ελληνική μουσική
    582 online   ·  210.848 μέλη

    Άλκηστις Πρωτοψάλτη

    maspa
    11.11.2006, 00:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Soiram στις 10-11-2006 στις 12:52 έγραψε...

    Ας ελπίσουμε σε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα! Ο επόμενος δίκσος τον Οκτώμβρη του 2007?


    Τόσο αργά;
    GeoMo
    13.11.2006, 15:02
    Μια χάρη απο τον διαχειριστή!

    Μήπως γίνεται να μπεί μια φωτογραφία της Άλκηστης στο Αvatar?
    aggeliki
    13.11.2006, 15:27
    Σήμερα σκέφτομαι κάπως αντιδραστικά....

    Και γιατί λοιπόν να κάνει κατι με την Λίνα και να μην μας προτείνει κάτι καινούριο????οέο???????
    karelia
    13.11.2006, 15:39
    Γιατί το καινούριο θαναι ρίσκο,ενώ με τη Λίνα μπορεί να ξανα-κερδίσει τους απογοητευμένους φαν της,από τις 2 τελευταίες της δουλειές...!
    aggeliki
    13.11.2006, 16:01
    Ναι αλλά από την άλλη αν δεν προτείνουν αυτοί οι τραγουδιστές κάτι καινούριο ποιός θα το προτείνει????
    megaloserwtikos
    13.11.2006, 16:09
    Αυτοί οι τραγουδιστές, νοιάζονται τόσο για την διαρκειά τους και το να γεμίζουν τα μαγαζιά... που νομίζω τις νέες προτάσεις πρέπει να τις περιμένουμε από εκεί που δεν τις περιμένουμε.

    Αν και πιστεύω πως η Άλκηστη πάντα πειραματίζεται και τολμά...
    karelia
    13.11.2006, 16:21
    Aggeliki μιλάμε τώρα για τα πρώτα ονόματα του έντεχνου έτσι?
    Αλεξίου-Νταλάρας-Αρβανιτάκη-Πρωτοψάλτη-Γαλάνη κ.α.
    Η εποχή είναι πολύ δύσκολη για να περάσουν προτάσεις.
    Οπότε ή προσαρμόζονται στην εποχή,βάζοντας νερό στο κρασί τους,
    ή κάνουν αυτό που γουστάρουν με τίμημα ίσως τη σταδιακή αφάνεια.
    Soiram
    13.11.2006, 16:22
    Συμφωνώ πως η Άλκηστη αρέσκεται στο να πειραματίζεται. Θεωρώ πως ο τελευταίος της δίσκος ήταν ένας τέτοιος πειραματισμός... Διάλεξε να πει πιο beat τραγούδια και λιγότερο μπαλαντοειδή και συμπεριέλαβε και ένα μεταλ τραγούδι (Όλα αυτά που φοβάμαι!) και είχε και επιτυχία σε αυτό το εγχείρημα της. Ελπίζω απλά ο επόμενος της δίσκος να είναι κάτι διαφορετικό, ίσως λιγότερο εμπορικό και mainstream...Προσωπικά θα μου άρεσε να την ακούσω και σε rock αλλά και σε jazz κομμάτια! Η φωνή της έχει άπειρες δυνατότητες!
    karelia
    13.11.2006, 16:29
    Τώρα το ότι είχε επιτυχία το εννοείς και το λες,ή για αστείο?
    Όταν έχεις στις πλάτες σου τη HeavenMusic που μπορεί να "βομβαρδίζει" όλη την ώρα τα ραδιόφωνα ότι και να πεις θαχει επιτυχία.
    GeoMo
    13.11.2006, 16:47
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 13-11-2006 στις 16:29 έγραψε...

    Τώρα το ότι είχε επιτυχία το εννοείς και το λες,ή για αστείο?
    Όταν έχεις στις πλάτες σου τη HeavenMusic που μπορεί να "βομβαρδίζει" όλη την ώρα τα ραδιόφωνα ότι και να πεις θαχει επιτυχία.



    Διαφωνώ απόλυτα! Το τελευταίο της CD , μας άρεσε-δεν μας άρεσε, είχε επιτυχία και μεγάλη μάλιστα!

    'Οσον αφορα τη Heaven Music έχει κυκλοφορήσει πάρα πολλά CD που πούλησαν απο πολύ λίγο εώς καθόλου!
    megaloserwtikos
    13.11.2006, 16:52
    Καρέλια, για να πούμε την αλήθεια, η Πρωτοψάλτη πούλαγε πολύ πριν την εταιρια αυτή.
    Πούλαγε πριν γεννηθούν σχεδόν οι ιδιοκτήτες της εταιρίας. (το λέω υπερβολικά)

    Μπορώ να πω πως είναι κέρδος και κύρος της εταιρίας που την έχει...
    karelia
    13.11.2006, 17:01
    Μισό λεπτό.
    1)Είπα εγώ ότι ΔΕΝ είχε επιτυχία?? απλά εξήγησα και ΤΙ βοήθησε σε αυτήν την επιτυχία.

    ΕΡΩΤΗΣΗ=>Πιστεύετε ότι αν η συγκεκριμένη παραγωγή έβγαινε πχ από τη Lyra ,θα είχε την ίδια επιτυχία?

    2)Επίσης δεν είπα ότι η Άλκηστις δεν πουλούσε πριν από αυτό το δίσκο.

    3)Αλλιώς "συμπεριφέρεται" η Heavenmusic στο Χρήστου,το Μίχα κ.α. και Αλλιώς στην Άλκηστι..δεν είναι όλοι το ίδιο.
    Soiram
    13.11.2006, 17:24
    Βασικά με ρώτησες αν το έλεγα για αστείο ότι είχε επιτυχία. Σου λέω ότι το εννοούσα πολύ σοβαρά. Διότι σε αυτό το είδος τραγουδιών η Άλκηστη δεν είχε εμπειρία. Παρόλα αυτά όμως είχε μεγάλη επιτυχία (στην οποία προφανώς βοήθησε και η σωστή προώθηση της από την Heaven) και μεγάλη απείχηση στο κοινό, ιδίως το νεανικό, το οποίο μάλλον την σνόμπαρε (ή δεν την ήξερε στη πλειοψηφία του) μέχρι τότε. Μην ξεχνάς πως ο δίσκος της Άλκηστης "Ηφαίστειο" ήταν από τις λίγες περιπτώσεις ελληνικών δίσκων που διαφημίστηκαν και προωθήθηκαν τόσο (και τότε βέβαια η Άλκηστη δεν ήταν στην Heaven) και είναι από τους δίσκους με τις μεγαλύτερες πωλήσεις στην δισκογραφία της Άλκηστης!

    Τέλος, καλά κάνει και συμπεριφέρεται αλλιώς στην Άλκηστη και αλλιώς στον Χρήστου (ας γελάσω...). Η Άλκηστη είναι ένα από τα δυνατά χαρτιά της εταιρίας και λογικό είναι να την προωθούν όσο καλύτερα μπορούν. Αυτό από μόνο του δεν μειώνει την καλλιτέχνιδα ή το έργο της...!
    karelia
    13.11.2006, 17:38
    Εννοούσα ότι θα ήταν αυτονόητο να είχε επιτυχία,ότι και να έβγαζε,γι αυτό μου έκανε εντύπωση που το ανέφερες.
    Έχεις δίκιο για το Ηφαίστειο.Αυτό είναι μαγκιά.Να συνεργάζεσαι με Αντύπα-Νικολακοπούλου και να πουλάς 140.000 αντίτυπα
    και όχι να κάνεις εκπτώσεις στην αισθητική σου,στο λόγο σου μέσα στα τραγούδια,και να πουλάς τα μισά περίπου από το Ηφαίστειο.
    megaloserwtikos
    13.11.2006, 17:43
    Ηφαίστειο δεν ξαναγράφεται εύκολα πάντως...


    Μήπως ξέρει κανείς να μου πει σε ποιόν δίσκο της είναι ένα που λέει ''παναγιά μου εσύ...''
    Αν ξέρει τίτλο δίσκου να πάω να το αγοράσω αύριο κι όλας.
    Μου έκανε εντύπωση από την πρώτη φορά που το άκουσα. Χρόνια πριν.
    Soiram
    13.11.2006, 17:46
    Ψιλη κουβεντούλα έχουμε πιάσει
    Εν πάσι περιπτώσει, σε αυτό που λες συμφωνώ...αυτό είναι μαγκιά και όντως με λυπεί ότι έγιναν εκπτώσεις...βασικά γιατί θεωρώ πως η Άλκηστη είναι ένας καλλιτέχνης που δεν δέχεται κάτι λιγότερο από το τέλειο...πόσο μάλλον να κάνει εκπτώσεις. Βέβαια είναι γνωστό πως οι πωλήσεις των δίσκων έχουν πέσει γενικότερα από τότε που είχε βγεί το Ηφαίστειο και πλέον ο πλατινένιος και ο χρυσός σημαίνουν άλλα πράγματα από ότι τότε...Άρα άμεση σύγκριση δεν είναι απόλυτα δόκιμη. Πάντως επαναλαμβάνω πως ελπίζω ο επόμενος δίσκος της να είναι καλύτερος από τους 2 τελευταίους της...

    Αλήθεια ποιά η γνώμη σας για τον δίσκο της Άλκηστης "Υδρόγειες Σφαίρες"; Πολλοί είχαν αποκυρήξει τον δίσκο αυτό, ως ακατανόητο και γενικά έχω την εντύπωση πως έχει μάλλον μείνει στην ιστορία ως ένας μάλλον αποτυχημένος δίσκος...Είναι ενδιαφέρον, δεδομένου πως ήταν οι ίδιοι συντελεστές με το Ηφαίστειο και το ύφος του κατ'εμε κινούταν στα ίδια πλαίσια. Προσωπικά θεωρώ ωραίο τον δίσκο αυτό (προφανώς όχι όσο το Ηφαίστειο) και μερικά τραγούδια του απλά μοναδικά...(Διαβατήριο, Δράκος)!
    karelia
    13.11.2006, 18:46
    Ναι αλλά εκτός από τις πωλήσεις των δίσκων έχουν πέσει από τότε πολύ και τα status των χρυσών και πλατινένιων..Πλέον ο χρυσός δίσκος είναι στα 15.000 αντίτυπα.
    Τώρα για τις υδρόγειες σφαίρες..Κοίταξε συνήθως το δεύτερο υστερεί σε σχέση με το πρώτο.Δε μπορώ να λησμονήσω από αυτόν το δισκο το "έβρεχε η βροχή βρεχόμουνα"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 13-11-2006 18:56 ]


    aggeliki
    13.11.2006, 18:50
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 13-11-2006 στις 17:43 έγραψε...

    Ηφαίστειο δεν ξαναγράφεται εύκολα πάντως...


    Μήπως ξέρει κανείς να μου πει σε ποιόν δίσκο της είναι ένα που λέει ''παναγιά μου εσύ...''
    Αν ξέρει τίτλο δίσκου να πάω να το αγοράσω αύριο κι όλας.
    Μου έκανε εντύπωση από την πρώτη φορά που το άκουσα. Χρόνια πριν.




    Ο καλυτερος της δίσκος......"Ανθρώπων έργα".Σπέυσε να τον πάρεις!

    ΥΠΕΡΩΚΕΑΝΙΟ

    Στίχοι: Λίνα Νικολακοπούλου
    Μουσική: Σταμάτης Κραουνάκης


    Τόσο καπνό που πίνω μέσα μου
    άμα τον είχα ταξιδέψει,
    θα 'χα γυρίσει όλη τη γη
    από τη νύχτα ως την αυγή
    παρά που λες πως μ' αγαπάς
    να 'χα πιστέψει.

    Γιατί τώρα είναι σπάνιο
    να ξοφλήσω το δάνειο
    που 'χα πάρει απ' το χθες
    για να ελπίζω
    σ' έναν αγώνα τιτάνιο
    σαν υπερωκεάνιο
    μες την ομίχλη στεριά να σφυρίζω.

    Παναγιά μου εσύ του Νοτιά
    της καρδιάς μου η γη ξενιτιά
    της καρδιάς μου η γη
    μια βαθιά πληγή
    που την κλείνει του χρόνου η φωτιά.

    Τόσο καπνό που είδαν τα μάτια μου
    άμα τα βλέφαρα είχα κλείσει
    ίσως και να 'χα ονειρευτεί
    πως σαν την έρημο καυτή
    είν' η ψευτιά που λόγια αγάπης
    πάει να χτίσει.


    megaloserwtikos
    13.11.2006, 20:25
    Αγγελική σε ευχαριστώ, σε ευχαριστώ, σε ευχαριστώ, σε ευχαριστώ....
    το ψάχνω χρόνια.
    Μα είναι Κραουνάκης αυτό;;

    Τέλειο!
    Χωρίς υπερβολή αύριο θα σκάσω 15...16... 17... όσα ευρουλάκια έχει.
    Soiram
    13.11.2006, 23:26
    Ω ναι...ο δίσκος "Ανθρώπων Έργα" νομίζω είναι η ουσία της συνεργασίας των τριών τους. Όλα τα τραγούδια του δίσκου αυτού είναι μοναδικά, το καθένα στο είδος του. Πραγματικά απίστευτος δίσκος και ναι να τον αγοράσεις αμέσως!