ελληνική μουσική
    785 online   ·  210.833 μέλη

    Παιδεία και Εκκλησία: Ο παρατεταμένος ελληνικός Μεσαίωνας

    prosilios
    20.11.2006, 02:29
    αγαπητέ Vouliakis επίτρεψε μου να έχω τις ενστάσεις μου για την ακρίβεια των στοιχείων της κας Ζαμπέτα.

    1ον.γιατί ο κ.Κρίππας έκανε τριετή ερευνα για την κατάσταση στην Ευρώπη,αρκετή για να διαγνώσει και τις επικρατούσες τάσεις,σε πιθανές αλλαγές πολιτικού σκηνικού στις ευρωπαικές χώρες.

    2ον.γιατί η Ελευθεροτυπία μας έχει συνηθίσει σε ανακρίβειες ,ειδικά στον Ιό της.
    (ρώτα τον ψυχίατρο Κλεάνθη Γρίβα γι αυτα)

    Εν παση περιπτώσει ευκολο είναι να διαπιστώσουμε τι συμβαίνει σήμερα σε όλες τις χώρες...

    Η κα Ζαμπέτα ,παντως ,δεν κανει ούτε νύξη για ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ μαθήματος θρησκευτικών με ομολογιακό χαρακτηρα,οπουδήποτε στην Ευρώπη.

    Αναφέρεται σε προαιρετικό μάθημα..Μα ,μήπως στην Ελλάδα,αυτό δεν ισχύει;όποιος δεν θέλει να το παρακολουθήσιε ,αναλαμβάνει την ευθύνη να το δηλώσει στο σχολειό του και παπαλα...


    Ιεχωβίτες,πεντηκοστιανοί,μουσουλμάνοι δεν παρακολουθούν το μάθημα ....

    οι ιεχωβίτες δεν πάνε και στο στρατό....

    κάποια στιγμή βεβαια με τον ρυθμό που κατηφορίζουμε,θα ζητηθεί να γίνει κατ επιλογήν και η διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας ,νέας και αρχαίας,και να διδάσκονται υποχρεωτικώς στα σχολεία τα αμερικάνικα με τεξανική προφορά...




    ΥΓ.όλους αυτούς τους κουλτουριάρηδες που έγιναν σήμερα φιλελευθερότεροι του Μάνου και του Ανδριανόπουλου,ήθελα να τους είχα σε ομιλίες τους πριν το 1990 και την πτώση του ανατολικου μπλοκ .....μετά συνασπίστηκαν ολοι ομού στο κίνημα Ο.Φ.Α(οπου φυσαει ο ανεμος) με μόνη σταθερή συνισταμένη τους την αντιπαλότητα τους ενάντια σε κάθε τι ελληνικό και ρωμέικο....
    gazakas
    20.11.2006, 02:48
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 02:29 έγραψε...

    Η κα Ζαμπέτα ,παντως ,δεν κανει ούτε νύξη για ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ μαθήματος θρησκευτικών με ομολογιακό χαρακτηρα,οπουδήποτε στην Ευρώπη.





    "Οι πολιτικές που ακολουθούνται στα ευρωπαϊκά εκπαιδευτικά συστήματα όσον αφορά τη διδασκαλία περί θρησκείας ποικίλλουν, με ακραία παραδείγματα την περίπτωση ενός καθαρώς κοσμικού προτύπου εκπαίδευσης στη Γαλλία, όπου στο δημόσιο σχολείο δεν προβλέπεται η διδασκαλία των θρησκευτικών..."
    vouliakis
    20.11.2006, 02:51
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 02:29 έγραψε...

    αγαπητέ Vouliakis επίτρεψε μου να έχω τις ενστάσεις μου για την ακρίβεια των στοιχείων της κας Ζαμπέτα.

    1ον.γιατί ο κ.Κρίππας έκανε τριετή ερευνα για την κατάσταση στην Ευρώπη,αρκετή για να διαγνώσει και τις επικρατούσες τάσεις,σε πιθανές αλλαγές πολιτικού σκηνικού στις ευρωπαικές χώρες.

    2ον.γιατί η Ελευθεροτυπία μας έχει συνηθίσει σε ανακρίβειες ,ειδικά στον Ιό της.
    (ρώτα τον ψυχίατρο Κλεάνθη Γρίβα γι αυτα)

    Εν παση περιπτώσει ευκολο είναι να διαπιστώσουμε τι συμβαίνει σήμερα σε όλες τις χώρες...

    Η κα Ζαμπέτα ,παντως ,δεν κανει ούτε νύξη για ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ μαθήματος θρησκευτικών με ομολογιακό χαρακτηρα,οπουδήποτε στην Ευρώπη.

    Αναφέρεται σε προαιρετικό μάθημα..Μα ,μήπως στην Ελλάδα,αυτό δεν ισχύει;όποιος δεν θέλει να το παρακολουθήσιε ,αναλαμβάνει την ευθύνη να το δηλώσει στο σχολειό του και παπαλα...


    Ιεχωβίτες,πεντηκοστιανοί,μουσουλμάνοι δεν παρακολουθούν το μάθημα ....

    οι ιεχωβίτες δεν πάνε και στο στρατό....

    ....



    Eνστάσεις? Αμφισβητείς την εγκυρότητα επιστημόνων, όπως ο Γρίβας ή η Ζαμπέτα? Αν δεν μιλάνε βασισμένοι σε στοιχεία αυτοί οι άνθρωποι τότε ποιος μιλά?

    Δεν το νομίζω αγαπητέ μου, Προσήλιε. Σέβομαι τις απόψεις σου (δεν σου κρύβω πως πιστεύω πως είσαι -ή στοχεύεις να γίνεις- κληρικός και μάλιστα άξιος), όπως πιστεύω επίσης πως μου επιτρέπεις να διαφωνώ μ΄αυτές.

    Κάποιος έχει πει πως η ζωή είναι μια συνεχής διεργασία όπου οι ισορροπίες διαρκώς μετατοπίζονται. Ή, όπως θα έλεγα εγώ: η γνώση παραμένει δύναμη και μέσο, με νέες μορφές, νέες χρήσεις, νέα κατανομή. Αυτές ψάχνουν να βρουν ή προσπαθούν να προλάβουν κάποιοι άνθρωποι. Όχι να καταργήσουν ή να επιβάλουν απερίσκεπτα οτιδήποτε.




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 20-11-2006 02:53 ]


    Astron
    20.11.2006, 03:07
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 02:29 έγραψε...
    Αναφέρεται σε προαιρετικό μάθημα..Μα ,μήπως στην Ελλάδα,αυτό δεν ισχύει;όποιος δεν θέλει να το παρακολουθήσιε ,αναλαμβάνει την ευθύνη να το δηλώσει στο σχολειό του και παπαλα...


    Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό, αλλά πριν μερικά χρόνια για να μην παρακολουθήσεις το μάθημα των θρησκευτικών έπρεπε να δηλώσεις άθεος, άθρησκος ή αλλόθρησκος. Δεν ξέρω τί ισχύει σήμερα, αλλά εάν εξακολουθούν τα πράγματα να είναι έτσι, σημαίνει ότι εάν είσαι χριστιανός ορθόδοξος υποχρεούσαι να παρακολουθήσεις το μάθημα. (οπότε το μάθημα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως προαιρετικό σε αυτήν την περίπτωση. Προαιρετικό είναι ένα μάθημα που ο οποιοσδήποτε έχει την δυνατότητα να το διδαχτεί ή όχι.)
    Αντώνη μήπως ξέρεις τί ακριβώς ισχύει με αυτό το θέμα;

    prosilios
    20.11.2006, 04:33
    Για να μην αφήνω σε απορία τον αγαπητό Vouliakis:ούτε είμαι ,ούτε θα γίνω κληρίκός...

    αλοίμονο,αν στον τόπο μας απέμειναν μόνο οι ρασοφόροι να αγαπούν την καθ ημάς Παράδοση...


    στο θέμα μας...


    ούτε στη Γαλλία ισχύει η συνολική απαγόρευση διδασκαλίας ομολογιακού μαθήματος.
    στην επαρχία Αλσατίας Λωραίνης διδάσκεται το μαθημα των θρησκευτικων σύμφωνα με το ευαγγελικό δόγμα.

    πάμε παρακάτω...στην Ιρλανδία διδάσκεται 3 φορες την εβδομάδα,στην Ολλανδία είναι υποχρεωτικό το μάθημα που έχει αρκετη θρησκειολογία,στο Βέλγιο επίσης υποχρεωτικό.


    τις παραπάνω πληροφορίες τις αντλησα επικοινωνώντας με φίλους που έχουν εμπειρία από τις παραπάνω χώρες....

    όταν αναφέρθηκα στον σημαντικό ψυχίατρο Κλεάνθη Γρίβα,το έκανα για να θυμίσω τις καταγγελίες του για λογοκρισία και αλλοίωση κειμένων του από την Ελευθεροτυπία,από την οποία και αποχώρησε.

    οι απόψεις του είναι πράγματι ρηξικελευθες και πηγάζουν από πολύ δουλεια και μελέτη.

    την κ.Ζαμπέτα δεν είχα την τιμή να την γνωρίσω ούτε να την διαβάσω...πλήθυναν πολλοί οι επίκουροι τα τελευταία χρόνια...σε μερικά περιφερειακά τμήματα είναι σχεδόν ισάριθμοι με τους φοιτητές ....

    αυτό δεν σημαίνει ότι απαξιώνω το έργο ή τις μελέτες της....αλλά όταν στατιστική έρευνα αποδεικνύει το 50% των επιστημονικών δημοσιευσεων ως ψευδείς ..ε,καλό είναι να είμαστε υποψιασμένοι και να μη καταπίνουμε αμάσητο ότι μας πασάρουν ειδικά αν αφορά θέμα που μας ενδιαφέρει προσωπικά....


    ας πω και στο Αστρον μια κουβέντα:φίλε μου ,το ποιος είναι ορθόδοξος δεν το καθορίζει κανείς αλλος παρά η εκούσια αποδοχή της διδασκαλίας της Ορθοδόξου Εκκλησίας.
    στην περίπτωση που ένα παιδί δεν θέλει να παρακολουθήσει ενα μάθημα για λογους συνειδησης οφείλει να υποστηρίξει την άρνηση του.
    στον στρατό και απλώς ειρηνόφιλος εάν δηλώσεις κανεις εναλλακτική θητεία,στο δικαστήριο έαν δεν θελήσεις να ορκιστείς στο Ευαγγέλιο για χ,ψ,z λόγους ,έχεις αυτό το δικαίωμα.και στις δύο περιπτωσεις δηλώνεις εγγράφως και υπευθύνως τις αντιρρησεις σου.
    το ίδιο γινεται και στο σχολείο.
    ας υποστηρίξει ο μαθητής την επιλογή του,με ή χωρίς την συμπαράσταση των γονιών του.να έχουμε αντιρρησίες συνείδησης και στα σχολεία.
    "θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία"

    υγ.στα μαθήματα φυσιολογίας και πειραματικής ανατομικής των ιατρικών σχολών χρησιμοποιουνται πειραματοζωα...
    μήπως να γινουν κι αυτα τα μαθήματα καυ επιλογην για τους φοιτητες της ιατρικής ,λόγω παραβίασης των δικαιωμάτων των ζώων;;;
    καλη ιδέα θα ήταν..θα μάθουν έτσι φυσιολογία και ανατομία απευθείας στον ασθενή...




    Vangelis86
    20.11.2006, 04:39
    Αν δεν εισαι απο οικογενεια μουσουλμανων, ιεχοβαδων κ.τ.λ. δυσκολα παιρνεις απαλλαγη.
    Orfeus
    20.11.2006, 07:30
    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 19-11-2006 στις 21:52 έγραψε...

    Η εβραϊκή παράδοση δε διδάσκεται ως θρησκεία του ελληνικού κράτους.. Είναι μια εισαγωγή ή για να το πω καλύτερα το προανάκρουσμα του ερχομού του Μεσσία .


    Και γιατί να το διδασκόμαστε εμείς αυτό; Τι σχέση έχουν οι Έλληνες με την Εβραϊκή παράδοση;

    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 19-11-2006 στις 21:52 έγραψε...

    Από την άλλη το πόσο σημαντικό είναι το καθετί στη ζωή μας έχει να κάνει με το πόσο σημαντικό είναι στην ψυχή μας. Εκείνο που έχει αξία είναι το Φως που έφερε ο Χριστός . Ως Φως φωτίζει και ως Φως προσελκύει. Αν σε προσελκύει το ψάχνεις , το ζητάς, αν δεν σε προσελκύει εκατοντάδες μαθήματα να κάνεις θα είναι σα να περιμένεις να δεις τον ήλιο με κλειστά τα στόρια. Νομίζω πως τα υπόλοιπα είναι πολύ απλά από κει και πέρα.


    Ένσταση!!!!!
    Τι θέλετε να μου πείτε δηλαδή; Ότι οι Μωαμεθανοί, οι Βουδιστές ή οι Ινδουιστές που δεν πιστεύουν στον Ιησού δεν έχουν σημαντικά πράγματα στην ψυχή τους; Μόνο ο Ιησούς είναι η σημαντικότητα και το Φως;
    Να μου επιτρέψετε να ψάχνω και να βρίσκω το Φως εκεί που εγώ επιλέγω!!!
    Ένσταση!!!

    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 19-11-2006 στις 21:52 έγραψε...

    Το να χρησιμοποιεί κανείς αποσπασματικά κομμάτια από δω και από κει για να στηρίξει απόψεις του, αντιπαραθέτοντάς τα σε άλλα άλλου είναι ένας φαύλος κύκλος που δεν τελειώνει ποτέ...


    Τι αποσπασματικά κομμάτια χρησιμοποίησα; Το ότι διδάσκομαι τον Αβραάμ, τον Νώε, τον Λωτ και ένα σωρό άλλους αντί να διδάσκομαι τον Δευκαλίωνα, τον Προμηθέα, τον Ίωνα ή τον Κέλτη είναι αποσπασματικό;
    Το ότι βαφτίζομαι, και μου διαβάζουν το ευαγγέλιο για τη βάφτιση του Ιησού είναι αποσπασματικό;
    Το ότι παντρεύομαι και μου διαβάζουν το ευαγγέλιο του γάμου της Κανά είναι αποσπασματικό;

    Τελικά… Είναι τραγικό που οι Έλληνες υπερασπίζονται Εβραϊκά βιβλία και μύθους!!!

    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 19-11-2006 στις 21:52 έγραψε...

    Και να σας πω και κάτι άλλο;


    Δεν χρειάζεται να μου πείτε κάτι άλλο. Απλά, σας ζητώ να μου επιτρέπετε να έχω τις επιλογές μου στο αν θέλω ή όχι να διδάσκομαι τα θρησκευτικά στο σχολείο και να μου επιτρέπετε να ψάχνω να βρίσκω το Φως εκεί που εγώ επιλέγω!!! Στον Αλλάχ, στον Βούδα, στον Κρίσνα, στον Κομφούκιο, στον Δία, ή όπου αλλού εγώ νομίζω!!!

    sunwing
    20.11.2006, 08:07
    Kάθε άνθρωπος έχει κάτι από τη Χάρη του Απόλυτου , όποιον Θεό και αν πιστεύει ή και αν δεν πιστεύει και σε τίποτε. Αυτό είναι δεδομένο. Αλίμονο σε κείνον που πιστεύει ότι οι σεσωσμένοι (...ήδη...χεχε -χριστιανοί καρατίων βλέπετε) είμαστε μόνο οι ορθόδοξοι ή μόνο οι Χριστιανοί. Μόνο που άλλο τα φώτα των εκάστοτε φωτισμένων ανθρώπων (των θρησκειών , της Τεχνης , της όποιας κουλτούρας) και ε... άλλο το ΦΩΣ ΕΚ ΦΩΤΟΣ.. Όποιος αληθινά ψάχνει για αυτό ας διαβάσει το βιβλιο του Γραμματικάκη Η αυτοβιογραφία του φωτός. Τον άκουσα σε συνέδριο και τα έχασα όταν είπε: Άργησα να βρω την αλήθεια αλλά ποτέ δεν είναι αργά Είπε και το άλλο: Μελέτησα το ΦΩΣ στην επιστήμη και στις θρησκείες , αυτό που βρήκα στην ορθόδοξη παράδοση στους πατέρες ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ...
    Δεν τα λέω εγώ , η Ηλιοφτερη , αυτά τα λεει καταξιωμένος Φυσικός , γνωστότατος στο Πανελλήνιο...
    Και αλίμονο και αν ο καθένας μας δεν ήταν ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει , εξάλλου ποιος θέλει να του κάνουν προπαγάνδα; Απόψεις εκφράζουμε όπως όλοι οι ΘΝΗΤΟΙ...
    margo
    20.11.2006, 09:32
    Πολύ όμορφο βιβλίο Ορφέα,σου το προτείνω κι εγώ..
    prosilios
    20.11.2006, 10:52
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 20-11-2006 στις 07:30 έγραψε...




    Τι αποσπασματικά κομμάτια χρησιμοποίησα; Το ότι διδάσκομαι τον Αβραάμ, τον Νώε, τον Λωτ και ένα σωρό άλλους αντί να διδάσκομαι τον Δευκαλίωνα, τον Προμηθέα, τον Ίωνα ή τον Κέλτη είναι αποσπασματικό;
    Το ότι βαφτίζομαι, και μου διαβάζουν το ευαγγέλιο για τη βάφτιση του Ιησού είναι αποσπασματικό;
    Το ότι παντρεύομαι και μου διαβάζουν το ευαγγέλιο του γάμου της Κανά είναι αποσπασματικό;

    Τελικά… Είναι τραγικό που οι Έλληνες υπερασπίζονται Εβραϊκά βιβλία και μύθους!!!





    H Σίβυλλα η Κυμαία προφήτευσε: «Θα έλθει ο Υιός του Θεού στην γη και θα φορέσει σάρκα ανθρώπινη, ομοιούμενος με τους θνητούς της γης. Θα φέρει το όνομα του τέσσερα φωνήεντα και δύο σύμφωνα, οκτώ μονάδες, οκτώ δεκάδες και οκτώ εκατοντάδες, ήτοι τον αριθμό 888» (προέβλεψε δηλαδή το όνομα ΙΗΣΟΥΣ) (βλ. Εκκλησιαστική Ιστορία Ευσεβίου και 20° τόμο Ελληνικής Πατρολογίας του Κέντρου Πατερικών Εκδόσεων, σελ. 1285-1293).

    Μια ακόμη εντυπωσιακή περίπτωση ο χρησμός της Σίβυλλας της Ερυθραίας, ιέρειας του Απόλλωνος, περί της Δευτέρας Παρουσίας του Ιησού Χριστού.

    Στην ακροστιχίδα του χρησμού σχηματίζεται η φράση «ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΕΙΣΤΟΣ ΘΕΟΥ ΥΙΟΣ ΣΩΤΗΡ ΣΤΑΥΡΟΣ» (με «ει»).

    Περί της Σίβυλλας της Ερυθραίας, ο Άγιος Αθανάσιος Αλεξανδρείας (Te ntecreties Nikaenae Sydonue, 40, 18) μαρτυρεί ότι προφήτευσε 3.000 χρόνια πριν την εποχή του, δηλαδή το 2700 π.Χ. περίπου....


    καιι μην αρχίσετε για αξιοπιστία πηγών κλπ γιατί η αξιοπιστία των πηγών είναι ακριβώς όμοια με αυτή που έχουν οι πηγές για τα συγγραμματα των μεγάλων φιλοσόφων της αρχαιότητας Επίκτητου,Επίκουρου κ.ο.κ για να μην πάμε στα Ορφικά ....(άν το φέρει η κουβέντα θα πάμε κι εκεί)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prosilios στις 20-11-2006 11:37 ]


    Astron
    20.11.2006, 12:49
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 04:33 έγραψε...
    ας πω και στο Αστρον μια κουβέντα:φίλε μου ,το ποιος είναι ορθόδοξος δεν το καθορίζει κανείς αλλος παρά η εκούσια αποδοχή της διδασκαλίας της Ορθοδόξου Εκκλησίας.
    στην περίπτωση που ένα παιδί δεν θέλει να παρακολουθήσει ενα μάθημα για λογους συνειδησης οφείλει να υποστηρίξει την άρνηση του.
    στον στρατό και απλώς ειρηνόφιλος εάν δηλώσεις κανεις εναλλακτική θητεία,στο δικαστήριο έαν δεν θελήσεις να ορκιστείς στο Ευαγγέλιο για χ,ψ,z λόγους ,έχεις αυτό το δικαίωμα.και στις δύο περιπτωσεις δηλώνεις εγγράφως και υπευθύνως τις αντιρρησεις σου.
    το ίδιο γινεται και στο σχολείο.
    ας υποστηρίξει ο μαθητής την επιλογή του,με ή χωρίς την συμπαράσταση των γονιών του.να έχουμε αντιρρησίες συνείδησης και στα σχολεία.


    Α έτσι είναι προαιρετικό; Κατάλαβα.
    Ε λοιπόν τότε για να είμαστε ακριβολόγοι να μην ξανακούσω ότι στην Ελλάδα είναι προαιρετικά τα θρησκευτικά! Αυτό που είναι "προαιρετικό" είναι να είσαι χριστιανός ορθόδοξος. Έτσι και είσαι, τα θρησκευτικά είναι αναγκαστικά. Ο δε παραλληλισμός με τους αντιρρησίες του στρατού είναι ανατριχιαστικός.
    Όταν στην Ευρώπη μιλούν για προαιρετικό μάθημα το εννοούν με την πραγματική έννοια της λέξης. Εδώ για να μην παρακολουθήσεις το μάθημα πρέπει αναγκαστικά να δηλώσεις διαφορετικό δόγμα.
    Αν εγώ δηλαδή είμαι χριστιανός ορθόδοξος αλλά έχω αντίρρηση να διδάσκεται το παιδί μου το μάθημα των θρησκευτικών στο σχολείο (για πολλούς και διαφόρους λόγους)... θα το διδαχτεί με το ζόρι!

    prosilios
    20.11.2006, 13:05
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 20-11-2006 στις 12:49 έγραψε...

    [
    Ε λοιπόν τότε για να είμαστε ακριβολόγοι να μην ξανακούσω ότι στην Ελλάδα είναι προαιρετικά τα θρησκευτικά! Αυτό που είναι "προαιρετικό" είναι να είσαι χριστιανός ορθόδοξος. Έτσι και είσαι, τα θρησκευτικά είναι αναγκαστικά. Ο δε παραλληλισμός με τους αντιρρησίες του στρατού είναι ανατριχιαστικός.
    Όταν στην Ευρώπη μιλούν για προαιρετικό μάθημα το εννοούν με την πραγματική έννοια της λέξης. Εδώ για να μην παρακολουθήσεις το μάθημα πρέπει αναγκαστικά να δηλώσεις διαφορετικό δόγμα.
    Αν εγώ δηλαδή είμαι χριστιανός ορθόδοξος αλλά έχω αντίρρηση να διδάσκεται το παιδί μου το μάθημα των θρησκευτικών στο σχολείο (για πολλούς και διαφόρους λόγους)... θα το διδαχτεί με το ζόρι!




    και αν εγώ δηλώσω Ελλην μεν ,αλλα αρνούμαι να συμμετάσχω την διδασκαλία της γλώσσας γιατί δεν διδάσκεται η απλή καθαρεύουσα ή γιατί δεν διδάσκεται η μεσαιωνική ελληνική...θα πρέπει να μου δώσουν το ελευθερο αναιτιολόγητα ,ανυπεύθυνα και ανυπόγραφα να φύγω από το μάθημα;

    αν εγώ ,που θεωρώ πως η βυζαντινή μουσικη είναι πλουσιότερη σε δυνατότητες από την ευρωπαική ,ισχυριστώ πως θίγομαι από τη διδασκαλία της ευρωπαικής ,μπορώ ν αποχωρήσω χωρίς να δώσω λόγο σε κανέναν;;;

    το σχολείο έχει και μια διοικητική δομή ...έτσι λειτουργούν οι κοινωνίες...

    δε μπορείς να σηκώνεσαι και να φεύγεις από όποιο μαθημα δε σου αρέσει μη δινοντας λογαριασμό σε κανέναν...

    διαφορετικά ας κανουμε το σχολειο όπως λέει ο Τζιμάκος:"μόνο εμένανε σηκώνει να πω μάθημα η δασκάλα ,θα την σφάξω σαν κουνέλι και θα βγω να παίξω μπάλα"
    Astron
    20.11.2006, 13:16
    Προσήλιε ήσουν σαφέστατος, και νομίζω ότι αιτιολόγησες πλήρως τον τίτλο του topic.
    Θεωρείς εξίσου σημαντική την διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας με την διδασκαλία του ορθόδοξου δόγματος που αποτελεί προσωπική πίστη!
    Τέτοιες ακριβώς είναι οι απόψεις που χαρακτηρίζονται ως "παρατεταμένος ελληνικός Μεσαίωνας".
    Και καλό θα ήταν όταν σε ρωτούν ποια είναι η εθνικότητά σου να απαντάς "Ελληνορθόδοξος" γιατί πλέον τα έχεις ταυτίσει εντελώς.
    Όμως οι κοινωνίες προοδεύουν και δεν μπορούμε να μείνουμε στο μεσαιωνικό μοντέλο ταύτισης θρησκείας-κράτους.


    Υ.Γ. Αντώνη, κατάλαβες τώρα ότι δεν πολεμάω ανεμόμυλους;
    prosilios
    20.11.2006, 13:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 20-11-2006 στις 13:16 έγραψε...

    Προσήλιε ήσουν σαφέστατος, και νομίζω ότι αιτιολόγησες πλήρως τον τίτλο του topic.
    Θεωρείς εξίσου σημαντική την διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας με την διδασκαλία του ορθόδοξου δόγματος που αποτελεί προσωπική πίστη!
    Τέτοιες ακριβώς είναι οι απόψεις που χαρακτηρίζονται ως "παρατεταμένος ελληνικός Μεσαίωνας".
    Και καλό θα ήταν όταν σε ρωτούν ποια είναι η εθνικότητά σου να απαντάς "Ελληνορθόδοξος" γιατί πλέον τα έχεις ταυτίσει εντελώς.
    Όμως οι κοινωνίες προοδεύουν και δεν μπορούμε να μείνουμε στο μεσαιωνικό μοντέλο ταύτισης θρησκείας-κράτους.



    την διδασκαλία της καθ ημάς παραδόσεως την θεωρώ ,υουλάχιστον,εξίσου σημαντική με την διδασκαλία της ιστορίας,της μουσικής,της γλώσσας,της ζωγραφικής...

    αυτό δεν με κάνει ούτε θρησκόληπτο,ούτε φανατικό....

    γνωριμία με το γονιδίωμα μου είναι...και με τις αξίες που ενέπνευσαν τον Θοδωρή Κολοκοτρωνη,τον Μακρυγιάννη,τον Καραισκάκη,τον Ευαγόρα Παλληκαρίδη,τον Γρηγόρη Αυξεντίου,τον Παύλο Μελά,τον ανθυπολοχαγό της Αλβανίας,τον Οδυσσέα Ελύτη,τον Αλεξανδρο Παπαδιαμάντη,την Ελένη Φωκά,τον Φώτη Κόντογλου...

    όλους αυτούς που δε λογάριασαν κόπους,πόνους και θυσίες για να έχω εγω την δυνατότητα να μιλω μαζί σου ελληνικά σήμερα και όχι ν αναγκάζομαι να μιλώ τούρκικα ή φραγκολεβαντίνικα.


    τόσο δύσκολο είναι να γίνει κατανοητό;


    ..Τη Ρωμιοσύνη μη την κλαίς,
    κι' εκεί που πάει να σκύψει
    με το σουγιά στο κόκαλο
    με το λουρί στο σβέρκο... Νάτη! Πετιέται!........."

    Orfeus
    20.11.2006, 13:44
    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 20-11-2006 στις 08:07 έγραψε...

    Kάθε άνθρωπος έχει κάτι από τη Χάρη του Απόλυτου , όποιον Θεό και αν πιστεύει ή και αν δεν πιστεύει και σε τίποτε. Αυτό είναι δεδομένο. Αλίμονο σε κείνον που πιστεύει ότι οι σεσωσμένοι (...ήδη...χεχε -χριστιανοί καρατίων βλέπετε) είμαστε μόνο οι ορθόδοξοι ή μόνο οι Χριστιανοί. Μόνο που άλλο τα φώτα των εκάστοτε φωτισμένων ανθρώπων (των θρησκειών , της Τεχνης , της όποιας κουλτούρας) και ε... άλλο το ΦΩΣ ΕΚ ΦΩΤΟΣ.. Όποιος αληθινά ψάχνει για αυτό ας διαβάσει το βιβλιο του Γραμματικάκη Η αυτοβιογραφία του φωτός. Τον άκουσα σε συνέδριο και τα έχασα όταν είπε: Άργησα να βρω την αλήθεια αλλά ποτέ δεν είναι αργά Είπε και το άλλο: Μελέτησα το ΦΩΣ στην επιστήμη και στις θρησκείες , αυτό που βρήκα στην ορθόδοξη παράδοση στους πατέρες ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ...
    Δεν τα λέω εγώ , η Ηλιοφτερη , αυτά τα λεει καταξιωμένος Φυσικός , γνωστότατος στο Πανελλήνιο...
    Και αλίμονο και αν ο καθένας μας δεν ήταν ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει , εξάλλου ποιος θέλει να του κάνουν προπαγάνδα; Απόψεις εκφράζουμε όπως όλοι οι ΘΝΗΤΟΙ...


    Δεν μου είπατε κάτι καινούργιο τώρα.

    Το ΦΩΣ ΕΚ ΦΩΤΟΣ είναι μονοπώλιο της ορθοδοξίας; Ο μισός πλανήτης βρίσκεται δηλαδή στο σκοτάδι;

    Στις Ινδίες (για παράδειγμα), υπάρχει ο Ινδός ανάλογος Γραμματικάκης, ο οποίος λέει ακριβώς το ίδιο πράγμα:

    "Μελέτησα το ΦΩΣ στην επιστήμη και στις θρησκείες , αυτό που βρήκα στην Ινδουιστική παράδοση στους πατέρες ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ..."




    gazakas
    20.11.2006, 14:35
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 13:29 έγραψε...

    γνωριμία με το γονιδίωμα μου είναι...





    !!! Όλα τα είχε η Μαριορή, οι ψευδοεπιστημονικές απόψεις περί αποτύπωσης της "καθ' ημάς παραδόσεως" στο γονιδίωμά μας ήταν που έλειπαν!
    prosilios
    20.11.2006, 14:40
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 20-11-2006 στις 14:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 20-11-2006 στις 13:29 έγραψε...

    γνωριμία με το γονιδίωμα μου είναι...





    !!! Όλα τα είχε η Μαριορή, οι ψευδοεπιστημονικές απόψεις περί αποτύπωσης της "καθ' ημάς παραδόσεως" στο γονιδίωμά μας ήταν που έλειπαν!



    ν αρχίσουμε και μαθήματα γενετικής τωρα;;;
    ίσως το κάνω αργότερα γιατί είναι περίπλοκο θέμα αν και άπτεται των σπουδών μου.

    θα σου πω μόνο ένα προς το παρόν:

    οι ψυχικές νόσοι είναι κληρονομουμενες κατά ένα σημαντικό ποσοστό.

    το ίδιο και η ψυχική υγεία....


    katerina229
    20.11.2006, 14:43
    Καταρχάς διάβασα όλες τις απαντήσεις μία προς μία. Μια πρώτη μου άποψη είναι ότι ο καλύτερος, ουσιώδης και ενδιαφέρον διάλογος εγινε μεταξύ gate - astron.
    Η δική μου άποψη νομίζω πως δεν έχει σημασία να διατυπωθεί από την στιγμή που καλύπτομαι πλήρως από όσα είπε η Νεκταρία (gate). Με λίγα λόγια ο Θεός δεν διδάσκεται, η πίστη δεν διδάσκεται αλλα η θρήσκεία και ο θρησκευτικός πολιτισμός και διδάσκονται και είναι απαραίτητο να διδάσκονται ως κομμάτι πολιτιστικής μας ταυτότητας και τίποτα παραπάνω. Ούτε κατήχηση ούτε τίποτα. Είναι η πιο σώφρων άποψη που έχω διαβάσει.
    Όσο για αυτό που αναφέρθεκε από κάποιο μέλος κάποια στιγμή (νομίζω τον Ορφέους) ότι πρόκειται περί εβραϊκής θρησκείας και πολιτισμού και άρα τι σχέση έχει με εμάς κάνω copy-paste κάποια λόγια της gate που διάβασα νωρίτερα και νομίζω ότι λένε πολλά:

    "Δεν έχει καμία σημασία η καταγωγή των γραπτών κειμένων όταν έχουν γίνει για αιώνες κομμάτια της ελληνικής παράδοσης. Κομμάτια της ελληνικής παράδοσης είναι ήδη εδώ και αιώνες στοιχεία που έχουν γεννηθεί σε άλλους λαούς. Αν πιάσεις την ελληνική λαογραφία και πολλές απο τις δοξασίες που κυριαρχούσαν πάντα στον λαό μας, θα δεις ότι πολλές από αυτές έχουν καταγωγή κέλτικων ή αλλών φυλών... Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι ελληνική παράδοση; Απ' τη στιγμή που ενσωματώθηκαν αυτά τα στοιχεία στον τρόπο ζωής και σκέψης των ελλήνων, πιστεύω πως είναι... "


    Astron
    20.11.2006, 14:46
    Προς Προσήλιο:
    Είναι τέτοια η προπαγάνδα και ο κατηχητισμός που στο τέλος νομίζει κανείς ότι είναι ορθόδοξος εκ γενετής!

    Όσο για τους ήρωες που έλεγες παραπάνω Προσήλιε, δηλαδή αν πχ ο Γρηγόρης Αυξεντίου πίστευε στα φαντάσματα και στην αστρολογία θα έπρεπε να πιστέψω κι εγώ για να τον τιμήσω;
    Τους ήρωες πρέπει να τους τιμάμε για αυτό που ήτανε: αγωνιστές για την ελευθερία, όπως ήταν κι ο Λεωνίδας πριν 2500 χρόνια, και οι παππούδες μας πριν 65 χρόνια. Η πίστη τους μπορεί να τους έδωσε δύναμη, αλλά ο λόγος που πολέμησαν ήταν ένας: η ελευθερία. Κακώς λοιπόν χρησιμοποιείς τον αγώνα τους για να υποστηρίξεις το "ελληνορθόδοξο" δόγμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 20-11-2006 14:47 ]


    prosilios
    20.11.2006, 14:51
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 20-11-2006 στις 14:46 έγραψε...

    Προς Προσήλιο:
    Είναι τέτοια η προπαγάνδα και ο κατηχητισμός που στο τέλος νομίζει κανείς ότι είναι ορθόδοξος εκ γενετής!

    Όσο για τους ήρωες που έλεγες παραπάνω Προσήλιε, δηλαδή αν πχ ο Γρηγόρης Αυξεντίου πίστευε στα φαντάσματα και στην αστρολογία θα έπρεπε να πιστέψω κι εγώ για να τον τιμήσω;
    Τους ήρωες πρέπει να τους τιμάμε για αυτό που ήτανε: αγωνιστές για την ελευθερία, όπως ήταν κι ο Λεωνίδας πριν 2500 χρόνια, και οι παππούδες μας πριν 65 χρόνια. Η πίστη τους μπορεί να τους έδωσε δύναμη, αλλά ο λόγος που πολέμησαν ήταν ένας: η ελευθερία. Κακώς λοιπόν χρησιμοποιείς τον αγώνα τους για να υποστηρίξεις το "ελληνορθόδοξο" δόγμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 20-11-2006 14:47 ]






    «Πολεμήσαμε πρώτα υπέρ Πίστεως και μετά υπέρ Πατρίδος» Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

    είμαι σε πειρασμό να σας βάλω ένα καταπληκτικό κείμενο του Ζουράρι..μάλλον θα το κάνω αυριο στο blog..ως πρόγευση ιδού ενα απόσπασμα:

    "Οι συνήθεις χάσκακες

    «...οι συνήθεις χάσκακες, έχαινον ακούοντες την καινήν διδασκαλίαν, και
    προς αυτήν τον βίον ρυθμίζοντες, εζήτουν να ζώσιν ελεύθεροι των από της
    θρησκείας δεσμών, φυσικήν ζώντες ζωήν, φυσικόν νόμον ακούοντες, ή μη
    ακούοντες ουδένα·»
    Μανουήλ Γεδεών: «Η πνευματική κίνησις του Γένους κατά τον ΙΗ΄ και ΙΘ΄
    αιώνα». (Ερμής, 1976).


    «...Το ίδιο προσπαθούν να κάνουν απ την μεριά τους οι νικητές: να
    αλλοιώσουν τους νικημένους, να τους διδάξουν τα δικά τους, με σκοπό όχι
    βέβαια την απελευθέρωσή τους, αλλά για να εμφυσήσουν στους υποτελείς ένα
    μόνιμο αίσθημα θαυμασμού προς τους νικητές τους, δηλαδή ένα οριστικό
    σύνδρομο μειονεξίας...»

    OI ΣΥΝΗΘΕΙΣ χάσκακες ξαναχτύπησαν.
    Ποιοί είναι όμως οι συνήθεις χάσκακες; Τους γνωρίζουμε από την συνήθη
    ανελλήνιστη και ματαιόσπουδη κόψη τους: είναι οι «πεπολιτισμένοι» οι κατ
    επάγγελμα ενάρετοι, οι τα φώτα της Εσπερίας φέροντες. Οι συνήθεις χάσκακες,
    πλοηγοί της ευρωπαϊκής χρηστομάθειας, ουραγοί της ελληνικής μαρτυρίας,
    χάσκακες μπροστάρηδες της αφασίας."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : prosilios στις 20-11-2006 15:34 ]