ελληνική μουσική
    871 online   ·  210.851 μέλη

    O Billy Cobham στην Αθήνα!

    antreas_dr
    02.12.2006, 13:36
    ΦΑΚ ΕΝ ΑΣ
    incomplete_angel
    02.12.2006, 16:08
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 02-12-2006 στις 13:36 έγραψε...

    ΦΑΚ ΕΝ ΑΣ



    Σωστόόόός!
    antreas_dr
    03.12.2006, 12:30
    Άρα συμφωνούμε!
    incomplete_angel
    03.12.2006, 12:37
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 03-12-2006 στις 12:30 έγραψε...

    Άρα συμφωνούμε!



    Yup!!
    billy_cobham_2005
    04.12.2006, 17:03
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 02-12-2006 στις 13:36 έγραψε...

    ΦΑΚ ΕΝ ΑΣ



    Να προσθέσω και γω την δική μου καλλιτεχνική άποψη: Fuck Anus (φακεϊνας)!!!
    billy_cobham_2005
    04.12.2006, 18:15
    Α-Π-Ο-Γ-Ο-Η-Τ-Ε-Υ-Σ-Η..... Το μονο συναίσαισθημα το οποίο ένιωσα... Και μάλιστα πολύ έντονα.... Ένα σε γενικές γραμμές ασύνδετο σχήμα, μονότονο μέχρι ύπνου, πολύ μέτριο εκτελεστικά, και χωρίς ιδιαίτερη διάθεση για επικοινωνία με το κοινό... Η διαρύθμιση στο "πάλκο" ήταν τέτοια, ωστε να μην μπορεί κανείς να διακρύνει τι παίζεται στη σκηνή... Για φωτογραφίες η βίντεο δεν το συζητάμε καν... Με το ψηφιακό ζουμ στο τέρμα, μπορούσες να φωτογραφήσεις το πρόσωπο του Cobham στο παρασκήνιο, ενω σε πρώτο πλάνο υπήρχε μονίμως ένα σκαμπώ!!! Φωτογράφισα δηλαδη 4 φορές ενα σκαμπώ,με φόντο τον Cobham!!
    Eκτελεστικά, η πλειοψηφία των μουσικών ήταν... αλλού... Ο κοντραμπασίστας ίσα που ακουγόταν... Και που ακουγόταν δεν έλεγε τίποτε... Η κιθαρίστρια έπαιζε με μια καλή Gibson με δάχτυλα, είχε καλό ήχο γενικώς, όταν όμως ανέβαινε σε ψηλές συχνότητες, ο ήχος "τσίριζε" πράγμα που σημαίνει πως ή η ηχοληψία έχανε, ή τα ηλεκτρικα της κιθάρας είχαν πρόβλημα, ή ο ενισχυτής παρέδιδε πνεύμα. Η πιανίστα ήταν αρκετά καλή και αρκετά εκφραστική!! Κόντεψε να σπάσει το πάτωμα με τα πόδια της! Ο Cobham καταχωνιασμένος στα τελευταία μέρη της σκηνής, έπαιζε πολύ πολύ χαλαρά swing, με πολύ λίγα και αδιάφορα brakes χωρίς το δυναμισμό και το "ντραμιστικό καλπασμό" που τον χαρακτηρίζουν τόσα χρόνια... 2 πολύ μέτρια σόλο, 1 χαμένη μπακέτα μέσα σε κομμάτι, και παρουσία ενός απλού επαγγελματία ντράμμερ σε κάποιο απλώς γνωστό συγγρότημα... Η αποκάλυψη ακούει στο όνομα Theodosii Spassov! Πραγματικά εξαιρετικός! Μάγεψε εκτελεστικά, με ιδιώματα μακεδονίτικα & θρακιώτικα (όπως παραδέχτηκε και ίδιος όταν τον ρώτησα!!) βαλκανικά, ρώσσικα αναμειγμένα με μπόλικο συναίσθημα και μεγάλη δεινότητα! Πραγματικά ήταν ο μόνος ο οποίος έσωσε την παράσταση και δεν με έφτασε στο σημείο να μετανιώσω που έδωσα 35(εισητήριο) + 12(ποτά) + 12(μετακίνηση)...
    Τα μόνα που αποκόμισα, ήταν τα αυτόγραφα στους αγαπημένους μου δίσκους από τον Cobham οι φωτογραφίες μαζί του, η διαπίστωση ότι τελικά είναι πολύ "παλικάρι" πολύ χαβαλές και πολύ προσιτός, ακομπλεξάριστος, χωρίς ίχνος τουπέ ή δήθεν ή το γνωστό στύλ ντίβας που χαρακτηρίζει την πλειοψηφία των καλλιτεχνών... Τον λάτρεψα ακόμα περισσότερο! Πιστεύω ότι αν καθόμουν και τον ζάλιζα λίγο ακόμα θα τον έπειθα να πάμε για κανα ποτάκι!!!
    Επίσης χάρηκα όλως ιδιαιτέρως που είχα μια ολιγόλεπτη συζήτηση με τον Theodosii Spassov! Σεμνός, ταπεινός, ενθουσιώδης, με πολλή διάθεση για κουβέντα και χιούμορ! Μακάρι να έρθει ξανα κάποια στιγμή να θαυμάσουμε το αστείρευτο ταλέντο του...
    tsagkarousianos
    04.12.2006, 18:34
    Boys μην ξεχνάτε οτι σιγά σιγά ο Βασιλάκης Κόπαν έχει αρχίσει να γερνά.............
    billy_cobham_2005
    04.12.2006, 18:53
    Παράθεση:

    Το μέλος tsagkarousianos στις 04-12-2006 στις 18:34 έγραψε...

    Boys μην ξεχνάτε οτι σιγά σιγά ο Βασιλάκης Κόπαν έχει αρχίσει να γερνά.............


    Θα συμφωνήσω μαζί σου με τη λεπτομέρεια, ότι όσο μεγαλώνει ένας άνθρωπος ωριμάζει μουσικά και κάποιες τεχνικές αδυναμίες τις βελτιώνει... Εξάλλου δεν έχει φτάσει σε αντιπαραγωγική ηλικία! στα 60 κατι είναι! το τελευταίο του Cd καταμαρτυρεί του λόγου το αληθές! Θυμάσαι μεχρι τι ηλικία έπαιζε ο Buddy Rich?

    tsagkarousianos
    04.12.2006, 18:59
    Μα αγαπητέ Κόμπαμμμμμμμ....
    δεν διαφωνώ μαζί σου....
    Λέω απλά οτι δεν μπορείς να περιμένεις απο τον Κόμπαμ τώρα να παίξει με τη πυγμή και το σθένος που έπαιζε παλιά......
    Λόγω ιδιότητας έχω όλους τους δίσκους του.....(όταν τον πρωτοάκουσα να παίζει σταμάτησα να παίζω τύμπανα για 1 μήνα σοβαρά....κατάθλιψη είχα πάθει στα 12 μου......χαχαχαχαχαχα)
    Πάντως κρίμα που δεν μπόρεσα να έλθω να τον δω..............όπως και να χει είναι μια εμπειρία και αυτή.....
    billy_cobham_2005
    04.12.2006, 19:09
    XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAAXAXAXAA!!!Άστα και γω μια από τα ίδια! Όταν πήρα το Powerplay ή το Magic ή το Nordic ή το By Design ή το Picture This φρίκαρα.... δεν μπορούσα να κάτσω καν πάνω στο σκαμπώ....
    tsagkarousianos
    04.12.2006, 19:10
    Παράθεση:

    Το μέλος billy_cobham_2005 στις 04-12-2006 στις 19:09 έγραψε...

    XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAAXAXAXAA!!!Άστα και γω μια από τα ίδια! Όταν πήρα το Powerplay ή το Magic ή το Nordic ή το By Design ή το Picture This φρίκαρα.... δεν μπορούσα να κάτσω καν πάνω στο σκαμπώ....





    antreas_dr
    04.12.2006, 19:12
    Εγώ πάλι γιατί έπαιζα άνετα μαζί τα cd?


    tsagkarousianos
    04.12.2006, 19:14
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 04-12-2006 στις 19:12 έγραψε...

    Εγώ πάλι γιατί έπαιζα άνετα μαζί τα cd?







    τσσσσσσσσσ..........
    είπαμε εσύ εισαι το θαύμα-boy.......

    antreas_dr
    04.12.2006, 19:16
    Παράθεση:

    Το μέλος tsagkarousianos στις 04-12-2006 στις 19:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 04-12-2006 στις 19:12 έγραψε...

    Εγώ πάλι γιατί έπαιζα άνετα μαζί τα cd?







    τσσσσσσσσσ..........
    είπαμε εσύ εισαι το θαύμα-boy.......




    χο χο χοοο.... ευθυμίσαμε πάλι, σε καλό μας....
    tsagkarousianos
    04.12.2006, 19:18
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 04-12-2006 στις 19:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsagkarousianos στις 04-12-2006 στις 19:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 04-12-2006 στις 19:12 έγραψε...

    Εγώ πάλι γιατί έπαιζα άνετα μαζί τα cd?










    τσσσσσσσσσ..........
    είπαμε εσύ εισαι το θαύμα-boy.......




    χο χο χοοο.... ευθυμίσαμε πάλι, σε καλό μας....


    billy_cobham_2005
    04.12.2006, 19:21
    Ε υπάρχουν οι Amateur και οι Professional performer ρε Αντρικο τι να κάνουμε!!