ελληνική μουσική
    652 online   ·  210.846 μέλη

    Άλκηστις Πρωτοψάλτη

    frogaki
    04.10.2007, 11:24
    μια χαρα τα παω παντος αυτες τις 2 τελευταιες μερες αλλα ακουω και αλλα γραφω επισης αλλα σκεφτομαι και αλλα γραφω.....

    λες το κενο να με κατεληξε κενη?

    να σαι καλα σε ευχαριστω
    maryap10wc
    07.10.2007, 17:40
    Ουφ επιτέλους μετά από κάμποση ώρα κατάφερα να φτάσω σε αυτό το πολυπόθητο κουτάκι για να γράψω και εγώ τις απόψεις μου σχετικά με την κυρία Πρωτοψάλτη πάντα...
    Λοιπόν έχουμε και λέμε...
    α)Πώς θα περιμένω μέχρι τσι 15 του μήνα για να πάρω το cd?
    β)Γιατί στο δεύτερο πρόγραμμα δεν παίζουν τα καινούρια τραγούδιααααα του δίσκου???
    γ)Επειδή σα μικρό παιδάκι που είμαι δεν πρόλαβα το παλιό site της ΄Αλκηστης έχω αρκεστεί στο σημερινό που παρεπιπτώντως δεν ικανοποιεί και όλες τις ανάγκες μου.
    δ)Υπάρχει περίπτωση τα δεκάδες (μπορώ να πω) email που έχω στείλει να μην έχουν διαβαστεί από την κυρία Πρωτοψάλτη?
    ε)Γιατί δεν έχω δει την Άλκηστη με το νέο look??
    (Παρακαλείται όποιος διαθέτει φωτογραφία με το νέο lool να με ενημερώσει αν δεν του κάνει κόπο στο mail maryap10wc@hotmail.com )
    Αυτά προς το παρόν...Αν ξαναθυμηθώ κάτι θα επιστρέψω να το συμπληρώσω...

    maryap10wc
    07.10.2007, 21:33
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 07-10-2007 στις 18:37 έγραψε...

    α) Eντάξει βρε.... οι μέρες ως τις 15 θα περάσουν πολύ πιό γρήγορα απ' όσο φαντάζεσαι...ούτε δέκα δεν έμειναν...

    β) το Δεύτερο δεν τα παίζει, αλλά το ένα απ' τα δύο όπως έμαθα, αποτελεί το τραγούδι τίτλων στη σειρά του Αντ1 "κλεμμένη ζωή", που προβάλλεται κάθε Δευτέρα στις 11 το βράδυ....παίζουν η Ρένια Λουιζίδου, ο Αιμίλιος Χειλάκης...και μόλις διαπιστώνω ότι βγήκα απ' το θέμα...Μπορείς πάντως να το ακούσες εκεί....

    γ και δ) το νέο σάιτ είναι λίγο για τα μπάζα και το πιθανότερο είναι ότι τα μέιλ σου δεν έχουν φτάσει ποτέ εκεί...
    ε) πήγαινε στο http://www.mad.tv/news/?id=26569 για το νέο look...



    ευχαριστω για την ενημερωση
    τρεχω να την δωωωωωω
    οσο για τα μαιλ να μην αρχισω να βριζω τωρα..δεν κανει μικρο παιδι να λεω κακες λεξεις
    και παλι ευχαριστωωω
    α στο site έχει και το βίντεο για το νέο δίσκο

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maryap10wc στις 07-10-2007 21:45 ]


    maryap10wc
    18.10.2007, 21:49
    to phraaa nai!!! to phra to neo cd!
    den 3erw giati alla exw en8ousiastei...mporei na einai apo to oti eixa kairo na akousw kati neo apo thn kuria Protopsalti h mporei na einai epeidh einai ontws kalo...epitelous to phra

    aa kai xronia polla gia shmera

    (sorry gia ta greeklish alla me paresure o en8ousiasmos)
    stam82
    21.10.2007, 14:49
    Παράθεση:

    Το μέλος fegariaroz στις 21-10-2007 στις 11:39 έγραψε...

    Εξαιρετικό το άλμπουμ της μεγάλης ερμηνεύτριας που με τις επιλογές της αυτή τη φορά σήκωσε πάρα πολύ ψηλά το πήχυ και μπράβο της.Ερμηνείες όνειρο σαν εκείνες τις παλαιότερες με Κραουνάκη και Νικολακοπούλου.Ενορχηστρώσεις υπέροχες με ήχο σαν να είναι ξένη παραγωγή.Συνθέσεις τρέλα.Με ταλέντο και εσωτερική δύναμη.Για τους στίχους τί να πώ:Ποίηση.Πολλά τραγούδια είναι σκέτη ποίηση.Ιδιαίτερα του αγαπημένου μου Μεσημέρη Σταμάτη(Ανάποδες στροφές)αλλά και των άλλων προικισμένων Γιώργου Παυριανού,Nίκου Μωραϊτη,Λάκη Λαζόπουλου,Ρεβέκκας Ρούση.
    Το σιντί δεν έχει σουξεδάκια και δε χαϊδεύει μόδα και λάϊτ ακούσματα.Είναι για μένα μια τεράστια ήρεμη δύναμη που με το χρόνο θα αποχτήσει φανατικούς εραστές του ονείρου.Εύγε.Από τα 12 τραγούδια τα 9 είναι διαμάντια.Μπράβο.Και καλά ταξίδια να έχει σε ανοιχτές ευαίσθητες αγκαλιές.



    Ελπίζω να αστειεύεσαι! Μια ερμηνεύτρια που έχει σφραγίσει έργα όπως τα "Ανθρώπων έργα", το "Παραδέκτηκα", το "Σαν Ηφαίστειο που ξυπνά" και ακόμα σημαντικότερα ή εξισου σημαντικά έργα, θέτει ψηλά τον πηχη με τα νέα της τραγούδια?
    Απο τα λίγα κομμάτια που άκουσα ( μπορεί να φταίει και αυτό) , μου φάνηκε πως η αγαπημένη μας Άλκηστις αποφάσισε να κάνει μερικές "εκπτώσεις" ως προς τη ποιότητα που θα εξασφαλίσουν όμως μεγαλη αποδοχή και επιτυχία. Πρόκειται για τραγούδια που έχουν όλες τις προδιαγραφές για να γίνου σουξέ . Αλλά πόσο θα αντέξουν στο χρόνο?
    Ελπίζω να είναι περαστικο αυτό που της συμβαίνει ( κάτι σαν αρρώστεια) και να μας ξαναδώσει πάλι τραγούδια που θα μείνουν.
    qanun
    26.10.2007, 23:14
    Aκουω το cd και εχω παθει πλακα με τη διασκευη του ''They don't care about us'' tou Michael Jackson!!! Aν τολμουσαν λιγο παραπανω και κανανε την παραγωγη του τραγουδιου ακομα πιο πλουσια (οχι πως δεν ειναι, εχει διαφορα εφε μεσα) θα απογειωνοταν. Και η Χαβη καλη, τα αλλα ακομα δεν εχουν κατσει μεσα μου.
    Soiram
    27.10.2007, 01:40
    Παράθεση:

    Το μέλος fegariaroz στις 21-10-2007 στις 11:39 έγραψε...

    Εξαιρετικό το άλμπουμ της μεγάλης ερμηνεύτριας που με τις επιλογές της αυτή τη φορά σήκωσε πάρα πολύ ψηλά το πήχυ και μπράβο της.Ερμηνείες όνειρο σαν εκείνες τις παλαιότερες με Κραουνάκη και Νικολακοπούλου.Ενορχηστρώσεις υπέροχες με ήχο σαν να είναι ξένη παραγωγή.Συνθέσεις τρέλα.Με ταλέντο και εσωτερική δύναμη.Για τους στίχους τί να πώ:Ποίηση.Πολλά τραγούδια είναι σκέτη ποίηση.Ιδιαίτερα του αγαπημένου μου Μεσημέρη Σταμάτη(Ανάποδες στροφές)αλλά και των άλλων προικισμένων Γιώργου Παυριανού,Nίκου Μωραϊτη,Λάκη Λαζόπουλου,Ρεβέκκας Ρούση.
    Το σιντί δεν έχει σουξεδάκια και δε χαϊδεύει μόδα και λάϊτ ακούσματα.Είναι για μένα μια τεράστια ήρεμη δύναμη που με το χρόνο θα αποχτήσει φανατικούς εραστές του ονείρου.Εύγε.Από τα 12 τραγούδια τα 9 είναι διαμάντια.Μπράβο.Και καλά ταξίδια να έχει σε ανοιχτές ευαίσθητες αγκαλιές.



    Χμμμ μάλλον διαφορετικό δίσκο άκουσα εγώ. Η προσωπική μου άποψη ακούγοντας για πρώτη φορά τον δίσκο αυτόν είναι ότι η Άλκηστις έγινε πια πέρα για πέρα ποπ. Δεν έχω τίποτα με αυτό το είδος της μουσικής αλλά είναι κρίμα για την ιστορία και τα τραγούδια που κουβαλάει στις πλάτες της, η Άλκηστις να το γυρνάει στο ελαφρό-ποπ. Μπόρεσα μέτα βίας να ξεχωρίσω ένα δύο ενδιαφέροντα τραγούδια όπως το "Άναποδες στροφές", την "Χαβάη" και ίσως το ομώνυμο τραγούδι "Στο ωραιότερο σημείο". Η στιχουργική αξία του δίσκου είναι για μένα ιδιαίτερα χαμηλή. Η μουσική είναι σε λίγο καλύτερη μοίρα αλλά και πάλι με φθηνά και με προσανατολισμό σουξέ στάνταρ. Οι στίχοι του Λαζόπουλου ήταν ενδιαφέροντες αλλά η μουσική που τους ντύνει προσωπικά μου κάνει πολύ σκυλο-λαικό. Κρίμα...αν από τα 100αδες όπως είπε τραγούδια που είχε να διαλέξει, κατέληξε σε αυτά, τότε περνάει σίγουρα καλλιτεχνική κρίση. Ευτυχώς το παρελθόν δεν χάνεται και μπορούμε πάντα να ακούμε τους παλιούς δίσκους και να αναπολούμε...
    frogaki
    29.10.2007, 09:22
    καλημερα
    οποιος δεν πηρε την Ισοτιμια της Παρασκευης-Σαββατου εχασε το cd "Πάει η αγάπη μου" Τραγούδια της περιόδου 1975-77 στην ΕΜΙ και φυσικα σε ποιον ανηκει το cd?

    τι ελαφρολαικο, τι ελαφροποπ και οτι ελαφρο υπαρχει....σε λιγο το κοβω να την βλεπουμε στην Μελετη στον ΑΝΤ1.....
    ΑΝΤ1 με ακους? μετα τον Παπαδάκη που θα παρουσιασει τον νεο δισκο η Αλκηστις με την "πολυτιμη" παραγωγο της....παρακαλώ περαστε την στην Μελέτη!

    αντε να δω που αλλου θα μπει ενθετο......
    tritivardia
    29.10.2007, 11:37
    Ευτυχώς που πήρα το σιντί αυτό γιατί αν άκουγα όσα λεγόντουσαν από τις αρχές του καλοκαιριού για τη Πρωτοψάλτη και τα στεγαστικά δάνεια θα έχανα κάποιες μαγικές στιγμές που τις βρήκα σε αυτό το σπάνιο για τη γνώμη μου alboum.Εξαίσια προσπάθεια με πάρα πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα.Εκτός από τα πρώτα δύο τραγούδια τα άλλα είναι πίνακες ζωγραφικής με χιλιάδες εικόνες.Εικόνες μουσικής και σπάνιων αρωμάτων ευωδιασμένου στίχου.Πολύτιμο σιντί που θα δουλέψει όσο περισσότερο το ακούς.
    Δύσκολα μπορώ να πω ποιά μου αρέσουν περισσότερο και ποιά λιγότερο.
    Οι δημιουργοί συντελεστές έγραψαν τρέλα τραγούδια και η Πρωτοψάλτη τα ταξίδεψε στους ουρανούς με ανεπανάληπτες ερμηνείες ήρεμης δύναμης.
    Νομίζω όμως οτι αν είχε δώσει ο Σταμάτης Μεσημέρης τις Ανάποδες στροφές στο Βασίλη Παπακωνσταντίνου ή στον Αλκίνοο Ιωαννίδη το τραγούδι αυτό ίσως έβρισκε καλύτερη ερμηνεία χωρίς να σημαίνει ότι δε το είπε εξαιρετικά καλά η Πρωτοψάλτη.
    Πάρτε το και θα ξαφνιαστείτε αφού η παραγωγή του δεν έχει τίποτε να ζηλέψει από δισκογραφίες του εξωτερικού.Φόρτσα
    aggeliki
    31.10.2007, 18:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Soiram στις 27-10-2007 στις 01:40 έγραψε...

    Χμμμ μάλλον διαφορετικό δίσκο άκουσα εγώ. Η προσωπική μου άποψη ακούγοντας για πρώτη φορά τον δίσκο αυτόν είναι ότι η Άλκηστις έγινε πια πέρα για πέρα ποπ. Δεν έχω τίποτα με αυτό το είδος της μουσικής αλλά είναι κρίμα για την ιστορία και τα τραγούδια που κουβαλάει στις πλάτες της, η Άλκηστις να το γυρνάει στο ελαφρό-ποπ. Μπόρεσα μέτα βίας να ξεχωρίσω ένα δύο ενδιαφέροντα τραγούδια όπως το "Άναποδες στροφές", την "Χαβάη" και ίσως το ομώνυμο τραγούδι "Στο ωραιότερο σημείο". Η στιχουργική αξία του δίσκου είναι για μένα ιδιαίτερα χαμηλή. Η μουσική είναι σε λίγο καλύτερη μοίρα αλλά και πάλι με φθηνά και με προσανατολισμό σουξέ στάνταρ. Οι στίχοι του Λαζόπουλου ήταν ενδιαφέροντες αλλά η μουσική που τους ντύνει προσωπικά μου κάνει πολύ σκυλο-λαικό. Κρίμα...αν από τα 100αδες όπως είπε τραγούδια που είχε να διαλέξει, κατέληξε σε αυτά, τότε περνάει σίγουρα καλλιτεχνική κρίση. Ευτυχώς το παρελθόν δεν χάνεται και μπορούμε πάντα να ακούμε τους παλιούς δίσκους και να αναπολούμε...




    Kλημακτίριο θα έλεγα ότι περνάει....

    Ο δίσκος αντικειμενικά για μία ερμηνεύτρια σαν την Προτωψάλτη είναι με μία λέξη χάλια!

    Συμφωνώ με όσα είπε από πάνω το μέλος SOIRAm...

    Aν και ομολογώ η Χαβάη μ'αρέσει!
    maryap10wc
    31.10.2007, 20:51
    Μήπως η λέξη "χάλια" είναι λίγο υπερβολική...?
    Μήπως αλλάζουν οι εποχές συνεπώς αλλάζουν κ οι δουλειές κάθε καλλιτέχνη...?
    Έτσι κι αλλιώς μετά από κάθε κυκλοφορία ενός νέου δίσκου υπάρχουν κ θετικές κ αρνητικές απόψεις...
    Μήπως πρέπει να σταματήσουμε να συγκρίνουμε τις παλαιότερες δουλειές της κυρίας Πρωτοψάλτη με τις καινούριες...?
    Δεν λέω να φτάσει από το ένα άκρο στο άλλο (ούτε να καθοδηγείται από τρίτους ) απλά δεν μπορεί να έρθει το 2007 με τραγούδια που ακούγαμε τις περασμένες δεκαετίες...
    Αυτά!

    Soiram
    01.11.2007, 02:11
    Παράθεση:

    Το μέλος apopsilosi στις 27-10-2007 στις 11:47 έγραψε...

    Αφού πριν καλά καλά κυκλοφορήσει αυτό το σιντί και ανάψανε τα αίματα αρχίσανε τα όργανα και βγήκαν τα μαχαίρια μήπως αυτό είναι μια πρώτη ένδειξη και μάλιστα σοβαρή ότι αυτή η δουλειά θα αγαπηθεί και θα μείνει διαχρονικά;
    Αφού στήθηκαν πρόωρα συλλαλητήρια(συγκρίσεις με το παρελθόν),υψώθηκαν οι γροθιές("ελαφρό ποπ")και χτύπησαν τα τύμπανα του πολέμου("φτηνά σουξέ")μήπως αυτό είναι μιά πρώτη γερή απόδειξη ότι τα περισσότερα από τα τραγούδια του σιντί θα γίνουν τελικά δικά μας και θα χαράξουνε στιγμές της ζωής μας;
    Αφού απαγγέλθηκε με σθένος το κατηγορητήριο ("σκυλο-λαϊκό")και βγήκε με απόλυτη σιγουριά η διάγνωση("της καλλιτεχνικής κρίσης"της Άλκηστης)μήπως αυτό είναι το σφύριγμα του αφέτη για μια μεγάλη και λαμπερή διαδρομή αυτού του άλμπουμ;
    Τέτοια βιασύνη τέτοια φούρια και τέτοια σπουδή μήπως είναι τελικά η πρώτη σοβαρή και βάσιμη υπόνοια ότι κάτι καινούργιο γεννιέται σε ένα κόσμο που αιμοραγεί αθεράπευτα;








    Απορώ με αυτά που γράφεις...ο συλλογισμος σου δεν μου είναι απόλυτα κατανοητός. Δεν βλέπω γιατί κανείς να θέλει να κάνει εκ προοιμίου πόλεμο στην Άλκηστη, πόσο μάλλον εγώ που την ακολουθώ αρκετά χρόνια, σε πείσμα των εφήμερων και των προσωρινών. Φταίω που δεν μου αρέσει να βλέπω την Άλκηστη να στρατεύεται για τη διαφήμιση στεγαστικών δανείων, όταν είναι τοις πάσι γνωστό το πως αισχροκερδούν τέτοια χρηματοοικονομικά ιδρύματα; Πως να μην συγκρίνω τα γράμματα στον Μακρυγιάννη του Ανδριόπουλου με το πολυσυλλεκτικό(?) "Το ωραιότερο σημείο" (για να μην αναφέρω το "Ανθρώπων Έργα"); Πώς να μην θυμηθώ την ποίηση που έχει τραγουδήσει και να αναρωτηθώ για τους στίχους της "Χαβάης"; Δυστυχώς υπάρχει μια εσφαλμένη κατά τη γνώμη μου θεώρηση ότι κανείς πρέπει να κάνει το καινούριο, τον εκσυγχρονισμό, αυτοσκοπό. Το καινούριο για το καινούριο δεν λέει τίποτα. Ναι, ο νέος δίσκος της αγαπημένης μου ερμηνεύτριας ακολουθεί τα χνάρια των καιρών. Και; Ναι, το "Ο παράδεισος μπορεί να περιμένει" είναι ένα τέλειο beat τραγουδάκι, το οποίο πολύ πιθανώς να ακουστεί στα κάπως πιο ψαγμένα ελληνάδικα και ευχαριστώς να χορέψω στον ρυθμό του. Και; Όταν ξέρω τι μπορεί να προσφέρει η Άλκηστη στο κοινό της και στην τέχνη της, τι να μου κάνει μια διασκευή τραγουδιού του Michael Jackson; Ειδικά όταν έχω στο μυαλό μου τη σκέψη ότι η Heaven βλέποντας την επιτυχία του "Όλα αυτά που φοβάμαι" έσπευσε να συμπεριλάβει δύο διασκευές ξένων τραγουδιών στον επόμενο δίσκο! Τι να σκεφτώ για το "Υπάρχει ένα φώς", με σχετικά αδιάφορα φωνητικά από το Τρίφωνο (που κατά τα άλλα σέβομαι) και ένα feeling...περίεργο;

    Όλες αυτές οι παραπάνω σκέψεις είναι αποτέλεσμα πολλών και συνεχόμενων ακροάσεων του δίσκου. Για μένα ο δίσκος αυτός, όπως και ο προηγούμενος δηλώνουν έλλειψη ρίσκου και άποψης από την Άλκηστη. Είναι δίσκοι "ποικιλίες", βάζουμε λίγο από όλα μέσα, όλο και κάτι θα αρέσει στον καθένα, θα τις κάνουμε τις πωλήσεις μας. Θα μπορούσα να αποδώσω αυτή το τρόπο λειτουργίας στην Heaven, αλλά θα περίμενε κανείς μια καλλιτέχνης όπως η Άλκηστη να μην ελέγχεται από την κάθε Heaven (βλ. Γαλάνη). Είναι εξάλλου τυχαίο πως τα προγράμματα των συναυλιών της Άλκηστης αποτελούνται κατά κύριο λόγο από τα "παλαιάς κοπής" τραγούδια της; Μάλλον όχι...

    Δεν θα μπορούσα να πω ότι δίσκος είναι χάλια...θα ήταν όντως υπερβολή. Πολύ απλά γιατί η Άλκηστις είναι τελειομανής και η παραγωγή του δίσκου είναι υψηλής ποιότητας. Η διαφωνεία μου με τον δίσκο είναι σε πολύ πιο βασικό επίπεδο...σε επίπεδο επιλογών. Σύγκριση όμως δεν μπορώ να σταματήσω να κάνω. Η Άλκηστις του σήμερα δεν είναι αποκομένη από αυτή του χτές. Δεν εμφανίστηκε τώρα...κουβαλάει μαζί της την ιστορία της και αναμενόμενο είναι να κριθεί σύμφωνα με αυτήν. Κάποιος που ζητάει να μην γίνονται συγκρίσεις, σιωπηρά αποδέχεται ότι τέτοιες συγκρίσεις θα ήταν εις βάρος της και για αυτό είναι προτιμότερο να αποσιωπηθούν. Δεν βλέπω γιατι εν έτη 2007 θα πρέπει να κάνουμε εκπτώσεις στη μουσική, ή στους στίχους των τραγουδιών. Δεν βλέπω γιατί κάποτε οι στίχοι των τραγουδιών της Άλκηστης ήταν ποίηση και τώρα πρέπει να δεχτούμε στίχους προκάτ;

    Αν πάλι η αγαπητή Άλκηστη έχει αποφασίσει ότι θέλει να αλλάξει αυτό που λέμε το target group της, τότε φαίνεται να το πετυχαίνει. Δεν μου αρέσει να είμαι αφοριστικός ή να γενικεύω χωρίς να ξέρω, αλλά νομίζω ότι το "πολυπλατινένιο" τελευταίο cd όπως και αυτό που βγήκε τώρα υποστηρίχθηκαν και θα υποστηριχθούν από εντελώς διαφορετικούς ανθρώπους, από αυτους που ανέδειξαν το "Ηφαίστειο" ως έναν από τους πιο επιτυχημένους δίσκους στην ελληνική μουσική σκηνή. Η ανησυχία μου και αυτό που θα ήθελα να μεταφέρω στην Άλκηστη είναι ότι το μεν πρώτο group, είναι κομμάτι της γενιάς fast food/fast art, ένα κοινό εφήμερο, το δε δεύτερο (στο οποίο θα ήθελα να με συμπεριλάβω) είναι αυτό που τόσα χρόνια την ακολουθεί και την στηρίζει, ελπίζοντας και αναπολώντας. Στα 60 της και στα 80 της, που τα beat τραγούδια δύσκολα θα εντάσσονται στο ρεπερτόριο της (αν και από αυτήν όλα να τα περιμένει κανείς), πιο κοινό λέτε την ακολουθεί;

    Πολλά είπα και δεν ξέρω και αν έχει νόημα να μακρυγορώ τόσο. Το μόνο νόημα είναι η αγάπη που έχω για την Άλκηστη, για την φωνή της και την τέχνη της που τόσα χρόνια υπηρέτησε πιστά.
    amethystos
    01.11.2007, 11:00
    Δίκηο έχει ο Παπακωνσταντίνου που τις προάλες έλεγε πως οι μισοί Έλληνες τραγουδάνε και οι άλλοι μισοί κρίνουνε.Τελικά ακούει κανείς ή το εθνικό σπορ είναι η υψηλή κριτική και η πασαρέλα δήθεν γνώσεων?Πολύ κουλτούρα ανάλυσης πέφτει λες και οι ερασιτέχνες κριτικοί είναι πιο κολλημένοι κι απ αυτούς τους επαγγελματίες του θαψίματος.
    Σκίζουν τα ρούχα τους για τα ινδάλματά τους με ύφος Πάπα.Κάνουν επίδειξη γνώσεων λες και είναι ειδήμονες σοφοί και προφήτες.Φτιάχνουν και χαλάνε καριέρρες στα χαρτιά και στο μυαλό τους.Τί πρόβλημα κι αυτό?γιατί δε πήγανε να γίνουνε δημοσιογράφοι και παραγωγοί?
    Εγώ το λοιώνω το σιντί γιατί μου φτιάχνει εικόνες ταξιδιάρικης διάθεσης.Κι όσο κάποιοι το ψυχαναλύουνε και το βγάζουν λίγο τόσο περισσότερο μου αρέσει να ταξιδεύω στα νερά του.


    REBUSCOVERY
    02.11.2007, 02:18
    Θα ήταν βέβαια πολύ ασφυκτικό να δεσμεύεσαι στις νέες σου επιλογές από την σοβαρότητα και την σημαντικότητα των παλαιότερων (συν)εργασιών σου. Και γίνεται ακόμα πιο ασφυκτικό όταν έχεις να κάνεις με την Πρωτοψάλτη, που έχει μία εξαιρετικά σημαντική ιστορία. Είναι ελεύθερη, λοιπόν, να διασκεδάζει με τις νεότερες επιλογές της και να διασκεδάζουν μαζί της οι, κυρίως νεότεροι (επίσης), ακροατές της. Φυσικά δεν ξερω αν πρόκειται απλώς για διασκέδαση ή προκάτ επαγγελματικότητα, το οποίο θα αποτελούσε μια πολύ σημαντικη διαφορά.
    Είναι τρίτος της στην σειρά δίσκος που επιμένει στην ίδια ιδεογραμμή. Η διασκευή του THEY DON'T CARE ABOUT US είναι εντελώς αιφνιδιαστική και με διασκέδασε ειδικά γι αυτό. Φυσικά η original εκτέλεση είχε και μια σημαντική ιστορία, κυρίως για τις φασαρίες που άναψε ο στίχος και η σκηνοθεσία του Spike Lee, οι επακόλουθες διακυρήξεις ότι το τραγούδι υπερασπίζεται τα ανθρώπινα δικαιώματα και καταφέρεται ενάντια στον ρατσισμό etc. Εδώ λείπουν όλα αυτά φυσικά, λείπουν και τα λογοπαίχνια του στίχου, αλλά η φωνή της Πρωτοψάλτη έχει πολλή περισσότερη ουσία (ποιός αντέχει εξάλλου την φωνούλα του Michael Jackson?). Η άλλη διασκευή είναι διασκεδαστική επίσης και δεν έχει, και πάλι, να συναγωνιστεί καμιά σημαντική φωνή (αν και είναι πολύ πιο τροπικό και exotic ν’ακους να σε προσκαλεί στην Χαβαη μια νέγρικη φωνή)! Κι ως εδώ τρελλή χαρά αλλά τίποτα περισσότερο. Από τα ελληνικά, υπάρχουν κάποια τραγούδια εξαιρετικά προβλέψιμα (και γι αυτό απογοητευτικά) και κάποια άλλα όπου μπορείς να κοντοσταθείς, όπως 2 του Χριστοδουλόπουλου και φυσικά αυτό του Σεμση. Η φωνή της Πρωτοψάλτη είναι η φωνή της Πρωτοψάλτη. Και το happy birthday to you να τραγουδήσει ωραίο θα βγεί. Από κει και πέρα όμως, δεν είναι ένας δισκος που θα γράψει ένα νέο κεφάλαιο στην διαδρομή της Πρωτοψάλτη στην ελληνική μουσική. Και δεν χρειάζεται να πάμε στα παλιά αλλά να μείνουμε στα χρονικά πλαίσια της τελευταιίας της τριλογίας: ούτε μια Θάλασσα υπάρχει εδώ, ούτε μια Καλημέρα, ούτε μια Ουρανία. Οι μοναδικές της ισάξιες σύγχρονες τραγουδίστριες, η Χαρούλα και η Ελευθερία, παρά και αυτών την εμφανή δυσκολια στην επιλογή ρεπερτορίου, τα έχουν καταφέρει πολύ καλά. Δεν είναι κάτι ανέφικτο δηλαδή. Μοιάζει περισσότερο να μην είναι το ζητούμενο για την Αλκιστη την στιγμή ετούτη και είναι απόλυτα σεβαστό. Γνωρίζοντας την σημαντικότητα της φωνής της, οι παλιοί καλοί της φίλοι, θα περιμένουμε την, μετά από πολύ καιρό, επόμενη σημαντική της κίνηση. Κι ως τότε θα διασκεδάζουμε και μεις με κάποια απ-αυτά, γιατί όχι?...........

    frogaki
    02.11.2007, 09:58
    Φίλε Soiram θα συμφωνήσω σχεδόν απόλυτα μαζί σου, γιατί όταν αγαπάς κάτι θέλεις να το βλέπεις καλύτερο και όχι χειρότερο.
    Και επειδή έχουμε και σε άλλες συζητήσεις μιλήσει και ξέρω το ότι εσύ και μερικοί άλλοι από όλους εμάς που ακολουθούμε την Άλκηστη σε όλες τις ευκαιρίες μας δίνει να την ακούμε ή να την βλέπουμε τη θέλουμε ένα πήχη ποιο πάνω από την προηγούμενη εμφάνιση της ή δισκογραφική της δουλεία. Θέλω να πω και εγώ ότι βλέπω την Άλκηστη να έχει ένα άλλο target group λίγο ποιο νεανικό και ίσως «εμάς» μας δυσαρεστεί και σίγουρα κάποιους άλλους τους χαροποιεί.
    Δεν μπορώ να πω ότι δεν άκουσα ή δεν ακούω το cd αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι καλύτερο από το παρελθόν της.

    Φιλε amethystos θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου ως προς τους μίσους Έλληνες που τραγουδούν και τους άλλους μίσους που κρίνουν, γιατί την τελευταία φορά που κάποια κίνηση της Άλκηστης δεν μου άρεσε όπως π.χ. την διαφήμιση της MILLENNIUM BANK δεν είχα πρόβλημα να της το πω και της ίδιας. Πρώτα μίλησα μαζί της και μετά πόσταρα το mail που της έστειλα στο forum αυτό. Δεν μπορώ να δεχθώ ότι όλοι εμείς που τρέχουμε σε κάθε συναυλία που γίνεται στην πόλη που μένουμε και πολλές φορές ταξιδεύουμε για να την δούμε εκτός της πόλης μας ή εμείς που τρέχουμε από δισκοπωλείο σε δισκοπωλείο με βινιλια ή παλιά cd να βγούμε όλη της την δισκογραφία για να την «τιμήσουμε» θέλουμε να της κάνουμε κακό.

    Η φωνή της Άλκηστης δεν μπορεί να αλλάξει γενικά, το τι τραγουδάει όμως μπορούμε να το αλλάξουμε. Δεν είπαμε εμείς να γίνουμε παραγωγοί ούτε μάνατζερ κανενός…… Εξάλλου η κριτική σε κάνει καλύτερο όχι χειρότερο.

    Σας ευχαριστώ

    Υ.Γ. Soiram keep writing

    Soiram
    02.11.2007, 13:44
    Παράθεση:

    Το μέλος kioski στις 01-11-2007 στις 14:17 έγραψε...

    Λοιπόν προτείνω όσοι από μας γουστάρουμε αυτή τη δουλειά να αυτομαστιγωθούμε και να μπούμε σε δίαιτα κάνα εξάμηνο μπας και στρώσουμε.Άκου να μας αρέσει αυτή η χάλια Πρωτοψάλτη και αυτά τα δαιμονισμένα τραγούδια!ηρεμία παιδιά,χαμογελάστε,και αν θέλετε αφήστε μας να ζούμε την ουτοπία μας.Αν όχι τί να κάνουμε αφού θα τα ακούμε έτσι κι αλλιώς κι αλλιώτικα.




    Έγω έχω μια ακόμη καλύτερη ιδέα...μπορούμε εμείς που απογοητευτήκαμε από αυτό το cd να μαστιγώσουμε εσάς που σας ενθουσίασε... Σαφώς καλύτερη και πιο fun η ιδέα μου νομίζω

    Πέραν της πλάκας, κανείς δεν είπε σε κανέναν να αυτομαστιγωθεί...και εγώ ακούω το cd (όχι όλο, 4-5 τραγούδια) και εγώ τραγουδάω μαζί του και άμα μπορέσω (διότι είμαι Γερμανία) θα πάω και στις εμφανίσεις της Άλκηστης, αλλά όπως εσύ υποστηρίζεις το δικαίωμα σου να σου αρέσει, όμοια κι εγώ έχω κάθε δικαίωμα να κρίνω και να λέω τι δεν μου αρέσει. Επέτρεψε μου όμως, έχοντας μια αίσθηση της συνολική πορείας της Άλκηστης, να μπορώ να λέω ότι η τελευταία (τελευταίες) τις δουλειές την αφήνουν στάσιμη και δεν την προχωρούν σαν καλλιτέχνη...Προφανώς αυτό θέλει να κάνει αυτή τη στιγμή στη ζωή της, κάτι πιο light. Οκ, αλλά όταν η Αρβανιτάκη συνεργάζεται με τον Ξυδάκη και βγάζει δίσκους σαν τον τελευταίο της, η Χαρούλα τραγουδάει Λοίζο και η Δήμητρα κάνει δίσκο με την Λίνα (ο οποίος δεν ήταν τέλειος αλλά είχε μερικές πολύ καλές στιγμές), ζηλεύω λίγο και θυμώνω που η δική μου αγαπημένη ερμηνεύτρια διαλέγει τον δρόμο της εμπορικότητας...

    Και τώρα...θέλω τόπο και ώρα για το μαστίγωμα! Έχω ένα μαστίγιο με 7 ουρές, μούρλια...καμτσικιά και συγχώριο που θα έλεγε και ο Μαμαλάκης !
    Termite
    03.11.2007, 12:37
    Εχω σχηματίσει μέτρια εντύπωση για το cd. Μου έχει φανεί "ρηχό" μουσικά. Ίσως ελάχιστα ψαγμένο. Κάτι που δεν ταιριάζει στην Άλκηστη.

    Το παραπάνω αποτελεί προσωπική γνώμη!
    vikvott
    04.04.2008, 12:50
    Καλημέρα. Και εγώ είμαι φαν της Άλκηστης. Παρακολουθώ χρόνια και εγώ τη πορεία της η οποία αξίζει να πούμε ότι όσο περνάνε τα χρόνια η Αγαπημένη σε όλους μας Άλκηστη ανεβάζει συνεχώς τον πήχη. Η καριέρα της έχει εκτοξευτεί στα ύψη. Ότι και να κάνει προσωπικά εμένα με εκφράζει και πιστεύω και σε άλλους. Όσο για αυτό που λές οτι δεν ήταν εκφραστική κάποιες στιγμές μήπως να τη δικαιολογήσουμε; Η Άλκηστη είναι άνθρωπος όπως και εμείς δεν ξέρουμε τι μπορεί νά της είχε τύχει εκείνη τη μέρα και τι ανειλημένες υποχρεώσεις είχε. Όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος οι αντοχές μειώνονται. Ο νέος δίσκος πως σας φαίνεται; εμένα μου αρέσει φουλ. Δεν χορταίνω να την ακούω και να βλέπω τις Live Εμφανίσεις της. Η Άλκηστη είναι σουπερ. ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΑΛΚΗΣΤΑΡΑ!!!!!!ΝΑ ΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ!!!!!!!!
    alkyoni
    04.04.2008, 22:28
    Μια ενδιαφερουσα συνεντευξη της αγαπημενης μας Αλκηστις θα βρειτε εδω:
    FAQ - TEYXOS 27-3-2008 στις σελιδες 34-37.

    F_ANGEL
    04.04.2008, 22:37
    Φωνάραααααααα