ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.833 μέλη

    Θ.Μικρούτσικος-Α.Αλκαίος: νέος δίσκος!!!!

    semplice
    01.12.2006, 01:26



    spiroos
    01.12.2006, 20:59
    Άκουσα ολοκληρο το δίσκο. Δεν άντεξα πολλές φορές. Θα πρέπει να κάνω μεγάλες προσπάθειες για να τον δεχτώ. Αγαπώ και εκτιμώ αφάνταστα όλους τους δημιουργούς τους, αλλά δυστυχώς κύριοι χάσαμε (δημιουργοί-ακροατές). Μονότονες χιλιοπαιγμένες μελωδίες και κακές ενορχηστρώσεις. Ο Μητσιάς κάνει υπεράνθρωπες προσπάθειες να τραγουδήσει τις μελωδίες (ποιές;) ενώ ο Θηβαίος φαλτσάρει για ακόμα μια φορά όπως στους τελευταίους δίσκους που συμμετέχει και στο live που άκουσα (γιατί;. Να ανησυχούμε;). Οι στίχοι δεν έχουν την δυναμική του Αλκαίου που ξέραμε αλλά την φιλολογική "ψύχρα" σαν να "κατασκευάστηκαν" από ένα τεχνίτη που ξέρει την δουλειά του. Αν δεν υπήρχαν τα "ροκ-μπλουζ" κομμάτια του δίσκου, θα ήταν σαφώς πιο ομοιογενής δίσκος και θα ακουγόταν καλύτερα. Το Σιντάρτα το προτιμώ με την πρώτη του εκτέλεση, είχε πιο δυναμική.


    margo
    02.12.2006, 14:33
    Παράθεση:

    Το μέλος Lansetris στις 30-11-2006 στις 14:12 έγραψε...

    Μεγάλα τραγούδια και μεγάλη ερμηνεία όπως πάντα. Τελικά το κερδίζει κι αυτό το στοίχημα ο συνθέτης κι ας μη μπορεί να ξαναγράψει κάτι ανάλογο με το Σταυρό του Νότου. Ο δίσκος αξίζει και τα λεφτά του και πολλαπλές ακροάσεις.


    Και καθώς οι τελευταίες νότες του «Σιντάρτα» ρίχνουν αυλαία με πιάνει μια συγκίνηση και σκέφτομαι ότι δικαιούται ο Μικρούτσικος για άλλη μια φορά αυτό που πάντα επιθυμεί: ένα φιλικό χτύπημα στην πλάτη – «Γεια σου ρε Θάνο, είσαι μεγάλος…μας έστειλες πάλι». Για άλλη μια φορά. Τόσα χρόνια τώρα.











    Lansetris
    02.12.2006, 15:09
    Μα, δεν είναι καταπληκτικός, Μαργαρίτα; Και να σκεφτεί κανείς ότι έχει υπηρετήσει το ελληνικό τραγούδι σε τόσες εκφάνσεις του!!!


    margo
    02.12.2006, 15:23
    Παράθεση:

    Το μέλος Lansetris στις 02-12-2006 στις 15:09 έγραψε...

    Μα, δεν είναι καταπληκτικός, Μαργαρίτα; Και να σκεφτεί κανείς ότι έχει υπηρετήσει το ελληνικό τραγούδι σε τόσες εκφάνσεις του!!!






    Έτσι ακριβώς αγαπητέ Lansetris..
    Και δεν χωράνε γκρίνιες για κανένα δίσκο του..
    Γι αυτό παρέθεσα το συγκεκριμένο κομμάτι του κειμένου σου,ειδικά οι τρείς τελευταίες γραμμές εκφράζουν απόλυτα το σεβασμό που αρμόζει..



    semplice
    02.12.2006, 15:52
    Χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που "ακουνε" με την ψυχή τους.Και πολύ περισσότερο χαίρομαι που μέσα από αυτόν τους τον τρόπο τους γνώρισα και τους έκανα φίλους μου.

    Θέλω εδώ να σας μεταφέρω κάτι δικό μου προσωπικό.Εδώ στο τόπικ και όχι στο blog.
    Τη μουσική λοιπόν του Μικρούτσικου(και όχι μόνο του Μικρούτσικου αλλά δεν είναι το θέμα μας τα ακούσματα μου) άρχισα να την νιώθω όταν ήδη είχα ακούσει πάρα πολλά που δεν διέθεταν τέτοια Αισθητική Πληρότητα.Αρχισα να την καταλαβαίνω όταν ένιωσα πως το κάθε μεγάλο τραγούδι είναι ένας κόσμος ολόκληρος που ΑΦΗΝΩ και μπαίνει μέσα μου και τον γνωρίζω, αφήνοντας τον να κυκολοφορεί στην καρδιά και στο νου μου.Μόνο έτσι πλέον καταλαβαίνω τη μουσική.
    Ως εμπειρία και ταξίδι και βίωμα.
    Ολα τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρουν.Δίνουν δουλειά και συζήτηση σε πολύ κόσμο αλλά για μένα είναι ανούσια παραφιλολογία.Δεν θα ήθελα να μπω ούτε καν σε διαδικασία σύγκρισης του δίσκου με παλαιότερους.Ουτε αυτό με ενδιαφέρει.Κάθε εποχή είναι διαφορετική.Και ας μην ξεχνάμε κάτι πολύ σημαντικό.Αξίζει ακόμα περισσότερο τον έπαινο μια τέτοια προσπάθεια σήμερα,διότι δεν πρέπει να ξεχνάμε πως και ο Αλκαίος αλλά και ο Μικρούτσικος είναι ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ πλακωμένοι απο τους όγκους των "σκουπιδιών" και υποφερουν όπως και εμεις.....


    Χαίρομαι που σε τόσο δύσκολους καιρούς υπάρχει ο Αλκης Αλκαίος που γράφει και με κάνει πάντα να ανατριχιάζω,ο Θάνος Μικρούτσικος που συνθέτει Μελωδίες -ο Μανώλης Μητσιάς προσωποποίηση της σεμνότητας και του ήθους και της πίστης στο ποιοτικό τραγούδι ,ο Χρήστος ο Θηβαίος με τη μοναδική φωνή και τις μοναδικές ερμηνείες του.




    spiroos
    07.12.2006, 23:54
    Τα τραγούδια "Κούκος μόνος σ' ένα ταμπλό", "Το ραβδί και το κλειδί" (για το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ "Να σου ξεπλένω με φιλιά τα μάτια απ΄τα σκοτάδια" (!!!!!!) και "Χάρτινη ζωή" είναι πράγματι σημαντικά τραγούδια, στο ύψος των δημιουργών, αλλά τόσο "μόνα" μέσα στο δίσκο.

    Υ.Γ Οι υψηλές απαιτήσεις των ακροατών τιμούν τους δημιουργούς...δεν τους κρίνουν..