ελληνική μουσική
    640 online   ·  210.830 μέλη

    Να απαγορευθούν οι θρησκείες

    movflower
    16.11.2006, 20:37
    η θρησκεία ή μερικά μέλη του κλήρου (της εκκλησίας) είναι που ευθύνονται για οποιαδήποτε διάκριση;
    διότι η θρησκεία μας προτρείνει να αφαιρέσουμε τα σκ που κλείσανε κάθε δίωδο φωτός από εμάς πριν κρίνουμε τον συνάνθρωπο μας για κάποιο κακαδάκι στα δικά του μάτια.


    DIM_033
    16.11.2006, 21:16
    Μην ειστε προβατα που ακολουθουν πιστα αυτα που λενε οι γραφες και τα ευεγγελια..........ολα για τα λεφτα γινονται και ολοι στην κολαση θα καουμε............ OPUS DEI 4 EVER ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ
    Astron
    16.11.2006, 22:20
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 16-11-2006 στις 20:37 έγραψε...
    η θρησκεία ή μερικά μέλη του κλήρου (της εκκλησίας) είναι που ευθύνονται για οποιαδήποτε διάκριση;




    Ο ίδιος ο ιδρυτής της θρησκείας σου κάνει διακρίσεις. Η εκκλησία δεν θα κάνει;

    "Προς τους εθνικούς μη πηγαίνετε και εις πόλιν των Σαμαρειτών μη μπαίνετε, αλλά πηγαίνετε μάλλον εις τα χαμένα πρόβατα της γενεάς του Ισραήλ" (ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 10.6) -Ιησούς Χριστός

    Εάν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου παραθέσω κι άλλα αποσπάσματα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά να ξέρουμε πού και γιατί πιστεύουμε.
    Astron
    16.11.2006, 22:31
    Και για να απαντήσω και επί του θέματος του Έλτον Τζον, εγώ προσωπικά είμαι τόσο κατά των απαγορεύσεων όσο και της επιβολής ιδεών.
    Δεν συμφωνώ να απαγορευτούν οι θρησκείες, αλλά να είναι ζήτημα του κάθε ανθρώπου το τί θα πιστέψει και όχι ζήτημα κρατικό όπως είναι πχ στην Ελλάδα.
    Πάντως υπάρχει μεγάλη αλήθεια σε αυτα που λέει ο Έλτον Τζον. Πράγματι, οι ομοφυλόφιλοι έχουν υποστεί πάρα πολλά απ' τις επίσημες εκκλησίες. Οπότε συμμερίζομαι την οργή του αν και δεν συμφωνώ με την απαγόρευση.

    semplice
    16.11.2006, 22:35
    Παράθεση:

    Το μέλος Lansetris στις 15-11-2006 στις 15:19 έγραψε...

    Κι αν αντιπρότεινε κάποιος στον σερ Έλτον να απαγορευθεί η ομοφυλοφιλία; Επικίνδυνες αυτές οι αβασάνιστες αξιώσεις για απαγορεύσεις. Κι αν οι θρησκείες έφεραν και δεινά στην ανθρωπότητα, πρόσφεραν επίσης και σπουδαίο έργο -σε ηθικό, υπαρξιακό, πνευματικό επίπεδο - ενώ εκφράζουν και τόσους ανθρώπους που ο σερ Τζον τους γράφει κανονικά... Αηδία (για τον τρόπο σκέψης του φυσικά).



    Θανάση πολλές φορές νομίζω πως έχεις πάρει το laptop μου και γράφεις φίλε μου.
    movflower
    16.11.2006, 22:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 16-11-2006 στις 22:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 16-11-2006 στις 20:37 έγραψε...
    η θρησκεία ή μερικά μέλη του κλήρου (της εκκλησίας) είναι που ευθύνονται για οποιαδήποτε διάκριση;




    Ο ίδιος ο ιδρυτής της θρησκείας σου κάνει διακρίσεις. Η εκκλησία δεν θα κάνει;

    "Προς τους εθνικούς μη πηγαίνετε και εις πόλιν των Σαμαρειτών μη μπαίνετε, αλλά πηγαίνετε μάλλον εις τα χαμένα πρόβατα της γενεάς του Ισραήλ" (ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 10.6) -Ιησούς Χριστός

    Εάν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου παραθέσω κι άλλα αποσπάσματα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά να ξέρουμε πού και γιατί πιστεύουμε.




    όσα θες να μου παραθέσεις!!! Για να θέσεις σε πρακτική απόδειξη πως δημιουργούνται απο διαφωνίες σε διάφορα σημεία της Βίβλου οι αιρέσεις και τα δόγματα.
    να συζητάμε άσκοπα και να καταδικάζουμε!!!
    Άμαν θες να συζητήσουμε και για οποιοδήποτε άλλο θρησκευτικό βιβλίο που θες να ερμηνεύσεις.
    Και να ξεχνάμε την ουσία!!!
    ότι αυτό που μετράει είναι η αγάπη και η σωστή αντιμετώπιση.

    όχι, τίποτα άλλο. Μα για να μην χάνουμε και τον προσανατολισμό μας.

    Astron
    16.11.2006, 22:50
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 16-11-2006 στις 22:45 έγραψε...
    όσα θες να μου παραθέσεις!!! Για να θέσεις σε πρακτική απόδειξη πως δημιουργούνται απο διαφωνίες σε διάφορα σημεία της Βίβλου οι αιρέσεις και τα δόγματα.
    να συζητάμε άσκοπα και να καταδικάζουμε!!!
    Άμαν θες να συζητήσουμε και για οποιοδήποτε άλλο θρησκευτικό βιβλίο που θες να ερμηνεύσεις.
    Και να ξεχνάμε την ουσία!!!
    ότι αυτό που μετράει είναι η αγάπη και η σωστή αντιμετώπιση.




    Επειδή παρέθεσα ένα απόσπασμα απ' τα λόγια του Ιησού έγινα αιρετικός;
    Συζητάμε άσκοπα όταν συζητάμε ακριβώς πάνω στα λόγια του ιδρυτή του Χριστιανισμού, δηλαδή της θρησκείας των κυρίαρχων κρατών επί της Γης;

    Ναι, μπορεί η ουσία να είναι η αγάπη αλλά το τόπικ αφορά τις θρησκείες. Αν θες να μιλήσουμε για την "αγάπη και τη σωστή αντιμετώπιση" φιάξε ένα ανάλογο topic...

    Θα ανταποκριθώ στο κάλεσμά σου για περισσότερες παραθέσεις αν πρώτα μου απαντήσεις σε αυτήν που έγραψα. Αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα. Ειλικρινά όμως, δεν καταλαβαίνω την έντονη απάντησή σου.
    movflower
    16.11.2006, 22:58
    Δεν αποκάλεσα εσένα αιρετικό. Αλλά ακριβώς έτσι δημιουργούνται οι διάφορες Εκκλησίες. Από διαφωνίες σε κάποια σημεία της Βίβλου.
    Και αυτό είναι άσκοπο, ναι. Διότι έτσι χάνεται το νόημα της θρησκείας και καταπιανόμαστε με την ανθρώπινη ανάλυση.

    και αναφέρομαι στο τόπικ, διότι το θέμα εδώ δεν είναι οι θρησκείες αλλά η απαγόρευση του, όπως πρότεινε ο Έλτον Τζον. Άρα συζητάμε για την σύγκρουση εκκλησίας με τους ομοφυλόφιλους. Και αυτό μπορεί να ισχύει στην Ελλάδα σε μερικές περιοχές. όμως δεν θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι η εκκλησία αλλά η κοινωνία.

    Στο εξωτερικό που βρίσκομαι εδώ και κάποια χρόνια, δεν ισχύει αυτό. Μέχρι και σε εκκλησιαστικό γάμο ομοφυλοφίλων τυχαία, παρεβρέθηκα.

    Και επιμένω, αυτά είναι λανθασμένη αντιμετώπιση απο μερικούς ιερωμένους. Όχι της θρησκείας.
    Διότι αν ακούσεις τα λόγια κάποιων από αυτούς, είτε είναι πνευματικοί του χριστιανισμού είτε μουσουλμάνοι, θα σου πούνε ότι δεν μπορούνε να εξοστρακίσουν κάποιο μόνο και μόνο επειδή είναι γκέι.


    movflower
    16.11.2006, 23:02
    και απολογούμαι αν φάνηκα απότομη. Ειλικρινά δεν ήμουν.

    είναι και η έλλειψη ήχου.....
    Melissanthi
    28.12.2006, 23:46
    Πώς μπορεί να είναι ευεργετική στον κόσμο η παρουσία μιας θρησκείας που αβαφέρει γραπτώς κι επισήμως τη φράση " Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα", προωθεί και σιγοντάρει εν ολίγοις ίσως την αισχρότερη αδικία και πλάνη όλων των εποχών?

    maspa
    29.12.2006, 00:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 28-12-2006 στις 23:46 έγραψε...

    Πώς μπορεί να είναι ευεργετική στον κόσμο η παρουσία μιας θρησκείας που αβαφέρει γραπτώς κι επισήμως τη φράση " Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα", προωθεί και σιγοντάρει εν ολίγοις ίσως την αισχρότερη αδικία και πλάνη όλων των εποχών?




    Δε σημαίνει "η γυναίκα να φοβάται τον άνδρα", αλλά να τον σέβεται. Όπως ισχύει και το αντίστροφο....
    Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.... Αυτό δηλαδή το θεωρείς αιτία για την κατάργηση του χριστιανισμού? Δηλαδή θεωρείς πιο δίκαιο το ρητό "οφθαλμός αντί οφθαλμού, κ.λπ. κ.λπ.?

    uNick
    29.12.2006, 11:46
    Σύντομο σχόλιο:
    Δεν το είχα δει αυτό το topic... Κοίτα ρε τί έγινε!... Λίγες μέρες έλειψα, και - ω ναι! - ξανά ένα topic που μας χωρίζει σε στρατόπεδα!!!!


    Παιδιά, μην τα ξαναλέμε... Τα έχουμε πει όλα στα διάφορα topics που αφορούν άμεσα ή έμμεσα τις θρησκείες. Θα πρότεινα να σχολιάσετε τις δηλώσεις του sir, αφού για αυτές ανοίχτηκε το topic, χωρίς να ξεφεύγετε σε κρίσεις ή συγκρίσεις. Δεν βοηθούν, αλλά αντίθετα απλώς θα μετατρέψουν άλλο ένα topic σε χώρο "διαμάχης" μεταξύ υπερμάχων και επικριτών...

    Για να βάλω, λοιπόν, κι εγώ το λιθαράκι μου στην συζήτηση... Θεωρώ τις ιδέες του sir όχι μόνο άστοχες, αλλά και επικίνδυνες. Δεν μπορώ να ξέρω το σκεπτικό του πίσω από τις δηλώσεις αυτές, αλλά νομίζω πως οι ακραίες τοποθετήσεις μόνο κακό μπορούν να κάνουν. Πιθανώς δεν το κάνει με κακία, αλλά υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να υποστηρίξει τα - δίκαια - αιτήματα του "είδους" του (ακούγεται ρατσιστικό, αλλά το λέω με κάθε σεβασμό προς τις επιλογές τους). Σαφέστατα, πάντως, διαφωνώ με κάθε είδους απαγόρευση σαν αυτήν που "προτείνει" ο sir Elton.

    audioslave
    29.12.2006, 12:03
    Δεν έχω ιδιαίτερες σχέσεις με την οργανομένη θρησκεία.
    παρόλαυτα πιστευω πως η κατάργηση ειναι το ιδιο φασιστική με την πλύση εγκεφάλου.

    Lansetris
    29.12.2006, 17:46
    Για σκεφτείτε πόσο επικίνδυνη είναι η αλόγιστη χρήση της έννοιας "κατάργηση". Να καταργηθεί λοιπόν η οργανωμένη θρησκεία, ενας θεσμός που έχει να κάνει με την πίστη, τα προσωπικά πιστεύω τόσων ανθρώπων; Ποιος θα το κάνει αυτό; Προφανώς μια "πολιτεία" που θα μπορεί να κάνει τις ίδιες επιλογές σε πολλά άλλα θέματα, π.χ. θα μπορεί να καταργήσει τα πολιτικά κόμματα αν κάποιος "σερ" το κρίνει απαραίτητο. Θα μπορεί να καταργήσει τις "επικίνδυνες μορφές τέχνης" κλπ, κλπ... Όργουελ ακούς;

    PROFBASILHS
    29.12.2006, 19:13
    Κατάτη γνώμη μου, οι επιταγές και τα "πρέπει" δεν πρέπει να αποτελούν φόβητρο ή αναγκασμό ώστε να πράττουμε τα "εκκλησιαστικώσ ορθά". Για μένα αν κάποιος δεν κάνει τίποτα από όσα λέει η Εκκλησία, αλλά είναι σωστός με τους άλλους πάει "Παράδεισο ". Αντίθετα με κάποιους θρησκόληπτους που στην πραγματικότητα φέρονται σαν ναναι θεοί...

    Υ.Γ Δεν εννοώ, με τα παραπάνω, πως όποιος "ακολουθεί" την ΅Εκκλησία είναι σκάρτος. Το σχόλιό μου αφορά μόνο τους επιφανειακά θρήσκους.
    kinia
    29.12.2006, 19:57
    Θέλω να σχολιάσω ή μάλλον να προσθέσω κάτι,
    σε αυτό που είπε πριν η Melissanthi
    " Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα", και
    σε αυτό που είπε η maspa
    <<Δε σημαίνει "η γυναίκα να φοβάται τον άνδρα", αλλά να τον σέβεται>>.
    Είναι σωστή η παρατήρηση της maspa,
    αλλά νομίζω ότι μετά λέει ο αντρας να αγαπάει τη γυναίκα.
    Για της γυναίκες λέει να σεβόμαστε τους συζύγους και
    στους άντρες να αγαπάνε τις γυναίκες τους!
    Ποιό λοιπόν από τα δύο χρειάζεται περισσότερη θυσία;
    Νομίζω ότι το να αγαπάς κάποιον είναι πιο σημαντικό και
    χρειάζεται κάτι περισσότερο απ το να σεβεσαι κάποιον.
    Σύγνώμη που βγήκα εκτός θέματος απλά ήθελα να διευκρινήσω
    κάτι που ίσως τελικά να μην είναι σωστο!
    Τα φιλιά μου και καλή πρωτοχρονιά!
    Melissanthi
    30.12.2006, 01:12
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 29-12-2006 στις 00:12 έγραψε...
    Δε σημαίνει "η γυναίκα να φοβάται τον άνδρα", αλλά να τον σέβεται. Όπως ισχύει και το αντίστροφο....
    Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.... Αυτό δηλαδή το θεωρείς αιτία για την κατάργηση του χριστιανισμού? Δηλαδή θεωρείς πιο δίκαιο το ρητό "οφθαλμός αντί οφθαλμού, κ.λπ. κ.λπ.?



    Φίλε μου,
    1. Ανέφερα πουθενά ότι η φράση αυτή είναι αιτία για την κατάργηση του Χριστιανισμού? Επειδή έκανες και παράθεση στο κείμενό μου, όχι τίποτις άλλο δηλαδής...
    Αλλά σε ερωτώ: Ας υποθέσουμε ότι ναι, θεωρώ πώς είναι αιτία, ποιος μου το απαγορεύει??
    2. φοβέομαι-ούμαι <φόβος =η αντίδρασις του υπκειμένου προ του κινδύνου ή μέσον προς ειδοποίησην ότι το υποκείμενον απειλείται υπό κινδύνου
    Λεξικό Ελευθερουδάκη, Αθήνα 1962
    Αυτή είναι και η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ έννοια.Τώρα αν αυτοί το έχουν μεταφράσει σε "σέβομαι"..........
    3.Στο εν λόγω κείμενο δεν έχω προσέξει ποτέ να γράφει κάτι για το αντίστροφο: "Ο δε ανήρ να φοβήται.....εεεε σέβεται ήθελα να πω, την γυναίκα". Αν υπάρχει κάπου, θα σου ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να κάνεις ένα copy-paste και να με ενημερώσεις.
    4.Επίσης (γιατί απ'ότι βλέπω το πας σκοινί-κορδόνι), ανέφερα πουθενά στο κειμενάκι μου ότι είναι προτιμότερο το "Οφθαλμόν αντί οφθαλμού"??Το ανέφερα και δεν το θυμάμαι?
    Και επειδή εν πάση, στο δικαίωμα προσωπικής γνώμης καταλήγουμε, αν πάλι θεωρώ ότι όντως το "Οφθαλμόν αντί οφθαλμού" είναι προτιμότερο από το "Η δε γυνή να φοβήται...εεε σέβεται ήθελα να πω, τον άνδρα", πάλι μπορεί κάποιος να μου το απαγορέψει και να μου επιβάλλει να μην το ασπάζομαι?
    Melissanthi
    30.12.2006, 01:21
    Παράθεση:

    Το μέλος kinia στις 29-12-2006 στις 19:57 έγραψε...
    <<Δε σημαίνει "η γυναίκα να φοβάται τον άνδρα", αλλά να τον σέβεται>>.
    Είναι σωστή η παρατήρηση της maspa,
    αλλά νομίζω ότι μετά λέει ο αντρας να αγαπάει τη γυναίκα.
    Για της γυναίκες λέει να σεβόμαστε τους συζύγους και
    στους άντρες να αγαπάνε τις γυναίκες τους!



    Και πάλι προωθεί την ανισότητα. Η γυναίκα σέβεται και ο άνδρας αγαπάει. Δεν με ενδιαφέρει να πω ποιος απ'τους δύο είναι "ριγμένος"...Αλλά πόσο ευτυχισμένο μπορεί να είναι ένα ζευγάρι όπου ένας αγαπάει μόνο τον άλλον και ο άλλος απλά τον σέβεται..Είναι βλακώδες.

    Υ.Γ Μια διευκρινισούλα:Νομίζω είναι πασιφανές ότι η Εκκλησία (ο Χριστιανισμός, το δόγμα κτλ.) προωθεί την ανδροκρατία. Τα παραδείγματα χιλιάδες και δεν ξέρω αν είναι σκόπιμο να επεκταθώ. Για όποιον πάντως το αμφισβητεί (γιατί εδώ δεν μιλάμε πλέον για προσωπική γνώμη αλλά για αληθινά γεγονότα) ευχαρίστως να κάνω μια ιστορική αναδρομούλα..
    maspa
    30.12.2006, 01:35
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 30-12-2006 στις 01:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 29-12-2006 στις 00:12 έγραψε...
    Δε σημαίνει "η γυναίκα να φοβάται τον άνδρα", αλλά να τον σέβεται. Όπως ισχύει και το αντίστροφο....
    Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.... Αυτό δηλαδή το θεωρείς αιτία για την κατάργηση του χριστιανισμού? Δηλαδή θεωρείς πιο δίκαιο το ρητό "οφθαλμός αντί οφθαλμού, κ.λπ. κ.λπ.?



    Φίλε μου,
    1. Ανέφερα πουθενά ότι η φράση αυτή είναι αιτία για την κατάργηση του Χριστιανισμού? Επειδή έκανες και παράθεση στο κείμενό μου, όχι τίποτις άλλο δηλαδής...
    Αλλά σε ερωτώ: Ας υποθέσουμε ότι ναι, θεωρώ πώς είναι αιτία, ποιος μου το απαγορεύει??
    2. φοβέομαι-ούμαι <φόβος =η αντίδρασις του υπκειμένου προ του κινδύνου ή μέσον προς ειδοποίησην ότι το υποκείμενον απειλείται υπό κινδύνου
    Λεξικό Ελευθερουδάκη, Αθήνα 1962
    Αυτή είναι και η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ έννοια.Τώρα αν αυτοί το έχουν μεταφράσει σε "σέβομαι"..........
    3.Στο εν λόγω κείμενο δεν έχω προσέξει ποτέ να γράφει κάτι για το αντίστροφο: "Ο δε ανήρ να φοβήται.....εεεε σέβεται ήθελα να πω, την γυναίκα". Αν υπάρχει κάπου, θα σου ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να κάνεις ένα copy-paste και να με ενημερώσεις.
    4.Επίσης (γιατί απ'ότι βλέπω το πας σκοινί-κορδόνι), ανέφερα πουθενά στο κειμενάκι μου ότι είναι προτιμότερο το "Οφθαλμόν αντί οφθαλμού"??Το ανέφερα και δεν το θυμάμαι?
    Και επειδή εν πάση, στο δικαίωμα προσωπικής γνώμης καταλήγουμε, αν πάλι θεωρώ ότι όντως το "Οφθαλμόν αντί οφθαλμού" είναι προτιμότερο από το "Η δε γυνή να φοβήται...εεε σέβεται ήθελα να πω, τον άνδρα", πάλι μπορεί κάποιος να μου το απαγορέψει και να μου επιβάλλει να μην το ασπάζομαι?



    Βασίστηκα στην απάντησή σου, κι έγρααψα την αντίθετη άποψη μου για το θέμα του topic "Να απαγορευθούν οι θρησκείες"
    Μην το παίρνεις προσωπικά
    Και φυσικά δε μπορεί να στο απαγορεύσει κανείς.
    thank
    30.12.2006, 01:51
    - το κείμενο, όντως τα μπλέκει όλα. Αλλά αναφέρεται στο σύνολο των θρησκειών και όχι μόνο στη Χριστιανική. Επί της ουσίας του ερωτήματος. Δεν μπορείς να απαγορεύεις έτσι, θρησκείες, ιδεολογίες κλπ. (Ασε που ειναι και άνευ ουσίας. Σιγά που θα απαγορευτούν οι θρησκείες).

    - περί ομοφυλόφιλων. Οντως έχουν εκδιωχθεί από τις θρησκείες. Αλλά όχι μόνον. Εχουν κυνηγηθεί και από καθεστώτα "αθεϊκού" προσανατολισμού. (Στάλιν, Μάο κλπ).

    - Περί γυναικών, φοβίας και σεβασμού κλπ. Μάλλον η Μελλισάνθη έχει δίκιο. Ανάλογη αναφορά, σε άλλα θέματα έκανε και ο Παυλος. Η θρησκεία (αναφερόμαστε στη Χριστιανική) μέσω των επίσημων κειμένων, του όλου τελετουργικού, και των μηχανισμών της, σαφώς υποβιβάζει τη γυναίκα. Επίσης, σαφώς λειτουργεί ανασταλτικά και ενοχικά απέναντι στον ερωτισμό των ανθρώπων. Και σε πολλά άλλα θέματα, αν το δει κανείς, το "δια ταύτα" στο σήμερα και στην καθημερινότητα των ανθρώπων, δεν ειναι ότι καλύτερο.

    - Ταυτόχρονα όμως υπάρχουν και αναφορές περί δικαιοσύνης, αγάπης κλπ. Ολα αυτά (τα απολύτως συντηρητικά ή θετικά") υπάρχουν σε όλες τις θρησκείες, με διαφορετική μορφή. Ειναι μεγάλη συζήτηση, έχει ξαναγίνει και σε άλλα ποστ.

    Από την άλλη, ταυτόχρονα με τις όποιες ακραίες τοποθετήσεις των θρησκειών, στην πράξη, τα πράγματα πολλές φορές παίρνουν διαφορετική μορφή. Υπάρχουν φωτισμένοι άνθρωποι στον χώρο, και ειδικά σε χώρες όπως η Λ. Αμερική, οι ιερείς και ο κλήρος έχουν πρωτοστατήσει και πρωτοστατούν σε κινήσεις κοινωνικής δικαιοσύνης και ανάπτυξης του πολιτισμού. Επομένως, όπως συμβαίνει σε πολλά ιδεολογικά συστήματα, πολλές φορές, όταν ο "ιδεολογικός πυρήνας" γίνεται πράξη αλλοιώνεται. Προς το "θετικότερο" ή το πίο αρνητικό.

    Σε κάθε περίπτωση βέβαια, το ερώτημα αφορά την απαγόρευση. Δηλ, ακόμα και αν συμφωνήσουμε πως οι θρησκείες έχουν αρνητική επιπτωση, μπορούμε να μιλάμε για "απαγόρευσή" τους ? Νομίζω πως όχι.

    ευχαριστω.