ελληνική μουσική
    494 online   ·  210.833 μέλη

    Πρόσκληση για όλους για το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου

    CHE
    19.11.2006, 10:47
    ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

    Το ''Παντοπωλείον της Μεσογειακής Διατροφής'' σας προσκαλεί στο Φεστιβάλ Κρασιού και Αποσταγμάτων που θα πραγματοποιηθεί στο αίθριο του Γρυπάρειου Μεγάρου, Σοφοκλέους 1, Αθήνα, το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2006 από 12:00μ.μ. έως 17:00μ.μ..

    12 επιλεγμένα οινοποιεία από διάφορες περιοχές της Ελλάδας θα μας ξεναγήσουν στον ελληνικό αμπελώνα μέσα από τις οινικές δημιουργίες τους. Η γευσιγνωσία θα συνοδεύεται από τοπικά ελληνικά τυριά και παραδοσιακά εδέσματα.
    Η είσοδος και η συμμετοχή στη γευσιγνωσία είναι φυσικά ελεύθερη για το κοινό.

    Οι προσκεκλημένοι θα παίρνουν δωρεάν το δικό τους ποτήρι γευσιγνωσίας και θα ξεκινούν το μεθυστικό ταξίδι στις γεύσεις και τα αρώματα, περιδιαβαίνοντας τα περίπτερα των οινοποιών, γνωρίζοντάς τους, εντρυφώντας στις χάρες των προϊόντων τους και ανακαλύπτοντας τα «κρυμμένα» μυστικά τους.

    Σας περιμένουμε μαζί με τους φίλους σας!

    Τα 12 επιλεγμένα οινοποιεία–αποσταγματοποιεία που συμμετέχουν στην εκδήλωση είναι τα εξής:
    • Οινοποιία Μπαμπατζίμ (Θεσσαλονίκη)
    • Κτήμα Κυρ-Γιάννη (Ημαθία)
    • Οινοποιητική Μονεμβασιάς (Μονεμβασιά)
    • Α.Ο. Συνεταιρισμός Νεμέας (Νεμέα)
    • Santo Wines (Σαντορίνη)
    • Συνεταιρισμός Τυρνάβου (Τύρναβος)
    • Ε.Ο.Σ. Συνεταιρισμός Σάμου (Σάμος)
    • CAΪR Ρόδου (Ρόδος)
    • Οινοποιία Διγενάκη (Ηράκλειο Κρήτης)
    • Ποτοποιία Θράκης (Κομοτηνή)
    • Κτήμα Ράπτη (Νεμέα)
    • Κτήμα Συμεωνίδη (Καβάλα)

    Σε όλη τη διάρκεια της εκδήλωσης, το συγκρότημα Μεταίχμιο θα κρατάει συντροφιά στους επισκέπτες και θα δημιουργεί γιορταστική, χαρούμενη ατμόσφαιρα, τέτοια που η συμμετοχή στην εκδήλωση να είναι από μόνη της «μια ωραία Σαββατιάτικη κάθοδος στο κέντρο της πόλης.

    Στο συγκρότημα Μεταίχμιο συμμετέχουν:
    Μιχάλης Μαυρής: keyboards
    Μιχάλης Μυτιλήνης: ηλεκτρική κιθάρα
    Jebben: βιολί
    Κωνσταντίνος Παυλικιάνης (δηλαδή εγώ!): κρουστά
    Γιώργος Μωτάκης: μπάσο.

    Θα χαρώ πολύ να σας δω!
    vero
    20.11.2006, 21:50
    μπορει να ειμαι και εγω!!!! γτ ειναι το κρασι του χωριου μου Νεμεας!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    jorge
    20.11.2006, 21:53
    Ωραιο ακούγεται. Κωνσταντίνε θα προσπαθήσουμε να έρθουμε
    vero
    20.11.2006, 22:01
    ειδικα να πιεις το κρασακι μας!!!!!
    gate
    20.11.2006, 22:56
    Θα προσπαθήσω να έρθω κι εγώ... αν και δεν υπόσχομαι ότι θα πιω κρασί...
    ...ή μήπως να μη λέω μεγάλα λόγια...

    Όπως και να 'χει, καλή επιτυχία ...για το μουσικό μέρος της υπόθεσης...
    Orfeus
    20.11.2006, 23:00
    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 20-11-2006 στις 22:56 έγραψε...

    Θα προσπαθήσω να έρθω κι εγώ... αν και δεν υπόσχομαι ότι θα πιω κρασί...
    ...ή μήπως να μη λέω μεγάλα λόγια...




    Nα μη λες....
    CHE
    22.11.2006, 13:43
    Έτσι κι αλλιώς εκτός από κρασί θα υπάρχουν και τυρομεζέδες και άλλα εδέσματα. Οπότε όποιος δεν θέλει να πιει κρασί θα μπορεί τουλάχιστον να φάει κάτι.
    Υπόψην ότι μπορείτε να έρθετε όσα άτομα θέλετε. Εμείς με τη σειρά μας συνεχίζουμε τις πρόβες ώστε να σας κάνουμε παρέα με τη μουσική μας. Λόγω της ιδιαιτερότητας της εκδήλωσης δεν θα υπάρχει τραγούδι αλλά μόνο μουσική. Αυτό όμως μας οδήγησε σε πάμπολλες ώρες πρόβας ώστε να μην παίξουμε τα τραγούδια απλά διεκπεραιωτικά αλλά να είναι ιδιαιτέρως ενδιαφέροντα.

    Θα παίξουμε τραγούδια του έντεχνου ελληνικού και ξένου ρεπερτορίου, από Αλκίνοο Ιωαννίδη μέχρι Police και από Poll μέχρι Kansas. Θα υπάρξουν, όμως, και πολλές άλλες εκπλήξεις...
    vero
    22.11.2006, 14:02
    che tha se dw lol!!!! kofth plaka!!!!
    Aiolos_m
    22.11.2006, 19:38
    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 19-11-2006 στις 10:47 έγραψε...
    Στο συγκρότημα Μεταίχμιο συμμετέχουν:
    Μιχάλης Μαυρής: keyboards
    Μιχάλης Μυτιλήνης: ηλεκτρική κιθάρα
    Jebben: βιολί
    Κωνσταντίνος Παυλικιάνης (δηλαδή εγώ!): κρουστά
    Γιώργος Μωτάκης: μπάσο.



    Μπουζούκι δεν έχει...;
    CHE
    23.11.2006, 11:40
    Μπουζούκι παίζει ο κιθαρίστας μας αλλά είναι αδύνατον να κουβαλήσει την ηλεκτρική κιθάρα (με τα πετάλ, ενισχυτή και ηχεία), τον τζουρά, το ούτι, το μπουζούκι και τον μπαγλαμά!
    Θα αρκεστούμε λοιπόν στην ηλεκτρική κιθάρα με τα αξεσουάρ της, στο ούτι και στον τζουρά. Τα λαϊκά κομμάτια που έχουμε εντάξει στο πρόγραμμα (λίγα είναι έτσι κι αλλιώς) θα τα παίξει μάλλον με τον τζουρά. Ακόμα δεν είναι σίγουρο.
    Σήμερα έχουμε κλείσει στούντιο για πρόβα μέχρι τα μεσάνυχτα και φαντάζομαι ότι εκεί θα αποφασίσουμε αν θα φέρει τελικά το μπουζούκι ή τον τζουρά.
    vero
    23.11.2006, 20:18
    ωραια!!!!!!!!!!!