση με φωτογραφίες της Άλκηστης απο το Γκάζι του 1992. Η Άλκηστη ανακάλυψε ή αν θέλετε δημιουργησε και διαμόρφωσε το Γκάζι. Μέχρι πριν πάει η Άλκηστη δεν το ήξερε κανείς και δείτε τώρα την διαμόρφωσή του. Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξτε στο επίσημο site της www.alkistisprotopsalti.com. Για την είδηση βέβαια του Τεχνόπολις τη βρήκα απο αναζήτηση στο google. Είναι στη σελίδα του Αθήνα 984.Smile


    kifa
    29.05.2008, 12:15

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 03-11-2007 στις 12:37 έγραψε...

    Εχω σχηματίσει μέτρια εντύπωση για το cd. Μου έχει φανεί "ρηχό" μουσικά. Ίσως ελάχιστα ψαγμένο. Κάτι που δεν ταιριάζει στην Άλκηστη.

    Το παραπάνω αποτελεί προσωπική γνώμη!

    Συμφωνώ και επαυξάνω !!!

    :)


    frogaki
    29.05.2008, 12:24

    Παράθεση:

    Το μέλος vikvott στις 29-05-2008 στις 11:22 έγραψε...

    Αχ ότι και να πώ για την Άλκηστη είναι λίγα.Όσα και να πεις δεν φτανουν. Είναι φοβερός άνθρωπος. Έχει προσφέρει πολλα στον πολιτισμο της χώρας μας, έχει πει πάνω απο 6000 τραγουδια που πιστευω μας εκφράζουν απόλυτα. Εχει βγάλει έξω απο  τα σύνορα της χώρας μας την ελληνική μουσική, την ελληνική γλώσσα και πρέπει να είμαστε περήφανοι για αυτο το χαρισματικό πλάσμα. Στις 23 Ιουνίου έχει συναυλία στο τεχνόπολις στο γκάζι και θα λειτουργήσει εκθεση με φωτογραφίες της Άλκηστης απο το Γκάζι του 1992. Η Άλκηστη ανακάλυψε ή αν θέλετε δημιουργησε και διαμόρφωσε το Γκάζι. Μέχρι πριν πάει η Άλκηστη δεν το ήξερε κανείς και δείτε τώρα την διαμόρφωσή του. Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξτε στο επίσημο site της www.alkistisprotopsalti.com. Για την είδηση βέβαια του Τεχνόπολις τη βρήκα απο αναζήτηση στο google. Είναι στη σελίδα του Αθήνα 984.Smile



     

    μπραβο μπραβο ευχαριστω για την ενημερωση...

    το site ακομα ενημερωνεται αν και εχει αναφερθει σε συναβλιες του Ιουλιου σε Καβαλα και Ροδο!


    GeoMo
    16.07.2008, 16:06
    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΑΥΛΙΩΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2008

    9 Ιουλίου 2008 - Αλυκές Χαλκίδας, Bouka Beach Club
    10 Ιουλίου 2008 - Ηλιούπολη, Κεντρική Πλατεία
    16 Ιουλίου 2008 - Βόλος, Εθνικό Στάδιο Βόλου
    17 Ιουλίου 2008 - Κιλκίς, Θέατρο Λόφου
    19 Ιουλίου 2008 - Χαλκιδική, Ανοιχτό Αμφιθέατρο Νέων Μουδανιών
    20 Ιουλίου 2008 - Καβάλα, Festival Cosmopolis, Λιμενοβραχίωνας - Τελωνείο
    22 Ιουλίου 2008 - Σέρρες, Στρατόπεδο Εμμανουήλ Παππά
    23 Ιουλίου 2008 - Λάρισα, Αλκαζάρ
    28 Ιουλίου 2008 - Έδεσσα, Υπαίθριο Θέατρο Γαβαλιώτισσα
    30 Ιουλίου 2008 - Νέα Κίος, Γήπεδο Νέας Κίου
    1 Αυγούστου 2008 - Ζάκυνθος, Υπαίθριο Δημοτικό Θέατρο
    4 Αυγούστου 2008 - Ρέθυμνο Κρήτης, Γήπεδο Ρεθύμνου Σοχωρας
    5 Αυγούστου 2008 - Χανιά Κρήτης, Θέατρο Ανατολικής Τάφρου
    6 Αυγούστου 2008 - Ηράκλειο Κρήτης, Παγκρήτιο Στάδιο
    8 Αυγούστου 2008 - Ολυμπία, Φεστιβάλ Αλφειού
    9 Αυγούστου 2008 - Λευκάδα, Κάστρο Λευκάδας
    11 Αυγούστου 2008 - Κέρκυρα, Αγ. Ιωάννης, Musicland
    13 Αυγούστου 2008 - Ξυλόκαστρο, Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής
    14 Αυγούστου 2008 - Αράχωβα, Δημοτικό Στάδιο
    16 Αυγούστου 2008 - Νέος Μαρμαράς Χαλκιδικής, Porto Καρρας
    17 Αυγούστου 2008 - Τυχερό Έβρου, Φεστιβάλ Τυχερού
    3 Σεπτεμβρίου 2008 - Τρίκαλα, Μύλος Ματσοπούλου
    5 Σεπτεμβρίου 2008 - Χρυσούπολη, Δημοτικό Στάδιο
    6 Σεπτεμβρίου 2008 - Βέροια, Δημοτικό Στάδιο
    8 Σεπτεμβρίου 2008 - Πέραμα, Γήπεδο Περάματος
    10 Σεπτεμβρίου 2008 - Μαρούσι, Parking Αμαλιείου Οικοτροφείου
    12 Σεπτεμβρίου 2008 - Θεσσαλονίκη, Μύλος
    14 Σεπτεμβρίου 2008 - Κύπρος

    kwstasagas
    16.07.2008, 19:47

    Η αγπημένη μου Άλκηστις Πρωτοψάλτη [Άλκηστις Σεβαστή Αττικιουζέλ το πρραγματικό της όνομα, το "Πρωτοψάλτη" τής το βρήκε ο ΠΑΜΜΕΓΙΣΤΟΣ Δήμος Μούτσης] είναι αυτή της δεκαετίας 1975 - 1985 .... Δηλαδή η περίοδός της πριν το "ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΚΙ ΟΠΛΟΦΟΡΩ" .... Τότε που 17 χρονών κοριτσάκι την ανακάλυψε ο Δήμος Μούτσης και .... την έστειλε να κολυμπήσει κατευθείαν στα βαθειά νερά τραγουδώντας μελοποιημένο Σεφέρη και Καβάφη στην "ΤΕΤΡΑΛΟΓΙΑ" του .... Τότε που τραγουδούσε με συγκλονιστικό και σπαρακτικό τρόπο το λυρικό μέρος του "Γεννήθηκα στη Σαλονίκη" στη ΡΕΖΕΡΒΑ του Σαββόπουλου .... Τότε που τραγουδούσε τραγούδια συνθετών της τελευταίας "φουρνιάς" του έντεχνου λαϊκού, ήτοι των Ηλία Ανδριόπουλου ["θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες, τρεις του Σεπτέμβρη να περνάς" ...] Χρήστο Γκάρτζο, Γιώργο Γιαννουλάτο [ακούστε το καταπληκτικό "Στάθηκ' απόψε το φεγγάρι" σε μουσική Γιαννουλάτου και στίχους Μιχάλη Μπουρμπούλη] κλπ κλπ .... Τότε που τραγουδούσε Κηλαηδόνη ["αχ να 'ταν η Αθήνα Πασχαλιά, κι η Ελευσίνα κόκκινο γεράνι"], τα "Μανιάτικα" του [πολύ - πολύ παρεξηγημένου] Μιχάλη Τερζή κλπ κλπ ... Τότε που ντυνόταν απλά, σαν μια καθημερινή κοπέλα της διπλανής πόρτας ... Τότε που εμφανιζόταν στους δίσκους ή σε μουσικές σκηνές μόνο για να τραγουδήσει, καθόσον οι λέξεις "σόου", "υπερθέαμα" κλπ ήταν εντελώς ξένες με αυτό που τότε έκανε .....

    Από τα μισά των 80ς, οπότε και συνεργάστηκε με το δίδυμο Κραουνάκης - Νικολακοπούλου, η κ. Πρωτοψάλτη τα κατάφερε περίφημα να προσαρμοσθεί με τα νέα δεδομένα του ελληνικού τραγουδιού. Απέδειξε ότι εκτός από εξαιρετική τραγουδίστρια είναι και εξαιρετική σόου - γούμαν, κάνοντας, χάρις στο γυμνασμένο σώμα της και στην άριστη φυσική της κατάσταση, πολλά πράγματα επάνω στη σκηνή. Σε αυτό, βέβαια, βοήθησε και η ενασχόλησή της με τον αθλητισμό [αν δεν είχε γίνει τραγουδίστρια, πιθανότατα θα είχε κάνει πολύ καλή σταδιοδρομία σαν αθλήτρια].

    Τα δε τελευταία χρόνια, και αφού έκλεισε και ο κύκλος της με τις συνεργασίες της με Κραουνάκη, Αντύπα, Νικολακοπούλου .... έχω την εντύπωση ότι μάλλον περνάει φάση "καλλιτεχνικής αμηχανίας". Όσο κι αν το "Θωμά είσαι σπίτι" σημειώνει επιτυχία και ακούγεται παντού, δεν νομίζω ότι είναι από τις καλές στιγμές της Πρωτοψάλτη .....

    Έτσι, προτιμώ να τη θυμάμαι από την πρώτη της περίοδο, η οποία συνέπεσε με την παιδική μου ηλικία [όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, τόσο θυμάμαι το "Θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες"]. Αν μη τι άλλο, εκείνη η περίοδός της χαρακτηριζόταν από αγνότητα και αθωότητα, πράγματα που σήμερα σχεδόν τα έχουμε ξεχάσει ........

     

     

     

      

     

         


    Sokratis121974
    17.07.2008, 14:48

    Υποκλινομαι ταπεινα στο ονομα της........Ενα ονομα μια ιστορια......

    Αν και εδω που τα λεμε με αυτη την Χαβαη τελευταια αρχιζω να βγαζω σπυρακια......


    vikvott
    20.07.2008, 18:56

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 16-07-2008 στις 19:47 έγραψε...

    Η αγπημένη μου Άλκηστις Πρωτοψάλτη [Άλκηστις Σεβαστή Αττικιουζέλ το πρραγματικό της όνομα, το "Πρωτοψάλτη" τής το βρήκε ο ΠΑΜΜΕΓΙΣΤΟΣ Δήμος Μούτσης] είναι αυτή της δεκαετίας 1975 - 1985 .... Δηλαδή η περίοδός της πριν το "ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΚΙ ΟΠΛΟΦΟΡΩ" .... Τότε που 17 χρονών κοριτσάκι την ανακάλυψε ο Δήμος Μούτσης και .... την έστειλε να κολυμπήσει κατευθείαν στα βαθειά νερά τραγουδώντας μελοποιημένο Σεφέρη και Καβάφη στην "ΤΕΤΡΑΛΟΓΙΑ" του .... Τότε που τραγουδούσε με συγκλονιστικό και σπαρακτικό τρόπο το λυρικό μέρος του "Γεννήθηκα στη Σαλονίκη" στη ΡΕΖΕΡΒΑ του Σαββόπουλου .... Τότε που τραγουδούσε τραγούδια συνθετών της τελευταίας "φουρνιάς" του έντεχνου λαϊκού, ήτοι των Ηλία Ανδριόπουλου ["θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες, τρεις του Σεπτέμβρη να περνάς" ...] Χρήστο Γκάρτζο, Γιώργο Γιαννουλάτο [ακούστε το καταπληκτικό "Στάθηκ' απόψε το φεγγάρι" σε μουσική Γιαννουλάτου και στίχους Μιχάλη Μπουρμπούλη] κλπ κλπ .... Τότε που τραγουδούσε Κηλαηδόνη ["αχ να 'ταν η Αθήνα Πασχαλιά, κι η Ελευσίνα κόκκινο γεράνι"], τα "Μανιάτικα" του [πολύ - πολύ παρεξηγημένου] Μιχάλη Τερζή κλπ κλπ ... Τότε που ντυνόταν απλά, σαν μια καθημερινή κοπέλα της διπλανής πόρτας ... Τότε που εμφανιζόταν στους δίσκους ή σε μουσικές σκηνές μόνο για να τραγουδήσει, καθόσον οι λέξεις "σόου", "υπερθέαμα" κλπ ήταν εντελώς ξένες με αυτό που τότε έκανε .....

    Από τα μισά των 80ς, οπότε και συνεργάστηκε με το δίδυμο Κραουνάκης - Νικολακοπούλου, η κ. Πρωτοψάλτη τα κατάφερε περίφημα να προσαρμοσθεί με τα νέα δεδομένα του ελληνικού τραγουδιού. Απέδειξε ότι εκτός από εξαιρετική τραγουδίστρια είναι και εξαιρετική σόου - γούμαν, κάνοντας, χάρις στο γυμνασμένο σώμα της και στην άριστη φυσική της κατάσταση, πολλά πράγματα επάνω στη σκηνή. Σε αυτό, βέβαια, βοήθησε και η ενασχόλησή της με τον αθλητισμό [αν δεν είχε γίνει τραγουδίστρια, πιθανότατα θα είχε κάνει πολύ καλή σταδιοδρομία σαν αθλήτρια].

    Τα δε τελευταία χρόνια, και αφού έκλεισε και ο κύκλος της με τις συνεργασίες της με Κραουνάκη, Αντύπα, Νικολακοπούλου .... έχω την εντύπωση ότι μάλλον περνάει φάση "καλλιτεχνικής αμηχανίας". Όσο κι αν το "Θωμά είσαι σπίτι" σημειώνει επιτυχία και ακούγεται παντού, δεν νομίζω ότι είναι από τις καλές στιγμές της Πρωτοψάλτη .....

    Έτσι, προτιμώ να τη θυμάμαι από την πρώτη της περίοδο, η οποία συνέπεσε με την παιδική μου ηλικία [όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, τόσο θυμάμαι το "Θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες"]. Αν μη τι άλλο, εκείνη η περίοδός της χαρακτηριζόταν από αγνότητα και αθωότητα, πράγματα που σήμερα σχεδόν τα έχουμε ξεχάσει ........

     

    Να σας πω φίλοι μου. Και εγώ την πορεία της Άλκηστης τη παρακολουθω απο μικρο παιδι. Ειμαι πολύ φαν της. Με αυτα που λετε περι εμπορικοτητας θα διαφωνησω. Όπου και να πάω σε οποιο μερος και να μαι θα ακουω τραγουδια της Αλκηστης απο ολους τους δισκους της και τα καινουργια και τα παλια πχ να σε βλέπω να γελας. Κάθε που θα βγάλει αλμπουμ η Αλκησταρα γίνεται χαμος συζητειται παντου και εντος των τοιχων της Ελλαδας και εκτος των Τειχων. Ισως τη Χαβαη δεν περίμενε η ίδια οτι θα γινει τοσο μεγαλη επιτυχια. Αλλα να σου πω ποιο ειναι το μυστικο της Χαβάης. Αν προσέξεις τους στίχους του τραγουδιού θα δεις οτι δεν ειναι και τοσο τυχαιοι. Μιλαει για τα σημερινα προβληματα της κοινωνιας μας. Ο κοσμος το αγκαλιασε αυτο το τραγουδι γιατι αντικατοπτριζει τη καθημερινοτητα ολων μας και εκτος απο αυτο ειναι ενα χορευτικο και ελαφρυ διασκεδαστικο τραγουδι που λεει μεσα ομως πολλες αληθειες. Και οχι μονο αυτο. Και άλλα τραγούδια του αλμπουμ μεσα αν προσεξεις τους στιχους περναει πολλα κοινωνικα μηνυματα. Και να σου πω και αλλο ενα επιχειρημα. Το τραγούδι πορτοκαλι στο ηφαιστειο εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε καθολου.Συμπαθητικο τραγουδι αλλα οχι για τη κλάση της Άλκηστης.  Η αν ακουσετε τη μακαροναδα που ειχε και ενα πολυ  ωραιο βιντεοκλιπ εχει μεσα αστειους στιχους και χαιρεσαι να το ακουσεις. Με αυτο θελω να πω οτι και στο παρελθον εχει τέτοια τραγουδια στους δισκους της επι εποχης Κραουνακη και Αντύπα. Και στις Live εμφανίσεις της συνεχιζει και ειναι η φοβερη Άλκηστις Πρωτοψάλτη αυτη που ξερουμε ολοι απο τα πρώτα της βήματα.

    Όσο για τους μεγαλους Συνθέτες πιστευω οτι ο Κραουνάκης ότι είχε να δώσει στην Άλκηστη το εχει δώσει. Δεν τον βλέπω να ασχολειται με δισκογραφια και νεα τραγουδια.Όλο του το βάρος είναι στη σπείρα σπείρα. Ο Νίκος Αντύπας πιστεύω οτι και αυτος οτι ωραία τραγούδια είχε να δωσει τα έδωσε. Παρακολουθω του Αντύπα καινούργια τραγουδια που βγαζει κατα καιρους αλλα δεν ειναι τα τραγουδια που ειναι για τη Κλάση της Άλκηστης ή της Αλεξίου. Τώρα για τη Λίνα Νικολακοπούλου πιστεύω οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση η Άλκηστη έπρεπε να γυρίσει σελίδα και να συνεργαστεί και με άλλους στιχουργούς. Πχ αν τώρα συνεργαζόταν μεχρ ι τώρα η Νικολακοπουλου με την Άλκηστη θα λεγαμε ολοι γιατι δεν συνεργαζεται και με αλλους στιχουργους να δουμε κατι καινουργιο. Θα αποζηταγαμε ολοι το καινουργιο. Πριν κατι μερες πετυχα μια συνεντευξη της Άλκηστης στο Πατρα tv και ελεγε οτι θελω να δωσω ευκαιρια σε νεα παιδια συνθετες νεους στιχουργους και για μενα καλα κανει και ταυτοχρονα ελεγε οτι οι Μεγάλοι συνθέτες εχουν σιωπησει πια. Πάνε οι καλες εποχες με τους συνθετες που διναν πολλα και ομορφα τραγουδια Κραουνακης Αντυπας Μουτσης Σπανος.

    Αλκηστάρααααααααααααααααααααααα συνεχισε ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ!!!!!!!

    Θα πάω να δώ την συναυλία στην Ζάκυνθο και είμαι πολύ χαρουμενη

    Γεια σας παιδια φιλια

     

     

     

     




    musicathy
    28.07.2008, 14:40

    Σε γενικές γραμμές μου είναι αδιάφορη...Έχω ξεχωρίσει ελάχιστα κομμάτια ...

    Και δεν μου λέει και πολλά η φωνή της...Δεν ξέρω δεν μου κάνει κλικ...

    Αυτά...


    GeoMo
    13.01.2009, 14:55
    Το Σαββατοκύριακο 17 & 18 Ιανουαρίου θα προβληθεί το αφιέρωμα στην Άλκηστη Πρωτοψάλτη που ήταν αρχικά προγραμματισμένο για τις 20 και 21 Δεκεμβρίου, αλλά αναβλήθηκε με πρωτοβουλία της ίδιας, λόγω του δυσάρεστου κλίματος που επικρατούσε.

    Αποκλειστικά για το Mad TV η Άλκηστις Πρωτοψάλτη αφηγείται την 30χρονη πορεία της στο μουσικό στερέωμα χρησιμοποιώντας μεταξύ άλλων σπάνιο ανέκδοτο φωτογραφικό υλικό από το προσωπικό της αρχείο αλλά και αρχεία των συνεργατών της.

    Επίσης, υλικό από τις εμφανίσεις της στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά και από γυρίσματα γνωστών video clip της. Αγαπημένοι φίλοι και συνεργάτες μιλούν στην κάμερα του Mad για την μοναδική ερμηνεύτρια του ελληνικού πενταγράμμου. Ανάμεσά τους οι: Διονύσης Σαββόπουλος, Δήμητρα Γαλάνη, Στάματης Κραουνάκης, Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Στέφανος Κορκολής, Αντώνης Ρέμος, η Λίνα Νικολακοπούλου σε μια ιδιαίτερη αφήγηση και πολλοί άλλοι αξιόλογοι καλλιτέχνες.

    Στο MAD TV, το Σάββατο στις 18:00 και την Κυριακή στις 12:00.
    freakhood
    14.01.2009, 02:31

    Παράθεση:

    Το μέλος GeoMo στις 13-01-2009 στις 14:55 έγραψε...

    Το Σαββατοκύριακο 17 & 18 Ιανουαρίου θα προβληθεί το αφιέρωμα στην Άλκηστη Πρωτοψάλτη που ήταν αρχικά προγραμματισμένο για τις 20 και 21 Δεκεμβρίου, αλλά αναβλήθηκε με πρωτοβουλία της ίδιας, λόγω του δυσάρεστου κλίματος που επικρατούσε.

    Αποκλειστικά για το Mad TV η Άλκηστις Πρωτοψάλτη αφηγείται την 30χρονη πορεία της στο μουσικό στερέωμα χρησιμοποιώντας μεταξύ άλλων σπάνιο ανέκδοτο φωτογραφικό υλικό από το προσωπικό της αρχείο αλλά και αρχεία των συνεργατών της.

    Επίσης, υλικό από τις εμφανίσεις της στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά και από γυρίσματα γνωστών video clip της. Αγαπημένοι φίλοι και συνεργάτες μιλούν στην κάμερα του Mad για την μοναδική ερμηνεύτρια του ελληνικού πενταγράμμου. Ανάμεσά τους οι: Διονύσης Σαββόπουλος, Δήμητρα Γαλάνη, Στάματης Κραουνάκης, Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Στέφανος Κορκολής, Αντώνης Ρέμος, η Λίνα Νικολακοπούλου σε μια ιδιαίτερη αφήγηση και πολλοί άλλοι αξιόλογοι καλλιτέχνες.

    Στο MAD TV, το Σάββατο στις 18:00 και την Κυριακή στις 12:00.

    Αξιόλογοι καλλιτέχνες...όλοι τους! Και η Πρωτοψάλτη...της διαφήμισης.

    υγ: η ανυπαρξία ζει και βασιλεύει 


    Soiram
    14.01.2009, 10:54

    Επ'ευκαιρία της βιτριόλης που έριξε ο freakhood θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις ως γνήσιος fanboy της Άλκηστης.

    1. Δεδομένου ότι βρίσκομαι στην Γερμανία, γνωρίζει κανείς αν μπορώ κάπως να δώ το αφιέρωμα για την Άλκηστη στο MAD, online; Γνωρίζεται αν θα είναι κάποιες συγκεκριμένες ώρες ή θα είναι καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας;

    Όπως πιθανώς να διαβάσατε στο ανάλογο θέμα, η Άλκηστη από 7 Φλεβάρη θα εμφανίζεται στο Gazarte με συνοδεία του Στέφανου Κορκολή στο πιάνο...πιάνο και φωνή! Προσωπικά είμαι ενθουσιασμένος με την ιδέα, μιας και καιρό περίμενα μια τέτοια πιο προσωπική εμπειρία/συναυλία της Άλκηστης. Μακάρι αυτό να είναι δείγμα μιας αλλαγής πορείας. Από ότι μπόρεσα να βρώ από το internet θα δώσει πρώτα 2 ή 3 παρόμοιες συναυλίες στην Κύπρο και μετά θα ανέβει Αθήνα!

    2. Έχουμε εδώ fan της Άλκηστης από την Κύπρο...;Θέλω ανταπόκριση!{#emotions_dlg.clap}

    3. Γνωρίζει κανείς περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με τις εμφανίσεις στην Αθήνα; Σκέφτομαι σοβαρά να έρθω τότε από Γερμανία μεταξύ των άλλων για να δω την Άλκηστη (και τον Max Raabe στο Badminton για όσους τους αρέσει το cabaret!). Ποιές μέρες της εβδομάδας θα εμφανίζεται; Για πόσες παραστάσεις;

    Οποιαδήποτε πληροφορία για τα παραπάνω θα είναι ιδιαίτερα ευπρόσδεκτη!

    Α, by the way, για τους μηδενιστές...μηδέν και άπειρο μοιάζουν επικίνδυνα πολύ...μήπως μπερδεύεστε;

    ΑΛΚΗΣΤΗ ΖΕΙΣ, ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ (λέμε τώρα...{#emotions_dlg.tt2})!


    -----------------
    "Κράτα τα μάτια σου ανοιχτά γιατί του κόσμου τα πλεχτά τα δείχνουν όλα στη ζωή μας γκρίζα Και τα καλά και τα φριχτά στον κόσμο ετούτο είναι μεικτά Στον ήλιο γίνεται ο καρπός στο χώμα η ρίζα" Λίνα Νικολακοπούλου, Ανθρώπων Έργα(1993)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Soiram στις 14-01-2009 10:55 ]


    GeoMo
    14.01.2009, 15:23

    Την ιδια συναυλια θα τη δωσει και στο Λονδινο τελη Ιανουαριου!

    Στην Ελλαδα θα εμφανιζεται Σαββατο,Κυριακη και Δευτερα!

     


    Soiram
    14.01.2009, 18:28

    Ενημερωμένο σε βρίσκω GeoMo! Μήπως έχεις κάποιο λινκ σχετικά με την εμφάνιση της στο Λονδίνο, μήπως μου έρθει πιο φθηνά να πάω Λονδίνο από Αθήνα?! Πάντως το site της Άλκηστης ως συνήθως πέρα βρέχει...ακόμα λέει για την καλοκαιρινή της περιοδεία, αν και το καινούριο δίσκο/συλλογή της Άλκηστης το έχει βάλει πάνω πάνω στο παραθυράκι...

    Αχ θυμάται κανείς άραγε την εποχή που κάποιοι καλλιτέχνες (ονόματα δεν λέμε, οικογένειες δεν θίγουμε) σεβόντουσαν το κοινό τους και επικοινωνούσαν μαζί του μέσα από τον θαυμαστό κόσμο του internet, αντί να χρησιμοποιούν το διαδίκτυο σαν μια ακόμα ταμπέλα διαφημίσεων;! Εγώ το θυμάμαι πάντως και λυπούμαι...{#emotions_dlg.sad}Για να είμαι βέβαια ακριβοδίκαιος (εγώ και ο Σολομώντας{#emotions_dlg.eek}) από συνεντεύξεις της, η Άλκηστη έχει δηλώσει άσχετη με το σπόρ οπότε δεν την κακίζω για την κατάσταση του site της. Το πιο πιθανό είναι ότι το έχουν αναθέσει σε κανέναν κακομοίρη στην Ηeaven και όποτε θυμάται το ενημερώνει το site με τη μέθοδο Vivaldi-Four Seasons (φθινόπωρο, χειμώνα, άνοιξη και καλοκαίρι). Φεύ...

    Και για να έχουμε καλό ερώτημα GeoMo που, από ότι φαίνεται, ξέρεις τα πολλά, για πόσες εμφανίσεις θα είναι στο GazArte η Άλκηστη; Βέβαια εξαρτάται από την υποδοχή του κόσμου, αλλά κάποιο πλάνο θα υπάρχει, σωστά;

    Ευχαριστώ και συγγνώμη για την λογοδιάρροια! Παροδική είναι θα περάσει...{#emotions_dlg.rockon}


    maryap10wc
    14.01.2009, 21:21

    http://apps.facebook.com/ilike/concert/Alkistis+Protopsalti/10245821

    Το μόνο σχετικό Link που βρήκα.Γενικά στο facebook υπάρχει μια σελίδα αφιερωμένη στην Άλκηστη που γενικώς είναι κατά πολύ περισσότερο ενημερωμένη από το official site.

    http://www.facebook.com/group.php?gid=8502277748

    Όπως λέει κ στο παραπάνω link,στο gazARTE θα πραγματοποιηθούν 15 εμφανίσεις που θα ξεκινήσουν από τις 7 Φεβρουαρίου (να εύχεστε να έχει τελειώσει η εξεταστική μέχρι τοτε).

    Αυτά προς το παρόν!

    Καληνύχτες μελοδικές!

    UPDATE:

    http://www.cadoganhall.com/showpage.php?pid=864

    ο παραπάνω σύνδεσμος περιέχει πληροφοριες για τη παράσταση στο Λονδίνο


    -----------------
    Life is hard like 6H

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maryap10wc στις 14-01-2009 23:15 ]


    GeoMo
    15.01.2009, 17:05

    Με καλυψε η προλαλησασα! Οντως τις περισσοτερες πληροφοριες της εχω απο το facebook!

    Γινε μελος στο group της!


    GeoMo
    22.01.2009, 15:31

    Aπό 7 Φεβρουαρίου 2009
    Κάθε Σάββατο στις 22.00
    Κυριακή και Δευτέρα στις 20.30

    Άλκηστις Πρωτοψάλτη - Στέφανος Κορκολής στο gazARTE
    Ένα πιάνο-Μία φωνή

    Μια φωνή που μας ταξιδεύει στα πιο αγαπημένα μας ακούσματα με τρόπο μοναδικό, ένα πιάνο που με μαεστρία «παίζει» αναπάντεχα μουσικά παιχνίδια και μια τόσο απτή χημεία μεταξύ τους, μεταδοτική και προκλητική, καλεί εμάς, τους θεατές, να μπούμε στο παιχνίδι και να παραδοθούμε στη μαγεία.

    Η Άλκηστις Πρωτοψάλτη και ο Στέφανος Κορκολής σε ένα πρόγραμμα λιτό, χωρίς περιτύλιγμα, τολμούν και αγγίζουν την πεμπτουσία της μουσικής και του τραγουδιού και μας χαρίζουν στιγμές μοναδικές αλλά και απόλυτα προσωπικές.

    Ένα πραγματικό ρεσιτάλ πιάνου-φωνής όπου τα παλιά μπλέκονται μελωδικά με τα καινούργια, οι μουσικές εκπλήξεις διαδέχονται η μία την άλλη και τα δεδομένα ανατρέπονται κάθε στιγμή. Η Άλκηστις Πρωτοψάλτη και ο Στέφανος Κορκολής αναπολούν, δημιουργούν, πειραματίζονται και, το πιο σημαντικό ίσως, περνάνε καλά και μοιράζονται μαζί μας την χαρά τους, το ταλέντο τους και την απίστευτη ενέργειά τους !!!

    στο
    gazARTE
    Βουτάδων 32-34, Γκάζι. Στάση Μετρό Κεραμεικός
    Πληροφορίες 210 34.52.277
    http://www.gazarte.gr

    Προπώληση εισιτηρίων:
    http://www.ticketquest.gr
    Βιβλιοπωλεία Ελευθερουδάκης (Αθήνα-Θεσσαλονίκη)
    Καταστήματα ACS


    Soiram
    22.01.2009, 23:38

    Σε ευχαριστούμε πολύ GeoMo. Από ότι είδα στη σελίδα που πουλάνε τα εισητήρια, οι παραστάσεις θα κρατήσουν μέχρι και τις αρχές Απριλίου. Μια χαρά...αν πάρουν και μια μικρή παράταση θα παίζουν ακόμα όταν έρθω για το Πάσχα!!! Άντε να δούμε. Ανυπομωνώ πολύ για το τελικό αποτέλεσμα. Άμα είναι έστω και λίγο όπως περιγράφεται στο δελτίο τύπου, θα είναι απλά τέλειο!

    Άραγε θα πάει κανείς από εδώ στη συναυλία στο Λονδίνο να μας δώσει ανταπόκριση;;;;{#emotions_dlg.helpsmilie}


    GIANNHSKOLLIAKOS
    27.01.2009, 12:46

    ΑΛΚΗΣΤΗ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΛΙΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ! ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΣΤΑΜ.ΚΡΑΟΥΝΑΚΗ ΚΑΙ ΝΙΚΟ ΑΝΤΥΠΑ! ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟΝ GORAN! ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΣΟΥ ΔΗΜΟ ΜΟΥΤΣΗ! ΣΤΟ ΓΙΑΝΝΗ ΣΠΑΝΟ! ΣΤΟΝ ΗΛΙΑ ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟ!  ΓΙΑ ΜΕΝΑ Ο ΤΕΛΕΤΑΙΟΣ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΣΚΟΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ''ΥΔΡΟΓΕΙΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ''! ΑΠΟ 'ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕ ΜΕ ΑΦΟΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ.... Η ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ ΤΗΣ HEAVEN ΔΕ ΜΕ ΑΦΟΡΑ! ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΛΙΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ Α.ΒΟΥΤΣΙΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ Δ.ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ''ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ''. ΑΙΣΧΟΣ! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! ΤΑ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΤΗΣ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΕΞΑΙΡΕΤΟΥ ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΠΑΥΡΙΑΝΟΥ! ''ΧΑΡΤΟΚΙΒΩΤΙΑ ΝΟΥΝΟΥ'' ΚΑΙ ''ΕΛΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ''! ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ! ΟΛΑ Τ'ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ! ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΑΝ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΜΑΘΕΙ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗ ΔΕΧΟΜΑΙ ΣΤΑ ΕΥΚΟΛΑ! ΦΑΝ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΥΣΤΗΡΟΣ.


    GeoMo
    28.01.2009, 13:20

    Δε συμφωνω με τη διατυπωση, αλλα με αυτο που εννοεις συμφωνω απολυτα!