ελληνική μουσική
    359 online   ·  210.815 μέλη

    Να απαγορευθούν οι θρησκείες

    noizreduction
    30.07.2007, 21:49
    Κατλαβαινεις λοιπον, πως εαν επιδιωξουμε μια συζητηση σε σοβαρη βαση, πολλοι μπορουμε να κατηγορηθουμε για προσηλυτισμο. Γι'αυτο θα προτιμησω την αποχη.

    Οσο για το θεμα αισθητικης. Νομιζω πως καλυπτετε πολυ ομορφα τον τροπο που τα αναφερει ο asxetos. Δεν ειναι κωμικο, ουτε γελοιογραφικο θεμα η Εκκλησια. Και ο τροπος που τα αναφερει ειναι καθαρα ειρωνικος. Δυστυχως ή ευτυχως, δεν δουλευει σαν γελοιογραφος του musicheaven..εκτος εαν του εχετε προσδωσει αυτο το ρολο ( και τον εχει αποδεχτει ), για να ξερω ποτε κατι ειναι γελοιογραφικο και ποτε οχι.
    StavmanR
    30.07.2007, 22:02
    Φίλε μου, να με συγχωρείς αλλά τώρα κάνεις φάουλ κατά τη γνώμη μου. Το πως θα εκφραστεί ο καθένας είναι δικό του θέμα. Άλλος γράφει τραγουδάκια, άλλος παραθέτει βίντεος από το Youtube και άλλος απλά ένα χαμόγελο από τα emoticons. Η έκφραση δεν περιορίζεται σε συγκεκριμένο τύπο σύνταξης προτάσεων και δεδομένη επιχειρηματολογία. Δεν παίρνω το μέρος του άσχετου, δεν είναι ο ρόλος μου αυτός και δεν έχω και ιδιαίτερο ρόλο να το κάνω άλλωστε. Και τους δύο σας γνωρίζω από εδώ μέσα, περίπου για το ίδιο χρονικό διάστημα.
    Πρόσφατα έγινε ένα θέμα στη Δανία(ή Σουηδία δεν θυμάμαι καλά), με τη γελοιογραφία του Μωάμεθ και ξεσηκώθηκε όλος ο φανατικός ισλαμικός κόσμος. Το ίδιο έγινε και εδώ με την αποκαθήλωση ενός έργου τέχνης που είχε σχέση με τα εθνικά σύμβολα. Αν θέλεις δώσε ένα στίγμα στο αντίστοιχο τόπικ να το συζητήσουμε από εκεί για να μην ξεφεύγουμε εδώ (πράγμα που δυστυχώς έχουμε κάνει). Το τόπικ όνομάζεται "Λογοκρισία σε έργο τέχνης" και είναι στην κατηγορία "περί ανέμων και υδάτων" ,νομίζω. Εκεί μπορούμε να αναπτύξουμε πλήρως τις θέσεις μας για την ελευθερία έκφρασης.
    Προσωπικά απολαμβάνω τη συμμετοχή μου σε ένα φόρουμ, στο οποίο ο καθένας εκφράζεται με τον ιδιαίτερο προσωπικό του τρόπο. Θα ήταν πολύ βαρετό κατά την ταπεινή μου άποψη να διάβαζα καθημερινά 10 εκθέσεις ιδεών και άκρως επιστημονικά κείμενα, καθώς δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης του φόρουμ. Τα πρώτα θα μου τα ανέλυαν ίσως καλύτερα από τον καθένα φιλολογικά βιβλία και τα δεύτερα αντίστοιχες επιστημονικές έρευνες.
    Επαναλαμβάνω ότι σε θεωρώ άνθρωπο με γνώσεις και ευρύ οπτικό πεδίο και ως τέτοιο σε αντιμετωπίζω στη συζήτηση.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 30-07-2007 22:04 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 30-07-2007 22:05 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 30-07-2007 22:13 ]


    noizreduction
    30.07.2007, 22:08
    Λυπαμαι ειλικρινα εαν εκφρασεις του τυπου που παρεθεσα τιμανε ενα forum και γινονται αποδεκτες απο τα υπολοιπα μελη. Ιδιαιτερα σε θεματα που θιγουν ορισμενες ευαισθητες πτυχες της κοινωνιας μας.
    Ανεμενα λιγο περισσοτερη σοβαροτητα. Και εξαλλου ο asxetos δεν εκφραζεται παντα ετσι, πραγμα που σημαινει πως οταν θελει να ειρωνευτει το κανει με πιο εμφανη τροπο.
    Τελοσπαντων, αμα ειναι να κατηγορηθω και για φιμωση του λογου, τοτε καλυτερα να φιμωθω εγω, για να μην εχουμε εξελιξη σε μια ατελειωτη συζητηση.
    Συγνωμη εαν εκφραζομαι σοβαρα και προσπαθω να κρατησω τους κανονες του forum που εγγραφηκα και να σεβαστω συγχρονως τους συνομιλητες μου.
    asxetos
    30.07.2007, 22:10
    πρόσεχε noizreduction ....κάνεις αυτή τη στιγμή ένα μεγάλο λάθος. Το άν είναι θέμα γελοιογραφικό ή κωμικό η εκκλησία...είναι και πολύ μάλιστα για εμένα και για κανένα άλλον εδώ μέσα.
    Είναι δική μου η άποψη και δεν δέχομαι κριτική στις απόψεις μου...το συνεχίζεις αυτό που έκανες χθές και αρχίζω να φοβάμαι ότι μάλλον υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα σε εσένα.

    Επίσης δεν με καλύπτει κανείς και δεν μου έχει αναθέσει κανείς τίποτα......πρόσεχε τα λόγια σου σε παρακαλώ. Αν θέλεις να κάνεις κατήχηση ή κάτι άλλο....κάντην χωρίς να αναφέρεσαι σε εμένα....εντάξει?


    noizreduction
    30.07.2007, 22:11
    Ενταξει, ζητω συγνωμη, Ειμαι ακομα νεος, αλλα πανω κατω καταλαβα πως λειτουργουν ορισμενα πραγματα εδω. Δεν θα το ξανακανω.

    ( να σημειωσω πως μια ευγενικη κριτικη στις αποψεις ενος αλλου, ειναι υγιης κουβεντα. Εαν μου απαγορευεις να αναφερθω στις αποψεις σου, φιμωνεις το λογο μου. Κατι που δεν εκανα εγω. Λιγη περισσοτερη ευγενεια ζητησα μονο )

    asxetos
    30.07.2007, 22:42
    Δε μπορω να σε καταλαβω ρε συ noizreduction. Τωρα μου θυμιζεις την τακτικη ...επιεικως για να μην αναφερθω αλλου...του εμπρηστη καταστασεων περιεργων συνομοσιωλογικων...και δεν ξερω τι αλλο.
    Εσυ κανεις κριτικη στο προσωπο μου...και οχι στις αποψεις μου...δεν ξερω ειλικρινα τι εχεις μαζι μου....αλλα μην μου καλλας σε παρακαλω πολυ, την ρετσινια του παλιου εδω μεσα και οτι και καλα εσυ σαν νεο μελος δεν εχεις ισα δικαιωματα με ολους....συν οτι εμμεσως πλην σαφως με εκθετεις ...ενωπιον των συντονιστων του φορουμ και με φωτογραφιζεις ως υπαιτιο της περιεργης κατ εμε συμπεριφορας σου εναντιον μου.


    Εν πασει περιπτωσει....κανε οση κριτικη θελεις στις αποψεις μου...δεν εχβω προβλημα...κι αν θελω θα σου απαντησω....
    noizreduction
    30.07.2007, 22:47
    Δεν φωτογραφισα κανεναν υπαιτιο, δεν συνομωσιολογησα και εαν διαβασεις προσεκτικα τι εχω γραψει, δεν αναφερομαι σε κανεναν mod. Απλα ειπα πως καταλαβα με τι ανεχεια εκφρασεων λειτουργει το συγκεκριμενο forum και πως ειμαι νεος, οποτε μεχρι να προσαρμοστω μερικα πραγματα θα μου φαινονται παραξενα.


    Ευχαριστω που μου δινεις την αδεια να κρινω τις αποψεις σου. Ομως λυπαμαι, δεν θα το κανω, γιατι μου το απαγορευεσες 2 φορες. Προφανως δεν ξερεις κι εσυ εαν θελεις οντως να κρινεσαι για ο,τι λες. Και βεβαια εαν θα μας κανεις τη χαρη να απαντησεις σε ο,τι κρινεσαι.

    Ειπαμε, ειμαι νεος..Μερικα μου φαινονται τελειως παραξενα. Ισως να πρεπει να γινω και εγω πιο ανεκτικος. Δεν συνομωσιολογησα εναντιον κανενος, ουτε εψαξα να βρω ψεγαδια. Ο καθενας κρινεται απο τους υπολοιπους για την συμπεριφορα του..

    Και στο κατω κατω, υπαρχει και μια γνωστη παροιμια..
    Οποιος εχει τη μυγα, μυγιαζεται.
    Ελπιζω να μην ισχυει σε αυτη την περιπτωση, και να σκιζεις αδικα τα ρουχα σου
    Tren
    30.07.2007, 22:48
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 30-07-2007 στις 20:57 έγραψε...

    StavmanR,

    Τακ-τακ ανυπερθετως.
    Εγω σε πιανω, εσυ με πιανεις ?

    (Ανιερες συμμαχιες).



    asxetos,

    Δεν πιστευω να παχαινει ?

    Και σου'λεγα ρε παιδι μου, παενε απ'τη διαβαση, ερχονται τρενα...
    Παει κι ο ντανταϊσμος, παει και η εμμισθη εργασια και το'ριξες στις σαλτσες....





    H αποψη ,αποψη και το χιουμορακι χιουμορακι Μ'αρεσετε

    Ε?ΣταυρΑΕΤΕ???
    Tren
    30.07.2007, 22:58
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 30-07-2007 στις 19:36 έγραψε...

    Οσο για τους μάγκες......."οι μάγκες δεν υπάρχουν πια, ...τους πάτησε το τρένο".





    Εκ μερους των τρενων εχω να δηλωσω πως ουδεις μαγκας δεν πατηθηκε ποτε απο τρενο-δολοφονο καθως οι τελευταιες στατιστικες δειχνουν πως τα τρενα τραβουν την προγραμματισμενη πορεια τους σταθερα (εκτος περιπτωσεως εκτροχιασμου)και μαλλον οι ντιρλα καταθλιπτικοι αυτοχειρες κανουν βουτια στις ραγες οικειοθελως!
    Κατοπιν αυτης της διαπιστωσης τα τρενα ειναι απολυτως αθωα και οι μαγκες ψευτομαγκες!

    Αααααααααααα και ναι βρε ,να απαγορευθουν οι θρησκειες να ησυχασουμε!


    Tren
    30.07.2007, 23:06
    Τελος φιλε Noizreduction !!!!!!!!!!
    StavmanR
    30.07.2007, 23:13
    Τελικά η κατάσταση ήθελε λίγο ΤΡΕΝάρισμα για να στρώσει. Τα τρένα δε φταιν σε τίποτα όντως, οι μηχανοδηγοί όμως ας την κόβουν λίγο την ταχύτητα τσουλίσματος (ή ραγο-ολισθίσεως ), διότι υπάρχουν και εξ ηλιθιότητας ή απροσεξίας υποψήφιοι αυτόχειρες.
    asxetos
    30.07.2007, 23:23
    ωραια noizreduction για να τελειωνουμε λοιπον...εχω τη μυγα και μυγιαζομαι η θελω την μυγα μου πισω.....κανε κριτικη και θα σου απαντησω, εισαι ισος κατ εμε με ολους εδω μεσα....και ναι το φορουμ του Μusic Heaven ειναι ισως το πιο ελευθεριακο φορουμ....μπορει να σου κανει εντυπωση οπως λες η οπως εχεις προφανως συνηθησει απο αλλα φορουμ....αλλα θα συνηθησεις.....
    Tren
    30.07.2007, 23:27
    Εχω ανοιξει θεματακι σχετικο με τα τρενακια οταν επεσα ως αλεξιπτωτιστρια μεσα στο παρον φορουμ για να αυτοσυστηθω.Τα παραπονα σας στον κειθε λοιπον..
    Βλεπε τοπικ "Προσοχη!Τρενο!"


    Στο θεμα μας λοιπον...

    Που εξυπηρετει ακριβως η υπαρξη των θρησκειων ανα τον κοσμο?
    Αυτη την απαντηση αν μπορει να μου δωσει κανεις ..και μετα συνεχιζουμε το μπλα μπλα μας..



    Tren
    30.07.2007, 23:46
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 30-07-2007 στις 23:37 έγραψε...

    Ερωτηξις...

    Ο asxetos σε ποια απ'τις τρεις κατηγοριες υπαγεται ?

    1) Ντιρλα καταθλιπτικος αυτοχειρ.
    2) Εξ ηλιθιότητας αυτόχειρ.
    3) Εξ απροσεξιας αυτόχειρ.






    Εμενα ρωτας?Που να ξερω?Εσυ του επιστησες την προσοχη στην διαβαση..πως τον εκοψες??Καπως θα τον εκοψες για να παρεις θεση δεν μπορει..και τελος παντων εγω ομιλω ως τρενο και οχι ως πεζη Τα πεζα αφορουν τους πεζους και τα τρεναρισματα τα τρενα


    asxetos
    30.07.2007, 23:57
    Να ρωτηξω;
    Εγω πρεπει να πω κατι τωρα?
    Λοιπον δεν ανηκουμε σε καμιαν κατηγοριαν απο τις 3....δεν ειμεθα αυτοχειρες
    Και οπως σου απαντησα mnk δεν ανηκουμε στην κατηγορια του μαγκα και του ψευτομαγκα.....γιατι ξαναλεω οπως λεει και το λαικον ασμα" οι μαγκες δεν υπαρχουν πια....τους πατησε το τρενο"....για περισσοτερες πληροφοριες ρωτηστε του μαγκες η τα τρενα. η καλυτερα τον συνθετη του τραγουδιου.
    asxetos
    31.07.2007, 00:32
    Εγω? γιατι να αρπαχτω φιλη mnk ....?
    Δεν εχω κανενα λογο....
    Κανω και εγω μια παραπομπη ....απο κατω μου ακριβως εκει που λεει σχετικες συζητησεις.....αλλα μονο στον τιτλο η παραπομπη.
    StavmanR
    31.07.2007, 01:02
    Παράθεση:

    ...
    2) Επιτελει επισης κοινωνικο εργο ( ε, φανταστικε StavmanR?).



    Φανταστική Μαρία, αν και αρέσκομαι εις την προβολή πλήρους του ονόματός μου μετά πανηγυρικών επιθετικών προσδιορισμών, ενίσταμαι ως προς τη χρήση της λέξεως έργο, η οποία προϋποθέτει την κατανάλωση ιδρώτος και μόχθου. Ως επί τούτου θεωρώ καταλληλότερη την αντικατάστασή της με την λέξη "ωφέλεια" η οποία κάνει και ρίμα με την αφέλεια...

    Αυτή η άτιμη νυκταλωπία με ζορίζει ιδιαίτερα στην περαιτέρω παρακολούθηση της συζητήσεως. Καλό βράδυ...
    Tren
    31.07.2007, 01:10
    Καλο βραδυ κι απο μενα σε ολους.Να αφησουμε και τιποτα γι αυριο..εχω αφησει και την Κουλα με την βανιλια στο στομα απο το μεσημεςρι...πολυ εχω αγχωθει με αυτο το θεμα...




    GL
    31.07.2007, 08:02
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 30-07-2007 στις 18:30 έγραψε...

    GL,
    Πολυ ωραια τα λες στον Δημητρη, προσυπογραφω.
    Αλλα μια απορια...

    Στον noizreduction γιατι την πεφτεις ?
    Και κερατας και δαρμενος?

    Τον μεν asxetos τον νουθετεις σαν μεγαλος αδερφος,
    ενω στον noizreduction την πεφτεις σε μαγκικο στυλακι "Φιλαρακο??..."

    Για να του σπασεις τη μαγκιά να μη παει κοντρα στους παληοτερους?
    Επιμενεις μου φαινεται οτι το δικαιωμα εκφρασης παει με επετηριδα.

    Γραφεις το ανυποστατο.."ΥΠΕΚΦΕΥΓΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ! ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΣΤΟ ΠΟΥΝ..... "
    Η παραθεση του κανονισμου δεν ειναι επιχειρημα?

    Τελικα ο κανονισμος (οπως και οι νομοι) πρεπει ή δεν πρεπει να εφαρμοζεται?
    Πρεπει ή δεν πρεπει να τον εχουν οι χρηστες ως σημειο αναφορας ?
    Τελικα, μηπως, οντως καποιοι ειναι πιο ισοι?










    Tren
    31.07.2007, 11:14
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 31-07-2007 στις 01:30 έγραψε...



    asxetos,

    Δε σας ζηλευω, βρε μπουμπουνα.
    Σας καμαρωνω, γι'αυτο σας πειραζω.

    Αν ενοχλω, ουπς sorry, το κοβω.....





    Φιλεναδα.. εμενα προσωπικα με ενοχλεις γι αυτο κοφτο

    Μην μιλας στον πληθυντικο σαν να απευθυνεσαι σε ζευγαρακι γιατι πολυ απλα δεν απευθυνεσαι. Ουτε σε ζευγαρακι ουτε σε καμμια μυστικη συμμαχια...

    Γκεγκε???Κοφτες κ/α/λ/η/μ/ε/ρ/ε/ς σημερα..εισαι τιμωρια