ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.833 μέλη

    Θ.Μικρούτσικος-Α.Αλκαίος: νέος δίσκος!!!!

    spiroos
    14.11.2006, 10:18

    ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ
    «Το νέο λαϊκό υπηρετεί την κοινωνία τού "όλα καλά"»

    Λαϊκής αποδοχής τραγούδι θεωρείται πλέον ένα χυδαίο είδος, που περνάει το μότο της κοινωνίας τού «όλα καλά», λέει ο Θάνος Μικρούτσικος, που επιστρέφει με ένα λαϊκό CD

    ΠΑΥΛΟΣ ΗΛ. ΑΓΙΑΝΝΙΔΗΣ

    «Θέλω πια την ουσία των πραγμάτων», λέει ο Θάνος Μικρούτσικος. «Η υπόθεση είναι να πεις πέντε πράγματα όπως είναι, να τα πεις όπως τα αισθάνεσαι. Και δεν έχεις να δώσεις λογαριασμό σε κανέναν. Άλλωστε δεν περιμένει ο χρόνος. 4.160 Σαββατοκύριακα είναι η ιστορία...»

    Ο Θάνος Μικρούτσικος έχει κατακτήσει το ατού της διαχρονικότητας - έστω και με τον «Σταυρό του Νότου», που «μεγαλώνει και τρίτη γενιά». Έχει κατακτήσει και το δικαίωμα να πηγαινοέρχεται από τη λόγια μουσική καταγωγή του (από την όπερα έως την τζαζ) στο λαϊκό τραγούδι.

    Όμως πάνω απ' όλα για κείνον, «εν αρχή...», βρίσκεται ο λόγος. Των ποιητών, των στιχουργών. Και ο λόγος της δημιουργίας. Ίσως γιατί εκεί βρίσκει κλειδιά για την αέναη μάχη του με τον χρόνο, όπως λέει. Έτσι συμβαίνει και στη νέα δουλειά του «Υπέροχα μονάχοι», σε στίχους Άλκη Αλκαίου, με τον Μανώλη Μητσιά και τον Χρήστο Θηβαίο.

    «Με τον Αλκαίο ήρθε η εποχή να διπλώσουμε το "Εμπάργκο". Αυτός ο δίσκος είναι η σημερινή εκδοχή. Μόνον που εκείνος ο αποκλεισμός, που το 1982 έμελλε να συμβεί, είναι πλέον βεβαιότητα και εμείς πεισματικά προχωρούμε «υπέροχα μονάχοι».

    Ο Αλκαίος έχει δώσει τραγούδια μεγάλης αποδοχής δίχως κανένα σκόντο. Ίσως γιατί σε όλα έχει και από ένα κλειδί, στιχουργικό. Στη Ρόζα το «πώς η ανάγκη γίνεται ιστορία, πώς η ιστορία γίνεται σιωπή» ξεκλειδώνει μια συγκυρία. Ή το "εδώ είναι Αττική, φαιό νταμάρι", το "Πάντα γελαστοί και γελασμένοι". Στο "Υπέροχα μονάχοι" θα βρει κανείς κλειδιά και στα 13 κομμάτια».........


    Πηγή "Νέα'', 14-11-06


    Υπέροχα πρωινά "Νέα".....
    Aiolos_m
    14.11.2006, 11:32
    Πότε βγαίνει;;;;
    Να στηθώ στην ουρά...
    vasiloukos
    15.11.2006, 01:28
    Από τα καλύτερα νέα της δισκογραφίας εδώ και καιρό....... Αλκαίος επιτέλους, άντε να δούμε!!
    altamira
    15.11.2006, 07:51
    κι εγώ τον περιμένω..δεν ξέρω πότε θα βγει αλλά χθες τύπωσα τα ντοσιέ για την παρουσίαση....
    spiroos
    15.11.2006, 09:58
    Παράθεση:

    Το μέλος vasiloukos στις 15-11-2006 στις 01:28 έγραψε...

    Από τα καλύτερα νέα της δισκογραφίας εδώ και καιρό....... Αλκαίος επιτέλους, άντε να δούμε!!




    Γιατί Αλκαίος επιτέλους; Δεν τραγουδάει εδώ και καιρό στον Πειραιά μαζί με Μελά και Σχοινά....;
    Aiolos_m
    15.11.2006, 14:26
    Παράθεση:

    Το μέλος vasiloukos στις 15-11-2006 στις 01:28 έγραψε...
    Αλκαίος επιτέλους, άντε να δούμε!!


    Τον έχει δει κανείς στην όψη τελευταία, μιας και το' φερε η κουβέντα; Μόνο σε κάτι ασπρόμαυρες φωτογραφίες στον δίσκο με το Μητροπάνο τον έχω δει και σε μία που παίζει πιανο μαζί με τη Δημητριάδη και τον Μπονάτσο. Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω φωτογραφίες ή άλλο οπτικό υλικο σχετικά με τον Άλκη Αλκαίο;

    Giorgos
    15.11.2006, 15:10
    Ναι, η ΕΤ1 είχε κάνει ένα αφιέρωμα σ' αυτόν το μεγάλο στιχουργό πριν...χμ...3-4 χρόνια; Στην ίδια εκπομπή μιλούσε γι' αυτόν κι ο Ιωάννου...Την θυμάται κανείς;
    Aiolos_m
    15.11.2006, 15:31
    Υπάρχει μήπως το βίντεο πουθενά; Τόρεντς μήπως;;;
    Giorgos
    15.11.2006, 15:52
    Torrent για Αλκαίο;;; Αυτό να δω κι ας πεθάνω!

    Δυστυχώς δεν την είχα γράψει...Μπορούμε να ανοίξουμε όμως ξεχωριστό topic μήπως κάποιος φίλος ή φίλη την έχουν
    Aiolos_m
    15.11.2006, 16:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos στις 15-11-2006 στις 15:52 έγραψε...

    Torrent για Αλκαίο;;; Αυτό να δω κι ας πεθάνω!



    Έλα ρε γιατί;
    Τα τόρρεντς πάνε παντού
    vasiloukos
    16.11.2006, 01:11
    Αυτή η εκπομπή που αναφέρθηκε ήταν του Παπαδόπουλου στο πλαίσιο των εκπομπών για τους στιχουργούς κι ήταν αφιερωμένη στον Αλκαίο, μιλούσαν μεταξύ άλλων -απ' όσο θυμάμαι- ο Πασχαλίδης, ο Ιωάννου κ ο Παπακωνσταντίνου. Την έχω γράψει, αλλά δε ξέρω ούτε που είναι ούτε πώς να την κάνω dvd.
    buk
    21.11.2006, 16:31
    Μαλλον κυκλοφόρισε σήμερα.



    επισυναπτόμενα: monahoi.jpg 
    Aiolos_m
    21.11.2006, 17:33
    Προλαβαίνω το καραβάκι για Πειραιά;;;;
    Lansetris
    27.11.2006, 22:21
    Αν έχει ακούσει κανείς το δίσκο ας γράψει εντυπώσεις.
    Nafpaktos___
    28.11.2006, 12:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Lansetris στις 27-11-2006 στις 22:21 έγραψε...

    Αν έχει ακούσει κανείς το δίσκο ας γράψει εντυπώσεις.



    Noμιζω οτι μιλαμε για εναν δισκο που θα γραψει ιστορια.
    ΟΛΑ τα κομματια ειναι φοβερα,εμενα μου αρεσαν περισσοτερο τα δυο
    που ερμηνευει ο Θηβαιος,τα τρια που ερμηνευει ο Μικρουτσικος
    και η Αργω και το στου Αδαμ την εξορια απο Μητσια.
    Ειχα καιρο να κλαψω ακουγοντας ενα νεο τραγουδι.
    Μιλαω για της γοργονας το φτερο.Οσοι το ακουσουν και ιδιαιτερα οι φιλοι του εργου
    του Καββαδια θα καταλαβουν.
    Ισως ο Θανος να επρεπε να ερμηνευει περισσοτερα τραγουδια του.
    Ο ανθρωπος μπορει να μην ειναι τραγουδιστης,αλλα ειναι ΕΡΜΗΝΕΥΤΗΣ!


    Aiolos_m
    28.11.2006, 20:47
    Καταρχήν δηλών φαν του Μικρούτσικου.

    Όσον αφορά τον δίσκο, εγώ τα περισσότερα κομμάτια τα βρήκα συμβατικά. Σαν δίσκος δεν μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση (όπως μου έκανε Του αιώνα η παράγκα, η Θάλασσα στη σκάλα, ο Άμλετ)...έχει βέβαια ένα κομμάτι που έχει όλα τα φόντα για να γράψει ιστορία. Είναι το "Σιντάρτα" που ερμηνεύει ο Μικρούτσικος.

    Βέβαια δεν έχω βρει το χρόνο για να τον μελετήσω όπως πρέπει να μελετάμε τοους δίσκους.

    Θα δείξει ο χρόνος.
    Aiolos_m
    28.11.2006, 21:04
    Επίσης μέσα στους στίχους του Αλκαίου παρατήρησα μία τάση για "εξύμνηση του Καββαδία" ή κάτι τέτοιο. Πολλοί στίχοι αφορούν ναυτικούς όρους, μακρινά ταξίδια, μουσώνες, ναύτες, κλπ
    Μάλιστα στο τραγούδι "Της γοργόνας το φτερό" (!) έχει και τον στίχο του Καββαδία: "Χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία"...

    και το λέω αυτό γιατί είναι στην επικαιρότητα το come back του Κούτρα και ο Σταυρός του Νότου.

    Όχι;

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη
    πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 28-11-2006 21:05 ]


    Lansetris
    30.11.2006, 14:12
    Ακούω το δίσκο δύο μέρες. Υπάρχει ένα χαρμάνι ήχων. Λαϊκά που παραπέμπουν στην «Παράγκα», με το Μητσιά σε καλή φόρμα και που μερικά από αυτά είναι πολύ καλά όπως ‘Η Αργώ», «Κούκος μόνος σ’ ένα ταμπλό» και «Πυραμίδες» από αυτά που ξεχωρίζω εγώ τουλάχιστον.
    Τα δύο ροκ απόχρωσης τραγούδια που ερμηνεύει ο Χρήστος Θηβαίος είναι επίσης πολύ καλά. Το δίσκο όμως απογειώνει ο ίδιος ο συνθέτης με τα: «Παντομίμα», «Στης γοργόνας το φτερό» και «Σιντάρτα». Μεγάλα τραγούδια και μεγάλη ερμηνεία όπως πάντα. Τελικά το κερδίζει κι αυτό το στοίχημα ο συνθέτης κι ας μη μπορεί να ξαναγράψει κάτι ανάλογο με το Σταυρό του Νότου. Ο δίσκος αξίζει και τα λεφτά του και πολλαπλές ακροάσεις.
    Και καθώς οι τελευταίες νότες του «Σιντάρτα» ρίχνουν αυλαία με πιάνει μια συγκίνηση και σκέφτομαι ότι δικαιούται ο Μικρούτσικος για άλλη μια φορά αυτό που πάντα επιθυμεί: ένα φιλικό χτύπημα στην πλάτη – «Γεια σου ρε Θάνο, είσαι μεγάλος…μας έστειλες πάλι». Για άλλη μια φορά. Τόσα χρόνια τώρα.


    semplice
    30.11.2006, 21:42





    Απόψε μέτρησα για σένα χίλια μίλια
    λευκό χαρτί μες στης αγάπης τη μποτίλια
    το φως που ρίχνει η κάμαρα σου στην αυλή σου
    για μένα είναι σινεμά του παραδείσου

    Χίλια τα πλάνα σου τα χρώματα κι οι τόποι
    Ελένη ,Κίρκη ,Ναυσικά και Πηνελόπη
    μια χαράδα ανοιξέ μου να περάσω
    με ενα σου τρυκ να ψωνιστώ και να ξεχάσω



    30 Νοεμβρίου 2006 εν μέσω βομβαρδισμού από σκουπίδια πάσης
    φύσεως ..στιχοι και μελωδία που εμένα προσωπικά μου σήκωσαν τις τρίχες...


    Μπράβο Θάνο ,Αλκη Μεγάλε ...
    Μανώλης Μητσιάς και Χρήστος Θηβαίος επίσης
    υπέροχοι.

    Συμπέρασμα:Υπάρχει ελπίδα ακόμα παιδιά!


    Y.Γ Σήμερα ο Θάνος Μικρούτσικος μίλησε εκτός από τον δίσκο
    και για τον Κάρολο Παπούλια και ανέφερε για αυτόν κάτι επίσης
    ανατριχαστικά όμορφο ...δική του προσωπική εμπειρία σε δική τους συνάντηση..

    Υ.Γ2 Το καθιστικό μου πλημμυρίζει αυτήν την στιγμή που γράφω με τη μελωδία του "Σιντάρτα" .Θα τα πούμε αργότερα...




    Lansetris
    01.12.2006, 01:21
    ...............
    Είν' η καρδιά μου φτερωτή σε άδειο μύλο
    Φύσα ουρανέ μου κι όταν σβήσει ο παλμός
    Θα' ναι για σένα που θα ζω σ' αιώνιο κύκλο
    Ατμός βροχή ποτάμι θάλασσα κι ατμός

    Βάφει η σελήνη τα βουνά κι εσύ τα χείλη
    Μ' άρωμα ψέμα μου ποτίζεις το μαντήλι
    Κι ύστερα φεύγεις με αυτόματο πιλότο
    Κάποιον κρυμμένο θησαυρό να βρεις στο Νότο

    Τόσα ταξίδια σε κορμιά ψυχές και τρένα
    Τόσα τραγούδια σε παράθυρα κλεισμένα
    Σαν τους φαντάρους που ξεχνούν τη μοναξιά τους
    Μ' ένα φτηνό τρανζιστοράκι στη σκοπιά τους