ελληνική μουσική
    543 online   ·  210.842 μέλη

    Να απαγορευθούν οι θρησκείες

    PROFBASILHS
    30.12.2006, 20:49
    Eγώ πιστεύω πως πάνω από όλα μετράνε οι πράξεις του καθενός. Αν κάποιος φέρετε σωστά στους συνανθρώπους του, τι σημασία έχει και ας μην έχει μπει ποτέ του σε εκκλησία ?
    marinaki
    30.12.2006, 23:09
    πες τα!εγω ας πουμε εχω μπει μια φορα σε εκκλησια..και αυτη για την κηδεια ενος πολυ καλου μου φιλου..δεν πιστευω στον θεο,ουτε εχω αναγκη να πιστεψω!πιστευω στη δυναμη μου,στις ικανοτητες μου!με λιγα λογια στον δικο μου θεο!τοσο κακο ειναι?
    maspa
    30.12.2006, 23:19
    Παράθεση:

    Το μέλος PROFBASILHS στις 30-12-2006 στις 20:49 έγραψε...

    Eγώ πιστεύω πως πάνω από όλα μετράνε οι πράξεις του καθενός. Αν κάποιος φέρετε σωστά στους συνανθρώπους του, τι σημασία έχει και ας μην έχει μπει ποτέ του σε εκκλησία ?




    "Άλλο καλός άνθρωπος κι άλλο καλός χριστιανός"....
    pastella
    30.12.2006, 23:56
    Συμφωνω με τη Μαρινα (maspa). Η καλοσυνη ενος ανθρωπου δεν ειναι απορροια καποιων συγκεκριμενων πεποιθησεων. Δεν υπαρχουν δλδ καλοι Εβραιοι μωαμεθανοι βουδιστες κλπ??

    Διαφωνω με τον Ελτον. Γιατι να απαγορευθουν οι θρησκειες? Αρκετοι ανθρωποι τις εχουν αναγκη, οσο περιεργο η οπισθοδρομικο κι αν ακουγεται αυτο. Οταν θελουμε να υποστηριζουμε ελευθεριες στον τροπο εκφρασης ιδεων πεποιθησεων κλπ πρεπει πρωτα να μαθουμε να σεβομαστε τις ελευθεριες των αλλων

    Δεν θα πω αλλα, με εχουν καλυψει προηγουμενα ποστς.

    Θανο
    xartinooneiro
    21.02.2007, 22:08
    Η απαγόρευση σε τέτοια ευαίσθητα θέματα όπως η θρησκεία, περιορίζει την ελευθερία. Άνθρωπος χωρίς θρησκεία είναι άνθρωπος χωρίς χαλινάρι, είπε ο Μπαλζάκ. Η θρησκεία κι αν ακόμα είναι λανθασμένη αποτελεί απαραίτητο στοιχείο για τη ζωή ενός λαού, είπε ο Λακορνταίρ. Η θρησκεία έχει λειτουργία καθαρά κοινωνική, να κρατά την ακαλλιέργητη μάζα στο σεβασμό του ηθικού νόμου των προγόνων, είπε ο Πολύβιος. Μόνο η θρησκεία είναι ικανή να μεταβάλει τους πόνους σε ηδονή, είπε ο Σαίξπηρ. Ο καθένας έχει το δίκιο του. Η θρησκεία είναι υποκειμενικό θέμα όπως όλα τα πράγματα γύρω μας.
    Anthos
    22.02.2007, 10:53
    Παράθεση:

    Το μέλος marinaki στις 30-12-2006 στις 23:09 έγραψε...

    πες τα!εγω ας πουμε εχω μπει μια φορα σε εκκλησια..και αυτη για την κηδεια ενος πολυ καλου μου φιλου..δεν πιστευω στον θεο,ουτε εχω αναγκη να πιστεψω!πιστευω στη δυναμη μου,στις ικανοτητες μου!με λιγα λογια στον δικο μου θεο!τοσο κακο ειναι?



    Κακό δεν είναι και θα συμφωνούσα μαζί σου μέχρι πριν λίγο καιρό...Και είμαι σίγουρος ότι πολλοί εδώ μέσα συμφωνάνε και δικαίος το κάνουνε βάση λογικής. Αλλά...όταν κάνεις παιδιά και χτύπα ξύλο αν πάθουν κάτι, θα δεις ότι και την ανάγκη του θα έχεις και οι δυνάμεις σου δεν θα σου φτάσουν marinaki...Μην νομίσεις ότι διαφωνώ μαζί σου. Μιλάω από προσωπικά βιωματα και σου μιλάει κάποιος που δήλωνε Άθεος και κάποιος που έλεγε ότι οι δικές του δυνάμεις τον έφταναν και με το παραπάνω. Και είμαι σίγουρος ότι όσοι είναι γονιοί εδώ μέσα θα κουνάνε το κεφάλι τους καταφατικά...
    ANNAMARAKI
    22.02.2007, 16:40
    Κατά την άποψη μου ολοι άνθρωποι έχουμε ανάγκη να πιστεύουμε κάπου ειτε στον εαυτό μας ειτε σε κάποια ανώτερη δύναμη..Δεν συμφωνω καθόλου στο να απαγορευθούν οι θρησκείες!Απο τη στιγμή που ειμαστε ελεύθεροι να πιστεύουμε όπου θέλουμε ποιός ο λόγος να απαγορευθούν?Αυτό θα ήταν καταπίεση απέναντι σε αυτούς που πιστεύουν...
    Astron
    22.02.2007, 17:57
    Παράθεση:

    Το μέλος xartinooneiro στις 21-02-2007 στις 22:08 έγραψε...

    Η απαγόρευση σε τέτοια ευαίσθητα θέματα όπως η θρησκεία, περιορίζει την ελευθερία. Άνθρωπος χωρίς θρησκεία είναι άνθρωπος χωρίς χαλινάρι, είπε ο Μπαλζάκ. Η θρησκεία κι αν ακόμα είναι λανθασμένη αποτελεί απαραίτητο στοιχείο για τη ζωή ενός λαού, είπε ο Λακορνταίρ. Η θρησκεία έχει λειτουργία καθαρά κοινωνική, να κρατά την ακαλλιέργητη μάζα στο σεβασμό του ηθικού νόμου των προγόνων, είπε ο Πολύβιος. Μόνο η θρησκεία είναι ικανή να μεταβάλει τους πόνους σε ηδονή, είπε ο Σαίξπηρ. Ο καθένας έχει το δίκιο του. Η θρησκεία είναι υποκειμενικό θέμα όπως όλα τα πράγματα γύρω μας.



    Συμφωνώ με πολλά απ' όσα είπες. Να το πάω ένα βήμα παρακάτω; Μακάρι κάποτε οι ανθρώπινες κοινωνίες να μην έχουν ανάγκη από τέτοια χαλινάρια, και μακάρι να μην υπάρχει αυτό που ο Πολύβιος ονομάζει "ακαλλιέργητη μάζα". Τότε πια οι θρησκείες δεν θα είχαν νόημα. Δεν θα είχες ανάγκη από "θεία κείμενα" για να σου υποδείξουν ότι δεν πρέπει να βλάπτεις τον συνάνθρωπό σου. Θα το ήξερες ήδη.
    Αλλά πράγματι, η αναγκαιότητα της ύπαρξης της θρησκείας όταν η κοινωνία βρίσκεται σε βάρβαρη ή ημιβάρβαρη κατάσταση είναι κάτι για το οποίο μάλλον συμφωνώ.

    Εννοείται ότι γενικά τόσο η επιβολή όσο και η απαγόρευση της θρησκείας είναι κάτι ανεπίτρεπτο για μια πολιτισμένη κοινωνία.
    jacamar
    22.02.2007, 18:09
    να απαγορέψουμε τις θρησκίες δεν μπορούμε αλλά το να έχουμε πραγματικά ανεξιθρησκεία είναι κάτι που πρέπει να ρυθμιστεί!
    Στην Ελλάδα θεωρούμε αυτονόητο πολλές φορές το ότι ο άλλος είναι έλληνας είναι σύγουρα και χριστιανός ορθόδοξος.
    Πολλές φορές είχα τσακώθει με κολλημένους καθηγητές θρησκευτικών στο σχολείο για το γεγονός του ότι δεν πιστεύω στον θέο τους ε στο τέλος στο λύκειο μου την έδωσε και πήρα απαλλαγή στα θρησκευτικά καλά εκεί ήταν όργιο ο διευθυντης του λυκείου μου έφερε παπά να με εξομολογίσει γιατι δεν ήθελα να κάνω θρησκευτικά! και μια φιλόλογος πίστευε ακράδαντα οτι είμουν σατανίστρια μεγάλο γέλιο!
    Εν τέλει αν υπάρχει θεός σίγουρα είναι για αυτούς που ξέχασαν να πιστεύουν στον εαυτό τους...
    harisx
    25.02.2007, 20:35
    Aς ελπισουμε οτι οι ανθρωποι θα γινουν τοσο συνειδητοποιημενοι ωστε να μην χρειαζεται
    να κατευθυνονται απο καποιους.Νομιζω οτι αυτο ειναι αναποφευκτο.Αυτο λεγεται εξελιξη.
    mariachi
    26.02.2007, 12:14
    Πολλές φορές η θρησκεία στο παρελθόν,έχει εμποδίσει την έκφραση και την εξέλιξη της επιστήμης ή έτεινε προς την εξάλειψή της.Προσωπικά,δεν έχω πρόβλημα με τη θρησκεία,αλλά με τη προυπόθεση,οι άνθρωποι της εκκλησίας να μην στέκονται εμπόδιο στη κατάφωρη εξέλιξη της επιστήμης με τις-ως επί το πλείστον-απαρχαιωμένες αντιλήψεις τους.
    tatsis
    26.02.2007, 13:14
    Ρε παιδιά έλεος!!!!Τι κάθεστε και ασχολείσται με την ηλίθια θρησκεία μας αφού ξέρετε οτι δεν είναι τιποτα αλλο απο απλα καθημερινα ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ!!!!Ολα αυτα που γινονται σημερα γινονται για δυο πραγματα.Για την θρησκεια και τα λεφτα!!!!Και επισης ξερω οτι οσοι πιστευουν πιστευουν για εναν και μονο λογο.... γιατι ΦΟΒΟΥΝΤΑΙΙΙΙ!!!! Φοβουνται μην τους (καψει) ο ( θεος ) η τους προκαλεσει καποιο ατυχημα η τους παρει απο κοντα εναν συγκενη και τετοια.... Εγω για παραδειγμα που (ευτηχως) δεν πιστευω ειμαι μια χαρα... Τελοσπαντων θα ηθελα να τελειωσω με κατι στοιχους των (πραγματικα) ΘΕΩΝ SLAYER!!

    RELIGION IS WAR RELIGION IS HATE RELIGION IS FEAR !!!!!!!!!!



    sunwing
    26.02.2007, 22:22
    ....Να απαγορευτούν οι απαγορεύσεις ....χε χε
    maspa
    27.02.2007, 09:36
    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 26-02-2007 στις 22:22 έγραψε...

    ....Να απαγορευτούν οι απαγορεύσεις ....χε χε





    (Αν συνέχιζα να γράφω εδώ θα είχε πάρει φωτιά το topic)
    rory166
    27.02.2007, 09:46
    αμα απαγορευοντουσαν οι απαγορευσεις..θα ειχαμε γενικα μεγαλο προβλημα..πιστεψε με!!!
    maspa
    27.02.2007, 10:06
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 27-02-2007 στις 09:46 έγραψε...

    αμα απαγορευοντουσαν οι απαγορευσεις..θα ειχαμε γενικα μεγαλο προβλημα..πιστεψε με!!!



    Να σου πω.. Σ'αυτό έχεις δίκιο γιατί κι η απαγόρευση υπάρχει στα πλαίσια της θρησκείας,των νόμων κλπ.. Οι απαγορεύσεις στο να πιστεύει ο καθένας όπου θέλει όμως, είναι δικτατορικές και αναιρεί το δικαίωμα της ελευθερίας..

    (Φςςςςς τι είπα ο άνθρωπος ε; Ούτε εγώ δεν κατάλαβα)
    pol-gt
    27.02.2007, 14:11
    Δύσκολο, πολύ δύσκολο να καταργηθεί η Θρησκεία. Η ίδια η Φύση της θεμελιώνεται από τη στιγμή που ξεκινήσει ο Άνθρωπος να νοιώθει την ανάγκη, να γνωρίσει τον εαυτό του.
    renabill
    16.06.2007, 21:39
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 16-11-2006 στις 03:01 έγραψε...

    χμ......για να γίνει λίγο πιο ανάλαφρο το κλίμα στο τόπικ.

    έχω δει το πιο όμορφο ζευγάρι να φιλιέται στην Παναγία των Παρισίων. τους έβγαλα και φωτογραφία. Τόσο κούκλοι και αγαπημένοι ήτανε.

    έτυχε να πέσω και σε γάμο εκκλησιαστικό αλλά μάλλον ανεπίσημο εκκλησιαστικα; δεν ξέρω. όμως οι γαμπροί ήτανε δύο και οι νύμφες πουθενά.
    αναρωτιέμαι αν στην Αγγλία είναι που οι προτεστάντες κάνουνε τη ζωή κόλαση στους γκέι. Διότι αλλού, τι να πω..... Αυξάνονται και πληθύνονται. Με τις ευλογίες του Αγίου Πνεύματος και της κοινωνίας.

    και καλά κάνουνε, να μην φοβούνται να δείξουν την πραγματική τους ταυτότητα. όταν ο άνθρωπος είναι καλός, τι μας νοιάζει τι κάνει στην προσωπική του ζωή; (εξαιρώντας φυσικά τα σεξουαλικά εγκλήματα, που διαπράσσονται από όλες τις ομάδες)




    tha hmouna mia numfh ths thalassas na methw me ta asteria tou patera ouranou kathws tha ferna ton afro sto upsos tou galaxia. kai tous nautikous swous sthn ithakh tous.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : movflower στις 16-11-2006 03:05 ]





    Συμφωνώ απόλυτα
    tina15
    16.06.2007, 22:23
    Για ποιό λόγο να απαγορευθούν βρε παιδιά αφού το σύνταγμά μας κατωχυρώνει την αρχή της ανεξιθρησκείας;;;;;;;;

    In 666 ways i love you and my heaven's wherever you are...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tina15 στις 16-06-2007 22:24 ]


    kontras
    16.06.2007, 22:39
    Παράθεση:

    Το μέλος tina15 στις 16-06-2007 στις 22:23 έγραψε...

    Για ποιό λόγο να απαγορευθούν βρε παιδιά αφού το σύνταγμά μας κατωχυρώνει την αρχή της ανεξιθρησκείας;;;;;;;;

    In 666 ways i love you and my heaven's wherever you are...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tina15 στις 16-06-2007 22:24 ]





    θα το απαγορεύσουμε κι αυτό μην ανησυχείς