ελληνική μουσική
    577 online   ·  210.844 μέλη

    H Παπαρίζου ερμηνεύει Χατζιδάκι

    karelia
    21.11.2006, 14:47
    Α μάρεσε αυτό το "σέβεται τους δημιουργούς..."
    τους ποιους???
    μπομ ντίγκι ντίγκι
    μπομ
    ντίγκι ντίγκι
    μπομ μπομ
    kifa
    21.11.2006, 15:05
    Καλημέρα. ..

    χαίρομαι που κάποιοι συμφωνούν και κάποιοι διαφωνούν γιατί αλλίως δεν θα υπήρχε και σημασία για να γίνεται διάλογος .. Το παραπονό μου και η μεγάλη μου διαφωνία υπάρχει σε 2 μέρη ... Ας τα αναλύσω ..


    1 . όπως έυστοχα αναφέρθηκε η μετάβαση από το ποπ κομμάτι της μουσικής σε κάπως ποιο ποιοτικό ρεπερτόριο νομίζω και εγώ οτι πρέπει να γίνεται σταδιακά .. και βέβαια παιζει και μεγάλο ρόλο η επιλογή του συνθέτη... Εδώ έχουμε να κάνουμε με το Μάνο ...

    2. εδώ και αρκετά χρόνια τραγουδάω ... Παλεύω με νύχια και με δόντια μαχώμενος σε ενα ρεπερτόριο που οι περισσότεροι το θεωρούν καταδικασμένο ... Τα χρήματα επίσης δεν ειναι τα ιδια που θα έπαιρνα αν τραγουδούσα εμπορικό - Λαϊκό .. Σε συνάρτηση με την επιλογή της Παπαρίζου κάθομαι και σκέφτομαι πως .. ... εάν αρχίζει και υπάρχει πτωτική τάση σε αυτό που ονομάζουμε στο Πλανήτη Ελλάδα " Λαικό Τραγούδι " 'η " σκυλάδικο " .. ή οπως αλλιώς θελετε πειτε το ... και στραφούν οι δισκογραφικές - καλλιτέχνες στο έντεχνο - Ποιοτικό , λογικό είναι και οι ίδιοι άνθρωποι που τραγουδούν αυτη τη στιγμή Σοκερντέ και Υποφέρω να τραγουδήσουν Χάρτινο το Φεγγαράκι και Φαίδρα ...


    Ανακύκλωση γνωστών τραγουδιστών - καλλιτεχνων στο Βωμό του χρήματος ... απλά σε άλλο έιδος .. ??? ... ΕΛΕΟΣ ..... Ας υπάρχει μια γωνίτσα να τραγουδάμε κι εμείς ... με τα χρήματα να μη φτάνουν ούτε για τσιγάρα .. αλλά να ξερουμε οτι το κάνουμε επειδή μας αρέσει .. επειδη ειμαστε μαζόχες ... επειδή ειμαστε παιδια του Μανου , του Μίκη , του Λοίζου , Του ξαρχάκου κλπ κλπ κλπ ...


    αν έχω ακραίες απόψεις ... Η Έλενα πιστευω πράγματι ότι εχει πολύ καλή φωνή ...



    antreas_dr
    21.11.2006, 15:37
    o Τραγουδιστής είναι απλά ο εκτελεστής.
    Αν είναι καλός τα λέει όλα.

    Δηλαδή ένας μουσικός που παίζει σε σκυλάδικο αν κάποιος μαέστρος τον πάρει να συμμετάσχει σε μία συναυλία στο Ηρώδειο να μην πάει....
    vero
    21.11.2006, 15:45
    Παράθεση:

    Το μέλος kifa στις 21-11-2006 στις 15:05 έγραψε...

    Καλημέρα. ..

    χαίρομαι που κάποιοι συμφωνούν και κάποιοι διαφωνούν γιατί αλλίως δεν θα υπήρχε και σημασία για να γίνεται διάλογος .. Το παραπονό μου και η μεγάλη μου διαφωνία υπάρχει σε 2 μέρη ... Ας τα αναλύσω ..


    1 . όπως έυστοχα αναφέρθηκε η μετάβαση από το ποπ κομμάτι της μουσικής σε κάπως ποιο ποιοτικό ρεπερτόριο νομίζω και εγώ οτι πρέπει να γίνεται σταδιακά .. και βέβαια παιζει και μεγάλο ρόλο η επιλογή του συνθέτη... Εδώ έχουμε να κάνουμε με το Μάνο ...

    2. εδώ και αρκετά χρόνια τραγουδάω ... Παλεύω με νύχια και με δόντια μαχώμενος σε ενα ρεπερτόριο που οι περισσότεροι το θεωρούν καταδικασμένο ... Τα χρήματα επίσης δεν ειναι τα ιδια που θα έπαιρνα αν τραγουδούσα εμπορικό - Λαϊκό .. Σε συνάρτηση με την επιλογή της Παπαρίζου κάθομαι και σκέφτομαι πως .. ... εάν αρχίζει και υπάρχει πτωτική τάση σε αυτό που ονομάζουμε στο Πλανήτη Ελλάδα " Λαικό Τραγούδι " 'η " σκυλάδικο " .. ή οπως αλλιώς θελετε πειτε το ... και στραφούν οι δισκογραφικές - καλλιτέχνες στο έντεχνο - Ποιοτικό , λογικό είναι και οι ίδιοι άνθρωποι που τραγουδούν αυτη τη στιγμή Σοκερντέ και Υποφέρω να τραγουδήσουν Χάρτινο το Φεγγαράκι και Φαίδρα ...


    Ανακύκλωση γνωστών τραγουδιστών - καλλιτεχνων στο Βωμό του χρήματος ... απλά σε άλλο έιδος .. ??? ... ΕΛΕΟΣ ..... Ας υπάρχει μια γωνίτσα να τραγουδάμε κι εμείς ... με τα χρήματα να μη φτάνουν ούτε για τσιγάρα .. αλλά να ξερουμε οτι το κάνουμε επειδή μας αρέσει .. επειδη ειμαστε μαζόχες ... επειδή ειμαστε παιδια του Μανου , του Μίκη , του Λοίζου , Του ξαρχάκου κλπ κλπ κλπ ...


    αν έχω ακραίες απόψεις ... Η Έλενα πιστευω πράγματι ότι εχει πολύ καλή φωνή ...






    Συμφωνω με τον κωστα γιατι να ειναι καταδικασμενοι αυτοι που ακουνε ολη μερα Μανο, Μικη κτλ ?

    ενω εαν το τραγουδησει η Παπαριζου θα γινει φιρμα!!!


    maspa
    21.11.2006, 16:44
    Κατ'αρχήν, η εξέλιξη της Παπαρίζου από τότε που ξεκίνησε εδώ στην Ελλάδα(δε ξέρω τι έκανε πρίν στη Σουηδία) είναι εμφανέστατη. Όταν είχα πάει με το σχολείο και την είδα με τον Ρέμο(παλιό σχήμα) με ξενέρωσε αφάνταστα. Το ρεπερτόριο των τραγουδιών που βρίσκονταν στον πρώτο της δίσκο ήταν πολύ κοντά στα πρώτα pop cds της Βανδή. Και πάνω στη σκηνή ήταν σαν.......το σαχλοκούδουνο!(όπως ανέφερε κάποιος τη λέξη!). Δεν την έχω ξαναδεί live (δε εχω την δυνατότητα εξάλλου), όμως απ'ό,τι παίρνει το μάτι μου στη τηλεόραση από live εμφανίσεις της είναι πολύ καλύτερη(πιο έμπειρη; ίσως.....).
    Επίσης είναι η μόνη(;) pop τραγουδίστρια στην Ελλάδa. (συμφωνώ με όσους είπαν κάτι τέτοιο) Υπάρχουν κι άλλες βέβαια που τραγουδούν κάτι σκυλοποπ, ε μην τις πω και pop!
    Αντικειμενικά, έχει καλή φωνή(δεν είμαι μουσικός για να ξέρω, αλλά θα χαρακτήριζα τη φωνή της "καθαρή", αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.... )
    Δεν είμαι εντελώς κατά του να τραγουδήσει Χατζιδάκι. Προτιμώ να ερμηνεύσει Χατζιδάκι η Παπαρίζου παρά οι Βανδή, Πιερίδη, Τάμτα(!).....

    Αλλά..... σ'εναν δίσκό με συνοχή στα τραγούδια. Δηλαδή μη βάλει από τη μιά π.χ. το "ζιγκολό" και καπάκι Χατζιδάκι....


    AlmaNegra
    21.11.2006, 19:38
    Με ποιό δικαίωμα μπορούμε να αποκλείσουμε μια τραγουδίστρια από το να ερμηνεύει τραγούδια του Χατζιδάκι; Με την ίδια λογική σκεφτήκαμε ποτέ αν θα ήθελε ποτέ ο Χατζιδάκις να ακούμε εμείς τη μουσική του; Αν είμαστε στο κοινό που θέλει (ήθελε) να απευθύνεται;
    Η μουσική είναι ένα παιχνίδι διαφωνιών και εκτονώσεων, αντιθέσεων και συνθέσεων. Μπορεί να δώσει πολλά η συγκεκριμένη εκτέλεση. Μπορεί και όχι.
    Αχ αυτές οι ρημάδες οι ταμπέλες που κρεμάμε στους ανθρώπους..

    ΥΣ Το κομμάτι είναι bonus track. Αυτά τα bonus track δε λέγονται τυχαία ετσι, ούτε αποκόπτονται από τη συνοχή που έχουν τα υπόλοιπα τραγούδια του CD για πλάκα.
    sunwing
    21.11.2006, 20:57
    Παπαρίζου σε Χατζιδάκι; ......
    poison_girl
    21.11.2006, 22:07
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 21-11-2006 στις 19:38 έγραψε...

    Με ποιό δικαίωμα μπορούμε να αποκλείσουμε μια τραγουδίστρια από το να ερμηνεύει τραγούδια του Χατζιδάκι; Με την ίδια λογική σκεφτήκαμε ποτέ αν θα ήθελε ποτέ ο Χατζιδάκις να ακούμε εμείς τη μουσική του; Αν είμαστε στο κοινό που θέλει (ήθελε) να απευθύνεται;
    Η μουσική είναι ένα παιχνίδι διαφωνιών και εκτονώσεων, αντιθέσεων και συνθέσεων. Μπορεί να δώσει πολλά η συγκεκριμένη εκτέλεση. Μπορεί και όχι.
    Αχ αυτές οι ρημάδες οι ταμπέλες που κρεμάμε στους ανθρώπους..

    ΥΣ Το κομμάτι είναι bonus track. Αυτά τα bonus track δε λέγονται τυχαία ετσι, ούτε αποκόπτονται από τη συνοχή που έχουν τα υπόλοιπα τραγούδια του CD για πλάκα.





    ω ναι !!!!!!! ιτς τρου!
    kifa
    22.11.2006, 09:01
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 21-11-2006 στις 19:38 έγραψε...

    Με ποιό δικαίωμα μπορούμε να αποκλείσουμε μια τραγουδίστρια από το να ερμηνεύει τραγούδια του Χατζιδάκι; Με την ίδια λογική σκεφτήκαμε ποτέ αν θα ήθελε ποτέ ο Χατζιδάκις να ακούμε εμείς τη μουσική του; Αν είμαστε στο κοινό που θέλει (ήθελε) να απευθύνεται;
    Η μουσική είναι ένα παιχνίδι διαφωνιών και εκτονώσεων, αντιθέσεων και συνθέσεων. Μπορεί να δώσει πολλά η συγκεκριμένη εκτέλεση. Μπορεί και όχι.
    Αχ αυτές οι ρημάδες οι ταμπέλες που κρεμάμε στους ανθρώπους..

    ΥΣ Το κομμάτι είναι bonus track. Αυτά τα bonus track δε λέγονται τυχαία ετσι, ούτε αποκόπτονται από τη συνοχή που έχουν τα υπόλοιπα τραγούδια του CD για πλάκα.




    καλημέρα .. :) .. .

    Νομίζω ότι υπάρχει μια μικρή διαφορά σε αυτό που λές με αυτό που συμβαίνει ... Τι εννοώ ... :

    1. Συμφωνώ μαζί σου !! .. Δεν έχουμε δικαίωμα να αποκλείσουμε κανέναν να τραγουδήσει οτιδήποτε αρκεί ο καθένας από αυτούς που τραγουδάει ( στη προκειμένη Μάνο ) να το κάνει σωστά και με ιδιέταιρο Σεβασμό στο όνομα που λέγεται Μανος Χατζιδάκις ... Θα με ενοχλούσε η ιδέα ( όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ ) η σημερινή νέα γενιά τραγουδιστών να κατευθυνθεί σε ένα άλλο έιδος μουσικής ( ποιοτικό , έντεχνο , πες το όπως θες ) επειδή το είδος που υπηρετεί και τους έκανε γνωστό και πλούσιο αρχίζει να φθίνει .. Ας υπάρχει λίγο περισσότερο ευαισθησία στα ιερά μουσικά ονοματα αυτης της μικρής χωρας που λέγεται Ελλάδα ..

    2. Ο Μανος σίγουρα δεν έγραφε μουσική για να την ακούει σπίτι του. Απλά η μουσική που έγραφε τόσο από άποψη αρμονίας αλλά και από άποψη αισθητικής δυστυχώς στη σημερινή εποχή δεν χωράει στους χώρους με τα φανταχτερά φώτα και τα ακριβά ουίσκι ... Προτιμούνται οι χώροι που ο κόσμος δεν πάει να γίνει κουδούνι από το ποτό αλλά που πάει να ταξιδέψει με το νου και τη φαντασία του , που πάει εσκεμμένα να ακούσει νότες στη σειρά ίσως με μία κιθάρα, ένα πιάνο και ένα κλαρινέτο ...

    3. Η σημερινή μουσική Ελλάδα σίγουρα θα τον απογοήτευε ... Όταν δημιούργησε τη Δισκογραφική του εταιρία καθώς επίσης και την ορχήστρα των χρωμάτων δεν νομίζω να είχε ως βλέψη να αρχίσει να γράφει τραγούδια σε fruity loops ή RnB....Μάλλον θα έφευγε από την Ελλάδα ( το πιο πιθανό ) ...

    4. Τις ταμπέλες δυστυχώς δεν τις κρεμάμε εμείς .. Σου μιλάω ως μουσικός και όχι ως ακροατής ... Το παιχνίδι παιζεται ανάμεσα σε αυτούς που κινουν και τα νηματα της Δισκογραφίας .. Εκείνοι έχουν τη πιτα και το μαχαίρι και αναλόγως που υπάρχει καταναλωτικό κενό έρχονται απλά να μας το καλύψουν .. Μόνο που υπάρχει μια διαφορά ... Το Χατζιδάκι ΕΥΤΥΧΩΣ δεν θα τον κάνει γνωστό η Παπαρίζου ... Όταν ο Μανος ενορχήστρωνε τον Επιτάφιο του Μικη Θεοδωράκη ήταν ήδη επιτυχημένος συνθέτης και καταξιωμένος οχι μονο στην Ελλάδα αλλά ΚΑΙ στο εξωτερικό .. Το ζήτημα είναι ΓΙΑΤΙ να υπάρχει πάντα κάποιος που μέσα σε ένα CD εντελώς διαφορετικου μουσικού προσανατολισμού από το ύφος στο οποίο αναφέρθηκα προηγουμένως , βάζει σφήνα κάτι , που σε εμάς τουλάχιστον τους λιγοστούς εναπομείναντες ρομαντικούς ιππότες μας φέρνει το αίμα στο κεφάλι .. Τόσα τραγούδια και συνθέτες υπαρχουν πια ... Τον ΜΑΝΟ βρήκε ... ?????

    Πάρε μπυρίτσες για να μη νομιζεις οτι έρχομαι σε κόντρα με σένα.. Τις απόψεις μας λεμε :). ...



    sirius99
    23.11.2006, 14:51
    Για το τραγούδι του Χατζιδάκι έχει ασκηθεί αγωγή κατά της SONY από τον κληρονόμο του Μάνου Χατζιδάκι, Γιώργο Χατζιδάκι.
    antreas_dr
    23.11.2006, 15:04
    Πριν λίγη ώρα άκουσα το εν λόγω τραγουδι στο ραδιόφωνο.

    Η Παπαρίζου το λέει πολύ καλά, έχει την σωστή έκφραση και την εμηνεία που αρμόζει στουσ στίχους του κομματιού.

    Αυτό που δεν μου άρεσε καθόλου είναι η ενορχήστρωση. Λούπες και πολή ηλεκτρονικίλα που δεν ταιριάζουν στο Χατζιδάκι...
    Aiolos_m
    23.11.2006, 15:15
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 21-11-2006 στις 15:37 έγραψε...

    o Τραγουδιστής είναι απλά ο εκτελεστής.
    Αν είναι καλός τα λέει όλα.

    Δηλαδή ένας μουσικός που παίζει σε σκυλάδικο αν κάποιος μαέστρος τον πάρει να συμμετάσχει σε μία συναυλία στο Ηρώδειο να μην πάει....



    Δε νομίζω ότι αυτο δείχνει σεβασμό σε οτιδήποτε. Δηλαδή όταν ο Ρέμος ξεκίνησε με "πιασάρικα τραγουδάκια" στον πρώτο δίσκο δεν έπρεπε να πάει όταν τον κάλεσε ο Θεοδοράκης για το ’ξιον Εστί;

    Αν δηλαδή καλέσει ένας μεγάλος μαέστρος τον Μάκη Χριστοδουλόπουλο να τραγουδήσει Βυζαντινά (λέμε τώρα) να μην πάει γιατί εχει πρώτα πει το : Παντρεμένοι και οι δυο; Εγώ τον θεωρώ φωνάρα τον Χριστοδουλόπουλο παρόλο το ρεπερτόριό του και τα γαρύφαλλα που έχει φάει στη μούρη...
    antreas_dr
    23.11.2006, 15:21
    To ίδιο λεμε Αίολε
    Aiolos_m
    23.11.2006, 15:22
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 21-11-2006 στις 01:05 έγραψε...
    Μακάρι η ελληνική ποπ σκηνή να είχε 5-6 Παπαρίζου και αντί για τα τσιφτετελοχιπχοπ...



    Θα γινότα ομορφότερη...
    Έχετε δει πόδι....;

    (είμαι οφφ τόποκ το ξέρω μη με σβήσετε)

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη
    πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 23-11-2006 15:23 ]


    Aiolos_m
    23.11.2006, 15:23
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 23-11-2006 στις 15:21 έγραψε...

    To ίδιο λεμε Αίολε



    Νόμιζα ότι ειρωνευόσουν βρε Αντρέα
    aggeliki
    23.11.2006, 20:31
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 23-11-2006 στις 15:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 21-11-2006 στις 15:37 έγραψε...

    o Τραγουδιστής είναι απλά ο εκτελεστής.
    Αν είναι καλός τα λέει όλα.

    Δηλαδή ένας μουσικός που παίζει σε σκυλάδικο αν κάποιος μαέστρος τον πάρει να συμμετάσχει σε μία συναυλία στο Ηρώδειο να μην πάει....



    Δε νομίζω ότι αυτο δείχνει σεβασμό σε οτιδήποτε. Δηλαδή όταν ο Ρέμος ξεκίνησε με "πιασάρικα τραγουδάκια" στον πρώτο δίσκο δεν έπρεπε να πάει όταν τον κάλεσε ο Θεοδοράκης για το ’ξιον Εστί;

    Αν δηλαδή καλέσει ένας μεγάλος μαέστρος τον Μάκη Χριστοδουλόπουλο να τραγουδήσει Βυζαντινά (λέμε τώρα) να μην πάει γιατί εχει πρώτα πει το : Παντρεμένοι και οι δυο; Εγώ τον θεωρώ φωνάρα τον Χριστοδουλόπουλο παρόλο το ρεπερτόριό του και τα γαρύφαλλα που έχει φάει στη μούρη...




    Ναι οκ...Δεν είναι λάθος αυτό...Όμως δεν παύει να είναι στον ίδιο δίσκο που έχει το Ζιγκολό....Και ας είναι bonus track δεν πάυει να είναι εκεί μέσα!
    maspa
    23.11.2006, 20:42
    Παράθεση:

    Το μέλος sirius99 στις 23-11-2006 στις 14:51 έγραψε...

    Για το τραγούδι του Χατζιδάκι έχει ασκηθεί αγωγή κατά της SONY από τον κληρονόμο του Μάνου Χατζιδάκι, Γιώργο Χατζιδάκι.



    Ισχύει κάτι τέτοιο; Δηλαδή δεν εξασφάλησαν τα πνευματικά δικαιώματα; Κακώς....
    Melissanthi
    24.11.2006, 17:10
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 21-11-2006 στις 10:33 έγραψε...

    Νομίζω ο καθένας στο είδος του.
    Αν θέλει να κάνει κάποια στροφή ρεπερτοριακή (που δεν θέλει..) ας την κάνει σταδιακά..
    Δε γίνεται την ίδια χρονιά να τραγουδάς Ζιγκολό και Χατζιδάκι,άσχετα αν και τα δύο τα πεις καλά.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μου φαίνεται έντιμο.Γιατί κάθε καλλιτέχνης διέπεται από ένα ήθος πάνω στη μουσική.Είτε λοιπόν το πρεσβεύεις αυτό,είτε όχι,είτε αν δεν τον πρεσβεύεις σταδιακά προσπαθείς να βελτιωθείς και λιθαράκι-λιθαράκι κερδίζεις την εμπστοσύνη και των πιο δύσπιστων.




    Πες τα,πες τα!
    Έκαστος στο είδος του (Καλά το τι "είδος" έχει ο καθένας ας μην το σχολιάσουμε).
    Για να μην θυμηθώ εκείνο το "Ο Αντώνης Ρέμος ερμηνεύει τραγούδια του Θεοδωράκη"...Ακόμα τρέμω σκεπτόμενη αυτήν την συνεργασία.
    Ή για κάτι Καλομοίρες-Κακομοίρες που πετάγονταν απο κάτι τούρτες μπροστά στα έντρομα μάτια των θεατων στο Ηρώδειο.
    ’λλο να στο λέω κι άλλο να το βλέπεις,ένα πράγμα.
    antreas_dr
    24.11.2006, 17:28
    Παράθεση:

    Το μέλος sirius99 στις 23-11-2006 στις 14:51 έγραψε...

    Για το τραγούδι του Χατζιδάκι έχει ασκηθεί αγωγή κατά της SONY από τον κληρονόμο του Μάνου Χατζιδάκι, Γιώργο Χατζιδάκι.



    Aυτός ο τύπος δεν κάνει άλλη δουλειά. όλο αγωγές είναι και μηνύσεις....
    Έλεος πιά!
    spathasref
    24.11.2006, 21:44
    Στη ζωή δεν νομίζω η ευτυχία
    να μας χαρίζεται έτσι απλά
    κι αν μοιράζει αγάπη και λαχεία
    μετά τους βάζει μια φωτιά

    Μα εγώ θα ονειρεύομαι ακόμα
    και εσένα θα βλέπω όπου κοιτώ
    θα σε βρίσκω στης θάλασσας το χρώμα
    στον ήλιο και στον ουρανό
    Θα σε βρω κι αν κοιτάξω το φεγγάρι
    θα σε βρω στης ζωής μου τις στροφές
    και ας τρέχει ο χρόνος να μας πάρει
    ό΄τι αξίζει είναι οι στιγμές

    Στη ζωή δεν νομίζω η ευτυχία
    για μια ζωή να διαρκεί
    κι αν πετάς μεσ΄τα σύννεφα τη μία
    την άλλη θα βρεθείς στη γη

    Μα εγώ θα ονειρεύομαι ακόμα
    και εσένα θα βλέπω όπου κοιτώ
    θα σε βρίσκω στης θάλασσας το χρώμα
    στον ήλιο και στον ουρανό
    Θα σε βρω κι αν κοιτάξω το φεγγάρι
    θα σε βρω στης ζωής μου τις στροφές
    και ας τρέχει ο χρόνος να μας πάρει
    ό΄τι αξίζει είναι οι στιγμές

    Δεν το έχω ακούσει ακόμη, αλλά οι στίχοι είναι πολύ ωραίοι. Ξέρει κανείς αν υπάρχει προηγούμενη εκτέλεση πριν από αυτήν της Παπαρίζου;

    Έχω την αίσθηση, παρ' όσα έχουν ειπωθεί, πως ο ίδιος ο Χατζιδάκις μπορεί να μην απέρριπτε αυτήν την κίνηση, αρκεί να είχε πεισθεί για τη γνησιότητα των κινήτρων της παραγωγής. Η άνατροπή και η αμφισβήτηση των ταμπελών, άλλωστε, ήταν η κυρίαρχη φύση του. Εξ άλλου, ας μην ξεχνάμε πως έχει γράψει τραγούδια για την Αλίκη Βουγιουκλάκη... Επαναλαμβάνω πως αυτή η άποψη αποτελεί απλά μία πιθανότητα στον ωκεανό του πνεύματος του Μάνου. Το μόνο που έχω σίγουρα καταλάβει από αυτόν, είναι πως δε μπορούσες ποτέ να προβλέψεις τις αντιδράσεις του, ούτε πρέπει να είναι κανείς κατηγορηματικός για ό,τι αφορά σε αυτήν την ΤΕ-ΡΑ-ΣΤΙ-Α πνευματική προσωπικότητα, που μας έκανε την τιμή να είναι Έλληνας.

    Πάρε τη ζωή στα δυο σου χέρια,
    τις γροθιές σου χτύπα στα μαχαίρια,
    θα έφευγαν τα σύννεφα, φαντάσου,
    αν κουνούσες λίγο τα φτερά σου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spathasref στις 24-11-2006 21:48 ]