ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.833 μέλη

    Πάμε σε κανένα ταβερνάκι?

    rapsodos
    04.02.2004, 09:47
    Τι λέτε να βρεθούμε αυτό το Σάββατο σε κάποιο ταβερνάκι στη Θεσσαλονίκη, όσοι μπορούν και θέλουν φυσικά. Ξέρω , εξεταστικές, μαθήματα αλλά ... 2 ωρίτσες για ένα ποτηράκι πιστεύω να μπορούμε να κλέψουμε (το χρειαζόμαστε άλλωστε). Μια πρόταση της τελευταίας στιγμής κάνω (είναι ομορφότερες τέτοιες συναντήσεις, ακόμα και με λίγα άτομα). Ξέρω ένα καλό μαγαζί αλλά ακούω και προτάσεις Τι λέτε?
    yiannisyiannis
    04.02.2004, 10:12
    Καλημέρα σε όλους. Εγώ είμαι μέσα Γιώργο, όλοι έχουμε ανάγκη από λίγη χαλάρωση με εκλεκτή συντροφιά. Αυτό το Σάββατο όντως είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να τα ξαναπούμε από κοντά και γιατί όχι, αν μπορούν και οι φίλοι από την Αθήνα να ανέβουν, αυτό θα μας δώσει ακόμη μεγαλύτερη χαρά.
    pixie
    04.02.2004, 11:53
    paidia auti einai mia iperoxi idea! stenaxwriemai pou eimai makria kati tetoies wres!...(agglia) tha ithela poli na erthw! an kanonisete tipota tetoio ksana sta teli martiou me aprilio egw tha erthw sigoura!!
    an vretheite na perasete omorfa!
    rapsodos
    04.02.2004, 13:03
    Quote:

    Το μέλος pixie στις 04-02-2004 στις 11:53 έγραψε:

    paidia auti einai mia iperoxi idea! stenaxwriemai pou eimai makria kati tetoies wres!...(agglia) tha ithela poli na erthw! an kanonisete tipota tetoio ksana sta teli martiou me aprilio egw tha erthw sigoura!!
    an vretheite na perasete omorfa!




    Οκ Pixie, μην ανησυχείς γι'αυτό. Κάθε μήνα κάτι θα κανονίζουμε εμείς της Θεσσαλονίκης. Τώρα που γνωριστήκαμε...

    (Το καλοκαίρι τι λες jorge για κανένα ''πανελλήνιο'' σε καμιά αμμουδιά? Καλά εντάξει νωρίς είναι ακόμα αλλά λέω ...)
    jorge
    04.02.2004, 13:15
    Quote:

    Το μέλος orpheus στις 04-02-2004 στις 13:03 έγραψε:

    (Το καλοκαίρι τι λες jorge για κανένα ''πανελλήνιο'' σε καμιά αμμουδιά? Καλά εντάξει νωρίς είναι ακόμα αλλά λέω ...)




    Μέσα! Σε καμιά παραλία της Σιθωνίας

    Ρε Αθηναίοι, αυτοί οι πάνω μας έχουν βάλει τα γυαλιά, μήπως πρέπει να οργανωθούμε και μεις λιγάκι; Σαν να μας έχει πάρει ο ύπνος μετά την τελευταία συνάντηση
    KIT_KAT
    05.02.2004, 08:31
    Άμα πάμε ταβερνάκι το Σάββατο, στο Δεληβοριά πότε θα πάμε??????
    yiannisyiannis
    05.02.2004, 09:11
    Quote:
    Άμα πάμε ταβερνάκι το Σάββατο, στο Δεληβοριά πότε θα πάμε??????



    Αν θέλει ας έρθει κι εκείνος στην παρέα μας.

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: yiannisyiannis on 05-02-2004 09:13 ]
    rapsodos
    05.02.2004, 09:21
    Παιδιά, επικοινώνησα με το Φοίβο και δυστυχώς το Σάββατο δεν προλαβαίνει να έρθει μαζί μας. Κατερίνα, μας απαρνείσαι? Ας είναι. Δεληβοριάς είναι αυτός. Το αξίζει.
    Πάντως εμφανίζεται και Παρασκευή, νομίζω.
    Γιάννη, όπως και να'χει εμείς τα ποτηράκια που θα πίνανε οι άλλοι, θα τα χτυπήσουμε εμείς. Και ο λογαριασμός... στην Κατερίνα
    yiannisyiannis
    05.02.2004, 09:54
    Βεβαίως, βεβαίως Γιώργο, τιμητικώς θα καταναλώσουμε και την ποσότητα οίνου που αντιστοιχεί σε όσους δεν μπορέσουν να παρεβρεθούν. Θα ζοριστούμε λιγάκι, αλλά πιστεύω να τα καταφέρουμε .

    Αν όμως ο κ. Δεληβοριάς ήταν μέλος του ΜΗ και παρακολουθούσε τις συζητήσεις στο forum....γιατί όμως όχι αγαπητέ Φοίβο;
    christos-reg
    06.02.2004, 00:45
    Λέτε για μεσημέρι, απόγευμα ή βράδυ?

    Είναι λίγο δύσκολη η περίοδος μιας και από Δευτέρα ξεκινάει η εξετάστικη μου (ως 3-4 Μαρτίου...) αλλά μιας και θα είμαι όλη μέρα στην βιβλιοθήκη με βολεύει να περάσω για κανένα ποτηράκι!

    Καμία πρόταση για το μέρος;

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: christos-reg on 06-02-2004 00:48 ]
    yiannisyiannis
    06.02.2004, 09:03
    Καλημέρα Χρήστο, για βράδυ λέμε. Ελπίζω να μπορέσεις να πεταχτείς έστω και για ένα ποτηράκι, να σου ευχηθούμε και από κοντά καλή επιτυχία για τη Δευτέρα. Για το μέρος συζητήσαμε κάποιες επιλογές με το Γιώργο (orpheus) και θα κάνει σύντομα πιστεύω μια ανακοίνωση. Αν έχεις κάποια πρόταση κι εσύ, δεκτή προς συζήτηση.
    rapsodos
    06.02.2004, 11:10
    Λοιπόν, το αποφάσισα τελικά. Θα πάμε στο ταβερνάκι του Σωτου. Μου το πρότεινε ο Γιάννης και μια και δεν έχω πάει ποτέ είναι ευκαιρία. Απο ότι μου είπε είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται η περίσταση. Απλότητα και αμεσότητα. Το μαγαζί για όποιον ενδιαφέρεται είναι στην Ολύμπου, λίγο πριν την Βενιζέλου, στην περιοχή του Μπιτ-Μπαζάρ (σωστά Γιάννη?) Λέμε κατα τις 21:00 ελπίζοντας να βρούμε κανενα τραπέζι. Κατα τα άλλα το σίγουρο είναι οτι όποιος δεν έρθει απλώς θα του κρατάμε μούτρα
    Εκτός αν πάει στο Δεληβοριά.

    Εννοείται οτι κάνω πλάκα, έτσι? Το συνηθίζω τελευταία
    yiannisyiannis
    06.02.2004, 11:35
    Καλή επιλογή Γιώργο. Το μαγαζί λέγεται "Ο Καφενές Του Σώτου" και είναι παραδοσιακό τσιπουράδικο. Βρίσκεται στην περιοχή του Μπιτ-Μπαζάρ, αλλά δεν είναι μέσα στην πλατεϊτσα, είναι πάνω στην Ολύμπου, λίγο πριν τη Βενιζέλου. Εμείς θα είμαστε εκεί αύριο Σάββατο στις 21.00, αν δεν μας θυμάστε από την προηγούμενη φορά, θα μας αναγνωρίσετε από το τραπέζι με τα περισσότερα τσίπουρα .
    christos-reg
    06.02.2004, 20:08
    Οκ για αύριο, βράδυ βολεύει καλύτερα!

    Νομίζω ότι το γνωρίζω το μέρος. Κιθάρες-μπουζούκια επιτρέπονται?
    KIT_KAT
    06.02.2004, 22:01
    Α... εκεί ήμουν σήμερα! Παραδίπλα, όχι στο Σώτο
    Κι εγώ θέλω να περάσω, κάνει ή θα πάτε αντροπαρέα?
    Δεληβοριάς για σήμερα τελικά
    yiannisyiannis
    07.02.2004, 08:29
    Καλημέρα σε όλους. Κατερίνα είσαι πάντα ευπρόσδεκτη! Χρήστο θα τα πούμε από κοντά, σήμερα πλέον.
    rapsodos
    09.02.2004, 15:40
    Τελικά βρεθήκαμε. Ξανά. Και θα ξαναβρεθούμε. Γιατί περάσαμε πολύ ωραία. Γιατί μιλήσαμε και γνωριστήκαμε. Γιατί επικοινωνήσαμε και η επικοινωνία μας ήταν κάτι παραπάνω από ουσιαστική. Και ευτυχώς το περιβάλλον ήταν το πλέον κατάλληλο ώστε η επικοινωνία μας να έχει τον πρώτο λόγο σ’αυτή μας τη συνάντηση. Τελικά το κοινό στοιχείο της καλής μουσικής είναι βασική παράμετρος αν μη τι άλλο για μία όμορφη βραδιά . Και αν έχεις και τέτοιο ''καθαρό'' τσίπουρο … κάθεσαι μέχρι να τελειώσει .
    Ευχαριστούμε Jorge . Ουσιαστικά σε εσένα το οφείλουμε. Ήπιαμε και ένα ποτηράκι στην υγειά σου. Ή μήπως 2, ή 3 ή ....
    yiannisyiannis
    10.02.2004, 09:39
    Η βραδιά εκείνη ήταν όντως πολύ όμορφη. Απλά να συμπληρώσω και να τονίσω κι εγώ, ότι είχαμε τη δυνατότητα να κουβεντιάσουμε αρκετά, να γνωριστούμε βαθύτερα και να γευθούμε γνήσιο τσίπουρο και κρασί Αγιορείτικης προέλευσης και ποιότητος. Ο Γιώργος αποδείχθηκε ότι εκτός από την κιθάρα είναι επίσης πολύ καλός παίκτης και στο τσίπουρο. Το ίδιο βέβαια κι ο Χρήστος, όμως επειδή δεν φρόντισε ακόμη να εγκαταστήσει αυτόματο πιλότο στο αυτοκίνητό του, αν και είχε δυνατότητες για ρεκόρ, έπαιξε με περισσότερη αυτοσυγκράτηση. Τα κορίτσια προτίμησαν το παραδοσιακό Ελληνικό λευκό κρασί.
    Στην επόμενη συνάντησή μας θα φροντίσουμε να υπάρχουν και όργανα στο τραπέζι, έτσι ώστε να μπορεί ο καθένας να εκφράσει με περισσότερη μουσική αυτό που έχει μέσα του.
    Εν αναμονή νεωτέρων εξελίξεων λοιπόν...
    jorge
    10.02.2004, 10:32
    Λοιπόν αγαπητοί κύριοι Βορειοελλαδίτες, πρέπει να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους! Με ποιό δικαίωμα, με ποιό δικαίωμα λέγω, αμαυρώνετε έτσι το όνομα του MusicHeaven; Τι τσίπουρα και μπεκρουλιάσματα ε; Τι μηνύματα με την αισχρή λέξη "χικ" ήταν αυτά που έλαβα, λέγω;;;

    Πάλι καλά που τα κορίτσια ήπιαν κρασάκι (του Αγίου Όρους μάλιστα) και το σωσαν, αλλιώς θα ανέβαινε η αθηναϊκη αντιπροσωπεία πάνω να ανακτηθεί η χαμένη αίγλη και το - παραλίγο - απολεσθέν κύρος της μουσικής μας κοινότητος, λέγω

    Έχε χάρη που είχα διάβασμα λόγω εξεταστικής!


    Και κάτι άλλο που θέλω να βροντοφωνάξω...

    Καταραμένη απόσταση!


    ΥΓ. Ασφαλώς και είναι χιουμοριστικά τα παραπάνω! Η Λουκά που ήταν χθες καλεσμένη στον Θέμο με επηρέασε!
    yiannisyiannis
    10.02.2004, 10:57
    Γιώργο κι εσύ εξεταστική; Νόμιζα ότι...ξέμπλεξες μετά την Πάτρα. Καλό κουράγιο εύχομαι σε όλους όσους γράφετε, ξέρω πόσο σπαστικό είναι. Θα σου φυλάξουμε λίγο από το....καλό, για μετά τη λήξη των εξετάσεων.


    ΥΓ. Ο καλός παίκτης ξέρει να πίνει χωρίς να μπεκρουλιάζει, ενώ ο κακός μπεκρουλιάζει χωρίς σχεδόν να πίνει .