ελληνική μουσική
    757 online   ·  210.848 μέλη

    Τραγουδιστές και συνθέτες ξεχασμένοι από τους πολλούς.

    okanenas
    18.11.2006, 18:21
    Ανοίγω αυτό το topic για να γράφει όποιος θέλει διάφορα βιογραφικά στοιχεία,
    και ότι άλλο θέλει για τραγουδιστές οι συνθέτες (από όλους τους μουσικούς χώρους) που είναι ξεχασμένοι από τους πολλούς, για να θυμόμαστε η και να μαθαίνουμε
    για τραγουδιστές και συνθέτες περασμένων εποχών.

    Εγώ κάνω αρχή με μία τραγουδίστρια της δημοτικής και ρεμπέτικης μουσικής
    την Γεώργιο Μηττάκη.

    το κείμενο που ακολουθεί είναι από την ιστοσελίδα http://www.hymns.gr

    Η Γεώργιο Μηττάκη γεννήθηκε το 1911 στην Αυλώνα Αττικής. Το 1929 ήρθε και εγκαταστάθηκε στην Αθήνα.
    Το 1930 παντρεύεται με τον Γεώργιο Μηττάκη και αρχίζει την λαμπρή καριέρα της σαν τραγουδίστρια που κράτησε για 30 ολόκληρα χρόνια.
    Η Γεωργία τραγούδησε κυρίως δημοτικά τραγούδια αλλά και αρκετά Σμυρναίικα και Ρεμπέτικα τραγούδια των συνθετών Σπύρου Περιστέρη, Στέλιου Παντελίδη, Κώστα Σκαρβέλη, Παναγιώτη Τούντα και άλλων συνθετών της δεκαετίας του 1930. Χαρακτηριστικό είναι ότι τραγούδησε το πρώτο τραγούδι του Βασίλη Τσιτσάνη «Σ’ ένα τεκέ μπουκάρανε».
    Το είδος τραγουδιού στο οποίο διακρίθηκε ήταν το δημοτικό. Μάλιστα δε, στα τέλη της δεκαετίας του 1950 με αρχές του 1960 πραγματοποιεί δύο ταξίδια στην Αμερική, όπου και αποθεώνεται από τους Έλληνες ομογενείς. Την ίδια μάλιστα περίοδο πραγματοποιεί μερικές ενδιαφέρουσες ηχογραφήσεις επίσης στην Αμερική.
    Το 1965 κάνει τις τελευταίες της ηχογραφήσεις πριν αποσυρθεί για λόγους υγείας. Τελικά η Γεωργία Μηττάκη άφησε την τελευταία της πνοή στις 28 Φεβρουαρίου του 1977 στην γενέτειρα της Αυλώνα.

    Από τα πολλά ωραία τραγούδια που έχει πει, εμένα μου αρέσουν
    Στη βρύση στην κρυόβρυση
    Αυτό το μπαλκονάκι
    Η στάμνα
    Η Χρυσάϊδω

    vouliakis
    18.11.2006, 19:21
    Ενδιαφέρουσα η ιστοσελίδα του Δημήτρη Χούπα, ο οποίος -αν δεν κάνω λάθος- είναι και μέλος του MusicHeaven (κάπου πήρε το μάτι μου μια φωτογραφία του στο PhotoHeaven).
    Προσωπικά, την επισκέπτομαι συχνά, ειδικά τη σελίδα-αφιέρωμα στην πολυφωνική μουσική...